De Faam Jeu gd leer t genieten van goe< de films 's Zaterdags en 's zondags vertoningen in Meccano RUR HET WEEKBLAD VOOR WALCHEREN De Faam OÉVfelNGER INSCHRIJVEN DANSLES JANVIER Vanaf oktober Cinematheek in Meccano HANS DE RUIJTER OPENT SERIE TENTOONSTELLINGEN IN ZKC Positief Leren van elkaar.. Levenswijsheid Niet vrijblijvend Kinderopvang Leren genieten Programma WEDGWOOD "EDME" 26.95 RAZENDSNELLE ^FOTOSERVICE VANDAAG UW ROLLETJE GEBRACHT, MORGEN UW FOTO S KLAAR! J oplage 21 700. wekelijks gratis huis aan huis op geheel Walcheren m combinatie met de vlissinyer. totale oplage 44 400 uitgave pro vinciale reeuwse courant b.v. administratie/advertenties: markt 51postbus 5017. 4330 ka middelburg. 01180-27651 privé: h schrama. 01180-13585 redaktie: ad hahneman, 01180-27651, toestel 54 Liefhebbers van de film kunnen vanaf de maand oktober hun hart ophalen in het filmtheater Mecca no. Vanaf 7 oktober wordt er elke maandagavond een film uit het museum gehaald en afgedraaid onder de titel Cinematheek. Het geheel moet dan een overzicht ge ven van de filmhistorie vanaf het 'embryonale' stadium tot heden. Topper daarbij is ongetwijfeld de eerste lange speelfilm 'The birth of a nation' met daarnaast 'Metrop olis' van Fritz Lang, waarvan on langs een originele versie nieuw werd uitgebracht. De organiseren de Stichting Filmtheaters Middel burg besteedt bovendien in het kader van deze 'Cinematheek' aandacht aan de Japanse film en er wordt gesleuteld aan een festival met Poolse films. Ook minder be kende filmlanden komen aan bod als dat mogelijk is. Die activiteiten vinden plaats in Electro. Cinemat heek kan het best worden vertaald als filmmuseum. Voor de liefheb bers van hedendaagse film, zo legt Leo Hannewijk van de stichting uit, is het bijzonder interessant om te weten hoe de filmcultuur zich heeft ontwikkeld. Uit de verschil lende stromingen worden derhalve voorbeelden gehaald. Of er naast Cinematheek nog een tentoon stelling wordt ingericht staat nog niet vast. Er wordt binnen de stichting wel aan gewerkt, aldus Hannewijk. Titels die zeker worden vertoond in Meccano zijn: Der Blaue Engel, de Drei Grossthen Opern en Les Enfants du Citizen Kane. Van re centere datum is Easy Rider, die eveneens veel aandacht zal trek ken. DEZE WEEK IN Een succesvol. jongë^mtm tieuze zakenman, die met beide benen op de grond blijft. Mar tin Lére in 'Uit liet zakenhart Een rubriek die weer propvol raakt en dus een schat aan in formatie geeft, toont dat er op Walcheren weer talrijke initia tieven zijn genomen. Kortom: de rubriek 'Korte informatie'. Veel Opel Kadetl-nieuws in de rubriek 'van bougie tot bumper'. In de Zeeuwse filmhuizen draaien blijkbaar uitstekende films. Nagenoeg alles is geprolon geerd. Het affiche waarmee cursisten worden geattendeerd op de mogelijkheden van de Open School. POPPENTHEATER OPGE PAST verzorgt een feestelijke opening van de expositie in het Zeeuws Kunstenaarscentrum van Hans Ruijter. Dat gebeurt op za terdag 31 augustus in De Klove niersdoelen, waar de kunstenaar uit Axel de spits afbijt van een se rie tentoonstellingen die het ZKC in zijn nieuwe onderkomen (De Kloveniersdoelen) heeft georgani seerd. De openingsceremonie van de expositie zaterdag begint om 16 uur. Hans de Ruijter volgde een vijfja rige opleiding aan de academie in Tilburg. Al vrij snel Irok de 26- jarige kunstenaar de aandacht. Hij exposeerde onder meer in Hilversum in de gebouwen van de VPRO en in de galerie van Roby Bellemans te Axel. Ook ging hij in op een uitnodiging voor een groepstentoonstelling in Gent waar hij lovende kritieken ont ving. Hij blijft echter experimen teren. Hij toetste mogelijkheden voor zijn werk bij Dow Chemical en bij supermarkten. Van al zijn activiteiten is een boek gemaakt dat heet 'Moderne kunst in 1984'. Eind 1984 werd hij uit 657 kun stenaars uitgekozen om te expo seren in het paleis op de Dam te Amsterdam en werd hij ontvan gen door de koningin. Zijn werk vertoont een originele en kleurrijke stijl. Thematische onderwerpen behelzen zowel zijn succesvol Icarus motief, hetgeen inhoudt: de tegenstelling tussen emotie en rede. Na de openingsdag is het ZKC geopend van dinsdag tot en met zondag tussen 14 en 17 uur. Don derdagavond kan men er terecht tussen 19 en 21 uur. 'Pappa heeft geen tijd Hij moet huiswerk maken' Wie als jongere de onderwijsboot heeft gemist, hoeft als volwasse niet bij de pakken neer te zitten. Volwassenen hebben - ook in Zeeland - vele mogelijkheden om kennis te vergaren of vergeten kunde op te halen. Dankzij een wat andere benadering van het onderwijs is dit de afgelopen jaren politiek mogelijk gemaakt. Tweede Kans Ónderwijs ofwel Volwasseneneducatie zijn de termen die worden gebruikt om het onderwijs aan grote mensen te benoemen. Tijdens de Tweede Kans Markten (afgelopen zaterdag in Vlissingen en aanstaande zaterdag 1 september in Middelburg) krijgen leergierigen de kans om een keuze te maken: ja/neen onderwijs ofwel 'ik ga dit of dat proberen'. En dan kan het inderdaad gebeuren dat dochterlief haar vriendinnetjes toevertrouwt: 'Pappa heeft geen tijd. Hij moet huiswerk maken'. Uit het grote aanbod volwasse nen-onderwijs kozen we een van de nieuwste snuljes in het onderwij saanbod: de Ópen School. Sinds dit voorjaar te volgen in Middel burg en Vlissingen. Het betreft een vorm van onderwijs voor mensen die ervaren dat ze een achterstand hebben. Ze ervaren dat op de school van hun kind(eren), waar ze bijvoorbeeld tijdens ouderavonden nauwelijks begrijpen waar het over gaat. Ook mensen die de school gaande jeugd maar amper kunnen bijbenen en ontdekken dat hun kind qua kennis een fikse voor sprong 'dreigt' te krijgen kunnen inschrijven op de Open School, die er vanaf 15 september voor alle Walchenaren is. De organisatie van dit onderwijs is in handen van. het VJV in Middelburg en Vlissin gen. De Zeeuwse dag- en avond school Zeeland (ZDASG) bemoeit zich met de invulling van het vak gerichte onderwijs. Uitleg over de Open School geven de VJV-mede- werksters Riet Siero (Vlissingen) en Elina Droog (Middelburg), Hennie Kommer, adjunct directri ce ZDASG en Monique Doppe- gieter, taaldocente. De ervaringen met de nu enkele maanden oude Open School in de tweede grootste plaatsen op Wal cheren zijn positief, meldt het viertal. In september kunnen ook de inwoners van de gemeenten Westkapelle, Domburg, Veere en Mariekerke schoolgaan. Arne- muiden was al bij aanvang van de De Tweede Kans Markt. Tientallen mogelijkheden voor volwassenene ducatie. cursus in Middelburg betrokken en de inwoners van Valkenisse schoolden mee in Vlissingen. Als alles volgens plan verloopt is de eerste schooldag op maandag 16 september. Cursisten vanaf 17 jaar kunnen inschrijven als ze niet meer dan lagere'school plus twee jaren vervolgonderwijs hebben genoten. Om aan te lonen dat de Open School bijzonder aansluit vertellen de leidsters dat er van de cursisten nog niemand afhaakte omdat het programma 'te zwaar' zou zijn. "We werken in groepen en de mensen leren ook van elkaar", legt Riet Siero uit. "Hoe'snel de leerstof wordt verwerkt is volko men afhankelijk van de cursist zelf. ledereen kan werken volgens eigen tempo". De cursisten krij gen les in Engels, Nederlands en rekenen. Maar wie bijvoorbeeld voor zichzelf heeft uitgemaakt dat Engels bijvoorbeeld te moeilijk is, kan dat vak laten zitten of op een later tijdstip aanvangen. De on derwerpen die worden gekozen sluiten aan bij wat de deelnemers aan de Open School in hun dage lijkse leven ervaren. "Eén van onze uitgangspunten is dat de mensen door ervaring een behoorlijke schat levenswijsheid hebben. Vanuit de kennis die ze meenemen werken; daarop pas sen we de leerstof aan". Siero geeft een voorbeeld uit Vlissingen waar een cursist veel kennis van zaken had over gezondheidszorg. Door deze persoon er over te laten vertellen en de andere cursisten te laten opschrijven konden een aantal vliegen in een klap worden gevangen. De kenner van de ge zondheidszorg werd 'getoetst* op zijn vertelkunst, met andere woorden: hoe brengt men iets over op anderen. De overige cur sisten konden op deze manier werken aan taalvaardigheid. "En zo heeft iedere cursist wel wat te vertellen, waardoor iedereen aan bod komt", vult Elina Droog aan. Keuze aan onderwerpen genoeg dus. Maar hoe zit het dan met de dwang. Is de school niet te vrij blijvend en kunnen de leerlingen er niet erg gemakkelijk de kantjes vanaf lopen? "In de periode dat we nu bezig zijn hebben we daar niets van gemerkt. Met de groe pen worden afspraken gemaakt. En tot nu toe heeft iedereen zich daar aan gehouden. Maar het is dan ook niet verplicht om de Open School te bezoeken. De mensen komen uit eigen vrije wil; ze willen wat leren. We ervaren trouwens dat de cursisten met het leerproces ook hun zelfvertrou wen opvijzelen. Zo zijn er deelne mers die nooit in een bibliotheek kwamen. Ze durfden dat niet. Nu stappen ze al dan niet met hun kinderen gewoon binnen en lezen boeken. Ook de contacten met de medecursisten blijken enorm be langrijk te zijn. En dan zijn er mensen die nooit voor hun rech ten durfden opkomen. Ze moes ten bijvoorbeeld brievenschrijven naar de sociale dienst. Nu leggen ze het voor aan de leerkracht of zelfs in de groep met wie ze het vak taal doen. Zo leert iedereen er weer wat van", betogen Siero en Droog. Tijdens het komende schooljaar zal de ZDASG voor het eerst meedoen. Voorheen waren het de Verfijnde tafelsfeer" Met de vertoning van de laatste film van Walt Disney geeft de Werkgroep Kinderfilmtheater Middelburg op zaterdag en zondag 31 augustus haar visitekaartje af voor het komende winterseizoen. Na de periode van voorzichtig dc 'markt' aftasten stelt de werkgroep nu vergenoegd vast dat er een re delijke belangstelling bestaat on der de jeugd voor films. Elke za terdag- en zondagmiddag worden het komende seizoen voorstelling verzorgd, op beide dagen om drie Thea Everaers van de werkgroep in Middelburg voorziet een zon nige toekomst voor de kinderfilm in het Middelburgse filmtehater. Ze somt een aantal redenen op waarom. "Omdat wc nu een 35mm-projec- tor hebben, kunnen wij films van een betere kwaliteit tonen. Helaas zijn niet alle kinderfilms op die maat voorhanden, zodat zo nu en dan ook wel eens een film op 16mm wordt getoond. Verder gaan we ons aansluiten bij het kinderfilmcircuit in Utrecht en Amsterdam, zodat we verzekerd zijn van goede producten". Mevrouw Everaers onderstreept nogmaals de filosofie van de werkgroep, dat de voorstellingen door en voor kinderen zijn. "We hebben tien vrijwilligers in de leeftijden die we als onze doel groep beschouwen. Ze verzorgen de bar, doen portiersdiensten en helpen bij het opruimen. Daar naast kunnen de jeugdige mede werkers ook meepraten over wel ke films er worden gedraaid. Deze tien vrijwilligers zijn trouwens voldoende. We hebben een wachtlijst voor medewerkers. Als er iemand afvalt, kunnen we vrij wel onmiddellijk een ander op roepen". Het kinderfilmtheater toont voor namelijk films in Meccano. De leeftijdsgroepen waarvoor de werkgroep-werkt zijn: vier tot acht jaar, acht tot twaalf jaar en twaalf jaar en ouder. In de programma keuze wordt gestreefd naar een zo breed mogelijke spreiding. On derhoudende en goede films - zo formuleert Thea Everaers- wor den gekozen om te vertonen. "Belangrijk is dat de kinderen le ren om te genieten van films. Misschien is dat nog belangrijker dan de boodschap die sommige films willen uitdragen". In samenwerking met de Zeeuwse Bibliotheek toont het kinder- lilmtheater tijdens de kinderboe kenweek in Electro (het tweede onderkomen van de Stichting) twee films. Het zijn: "The never ending story". 'Als twee honden in een vel'. Beide films behandelen een onderwerp dal met dieren heeft te maken. Dieren vormen het thema van de kinderboeken week, die van 2 tot 12 oktober wordt gehouden. Voor de maand september heeft de werkgroep al het programma klaar. Op zaterdag 3 1 augustus en zondag 1 september draait er in Meccano de film 'Robin Hood'. een tekenfilm van Walt Disney (de laatste) met een slimme vos in de hoofdrol. Een week later wor den slapsticks gedraaid op zater dag en zondag. In het kader van de jongerendag in Middelburg vertoont de werkgroep op zater dag 14 september de film 'De Oplossing' en zondag 15 septem ber is er 'Aladin met de wonder lamp' te zien. 'De kleine Philips' draait een week later en 'De Prins en de bedelknaap' staat op het programma voor het laatste weekeinde van september (28 en 29). Tijdens de herfstvakantie kan de Middelburgse werkgroep zich mière. Dan namelijk wordt 'The dog who stopped the war' ge draaid van 17 tot en met 20 okto ber. dagelijks om 15 uur. De aan vangstijden van de films is trou wens altijd 15 uur. Tijdens de boekenweek beginnen de voor stellingen elke dag om 10 en 19 uur. De ochtend is gereserveerd voor scholen en de avondvoor stelling is bedoeld voor de hele familie. PEPER- Z0UTSTR00IER set Slechts De serviezen specialist SPECIAALZAAK SLRVICE KWAIITkIT GARANTIE I ANGE OEI I 1 50 MIDDELBURG 011B0 13271 VJV-medewerksters die alle les sen verzorgden. Twee ochtenden per week is er school. Op de ene dag wordt er een thema behan deld en tijdens de tweede ochtend krijgen de Open School-leerlin- gen de vakken van twee ZDASG- docenten gedoceerd. Zowel man nen als vrouwen kunnen dit on derwijs volgen. Wie kinderen heeft hoeft trouwens niet thuis te blijven, want er is kinderopvang. De deelnemers betalen 10, per maand voor de lessen. Ge meenten en provincie subsidiëren dit project. Na de opleiding kan men nog verder leren, bijvoor beeld de opstapcursus voor de Mavo volgen. Het is niet persé noodzakelijk om in september te beginnen. Wie dat wil kan op elk moment van het jaar 'er in stap pen'. Voor inschrijven of meer informa tie kan men bellen met het VJV: 01180-16278 of 01184-178!'). De adressen: Latijnse Schoolstraat 10-12 Middelburg of Verkuyl Ouakkelaarstraa: 95 in Vlissingen. DANS-INFORMATIEKRANT VERSCHIJNT VANDAAG! binnenkort in ^dïrSPNot*° lGo«s 3-Vao9 VOV* 30uut 6SCb°° A Goes Bel nu voor-inlichtingen voor de nieuwe danslessen in GOES, MIDDELBURG ZIERIKZEE en MIDDELHARNIS. Groepen beginners tot gevorderden Jonge clubs en volwassenen. Bel tussen 14.00 en 17.00 u. of tussen 18.30 en 20.30 u. een van onderstaande nummers 01100-20176 01100-30428 01100-KS82 01180-38370

de Faam | 1985 | | pagina 1