REMAG UITGERUST WAKKER WORDEN RENAISSANCE HDSeOR-' ontwerp-vergunning gemeente middelburg rHOM6-> VOOR WONEN Muziek in Zeeland Provinciale subsidies ZEELAND IN DE PEN Stads- en dorpsvernieuwing DE FAAM - DE VLISSIIMGER UW WEEKBLAD Groeten uit Vlissingen Badstrand 1911 Reclameborden Magneetplaten Sign, text - Belettering - Stickers tot 1 meter S^JI^wnaSuppart® jj IJ s-u^. /9,bU het medium uitstek DE FAAM Woensdag 7 augustus 1985 De helft van het aantal jongeren, dat in Zeeland kampeert, vindt dat het aantal plaatsen voor hen op kampeerterreinen moet worden uitgebreid, dan wel dat er aparte jongeren- campings moeten komen. Jongeren Campinghouders Selectie Besteding Beleid provinciale griffie sint pieterstraat 42, postbus 60014330 la middelburg, tel. 01180-31011 NAJAAR...WEER GAAN LEREN.... WELKE CURSUS... WAT NU?? GEVESTIGD PER 1 AUG. J.L.: J. VISSER, HUISARTS V akantiesprokkel: het kussen dat nek- en hoofdpijn helpt voorkomen! Woninginrichting ABDIJ Eind vorig jaar vierde de Ko ninklijke oratoriumvereniging. Tot oefening en uitspanning in Middelburg haar 150-jarig be staan. De speciaal voor deze gelegenheid gecomponeerde Lof van Walcheren werd toen uitgevoerd. Het gedicht Lof van Walcheren van Jan Campert werd op muziek gezet door H. Strategier. Enigszins verborgen tussen de overige feestelijkheden werd een boek aangeboden, geschre ven door koorlid dr. P. Scherft, oud-rijksarchivaris in Zeeland. Oorspronkelijk bedoeld als een geschiedenis van het Middel burgse koor is zijn studie uitge groeid tot een 218 pagina's tel lend boek: "Een speurtocht door Zeeuws muziekverleden". Scherft vertelt over E. Graf, dat hij behalve symfonieën een "Economisch duo voor twee strijkers" schreef: twee spelers, elk met een strijkstok, spelend op één viool. "Een onderhou dend stukje voor een niet te ou de vioolleraar - zoals Graf was - met een charmante leerlin ge Openbare concerten waren in die tijd nogal eens demonstraties van' wat we nu muziekmachines zou den noemen: poppen die op flui ten en trommels muziek maken. Verreweg het grootste deel van het boek is gewijd aan het mu ziekleven in de negentiende en twintigste eeuw. Vele muziekver enigingen passeren de revue. Vlissingen, Goes, Zierikzee en Tholen - in al deze plaatsen werd meer of minder actief en enthou siast gemusiceerd. Terecht be steedt Scherft aandacht aan de problemen waarmee de vereni- Igingen kampten: hoe kwam men aan instrumenten en waar konden uitvoeringen worden gegeven. Al sinds de vorige eeuw blijken bestuurders zich zorgen te maken over het gebrek aan culturele be langstelling onder grote groepen van de bevolking. Het is uiterst boeiend te lezen hoe telkens op nieuw, door manoeuvres als ver laging van toegangsprijzen of aanbieding van speciale attrac ties, wordt geprobeerd bij ande ren muzikale interesse te kweken. In 1 S61 werd de gedachte gelan ceerd goede muziek voor "de kleine man" toegankelijk te ma ken. Volksconcerten van de vere niging "Uit kunstliefde" trokken volle zalen. Later was de vereni ging "Uit het volk - voor het volk" zeer actief. In het begin van deze eeuw veranderden de concerten van deze vereniging echter steeds meer in volksfeesten die weinig met de oorspronkelijke bedoelin gen gemeen hadden. De speurtocht heeft veel opgele verd. Het muziekleven is allang niet meer beperkt tot kerkmuziek. In Middelburg was in de 1 7e en 18e eeuw een Collegium musi- cum actief. Zo'n collegium be stond uit amateurmusici onder leiding van een muziekmeester, dikwijls de plaatselijke organist. Bij gebrek aan een concertzaal werden de uitvoeringen bij de le den thuis gehouden. Na 1750 concerteerde het Musicum colle gium in een concertzaal in het IJkkantoor aan het Molenwater. Onder de Middelburgse mu ziekmeesters bevonden zich op merkelijke componisten. De stichting S.O.S. Telefoni sche hulpdienst en de stichting Gehandicapten adviesbureau Zeeland krijgen als het aan het dagelijks bestuur van de pro vincie ligt, in 1 986 een subsidie tot maximaal ƒ49.086,en ƒ16.602,— als bijdrage in het exploitatietekort. Beide stichtingen dreigden een paar jaar geleden van subsidie verstoken te blijven als gevolg van veranderingen in het rijkssubsi- diebeleid. De provincie heeft toen in overleg met de gemeenten een overgangsregeling gemaakt, waarop nu een beroep wordt ge daan. Het laat zich aanzien, dat de tele fonische hulpverlening voortaan steeds een beroep kan doen op provinciale financiën, want vol gens het ontwerp van de Wel zijnswet krijgt de provincie die verantwoordelijkheid over van het rijk. Het voorstel aan provinciale sta ten luidt de telefonische hulp dienst en het gehandicaptenad viesbureau. beide in Middelburg, een bijdrage van maximaal dertig procent in het exploitatietekort te geven en daaraan de genoemde maximale bedragen te verbinden. De staten beslissen op het voor stel tijdens de begrotingsbehan deling, begin november. Al eerder, op 20 september, moet een besluit worden genomen over de subsidie aan de stichting Jeugd en Gezin - een adviesbu reau voor ouders en jongeren in Middelburg. Jeugd en Gezin viel onder dezelf de regeling die de provincie en de gemeenten hebben gemaakt voor de telefonische hulpdienst en het gehandicapten adviesbureau. In middels is er voor Jeugd en gezin een rijksregeling gekomen en da'arom wordt aan de staten voor gesteld de provinciale subsidie voor 1 985 in te trekken. IEUWS Jongeren en kamperen Dit blijkt uit een enquête van de Provinciale planologische dienst, die vorig jaar werd gehouden. Om een zo breed mogelijk zicht op de zaak te krijgen zijn ook gesprek ken gevoerd met beheerders van campings en jeugdherbergen en met vertegenwoordigers van de Recron, (recreatie-ondernemers), Vekabo (Vereniging van kam- peerboeren), de rijkspolitie, de kampeerraad en met mensen uit vergelijkbare recreatiegebieden. De uitkomsten zijn verwerkt in het rapport Jongeren onder dak? De groep jongeren over wie het gaat, zitten in de leeftijdscate gorie van 15 tot 25 jaar. Zij gaan zelfstandig, buiten gezins verband, op vakantie en zij zoe ken voornamelijk onderdak op campings. In mindere mate wordt gebruik gemaakt van kamphuizen en jeugdherber gen. Veelal wordt in groepsver band gereisd: De gemiddelde groepsgrootte is 3.8 personen, maar het vaakst gaat men ge tweeën op stap. De achttienja rigen vormen de grootste groep en van de hele groep jongeren komen de meesten uit Noord- Brabant en Zuid-Holland. Zij verplaatsen zich per fiets of per' auto. Wat zij in Zeeland zoeken zijn de zee, het strand en ver tier. Vrijheid wordt op hoge prijs gesteld, evenals goede sanitaire voorzieningen op de campings. Zoals gezegd, geven de meeste jongeren voorkeur aan een plaats op een jongerencamping of een speciaal jeugdterrein als onderdeel van een grotere cam ping. De campingbeheerders delen die voorkeur doorgaans niet. Zij zijn beducht voor geluidsoverlast op en rond de camping, vooral in de nachtelijke uren. Jongeren blijken de kampregels ook niet steeds na te volgen, waarbij moet worden gedacht aan het niet opruimen van afval, te hard rijden op het kampeerterrein en het "binnen smokkelen" van vrienden en vriendinnen. Op terreinen met een aparte jeugdafdeling heerst verder nog al eens de klacht dat de jonge ren vernielingen aanrichten en (toilet)gebouwen bekladden. Vechtpartijen komen nauwe lijks voor, aldus de beheerders. Dergelijk rumoer concentreert zich rond discotheken en in veel' mindere mate op de campings. Op vrijwel elke camping wordt een selectie gemaakt in de toela ting van jongeren, Er wordt on derscheid gemaakt in groepjes en per twee reizende jongeren, want de ervaring heeft geleerd, dat de kans op problemen bij groepjes het grootst is. Echte criteria wor den niet gehanteerd, veelal wordt afgegaan op de eerste indruk die een groep bij aanmelding maakt. Ook maakt het vaak verschil of onlangs op de camping moeilijk heden zijn ontstaan of dat het juist rustig is geweest. Op sommige campings worden alleen jongeren toegelaten als zij hebben gereserveerd, want ook hier heeft de praktijk uitgewezen, dat er dan doorgaans geen pro blemen ontstaan. Sportievelin- gen, groepen die een fiets- of surfvakantie houden bijvoorbeeld - ondervinden doorgaans geen tegenwerking bij het vinden van een plaatsje. Een afgeleid criterium is het tarief dat voor een staanplaats wordt gevraagd. Hoe duurder het tarief, des te minder jongeren zich mel den. Vorig jaar hebben provinciale staten een miljoen gulden extra be schikbaar gesteld voor stads- en dorpsvernieuwing. Bijna 5,5 ton is in mei van dit jaar uitgekeerd aan de Zeeuwse gemeenten met uitzondering van Middelburg, Vlissingen, Goes, Tholen, Terneuzen en Zierikzee. Deze gemeenten zijn buitenge sloten, doordat zij hun geld rechtstreeks van het rijk krijgen. De overige gemeenten konden het bedrag vrij besteden in de stads- en dorpsvernieuwing. Gedeputeerde staten hebben de statencommissies voor ruimtelijke ordening en voor bestuurszaken voorgesteld aan de rest van het miljoen een bestemming te ge ven, Zij delen daarbij mee, dat de gemeente Borsele bijna 1 1 7.000.— uit de pot heeft ge kregen om aan aangegane ver plichtingen te kunnen voldoen. Dat betekent, dat nu nog bijna vier ton te verdelen is Het dagelijks bestuur van de provincie wil het grootste deel besteden aan particuliere wo ningverbetering en restauratie van woonhuismonumenten in Goes en Zierikzee. Goes krijgt ƒ117,714,en Zierikzee ƒ196.191,—. Tenslotte is er een bedrag van 80 mille voor de gemeenten Westerschouwen, Brouwershaven, Duiveland en Sint Philipsland, samen vor mend de intergemeentelijke projectgroep dorpsplannen Schouwen-Duiveland. Het geld is bedoeld voor de aanstelling van een projectcoördinator. De dorpsplannen hebben niet al leen betrekking op stads- en dorpsvernieuwing, maar om vatten ook zaken die onder de verzamelnaam regionaal wel zijnsbeleid zijn te rangschikken, schikken. Hoewel de grotere gemeenten in de provincie hun geld rechts treeks van het rijk krijgen, kunnen zij wel een beroep doen op het "knelpuntengeld" van de provin cie. Dat verklaart, dat de ge meenten Zierikzee en Goes voor een bijdrage in aanmerking ko men. Bovendien hadden de an dere gemeenten al meer dan de helft van het miljoen ter vrije be steding gekregen. De commissie ruimtelijke ordening spreekt zich op 23 augustus uit, die voor be stuurszaken op 30 augustus, m De meeste campings berekenen- voor kleine tenten een lager tarief dan voor grote. Jongeren hebben meestal een kleine tent en hun plaats levert daarom minder in komsten op. Daar tegenover staat, dat op een standaard-plaats vaak twee kleinere tenten worden opgezet. Veel campinghouders hebben de indruk, dat jongeren meer geld besteden op het terrein dan gezinnen. De kampwinkel, de kantine en de snackbar kunnen daar hun voordeel mee doen. Discotheeks en automatenhallen op campings zijn vrijwel alleen in gebruik bij de jongeren. Up ter reinen waar veel jongeren kam peren is het toezicht meestal uit gebreider dan op gezinscam pings, wat betekent, dat de cam pinghouder extra kosten heeft. De provinciale planologische dienst besluit het rapport met een aantal stellingen, waarmee in het toeristisch beleid van de provincie rekening zou kunnen worden ge houden. Om aan de vraag van jongeren zoveel mogelijk tegemoet te komen, moet het aantal kam peerplaatsen voor deze catego rie worden uitgebreid. De hui dige kampeerterreinen hebben daarvoor niet voldoende capa citeit en ook de bereidheid om speciale jongerenterreinen te hebben is niet groot, Veel jon geren maken gebruik van de overloopterreinen, wat vooral komt doordat zij niet vooraf boeken en in het hoogseizoen dan alleen daar plaatsen be schikbaar zijn. Geprobeerd zou moeten worden mensen bereid te vinden speciale jongeren- campings te exploiteren, even tueel gebombineerd met een terrein met goedkope bunga lows, ook bedoeld voor jonge ren. H Abdijnieuws is de informatierubriek van de provincie Zeeland. Redactie: bureau voorlichting. Sint Pieterstraat 42, 4331 EW Middelburg, telefoon 01180-31392 of 31402 Gedeputeerde Staten van Zeeland maken op grond van artikel 24 van de Wet algemene bepalingen milieuhygiëne het volgende bekend. Aanvraag Burgemeester en wethouders van de gemeente Middelburg hebben bij hen op 21 maart 1985 een aanvraag om vergunning ingevolge de Hinderwet ingediend voor het uitbrei den van een politiebureau met schietbaan op een perceel aan Achter de Houttuinen 10 te Middelburg, kadastraal bekend gemeente Middelburg, sectie L, no. 600. Het betreft het uitbreiden van de opslag van munitie tot 125.000 stuks patronen en 40 stuks traangasgranaten. (foto Gem. archiefdienst) Tol 24 augustus houden de gemeente-archivarissen vakantie. Daarna gaan ze weer uitgerust verder met de inmiddels zeer pop ulaire rubriek 'archiefsprokkels', ofwel Walcheren toen. Zeeuwse Stichting voor Beroepenvoorlichting en Studie- en Beroepskeuzevoorlichting. Grote Markt 14a, 4450 MC Goes, tel. 01100-12120 Voor een ADVIES over uw studiemogelijkheden zijn wij dagelijks bereikbaar. Voor INFORMATIE over cursussen, opleidingen en beroepen is onze informatietheek bovendien elke dinsdagmiddag (gratis) te bezoeken. Ter inzage De aanvraag met bijlagen, de ontwerp-vergunning (waarin opgenomen voorschriften ter voorkoming of beperking van gevaar, schade of hinder buiten de inrichting) en overie stukken liggen voor een ieder ter inzage van 8 augustus 1985 tot en met 21 au gustus 1985 op volgende plaatsen en tijden: in het gemeentehuis van Middelburg op werkdagen van 8-12 en van 13-17 uur en ie dere donderdagavond van 18-21 uur (na telefonische afspraak: 01180-26251, tst. 413); - op het bureau Milieuzaken van de provinciale griffie, St. Pieterstraat 42 te Middelburg op werkdagen van 9-12 uur en van 14-16 uur. Na 21 augustus 1985, tot het einde van de termijn waarbinnen beroep kan worden in gesteld tegen de verleende vergunning, liggen de stukken ter inzage op bovenge noemde plaatsen en wel op werkdagen van 9-12 en van 14-16 uur. Bezwaren De aanvrager, alsmede degenen die bezwaren hebben ingebracht naar aanleiding van de aanvraag en een ieder die aantoont daartoe redelijkerwijs niet in staat te zijn geweest, kunnen tot en met 21 augustus 1985 bij Gedeputeerde Staten van Zeeland, St. Pieter straat 42, 4331 EW Middelburg, gemotiveerde schriftelijke bezwaren inbrengen naar aanleiding van de ontwerp-vergunning. Tegelijkertijd metTiet indienen van een bezwaarschrift kan een verzoek worden inge diend om persoonlijke gegevens niet bekend te maken. Middelburg, 7 augustus 1985 te Middelburg-Zuid (Dauwendaele, Magistratenwijk en Reyershove) praktijkadres: wijkgezondheidscentrum Roozenburglaan 20 spreekuren: volgens afspraak (indien mogelijk graag voor 1 0.00 uur bellen) tel.: 27664 en 26824 privé-adres: Torentrans 9, tel. 37431. Home Decor Rianne, welterusten. Vredestein kwaliteits polyether, dus goed. Soortelijk gewicht 35. Winterzijde voorzien van een laag zuiver scheerwol. 1-persoons 80 x 190 cm nu voor 0 Ook in nog 12 andere 1 en 2 persoons maten. Offertes en inlichtingen 01 1 84-1 91 91 fout^H^^^enku««i_^ feut: te booj> kussen Boras dekbedovertrek. Aktueel streepdessin gekombineerd met een marmer struktuur doen uw slaapkamer ontwaken. 100% katoen nn en strijkvrij, 1 persoons van 99.- voor Uv7. Ook in 2 persoons en lits-jumeaux. VLISSINGEN BELLAMYPARK 46-48 TEL. 01 184-12988 Woldekbed: puur natuur. Slapen met het wolmerk. Uw zekerheid dat de vulling uit een hoge kwaliteit gewassen scheerwol bestaat Isoleert en absorbeerd ideaal. 1 persoons nu Synthetisch dekbed: net zo comfortabel als de prijs. Vulling: Dacron Hollofil voor extra warmte isolatie. Goed voor uw rust Is superlicht stot en bacterievrij, anti-allergisch en laat zich probleemloos wassen. Ook in 2 pers. van 179.- voor 119.- en lits-jumeaux van 229.- voor 149.- 1 pers., normaal 119. - nu

de Faam | 1985 | | pagina 9