De Faam Welsprekendheid, aandacht trekken en verkopen. Derde Midzomernachtconcours op boulevard. BIJOU BIJOU HET WEEKBLAD VOOR WALCHEREN Sightseeing in Streekziekenhuis Walcheren METDEBUS ZIE JE NOG EENS WAT 'PANTUS' EN LIJDEN DE LAATSTE 'SLIBS' VAN DE VIJFDE SERIE Marianne Boer en Mariët Matthijsse soleren op internationaal festival van fraassen DEZE WEEK IN RAZENDSNELLE FOTOSERVICE VANDAAG UW ROLLETJE GEBRACHT, MORGEN UW FOTO S KLAAR! J.P.A. R0SSEL KUNSTGEBITTEN en REPARATIES HOÜAND INTERNATIONAL Kom nu geld verdienen bij Lange Delft 44 hoek Segeersstraat Middelburg DE ZAAK OP DE HOEK. Bij de speciaalzaak V oeding-medicijn Freek de Jonge U verdient geld door een tuiglederen schooltas te kopen... bij de speciaalzaak Bijou Onder narcose Onpersoonlijk Woensdag 24 juli 1985 86e jaargang no. 25 oplage 21 700 wekelijks gratis hüis aan huis op geheel Walcheren in combinatie met de vlissinyer. totale oplage 44 400 uitgave pro vinciale zeeuwse courant b v administratie/advertenties: markt 51postbus 5017, 4330 ka middelburg. 01180-27651privé. 1180-13585 redaktie: ad hanneman01180-27651.toestel.54 Marianne Boer uit Viissingen en Mariët Matthijs se uit Middelburg nemen deel aan het Reder Euro pean Junior Piano Festival, dat van maandag 5 tot en met vrijdag 9 augustus wordt gehouden in 's Hertogenbosch. Aan dit internationale festival in het casino van de Brabantse plaats nemen veertig kinderen deel uit tien landen. De leeftijd van de deelnemers varieert tussen de acht en vijftien jaar. Voor de organisatie van dit unieke evenement te kent de organisatie van pianoleraren en pianisten uit diverse Europese landen. De Roemeense pia nopedagoge Carola Grindéa richtte die vereniging op in 1978. Zij wilde het peil van het piano-on derwijs verhogen en een beter contact tot stand brengen tussen de pianodocenten. Deze organisa tie (voluit European Piano Teachers 'Association. Epta) telt momenteel 500 leden. De vijftienjarige Marianne Boer speelt tijdens het festival werken van Mozart. Chopin. Debussy. Mendelssohn en Czerny. Haar Middelburgse leeftijdgenote Mariët Matthijsse laat in Den Bosch werken horen van Mozart, Lutaslawski, I on de Leeuw. Bach en Debussy. Het straatfestival: uitgebrei de aandacht in de rubriek 'podium'. Een popconcert met top groepen. In augustus in De Kaasboer. Alles kan sneller, maar ook beter. Bijvoorbeeld de afba kening bij werkzaamheden op de autosnelwegen. In 'van bougie tot bumper'. Nieuws van de boulevard. Het strandhotel gaat uitbrei den. Directeur Pierre Aus- sems in 'uit het zakenhart'. Het is alweer de derde keer dat het Midzomernachtconcours op de Boulevard in Viissingen wordt ge houden. In de nacht van 2 op 3 augustus prijzen standwerkers uit heel Nederland, maar ook uit Bel gië, Duitsland en Oostenrijk op meeslepende wijze hun producten aan. Velen zullen zich ongetwijfeld van de voorgaande jaren de gezel lig drukke sfeer herinneren waar mee de Boulevard vanaf de Coosje Buskenstraat tijdens dit feest was overspoeld. Do organisatie is in handen van het bestuur van de Centrale Ve reniging voor de Ambulante han del (CVA). Het heeft heel wat voeten in de aarde gehad. "Het wordt groots opgezet." vertrouwt Cees van Krimpen, hoofdbes tuurder van de CVA. 'ons toe. "Er komen ongeveer honderdzestig 'stille kramen' en daartussen moeten we de veertig standwer kers verspreiden. Dat is een hele planning." Vorig jaar ontstond er een op stopping in het gedeelte tussen de Zeevaartschool en het Strandho tel. De organisatoren trachten dit nu te vermijden door daar slechts aan één zijde van de weg kraampjes te plaatsen en overal wordt de loopruimte verbreed. Bovendien krijgt ook de electrici- teitsvoorziening dit jaar extra aandacht. "Gelukkig hebben we alle mede werking van de gemeente Viissin gen. Met name marktmeester Mol is voor ons een onmisbare hulp," aldus penningmeester Jaap de Smit Het feest wordt gefinancierd door de kooplieden zelf; zij huren als het ware ruimte voor hun kraam. Verder moeten zij zich aan be paalde afspraken houden. "Ieder een begint en eindigt tegelijk." vertelt Cees van Krimpen. "Sa men uit, samen thuis. Dat is eer- lijk." Om 21.00 uur opent de Vlissingse wethouder Adan het speetakel en om 01.00 uur maakt hij de win naars bekend. De eerste prijs is een beker. Bovendien mag de winnaar deelnemen aan het lan delijk concours dat waarschijnlijk in Scheveningen wordt gehouden. De juryleden beoordelen, onaf hankelijk van elkaar, de aan dacht-trekkende verkopers op hun welsprekendheid, overtui gingskracht en originaliteit. "Het is fascinerend om te zien hoe sommige standwerkers tijdens het opvoeren van de act hun toehoor ders weten te boeien," zegt Guus Marquinie, voorzitter van de jury. "Maar niet iedereen verstaat de kunst om het publiek vast te hou den wanneer hel op betalen aan komt. Degenen die dat voor el kaar krijgen, dat zijn de echte vakmensen." Als afronding letten de juryleden op de algemene indruk in en rond de verkooptent. "Natuurlijk is er een moeilijkheidsgraad. We hou- en dat die leden samen verbonden elkaar ondersteunen en aanvullen bij het herstel van het menselijk lichaam.,. den rekening met de aard en de prijs van het aanbevolen artikel," legt Guus Marquinie uit en de penningmeester vult aan: "Ie mand met producten van vijf gul den brengt zijn waar sneller aan de man dan een verkoper die zijn spul voor zestig gulden kwijt wil." Het Midzomernachtconcours be looft ook dit jaar weer een groot succes te worden. De aanvragen zijn al lang binnen en men ver wacht tussen de dertig- en veer tigduizend bezoekers, onder wie Veel buitenlandse toeristen. Zij zullen aangenaam verrast zijn wanneer ze tijdens dit internatio nale concours landgenoten her kennen. Om half 11 kan men de Olau line begroeten, die spqciaal voor deze gelegenheid zo dicht mogelijk langs de kust vaart. "We hopen maar op goed weer, want als het hier stormt, nou dan krijgen we de wind van voren!" be sluit Cees van Krimpen. Een standwerker, inspelend op hel publiek dat op het moment aanwezig is. Foto: John SiwaBessy. Si Jacobssnaai 27 Kone Geere 17 Lange Kerksiraai 31 Viissingen 01184-12300 Goes TANDPROTHETICUS Spoedig klaar Tel. afspraken 01184-14533 Hobeinstraat 52, Viissingen Alle tochten vertrekken ook vanuit West- en Oost-Zeeuws Vlaanderen. Reisburo VLISSINGEN, Paul Krugerstraat 21Tel. 01 184-1 7710 MIDDELBURG, Londensekaai 1 9. Tel. 01 1 80-27758 GOES, Voorstad 1 8. Tel. 01 1 00-20220 BERGEN OP ZOOM, Antwerpsestraat 5. Tel. 01 640-37943 TERNEUZEN, Westkolkstraat 36 Tel. 01 1 50-1 2251 De kok beschouwt de voeding als de beste medicijn heeft u meer keus in normale en grote modellen glad en generfd ook in schoudertassen krijgt u goede voorlichting, gebaseerd op 45 jaar ervaring GEZELLIG, SFEERVOL EN INFORMATIEF. 8 d Bouillon. Belgische Ardennen va 537 8 d Clervaux. Luxemburg v a 529 8 d Dourdon. ILE DE FRANCE/LOIRE va 780 - 8d Val d A|ol, Vogezen v a 655 10d Ortenburg. Niederbayern va 693 10 d Meer van Lugano. Lago Magglore v a 81 2 10 d Kirchberg/Tirolva. 597 10 d Eberndorf/Karinthie va 708 10d Tullnerbach/Wenen va 770 PARIJS Weekendtocht. Wandelen/winkelen op zaterdag, rondrit langs de markante bezienswaardigheden op zondag. O Op onze schooltassen heeft u 2 jaar GARANTIE op sloten en stiksel en 1 0 jaar GARANTIE op het leer; u weet wat een eenvoudige reparatie tegenwoordig kost. Dat bespaart u bij BIJOU TUIGLEER is het beste voor een schooltas TUIGLEER is bijna onverwoestbaar TUIGLEER gaat jaren langer mee Onze schooltassen zijn helemaal van leer, ook de tussenschotten (DOOR MARLIJNE HEMELAAR) Enige tijd geleden bracht ik een bezoek aan het Streekziekenhuis Walcheren, waartoe zowel het Gasthuis in Middelburg als het Bethesda-St. Joseph ziekenhuis in Viissingen behoren. Ik kwam niet zoals de meeste bezoekers voor de patiënten; ik was nieuwsgierig omdat er grote veranderingen gaan plaatsvinden. Aan de rondleiding ging een bes preking vooraf, waarin de directie uiterst tevreden de definitieve bouwplannen uiteenzette. Als de staatssecretaris van WVC, Van de Reijden, deze plannen goedkeurt, wordt het Gasthuis ingelijfd bij het Bethesda-St. Joseph zieken huis. In ruil daarvoor komt er in Middelburg een geheel nieuwe polikliniek, vertelde de zieken huisleiding. Er is 41,7 miljoen gulden toege zegd. Dit project kost 50 miljoen gulden. Toch verwacht de directie dat ze hel plan kan uitvoeren. Een ziekenhuis op één locatie is namelijk efficiënter en minder kostbaar dan een ziekenhuis dat in twee plaatsen is gevestigd. Bovendien loopt het totaal aantal bedden terug van 462 naar 336. Voordat er met de nieuwbouw en renovatie wordt begonnen, be zocht ik beide ziekenhuizen in hun huidige situatie. Ik ging naai de afdeling Opname, waar ik als wegwijzer een informatiefolder kreeg, zodat ik niet meer naar de onbekende weg hoefde te vragen. Mijn wandeling begon bij de af deling Longfunctie en onderzoek. Daarna bereikte ik de afdeling Nucleaire diagnostiek, wat ook wel Isotopenlaboratorium wordt genoemd. Hier worden door het inspuiten van radioactieve stoffen de vorm en functie van de orga nen zichtbaar. Hoewel de ra dioactieve stof waarmee wordt gewerkt nauwelijks schadelijk is. dragen de medewerkers toch uit voorzorg een TNO-filmpje met zich mee. Iedere twee weken kan worden gecontroleerd hoe hoog de hoeveelheid opgelopen straling is. het strand. Kies jezelf een meisje om te huwen:/ ten eerste lieflijk, ten tweede bekwaam. Een Cambodja-bloem, in vier kleurendruk, vormgegeven door Leonard Snelders, siert de omslag. C. Onvlee debuteert in de Sli breeks nummer 30 met 'Een war me deken'. Het bevat veertien so- netten (een sonnet bevat veertien regels vier-vier-drie-drie). Onvlee heeft het in het boek over ziek- worden, vooral over angst en dood. Het begint met de beschrij ving van zich niet lekker voelen en bezoekt een arts, nadat hij eerst heeft geconstateerd dat hij ziek is Zijn zijn gezond -Een jaren lang gelijk/maakt hen onacht zaam, al mijn zorg ten spijt/. Ver moedens kan ik beter maar ver zwijgen,...). Onvlee lijdt en kijkt naar anderen die naar zijn gevoel er niets van begrijpen maar ik ben radeloos en niet in staat/een ander deelge noot te maken van dit wreed ge vecht, zodat zij weer verdwijnt...). De medische stand blijft ontken nen dat de toestand zorgwekkend is. De doodsangst komt onaf wendbaar op. Het laatste gedicht: Foto: JAAP WOLTERBEEK Eenzelfde filmpje wordt ook ge dragen door het personeel van het Zeeuws Radio Therapeutisch In stituut ZRT1. Deze afdeling is ge legen in een oude bunker. Hier wordt niets aan het toeval overge laten; de veiligheidsmaatregelen zijn dan ook vrijwel optimaal en dat moet wel. omdat de patiënten hier uitsluitend komen om te worden bestraald. Tijdens de bes traling is de patiënt alleen, de af deling maakte een verlaten in druk. Dit in tegenstelling tot de keuken waar één en al bedrijvigheid heerst. Ook hier wordt zorgvuldig aandacht besteed aan elke patiënt. Met veel enthousiasme vertelde de kok dat de 'gasten' nooit iets hoeven te eten wat ze niet lusten. En omdat hij voeding als de beste medicijn beschouwt, zorgen hij en het andere keukenpersoneel er voor dal het eten niet alleen ge varieerd en gezond, maar ook kleurrijk wordt opgediend. Het is daarom geen wonder dat veel pa tiënten elke dag nieuwsgierig uit 'Leg mij behoedzaam in een warme deken./ik vrees de eenzaamheid, de harde kou/ en moeder aarde is een koele vrouw,/ dus laat mijn voeten niet naar buiten steken. De levensgeesten zijn nog niet gewe ken/ Het leven duurt - Hoezeer knaagt het berouw, dat ik niet wist te sterven. Nee, vertrouw/ de men sen niet, wetend in mijn kist/ en hoor hoe traag de voetstappen ver sterven/ en ben tenminste warm, maar voor hoe lang?/ Beseffend dat de dood mij heeft gemist,/ sla ik mijn nagels in de harde nerven/ van het hout - Ik ben zo bang'. Op de plaatsen waar de cyclus een wending neemt, wordt hij onder broken door houtgravures van Blokhuis. Vormgever Leonard Snelders heeft er voor gezorgd dat ook deze bundel er keurig ver zorgd uitziet. Voor de zesde Slib-seric heeft de redactie al de namen bekend ge maakt. De eerste uitgave is van de hand van de filosoof Cornelis Verhoeven, die in 1979 de PC Hooftprijs kreeg, De Zeeuwse jeugdboekenschrijver Wim Hof man vult nummer 32 en op de omslag van nummer 33 staat de naam van niemand minder dan Freek de Jonge. De Schilder-bio loog H. Kooger is de auteur van Slibreeks nummer 34 en de laatste van de zesde serie komt te staan op naam van Oek de Jong. De Slibreeks is te koop in de boek handel. Ook kan men er zich op abonneren. Per serie kost de reeks J" 22,50. Losse deeltjes kosten 4.- Deze afdeling doet het hart sneller kloppen, evenals de afdeling Car diologie, waar met catheters wordt onderzocht waarom het hart van de mens van slag is ge raakt, zodat er iets aan kan wor den gedaan. Dat kan gebeuren door zowel reanimatie als door het inbrengen van een pace-ma- ker. Hoewel deze afdeling polik linisch is, kan het gebeuren dal de situatie van de patiënt zo zorg wekkend is dat er voortdurend over hem moet worden gewaakt. Dergelijke patiënten komen dan terecht op de afdeling Intensive Care. Het. verplegend personeel kan daar met hulp van monitors vele afwijkingen waarnemen. Toen ik daar ronddwaalde, ver baasde ik mij over de aanwezig heid van zoveel technisch mate riaal. Nietfemin is de mens on misbaar gebleven. meer de instrumenten aan te ge ven. Verder is er een 'omloop' aanwezig, die uiteenlopende ta ken heeft en - zoals de naam al zegt - in de operatiekamers rond loopt als een soort 'manusje-van- alles'. Nadat de patiënt aan het eind van de operatie is 'uitgeleid', brengt een verpleegkundige hem naar de aangrenzende afdeling 'recovery' (verkoever- of uilslaap kamer), waar hij nauwlettend wordt gadegeslagen tot hij is bij gekomen, en. als alles in orde is. weer naar zijn eigen afdeling ge reden. Dat is ook het geval op de opera tie-afdeling. Want hoewel tijdens de narcose de ademhaling, bloed druk en polsslag voortdurend door moderne electronische ap paraten worden gecontroleerd, blijft de anesthesioloog nodig om storingen op te vangen en te ver helpen. Een anesthesioloog is één van de mensen die tijdens de operatie aanwezig zijn om de toe stand van de patiënt steeds in de gaten te houden, nadat hij hem of haar onder narcose heeft ge bracht. De aard en hoeveelheid van de narcosestoffen die worden toege diend, zijn vooral de laatste jaren behalve veiliger, ook veel meer aangepast. 'De narcose' zorgt er voor dat de patiënt geen pijn voelt, de spieren ontspannen zijn en z'n onbewuste reflexen worden onderdrukt. Tijdens de operatie wordt de anesthesioloog bijgestaan door zijn assistent. Daarnaast zijn er één of twee OK-verpleegkundi- gen, (OK operatiekamer) die de chirurg helpen door onder Het valt in de operatie-afdeling op. hoe doordacht de mensen daar moeten handelen om zichzelf en de afdeling zo steriel mogelijk te houden. Bovendien moeten zij - meer nog dan het personeel op 'gewone' afdelingen - erg flexibel zijn. omdat er regelmatig acute operalies worden verricht.' De hoofdbroeder vertelde dat hij het operatie-rooster samenstelt. Daarbij moet hij rekening houden mei de belangen van zowel de patiënt, als het personeel op zijn afdeling en de arts. Dat levert wel eens moeilijkheden op. Iedere arts heeft slechts een beperkte opera tie-tijd tot zijn beschikking. Het hele operatiegebeuren dient zo efficiënt en eerlijk mogelijk te verlopen. De afdeling is vrij geïsoleerd van de rest van het ziekenhuis, onder meer vanwege de geboden sterili teit; niet iedereen kan zomaar in- en uitlopen als hij dal wil. Op deze afdeling is hel een komen en gaan van patiënten die de meeste tijd dan ook nog 'afwezig' zijn. Dat geeft de afdeling, in tegenstelling tot de rest van het ziekenhuis, een wat onpersoonlijk karakter. Duidelijk is dat elke afdeling zijn eigen gezicht heeft. Het vrolijkste gezicht is dat van de kraamafde- ling. Elke keer weer komen er nieuwe gezichten bij van mensen kinderen die veelal tot in de kern gezond zijn Tijdens deze wandeling werd mij duidelijk dat het ziekenhuis is als een lichaam dal veel leden heeft Het Zeeuws Kunstenaarscentrum heeft de laatste Slibdeeltjes uit de vijfde serie op de markt gebracht. Het zijn 'Pantus' van Angela Rookmaker en Alfred van der Helm (nummer 29) en 'Een war me deken' van C. Onvlee (num mer 30). Elke serie bestaat uit zes deeltjes. De auteurs voor de vol gende serie zijn inmiddels ook bekend. Pantuns zijn vier-relige versjes, waarvan elke regel bestaat uit vier woorden. Ze ontstonden in Indo nesië en kunnen worden gerang schikt onder de noemer volks kunst. Met begeleiding van viool en rebana's werden de pantuns veelal gezongen op een simpele melodie. De Slib-uitgave bevat dertig vertalingen met de origine le tekst er onder. De vertalers, twee Leidse studenten, hebben voor deze vorm gekozen omdat er in Nederland nog veel mensen wonen die Maleis spreken en ver staan. Angela Rookmakers en Al fred van der Helm kozen voor de Pantuns die over liefde gaan. We kozen er één uit, die qua eenvoud opvalt. Kies jezelf een plaatsje om te ba den:/ ten eerste de baai, ten tweede zien naar deze welkome afleiding. En de zon- en feestdagen inspire ren de kok lot het samenstellen van een menu waaruit de tijde lijke bewoners ook iets van de zon- en feestvreugde kunnen proeven.

de Faam | 1985 | | pagina 1