SNELHEID SDUIVELS IN SLOEGEBIED De Faam OPEIM AVOND OVER PLEEGADRESSEN Zeeuwse klederdrachtenmuseum in Zoutelande geopend en mj BIJOU MIDDELHUI FOLKLOBESTAD BIJOU HET WEEKBLAD VOOR WALCHEREN Informatiemiddag voor meisjes die 'jongensvak' willen Voorjaarsmarkt in Souburg groter dan ooit tevoren J.P.A. R0SSEL 199.- Jli Supersonisch Niet vanzelfsprekend Ai als kind KUNSTGEBITTEN en REPARATIES Emancipatiegedachte 20-21-22 JUNI BRADERIE DELSAY SCHALENKOFFERS SPECIALE PRIJS PAK NU UW VOORDEEL Woensdag 29 mei 1985 86e jaargang no. 17 oplage 21.700 wekelijks gratis huis aan huis op geheel walcheren in combinatie met de viissinyer. totale oplage 44.400. uitgave pro vinciale zeeuwse courant b.v administratie/advertenties: markt 51postbus 5017 4330 ka middelburg 01180-27651privé h schrama. 01180-13585. redaktie: ad hanneman, 01180-27651toestel 54 De Stichting Circuit Evenementen Zeeland (voor heen Motorracing Team Zeeland) is dolblij dat haar streven om de nationale motor- en autosprint kam pioenschap over de 'ste mijl in Zeeland te krijgen is gelukt. Op zaterdag 1 juni is de Belgiëweg in het Sloegebied (tussen Total en Pechiney) onder meer in het bezit van snelheidsduivels in Mustangs, Cama- ro's, Blizzards, Stripped Banana's en Jaguars. Het circuit is geopend vanaf 11 uur. De wedstrijden be ginnen om 14 uur. Het is voor de tweede keer dat een dergelijke wedstrijd voor sprintauto's in Nederland plaatsvindt. De primeur had Amsterdam op hemel vaartsdag. Bij de motorsprinters is het vooral de supersnelle Henk Vink die aandacht trekt. Zijn motor wordt niet aangedreven op het achterwiel, zoals bij de meeste sprinters, maar door de snelle uitstoot van verbrande waterstofperoxide. Met deze helse machine geeft Vink een demonstratie, terwijl hij deelneemt met een 3-liter Kawasaki. Behalve dit zware werk, komen er ook lichtere motorfietsen op het circuit in aktie, waarbij de Zeeuwse organisatoren wijzen op de 51) cc machine van Eddy Kemp. Voor het publiek is er naast de spanning tijdens de wedstrijd rook en vuur aan de orde van de dag zijn, veel interessants is te zien in het rennerskwartier. De machines zijn namelijk nagenoeg allemaal zelfge bouwd. DEZE WEEK IN De reclanieearavaan in de Ronde van Midden Zeeland: een uitbundige stoet, veel la waai, maar noodzakelijk. Het echtpaar Van Gelderen uil Koudekerke exploiteert daar met visie en overtuiging La Bonne A uberge. Deze week in Uit het Zakenhart. De Scheldestraat-winkeliers hebben samen met de NS de eerste prijzen uitgereikt. R ubrieken: archiefsprokkels, podium, films, expositie, boe ken, korte informatie, en de au torubriek 'Van bougie tot bumper'. Het gast- en pleegadressen project Zeeland zoekt adressen voor jeugdigen die om wat voor reden dan ook niet bij hun ouders kunnen blijven. Om het project wat meer onder de aandacht van het publiek te brengen is er op donderdag 30 mei een Open Avond in de Zeeuwse Bibliotheek aan de Kous- teensedijk. Tussen 19 en 21 uur wordt informatie gegeven en er wordt een videofilm getoond over de verschillende vormen van opvang. Het project heeft vooral behoefte aan mensen die bereid zijn een kind binnen een paar uur op te nemen en waar het dan een kortere of langere periode kan blijven. De leeftijd van het kind va rieert van baby (bijvoorbeeld van een heroinever- slaafde moeder) tot jongeren die bijna de leeftijd hebben bereikt dat ze 'volwassen' genoemd kun nen worden. Ook alleenstaanden of samenwo nenden komen in aanmerking om als 'pleegadres' ingeschreven te worden'. Vorig jaar bemiddelde de werknemers van het project in 206 gevallen. Iets meer dan honderd jongeren werden geplaatst op een adres. Daarna kregen de jongeren een vast woonadres of gingen terug naar hun ouders. Het 'gast- en pleegadressen projekt Zeeland' oordeelt overigens niet zelf over het lot van een kind, het bemiddelt slechts bij het zoeken naar een woonplek voor instellingen als jeugd- en Gezin, Kinderzorg, Riagg, Algemeen Maatschappelijk werk en de Raad voor de Kin derbescherming'. "Gastadressen", zo oordelen de werknemers van het projekt, "is in veel gevallen een middel om de stoom van de ketel te halen. In negentig procent van de gevallen wordt de relatie tussen de ouders en het kind weer.hersteld". Wie trouwens een kind in huis neemt krijgt een vergoeding. Deze varieert -afhankelijk van de leeftijd van het kind- van 15,40 tot 27,40. Een goede zaak, zo menen de mensen van het project, anders zou een bijstandmoeder bijvoorbeeld nooit een (tijdelijk 1 pleegkind kunnen nemen. De schoondochter repareert auto's Zoutelande is een attractie rijker: het Zeeuwse klederdrachtenmu- seum, dat op Hemelvaartsdag zijn deuren opende in een boerderijtje aan de Westkapelseweg 50. De grote collectie klederdrachten, maar ook oude gebruiksvoorwer pen en curiosa,.zijn eigendom van Piet Melis, een inwoner van de badplaats aan het zuidelijkste strand van Nederland, die al op zijn twaalfde jaar met het verza melen van klederdrachten begon. Nu heeft de 46-jarige museum houder er zijn beroep van ge maakt. Hij is zelf aanwezig om de bezoekers rond te leiden en uitleg te geven over de grote verschei denheid aan klederdrachten die niet alleen de Walcherse drachten toont, maar ook Zuid-Bevelandse en Zeeuws-Vlaamse kostuums laat zien. Er is zelfs een fraai ge borduurd boerinnejasje van de Schouwse dracht uit 1785 bij. Verder heeft Piet Melis in zijn museum een groot aantal fotoal bums die een duidelijk beeld ge ven hoe er het rond de eeuwwis seling en later op het boerenland werd geleefd en gewerkt. Ook huisraad, zoals linnenkasten en kachels ontbreken niet in de col lectie, die zowel op de beneden verdieping als op de zolder van het boerderijtje is uitgestald. Melis kan de boerderij voorlopig voor vier maanden huren. Het pand staat namelijk al lange tijd te koop. Mocht er een koper komen opdagen dan moet het museum er in september weer uit. Het Zeeuwse klederdrachtenmuseum is niet alleen aantrekkelijk voor de toeristen, maar ook voor de be woners van Walcheren is hel zeer de moeite waard om een kijkje te gaan nemen. Onder de titel 'meisjes in techni sche beroepen en opleidingen' is er in de Streekschool 'Zeeland' aan de Zuidsingel in Middelburg op woensdag 5 juni een informatie middag. Tussen 1430 en 16 uur kunnen twijfelende meiden even tueel met hun ouders er een kijkje gaan namen. Er wordt uitleg gege ven in de vaklokalen zelf en de beide emancipatiewerksters van de school. Meiny van Mulligen en Ineke Vierling doen uit de doeken wat hun taak inhoudt op de Streekschool. Als opwarmer voor deze informatiemiddag met dat bijzondere karakter spraken we met Gerrie van Nieuwenhuizen (18) uit Borssele, die ooit emplooi hoopt te vinden in een garage en nu stage loopt, Ina Geilings (19) uit Dinteloord, betaald werkzaam in een stoffeerderij en Addy de Schipper (17) uit Middelburg die al talrijke restaurants als stagiaire de kokmuts droeg. Naast hun werk in de praktijk volgt het drietal jonge vrouwen een opleiding aan de Streek school. Allen zijn eerstejaars. Zo wel op school als in hun werkkring worden ze -met enige nuance- ge zien als 'een vreemde eend in de (mannen)bijt'. Vooral Gerrie van Nieuwenhuizen stuit in garages nog wel eens op problemen. Maar het is een doorbijtertje zo blijkt tijdens het gesprek. Overigens kan dat ook van de anderen worden gezegd, hoewel hun vak wat min der mannelijk is en daardoor ook de vooroordelen gematigd. Ina Geilings heeft in haar werk kring te Dinteloord nog enkele vrouwelijke collega's en Addy de Schipper is zowel op school als in het 'hart' van restaurants niet de enige vrouw van wie culinaire hoogstandjes op de schotels te recht komen op weg naar de wa tertandende gastronoom. Vrouwen in technische banen of aan de leiding van een onderne- De voorjaarsmarkt in Souburg, die zaterdag 1 juni zijn volgende editie krijgt, belooft grQter en attractie ver te worden dan ooit te voren. Niet alleen het marktterrein is uitgebreid - de Paspoortstraat is erbij gekomen - maar ook de ver scheidenheid aan evenementen is fors toegenomen. Voorts zijn er nogal wat markt kooplieden 'van buitenaf en er zullen over het gehele marktter rein - Kanaalstraat en Paspoort- straat - standwerkers staan die hun koopwaren aanprijzen. Twee looporkesten zorgen voor de vro lijke noot, een bigband geeft een concert en de barbershoppers ko men in actie. En - uiteraard - ko men de middenstanders die aan het marktterrein wonen weer met hun koopwaren naar buiten en ook de plaatselijke verenigingen bezetten een deel van de ruim 140 kramen die met z'n allen de voor jaarsmarkt in Souburg vormen. De organisatie van het marktge- "Verfijnde tafelsfeer reeds vanaf f219,— bij de cassette-specialist SERVICE KWALITEIT GARANTIE LANGE DELFT 50 MIDDELBURG 01180 13221 v beuren is in handen van de even ementencommissie (Evert Huson. Jan Kik, Frank Thielen en André Dingemanse) van de winkeliers vereniging Nemidso. Evert Hu son: "We hebben geprobeerd er weer eens iets anders dan andere^ jaren van te maken. Ik geloof dat het aardig gelukt is. De verschei denheid die wij kunnen aanbie den is bijzonder groot en daar naast zorgen de deelnemende middenstanders voor aantrekke lijke aanbiedingen in hun kra men". De kooplieden 'van buitenaf ko men onder anderen met een sui kerspin, glasgraveren, zonwering en kozijnen, het bedrukken van T-shirts, verschillende hapjeskra- men en een liquaderie (vruchten sappen). Bij de standwerkers worden diep vriesmessen gedemonstreerd, en behoren zilverpoets, een water kraan en een schenkdop eveneens tol de aangeprezen verkoopwa ren. De plaatselijke jeugdclub 't Guusuus komt naar de voorjaars markt met een aantal spelletjes, waaronder enkele nieuwe ideeën en ook andere Souburgse vereni gingen staan op de markt met 'fancyfair-achtige toestanden', zoals Evert Huson dat omschreef. Het wijn- en biermakersgilde ver strekt informatie over hun hobby en laat de bezoekers proeven van de brouwsels. De hondenvereni ging HoWa is met een informa tiestand present en geeft daarbij tevens demonstraties in gehoor zaamheid en gedrag van hun huisdieren. In de Paspoortstraat zorgt 'Huson vidiotheck en platen' voor een pri- IlSiSS-! Gezelligheid tijdens een vorige marktaidanks de regen meur. Voor de zaak is een super sonische sportwagen geplaatst in clusief 'een mooie juffrouw'. Lief hebbers kunnen zich zittend in dit futuristische vervoermiddel laten fotograferen. Diezelfde dag kan de kleurenfoto bij Huson worden af gehaald, gratis. De muzikale inbreng is van de looporkesten 'Achtersteveuren' uit Vlissingen en Country Color uit Brabant. Deze twee muziek groepen 'bestrijken' het gehele marktterrein. Vanaf halftwee lot half vijf geeft The Blue Jeans Big Band een optreden in de Pas- poortstraat. De twintig muzikan ten van de bigband spelen muziek van Glenn Miller, Duke Ellington en Count Basie. kortom een swin gende formatie die een goed stuk muziek kan brengen. De vocale inbreng op de voor jaarsmarkt is van The Flushing Boy Barber Friends. Deze close- harmony-formatie treedt op in de Kanaalstraat ter hoogte van de zaak van Frits Hairlines. In totaal geven de barbershoppers vijf op tredens. De organisatoren hebben niets nagelaten om het de bezoekers van de jaarmarkt zo aangenaam mogelijk te maken. Er is 'voor elk wat wils'. Alleen het weer hebben de commissieleden niet in de hand. Maar als dat ook goed is, belooft het een groots evenement te worden; de moeite van een be zoek meer dan waaïd. De voorjaarsmarkt begint 's mor gens al om negen uur en duurt tot 's middags vijf uur. !n de garage van de Streekschool 'Zeeland' van links naar rechts: Gerrie van Nieuwenhuizen, de vrouwelijke automonteur, dan de emancipatiewerksters Meinv van Mulligen en Ineke Vierling, in de auto Addy de Schipper (kok) en Ina Geilings (stoffeerder). ming is in Oost-Europa of som mige Afrikaanse en Aziatische landen een doodgewoon beeld. In Nederland zijn er wat dat betreft nog heel wat achterstanden weg te werken, wil men in ieder geval kunnen spreken van een 'geë mancipeerde maatschappij'. Dat blijkt onder meer uit cijfers -zowel uit het lager beroepsonderwijs als uit het hoger beroepsonderwijs. Op de Vlissingse HTS bijvoor beeld wordt les gegeven aan slechts tien vrouwelijke studenten tegen iets meer dan vijfhonderd mannen. Op de diverse lagere technische scholen in Zeeland ligt de verhouding meisjes-jongens hetzelfde, of nog lager. En zelfs op MEAO's en HEAO's -waar men toch geen vieze handen krijgt - is het aantal vrouwen beduidend in de minderheid. 'De maatschappij' leidt het ver schil in sexe nadrukkelijk af dat 'daardoor de carrière wordt be paald'. De vrouw hoort thuis bij de kinderen en de haard, is een 'ingeburgerde vatting'. Meisjes kiezen al bij voorbaat niet voor een beroep dal 'bij de man thuis hoort', zo concludeert een rapport dat de situatie van de positie van meisjes in het onderwijs en op de arbeidsmarkt onder de loep neemt. In enkele centimeters dik ke andere geschriften van onder meer het Ministerie van Onder wijs en Wetenschappen worden gelijkluidende conclusies getrok ken. De vanzelfsprekendheid voor de meisjes ontbreekt, zo luidt het. Die vanzelfsprekendheid was er aanvankelijk ook niet bij Ina Geilings. "Na de huishoudschool wilde ik bejaardenverzorgster worden. Omdat ik op den duur echter geen werk had. mocht ik niet meer naar school. Dat je in instelling werkt is een voorwaarde om een opleiding te volgen. Toen ik werkloos was belde iemand van het arbeidsbureau die me op deze mogelijkheid wees. Eerst dacht ik: stoffeerder, dat is toch niks voor een meisje. Ik nam me toen voor om eerst de zaak eens rustig te bekijken. Ondanks dat ik met enige meisjes in de klas ben en één dag wekelijks een flink stuk moet reizen, heb ik het toch ontzettend naar m'n zin. Ik denk dat ik deze vijf jaar durende opleiding wel afmaak. Bovendien is het werk niet zwaar. Ik zit de hele dag achter een naaimachine en maak hoezen voor stoelen". Voor Addy Schipper en Gerrie Nieuwenhuizen lag dat anders. Al als kind zeiden ze dat ze respec tievelijk kok en automonteur wil den worden. "Mijn vader vond het wel leuk dat ik altijd met hem aan de auto sleutelde", vertelt Gerrie. Maar later: "Nu ziet hij het niet meer zo zitten. Hij vindt het werk te zwaar voor een meisje. Hij is vrachtwagenchauffeur. Dat wil ik ook worden. "Ik heb trouwens ook enorm tegen mijn vriend moeten praten om hem op andere gedachte te brengen. Toen ik hem leerde ken nen begreep hij niet wat mij be zielde. Nu repareer ik zijn auto en die van zijn familieleden. Ze vin den het nu gewoon wat ik doe. Maar het heeft wel enige tijd ge duurd". De ouders van Addy Schipper hebben geen enkele moeite met de keuze van hun dochter en over haar werk: "De mannelijke colle ga's sparen me trouwens nooit. Als er iets zwaars gesjouwd moet worden doe ik dat gewoon. Het hoort bij mijn werk". Dat slepen met zware materialen hoort ook bij het werk van Gerrie, de vrouwlijke automonteur. Als er echter zware klussen, bijvoor beeld iets tillen, gedaan moeten worden, is een wenk van de acht tienjarige al voldoende om alle collega's rond haar te krijgen. Maar die steun gaat nog verder. In geval de klant met gefronste wenkbrauwen verhaal haalt bij de werkplaatschef ('kan zo'n meisje TANDPROTHETICUS Spoedig klaar Tel. afspraken 01184-14533 Hobeinstraat 52, Vlissingen dat?') wordt hem te verstaan ge geven dat 'het meisje' inderdaad minstens net zo vakbekwaam is als de mannelijke collega's. Een pluim op de hoed verdient vol gens Gerrie garage Van Strien in Goes, waar de chef het steeds weer voor haar opnam, in de tijd dat ze er stage liep. En wat nog belangrijker was, zo stelt ze vol daan vast: "Hij schonk me alle vertrouwen". Om al die vooroordelen tegen vrouwen in 'mannenberoepen' uil de weg te ruimen en miesjes te stimuleren eens wat anders te kie zen dan een typische 'vrouwen- baan'. kregen Meinie van Mulli gen en Ineke Vierling op de Streekschool een aantal uren aan hun lesrooster toegevoegd met de omschrijving 'emancipatiewerk'. Voor de meisjes die op dat insti tuut een opleiding volgen houden ze spreekuur en ze begeleiden die leerlingen als groep. Ook worden er uren vrijgemaakt, waarin de meisjes wordt geleerd met meer zelfvertrouwen de eenmaal inge slagen weg te volgen. Daarnaast praat het tweetal emancipatie werksters regelmatig met de an dere leerkrachten van de Streek school. "De emancipatiegedachte wat breder maken, zodat deze ook op school meer gaat leven", om schrijven Meiny van Mulligen en Ineke Vierling de gesprekken met de collega's. Verder proberen ze overleg met consulenten van het leerlingwezen in Zeeland op gang te brengen en worden de leerlin gen geholpen bij hel schrijven van bijvoorbeeld een sollicitatiebrief. Van Mulligen en Vierling zijn in augustus van vorig jaar aanges teld. Voorheen werkten ze al op de Streekschool 'Zeeland' als do centen. Het projekt emancipatie op die school duurt minimaal tot en met het schooljaar '86/'87. Zie ook de advertentie van de school op de UIT-pagina. Voor de volwassenen is er tijdens dit evenement het nodige te doen, maar de jeugd wordt beslist niet vergeten. Zo is er op de zaterdag een kinderbraderie op de Markt. Van 1 0.00 tot 1 5.00 uur. Deelnemers mogen niet ouder dan 1 2 jaar zijn. Jonge "straatartiesten" zijn ook welkom. vanaf 1 45 -■ Grote maat op wielen Delsay bagage trotseert de tijd Lange Delft 44 - Middelburg De zaak op de hoek

de Faam | 1985 | | pagina 1