Annie Deurloo en Burt van der Waals spelen 'Spiegels' 'Het kenmerkt de kracht van Frenkel Frank, dat de dialogen vandaag de dag nog actueel zijn' De Piek sluit seizoen met festival bruispop Teun Wagenaar bezocht Zuid-Korea 'Het was wel een beetje gek om met een witte vlag op je dak rond te rijden' "I BIJOU BIJOU HET WEEKBLAD WALCHEREN Kijken in ziel van het theaterorgel PROMOTIECONCERT VAN PICTURE IN DE CAVERN TE MIDDELBURG i i i J.P.A. ROSSËL I I I OPEN DAG IN CONCERT ZAAL Onhandig frutselen Personenauto's S fri.e.il Herkennen - erkennen Andere tijd Sartre KUNSTGEBITTEN en REPARATIES Damesmode Kindermode Badmode ZHv. sieraden excl. Byoux RAZENDSNELLE FOTOSERVICE VANDAAG UW ROLLETJE GEBRACHT, MORGEN UW FOTO S KLAAR! FOTO-FILMVIDEO NYLON OF CANVAS REIS EN WEEKENDTAS De zaak op de hoek Woensdag 10 juli 1985 86e jaargang no. 23 oplage 21 700. wekelijks gratis huis aan Huis op geheel walcheren in combinatie met de vlissinyer totale oplage 44.400 uitgave pro vinciale zeeuwse courant b v administratie/advertenties: markt 51. postbus-5017 4330 ka middelburg. 01180-27651, privé h schrama, 01180-13585 redaktie: ad hanneman, 01180-27651toestel 54 De Zeeuwse Theaterorgel Stichting (ZIOS) vindt dat haar orgel in de Concert- en Gehoorzaal nog onvoldoende bekend is. Daarom is er op donderdag 11 juli een open dag. De bezoekers mogen 'de ziel' van dit unieke instrument bekijken en er worden concerten verzorgd. De Concert- en Gehoorzaal in Middelburg is donderdag tussen 14 en 17 uur open. 's Avonds om acht uur begint het concert. De toet sen worden bespeeld door Gerard de Waard, vaste organist in De Poort te Rotterdam en de Duitser Hans Werres, leraar aan de muziekschool voor blinden. Werres is zelf ook blind. •Drie dagen lang bruiste de Scheldeslraat in Vlissingen. Een verslag, rijk voorzien van foto's. •Muziekinstrumenten kunnen worden gerepareerd. Soms denken mensen dat vt/or zo'n klus de randstad moet worden bezocht. Aagje Feldbrugge in 'uit het zakenhan'. •Hoe belangrijk is kunststof in de auto. Een leerzaam verhaal in 'van bougie tot bumper'. •Rubrieken: aap, noot, mies, archiefsprokkels. korte infor matie, film en podium, exposi tie. boeken en kinderboeken. *Picture Picture is de naam van een band die de liefhebbers van de hard-rock ongetwijfeld niet onberoerd laat. Op vrijdag 26 en zaterdag 27 juli is Picture in Middelburg. In De Ca vern treedt de formatie beide da gen op vanaf 22 uur. Het optreden geschiedt op eigen initiatief en is bedoeld om de nieuwe lp 'Trailor' onder de aandacht van het publiek te brengen. De groep bestaat uit Rinus Vreugdenhil (bas en zang), Jacques van Oevelen (drums), Henry van Manen (sologitaar en zang), Pete Lovell (zang) en Chriz van Jaarsveld (sologitaar). Sinds 1981 is Picture internatio naal bekend. Tijdens het New Pop Festival te Rotterdam veroverde de vijfmansformatie talrijke har ten en dat resulteerde in uitnodi gingen. Een jaar later traden de Hollandse Jongens op in Italië en Mexico. Talrijke platen werden gemaakt en de lp 'Eternal Dark', uitgebracht in 1984. werd in maar liefst dertig landen gretig gekocht. Vooral in Zuid-Amerika kent men de naam Picture goed en met de nieuwste plaat vertrekt de groep weldra weer naar die Latijnse landen. De nieuwe lp staal ook centraal tijdens het optreden in De Ca vern. De liefhebber zal worden verwend, zo voorzegt een mede delingenblad van de groep, door melodieuze stukken met veel dubbel gitaarwerk en harmonieu ze zangpartijen in een breed scala van ballad tot speedmetal". Kaarten voor het optreden zijn te koop bij de VVV in Middelburg Sjiep in Vlissingen, Middelburg en Temeuzen Bar American te Middelburg en Leo's Platenbar te Goes. De Piek aan de Hellebardier- straat in Vlissingen sluit het seizoen met een popfestival. Op vrijdag 12 en zaterdag 13 juli spelen vijf Vlissingse groepen de medewerkers de vakantie in. Zowel vrijdag als zaterdag beginnen de concer ten om half negen. De toegang is gratis. Het festival draagt de titel 'bruispop'. De Rythm and blues-infor matie Tissue' (René Koole, Joop Klok. Joop de Winter en Hans Walrave) opent het popfestival. De tweede band vrijdagavond is Miles Brow nings Band (voorheen Vam pire). Hun muziek kan wor den betiteld als 'garage-sam ba'. vanwege de Caraïbische invloeden. Zaterdag treden drie bands op. De eerste veertig minuten worden gevuld door een for matie die de organisatie een 'Los-Vast verrassingspakket' noemt. Hel funk-rock-jazz- trio 'Trigger' is de tweede groep die avond. Deze groep bestaat uit Hans Kempes. Harry Vos en Ron Bruijnzeel. De groep 'Shantung' besluit het tweedaagse festival 'Bruispop'. Deze groep tracht een geheel eigen geluid te produceren. Edwin Bouwens, Frits Jongepier, Benny Tabak en Hans van Zee zijn de mu zikanten van 'Shantung'. In een huisje aan de Zaagmolendijk in Nieuw en St. Joosland repeteren Annie Deurloo en Burt van der Waals al bijna twee maanden aan 'Spiegels' van Dimitri Frenkel Frank. Op vrijdag 12 juli is de premiere van dit toneelspel in het Minitheater aan de Vcrwerijstraat in Middelburg. Ook op zaterdag 13 juli tonen beide beroepsspelers de kracht van dit werk in hetzelfde theater. Aanvang van beide voorstellingen is 20.30 uur. Vorige week toonde het tweetal in de wat ongewone omgeving van de buiskamer wat er deze week op de toeschouwers wordt afgevuurd. Een stuk met verrassingen, kracht, humor en... over een actueel onderwerp, dat ongetwijfeld velen zal boeien. 'Spiegels' blijkt te bestaan uit twee éénakters. die gemeen hebben dat de rol van mannen en vrouwen op een tegenovergestelde manier wordt (uil)gespeeld. De ene keer overdondert de man de vrouw, in de tweede fase is de overheersen de rol aan de vrouw toebedeeld. "Wie kwaad is, leeft", schreeuwt Van der Waals in de rol van de schrijver die maar geen bestseller kan produceren de beginnende journaliste van een vrouwenblad toe. Anneke' Deurloo lijkt geknipt voor die rol. Ze beantwoordt dit geweld met onhandig frutselen aan haar bloc note en nerveus over en weer slaan van de benen. Dit eerste deel van 'Spiegels' duurt ongeveer 45 minuten. Tijdens de tweede éénakter (50 minuten) is het An nie Deurloo. die een in Italië le vende gevierde Nederlandse schrijver de in het nauw probeert Burl van der Waals en Annie Deurloo te brengen. De schrijver - een uiterst nichterig type, dat niet durft toegeven de voorkeur aan mannen te geven - probeert van alles om de aanvallen te relative ren. 'Spiegels' werd tien jaar geleden geschreven. Van der Waals: "Het kenmerkt de kracht van Frenkel Frank dat de dialogen vandaag de dag nog actueel zijn". De man- Enige tijd geleden keerde de heer A. (Teun) Wagemaker met fan tastische ervaringen terug in Ne derland. Acht dagen doorkruiste hij Zuid-Korea, een land ettelijke keren groter dan Nederland met zo'n veertig miljoen inwoners. Op uitnodiging van de Amerikaanse bandenfabriek Marchal bezocht hij samen met nog vijftien Neder landse collega's talrijke beziens waardigheden in dat land, waaron der de gedemilitariseerde zone tussen Zuid- en Noord-Korea. "Ik ben maar een halve dag in die bandenfabriek geweest", lacht hij over de trip vol verrassingen. En: "Toen ik zaterdagmiddag thuisk wam, heb ik wel drie uur achter elkaar gepraat tegen mijn vrouw. Ik zat helemaal vol. Het was fan tastisch". De vijftig-jarige heer Wagenaar is exploitant van een tankstation in Middelburg-Zuid. Hij zit in een werkgroep van Shell-exploitan- ten. de enige uit Zeeland. Samen met collega's uit den landen wordt in die werkgroep beleid gemaakt ten aanzien van de verkoop van accessoires, waaronder banden. Regelmatig was hij met de werk groep-collega's in het buitenland. Iiij noemt Engeland en Luxem burg. De. achtdaagse trip naar Zuid-Korea. waarvoor hij onge veer 3.500 gulden zelf moest be talen. spant échter de kroon. "Een groep van twintig personen werd geselecteerd voor die reis. Uit eindelijk gingen er zestien mee", legt hij uit. De reis van Schiphol naar Seoul, de hoofdstad van Zuid-Korea, duurde zo'n zeventien uur. In Pa rijs moest worden overgestapt en in Alaska, werd een stop van een uur gehouden. "Ik heb onderweg genoten van de reis. In zo'n grote jumbo 747 merkje nauwelijks dat je vliegt". Na de tussenlanding in Alaska vloog de machine over de Noordpool. Bij helder zicht kon Teun Wagenaar het ijs goed zien. Tijdens de reis werden plaatsen als Kwanju, Kyungja, Panmun- jeom en de havenstad Pusan be zocht. "Opvallend" meldt Wage naar, "was het geringe aantal per sonenauto's. We zagen uilsluitend vrachtwagens en bussen. Een heel enkele keer reed er een personen wagen over de immens lange au toweg". Over de Koreanen zelf zegt hij: "Het zijn uiterst vriendelijke mensen. Als we ergens een winkel binnenkwamen, we spraken En- Teun Wagenaar gels, wat vrijwel iedereen daar verstaat, vroegen de winkelmeis jes meestal uit welk land we kwa men. Ze wilden daarna onmid dellijk weten hoe je bepaalde din gen, zoals goede morgen, in het Nederlands zegt. Ze schreven het vervolgens allemaal op een pa piertje. Als we de winkel verlieten, bogen ze als knipmessen. We hebben het nog met de tolk daar over gehad. Wij Hollanders vin den zo'n houding slaafs. Hij ont kende dat dat buigen iets met slaafs had te maken. Het was de gewoonte en een teken van hoffe lijkheid. zei die tolk". En zo leerden de zestien Neder landse ondernemers in de auto branche nog veel meer 'rare ge woontes', waarbij Wagenaar nog moet lachen om de leergierigheid waarmee het gezelschap trachtte om het eten met stokjes onder de knie te krijgen. Het meest onder de indruk is hij echter van de ge demilitariseerde zóne van enkele kilometers breed tussen Zuid- en Noord-Korea. Hij toont prent briefkaarten van dat gebied dat 'het zuiden' met graagte de toe risten toont. Wagenaar heeft ook folders waarin op een voor Zuid- Korea voordelige wijze uil de doeken wordt gedaan hoe agres sief het noorden wel is. En dan, hij is nog steeds verbaasd: "Het is niet te geloven. Maar de Noordkoreanen hebben gepro beerd via tunnels in het zuiden te komen. Kijk zo zag het er uit", wijst hij op een schematische voorstelling over de wijze waarop het noorden het zuiden had moe ten binnenvallen. "Ik ben zelf ook in een van die tunnels geweest, die trouwens permanent worden be waakt. Zo'n twee keer per week mogen toeristen er een kijkje ne men. De tunnels waren zo groot dat er rijdend materieel door kon. In de jaren zeventig hebben de grensbewakers, overigens alle maal Amerikanen, de tunnels ontdekt. Er ging iets fout met de springlading", toont hij de be schrijving over de ontdekking in een ander boekje. "Nee, ik was niet bang toen we achter een jeep in de bus langs die zone reden. Het was wel een beetje gek om met een witte vlag op je dak zo rond te rijden, terwijl jc weet dat de Noordkoreanen aan de andere kant naar je loeren". nenrol of vrouwenrol, zo leggen de beide spelers na hun uitvoering in de huiskamer uil. is nog steeds in een ontwikkelingsstadium. Ze zeggen beiden elementen te her kennen die ze in hun persoonlijke leven hebben ervaren. "Toen ik namelijk twee kinderen had, stopte ik met actief optreden", legt Deurloo uit. Later moest ik me weer aan de huiselijke sleur ont worstelen". Van der Waals: "Ik denk dat velen in deze stukken persoonlijke ele menten zullen herkennen. Of men echter die herkenning zal erken nen, is nog maar de vraag. Het is niet altijd even gemakkelijk". Deze vrije theaterproductie kwam maar moeizaam tot stand. Vorig jaar probeerde initiatiefnemer. Van der Waais (regiseur/acteur van beroep) subsidie te krijgen voor 'Spiegels'. Maar in Zeeland wilde er niemand iets mee begin nen. Via deze krant deed Van der Waals in februari een oproep voor een tegenspeelster. Uit de reacties selecteerde hij Annie Deurloo uil Nieuw- en St. Joosland. En hij noemt het in haar bijzijn een 'voortreffelijke, keuze'. "We voe len elkaar aan", benadrukt hij. Annie Deurloo is geen onbekende in het Zeeuwse. Jaren geleden speelde ze met Idao Compagnie op de Zeeuwse podia. Dat gezel schap ging later op in de fanfare Sint Juttemis. Nadat er voor de tweede .keer een wieg stond in huize Deurloo. stopte ze met het actieve theaterwerk. De kinderen gaan nu naar school en vóór de 35-jarige vrouw, met een diploma van de academie voor woord en gebaar in Utrecht op zak, brak weer een andere tijd aan. Werk buitenshuis heeft ze onder meer als docente drama aan de MSFO te Middelburg. "De rollen in Spiegels' hebben veel met mijn eigen ervaringen te maken", er vaart ze telkens weer bij de repe titie. Volgens Burt van der Waals is 'Spiegels' geen productie met grote risico's. "Het gaat vooral om de kracht van het spel. Attributen zijn er nauwelijks. En de kracht van het spel ligt ons beiden wel. We hebben dezelfde opleiding gevolgd: volgens de methode Standslawsky, in Nederland geïn troduceerd door Arend en Teunt- je Harier. Deze methode houdt'in dat de speler zich afvraagt: hoe sta je op het toneel wat is je plaats, waar en wanneer en vooral van binnen naar buiten spelen", aldus de man die ooit wel eens werd bekritiseerd als 'de opvolger van Ko van Dijk'. Als 'Spiegels' aanslaat, zo onthult hel tweetal spelers, komen er na de twee voorstellingen nog wel een paar in hel Minitheater. Ook denkt Van der Waals en Deurloo om in het najaar elders in het land 'Spiegels' op de Bühne te zetten, afhankelijk van de reacties in Middelburg. Van der Waals ten slotte: "In ieder geval wordt de samenwerking lussen Annie en mij voortgezet. In november be ginnen we al met de replitie van 'Met gesloten deuren' van Jean Paul Sartre. Kaarten voor de voorstellingen zijn te bestellen op hel telefoonnum mer: 01184-72873, of op de avond en aan de kassa. r Tel. 01 188-2121 TANDPROTHETICUS Spoedig klaar Tel. afspraken 01184-14533 Hobeinstraat 52, Vlissingen L SÏ/ 7 dagen open en 6 avonden v. 1 9-21 uur Ooststraat 8 mam Bijzonder sterk. In vele kleuren. Handig ook voor sport en reis. BEKIJK onze enorme sortering DIT MODEL Si Jacobsstraat 27 Kone Geere 17 Lange Kerkstraat 31 Vlissingen 01184 12300 Middelburg 01180 3 Goes 01100 27324 Lange Delft 44 Segeerstraat 4a Middelburg.

de Faam | 1985 | | pagina 1