V-t^ V Theaterdag toont talrijke aspecten van het toneel Groots opgezette jongerenmanifestatie in Middelburg Showgroep Vlissingen houdt negende majorettenfestival RUR Buurtvereniging Van Duyvenvoorde opent seizoen met groots opgezet festival ZIJNEN BIJOU mam <»e n'e" „ie 6 IJOÜ BIJOU HET WEEKBLAD VOOR WALCHEREN De Faam □Kissinger PRAATGROEP VOOR VROUWEN IN POSTNATALE DEPRESSIE WIL MEER BEKENDHEID De Faam INSCHRIJVEN DANSLES JANVIER^, dames-mode De" bU ,*vv st.jaeobsstraat 31 vlissingen CLOWNSVERKIEZING VOOR KINDEREN DEZE WEEK IN SERVIEZEN Muziek Kinderen Vlees meebrengen Handtekeningen fessen \n Goes en WWdetoum 01100-20176 01100-30428 01100-14882 01180-38370 aparte cursussen Rock and Roll Film RAZENDSNELLE FOTOSERVICE VANDAAG UW ROLLETJE GEBRACHT, MORGEN UW FOTO S KLAAR! FOTO-FILM-VIDEO tass eniW Woensdag 11 september 1985 86e jaargang no. 32 oplage 21 700 wekelijks gratis huis aan huis op geheel Walcheren in combinatie met de vlissinyer. totale opiage 44 400 uitgave pro vinciale zeeuwse courant b v. administratie/advertenties: markt 51postbus 5017. 4330 ka middelburg. 01180-27651. privé h schrama. 01180-13585. redaktie: ad hanneman. 01180-27651. toestel 54 Voor de tweede keer wordt in Middelburg een thea terdag gehouden, als op maat voor het komende theaterseizoen. Naar voorbeeld van de grote steden krijgt het publiek op zaterdag 14 september in de Middelburgse Schouwburg een voorproefje op wat er in de koude maanden zoal is te zien op het podium. Wethouder G. Schoenmakers opent de manifestatie om elf uur. In de Schouwburg zijn artiesten voor jong en oud. Behalve informatie over de voorstelling voorziet hel programma ook in de mogelijkheid om meer te we ten te komen over theater. Daarin onderscheidt de theaterdag zich van bijvoorbeeld de uitmarkt in Amsterdam en andere grote steden. De Schouwburg wordt zaterdag gesplitst in zes de len. In totaal treden er vijftien artiesten op voor jong en oud. Ook vinden er grime-demonstraties plaats en in kramen kan het publick grissen uit veel infor matiemateriaal. Verder worden er interviews ge houden met acteurs, regisseurs en mensen uit het publiek. De achterzijde van de benedenfoyer is ge reserveerd voor de jeugd. De jongeren kunnen kij ken naar korte voorstellingen van diverse groepen. En kinderen die zijn verkleed als clown mogen gratis naar binnen en kunnen deelnemen aan de clowns verkiezing. Voor informatie over het programma: zie onze ru briek 'podium' op de 'uit-pagina'. Vier kolommen breed korte informatie Vanaf deze week weer wekelijks nieuws ovei\de actie Zeeland helpt Ne pal'. Noviteiten uit autoland in 'van Bougie lot Bum per'. En verder: archief sprok kels, film, podium expo sitie, weekenddiensten en kinderboeken door Jan Smeekens. "We moeten meer vrouwen over de drempel zien te krijgen. We weten uit ervaring dat er niet zo gemak kelijk over wordt gesproken. Maar de problemen zijn er. Meer dan genoeg". Tot deze conclusie komt Liesbeth Taglialegne. contactpersoon van de Stichting 'Vrouwen in postna tale depressie' in Vlissingcn. Zelf enkele jaren geleden met I\et pro bleem te kampen gehad, spreekt zij uit eigen ervaring. Vorig jaar begon zij samen met een lotgeno te. Marijke Vermonde. een praat groep voor vrouwen in postnatale depressie, en sindsdien wordt er wekelijks - iedere woensdagavond - een bijeenkomst gehouden in het VJV-gebouw aan de Verkuyl Quakkelaarstraat 95 in Vlissin- gen. Hoewel de twee initiatief neemsters de problemen al lang hebben overwonnen, willen zij toch prqberen vrouwen die na de bevalling in een depressieve toe stand geraken er bovenop te hel pen. De medische begeleiding laat no gal wat te wensen over. is de alge mene klacht van de vrouwen die in een postnatale depressie gera ken. "Er is veel onbegrip. Ook de begeleiding van de huisartsen in niet altijd even goed": en dat is dan nog maar zacht uitgedrukt vinden de bezoekers van de praatavond. De klachten tijdens de postnatale depressie zijn nogal uiteenlopend. Veelal is er een stoornis in het dag-nachtritme, er treedt vermoei dheid op, het geheugen werkt niet optimaal en ook het concentratie vermogen is verstoord. Verder treedt gepannenheid op. er is voortdurend een angstig gevoel (fobie) en er zijn obsessies en waanideeën. Kortom: de proble men zijn groot. Volgens de. leden van de Vlis singse praatgroep, die ook open staal voor vrouwen van buiten de Scheldestad, is het vooral een hormoonkwestie. De postnatale depressies komen niet alleen voor na een bevalling, maar ook na een abortus of een miskraam kunnen dezelfde ver schijnselen optreden. "En in die gevallen is het kind. dat veelal voor de veroorzaker wordt aange zien. niet relevant", wordt gesteld. De hormoonstoornis wordt ook onderkend door de bekende gy naecoloog dr. Loendersloot in Wageningcn. Omdat de Vlis- singse huisartsen, volgens de praatgroepleden, de hormoonbe handeling 'niet zo zien zitten' en alleen 'op eigen risico' de medicijn verstrekken, zijn enkele Vlissingse dames onder behandeling van de Wageningse vrouwenarts. "Het gaat niet alleen om de hormoon behandeling, maar vooral 'het af bouwen' van de kuur en de bege leiding hiervan ontbreekt in Vlis- singen", zo wordt gesteld. De Vlissingse werkgroep weet zich gesteund door de landelijke Stichting Vrouwen in postnatale depressie in Aalsmeer en via die instantie worden ook regelmatig publikaties verstrekt over deze materie. Vrouwen met een soortgelijke klachten worden uitgenodigd om de praatavonden van de Vlis singse werkgroep Vrouwen in postnatale depressie - de enige in Zeeland - te bezoeken: iedere woensdagavond tussen 'acht en tien uur in voornoemd VJV-ge bouw. Voor nadere informatie: Liesbeth Taglialegne, tel. 01184-14395 of Marijke Vermonde, tel. 01184-71156. De sterkste jongere van Middelburg De Showgroep Vlissingen houdt zaterdag 14 sep tember bet jaarlijkse majorettenfestival. Het evene ment wordt samen met de personeelsvereniging van de Koninklijke Maatschappij De Schelde georgani seerd. Vijfentwintig groepen - verdeeld in drie klas sen - nemen deel aan het festival, dat al weer zijn negende uitgave beleeft. Plaats van handeling is bet Scheldekwartier waar burgemeester drs. Th. J. Westerhout om 10 uur de opening verricht. De presentatie is in handen van Wil en Inge van Son. Iedere groep treedt een kwartier op. Voor de beste prestatie in iedere afdeling is een wis- selbeker beschikbaar. Venvacht wordt dat de prijs uitreiking zo rond zes uur 's middags plaatsvindt. Voorzitter Pijl heeft voor de deelnemende groepen een speciale attentie. Hij nodigt alle groepen uit om volgend jaar bij het 10e majorettenfestival terug te komen. Zij kunnen dan gratis aan dit jubileumfesti- val meedoen. En verder belooft het een groot feest te worden met een herinnering voor iedere deelnemer en gratis consumpties. De deelnemers komen uit heel Nederland en zorgden in de voorgaande festivals voor daverende shows, zodat verwacht mag worden dat er ook dit jaar met verve en inzet gestreden zal worden om de hoogste eer: de wisselbekers. In het kader van het internationaal jongerenjaar 1985 wordt zaterdag 14 september in Middelburg een groots opgezette jongerenmani festatie gehouden. Plaats van handeling: op en rond het Dam plein. Het evenement begint 's morgens al om tien uur en gaat door tot middernacht. Doel van de manifestatie is om de jongeren kennis te laten maken niet de ver schillende mogelijkheden op sportief en sociaal en cultureel gebied, de mogelijkheden te be lichten van de verschillende orga nisaties en instellingen die voor hen zijn bedoeld en de verschillen de aspecten binnen de samenleving te tonen die mede voor hen van belang zijn. De' manifestatie is bedoeld voor jongeren van 15 tot en met 25 jaar. Andere leeftijdsgroepen zijn ech ter ook welkom. Het programma bestaat uit vijf onderdelen, sport en spel, een kijk-, doe- en infor matiemarkt. (pop) muziek en theater optredens, film en een workshop popmuziek. Voor de sportievelingen is er in de morgenuren een triathlon bes taande uit 500 meter zwemmen,-- 40 km fietsen en 6.5 km hardlo pen. Start van de triathlon, waar voor vooraf moet worden inge schreven, is om negen uur in het zwembad Poclendaele. Verder is er een indoor voetbal- en volley baltoernooi in de twee gymzalen aan de Rotterdamse kaai (aan- f Verfijnde tafelsfeer" rT bij de serviezen-specialist SPECIAALZAAK stnvict KwAiiitn G l ANIit.üU f T 60 MlODH ni 180 i De Nederlandstalige popgroep "Splitsing" De Surinaamse popgroep 'Trafassi' bekend van onder meer de hit 'Wasmaehien' binnenkort in melden ter plaatse )en tussen twee en vijf uur 's middags is er op het ,£amplein een krachtpatsertoer- L ooi met ais inzet 'de sterkste jongere van Middelburg'. Onder delen hiervan zijn onder meer ac- cutillen. autotrekken en biervat- lillen. Voor alle deelnemers aan de sportmanifestatie is een herin nering beschikbaar. Bij de kijk-, doe- en informatie markt presenteren zo'n 25 instel lingen en organisaties, werk' aam ten behoeve van het welzijn van de jongeren, de verschillende mo gelijkheden van hun activiteiten. Ook zijn er in de grote tent die hiervoor op het Damplein ge plaatst wordt kraampjes met hap jes en drankjes present: Ook de minderheidsgroepen werken aan dit evenement mee. Ook de (pop)muziek- en thetaer- optredens tijdens deze jongeren- manifestatie zijn de moeite waard. Vanaf twee uur 's middags tol 10 uur 's avonds is er doorlopend op twee podia wat te doen. Om twee uur treedt de Surinaamse pop- Zaterdag 14 september is voor de buurtvereniging Van Duyvenvoor de in Oost-Souburg een belang rijke dag. Dan wordt het nieuwe seizoen geopend met een groots opgezet festival in en rond het buurthuis 'De Schuur' aan de Middelburgsestraat. De trouwe bezoekers van vorige 'starts' weten uit ervaring dat er dan veel te be leven is. Alle clubs en werkgroepen van de buurtvereniging ontplooien bun activiteiten en daarnaast is het voorzitter Joop van Esch ge lukt om ook talrijke attracties, zoals müzieken dansgroepen, van buiten de wijk bij het gebeuren te betrekken. Bij het buurthuis wordt ook een grote feesttent opgezet waarin vooral de muziekgroepen actief zullen zijn. Gerekend wordt ech ter op goed weer. zodat het festijn voor het grootste deel in de bui tenlucht kan plaatsvinden. Er wordt op het feestterrein een.aan tal kraampjes geplaatst waarin de werkgroepen en clubs hun activi teiten ontplooien. Ook van 'bui tenaf laten onder meer de HoWa (honden vereniging Walcheren), de reddingsbrigade Dr. Staver- man en de ziekenomroep Rawa iets van hun werk zien. Een be langrijk onderdeel van het festival is de kledingbcurs. Vanaf tien uur 's mórgens worden op de beurs tweedehands kledingstukken, in gebracht door de wijkbewoners, verkoclit. Om half elf is er zelfs, een modeshow van de meest op vallende kleding te bekijken. Ook de kinderrommelmarkt vormt een belangrijk onderdeel van het gebeuren. De kinderen kunnen daar hun overtollige speelgoed of andere interessante artikelen aan bieden aan de festivalbezoekers. Rond twaalf uur geeft een kin derdansgroep uit de buurt een optreden in de grote tent en dat betekent tevens de start van een afwisselend programma van een aantal muziekgroepen. Uitgeno digd zijn onder meer de rock and rollformatie The Kids, de maal- scha ppi j - k ritisch e m uziekgroep 'Bertus en de posters', de fanfare 'De Eeuwig durende bijstand' uil Tilburg, de Zeeuwse leden en oud-leden van de fanfare Sint Juttemus en de session band The Covers. Ook hel buurtcabaret 'Tejater' werkt mee aan het festi val. dat tot vijf uur doorgaat. 's Avonds om halfacht begint er een grote barbecue. De buurtve reniging zorgt daarbij voor de.ge- bruikelijke sausjes en 'houdt de vuren brandend'. De deelnemers moeten zelf hun vlees meebren gen. "Deze formule werkt bijzon der goed. want ook bij voorgaan de barbecues was de belangstel ling altijd bijzonder groot", weet voorzitter Van Esch zich te herin neren. En Els de Boer, die de penningen van de buurtvereni ging beheert, ziet het evenement ook met vertrouwen tegemoet. "Zo'n festival kost nogal wat maar aan het eind van de avond gaan we gewoon met de pet rond en dan komen we zoals gebruikelijk wel uil de kosten. Ook staat er tij dens de barbecue een grote teil waarin de bezoekers een bijdrage kunnen werpen". De buurtvereniging Van Duyven voorde houdt zich ook bezig met maatschappelijke en sociale pro blemen. Zo zal er tijdens het ope- ningsfestival een handtekeningen actie worden gehouden voor liet volkspetitionnement tegen de 48 kruisraketten. Een informaties tand van die werkgroep is eveneens op het terrein aanwezig. Tijdens het festival worden er ook kinderspelen gehouden. Vijf on derdelen vormen het wedstrijd programma waarvoor fraaie prij zen beschikbaar zijn. De prijzen van de kaarten voor de spelen en de toegangsprijs tol het feestter rein zijn zo laag mogelijk gehou den. De kinderspelen worden in drie leeftijdsgroepen gehouden en beginnen om tien uur. De feesten van de buurtvereniging Van Duy venvoorde hebben inmiddels al een goede reputatie opgebouwd en trekken ook veel bezoekers van buiten de wijk. "ledereen is wel kom". stelt Truus Minke die een groot aandeel heeft in de organi satie van de kledingbcurs en mo deshow. groep Trafassi op met een swin gende sound: een uur later geeft het "Meespeeltheater" een voor stelling met betrekking tot wer kloosheid: hierbij worden de toe schouwers uitgenodigd zelf mee te spelen. Verder komen twee Zeeuwse formaties een muzikale opluistering houden, een band van Molukse jongsren treedt tus sen zeven en acht op en vanaf half negen tot tien uur verzorgt de Nederlandse talige popgroep "Splitsing' een optreden. Van tien tot vijf uur is er in het jongerencentrum Midgard een workshop popmuziek waarbij Harry Hartholt. ex-gitarist van de Margriet Eshuis-band, de jonge ren in staat stelt om hun eigen mogelijkheden met betrekking tot het spelen van popmuziek te ver groten. Ook hiervoor moet vooraf worden ingeschreven. Ook liet filmtheater Meccano speelt in op de jongerenmanifesta tie. Er worden die dag twee films vertoond. l ussen twee en vijf uur worden twee voorstellingen gege ven van de film "De Oplossing" een verfilming van de thematiek racisme-fascisme en haar 's avonds, aanvang 22.15 wordt 'Bloed en blond haar gedraaid. De horecabedrijven aan het Damplein verlenen eveneens me dewerking aan deze manifestatie. Er worden tijdens het evenement consumpties verkocht tegen een eenheidsprijs van een gulden vijf tig per consumptie. Deelname aan de evenementen en het bezoek aan de optredens en de filmvoorstellingen zijn gratis. Dat is mogelijk geworden door een subsidie van WVC en het ge meentebestuur van Middelburg, die gezamenlijk dertigduizend gulden verstrekten. Ook kregen de organisatoren nog spontane bijdragen van andere sponsors. Opgaven voor de verschillende evenementen kunnen gebeuren bij de secretaris van de Zeeuwse Werkgroep Jongerenjaar 1985, Margreet Tbeune, tel. 01180-33024 *Y \a\eo Si Jacobssiraat 27 Kone Geere 17 Lange Kerkstraat 31 Vlissingen 01184 12300 Middelburg 01180 3777^ Goes 01100-27324 o\e^eSin Lange Delft 44 - Middelburg De zaak op de hoek

de Faam | 1985 | | pagina 1