Na wat droge uurtjes braderie toch geslaagd Uit Q? het zakeahart 'Met z'n allen imago van reisbureaus hoog houden' D ZEELAND Ko ïte HELPT NEPAL DE KAAM DE VLISSINGER Woensdag 26 juni 1985 VELE TIENDUIZENDEN NAAR 'MIDDELBURG FOLKLORESTAD' AMZ-reisbureaucoördinator Ollie Berrevoets: Prijzen Discjockeywedstrijd Open dag scoutinggroep Papegaaienburg Spelvijfdaagse Buitenlanders Afscheid Unicef Veerse Meer Kamperen Seamen Zeewering Duinwandeltocht De Windroos Neeltje Jans Mistig Waterschap D'66 FNV Wat te melden? BEL 01180-27651 Toestel 54 Werklozenkrant Avond-fietsvierdaagse Rommelmarkt of Postbus 5017 4330 KA Middelburg COC Rond Walcheren SCHIMMELPENNINCK Electron '85 Satellietantenne Wandelen Kindertelefoon Fort Rammekens GIRO 7475 MIDDELBURG V De groep De Poorter van het Circus Rotterdam Eric Borgman, tweede prijs bij de straatartiesten Bijna zag het er naar uit dat de Middelburgse braderie volkomen doorweekt zou worden afgesloten. Maar zie: een waterig zonnetje zaterdagochtend - met af en toe een buitje - en later op de dag uren achtereen droog maakte alles weer goed. De laatste loodjes in dit ge val wogen' niet zo zwaar. Stand houders, organisatie, straatarties ten en talrijke andere activisten tijdens de driedaagse jaarmarkt trokken zaterdag rond vijf uur toch nog een tevreden bekje, hoewel het in z'n algemeen genomen een druilerige bedoening was geweest. "En hoe onze braderie leeft", ver telde Bram Schuitema na afloop aan iedereen die het maar wilde horen, "blijkt wel uit het feit dat er op het moment dat het ook maar een beetje 'braderieweer' is, de mensen met drommen Middelburg binnenstromen". Twee dagen bitterheid dus. En dat had vooral effect op het festival met straatartiesten, dat dit jaar voor het eerst aan het braderiege- beuren was toegevoegd. Met en kele schamele muntjes verlieten de artiesten hun plaats, toeschou wers waren er nauwelijks voor te porren, haastten zich verder. "Ik kan er niet eens een broodje van kopen", mekkerde een lid van het straattheater Den Haag. "Jullie Zeeuwen zijn wel erg zunig", trachtte een Utrechtse de marga rine-spot te imiteren. Sommige De vakanfietijd staat weer voor de deur. En dat betekent voor de reisbureaus veel drukte. De reisa genten hebben hun handen vol om de cliënten een vakantiereis 'naar wens' te verkopen. Want een te vreden klant komt terug en daar is het streven van de reisbureaus op gericht. Een reisbureau is de schakel tussen reisorganisator en de reiziger: een vertrouwensfunc tie dus, zowel naar de cliënt als naar de organisator,. En dat ver trouwen willen de reisbureaus ook behouden. Ollie Berrevoets, coördinator van de AMZ-reizen en chef van het AMZ-reisbureau in Vlissingen, doet 'een boekje open' over de functie van het reisbureau in het algemeen en zijn eigen 'toko' in het bijzonder. In de reiswereld doen nogal wat indianenverhalen de ronde, bij voorbeeld over gestrande reizigers van wie bij aankomst de hotelka mer al verhuurd was of van men sen die helemaal niet op vakantie konden omdat de reisorganisator waarbij geboekt was, er met de kas vandoor was gegaan. "Dat komt helaas wel eens voor", moet de Vlissingse reisagent toegeven. "Maar de reisbureaus hebben zich verenigd. Het is voor de cliënt erg belangrijk dat een reisbureau is aangesloten bij de ANVR en bij de stichting Garantiefonds Reis gelden. In dat geval is zijn geld verzekerd en is de mogelijkheid lot verhaal aanwezig". Erg belangrijk vindt Berrevoets ook het feit dat er een goed advies wordt gegeven. "Het is de taak van de reisagent om te 'vissen' naar de vakantieideeën van de cliënt en daarop zijn reisadvies te baseren. Het gemakkelijkst is als een cliënt met 'afgebakende' ge gevens komt. Vaak echter dient een reisagent ook hier bij te stu ren. Bij minder prettige ervarin gen met een bepaalde reis in het verleden zal hij anders dan ge wenst adviseren. Daarom is het ook van belang dat de reisagent weet waarover hij praat. Goede reisbureaus sturen hun medewerkers regelmatig op studiereis," legt Berrevoets uit. artiesten hielden het vrijdag dan ook al vrij'snel voor gezien. "Wij Zeeuwen zijn misschien wel niet rijp voor zoveel artistiek geweld", bibberde een doorweekt jurylid na zijn rondje om te beoordelen welke artiest of groep in aanmer king zou komen voor een van de drie prijzen die zou worden uitge reikt op zaterdag. Maar waar donderdag- en vrij dagavond bitterheid troef was, klaarden zaterdag de gezichten op. parallel aan de kracht van het zonnetje. Zaterdagmiddag bij de prijsuitreiking was de kommer en kwel geheel vergeten. De foutjes die werden gemaakt vergeleken met kinderziektes. Het was een succes, constateerden zowel ar tiesten als organisatoren. En de animator van het festival, Burt van der Waals, pronkte met veel verbaal geweld dat hij die straal- Toch nog drukte en gezelligheid op die (droge) zaterdag Zelf bestudeerde hij onlangs nog Peru. "Up to date blijven is van essen tieel belang voor een goed func tionerend reisbureau. Het werk van een reisagent is een full-time job en moet niet, zoals bij banken, tussen een levensverzekering en een hypotheek door. worden uit gevoerd. Dat is brancheverva ging", constateert Ollie Berre voets. En hij geeft toe dat de reis bureaus wel degelijk 'last' hebben van deze vorm van rcisverkopen. "Net zoals een warme bakker last heeft van een supermarkt zo on dervinden ook wij hinder van de reisverkopers bij banken en grootwinkelbedrijven", De automatisering doet ook in de reiswereld haar intrede. De boe kingen worden nu via de compu ter verricht. "Dat heeft tot gevolg dat er meer gegevens beschikbaar zijn. de betrouwbaarheid is groter, er is meer vergelijkingsmateriaal voorhanden en er kan sneller worden gewerkt. Maar de roman tiek is er toch wel een beetje af", vindt Ollie Berrevoets die al tien jaar meedraait in het reiswereldje. "Vroeger had je nog een bepaalde band met de medewerkers van de toeroperator, er was dan veel te lefonisch contact. Tegenwoordig roep je de gegevens via de com puter op". Niet alleen de automatisering heeft voor verandering gezorgd bij de reisbureaus ook het 'gedrag' van de reizigers is veranderd. "Vroeger werd er veel geboekt in januari en februari. Tegenwoor dig is de boeking veel korter voor het vertrek gelegen. Veel belang stelling is er momenteel ook voor het 'inpakken en wegwezen', een reisvorm die vanwege grote kor tingen, wel aantrekkelijk kan zijn, maar de keuze in reisbestemming is wel beperkt. Het prijsvoordeel is doorslaggevend. Maar deze reis vorm. veelal ontstaan door annu leringen of overgebleven plaatsen, is alleen geschikt voor 'flexibele zielen"; mensen die zelf hun va- kantietijd kunnen regelen", con cludeert Befrevoets. Een boeking 'op tijd' geeft nog altijd de zeker heid dat er vakantie kan worden gehouden op de plaats die ge wenst wordt. De vliegreizen komen volgens Berrevoets steeds meer in trek en vooral Griekenland en Joegosla vië zijn gewilde vakantieoorden. Spanje biedt nauwelijks nog prijsvoordeel en loopt door de sterke stijging van de hotel prijzen terug in de belangstelling. "Toch heeft het eiland Mallorca al meer hotelbedden dan heel Grieken land bij elkaar", becijfert Berre voets. De ontwikkelingen voor de Zeeuwse reisbureaus zijn gunstig, vindt Berrevoets. Vooral de inter continentale reizen - naar Indo nesië en Amerika zijn in Zeeland goed ingevoerd en 'middelver' blijft Israël een topper voor de Zeeuwse reisbureaus, die inmid dels tot een samenwerkingsver band zijn overgegaan. Een eigen krant met algemene voorlichting is hiervan het resultaat, "we moe ten tenslotte met z'n allen het imago van de reisbureaus hoog houden", besluit Ollie Berrevoets zijn uiteenzetting. Het Vlissingse AMZ-reisbureau viert momenteel het 10-jarig be staan. Voor de cliënten betekent dat als extra attentie bij boeking een fles wijn met het eigen etiket van het jubilerende reisbureau. Ollie Berrevoets artiesten toch maar mooi 'voor zo'n tien rooie ruggen in Middel burg had laten opdraven'. Inhakend op de diversiteit die de jaarmarkt dit jaar had te bieden, herinnerde burgemeester drs. P.A. Wolters er aan dat deze braderie met haar folklore, oude ambach ten, een diversiteit aan kramen en het nieuwe element de straatgroe- pen had bewezen hoe multifunc tioneel Middelburg is. De eerste burger besloot de braderie voor de laatste keer in die functie, hij gaat met pensioen. Behalve de straatartiesten kon ook de jeugd meedingen naar prijzen. Een jury beoordeelde de kinderbraderie die zaterdag zo'n 300 deelnemers telde. Het groepje 'Sneeuwwitje en de vier dwergen' kreeg de prijs, een waardebon van 25,— Bij de straatartiesten ging de eerste prijs naar de groep De Poorter van Circus Rotterdam, die de Han van de Sande origina- liteitsprijs ter waarde van duizend gulden ontving. Tweede werd de jongleur Eric Borgman uit Aals meer. Hij kreeg vijfhonderd gul den, een prijs die de Horeca Acti viteiten Middelburg beschikbaar 'Stelde. De 250,- van de Stich ting Braderiebelangcn Middel burg ging naar de dansgroep Van Kilsdonk. De jeugdsoos 't Trefpunt houdt vrijdag 28 juni in samenwerking met jeugdsoos Hofplein in Mid delburg een discjockeywedstrijd. De wedstrijd begint om 20 uur in wijkgebouw 't Trefpunt aan de Nassaulaan 2 in de wijk Nieuw- Middelburg. Jos den Hollander verdedigt zijn wisselbeker. De scoutinggroep Kazan de Wolf in Middelburg houdt zaterdag 6 juli, in het kader van 75 jaar scouting Nederland, een open dag met onder meer een kermis, films en dia's over de groepsactiviteiten. De plaatsen van handeling zijn het groepsgebouw aan de Kruit- moienlaan en het trapveld tegen over het winkelcentrum Dauwen- dale. Ook worden er sportactivi teiten en volksspelen gehouden. De sherpa's bakken wafels, en bij het groepsgebouw wordt een ka belbaan gespannen. Het wijkcomité Papegaaienburg en het huurderscomité Basco/Pa- pegaaienburg vergaderen maan dag 1 juli in de Vaste Burgh in Vlissingen. Verschillende werk groepen en commissies brengen verslag uit. Ook wordt het gesprek met de politie voorbereid. Aan vang 20 uur. Info: 01184-63651. Rock and roll Voor de laatste keer in het seizoen heeft buurthuis De Paraplu in Vlissingen een rock-and rollavond in petto. Die begint vrijdag 28 juni om 20 uur. Informatie: 01184-65453. Het jaarlijks terugkerende vakan- tiespektakel van de Speeltuinver eniging Vlissingen-Oost wordt dit jaar van 15 tot 19 juli gehouden. Voor deze spelvijfdaagse zoeken de organisatoren allerhande waardeloze materialen. Die kun nen dagelijks bij de speeltuin worden afgegeven. De Zeeuwse Dag- en Avondscho lengemeenschap in Vlissingen en Middelburg begint met een cursus Nederlands voor buitenlanders. De cursus is bedoeld voor buiten landers en Nederlanders van Mo lukse, Surinaamse en Antilliaanse afkomst. Ook vluchtelingen, woonwagenbewoners en zigeu ners zijn welkom. Opgave en info: 01180-35198 en 01184-66186. De heer F.J. Naerebout neemt donderdag 27 juni afscheid als se cretaris van de commissie Sport- belangen in Vlissingen. De recep tie begint om 16 uur in de burger zaal van het stadhuis. In landen zoals Engeland en de Verenigde Staten voert Unicef al enige jaren een aantal Islamiti sche wenskaarten in haar assorti ment. Gezien het grote aantal in Nederland wonende Islamieten heeft Unicef besloten deze kaar ten ook in Nederland te introdu ceren. Uiteraard zijn de opbreng sten van deze wenskaarten be stemd om projecten in de derde wereld, vooral voor kinderen in nood. uit te voeren. Verkoopadres: Mevrouw de Koe ne, Groenewoud 15, Vlissingen telefoon: 01184-17221. Ondanks de slechte zomer van '84 was de belangstelling voor het Veerse Meer even groot als in de mooie zomer van het jaar daar voor. Het surfcentrum De Schots man. dat in '84 werd geopend, voorziet in een zeer grote behoef te. Dal zijn de twee belangrijkste conclusies uit het jaarverslag over '84, dat het recreatieschap Het Veerse JVlcer heeft gepubliceerd. De provincie Zeeland heeft een informatieblad uitgegeven, waar in precies staat wat er nu wel en wat er niet mag op het gebied van kamperen. Met name wordt aan dacht besteed aan de mate waarin allerlei bepalingen uit de nieuwe kampeerwet in werking zijn ge treden. Inlichtingen bij bureau Voorlichting van de provincie: 01180-31011. Het afgelopen jaar bezochten 17.103 zeelieden de club van The Missions to Seamen in Vlissin gen-Oost. Dat waren er 1900 minder dan het jaar daarvoor. Dal blijkt uit het jaarverslag dat on langs is gepresenteerd. Burgemeester en wethouders van Westkapelle willen sommige be zwaarschriften die zijn ingediend tegen het ontwerp-beslemmings- plan 'Zeewering' ongegrond ver klaren. Het college voert daarvoor een groot aantal argumenten aan. De gemeenteraad vergadert hier over op donderdag 27 juni. De vergadering begint om 20 uur in het gemeentehuis. De wandelsportvereniging 'De Vrolijke Tippelaars' in Vlissingen houdt zaterdag 6 juli de eerste duin- en strandwandeltocht van deze zomer. De afstanden zijn 5. 10, 15 en 20 kilometer. Het start bureau is gevestigd in paviljoen De Kanovijver bij het Nollebos in Vlissingen. Aan de tocht kan tus sen 10 en 14 uur worden begon nen. Informatie: 01,184-64753. Het dagverblijf De Windroos aan de Koudekerkseweg wordt uitge breid met een semipermanent ge deelte. De Windroos is bedoeld voor geestelijk gehandicapte kin deren en voor oudere verstande lijk gehandicapten. Over enkele jaren verhuizen beide SVRZ-in- stellingen naar nieuwbouw aan de President Wilsonlaan. Tot die tijd wordt het nieuwe semipermanen- te gedeelte benut. Op 27 juni en op 3 en 4 juli is hel mogelijk om rondvaarten te ma ken vanaf het werkeiland Neeltje Jans in de monding van de Oos- terscheldc. De afvaartijden liggen tussen 12 en 16 uur. De rondvaar ten gaan door de twee noordelijke stroomgeulen, vanwaar de storm vloedkering, die inmiddels zijn definitieve vorm begint aan te ne men. goed zichtbaar is. Inlichtin gen: 0Ï 115-2702. De eerste ervaringen met het budgetteringssysteem in de ge zondheidszorg zijn niet gunstig. De overheden voeren bovendien in dit opzicht een mistig en ver lammend beleid. Dat schrijft de algemeen directeur van de Stich ting Verpleeg- en Rusthuizen Zeeland (SVRZ) in het populaire jaarverslag van zijn stichting. Het jaarverslag van het Water schap Walcheren is verpakt in een omvangrijk, maar goed leesbaar en met foto's geillustreerd boek. Uitvoerig staat er onder meer in, waar in '84 stormschade voork wam en wat de kosten van herstel waren. Het jaarverslag ligt ter in zage bij het Waterschap in Mid delburg. Jopie Boogerd legt per 1 augustus het voorzitterschap van de D'66- fractie in provinciale staten van Zeeland neer. Z'e wordt opgevolgd door Alex Dijkwel. Donderdag 19 september houdt de regio Zeeland van D'66 haar eerste wervingsbi jeenkomst. Die begint om 19.30 uur in Ons Dorpshuis in Kruinin- gen.Info: 01180-23962. Heemkundige Kring De Heemkundige Kring Walche ren heeft een boekje uitgebracht dat artikelen bevat die al eerder in het blad De Wete zijn verschenen. De artikelen behandelen allerlei facetten van Walcheren. De Heemkundige Kring is ook verte genwoordigd bij de exposities van Delta Cultureel in de Grote Kerk van Veere. De grote campagne die de FNV heeft aangekondigd, begint in Zeeland op 7 september. In De Vroone in Kapelle speelt zich dan een grote manifestatie af. De campagne heeft tot doel de kiezers en politieke partijen -in '86 wor den zowel tweede kamer- als ge meenteraadsverkiezingen gehou den- te vertellen hoe de FNV over politieke zaken denkt. Ook wordt- geprobeerd de opkomst bij ver kiezingen te vergroten en nieuwe leden te werven. Het vijfde nummer van de Wer klozenkrant is verschenen. Het is de laatste krant van het seizoen. De redactie is bereikbaar via buurthuis De Paraplu in Vlissin gen: 01184-65453. De jaarlijkse avondfïêtsvierdaag- se van de Toerclub Walcheren wordt dit jaar gehouden op de eerste vier dagen van juli. Deel nemers kunnen kiezen uit 25 of 50 kilometer. Vrijdag 5 juli is de in- haalavond. Inschrijven is moge lijk van 18 tot 19 uur in hotel Walcheren in Koudekerke, dat tevens het vertrekpunt is. Info: 01180-16243. Buurthuis De Paraplu in Vlissin gen houdt zaterdag 29 juni een grote rommelmarkt. Die begint om 10 uur en duurt tot 14 uur. De opbrengst gaat naar het buurt huiswerk. Ook is er een kleding- beurs ten bate van het Chili Ko- mitec. De dag wordt omlijst met een playbackshow. Goederen kunnen 's middags bij het buurt huis worden afstegeven. Informa tie: 01184-65453. De regio Zeeland van het COC houdt zaterdag 29 juni om (21.00 uur) een swingavond in het pand Dam 12-14 in Middelburg. Over dag staat het COC met een kraam in de Lange Delft in Middelburg. Aanleiding is de landelijke COC- manifestatie die dag in Gronin gen. die wordt gehouden in het kader van de jaarlijkse 'roze week'. Informatie: 01184-71854 en 01184-79886. Ruim 65 kilometer lang is de mars rond Walcheren, die de wandel sportvereniging Willen is Kunnen zaterdag 29 juni op het program ma heeft staan. De deelnemers vertrekken om 9 uur bij hefclub- gebouw aan de Oranjestraat in Vlissingen. Via de Boulevards en de duinen trekken ze naar Zoute- lande. Westkapelle en Domburg, waar de eerste rustpauze is. Na Oostkapelle, Vrouwenpolder, Veere en Arnemuiden. waar voor de tweede keer wordt gerust, doen ze Nieuw- en Sint-Joosland, Ritt- hem, Oost-Souburg en Vlissingen aan. Elf volgauto's met onder anderen EHBO'ers begeleiden de wande laars. Voor de smaak moet u het doen en voorde prijs hoeft u het niet te laten. Uw sigaren winkelier laat u I er graag mee kennismaken. 20 stuks De afdeling Vlissingen van de VERON en de Hobby Computer Club Zeeland bereiden weer een grote hobby- en electronicabeurs voor die op zaterdag 28 en zondag 29 september wordt gehouden in Britannia aan de Boulevard in Vlissingen. Eén van de belang rijkste onderdelen van de mani festatie is een programmeerwed strijd. Inlichtingen en opgave: 01185-2525 en 01184-65759. De Middelburgse scoutinggroep Kazan de Wolf is op zoek naar een antenne voor het satellietzen- den en een stroomaggregaat. De groep doet jaarlijks mee aan de Jamboree on the air (Jota) en ook dit jaar is het weer de bedoeling. Dat gebeurt van 18 tot en met 20 oktober. De Kazans willen er iels spectaculairs van maken. Gedacht wordt aan een tentenkamp op het Meiveld in 'Zuid'. Van daaruit wil de groep met een nog grotere zendmast dan andere jaren zen den via de satelliet Oscar 10. De medewerking van bedrijven en zendamateurs is groot. Voor aan biedingen of nadere informatie is de groep te bereiken onder tele foonnummer 01180-29709. Gidsen van de Werkgroep Na tuur- en Milieu-educatie Walche ren en Staatsbosbeheer begelei den de natuurwandelingen door het gebied Weslhove bij Dom burg, die deze zomer - vanaf 3 ju li! - elke woensdag van 19.30 uur worden gehouden. Het vertrek punt is het Zeeuws Biologisch Museum. De laatste wandeling is op 28 augustus. De Kinder- en Jeugdtelefoon Zeeland (01180-38080 van 16 tot 20 uur) heeft een enquête gehou den, waaruit is gebleken dat 68 procent van de scholen in de klas aandacht heeft besteed of nog zal besteden aan deze instelling. Uit -de enquête bleek ook, dat een aantal principiële/ godsdienstige scholen de Kinder- en Jeugdtele foon in strijd acht met het vijfde gebod. De instelling zelf zegt met nadruk dat ze nooit probeert om kinderen tegen hun ouders op te zetten. Integendeel, waar moge lijk proberen wij een bijdrage te leveren in het herstel van een ver stoorde relatie tussen kinderen en 'ouders, zo laat de instelling in een persbericht weten. Overigens heeft de KJT niet de indruk dal kinderen uit (streng) godsdiensti ge milieus minder bellen dan an deren. Staatsbosbeheer stelt het Fort Rammekens deze zomer weer open voor belangstellenden. Het uit 1547 stammende fort, ontwor pen door de Italiaan Donato de Boni en een belangrijk voorbeeld van Italiaanse renaissance in de Nederlandse bouwkunst, vormde altijd een strategisch punt in de slagen om de Westerschelde. Elke dinsdagavond - van 2 juli lot en met 27 augustus - worden boven dien wandelingen gehouden in het natuurgebied rond het fort. Het fort is van 2 juli tot 8 augustus op dinsdag en woensdag tussen 13 en 17 uur toegankelijk; de wan delingen op dinsdagavond begin nen om 19.30 uur. Inlichtingen en kaartverkoop alléén bij de VVV in Vlissinsén. Op maandag 24 juni was de stand ƒ196.500,-. Hierbij moeten nog de opbrengsten van de onderstaande acties worden geteld: Op woensdag 19 juni heb ben de- r.k. school en protes tants christelijke school "De Drempel" in Lewedorp sa men een grote bazar ten bate van de actie "Zeeland helpt Nepal" georganiseerd. Het schoolgebouw was in gebruik voor de vele activiteiten, waaronder verkoop van zelf gemaakte artikelen van stof en klei. (prachtige poppen) grabbelton, rad van avontuur, raden gewicht een krente- brood en dergelijke spelletjes. In de gymzaal werd de diase rie "leren om te overleven" aan de ouders vertoond. Aan het begin van de voorberei dingen was deze serie al aan alle schoolkinderen vertoond. De totale opbrengst 1650.42 wordt op gironummer 7475- gestort. Een prima opbrengst voor een dorp met 1668 inwo ners. Op braderieën in Terneuzén (13 juni). Sluis (14 juni). Mid delburg (20. 21 en 22 juni) en St. Maartensdijk (22 juni) was een informatiekraam inge richt. Er werden folders over de actie en het Unicef-onder- wijsproject uitgedeeld; stic kers. ballonnen en spaarpotjes werden verkocht. De op brengst was ƒ212,15. De particulieren giften blij ven variëren van één gulden iedere maand tot 500, in eens. Het Regionaal Unicef Co mité Walcheren heeft inge speeld op de actie door veel leuke authentieke artikeltjes uit Nepal in de Unicef-kraam te verkopen.

de Faam | 1985 | | pagina 7