"Uaingratie is natuurlij dan netjes je eigen naam kunnen schrijven" CMUCK^Fl' ROMEINSE KAPITAAL UUSTtCA UI7CIXXL (f>othick Adverteren de Faam -deVlissinger wijst U de weg ad ve:r teren )n\[funcïxxl een praktische 4 fototipvooru 1 een praktische fototipvooru DE FAAM Woensdag 19 juni 1985 Lamsrollade ADVERNEMEN ADVERTELLEN ADVERIDRAAID ADVERZIEN ADVERGETEN ADVERB0UWEN ADVERK0PEN ADVERTENTIE Jenny. Felius, met voor zich een door haarzelf gecalligrafee familiestamboom. (Van een onzer redacteuren) 'S-GRAVENPOLDER - Kinderspel. Kleuterschoolwerk. Daar lijkt het op in het begin. Schuine streepjes trekken op ruitjespapier. Van links onder naar rechts boven. Met dat soort fröbelwerk bracht Jenny Felius-van Tatenhove (29) uit 's-Gravenpolder de eer ste cursusavonden door. Nu, twee jaar later, zijn de resulta ten van die 'streepjestrekkerij' zichtbaar geworden. Ze heeft in Utrecht het 'diploma van be kwaamheid voor calligrafie' be haald. Inmiddels heeft ze in de afgelo pen twee jaar talloze kunst stukjes volbracht. Vóór haar, op tafel, ligt bijvoorbeeld een schitterende familiestamboom, waarop de namen van alle voorzaten van het 's. 's- Gravenpolderse gezin Felius sierlijk zijn ingetekend. De stamboom gaat terug tot 1850. Het is slechts één van de vele bewijzen, dat calligrafie de kunst van het schoonschrijven) de gewone dingen des levens nét even een stukje mooier maakt... Calligrafie dateert uit vroeger eeuwen. Wie vroeger kon schrijven (veelal waren dat de monnikken), schreef schoon. De taal was een gebruiksinstru- ment, maar het schrijven was een kunst, die slechts weinigen beheersten. De schrijfkunst heeft de laatste tien tot twintig jaar een ontstel lende inflatie ondergaan. Wei nig jongelui schrijven nog echt JENNY FELIUS SCHRIJFT SCHOON Enkele voorbeelden van lettertypes, die bij de cursus schoonschrijven worden geleerd. mooi. Netjes schrijven wordt ze op de lagere school wel ge leerd, maar op de middelbare school is slordigheid al snel troef. De leesbaarheid van dok tersrecepten zullen we hier ge makshalve maar even buiten beschouwing laten 3]t De calligrafie/schoonschrijf- kunst is een overblijfsel van vroeger, dat moeizaam in stand wordt gehouden. Dat geldt bij voorbeeld ook voor kantklos sen, klompen maken, stoelen matten, bijen houden, mole- naarswerk, etc. Sinds de vrienden en kennis sen van Jenny Felius weten, dat ze zich met calligrafie bezig houdt, krijgt ze nogal eens te horen: "Schrijf dit eens even netjes voor me op". Maar zo werkt het natuurlijk niet, laat Jenny weten. "Calligrafie is heel wat méér dan netjes je naam kunnen schrijven. Je moet al je materialen stand-by hebben, je moet er geconcen treerd voor gaan zitten en je moet even ongestoord kunnen werken", vertelt ze. <c De calligrafie, zoals die in Ne derland wordt bedreven en on derwezen, bestaat uit een flink aantal verschillende oude schrijfstijlen en lettersoorten, die de schoonschrijver/schrijf ster volledig moet beheersen. Hij/zij moet ze in regelmatige, vloeiende bewegingen kunnen schrijven. Die lettertypes zijn bijvoorbeeld rustica, uniciaal, halfuniciaal, gothiek, italic en romeinse kapitalen. Jenny Felius gebruikt haar cal- ligrafische vaardigheden voor het schrijven van getuigschrif ten, diploma's, oorkonden, hu- welijkskaarten, verjaardags wensen, geboortekaartjes, affi ches, kerst- en nieuwjaarskaar ten, gedichtjes enhaar stamboom. Waarom gaat iemand calligrafie leren? Jenny weet het antwoord eigenlijk niet. Aarzelend pro beert ze het ontstaan van haar interesse in het schoonschrij ven te reconstrueren: "Vele ja ren geleden heb ik in een krant eens iets gelezen over calligra fie. Toen dacht ik: hé, dat is leuk. Dat zou ik wel eens willen gaan doen. Maar ja, verder heb ik er niet bij stilgestaan. Later kreeg ik een brochure van het LOI onder ogen. Ook toen heb ik in twijfel gestaan: zal ik wel, zal ik niet? Ik heb, het toen niet gedaan omdat ik met een an dere cursus bezig was. In het najaar van 1983 schreef ze in voor de opleiding van Ernst de Vries in Middelburg. 'Middelburg' is (samen met 'Maastricht' en het LOI) één van de weinige cursussen, die op leiden voor het officiële examen van de (oei, oei, wat een lange naam!) Vereniging van Leraren in het Schoonschrijven M.O., Stenografie (Groote) en Machi- neschrijven. Twee jaar lang studeerde ze, samen met een groep andere Zeeuwen' in Middelburg. Enke le weken geleden deden 8 van hen met succes het landelijk examen in Utrecht. Behalve Jenny Felius slaagde nog een tweede inwoonster van de Be- velanden, t.w. mevrouw W.P. Bouwman te Goes. De Zeeuwse geslaagden heb ben met elkaar afgesproken, dat ze 1x per 2 maanden bij el kaar zullen komen, om ideeën en ervaringen uit te wisselen. "Schoonschrijven moet je persé blijven doen, om je vaar digheid op peil te houden", zegt Jenny. Ze vindt het bijzon der spijtig, dat de cursus geen vervolg kent of een eventuele specialisatie. "De eerste reactie van iemand, die mij ziet calligraferen is: dat zou ik nooit kunnen. Maar dat hoeft niet waar te zijn. Met veel geduld en veel oefenen kan iedereen het lezen". Bij het calligraferen wordt ge streefd naar een eenheid van vorm en inhoud van de letters, zodat de geschreven tekst voor het oog zeer aangenaam aan doet. Bij het 'tekenen' van de letters is het ritme en de vlak verdeling erg belangrijk. Er wordt veelal geschreven met een pen met een breed schrijf- vlak, waarmee in vloeiende be wegingen een strakke letter neergezet kan worden. it if if Overigens is Jenny Felius Kruiden.die het goed doen bij lamsvlees: basilicum, laurier, kerrie, dille, kno flook, marjolein, munt, dragon en tijm. Niet alles tegelijk uiteraard, maar af wisselen. Gebraden groot vlees eerst 5 a I0 minuten laten rusten en dan pas snijden dit gaat dan veel gemakke lijker. Geen zout in de vel- of vet- kant wrijven, want dat trekt er niet in. Per 500 g. vlees rekent u op 5 g. zout. Ook niet te lang van tevoren zouten, want dan wordt het vlees te droog. Zouten 10 minuten vóór het braden. Voor 6 personen heeft u nodig: l lamsrollade van 750 g, boter of margarine Het vlees in zo weinig mo gelijk boter of margarine bruin bakken. Dan de pan sluiten en het vlees op een zacht vuur nabraden - 30 minuten per 500 g en voor elke 500 g meer 5 minuten langer. Wordt de boter te donker, dan af en toe een klontje boter toevoegen. Voor de saus: Hiervoor zijn 2 mogelijkhe den: U koopt een klein flesje ge concentreerde mintsauce. Met wat heet water, een paar lepels suiker en een scheutje azijn maakt u een lekker sausje, voor de twee de manier en dit is de échte heeft u nodig: 1 kopje verse muntblaadjes 2 eetlepels basterdsuiker Vi kopje heet water Zi kopje zachte azijn De muntblaadjes fijnstam pen en deze met de overige ingrediënten in een steelpan doen. Alles al roerende even laten koken, zodat de suiker oplost. De muntsaus moet twee uur (van het vuur af) slaan, zodat de smaakjes goed doortrekken. Even tueel heel licht binden met aardappelmeel. Bel de telefonische recep- tendienst, voor iedere dag een ander recept: 070-26.23.ll (echtgenote van leraar licha melijke opvoeding annex tenni- sleraar Hans Felius, en moeder van twee kleine jjongens Mare en Tom) geïnteresiseerd in alles, wat een mens creatief met zijn handen kan doen. "Voor al die dingen, die ik cjraag aanpak, bestaat geen verzamelnaam. Het loopt uiteen van calligrafe ren en handweir'ken tot bloem schikken". Ze is dan ook in het bezit van een acte om les te geven in handvaardigheid. Maar ze is ook gediplomeerd kleuterleids ter en ze is ook bevoegd on derwijzeres L.O. "Ik doe erg veel. En erg graag. En ik zit vol rnet dingen, die ik nog wil gaan doen". Calligrafie zal dus niet het laatste zijn, waarin Jenny Felius zich be kwaamd heelft XMflOQOOOOCKK Paarden met en zonder mist Dieren in een wei... ze vormen eeri dankbaar fotomotief. Toch is het resultaat niet altijd wat je verwachtte toen je de opname maakte. Het komt omdat de achtergrond vaak het effekt verstoort: ons oog kijkt naar de beesten en ziet de achtergrond niet. De kamera geeft motief en achtergrond gelijkelijk weer. Zo'n foto links is, vooral in kleur best een leuke herinnering aan een heerlijke wandeling. Maar de rechtse foto heeft toch meer sfeer en richt de aandacht sterker op het hoofdmotief: de paarden. Door de dichter wordende mist heeft deze plaat ook meer dieptewerking gekregen. En zo ziet u: dezelfde paarden in dezelfde wei kunnen fotografisch soms een heel ander resultaat geven. Zulke mooie foto's maken dat kan! Deze tegenlichtfotó en die telefoto van de kop van een wasbeertje zijn - zo denken veel mensen - niet te maken door de gemiddelde amateurfotograaf. Dat is een misverstand. Natuurlijk zal iemand, die voor het eerst fotografeert, niet direkt met zulke op namen thuiskomen. Maar wie zich verdiept in de mogelijkheden, wie zich wil inspannen om de fijne kneepjes van de boeiende foto-hobby onder de knie te krijgen, die kan al snel dit soort foto's maken. Een uitstekende kans om zover te komen biedt de nieuwe Teleac-kursus "Fotograferen en filmen", die vanaf 16 februari 1981 wekelijks op het scherm zal komen. Mensen, die graag mooie foto's en ge slaagde films willen maken en daarom deze kursus willen gaan volgen, kunnen nu al het kursusboek kopen, waarin alle lessen uitvoerig worden bespro ken. Het kost ƒ42,50 en is verkrijgbaar bij uw foto handelaar en bij Teleac. t v

de Faam | 1985 | | pagina 16