Nepal-avond Kciti l^o Schoolfoto uit de oude doos Kasteel West-Souburg alias Slot Aldegonde Woensdag 11 september 1985 DE FAAM - DE VLISSINGER COMMISSIES Welzijn Bestuurszaken Nationale Ombudsman IN BEROEP In de statenvergadering van volgende week vrijdag zal een aantal belangrijke knopen moeten worden doorgehakt. Het gaat om zaken die van groot belang zijn voor de toekomst van de provincie. Kernenergie Welzijn Musea en monu menten Volkshuisvesting Film Tol Zeelandbrug Wat'te melden? BEL 61180-27651 Toestel 54 Jarige brandweer of Postbus 5017 4330 KA Middelburg Jongerengids Blue Jeans Big Band Boekenkaravaan Schilderkunst Korfbalevenement ABDIJ IEUWS Maandagavond 16 september, 20.00 uur zal in de Statenzaal, Abdij 11 in Middelburg de eerste Panchayat in Zeeland worden ge houden. Panchayat is het Nepale- se woord voor volksvergadering, en is op initiatief van de Vereni ging Nederland Nepsl, in samen werking met de actie "Zeeland helpt Nepal", georganiseerd. Het programma van de avond ziet er als volgt uit: lezing over Nepal door de voorzitter van de Vereniging Nederland Nepal, de heer J.A. Noordwijk. vertoning van een diaserie over een tocht door Nepal van Leo en Anneke Frenks (organisato ren Panchayat Zeeland). Tussen 19.00 en 20.00 uur die avond, dus voorafgaand aan de Panchayat, is het mogelijk de tentoonstelling van Unicef over Nepal te bezoeken. Ingang van de tentoonstelling is de Wandelkerk, Abdij 4, Middel burg. ledereen is welkom. De toegang is gratis. Maandag 16 september, 14.00 uur vergadert in het Provinciehuis de statencommissie voor welzijn. Aan de orde komen o.a. de be groting '86 en de rekening van de provincie over '84. Verder staat er een aantal subsi dies ter discussie: Provinciaal Op- bouworgaan Stichting Zeeland; Zeeuwse stichting voor revalidatie voor 1 986; dienst Meer Bewegen voor Ouderen van de provinciale vereniging "Het Zeeuwse Kruis" van 1 986 t/m 1 989; Tenslotte wordt er gesproken over een overbruggingssubsidie voor het project autisme in Zeeland. De statencommissie voor be stuurszaken vergadert donderdag 19 september, 9.30 uur in het Provinciehuis, Sint Pieterstraat 42, Middelburg. Evenals de commissie welzijn spreekt men over de begroting '86 en rekening '84 van de pro vincie. Verder komen o.a. aan de orde de jaarstukken van de Pro vinciale Stoombootdiensten over 1984, verhoging veertarieven, verhoging krediet voor onderzoek ten behoeve van het grondwater- beschermingsplan, deelplannen 1 986-1 989 en deelprogramma's '86 onderwijs, educatief en so ciaal-cultureel werk kunst en cul tuurbehoud en een éénmalige bijdrage aan het fonds bijzondere voorzieningen voor 1986. Ten slotte staat er een aantal subsidies op de agenda: Provinciaal Op- bouworgaan Stichting Zeeland per 1-1-'86' maatschappelijke dienstverlening 1986, dienst Meer Bewegen voor Ouderen van de provinciale vereniging "Het Zeeuwse Kruis" van 1986 tot en met 1989 en Zeeuwse Stichting voor revalidatie voor 1 986. De commissievergaderingen zijn Sinds januari 1 982 is er een Na tionale Ombudsman. Zijn taak en bevoegdheid zijn vastgelegd in de Wet Nationale Ombudsman. Hij wordt telkens voor zes jaar be noemd. Op dit moment is dr. J.F. Rang de Nationale Ombudsman. Bij de Ombudsman kunt u klach ten indienen over de manier waarop ambtenaren of instellin gen van de rijksoverheid of amb tenaren van politie u hebben be handeld, zowel mondeling als schriftelijk. De Ombudsman bekijkt eerst of hij de klacht mag onderzoeken; of hij daar de bevoegdheid toe heeft. Zo niet dan bericht hij u dat en schrijft hij u waar u wel met uw klacht terecht kunt. Is hij wel be voegd een onderzoek in te stellen dan legt hij uw klacht voor aan de betrokken instantie(s) en raad pleegt eventueel getuigen en deskundigen. Het resultaat van dit onderzoek wordt aan de klager en aan degene over wie geklaagd is voorgelegd. Tot slot brengt hij een rapport uit. Een klacht moet u schriftelijk in dienen. De behandeling is gratis. Schrijf kort en duidelijk wat er precies aan de hand is. Buiten landers mogen in hun eigen taal schrijven. Het adres is: Nationale Ombuds man, Postbus 29729, 2502 LS, Den Haag. Heeft u nog vragen dan kunt u bellen. Tel: 070-898989. De tweede kamer uit Gedeputeer de Staten houdt dinsdag 1 7 sep tember vijf maal zitting. Op de rol staan beroepschriften die voortvloeien uit de Algemene Bijstandswet. Bijstandaanvragers uit de ge meenten Veere, Terneuzen (2x). Sas van Gent en Hulst hebben de beroepen ingediend tegen de be slissingen van hun gemeentebe stuur. De zittingen zijn om 10.00, 10.20, 10.40, 1 1.00 en 1 1.20 uur; ze zijn openbaar en worden gehouden in het Provinciehuis, Sint Pieterstraat 42 in Middel burg. tm zoals altijd openbaar en beginnen met een half uur spreekrecht voor het publiek. Staten vergadering Die belangrijke zaken hebben be trekking op de vestiging van kern centrales en op de berging van ra dioactief afval. Zoals reeds gemeld hebben Gede puteerde Staten (in meerderheid) voorgesteld de planologische be lemmering voor de vestiging van meer kerncentrales in Borssele uit de weg te ruimen. Dit betekent dat de staten zullen moeten be slissen tot een wijziging van het streekplan Midden -Zeeland. Bij het ter perse gaan van deze informatierubriek was het voorstel van GS op het punt van de berging van radioactief afval nog niet be kend. Er ligt een rapport van de zg. commissie LOPRA, waarin o.a. het Sloegebied als een geschikte lokatie wordt aangemerkt. Volgende week zullen wij in "Ab- dijnieuws" meer aandacht aan deze zaak besteden. Ter vaststelling door de staten hebben GS de "Hoofdlijnennota provinciaal welzijnsbeleid 1985- 1988" aangeboden. Het is een soort overkoepelende nota, waar in allerlei uitgangspunten en doelstellingen zijn verwoord, die in beginsel voor alle welzijnson- derdelen gelden. Die onderdelen van welzijn worden verder uitge werkt in aparte plannen en nota's. In hun voorstel stippen GS nog aan dat uit de inspraak naar voren is gekomen dat er verschillende opvattingen zijn over de rol die de overheid speelt op welzijnsgebied en de taken die aan het particulier initiatief moeten worden overge laten. GS zijn het er niet mee eens dat het particulier initiatief op de eer ste plaats moet worden gesteld. De provincie heeft een eigen taak en verantwoordelijkheid. Natuur lijk wordt daarbij rekening ge houden met het particulier initia tief. Het is ook zo dat het onmo gelijk en onwenselijk zou zijn een welzijnsbeleid te voeren zonder de particuliere inbreng. Verder stellen GS voor de nota provinciaal jeugdbeleid vast te stellen en in werking te laten tre den op 1 januari 1 986. Dit zal dan o.a. betekenen dat de subsidië ring van de provinciale organisa ties in het jeugdwerk wordt ge wijzigd. Zij zullen voortaan de goedge keurde personeelskosten voor 100% vergoed krijgen. Voor de overige kosten zullen de organi- saties jaarlijks een vast bedrag ontvangen van 35.700,— voor een eerste consulent en 20.400,voor iedere volgen de consulent. Voor allerlei algemene activiteiten wordt een bedrag van bijna 50.000,— apart gezet. De ko mende drie jaar wordt dit geld ge deeltelijk gebruik voor het "af bouwen" van de subsidies aan de Provinciaal Hervormde Jeugdraad en Scouting Zeeland. De bijdragen aan deze instellingen wordt gelijk getrokken aan die van andere or ganisaties". De staten zullen ook moeten be slissen over een voorstel van GS in 1 985 1 0.000,— extra uit te trekken voor emancipatie-activi teiten. Voorgesteld wordt de Stichting FIOM-Zeeland, die enigzins in de problemen is gekomen doordat men heen en weer is geschoven tussen het rijk en de gemeenten, voor 1985 een eenmalige bijdra- qe toe te kennen van onqeveer 9000,- De staatssecretaris van WVC heeft besloten de Stichting voor Jeugd en Gezin centraal te gaan financieren. Vandaar dat GS nu voorstellen het provinciesubsidie (maximaal ruim 60.000,— in te trekken. Voor het maritiem museum in Zierikzee en het museum van de Stichting "De Rode Lelie" in Brouwershaven komen eenmali ge stimuleringssubsidies beschik baar van resp. ƒ10.000,— en 5.000,— als althans de staten het voorstel van GS volgen. De Zeeuwse culturele raad had negatief geadviseerd, maar GS vinden dat deze eenmalige subsi dies verantwoord zijn: de behui zing in Zierikzee verbeterd we zenlijk, de Roode Lelie neemt al jaren een centrale plaats in in het culturele leven in Brouwershaven en er wordt een bijdrage geleverd aan de toeristische infrastructuur. GS stellen voor een tweetal sub sidieverzoeken voor groot onder houd beschikbaar te stellen uit het monumentenfonds. Het gaat om de NH-kerk in Driewegen (ƒ62.000,- en de NH-kerk in Oud-Vossemeer 69.000,— GS leggen de staten een nota "Beleidsvoornemens volkshuis vesting" voor, met het advies de ze te aanvaarden als uitgangspunt voor het beleid in de toekomst. In de nota komt een sterkere betrok kenheid van de provincie naar voren bij de problemen op de wo ningmarkt, het plannen van wo ningbouwprogramma's etc. Met de totstandkoming van deze nota en van het streekplan Zeeland zal de zg. nota Bewoningspatroon komen te vervallen. De provincie, de beide Zeeuwse havenschappen en de PZEM zijn bezig met de vervaardiging van vier, grotendeels maritiem geo riënteerde films. Deze films krij gen een voorlichtend en promo tioneel karakter. De provincie had reeds een budget beschikbaar van een ton. De staten wordt voorge steld dit bedrag met 20.000,— te verhogen. Gs stellen de staten voor wijziging aan te brengen in de toltarieven Zeelandbrug. Als gevolg hiervan zullen de enkele reizen duurder worden, maar de rittenkaarten goedkoper. Voorts worden voorstellen be sproken voor de verbouwing van het voormalig gebouw van de Provinciale bibiotheekcentrale. voor de verwerving door de pro vincie van het pand Groenmarkt 14 in Middelburg (onderdeel van de Abdij), voor een wachtgeld voorziening bibliotheekwerk en de indeling van de provincie in drie samenwerkingsgebieden ter uitvoering van de Wet gemeen schappelijke regelingen. De statenvergadering wordt ge houden in de Statenzaal, Abdij 11, Middelburg. Zij begint om 10.00 uur en is voor ieder vrij toegankelijk. Abdijnieuws is de informatierubriek van de provinèie Zeeland. Redactie: bureau voorlichting. Sint Pieterstraat 42, 4331 EW Middelburg, telefoon 01180-31392 of 31402 De brandweer van Vlissingen viert zaterdag 14 september haar 65-jarig bestaan. Tussen 10 en 16 uur is er open huis in de kazerne. In de binnenstad worden de hele dag verschillende demonstraties gehouden. Diverse korpsen uit het hele land werken daaraan mee. In en om de kazerne kan het publiek de alarminstallatie, de voertuigen en het materieel bekijken. In ver band met de demonstraties kan er zaterdag niet worden geparkeerd op het Bellamyplein. De door de Zeeuwse Jeugdraad ingestelde werkgroep Zeeland Jongerenjaar 1985. gesubsidieerd door de provincie Zeeland, heeft de Jongerengids (vol nuttige in formatie) Zeeland uitgebracht. De gids wordt gratis uitgedeeld aan jongeren die de manifestaties bezoeken. Ook wordt de gids toe gestuurd aan personen en organi saties die veel met jongeren te maken hebben. Verder wordt de gids op talloze plaatsen ter inzage aelegd. Inlichtinaen: 01180-33224. The Blue Jeans Big Band speelt zaterdag 14 september tussen 14 en 16 uur op de Markt in Middel burg. Het orkest staat onder lei ding van Jack de Boo van Uijen en telt 18 leden. De formatie speelt muziek van Glenn Miller. Duke Ellington en Count Basie. De or ganisatie berust bij de Ceremo niemeesters. de evenementen- commissie van de VVV in Mid delburg. De boekenkaravaan Expobicl van de uitgeverij Spectrum doet dins dag 17 september Middelburg aan. Om tien uur staat de kara- vaa nop de gele steentjes voor het stadhuis. Met de boekenkaravaan wil Spectrum het boek beter be reikbaar maken. Het publiek kan de beste schrijver of schrijfster kiezen. De karavaan omvat een vloeroppervlak van 150 m2 en loont onder meer de belangrijkste boeken die de uitgeverij de afge lopen halve eeuw heeft uitge bracht. De tentoonstelling '3x schilderen' (werken van jonge schilders uil Oost- en West-Vlaanderen en Zeeland) is zowel in Middelburg als in Vlissingen te zien. Wat Vlissingen betreft wordt de expo sitie zondag 15 september om 15 uur geopend in Galerie Marquis aan de Nieuwendijk. Informatie: 01184-16588 of 01184-12145. De korfbalvereniging Swift in Middelburg houdt donderdag 12 september een groot korfbaleve nement op het Plein 1940. in Middelburg. De manifestatie be gint om 19 uur. Swift is begonnen met een ledenwerfactie op de scholen. Daarbij is ook een nieu we mascotte in gebruik genomen. Verder beschikt Swift over dertig nieuwe ballen, een gevolg van de al lang lopende oud papier-actie. Tenslotte heeft een aan het Plein 1940 in Middelburg gevestigd restaurant zich opgeworpen als sponsor. Tijdens de manifestatie op Plein 1940. waar overigens die donderdag na 17.30 uur niet meer mag worden geparkeerd, komen zowel de jonge Swift-spclers als de senioren in actie. Informatie: 01180-25200. 'Archiefsprokkels' is een ru briek die in principe weke lijks op deze pagina ver schijnt. Voor de inhoud te kenen per keer de gemeen tearchivarissen Christ Peters (Vlissingen) of Peter Sijnke (Middelburg). Eindredactie Ad Hanneman. AAP, NOOT, MIES... P. Quist. die woont aan de Smits straat 49 in Rijnsburg. vroeg ons of we zo vriendelijk wilden zijn om hem in ons blad te zetten. Natuurlijk doen we dat, maar het is jammer dat de inzender er geen namen bij noemt. Wel hoopt hij dat er reacties komen. Het betreft de Christelijke school aan de Gravenstraat in 1921. zo schrijft de inzender. ontgelden. Om het niet weer in handen van de Spanjaarden te la ten vallen werd het door de op standelingen in brand gestoken (23-4-1573). Opgraving Op 21 oktober 1971 vond er weer een confrontatie plaats met kas teel Aldegonde. Tijdens de voor bereidende werkzaamheden voor de aanleg van het hoofdriool voor de wijk Westerzicht stuitte men op zware funderingen. Deze bleken van het voormalige kasteel te zijn. Dankzij een snelle noodopgraving zijn nog veel zeldzame voorwer pen door de Rijksdienst voor Oudheidkundig Bodemonder zoek opgegraven kunnen worden. Een deel daarvan is in het Stede lijk Museum te zien. Tevens is het geheel in kaart gebracht. De bouw van de wijk Westerzicht betekende wel het definitieve einde van Kasteel West-Souburg, alias Slot Aldegonde. Deze foto is overigens niet te bes- Komende uit de Parklaan op West-Souburg en de wijk Wester zicht ingaand, gaan we al over het grondgebied van wat eens tot het kasteel van West-Souburg be hoord heeft. Al heel vroeg (1250) wordt er over een kasteel van Souburg gespro ken. Echter het hier bedoelde kasteel dateert uit begin 15e eeuw. Het bestond uit twee delen van dikke muren en spitse torens. Het was omringd door een brede die pe gracht waarover een ophaal brug lag. Het was zodanig ge bouwd dat het een eventueel be leg zou kunnen doorstaan. Pracht en praal Van binnen echter was het kasteel in de loop der tijd aangepast aan de levensbehoeften van de bewo ners. Met name de Bourgondiërs (tweede helft 15c eeuw tot na het midden van de 16e eeuw) hebben het hunne bijgedragen aan de vergroting van de pracht en praal. Zo had Philips van Bourgondië. "admiraal van de zee", een zekere Jan Goosaert. ook Mabuse naar zijn woonplaats Maubeuge ge naamd, in 1509 ingehuurd om co- pieën van antieke kunstwerken uit Italië te maken. Ook hing er bin nen kostbare wandbeklcding. Een van de fraaiste kunstwerken die het gebouw gesierd hebben is een kacheloven, gemaakt van te gels van rood-bruin aardewerk met groen loodglazuur op een witte ondergrond. Deze tegels waren dan vaak weer rijkelijk versierd. Een kacheloven was een "meubelstuk" dat diende om een vertrek te verwarmen. Alleen was het veel ingenieuzer dan een open haard. Daar had men rommel van, van een kacheloven niet om- Aldegonde Op 31 december 1578 werden de ruïnes verkocht. Verkocht wer den: "twee verbrande kastelen ende 't gevolg van dien". Koper was: Philips van Marnix, Heer van St. Aldegonde. Hij liet een van de kastelen opknappen en ging er vanaf maart 1579 in wo nen. Hij gaf het kasteel de naam Aldegonde. als herinnering aan zijn gelijknamige bezittingen in Henegouwen. Marnix leefde in West-Souburg tot hij in 1583 tot burgemeester van Antwerpen werd benoemd. Hij was dat ook tijdens het beleg van Antwerpen door de Span jaarden. Uiteindelijk moest hij de stad aan de Spanjaarden overge ven in 1585. Daarna kwam hij weer naar Souburg tot 1590. Toen hij in 1598 overleed, kwam het hele slot met toebehoren aan zijn zoon Jacob. Na diens overlij den erfde de dochter van Jacob, Walburg, het hele complex. Deze verkocht alLes in 1638 aan de ge meente Middelburg. Door schul den in moeilijkheden gekomen, moest deze stad het in 1678 echter weer verkopen. Koper was Isaac van Pere, burgemeester van...V- lissingen. Na diverse verervingen kwam het tenslotte in handen van Jacoba Steengracht, barones van der Goltz. Zij liet het op 5 sep tember 1783, nadat het 10 jaar lang onbewoond was geweest, als afbraak verkopen. De opbrengst was 255 pond ofwel 1530 gulden. Lange tijd was in het veld nog de juiste plaats van het slot Alde gonde te zien, doch in 1920 werd door de gemeente Oost- eii. West- Souburg straatvuil en verder afval in de restanten van de oude gracht gedeponeerd, tot deze geheel ge dempt was. dat zowel het stoken als de rook afvoer in een ander vertrek plaatsvonden. Een kacheloven was echter vrij duur. Kortom de luxe van het kasteel zal waar schijnlijk met een vijf sterrenhotel van tegenwoordig te vergelijken zijn geweest. Logé's Dat het kasteel Souburg een goe de naam bezat in het toenmalige wereld van personen dal het zich kon veroorloven in pracht en praal door te brengen, blijkt uit het feit als we eens kijken wie er zoal gelogeerd hebben: In 1478 werd het kasteel aan gedaan door Maximiliaan van Oostenrijk (de grootvader van Karei V). In 1500 bezochten Philips de Schone en zijn vrouw (de ou ders van Karei V) het kasteel en in 1515 kwam Karei V er zélf logeren tijdens zijn verblijf op Walcheren i.v.m. zijn in huldiging in Middelburg op 23 mei van dat jaar. Ruim 40 jaar later vertoefde hij er weer. Op 6 september 1556 te kende hij daar n.l. de akte van af stand als keizer van het Duitse rijk ten behoeve van zijn broer Ferdi nand. Enkele jaren later was het gedaan met de pracht en praal van het kasteel. Nadat in 1572 Vlissingen de zijde van de opstandelingen had gekozen tegen Spanje, tracht ten de opstandelingen zich mees ter te maken van het kasteel Sou burg. In eerste instantie lukte dit. later werden ze er weer uit ver dreven (23-6-1572). Tenslotte slaagden ze er in om het weer op de Spanjaarden te heroveren. Bij deze strijd moest het kasteel het Slot A Idegonde eind 17e eeuw DOOR CHRIST PETERS

de Faam | 1985 | | pagina 17