Een foto uit de oude doos Bussestraat, Kolvenierstraat, Schutterijstraat De socialistische pers ZEELAND IN DE PEN Uitgangspunten jeugdhulpverlening Over straten DE FAAM Sociaal-democratisch Weekblad voor Zeeland. Het dagelijks bestuur van de provincie wil voor 3,3 ton be steden aan de oprichting van een dagcentrum voor school gaande jeugd in Terneuzen, arbeidsplaatsen bij de stichting Jeugd onder dak en het JAC-Terneuzen en in de exploitatie van de kinder- en jeugdtelefoon. Dagcentrum Jeugd onder dak JAC Kindertelefoon Andere projecten Universele Ornamin flessenrekken ABDIJ 1° Jaargang. 29 Maart 1902. No. 27. DE BAANBREKER. Verschijnt iederen Zaterdag. A BON N EM FNTfi P R IJS: t*r 3 ra.vioJf n f03ü fr. p. p by *eoruilt*tiJin|. oumtntr» 3 cent. DE RICH T. -April Ir irlttm hlman jrr» ijnclj jnw, zullen m Ibnjin m» April poil- ADUIXISTRATECn. I grondwinden arbeiders. swoon, doch «y ixbteo dat oterbodif, omdat Set *ws algemeecc t<kesdbeil is. Jndici «r c*n oienbwo verpacbllog: van grond n kt*in* l-n nluta beeft, dan rift men RedaJtlcjr J. MOLLIG Eijeohaardttraat V 139*. Rureao van AdnlalBtntto Korte Geere K Si 8. welke men eens van oiderby dient te bo lt houwen. Nu willen wy on» enkel en alleen bellen ADVERTENTIE X. per regel1 0.0». flroote letters naar plaatsruimte. zyn van den een of De arbeiders, die bet booge voorrecht? ge nieten in aaaoerklog te komen voor bel pachten van een stukje grond. b»J de beeren In 1887 werd in Middelburg de "Zeeuwsche Propaganda-club voor algemeen kies- en stem recht" opgericht. Het kiesrecht voor gemeenteraden, provinciale staten en tweede kamer was in dertijd nog voorbehouden aan degenen die tot de bovenlaag van de samenleving behoorden. Het algemeen kiesrecht werd gezien als een belangrijke stap op weg naar een rechtvaardiger maat schappij. De Zeeuwsche propa- ganda-club bestond uit arbeiders, ambachtslieden en kleine bur gers, zoals Lodewijk Mieremet, voorman op De Schelde, Quinten Brand, timmerman, Jan van Hoe pen, loodsschipper, en F.P. Ou- dens, de stationschef van Arne- muiden. De club stelde zich ten doel de "propaganda op krachti ge wijze ter hand te nemen, opdat de fiere Zeeuw, eenmaal de pio nier der vrijheid, niet langer on kundig blijve met het streven der volkspartij, wier doel is, langs den wettigen weg in het bezit te ko men van recht, vrijheid en volks welvaart!" Toen propaganda via incidente le brochures en vergaderingen niet voldoende zoden aan de dijk zette, richtte de club een eigen blad op: "De Volksstem, blad ter eenvoudige bespreking van maatschappelijke en staat kundige onderwerpen", uitge geven in Vlissingen vanaf 1888. De redactie was vooral in handen van F.P. Oudens, die in zijn functie van stationschef voldoende tijo overhield om te lezen en te schrijven. De Zeeuwse socialisten van het eerste uur ondervonden bij voortduring tegenstand van burgemeesters die er alles aan gelegen was propaganda-activi- teiten in hun dorp te verhinde ren en van werkgevers die propagandisten zonder pardon ontslag aanzegden. Zo raakte Jan van Hoepen zijn baan kwijt bij het loodswezen na een arti kel in de "Volksstem", waarin hij de schrikbarende armoede onder de dijkwerkers in West- kapelle aan de kaak stelde. Gedeputeerde staten hebben advies uitgebracht aan de staatssecretaris van justitie over de besteding van geld in de jeugdhulpverlening. Zij hebben bij de beoordeling van de aanvragen rekeningen gehouden met een aantal uitgangspunten. Zo moeten projecten bijdragen aan een evenwichtige spreiding van voorzieningen over de provincie. De Ooster- en de Westerschelde vormen natuurlijke barrières en daarmee moet in de spreiding re kening worden gehouden. Vormen van hulpverlening die nog niet in Zeeland zijn, hebben voorrang. Een ander uitgangspunt is, dat de verscheidenheid in de jeugd hulpverlening zo groot mogelijk moet zijn, opdat jongeren met problemen van uiteenlopende aard op de juiste plaats om hulp kunnen vragen. Aan de andere kant moet natuurlijk worden beke ken of de soort van hulpverlening ook wordt gevraagd. Gs vonden het bij de beoordeling verder van belang, dat projecten die vorig jaar zijn gesubsidieerd voor de verdere uitbouw voor een nieuwe bijdrage in aanmerking kunnen komen. Als het om nieuwe arbeids plaatsen gaat, wordt steeds een baan van 32 uur per week bedoeld. Als er andere financieringsbronnen zijn, kan geen aanspraak worden gemaakt op het geld voor de jeugdhulpverlening. Woensdag 24 juli 1985 IEUWS "In Zeeland voeren onze vrienden een hardnekkigen strijd. De tegenstanders der nieuwe leer trachten in het geheim het reeds voor hen verloren terrein weder terug te winnen... Invoed van familieleden, dwang van werkge vers, laster, valsche, ongemoti veerde beschuldigingen, alles neemt men te baat om de kracht der volkspartij te breken en intus- schen worden hare gelederen steeds versterkt", schreef men in het blad "Recht voor Allen" van Domela Nieuwenhuis in 1888. De "Volksstem" was geen lang leven beschoren: het blad heeft slechts één jaar bestaan. Men slaagde er niet in voldoende abonnees te werven en de re- daktie werd verscheurd door ver schil van mening tussen de leden Oudens en Cornelissen. Hoe het de socialistische pers en de opkomende arbeidersbewe ging in Zeeland verder verging, heeft historicus Bert Altena be schreven in een lezenswaardige serie van veertien artikelen in het maandblad "Nieuw-Zeeland", verschenen in de jaren 1983- 1985. Achtereenvolgens komen de Volksstem (1 888-1 889), Licht en Waarheid (1889-1890), de Toekomst (1893-1923) en de Baanbreker (1901-1922) aan bod, alle uitgegeven door linkse organisaties in Zeeland. Helaas zijn lang niet alle jaargangen van deze krantjes voor het nageslacht bewaard. De exemplaren die er nog zijn, bevinden zich in de ar chieven van het Persmuseum en van het Internationaal Instituut voor sociale geschiedenis, beide in Amsterdam. Wellicht bevinden zich nog jaargangen van de tijd schriften in particulie bezit. De Zeeuwse Bibliotheek houdt zich in dat geval van harte aanbevolen... Geld jeugd hulpverlening Zeeland heeft voor de jeugd hulpverlening ƒ330.000,— uit de "rijkspot" toegewezen ge kregen. Gedeputeerde staten hebben de staatssecretaris van justitie geadviseerd het geld aan deze projecten te besteden. In de oprichting van een dag centrum voor schoolgaande jeugd in Terneuzen willen gs ƒ225.000,— bijdragen. Zo'n dagcentrum is bedoeld voor kinderen tussen de zes en twaalf jaar en hun ouders, die in hef dagelijks leven onderlinge problemen hebben. Het gaat om problemen, waarvoor de orga nisaties met daghulp niet kun nen worden aangesproken, maar voor uithuisplaatsing zijn de moeilijkheden weer niet groot genoeg. Samen met de mensen van het dagcentrum moeten de kinderen en ouders proberen tot afspraken te ko men, waarbij een deel van de ouderlijke zorg kan worden overgedragen aan de hulpverle ners. Uitgangspunt moet zijn, dat het gezin zo normaal moge lijk blijft functioneren. Op Walcheren is al een dagcen trum voor schoolgaande jeugd werkzaam en gs schrijven aan de staatssecretaris, dat zij aan de totstandkoming van eenzelfde centrum in Goes hoge waarde toekennen. In Zeeuwsch-Vlaan- deren zijn in verhouding tot de rest van Zeeland minder jeugd hulpverleningsinstanties en daar om vindt het provinciaal bestuur, dat realisering van het centrum in Terneuzen voorrang moet krijgen. Voor de centrale voor pleeggezin nen, de stichting Jeugd onder dak, willen gs ƒ45.000,— uit trekken om een halve arbeids plaats met bijkomende kosten te kunnen betalen. De stichting geeft in Zeeland voorlichting over pleegzorg, probeert zoveel moge lijk adspirant-pleegouders te wer ven en registreert aan de andere kant de behoefte aan pleeggezin nen. Op het ogenblik werkt Jeugd onder dak met uitleenkrachten van de stichting Jeugd en Gezin, maar deze organisatie heeft te kennen gegeven, dat zij de be roepskrachten met ingang van het komende jaar voor het eigen werk in de jeugdhulpverlening nodig heeft. Jeugd en Gezin vindt bovendien dat het "pleeg- en gastgezinnenproject" meer thuis hoort bij Jeugd onder dak dan bij de eigen organisatie. Gs vinden dat het werk van Jeugd onder dak moet doorgaan, vandaar het ad vies aan de staatssecretaris hier voor geld uit te trekken. Een bedrag van ƒ45.000,— willen gs besteden voor een coördinator voor het Jongeren Adviescentrum (JAC) in Ter neuzen. Het gaat om een baan van 32 uur per week, geduren de twee jaar en in de experi mentele vorm. Taak van de coördinator is werving en bege leiding van vrijwilligers die in het JAC werken. Op het ogen blik is het centrum volledig af hankelijk van vrijwilligers, het geen de voortgang van de hulp verlening wat wankel houdt. Gs willen bekijken of door het werk van de coördinator de voort gang en de kwaliteit van de hulpverlening kunnen worden verbeterd, waardoor ook de be reikbaarheid van het centrum groter wordt. Na de proefperio de van twee jaar moet worden bekeken of deze verwachtingen bewaarheid konden worden. De gemeente Terneuzen subsi dieert in de huisvestings-, orga nisatie- en activiteitenkosten. Het JAC biedt hulp aan jongeren tussen de 1 2 en 25 jaar. De hulp strekt zich uit tot persoonlijke en materiële problemen en moeilijk heden van rechtspositionele aard. Verder manifesteert het JAC zich door voorlichting te geven op scholen, het verlenen van dien sten aan allerlei jongerenorgani saties en door hulp aan jongeren in intramurale voorzieningen, zoals internaten en kindertehui zen. Voor de kinder- en jeugdtelefoon Zeeland willen gs vijftien mille beschikbaar stellen. Zij schrijven de bewindsvrouwe, dat het gaat om een vrij goedkope manier van jeugdhulpverlening met een goe de uitwerking. Aanvankelijk wilde de provincie niet in de kosten bij dragen. De kosten van de kinder en jeugdtelefoon moesten wor den bestreden uit het budget van de Telefonische Hulpdienst en eventuele bijdragen van anderen. Nu willen gs het bestaansrecht mede garanderen door 1 5.000,— te geven in de appa raatskosten. Eind volgend jaar, als de experimenteerperiode erop zit, wil het dagelijks provinciaal bestuur bekijken of voortgaande subsidiëring gewenst is. De kinder- en jeugdtelefoon is bedoeld voor jongeren van acht tot achttien jaar. De jongeren kunnen hun problemen (ano niem) via de telefoon uiten en eventuele vragen stellen. Uit gangspunt in de hulpverlening is de jongere in zijn of haar si tuatie; zij ervaren immers de problemen en zoeken daarvoor een oplossing, niet hun ouders, leerkrachten of wie ook. Gs hebben nog een aantal andere projecten in de jeugdhulpverle ning onder de aandacht van de staatssecretaris gebracht, maar daarbij geen bedragen genoemd. Het beschikbare geld is namelijk verdeeld over de vier al genoem de organisaties. Bekeken is of de Kinder&JeugdTelefoon Zeeland Alser iets is: 01180 38080 E Ike dag van 4 tol 8 uur voorzieningen dringend noodza kelijk zijn in de provincie dan wel of andere organisaties eventueel soortgelijke hulp bieden. Dit geldt voor een aanvraag van de Vereeniging Kinderzorg voor begeleide kamerbewoning. De stichting Onderdak voorziet hierin al en daarom vinden gs dat de aanvraag van Kinderzorg niet bij voorrang gehonoreerd moet worden. Ook vinden gs het niet nodig op korte termijn een coördinator gezinshuizen bij de Vereeniging Kinderzorg te subsidiëren. Hoewel de kwali teit van de zorg erdoor verbe terd zou kunnen wordan, me nen zij dat er reëel niet meer plaatsingsmogelijkheden voor jongeren door zullen ontstaan. Extra arbeidsplaatsen bij de stich ting Jeugd en Gezin vjnden gs ook niet dringend noodzakelijk, zeker nu de uitgeleende krachten aan de stichting Jeugd onder dak weer voor de eigen organisatie gaan werken. Verder zijn er aan vragen die uit andere rijksgelden kunnen worden gefinancierd en daarom vinden gs het niet juist dat het geld van de jeugdhulp verlening daarvoor wordt ge bruikt. Dit geldt onder meer voor arbeidsplaatsen bij het Regionaal instituut voor ambulante geeste lijke gezondheidszorg (RIAGG) voor orthopedagogische deskun digheid en voor een aanvraag van de stichting Spel- en Opvoe dingsvoorlichting Abdijnieuws is de informatierubriek van de provincie Zeeland. Redactie: bureau voorlichting. Sint Pieterstraat 42, 4331 EW Middelburg, telefoon 01180-31392 of 31402 Archiefsprokkels' is een ru briek die in principe weke lijks op deze pagina ver schijnt. Voor de inhoud te kenen per keer de gemeen tearchivarissen Christ Peters (Vlissingen) of Peter Sijnke (Middelburg). Eindredactie Ad Hanneman. SPORT VAN TOEN Fiko Wijnrekken Import in Elburg is als specialist in wijnopslagsystemen op nieuw gekomen met een wijnrek. De in Zwitserland gefabriceerde Ornamin flessenrekken zijn gemaakt van een harde en praktisch onverwoestbare kunststof, die niet kan roesten of be schimmelen. Per rek kunnen er 6 flessen in weggelegd worden in alle gangbare maten en uitvoe ringen. Hoewel ontworpen voor wijnflessen zijn de Or namin rekken eveneens ge schikt voor de opslag van gedistilleerd, frisdranken, olie, azijn enz. Vormgeving en kleurstelling (anthraciel Drie straatnamen in de Vlissingse binnenstad die ons herinneren aan lang vervlogen tijden. Hoewel... twee van de drie zijn splinternieuw zou je haast zeggen. Tijdens de sanering van de oude binnenstad vanaf circa 1970 zijn de Bussestraat en Schutterijstraat ontstaan. De namen werden tijdens de raadsvergadering van 28 sep tember 1973 vastgesteld. Re den om deze namen aan die nieuw te vormen straten te ge ven was dat ze in een gebied kwamen te ligen dat oudtijds gebruikt was als oefenterrein voor de plaatselijke schutterij. Hiermee werden bedoeld de schuttersgilden, verenigingen die vanouds een beschermen de funktie hadden en die deel uitmaakten van de gewapende burgerwacht. Immers het doel van die gilden was enerzijds om zich tot vermaak in de wa- pensport te oefenen, ander zijds om in die tijd van nood te helpen de openbare orde te handhaven en het stadsbe stuur in de uitoefening van haar gezag ten dienste te staan. In Vlissingen bestonden er vanaf de middeleeuwen drie van dergelijke schutterijgilden. De leden ervan oefenden zich in het hanteren van de hand- of voetboog en later, na de uitvinding van het buskruit in de "bussche". St. Sebastiaan Het oudste gilde was dat van de Kruysboge of de broederschap van de edele kruysboge St. Sebas tiaan, in 1440 door Philips van Bourgondië, graaf van Zeeland, opgericht. In 1541 werd hun pri vilege vernieuwd door Maximi- liaan van Bourgondië omdat de oude ordonnantie door ouderdom was vergaan. De doelen van dit schuttersgilde stonden op een ter rein dat zich ongeveer uitstrekte tussen de achterkanten van de huizen van de Walstraat en de huisjes van Zeemanserve en tus sen de achterkanten van de huizen van de Kolveniersstraat en de Lange Zelke. De ingang naar het schuttershof was via de Korte Zelke naast Zeemanserve. In de I9de eeuw is een deel van dit terrein nog bebouwd geweest met een hofje. Dit was de zogenaamde Erve Bok, te bereiken via de Wal straat en de Lange Zelke. Kolveniers Het tweede schuttersgilde was dat Schutterijstraat 1977. Foto is genomen op de plaats waar ongeveer de Erve Bok lag. De straal links is de Bussestraat. De ingang naar het restant Kolvenierstraat is achter de 2e auto rechts, (foto Gem. Archiefdienst). van den Bussche of van de Kol veniers (ook wel genoemd Klove- niers). Dit was in 1519 opgericht door Adolf van Bourgondië "ter eere ere Godes ender maaget van zeven weeën". De doelen van dit gilde stonden op een terrein noordelijk bij wat nu nog de Kol venierstraat is. Deze straat is van 1596, getuige een opmerking in de extract-notulen van de Raad van 25 mei 1596: "geresolveerd" besloten) omtrent het Cloven iers hof eene straat te maken". Dit Cloveniershof lag achter de be bouwing van de Walstraat en tus sen de Scherminkelstraat en Kol venierstraat. Een heining, heg of sloot was de grens met de hand boogschutterij St. Sebastiaan. Ook op dit terrein zijn in de 19e eeuw een paar kleine huisjes ge bouwd. met elkaar ook een soort hofje vormend. Dit was te berei ken via de Walstraat (naast nu nr. 105) en de Scherminkelstraat. Zo- Admiraalshuis gestaan heeft. Thans behoort dit terrein aan de K.M.S. St. Joris Het derde schuttersgilde was dat van St. Joris of voethoge. Dit gilde had haar hof in de Walstraat. Het staat bekend als Schuttershof van St. Joris. Zoals eerder gemeld (zie archiefsprokkel van 6 maart j.l.) is dit terrein in 1734 aan de Lutherse gemeente verkocht om er een kerkgebouwtje te stichten. In de 18e eeuw zijn de drie schut tersgilden over het hoogtepunt heen en langzaamaan teniet ge gaan. Bij het nader beschouwen van de drie straatnamen Busse straat, Kolvenier- en Schutterij- straat blijkt dus dal: de Kolve nierstraat de oudste is. de Bus- schestraat vernoemd is eveneens naar het Gilde van de Kolveniers en de Schutlerijstraat naar de schuttersgilden in het algemeen. Deze foto - zo meent de inzend ster, mevrouw M. de Voogd-van de Welle uit Domburg - is zo'n 66 jaar oud. Want 'meneer W. Brand is nu 86 jaar en hij zal als speler toen de foto werd genomen zo'n twintig jaar zijn geweest'. Het be treft deze week de voetballers van Domburg anno plus minus 1920. Mevrouw de Voogd noemt ons de volgende namen van links naar rechts: W. Brand, Gerrit Passe- nier, Jo Passenier, Hannes Geert- se, W. Vreeke. Willem Baart en L. Bimmel. Zittend: Geertse, Arjaan Provoost, Arjaan Roelse en de gebroeders Gunter. Deze foto is (helaas) niet te bes tellen bij de redactie van dit blad. Mevrouw De Voogd woont aan de Weverijstraat in Domburg. en wit) zijn dusdanig geko zen dat de Ornamin fles senrekken in iedere ruimte passen, van kelder tot zol der. van woonkamer tot keuken en van kast tot ga rage. De afmetingen van de afzonderlijke rekken zijn: 30x27x20 cm, bestaande uit eenvoudige verbindings klemmen maakt het moge lijk de flessenrekken zowel in de hoogte (max. 7 rekken ca. 1.90 cm) als in de breedte (onbeperkt) succe- sievelijk uit te bouwen en zodoende aan te passen aan iedere beschikbare ruimte. Ornamin flessenrekken worden o.a. verkocht in de slijterij/wijnhandel. De ad viesprijs bedraagt voor de anthracietuitvoering 19.50 en voor de witte rekken ƒ21,50 per stuk. DOOR CHRIST PETERS wel dit hofje als de bovenge noemde Erve Bok zijn aan de sa nering van de binnenstad ten offer gevallen. Het Kolveniersgilde is op die plaats niet blijven zitten. In 1620 kregen ze van hel stadsbestuur machtiging om hun terrein te ver kopen en tevens om in de nieuwe stad een ander terrein in gebruik te nemen om tot schuttershof in te richten. Dat terrein was aan de voormalige Dokkade, waar het

de Faam | 1985 | | pagina 9