DE NAAM IS PRINSENSTRAAT SPORT VAN TOEN ZEEUWSE STATEN ZEELAND IN DE PEN Onderwijs Zierikzeese stoomvaart PK I AAM-DE VUSSINCERWoensdag 26 juni 1985 Komend vakantieseizoen wordt het mogelijk om met één druk op de knop gegevens te krijgen waar in Zeeland nog plaats is op campings, in hotels enz. Voor deze serviceverle ning kan men zowel in Zeeland zelf terecht als elders in het land. 5 juli Centrale computer Infobox Telefoon Gegevens COMMISSIES FOTOWEDSTRIJD RABOBANK MIDDELBURG Rommel- en pretmarkt Powerlift ABDIJ Sm. NIEUWS Zeeuwse logiesinformatie Vrijdag 5 juli vergaderen provin ciale staten van Zeeland. De bij eenkomst begint 10.00 uur 's morgens, is openbaar en wordt gehouden in de statenzaal. Abdij 11 in Middelburg. In 1976 besloot de Zierikzeese Slavenkas over te gaan tot het publiceren van boekwerken op maritiem historisch terrein. Een goed en wijs besluit. Vaak is het uitgeven van boekjes met een re gionaal karakter en derhalve een gering verspreidingsgebied com mercieel niet aantrekkelijk. Sedert het besluit van de Slaven kas hebben verscheidene uitga ven het levenslicht aanschouwd. In het jubileumjaar van de Zierik zeese Slavenkas (1735-1985) verscheen onlangs van de hand Gedeputeerde Staten doen in die vergadering mededeling over in formatieverschaffing over toeris tische logiesaccommodatie (zie hoofdartikel). Men spreekt verder over de nota "Etnische Jongeren in het Zeeuwse onderwijs" en over een aantal subsidievoorstel- len aan o.a. Scouting Zeeland in Vlissingen voor het aantrekken van een tijdelijke arbeidskracht; Natuur- en Vogelwacht Schou- wen-Duiveland; de Zeeuwse Be- stuursacademie en een start sub sidie voor de integratie van. de uitvoering van de taken van vier provinciaal werkende organisa ties op het brede terrein onder- wijs-arbeid. van W.J.J. Boot "De Zierikzee- sche Stoomvaart". Boot, specia list als het gaat om de veerdien sten in Nederland, heeft kans ge- zien om een aantrekkelijk werkje tot stand te brengen. Zoals tegen woordig de auto en een goed we gennet niet meer weg te denken zijn, zo was in vroeger tijden de "boot" in de waterrijke provincie Zeeland hèt vervoermiddel. Tal van veerdiensten, tramboten en beurtdiensten onderhielden het onderlinge contact tussen de Zeeuwse en Zuidhollandse eilan den, maar vooral met de buiten wereld (Rotterdam en Antwer pen). Tussen Middelburg, zetel van het centraal administratief en bestuurlijk apparaat, en Zierikzee ontstond eveneens een dienst. Of deze heeft bijgedragen tot ver sterking van Middelburg als "ambtelijk centrum", zoals de auteur veronderstelt, valt wellicht te betwijfelen. Zoals gezegd ging vroeger het vervoer vaak per schip, met aansluiting op de dilli- gence, de tram of trein. Dat het de exploitanten van deze lijnen zakelijk niet voor de wind ging, blijkt duidelijk uit het bron nenonderzoek van W. Boot. Zoals ook vandaag de dag (De Zeeuwse veerdiensten en de veerdiensten op de Wadden) moest vroeger vaak subsidie worden verstrekt. Mist en oud materiaal leidde tot vertragingen. De "Zierikzeese Stoomvaart" geeft ondanks soms geringe bronnen een goed overzicht van het openbaar vervoer op Schou- wen-Duiveland. Een sterk punt dat W. Boot ook in zijn andere publikaties heeft toegepast zijn de silhouetschetsen en de vermel ding van technische gegevens. Zeker nu het stoomwerk is afge sloten betekent dat voor docu mentalisten aantrekkelijk naslag materiaal. Een geringe kritische opmerking kan geplaatst worden bij de vele verwijzingen naar de andere boe ken van de auteur over soortge lijke onderwerpen. Dit hoeft geen bezwaar te zijn, mits deze maar bij de hand zijn. Het is te verwachten dat in de reeks Zierikzee Maritiem nog meer publikaties zullen ver schijnen. Zo is o.a. een boekje over het reddingswezen in voor bereiding. Voor de Slavenkas misschien een goede tip: ook het Loodswezen is zeker de moeite waard eens beschreven te wor den. De "Zierikzeese Stoomvaart" is qua uitvoering en druk uitstekend te noemen en zeker de moeite waard voor de regionale belang stellenden en de maritieme wereld. Vorig jaar is al een proef gehou den met een "gecomputeriseerd" logiesinformatiesysteem. De re sultaten waren zo positief dat de zaak is geprolongeerd. Er zijn ook enkele verbeteringen aange bracht waardoor de gegevens sneller doorkomen en waardoor de informatie nog ruimer toegan kelijk is. Het informatiesysteem is van vrijdag 14 juni tot en met za terdag 24 augustus in bedrijf. Elke dag - behalve 's zondags - worden de gegevens tweemaal bijgewerkt, als het nodig is vaker. Van nagenoeg alle kampeerter reinen, hotels en pensions in Zee land is bekend hoeveel ruimte er nog is en om welk soort accom modatie het gaat. Ook worden gegevens vermeld zoals adres, telefoon, classificatie en of huis dieren zijn toegestaan. Ook kunnen via het systeem in lichtingen worden verstrekt over kamperen bij de boer, zomerwo ningen, kamers bij particulieren en overloopterreinen. Alle gegevens zijn opgeslagen in een centrale computer van het Automatiseringsbureau Toerisme in Leidschendam. Op 1 5 plaatsen staan in Zeeland beeldschermen en toetsenborden waarmee de in formatie kan worden opgevraagd en bijgewerkt: VVV-Renesse; VVV-Burgh/ Haamstede; Rabo bank, Sint-Maartensdijk; VVV- Yerseke; Motel-Goes; VVV-Wis- senkerke; Camping Schelde-oord, Baarland; VVV-Middelburg; VVV- Vlissingen; VVV-Zoutelande; VVV-Koudekerke; WV-Oostka- pelle; VVV-Domburg; VVV-Bres- kens en VVV-Cadzand. Bovendien staan bij 50 grote VVV-kantoren in Nederland ook terminals waar de Zeeuwse infor matie beschikbaar is. Bij de Zeeuwse adressen kan de toerist informatie aan de balie vragen tijdens de kantooruren. Na sluitingstijd is de informatie ook beschikbaar als ervoor wordt ge zorgd dat het beeldscherm van buitenaf zichtbaar is. De informa tie rouleert dan voortdurend over het scherm. Nieuw is een z.g. infobox: een leuk ogend hokje, waarin een beeldscherm is geplaatst Op een eenvoudige manier kan alle logie sinformatie worden verkregen. Het verschil tussen de infobox en de overige adressen is van tweër- lei aard: in de box moet men zelf aan de slag, maar de gegevens zijn dan ook 24 uur ter beschik king. De service is gratis. De box staat op het parkeerterrein Vliete aan de rijksweg A58 bij Krabben- dijke. Automatisch wordt de informatie enkele keren per dag "ververst". De box wordt een dezer dagen operationeel. Het is het eerste ap paraat dat in Nederland in wer king is. Nog een mogelijkheid om infor matie te krijgen is de telefoon. Via het nummer 01179-1825 krijgt men via een telefonisch antwoord apparaat beknopte gegevens over de vraag waar in Zeeland nog plaats is. Het is in feite een extra vorm van service op momenten dat de WV-kantoren gesloten zijn. Het nummer is namelijk dag en nacht bereikbaar. Op nummer 01 179-1925 wordt dezelfde in formatie in het Duits gegeven. Het systeem staat of valt met het up-to-date zijn van de gegevens. Afgesproken is dat tweemaal per dag (vóór 10.00 uur en 16.00 uur) de campings, hotels en pen sions de plaatselijke VVV's op de hoogte stellen; die zorgen ervoor dat binnen een uur via de terminal de gegevens in het centrale com puterbestand worden bijgewerkt. De informatie over kamperen bij de boer en overnachten bij parti culieren wordt eenmaal per dag gecorrigeerd. Voor alle catego rieën geldt dat onmiddellijk wordt doorgegeven dat er geen plaats meer is. Ten opzichte van vorig jaar bete kent dit een versnelling van de informatievoorziening, doordat nu elke terminalhouder meteen de gegevens in Leidschendam kan aanpassen aan de nieuwe si tuatie. Het doorgeven op vaste tijdstippen is vooral nodig om de Infobox zo actueel mogelijk te kunnen laten draaien. Mumtn Plaatsing van eerste Infobox in ons land bij Krabbendijke Woensdag 3 juli, 14.00 uur ver gadert in het Provinciehuis de af deling Basisonderwijs en Speciaal onderwijs van de Provinciale On derwijsraad. Op de agenda staan o.a. een rapportage van de vor deringen van de werkgroep "planning speciaal onderwijs"; bespreking van de bevindingen van de werkgroep "dyslexie" (lees- en spellingsproblemen); het voorontwerp deelplannen onder wijs) voor de taakstelling en de eri cultuurbehoud en de betekenis van de ROPO-ontwikkeling (Re gionaal Overleg Primair Onder wijs voor de taakstelling en de werkzaamheden van de afdeling. De vergadering is openbaar. Abdijnieuws is de informatierubriek van de provincie Zeeland. Redactie: bureau voorlichting. Sint Pieterstraat 42, 4331 EW Middelburg, telefoon 01180-31392 of 31402 i Vertrek S. S. 'Scheldeuit Zierikzee. infobox Terminal VVV'Burgh/Hi WVO oilkapej WV-DombufjjÉ Rabobank 8t Maartemdijk VVW JÉ Zouielanrte^ VVV-Koudekei liddelburg ■Motel Gi ■VW-Yerseke' VVV-Vlissingèl IV -Sreikem 'VV-Cad; Wat Ie melden? BEL 01180-27651 Toestel S4 of Postbus 5017 4330 KA Middelburg Tevens werd gevraagd of, als de straten helemaal klaar zouden zijn, de gemeente bereid was deze in eigendom en beheer over te nemen. Dit verzoek werd door burgemeester en wethouders aan de gemeenteraad overgelegd. De raad ging er onder bepaalde voorwaarden mee akkoord. Zoals: alleen het hoofdriool zou door en op kosten van de ge meente aangelegd worden, terwijl de aansluitingen op kosten en dóór de mij. Concordia zouden gebeuren. De straten zouden tien meter breed worden, inclusief twee trottoirs van elk twee meter breed. Pas als aan alle voorwaar den zou zijn voldaan, zou de ge meente de straten aanvaarden. burg gehad aan de Lange Delft, zie vorige aflevering 'archief- sprokkels'). Het gebouw moest komen op het grondgebied van de voormalige citadel die Alva daar had willen bouwen, hetgeen in verband met de omwenteling in 1572 niet was doorgegaan. Op 24 maart 1582 werd de eerste steen gelegd voor het Prinsenhuis door Alexander de Haultain. gouverneur van Vlissingen. Het was een groot wit arduinstenen gebouw met gewelfde kelders en aan de voorzijde een bordes. Achter het huis was een zeer grote tuin die tot aan het Oranjebol- werk liep. De burgerij en ook aan vreemdelingen was het toegestaan in deze tuin te wandelen. De in gang voor bezoekers was in de Oranjestraat. Verwoest Helaas is dit gebouw op 14 januari 1749 dooreen felle brand verloren gegaan. Na de verwoesting van het huis raakte ook de tuin in ver val en werd in 1820 openbaar verkocht. De nieuwe eigenaar probeerde het in verval geraakte geheel weer nieuw leven in te blazen. Gedeel telijk is dit nog wel gelukt, maar in de jaren zeventig van de vorige eeuw was de zaak danig in kom mervolle toestand. De nv Con cordia hakte, zoals we zagen, de knoop door en besloot tot aanleg van straten en verkoop van het complex als bouwterrein. De gemeenteraad werkte mee zoals eerder bleek. Ter herinne ring aan het Prinsenhuiscomplex werd een van de straten Prinsen straat genoemd. 'Archiefsprokkels' is een ru briek die in principe weke lijks op deze pagina ver schijnt. Voor de inhoud te kenen per keer de gemeen tearchivarissen Christ Peters (Vlissingen) of Peter Sijnke (Middelburg). Eindredactie Ad Hanneman. DOOR CHRIST PETERS VoorstelOp 20 december 1889 was het zover. In de raadsverga dering van die dag kwamen b. en w. met het volgende: "Wij hebben de eer u voor te stellen aan de nieuw aangelegde straat op het terrein van de voormalige "Prinsentuin" den naam te geven van "Prinsenstraat". Aldus werd met algemene stem men besloten. De straat werd in eigendom en beheer aanvaard. Prinsentuin Maar wat was die Prinsentuin? Daarvoor moeten we even terug naar 1581. In dat jaar kocht Wil lem van Oranje de stad Vlissin gen. Daarmee werd hij Erfheer van Vlissingen en verwierf hij allerlei voorrechten. Om nu voor zichzelf en zijn gezin een onder komen te hebben in zijn stad, liet hij er een huis bouwen. (Tot dan had hij, als hij in deze streken vertoefde, een woning in Middel- Er worden zelfs in de nieuwe stadsdelen buiten de vesting al straten aangelegd. Doch ook bin nen de oude vesting worden er nieuwe straten ontworpen. Ech ter, niet door het stadsbestuur, maar zoals het in die nog overwe gend liberale tijd hoorde, door particulieren. Aanvraag Wat was namelijk het geval? In februari van het jaar 1889 diende de nv Concordia, maatschappij tot exploitatie van onroerende eigen dommen, bij schrijven van haar directeur, P.J. Siegers, een ver zoek in om op het in haar eigen dom berustende terrein van de voormalige Prinsentuin voor ei gen rekening straten aan ft mogen leggen waar dan later huizen konden worden gebouwd. We schrijven 1889. Nederland staat aan de vooravond van het moderne industriekapitalisme. Ook Vlissingen zal daar van gaan profiteren. De eerste resultaten beginnen zichtbaar te worden. Er worden sinds het begin van de jaren tachtig weer fuizen gebouwd. we de volgende, voor velen be- Ook deze foto is weer te bestellen kende namen. bij de redactie van dit blad. U V.l.n.r. staand: P. Ploegaert dient samen met dit knipsel dan (grensrechter). H. Schotman, L. ƒ7.50 aan ons te zenden. U kunt Outermans, P. Koster, E. van betalen met een cheque (op naam Maanen. J. Ravenschot. C. Hou- van Ruben Oreel) of met geld. tepen, A. Carol, F. Hercules en maar dan de brief aantekenen. F.H.v.d. Kop. Het adres: De Faam-De Vlissin- Zittend: A. Klop, H. Versluijs en gcr Postbus 5017, 4330 KA in A. Jongepier. Middelburg. Uit het fotoboek van de voetbal club Middelburg komt deze fóto Het boek, dat is samengesteld door Frans van de Kop. meldt dat dit elftal een der roemrijkste is uit de historie. Niet minder dan vier elftallen waren succesvol in het seizoen dat deze foto werd geno men: het successeizoen 1950-1951. In dat fotoboek vinden pemngs te organiseren die allen gratis toegankelijk zullen zijn. Op dit moment zijn de volgende evene ment ai in voorbereiding: Een groot muziekfestival van showbands op de Markt, een koor-orgelcon cert in de koorkerk, een discoshow m.m.v. Avro's Toppop in de veiling en een muziektentoonstelling in de bank. Bovendien zullen be zoekers van hel open-huis, dat de bank dit najaar bij de opening voornemens is te organiseren, verrast worden met een speciale muzikale attentie. van de Rabobank 8 dagen naar Moskou/Leningrad. Daarnaast zijn reizen te verdienen naar Athene en Luxemburg. De opdracht luidt om een foto te maken rondom het onderwerp "muziek". Winnende foto's worden in de bank geëxpo seerd. Muziek is overigens het vaste thema dat de bank na de zomervakantieperio de veelvuldig onder de aandacht zal brengen van het Middelburgse publiek. In het kader van het mu- ziekjaar is besloten een groot aantal muzikale hap- Vooruitlopend op een groots en breed opgezet ak- tiviteitenprogramma ter ge legenheid van de opening van haar nieuwe bankge bouw later dit jaar, organi seert Rabobank Middelburg nu al een unieke fotowed strijd waarmee amateurfo tografen prachtige reisprij- zen kunnen winnen. De hoofdprijswinnaar van deze wedstrijd vliegt op kosten Dorpsplein in Koudekerke. Doe- het-zelvers kunnen onderdelen demonteren, goklustigen kunnen terecht bij de kanskraam en be langstellenden kunnen kijken naar demonstraties van kantklos- sers, zilversmeden en andere am bachtslieden. Omstreeks 14 uur treden twirlgirls op. Verder kun nen spelletjes worden gespeeld. Allerlei verenigingen hebben een informatiekraan! ingericht. Infor matie: 01185-2188. mescategorie: de heren komen in zes categorieën tegen elkaar uil. De dertig deelnemers nemen het tegen elkaar op in de volgende onderdelen: Squat (kniebuigen), bench press (bankdrukkcn) en deadlift. Informatie: 01180-34566. De Dorpsvereniging Koudekerke houdt zaterdag 29 juni de 14e jaarlijkse rommelmarkt op het Sportschool Bodygym in Middel burg is zondag 30 juni het toneel voor de Zeeuwse powerliftkam- pioenschappen. De wedstrijden beginnen om 11 uur. Er is één da- Het Prinsenhuis circa 1690 (gem. archief Vlissingen). Vlissingen in het midden van de zeventiende eeuw. P is het Prinsenhuiscomplex (gem. archief Vlissingen).

de Faam | 1985 | | pagina 13