50 jaar platteland Lammerenburg ZEELAND vergunning gemeente middelburg ZEELAND INI)E I>EX Opslag radioactief afval in Sloe Vlissingse speeltuin vereniging 65 jaar D Woensdag 18 september 1985 DE FAAM IN BEIU)EP Het dagelijks bestuur van de provincie heeft een lijst opge steld met plannen die in 1 986 aan de orde zullen komen. Het gaat om plannen die van invloed zijn op de totale Zeeuwse bevolking of op bepaalde groepen daaruit. Daarom wordt de mening van de bevolking gevraagd en wel via de inspraak. Ook op de lijst zelf is inspraak mogelijk en wel tot 7 oktober. Afvalstoffen Volksgezondheid Psychiatrie Gehandicapten Planologie Verkeer Woonwagencentra COMMISSI US De Schelde Buitenlander provinciale griffie CD A-programma Kleding-en Speelgoedbeurs peuterspeelzaal Kledingsbeurs ABDIJ IEUWS Herstel bij Vee re "Veranderend Nederland, een halve eeuw ontwikkelingen op het platteland" heet het boek dat Jan Groeneveld heeft geschreven ter gelegenheid van het 50-jarig bestaan, van de Landinrichtings- dienst. De dienst is onderdeel van het ministerie van landbouw en visserij en houdt zich voornamelijk bezit met de begeleiding van ruilver kavelingen. Het rijk geïllustreerde gedenkboek geeft een beeld van de enorme veranderingen die in een periode van nog geen men senleven op het platteland hebben plaatsgevonden. Het landelijke gebied heeft op met kronkelige weggetjes en mei- veel plaatsen het veld moeten ruimen voor nieuwbouwwijken, autowegen en industrieterreinen. De oppervlakte cultuurgrond is daardoor nogal geslonken en het aantal werkers in de landbouw afgenomen. Voor de oorlog was twintig procent van de beroeps bevolking werkzaam in deze sec tor, nu is dat nog vijf procent. De manier waarop het bedrijf wordt gevoerd is ook aanzienlijk veran derd. De plattelandsgemeenschappen hebben hun traditionele gesloten karakter verloren: de buitenwe reld is er binnengedrongen in de vorm van telefoon, televisie en vestiging van mensen van elders. De uiterlijke veranderingen in het landschap zijn voor een groot deel veroorzaakt door de na-oorlogse ruilverkavelingen. Jan Groeneveld maakt, onder meer aan de hand van de situatie op Walcheren, duidelijk hoe ingrijpend een her- verkavelinsproces kan zijn voor een gebied en zijn bewoners. Voor de oorlog noemde men Walcheren "de tuin van Zee land", een prachtig landschap doornhagen langs alle wegen en percelen. Het landschap was erg versnipperd door de zeer talrijke, onregelmatig gevormde perceel tjes. De innudatie van 1944, waardoor miljoenen kubieke me ters water twee keer per dag door de stroomgaten bij Westkapelie, Veere, Vlissingen en Rammekens binnenstroomden, vernielde het landschap voorgoed. In augustus 1945 werd de Snelcommissie Walcheren in gesteld met als opdracht in kor te tijd een volledig herstelplan te maken. De gelegenheid werd aangegrepen vernieuwingen door te voeren, waarbij niet al leen met de landbouw/, maar ook met industrie en recreatie rekening werd gehouden. Uit gangspunt was dat een land bouwbedrijf tenminste tien hectare groot moest zijn om een redelijk bestaan voor de boer en zijn gezin te kunnen ga randeren. Om dit te realiseren moest een deel van de bedrijven naar de Noordoostpolder wor den overgeplaatst. In totaal zijn toen 118 Walcherse boeren vrijwillig naar de nieuwe polder vertrokken. De ervaringen die bij de weder opbouw van Walcheren zijn op gedaan, bleken van groot nut voor de gebieden die in 1953 door de watersnood werden ge troffen. Bovendien fungeerde Walcheren als leerschool voor de moderne cultuurtechniek. Een to taal nieuw landschap werd ont worpen en met behulp van bull dozers, draglines en andere ma chines tot stand gebracht. H Dinsdag 24 september, 11.30 uur, behandelt de derde kamer uit Gedeputeerde staten het beroep van de heer Th. A.J. Vette uit Vrouwenpolder tegen de beslis sing van de gemeenteraad van Veere geen vervoerskosten voor schoolbezoek van zijn kind te be talen. De zitting is in het provin ciehuis, Sint Pieterstraat 42, Middelburg. De hoorcommissie bestemmings plannen houdt vrijdag 27 sep tember vier maal zitting in het Dorpshuis van Renesse, Zeeane- moonweg 1 De eerste is om 13.30 uur en heeft het bestemmingsplan Haamstede Kom van de gemeen te Westerschouwen tot onder werp. De heren M. Soeters en C. Tak uit Haamstede hebben be zwaarschriften ingediend. Zij wil len aan de Noordstraat en aan de Weststraat resp. detailhandelsac tiviteiten en een horecabedrijf ui toefenen. De zitting van twee uur is inge ruimd voor het bestemmingsplan Renesse Kom, ook van de ge meente Westerschouwen. De Middenstandsvereniging Renes se, enkele ondernemers en een aantal particulieren maken onder andere bezwaar tegen de woon bestemming op enkele panden, waarin men detailhandel wil drij ven of een pension wil houden. Om drie uur worden W. Goeman uit Burgh-Haamstede en mr. J. Nijland namens mevrouw C.C. Everse uit Rotterdam gehoord over bezwaren tegen het bestem mingsplan Details Buitengebied Oost van de gemeente Wester schouwen. Het bestemmingsplan Details Buitengebied West van Wester schouwen komt om half vier aan de orde. Twee bezwaarden voelen zich getroffen in hun recreatiebe- drijf en de heer C.J. Moolenburgh uit Bilthoven vindt, dat de ge meente zich moet houden aan de Natuurbeschermingswet Kop van Schouwen. Ook het gemeentebestuur van Westerschouwen wordt op de zit tingen gehoord. Inspraak op provincieplannen De lijst is onderverdeeld in plan nen die ook voor dit jaar al op het programma staan, maar die nog niet zijn opgemaakt en gepubli ceerd, en plannen die voor vol gend jaar nieuw zijn. Steeds wordt erbij vermeld wanneer de voornemens gereed zijn voor de inspraak en voor welke bevol kingsgroepen zij het meest van belang zijn. In de afvalstoffenwet wordt voor geschreven, dat de provincie plannen moet maken voor allerlei soorten afval: autowrakken, zie- kenhuisafval en zuiveringsslib. Bovendien moet er een algemeen afvalstoffenplan komen. In de loop van volgend jaar komen de plannen één voor één de inspraak in. Op basis van enkele wetten wordt de provincie verplicht plannen te maken voor de volksgezondheid. De meeste inspraak-inbreng wordt verwacht van werknemers en bestuurders van de instellin gen in de sector en de (toekom stige) patiënten. Het plan voor de psychiatrie moet als onderdelen bevatten de behoefte aan psychiatrische ziekenhuizen, "bedden voor psy chiatrische patiënten in alge mene ziekenhuizen (PAAZ-bed- den), de werkzaamheden van het Regionaal instituut voor ambulante geestelijke gezond heidszorg (RIAGG) en alle tus- sevormen voor psychiatrische patiënten, zoals hostels, socio- woningen en pensiontehuizen. In de loop van volgend jagr inspraak over plan verwijdering zuiveringsslib Begin volgend jaar komen al deze zaken in de inspraak. Half volgend jaar wordt inspraak mogelijk op de plannen voor geestelijk en lichamelijk gehandi capten. Het zijn twee afzonder lijke plannen. Er komen zaken aan de orde als dagverblijven (voor kinderen en voor ouderen) en ge zinsvervangende tehuizen. In de planologie komen twee plannen aan de orde: het streek plan Zeeland en de herziening van het streekplan Midden-Zeeland. Nog dit jaar wordt het vooront werpstreekplan Zeeland gepre senteerd. In het plan wordt aan gegeven hoe de ruimte in Zeeland moet worden ingedeeld en benut. Iedere inwoner van de provincie heeft er dus belang bij. De in spraak komt in het voorjaar van volgend jaar. Als provinciale staten vrijdag besluiten tot medewerking aan de uitbreiding van het aantal kerncentrales, dan volgt daaruit dat het streekplan Midden-Zee land moet worden herzien. In het plan is nu geen ruimte voor nieuwe kerncentrales. De in spraak is afhankelijk van de landelijke inspraakronde over de kernenergie. Als de Prinses Juliana in de vaart komt op de veerdienst Vlissin- gen-Breskens, heeft dat invloed op de dienstregeling. De indivi duele gebruikers en de kamers van koophandel en organisaties als de EVO (vervoersorganisatie) hebben belang bij de inspraak, die begin volgend jaar mogelijk is. Bekeken moet worden of de Gedeputeerde staten vinden dat de provincie kan meewerken aan de totstandkoming van een opslaggebouw voor radioactief afval in het Sloegebied. Voor waarde is wel, dat nog verder onderzoek wordt gedaan onder andere de milieu-effektrappor- tage en dat, afhankelijk van de resultaten daarvan, de provin ciale mening kan worden her zien. Het dagelijks bestuur van de pro vincie heeft zijn standpunt be paald aan de hand van een notitie van de direkteur van de Provin ciale Planologische Dienst en de mening over die notitie van drie statencommissies. Het gaat om de commissies voor ruimtelijke ordening, milieuhygiëne en eco nomische zaken. Gs hebben in antwoord op vragen vanuit de commissie geschreven, dat zij geen toezicht hebben op het opslaggebouw. De controle is aan het rijk opgedragen in de Kernenergiewet Als in Vlissingen-Oost nog een kerncentrale wordt gebouwd en het opslaggebouw komt er ook, dan is sprake van een toename in de belasting van de omge ving. Gs schrijven de staten, dat het echter om een "belasting van bijzonder geringe omvang gaat". In de ongunstigste si tuatie zou het om 3x5 millirem per jaar gaan. Op een afstand van een kilometer of meer vanaf de kerncentrale zijn de stra- lingsdoses veel lager. Ter vergelijking geven gs aan, dat de gemiddelde stralingsbe lasting per persoon in Neder land op 150 tot 200 millirem per jaar komt, waarvan 40 mil lirem het gevolg is van medi- huidige woonwagencentra in Zeeland voldoèn aan de eisen die voor nieuw te maken centra gelden. De inspraak is vooral bedoeld voor de woonwagenbe woners en zal in het voorjaar volgend jaar gestalte krijgen, ledereen die vindt dat de pro vincie volgend jaar ook andere plannen moet maken, kan dat melden bij Gedeputeerde Sta ten, Sint Pieterstraat 42, 4331 EW Middelburg. Zodra de inspraakronde van een van de plannen op de lijst be gint, wordt daarvan melding gemaakt' in Abdij-nieuws. De lijst is verkrijgbaar bij het bu reau Voorlichting, Sint Pieter straat 42, Middelburg, telefoon 01180-31396. sche blootstelling. De belasting van de huidige kerncentrales is nauwelijks te meten op de hoe veelheid natuurlijke straling in de omgeving van Borssele en gs verwachten, dat van meerdere bronnen een niet of nauwelijks meetbare verhoging is te ver wachten. Twee leden van gs zijn het er niet mee eens aan de opslag mede werking te verlenen. De staten beslissen aanstaande vrijdag A/T.W Maandag 23 september, 14.00 uur, vergadert de statencommis sie welzijn. Aan de orde komen de aanstelling van een wetenschap pelijk medewerker voor het Roo sevelt Studiecentrum, het provin ciale bibliotheekplan, een bijdra ge aan de stichting Federatie so ciale werkvoorziening in Zeeland en een aantal onderwijszaken, waaronder de herstructurering en fusies in het voortgezet onderwijs. Vrijdag 27 september, 9.30 uur, bespreekt de statencommissie ruimtelijke ordening het tracé voor de aansluiting van de weg over de Oesterdam op Tholen en de subsidiëring van aankoop van een kleine vier hectare binnendijk op de grens van de inlaag Kei hoogte op Noord-Beveland. Aan koper is de stichting Het Zeeuwse Landschap. Beide vergaderingen beginnen met spreekrecht voor het publiek, waaruit moge blijken, dat zij openbaar zijn. Plaats van samen komst is het provinciehuis. Sint Pieterstraat 42, Middelburg. Abdijnieuws is de informatierubriek van de provinèie Zeeland. Redactie: bureau voorlichting, Sint Pieterstraat 42, 4331 EW Middelburg, telefoon 01180-31392 of 31402 DOOR CHRIST PETERS 'Archiefsprokkels' is eep ru briek die in principe weke lijks op deze pagina ver schijnt. Voor de inhoud te kenen per keer de gemeen tearchivarissen Christ Peters (Vlissingen) of Peter Sijnke (Middelburg). Eindredactie Ad Hanneman. Iedereen die een huidige plattegrond van Vlissingen bekijkt, ziet daar als toekomstige wijk aangeduid: Lammerenburg. Het is het gebied ten noorden van de Zuidbeekseweg en ten oosten van de Gerbrandystraat. Weinigen zullen echter weten dat de naamgeving déér historisch niet helemaal correct is. Lammerenburg is genoemd naar een oude buitenplaats, later de hofstede 'Lammerenburg'. Dit complex heeft echter ten zuiden van de Zuidbeekseweg gelegen, ten oosten van de huidige Ger brandystraat. Opkomst Het buiten "Lammerenburg" werd in 4633 op die plaats op- -5 nieuw aangelegd door Corneiis Lampsins. Het was geheel in Re naissancestijl aangelegd. In de Walcherse Arkadia schrijft Gar- gon er over: "Huis en Hof is, gelijk gij ziet, schoon en groot, en twee opgeschotene hoogtens aan weder zijden met boomen en bloemen be zet, en groene lustprieelen aan het einde, verleenen een schoon gezicht en een groot vermaak. Daar zijn ook drie of vier boschkens, als doolhoven geplant, die een zoet cieraad bijbrengen Maar wie was die Corneiis Lampsins? Bloei Deze Corneiis was een telg uit een rijk geworden koopmans- en re dersgeslacht. Zijn grootvader was, na de val van Antwerpen in 1585 (zie sprokkel 21 aug.). vanuit Oostende met zijn gezin naar Vlissingen gekomen. Déar werd Corneiis op 17 september 1600 geboren. Onder zijn leiding en die van zijn broer Adriaan, kreeg hun handelskantoor en rederij een ge weldige bekendheid. Ze bezaten niet alleen vele schepen, doch ook een lijnbaan. Daar, op die lijn baan, in hun dienst, heeft Michiel de Ruyter ook nog enige tijd ge werkt. Ook heeft hij, in hun dienst, zijn eerste ervaring op zee opgedaan. Schepen van de gebroeders Lampsins kwam men op alle wereldzeeën tegen. Een belangrijk onderdeel van hun bedrijf was in die 17e eeuw de kaapvaart en de slavenhandel. Naast deze "werkzaamheden" had Corneiis een aantal neven- :V,^ ze a functies zoals: Raad van Vlissin gen in 1631, Schepen van Vlissin gen van 1636-1649 en burgemees ter van 1650-1652. Tevens was hij sinds 1633 Bewindhebber (direc teur) van de West-Indische Com pagnie. Gecommitteerde (afge vaardigde) ter Staten-Generaal was hij in 1654. Tussen al deze bedrijven door liet hij in 1641 nog het patriciërshuis aan de Nieuwendijk 11 bouwen. Het zgh. Lampsinshuis of "het huis met het lammetje". In augustus 1662 kreeg de ijdele Corneiis voorlopig de kroon op zijn werk. Want door Lodewijk XIV van Frankrijk werd hij voor veel geld begiftigd met de Ridde rorde van St. Michel. Tevens ver kreeg hij van dezelfde Lodeweijk de titel van Baron van Tobago. Dit omdat hij, naar het schijnt, direkt of indirekt, enige invloed heeft uitgeoefend op de afloop van de vredesonderhandelingen tussen de Republiek en Frankrijk. Hoewel formeel voor de Repu bliek in 1648 de 80-jarige oorlog was geëindigd, was dit in werke lijkheid niet helemaal zo. Tussen Spanje en de Republiek was er wel vrede gesloten, maar tussen Spanje en Frankrijk nog niet. Vooral de Zuidelijke Nederlan den waren een begerig object voor Lodewijk XIV. Pas in 1659 wordt er een vredesakkoord bereikt tus sen Spanje en Frankrijk. Ook dan pas kan de Republiek gerust zijn. Want zolang er een kaper op de kust is om grondgebied aan je (zuid)grens in te lijven, moet je zelf ook waakzaam blijven t.a.v. je eigen gebied. Men huldigde hier toen het standpunt "Gallia arnica, non vicina", d.w.z. Frankrijk wel als vriend, maar niet als buur. In 1662 werd er tenslotte een of- en defensief verbond gesloten tussen Frankrijk en de Republiek waarbij Zeeuwse afgevaardigden waren betrokken. Nadat dit alles was gepasseerd, is Corneiis op 2 september 1664 te Vlissingen overleden. Daarna kwam het huis Lammerenburg aan de Heer Stcengracht. verval Een van diens nakomelingen ves tigde zich tenslotte in 1795 in Den Haag. Daarna is de buitenplaats gesloopt. Over bleven twee boer derijen die eikaars spiegelbeeld vormden. De laatste van deze twee is t.g.v. een krachtige storm enkele jaren geleden in elkaar gestort. De restanten ervan zijn gesloopt. Nu leeft, zoals gezegd, Lamme renburg nog voort in een bestem mingsplan, zij het niet op de his torisch juiste plaats. Maar er veranderde meer. Kerk- hove: "Vroeger konden we altijd terecht bij De Schelde als we iets te repareren hadden. We kennen nu niemand meer die daar werkt. We durven dan ook amper om hulp te vragen. Misschien zeggen ze wel: 'daar kunnen we niet aan beginnen, dan komt iedereen'. Maar misschien is dat ook wel verbeelding en helpen ze ons. Dan voorkomen we in ieder geval dat de toestellen onveilig worden en er ongelukken gaan gebeuren. Met het geld wat we nu hebben kunnen we niets doen. We onder houden de toestellen zo goed en kwaad als het gaat, geven ze elk jaar een nieuwe kwast verf en constateren dat er nauwelijks on gelukken gebeuren. Maar of dit nog lan kan doorgaan, weten we niet. De contributie levert ook al niet veel op. Die is twee gulden per maand per gzin, ongeacht het aantal kinderen". Weijts en Kerkhove constateren dat er opvallend weinig buiten landse kinderen naar de speeltuin komen, althans in verhouding tot het aantal buitenlanders dat in de wijk woont. Volgens de voorzitter is er misschien sprake van een misverstand. Hij neemt aan dat de buitenlanders denken dat het veel te duur is. Kerkhove oppert dat het misschien mogelijk is om eens een keer na de festiviteiten met een vereniging van buitenlanders te gaan praten om ze zodoende over dehdrsmpel te halen. "Het zou prachtig zijn als die kinderen hier doodnormaal met elkaar kunnen spelen. Zo leren ze ook nog van elkaar", meent de voorzitter ten slotte. Het feest zaterdag wordt geopend met een demonstratie van de jeugdbrandweer Vlissingen. De Delta Jeugdband maakt rond half twee een rondgang door de wijk en om twee uur beginnen de di verse kinderspelletjes. Vervolgens is er om half drie een massale ballonoplating en om vijf uur worden de festiviteiten, althans voor de jongeren, afgesloten. L— M Gedeputeerde Staten van Zeeland maken op grond van artikel 31 van de Wet alge mene bepalingen milieuhygiëne het volgende bekend. Aanvraag Burgemeester en wethouders van de gemeente Middelburg hebben bij hen op 21 maart 1985 een aanvraag om vergunning ingevolge de Hinderwet ingediend voor het uitbreiden van een politiebureau met schietbaan op een perceel Achter de Houttuinen 10 te Middelburg, kadastraal bekend gemeente Middelburg, sectie L, nr. 600. Het be treft het uitbreiden van de opslag van munitie tot 125.000 stuks patronen en 40 stuks traangasgranaten. Ter inzage Na het volgen van de vereiste procedure hebben Gedeputeerde Staten besloten de ge vraagde vergunning te verlenen onder voorschriften ter voorkoming of beperking van gevaar, schade of hinder buiten de inrichting. De aanvraag, de vergunning en overige stukken liggen voor een ieder ter inzage van 19 september tot en met 18 oktober 1985, op de volgende plaatsen en tijden: in het gemeentehuis van Middelburg op werkdagen van 8-12 en van 13-17 uur en iedere donderdagavond van 18-21 uur (na telefonische afspraak: 01180-26251, tst. 143); op het bureau Milieuzaken van de provinciale griffie, St. Pieterstraat 42 te Middel burg, op werkdagen van 9-12 en van 14-16 uur. Beroep Vanaf 19 september tot en met 18 oktober 1985 kan tegen voornoemde vergunning beroep worden ingesteld bij de Kroon door de aanvrager, de betrokken adviseurs, de genen die overeenkomstig artikel 20. 21, 22, 2e lid of 28, 1e lid onder c van bovenge noemde wet bezwaren hebben ingebracht of door enige andere belanghebbende die aantoont dat hij redelijkerwijs niet in staat is geweest overeenkomstig de hierboven ge noemde artikelen bezwaren in te brengen. De vergunning wordt op 19 oktober 1985 van kracht, tenzij overeenkomstig artikel 60a van de Wet op de Raad van State, een verzoek tot schorsing dan wel tot het treffen van een voorlopige voorziening is gedaan. Eventuele beroepschriften moeten worden gericht aan Hare Majesteit de Koningin en moeten worden gezonden aan de Raad van State, Afdeling voor de geschillen van be stuur, Kneuterdijk 22, 2514 EN 's-Gravenhage. Een eventueel verzoek tot schorsing of een voorlopige voorziening moet worden ge richt aan de Voorzitter van de Afdeling voor de geschillen van bestuur van de Raad van State. Middelburg, 18 september 1985. sint pieterstraat 42, postbus 6001, 4330 la middelburg, tel. 01180-31011 vv al ie melden? 1 BH. 01180-27651 keitc ia Toestel 54 II of Postbus 5017 4J50 KA Middelhurz Op 19 maart '86 worden gemeen teraadsvergaderingen gehouden. De afdeling Middelburg van het CDA heeft het verkiezingspro gramma rond. Inlichtingen daar over bij 01180-27290. De kandi datenlijst voor de gemeenteraads verkiezingen wordt op 25 novem ber vastgesteld. Peuterspeelzaal 't Koekepeertje in Dauwendaele, Middelburg houdt op vrijdag 27 september weer een winterkleding- en speelgoed beurs. Kleding en speelgoed kun nen in de periode van 19 tot en met 26 september bij de peuler speelzaal worden ingeleverd. 25 Procent van de opbrengst is bes temd voor de speelzaal. De beurs vindt plaats voor de ontmoetings ruimte in het winkelcentrum aan de Vrijlandstraat. De Unie van Vrijwilligers (UW) in Middelburg houdt twee verko pingen van winterkleding. Dins dag 24 september kan van 14 tot 17.30 uur kinder- en herenkleding worden aangeboden op het adres Herengracht 52 in Middelburg. Deze kleding wordt woensdag 25 september tussen 9.30 en 15 uur verkocht op hetzelfde adres. Da meskleding kan maandag 30 sep tember van 14 tot 17.30 uur wor den aangeboden. De verkoop hiervan begint dinsdag 1 oktober om 9.30 uur en duurt tot 15 uur.

de Faam | 1985 | | pagina 13