"Veerse Meer-dagen moeten net zo'n bekende klank krijgen als Sneek-week" van Fraassen BIJOU BIJOU Expositie werken Jos But: Yvonne, vrouw van een wielrenner in Tour de France Tal van activiteiten rond jubileum speeltuin Irislaan HET WEEKBLAD WALCHEREN ASJEMENOU! Galerie 'De Wijnstock' brengt 'iets Zeeuws tijdens de zomermaanden' Wedgwood Ronde Veerse Meer groots spektakel DAGTOCHTEN JULI-AUGUSTUS ZOMER- MARKT 4, 5, 6 JULI J.P.A. R0SSËL Geen versiering Eigen leventje PROGRAMMA'S VERKRIJGBAAR HO&4ND INTERNATIONAL REISBURO 1985 KUNSTGEBITTEN en REPARATIES IMYLON OF CANVAS SPORTROL De zaak op de hoek DE ZAAK VOOR Sneek-week SERVIEZEN Woensdag 26 juni 1985 86e jaargang no. 21 oplage 21 700 wekelijks gratis huis aan huis op geheel walcheren in combinatie met de vlisstnyer totale oplage 44.400 uitgave pro vinciale zeeuwse courant b v administratie/advertenties: markt 51postbué 5017, 4330 ka middelburg, 01180-27651privé h. schrama. 01180-13585 redaktie: ad hanneman. 01180-27651. toestel 5.4 Voor het vijfde achtereenvolgende jaar tekent de windsurfvereniging Zuid-West Zeven voor de or ganisatie van de Ronde van het Veerse Meer. En tijdens deze eerste lustrumtocht zullen er weer en kele honderden plankzeilers uit binnen- en bui tenland aan de start verschijnen. Het driedaagse festijn (van 28 tot en met 30 juni) kan volgens de organisatie worden gezien al5 één van de grootste in zijn bestaan. Onder meer de samenwerking met Holland Surf Pool is daar de bet aan. Dankzij deze organisatie komen vedetten als Stephan van de Berg, John van de Starre en Onno Tellier naar Zeeland. Zij nemen deel aan het zogenaamde manchesurfen, op vrijdag en zater dag, maar zij varen ook voor het nationaal uurre cord. Voor het manchesurfen is een prijzenbedrag van vierduizend gulden te verdienen, voor het uurre cord duizend gulden. Deze lustrumuitgave van de Ronde van het Veerse Meer speelt zich af op en rond het surfcentrum De Schotsman nabij Kam perland. De vijfde (eigenlijke) Ronde van het Veerse Meer is op zondag 30 juni. Enkele honderden wed strijdsurfers en recreanten nemen deel aan deze tocht. De wedstrijdplankzeilers krijgen een af stand van veertig kilometer voorgeschoteld en de rekreanten achttien kilometer te overbruggen. Voor de tochten kunnen de liefhebbers nog in schrijven op zaterdag 29 juni tussen 15 en 16 uur en op de zondag van half negen tot half elf. Burgemeester P. Wisse van Wissenkerke schiet de deelnemers weg. De wedstrijd begint om 11.45 en de recreatietocht om kwart voor één. DEZE WEK IN Middelburg Folklores- lad. AMZ-reisbureaucoördi- nalor Ollie Berrevoels in "Uil hel Zakenhart". Rubrieken: Archief sprokkels. Korte informa tie. film. podium, expositie boeken. Coördinator Piet Klip Yvonne Labrujère en haar man Maarten Ducrol voor haar winkel in de Herenstraat Zoals gezegd: Maarten Ducrot gaat op vrijdag 28 juni beginnen aan zijn eerste Tour de France. Ongetwijfeld volgt Yvonne hem op de tv, net als de vele miljoenen andere wielrenliefhebbers die niets willen missen van dit mon sterlijke spektakelstuk in het hardfietsen. "Maar ik ga zelf niet naar Frankrijk. Dat is veel te duur. Ik heb het er nog met Anja Raas over gehad (de vrouw van ploegleider Jan Raas van de Kwantumploeg red), maar het kost je zo al een paar honderd gulden om dan heel even Maarten week, die een begrip is in Neder land". De Veerse Meer-dagen zijn méér dan een braderie. Piet Klip: "Niet alleen komt de watersport in al haar facetten aan bod, maar daarnaast is er in het programma ook ruim aandacht voor cultuur, historie, folklore en amusement". De coördinator zou het een slech te zaak vinden als in het pro gramma teveel de nadruk zou ko men te liggen op het watersport- gebeuren. "Er zijn ook een groot aantal oe verrecreanten. Ook daar moeten we rekening mee houden". Er worden komend weekend tienduizenden bezoekers ver wacht in Veere. De organisatoren zijn op alles voorbereid. Het Rode Kruis is met 50 man paraat. te kunnen zien. Ik denk wel dat ik naar Parijs ga als de tour is afge lopen". Gedurende het gehele gesprek is er geen enkele twijfel over het k'unnen op de fiets van haar man. Maar ze verweert zich wel als ze 'tot het vrouwtje van de wielren ner' wordt gebombardeerd. "Ik ben natuurlijk wel de vrouw van Maarten, maar ik ben niet zijn versiering. Dat soort onzin, daar doe ik niet aan mee. Evenmin loop ik te koop met zijn talenten. Dat doet trouwens geen enkele wielrennersvrouw. Zoiets zou nie mand kunnen uithouden. Toen hij in 1982 wereldkampioen werd op de 100 km tijdrit was ik uiter aard wél trots. Maar dat was meer voor hem dan voor mezelf. Ik heb er geen enkel recht op om met een eertje rond te lopen. Ik moet hét- voor mezelf waarmaken hier in de winkel. Ik moet met mijn mode bezig zijn. Daar heb ik de handen aan vol. Ik heb de winkel nu sinds een week. Die moet van de grond af aan worden opgebouwd. Ik moet allerlei dingen verzinnen waardoor de mensen hier in de omgeving mijn werk gaan waar deren. Wat ik doe is namelijk ook niet alledaags. Het is werk waar ik vier jaar voor studeerde op de kunstacademie in Utrecht. En die studie zal er toch uit moeten ko men". Ze geeft toe dat ze als vrouw van een wielrenner wel verplicht is om een eigen leventje te leiden. In anderhalve maand, zo zegt ze zonder te pruilen, is Maarten zo om en nabij de anderhalve dag VLISSINGEN Paul Krugerstraat 21tel. 01 1 84-1 771 0 MIDDELBURG Londensekaai 1 9. tel. 01 1 80-27758 GOES Voorstad 1 8, tel. 01 1 00-20220 BERGEN OPZOOM Antwerpsestraat 3, tel. 01 640-37943 TERNEUZEN Westkolkstraat 36, tel. 01 1 50-1 2251 thuis. En ze doet uit de doeken: "Als hij er is, is het een drukte van jewelste. We moeten altijd reke ning houden met zijn voeding. Vooral macaroni dient hij veel te eten. Daar zitten veel eiwitten in. Tegenwoordig kook ik inderdaad. Toen we nog samen studeerden in Utrecht, kookte hij altijd. Maar nadat hij de wielrenkriebels te pakken kreeg tijdens een fietsva kantie in Frankrijk, heeft hij daar geen tijd meer voor. Och nee. Jammer is dat niet. Als zijn car rière is afgelopen en hij wat meer tijd heeft om thuis te blijven, kan hij behalve z'n psychologie-studie afmaken ook meer thuis zijn. "Ik denk trouwens niet dat Maar ten psycholoog wordt. Ik zie hem wel freelance-journalist worden. Mijn winkel zie ik beslist niet als een appeltje voor de dorst voor het moment als Maarten stopt met wielrennen. Ik houd nu al van de zaak en doe m'n best om er een aantrekkelijke collectie neer te hangen. En nu Maarten naar de tour gaat, heb ik volop de tijd om te voorkomen dat de rekken leeg raken. Het zou natuurlijk enorm armoedig staan als ik de vraag niet zou kunnen bijhouden. Dat geldt vooral in het begin. Dus het komt allemaal wel goed uit dat we bei den ons eigen leventje leiden". De vrouw van een wielrenner. Yvonne leerde Maarten kennen tijdens een feestje van de Stede lijke Scholengemeenschap in 1978. Zij wilde naar Utrecht en hij SERVICE KWAMTfclï GARANTIE LANGE DELFT 50 MIDDELBURG 01180 13221 J SCHELDESTRAAT VLISSINGEN Razendsnelle Foto service. Vandaag gebracht en morg.en al klaar. Dat kan bij... FOTOFILMVIDEO Vlissmgen Middelburg - Goes TANDPROTHETICUS Spoedig klaar Tel. afspraken 01184-14533 Hobeinstraat 52, Vlissingen Bijzonder sterk. In vele kleuren. Handig voor sport en reis BEKIJK onze enorme sortering DIT MODEL Lange Delft 44 Segeerstraat 4a Middelburg. Galerie 'De Wijnstock', Bellink- straat 32 in Middelburg toont tot 24 augustus werken van de Zeeuwse kunstenaar Jos But. De tentoongestelde collectie telt twintig schilderijen waarvan een deel te koop is, het andere deel heeft galeriehouder Han van den Broeke in bruikleen. Jos But, die vijf jaar geleden is overleden, werd op 15 mei 1899 in Middelburg geboren. Bijna zijn hele leven woonde en werkte hij in Zeeland; eerst als fotograaf in Terneuzen en later, na zijn huwe lijk met Elisabeth Wilhelm, in Sint-Laurens waar hij leerde schilderen en tekenen. Vandaar verhuisde het echtpaar But naar Vrouwenpolder. Uit die tijd is een aantal fraaie werken bewaard gebleven. In de naoorlogse jaren nam Jos But een part-time functie zen. Jos But exposeerde regelma- aan als gids in het stadhuis van tig in dit Veerse museum. De Veere en zijn vrouw Betsy werd laatste levensperiode bracht het conservatrice van de Schotse Hui- echtpaar But door in Sint Anna ter Muiden. Vooral door het weerge- ven van stemmingen op het doek |L viel Bul op; hiervoor is hij ook liP^' Een van zijn bekendste werken is llli JÊÊf 'Rommel asperges' een weergave ■KaËtÉfei van dc versperringen die de Duit- f7'S? se bezetters opwierpen in de oor- WÊrff" lÈÈÈÈÊÈÈ&^m logsjaren. KpP' Gelijktijdig met de expositie van het werk van Jos But zijn er in WÊÊBÊÊtSgÊBÊ^^. galerie 'De Wijnstock' bronzen werkstukken te zien van de Goese kunstenares Petra Zijlstra. Beeldje van Petra Zijlstra. De openingstijden zijn donderdag, vrijdag en zaterdag van twee tot vijf uur en 's zaterdagmorgen ook nog van elf tot half een. 'Mijn winkel zie ik beslist niet als een appeltje voor de dorst' De speeltuinvereniging Vlissin- gen-Oost/Irislaan bestaat 25 jaar en in het kader van dit jubileum worden er zaterdag 29 juni in en om de speeltuin tal van activiteiten gehouden. Er is een tentoonstel ling van oude legervoertuigen uit de Tweede Wereldoorlog. Met de ze voertuigen kunnen er die dag ook rondritten worden gemaakt en ook enkele draaiende generatoren en gereedschap uit die tijd worden tentoongesteld. Voorts komt de bekende auto coureur van der Meer naar Vlis singen; hij nam vorig jaar deel aan de Camel-race, een tocht van zo'n 2500 kilometer door het Brazi liaanse Amazonegebied. De ral lyrijder is niet alleen met de origi nele Landrover van de partij maar Zal tevens een aantal films van die rally en dia's vertonen. Ook de stichting Ramschip Schorpioen is met een informa tiestand op het feestterrein aan wezig en het installatiebureau Minnaard geeft een demonstratie met een nieuwe schotelantenne Legervoertuig uit de Tweede Wereldoorlog, zoals deze zaterdag in Vlissingen aanwezig zijn. waarmee 45 stations zijn te ont vangen. Een ander spektakelstuk is het landen van een aantal para chutisten. Dit evenement staat rond drie uur in de middag op het programma. Verder worden er spelletjes gedaan, voor jong en oud. Voor de eerste 2500 kinderen die het evenement komen bezoeken stellen de Verenigde Spaarbanken een nylon sporttas ter beschik king. Het jubileumfeest begint zater dagmorgen al om tien uur en duurt tot 's middags vijf uur. De vrouw van een wielrenner. Het winkeltje waarvan ze zich eigenaar mag noemen is onherkenbaar voor wie het eerder zag. Verval maakte plaats voor heldere, strakke, witte wanden, enkele rose handen en fris grijs tapijt. In de rekken hangen kleren; eigenwijze, zelfgemaakte kleren het resultaat van vier jaar opleiding aan een kunstacademie. De vrouw van een wielrenner heet Yvonne Labrujere de wielrenner Maarten Ducrot. Hij is afwezig, zoals zo vaak in deze tijd. Hij rijdt voor z'n brood op een der wegen in fietsen liefhebbende landen: Frankrijk, België, Nederland en soms Duitsland of Zwitserland. Yvonne Labrujere, sinds enkele weken getrouwd, kan maar moeilijk wennen aan 'mevrouw Ducrot' en meldt zich aan de telefoon met haar meisjesnaam. "Ja, Maarten gaat inderdaad vrijdag naar de Tour de France". In de woonkamer boven de win kel aan de Herenstraat te Middel burg komt de 24-jarige mode ontwerpster niet zo gemakkelijk tot de kern van het gesprek. Hel is ook allemaal een beetje moeilijk, zegt ze. Spreken over haar man de wielrenner? "Tja, eigenlijk moet hij dat zelf maar doen. Hij kan dat trouwens veel beter dan ik. De journalisten kluistert hij aan z'n lippen, hij heeft een vlotte bab bel", legt ze later nog uit. En hij wil dan ook zelf journalist wor den. Sportjournalist op freelance basis. "En als ik mijn winkel heb opgebouwd en Maarten stopt met wielrennen kan hij op z'n gemak wat stukjes schrijven en voor de kinderen zorgen". Ze zegt het wat voorzichtig, want de toekomst staat niet vast, staat eigenlijk nooit vast. Het organiseren zit Piet Klip in het bloed. In z'n jonge jaren hield hij een jongerencentrum in de Vlissingse Palingstraat organisa torisch op de been. Nu, een kleine 15 jaar later, coördineert Klip de Veerse Meer-dagen, die van don derdag 27 tot en met zondag 30 juni in en rond Veere worden ge houden. Klip. in het dagelijkse leven voor lichter bij de provincie, is door z'n werkgever (gedeeltelijk) vrijge maakt voor deze klus. "Maar daarnaast steek ik er ook nog heel wat vrije tijd in", laat Klip welen, die de organisatie van de Veerse Meer-dagen beschouwt als een uitdaging. "Dit is pionierswerk. Je probeert er uit te halen wat er in zit". De Veerse Meer-dagen wor den georganiseerd onder de vlag van de stichting Promotie Veerse Meer, waarin middenstandsver enigingen en deelnemende be drijven vertegenwoordigd zijn. De stichting werkt nauw samen met het recreatieschap 'het Veerse Meer' en verschillende Vlaamse organisaties, waaronder de Vlaamse vereniging voor Water sport en Bloso, de sport- en open lucht-recreatieafdeling van de Vlaamse gemeenschap voor cul tuur. De Vlaamse inbreng in het pro gramma is trouwens opvallend. Zaterdagmiddag om 15.30 uur wordt bij de Grote Kerk in Veere het spel 'Tijl Uilenspiegel, toren wachter te Veere', opgevoerd. De uitvoerenden zijn leden van hei rederijkersgilde 'Den Crans' uit Antwerpen, aangevuld met enkele gastspelers. Het stuk is speciaal voor deze gelegenheid herschre ven door de Vlaamse dichter Bert Peleman. Verder op het programma een spectaculaire waterskishow. ver zorgd door het showteam van Lommei (zaterdag, 14.30 uur) en oude Vlaamse volksspelen en kinderspelen (zaterdag, 10.30-20 uur). De innige samenwerking tussen de Stichting Promotie Veerse Meer en de Vlaamse orga nisaties is volgens Piet Klip heel verklaarbaar. "België is niet be paald rijk aan vaarwater. Daarom wijken veel Vlaamse waterspor ters uit naar het Veerse Meer". Pol van de Keijbus van de Vlaamse vereniging voor Watersport sprak in dit verband van een 'historische verbondenheid' tussen Vlaande ren en het Veerse Meer. Dat de komende jaren de Vlaam se inbreng verder zal worden uit gebouwd kan als vaststaand wor den aangenomen. De Veerse Meer-dagen zijn vorig jaar voor het eerst gehouden in Kamperland t.g.v. de opening van surfcentrum 'de Schotsman'. Het ligt in de bedoeling dat jaarlijks één van de vijf gemeenten die het Veerse Meer ontsluiten, Wissen kerke, Veere, Goes, Kortgene en Arnemuiden, optreedt als gastge- meente. Piet Klip: "Daar vinden de mees te activiteiten plaats. Daarnaast streven we ernaar dat ook in de andere plaatsen het een en ander wordt georganiseerd, zodat er tij dens de Veerse Meer-dagen over al wat te doen is". Piet Klip spie gelt zich daarbij aan dc alom be kende Sneek-week. "De Veerse Meer-dagen moeten net zo'n be kende klank krijgen als de Sneek- studeerde er reeds. Lange jaren hebben ze gezamenlijk opgetrok ken, totdat hij tijdens die vakantie Hinault zag fietsen. Nu fietst Maarten Ducrot in het peleton naast de meesters. Velen die het kunnen weten voorspellen Ducrot een gouden toekomst. De komen de weken zal hij veel van zijn ta lenten kunnen tonen. "Ik leg hem geen strobreed in de weg voor z'n carrière. Andersom geldt hetzelf de. Hij heeft evenveel respect voor mijn werk, dan ik voor het zijne", .constateert Yvonne Labrujère uiterst tevreden. "Verfijnde tafelsfeer" De serviezen-specialist:

de Faam | 1985 | | pagina 1