MEDISCHE FOTOGRAFIE LENNART IMILSSOIM IN STREEKZIEKENHUIS Raketten bij opening horeca-tiendaagse Coryfeeën in Tour Culinair door Zeeland HlDDELBOBfi FOLKLORESTAD El DOLLE KOOPJESDA G BIJOU BIJOU De Faam 15.- IN MET COMBIFOTO E MOOISTE FOTOKANS VAN UW LEVEN: 11.75 DEZE WEEK IN Extra krant 20-21-22 JUNI BRADERIE Een fietsbelenorkest maakt op de zaterdag een muzikale tocht over een deel van het braderie terrein. Hun klingelende klanken brengen nog meer leven in de brouwerij. En daarover mocht men toch al niet klagen. J.P.A. R0SSEL KUNSTGEBITTEN en REPARATIES ASJEMENOU! HET ORIGINELE ZWITSERSE ZAKMES "VICTORINOX" VOLGENDE1 WEEK VRIJDAG: van 09. OO tot 21. OO uur VADERDAGKADO'S VOOR SPECIALE PRIJZEN DOCUMENTENKOFFERS met aluminium frame al vanaf Kom eens kijken naar de grote sortering documen tenkoffers met merken zoals: Delsey, Echolac enz. CLIPPER- TASSEN in leer HEREN RIEMEN LEER uit één stuk gesneden. HANDIG 3 VOORVADER Combitas voor fotoapparatuur, reis en sportspullen. Vanaf Ijzersterke leren portemonnees vanaf 7.- tot 45.- Met ritssluiting vanaf 10.- tot 65.- Billfolds vanaf 12.- tot 100.- Sleuteletuis, rijbewijse tuis, portefeuilles, herenriemen Herenparaplu vanaf 10.- Opvouwbare herenparaplu vanaf 10.- tot 55.- WU HEBBEN NOG VEEL MEER VADERDAG GESCHENK-IDEEEN \dus kom eens langs bij: DE ZAAK OP DE HOEK Lange Delft 44/Segeersstraat, Middelburg Vispromotie, straatartiesten en folklore vormen de hoofdmoot voor de Middelburgse braderie van donderdag 20 tot en met zaterdag 22 juni in Middelburg. Nieuw in het geheel is de groep straatartiesten die verspreid over de diverse podia in de stad wisse lend zullen optreden. Zaterdag zijn er de meeste optredens, min stens twintig groepen of indivi duen vermaken dan het publiek. De eigenlijke titel van de braderie, 'Middelburg Folklorestad'. begint op vrijdag, als talrijke beoefenaars van oude ambachten zich in hun kramen opstellen. Ook is er op vrijdag een 'vismarkt' waar vis en de afgeleide producten op de Markt onder de aandacht worden gebracht. Wie deze markt bezoekt maakt kans gevraagd te worden om deel te nemen aan de viskwis. Tussen elf en zeven uur 's avonds kan het publiek aan de tand wor den gevoeld over kennis van vis producten. Om acht uur 's avonds 'wordt de finale gespeeld. De win naar van die finale kan een week eindje Londen mee naar huis ne men. Ook de andere winnaars kunnen rekenen op een aantrek kelijke prijs. Een jury beoordeelt de straatar tiesten. Wie zich van die groepen het orgineelst presenteert, kan re kenen op een prijs, de 'Han van de Sande Orginaliteitsprijs', van dui zend gulden. Na de prijsuitreiking zaterdag om vijf uur zullen mini maal drie volksdansgroepen ge zamenlijk optreden. Ook de an dere straatartiesten geven her en der in de stad nog een toegift. Filiaalchef Swanborn is sinds vier maanden actief bij de ves tiging van H.H. de Klerk in Vlissingen. Hij moest wel even wennen in het Zeeuwse. Swan born in 'Uit het zakenhdrt'. Een succes, een succes en nog eens een succes. Deze woorden herhaalden de organisatrices van de Vlissingse Mode dagen vrijdagavond laat keer op keer. Rubrieken: Archiefsprok- kels, korte informatie, films, podium, expositie, boeken en de autorubriek 'van bougie tot bumper'. De wereldberoemde Zweedse fo tograaf Lennart Nilsson exposeert zijn werk in Vlissingen vanaf 22 juni tot 5 juli in het Stichting Walcheren Streekziekenhuis, Koudekerkseweg 88. Lennart Nilsson is niet zo maar een fotograaf: over de gehele wereld is in televisieprogramma's aandacht besteed aan zijn baan brekende opnametechnieken. Zo werd onlangs nog op de televisie de door hem gemaakte film 'Het wonder van het Leven' uitgezon den, waarin de bevruchting van de eicel en de ontwikkeling van het embryo werd getoond. Deze expositie 'Medische Foto grafie' geeft met opnamen van een hoog artistiek niveau een blik in het binnenste van het menselijk lichaam. Het gaat daarbij met na me om het hart, de hersenen, de nieren en de bloedvaten en de beschadigingen, die daarin kun nen worden aangericht. Er zijn vergrotingen bij tot 85.000 maal de oorspronkelijke grootte. De beelden, die Lennart Nilsson ons toont, roepen ons op het hart- vaatlijdcn serieus te nemen en alle mogelijkheden om deze ziekte te voorkomen en te behandelen zo optimaal mogelijk te benutten. In totaal zijn er 45 opnamen te zien. Onder de foto's is een uit voerige Nederlandse tekst aange bracht, die ook voor niet-medici begrijpelijk is. Tevens is er tegen de kostprijs van 2,50 een expo sitie-brochure verkrijgbaar, waar in de tekst en de foto's zijn opge nomen. De foto's vormen een schokkende getuigenis van de manier, waarop mensen hun ei gen lichaam door roken en ver keerde voedings- en leefgewoon ten te gronde kunnen richten. Daarnaast tonen ze de toeschou wer. dat de schoonheid van di ziekelijke veranderingen in het li chaam, nauwelijks onderdoe voor die van de gezonde vorm. De tentoonstelling is op initiatiel van de heer A. van der Vegte tot stand gekomen door een samen werking van de Nederlandse Hartstichting, de Zweedse Am bassade en de afdeling Postgra duate Medical Sendees van Boehringer Ingelheim bv, cen farmaceutisch bedrijf gevestigd te Alkmaar, dat geneesmiddelen voor het hart en de bloedvaten, zoals Persantin en Catapresan, fabriceert. Op maandag 12 september 1983 is deze tentoonstelling door de Zweedse Ambassadeur C.H. Nauckhoff officieel geopend in het cultureel centrum "De Vest" in Alkmaar, waarna de expositie onder meer Apeldoorn, Eindho ven, Tilburg. Rotterdam en Haar lem aandeed. De expositie is naar Vlissingen gehaald door W.A. Madlener, hoofd civiele dienst van het Streekziekenhuis Walcheren. De Middelburgse eerste burger drs. P.A. Wolters opent op vrijdag 5 juli om 14.30 uur op de Markt in Middelburg de culinaire tiendaagse 'Zeeland Gast vrij'. Tot en met zondag 14 juli - zo hopen de diverse coördinatoren in de provincie - zullen talrijke uitba ters van 'uit'-gelegenheden één of meer attracties op poten zetten om bij het publiek aandacht te vragen voor 'de gezelligheid in hun uitspanning'. Iedereen kan meedoen; of men nu eigenaar is van een ijskar of een twee sterren-restaurant, zo werft Ben van Dam me uit Vlissingen, die zich heeft opgeworpen als provinciaal coördinator. Parallel aan deze provinciale acti viteit loopt een driedaagse 'Tour Culinair' van het Bedrijfschap Horeca. Van zaterdag 6 tot en met maandag 8 juli fietsen zo'n 45 co ryfeeën uit de landelijke horeca branche door Zeeland. In prak tisch elk deel van de provincie komt deze wielerstoet met - even eens - het doel de activiteiten van de horeca onder de aandacht te brengen. Maar. zo voegt Jacques Bettelhes van het bedrijfschap er aan toe, het is ook een mooie pro motie-activiteit voor de provincie. Elke dag worden er namelijk fragmenten opgenomen op Hil versum I tijdens de uitzending Radio Tour de France. "En ie mand beschrijft dan hoe prachtig de omgeving was of hoe mooi de plaats is waar het peloton ver blijft". 'Tour Culinair', die zaterdag 6 juli rond negen uur door burgemees ter drs. Th.H.J. Westerhout van Vlissingen wordt weggeschoten op de boulevard, is geen wedstrijd in de letterlijke zin van het woord. Er wordt weliswaar gereden voor de eerste plaats, maar in diverse plaatsen in Zeeland stopt de stoet om zich in een etablissement te goed te doen aan een drankje en een hapje. Pas op het eind van de dagtrip van ongeveer 120 kilome ter maken de deelnemers in een eindsprint en tijdens een laatste rondje om de kerktoren uit wie de dagprijs ontvangt. De eerste rit op zaterdag gaat van Vlissingen naar Breskens, via een groot deel langs de grens met Bel gië (Cadzand, Sluis, IJzendijke, Sluiskil, Axel, Hulst. Klooster- zande en Perkpolder) via Yerseke naar Goes. Op de Markt van de Ganzestad is de finish. Zondag ochtend geeft burgemeester mr. W. Blanken het startschot voor de meute prominente horecaffers, die zich dan via de Zeelandbrug naar Zierikzee, Renesse, Ouwe- kerk naar Schuddebeurs begeven. Op die plek is staatssecretaris Piet van Zeil 's avonds aanwezig. Van Zeil heeft in zijn dagelijks werk (economische zaken) nauwe ban den met de horeca-organisaties. Op zondagmiddag worden de se rieuze gesprekken achterwege ge laten en in een ambiance van 'leve dc leut' voert de bewindsman een dopingcontrole uit. Op maandag krijgt het gezelschap de laatste kilometers voorgescho teld in twee etappes. De route: Schuddebeurs, Kerkwerve, Zee landbrug, Kortgene en Veere. Na een oponthoud in Veere, lost Veere's burgemeester Willemicn van Monlfrans het startschot voor een rit naar Middelburg waar - zo voorzegt de organisatie - het totale college van b en w de afgepeiger de renners opvangt. Burgemeester Wolters mag dan in het kader van de culinaire dagen andermaal in actie komen om de caférenners naar Vlissingen te schieten. De Scheldestad wordt bereikt via Biggekerke en Zoutelande. Op de boulevards rijdt het peloton nog een afsluitend rondje. Voor het tiendaagse 'Zeeland Gastvrij' heeft de groep coördi natoren bedacht dat het publiek geïnformeerd dient te worden via een speciale krant. Deze krant bevat naast algemene informatie advertenties van de horeca-uitba- ters over de speciale attracties die zij tijdens het tien dagen durende festijn hebben georganiseerd. Jan de Jong, coördinator op Schou- wen-Duiveland, constateert dat de actie nog niet zo vlot verloopt. "Zeeland is een provincie waar het maar moeilijk is om contacten met elkaar te houden", zucht hij over de bruggen en heen en weer boten over het water. "In een plaats als Utrecht, waar vorig jaar deze culinaire activiteiten werden gehouden, had de organisatie de deelnemers binnen een dag be zocht". Algemeen coördinator Van Dam me rekent niettemin op een groot aantal medestrijders uit restau rants, friettenten, Ijscokarren en hotels. "Het is een prachtige ma nier om Zeeland onder de aan dacht te brengen. Te meer daar er in Tour culinair prominenten rij den die Zeeland elders in het land onder de aandacht brengen. Ter opening van het festijn op vrijdag 5 juli laat Wolters op de Middelburgse Markt drie raketten de lucht invliegen, die door mid del van een parachute weer elders neerkomen. De vinders van de parachutes kunnen rekenen op een culinaire prijs. TANDPROTHETICUS Spoedig klaar Tel. afspraken 01184-14533 Hobeinstraat 52, Vlissingen Razendsnelle Foto service. Vandaag gebracht en morgen al klaar. Dat kan bij... VliSfngen - M<dOdt>u'Q - Go«J Een Panasonic compact-camera en een dag in de ploegleiders- I auto van j Peter Post. Wal moet u doen: U hoed alleen maar een deelname formulier bij uw CombiFoto-Vakman te halen, de juiste antwoorden aan te kruisen, de zin zo origineel mogelijk af te maken en het deelname formuliervoor 15 juni a s. in te leveren Daarna zal een deskundige jury alle inzendingen beoordelen FOTO-FILMVIDEO VWvgeo 011W I7XO M«»vg 011» vrn. Go*\ onco?n?4 Vaderdag-tip" vanaf SERVICE KWALITEIT GARANTIE LANGE DELFT 50 MIDDELBURG k01 180 13221j Voetbal en 'leve de leut' Grijpskerke-Grijpskerk Henk Ridderbos had er nachten niet van kunnen slapen. Ondanks de wetenschap dat er in feite ab soluut niets mis kon gaan en dat het hele dorp achter zijn initiatief stond. "Maar het is me nogal wat, zo'n organisatie", glundert hij niettemin na afloop van de voet balvereniging Grijpskerke tegen Grijpskerk uit Groningen. Het stampvolle café De Gouwe Geit aan de Kerkring in het Walcherse dorpje is inmiddels volgestroomd met enkele honderden feestlusti- gen, onder wie zo'n veertig Gro ningers. Café-haas Mark de Pag- ter zet het plaatje 'Nederland die heeft de bal' wat harder aan mee zingers geen gebrek. Vooral de Groningse voetballers en hun achterban kunnen er wat van, on danks dat de inwoners van Grijps kerke met hun gelegenheidsteam de derde klassers uit het noorden finaal wegspeelden. Uitslag 3-1. Sportuitwisselingen tussen plaat sen met gelijkluidende namen zijn geen uitzondering. Voor de inwo ners van het bij Mariekerke inge lijfde Grijpskerke was het sport festijn vorige week zaterdag des ondanks bijzonder. Grijpskerke heeft namelijk geen officiële voetbalclub. Wél wonen er voet ballers die elders op Walcheren in eerste teams naam hebben ge maakt. We noemen de gebroeders Gerard en Stoffel Schipper, die beiden in hel eerste van Oostka- pelle spelen en de gebroeders Riemens, Nico Jan Boogaard en Arjen Luteijn. die de kleuren van Serooskcrke verdedigen. Ook dc afgekeurde Peter Brouwer was van de partij. "En met zo'n basis kun je toch wel een prachtig elftal op het veld brengen", prees Henk Ridderbos de mogelijkheden van zijn dorp op voetbalgebied. Voor aanvang van het treffen op het sportpark Noordhout in Se rooskcrke hadden de spelers van Grijpskerke er maar weinig ver trouwen in. Gerard Schipper he rinnerde aan het oefenduel van zijn gelegenhcidsformatie de maandag er voor. "Tegen zeg maar het vijfde van Serooskerke zijn we met 5-0 ingemaakt". Met die wetenschap evenwel werd het concentratieniveau hoog opge schroefd. Als een veldheer - a La Cruijf - dirigeerde Gerard Schip per voor zo'n 125 toeschouwers 'A Is er geen burgervader is. dan is en Mark de Pagler. zijn medespelers naar de juiste plaats. Jan Riemens en hij vonden elkaar in de aanval blindelings. Stoffel Schipper speelde als een echte libero achterin en comman deerde als een sergeant zijn troe pen naar verdedigende stellingen. Stofzuiger Bram Wattel dook in de gaten op het middenveld. De Groningers kregen geen vat op het voetbal van de Zeeuwen, zoals dat ongetwijfeld in les l van het KNVB-boekje moet zijn om schreven. Individueel overheerste de ploeg weliswaar zo af en toe, maar de Walcherse gelegenheids formatie groeide als collectief met de minuut. Hoewel Jan Riemens en Gerard Schipper enkele score mogelijkheden voor zichzelf "en hun medespelers creëerden, was het pas enkele minuten voor het rustsignaal van scheidsrechter Bram Vader, dat Jan Riemens met links scoorde vanaf de zestien melerlijn. En na rust werden de mannen uit Grijpskerke nog sterker. Tegen de wind in werden de duimschroeven nog strakker aangehaald. Een knal op de lat, schoten net naast en enkele briljante reddingen van de Groningse doelman Bert de kroegbaas burgemeester'. V.l.n.r.: Henk Ridderbos, Bert blunder Klunder waren de ouverture voor de uiteindelijke zege. Gerard •hipper knalde een kwartier voor het einde de bal onhoudbaar in: 2-0. En Bram Brouwer, voor dit doel een oprechte gelegen heidsvoetballer. hielp de klunge lende Jan Riemens vijf minuten later 3-0. Dit doelpunt uit een knal van zes meter afstand kreeg later de litél 'mooiste van de maand'. Dal Dirk Wiersma voor de gasten mocht tegenscoren was dan ook alleen maar leuk en verheugde de feestvreugde. En daarom was het allemaal begonnen. Bij een sportuitwisseling horen toespraken en cadeaus. Direct na aankomst vroegen de Groningse Grijpskerkenaren zich vertwijfeld af of er misschien een burge meester in de zaal was. Die was er niet. Doelman en medeorganisa tor van de reis Bert Klunder vond snel een oplossing. "Alj er geen burgervader is, dan is de kroeg baas burgemeester". Verrast ont ving Mark de Pagtcr van De Gouwe Geit een illustratie in glas in lood van het stadhuis in het 4200 zielen tellende Grijpskerk, een stadje ten westen van de hoofdstad Groningen, legen de grens met Friesland. Dc overige aanwezigen mochten een 'Gro ninger Kauke' mee naar huis ne men. "Wat er op dit dorp allemaal kan is grandioos", juicht Henk Rid derbos na de wedstrijd temidden van de feestvierders. En Henk de Boer, die zichzelf toekomstig voorzitter noemt van dc voethal- club uit Grijpskerk slak al even zeer zijn loftrompet. Niettemin hield hij de boot wal af, toen het er om ging dit festijn tot jaarlijks evenement te verheffen. "Het moet leuk blijven", waarschuwde hij. En: "Zo één keer in de vijf jaar, is mooi genoeg. Wc hebben nu al moeite moeten doen om de bus vol te krijgen. Laat staan dat je dit elk jaar moet organiseren". Henk Ridderbos, in de ban van de roes van het succes. "Het moet zeker iets worden wat we kunnen volhouden en misschien zelfs uit breiden. Volgendjaar nemen we in ieder geval deel aan een toer nooi in Grijpskerke". Met een biljarltoernooi werd het treffen Grijpskerke-Grijpskerk zaterdagochtend afgesloten. Met dikke ogen van de slaap namen de Zeeuwen afscheid van de Gro ningers. 'Tot spoedig weerzien', klonk het uit vele schorre kelen. L

de Faam | 1985 | | pagina 1