Be Faam TIJDPERK LE COINTRE AFGESLOTE s 'Weg die beroemde paiingbroodjes en die lange Jantjes, een gedeponeerd handelsmerk van Volkstuinvereniging 'Levenslust' 25 jaar we zien steeds meer jongere leden R WALCHEREN 100 JAAR LANTSHEERKLEUTERSCHOOL J.P.A. R0SSEL DE VIER BRUISENDE 'VROUWENPOLDERSE DAGEN W-: - Domburg viert een week feest F eestprogramma De ziel er uit SERVIEZEN Zangkunst Gordijnen wassen Zaak centraal KUNSTGEBITTEN en REPARATIES Fantastische hobby Niet goedkoop ROOMBROODJE NA DE ZONDEVAL Woensdag 15 mei 1985 86e jaargang no. 15 oplage 21.700. wekelijks gratis huis aan huis op geheel walcheren in combinatie met de vlissinyer. totale oplage 44.400. uitgave pro vinciale zeeuwse courant b.v. administratie/advertenties: markt 51postbus 5017, 4330 ka middelburg, 01180-27651privé: h. schrama, 01180-13585. redaktie: ad hanneman, 01180-27651toestel 54 Vanaf donderdag 16 mei (Hemelvaart) tot en met zondag 19 mei is Vrouwenpolder het middelpunt van bruisend windsurfevenement dat zich op het strand af zal spelen. In het kader van dit eerste grote windsurfe venement VéPé 85 heeft een commissie tal van activiteiten georgani seerd onder het motto 'Vrouwenpolderse Dagen'. De aktiviteiten omvatten onder meer: een braderie in het centrum van Vrouwenpolder op 16, 17 en 18 mei van 14 tot 21 uur waarbij tal van oude ambachten getoond zullen worden, een ringrijders- wedstrijd op Hemelvaartsdag om 16 uur door de ringrijdersvereni- ging Gapinge met 22 rijders, een paardentram die gedurende het evenement een dienst zal onder houden tussen de Fort den Haak- weg in Vrouwenpolder en het strand en een demonstratie van afgerichte honden op 17 mei om 15.00 uur. Op het parkeerterrein bij de Fort den Haakweg is gedurende het windsurfevenement een activitei tentent waar tal van optredens werden verzorgd. Tevens vinden er talrijke aktivi teiten op het strand plaats. Op Hemelvaartsdag wordt de spits afgebeten door de groep Maho gany vanaf 20 uur met hun swin- gende repertoire,',;zóals disccf, rock and roll, reggae, cöuntry en dans muziek. De groep zal op deze: avond de zangeres Rinia Helder begeleiden. Vrijdagavond wordt er vanaf 20 uur een Beierse Avond gehouden met een optreden van de bekende 'Alpenjager', uit Klaaswaal. Za terdag 18 mei begint om 16 uur een optreden van Volksdansgroep 'Walacra'. De zaterdag zal worden afgesloten met een optreden van de 'Sound of Steel' steelband. Het publiek kan aan deze show mee werken in de vorm van muziek spelletjes of door zelf een van de olievaten te bespelen. 'Sound of Steel' is de garantie voor een onvergetelijke avond. Voor de jeugd is er iedere middag vanaf 14 uur een disco in de activiteiten tent. DEZE WEEK IN 'Een broodje shoarma en de visie op zaken doen. Boshra Malak in 'Uit het Zaken hart 'The Flying Dutchman, meer dan gewoon een café, zo blijkt uit een verhaal over deze Vlissingse 'kroeg' aan het Bellamypark. Rubriekenfilm, podium, expositie, boeken, archief- sprokkels. Bougie tot Bum per. Kleuters anno 1939 tijdens een spel. De namen: Corrie van Oosten (bakker), Piet Paltenier, Andries Bimmel, Chris Coomans, Catrien Brand, A drie Kodde, Laura Provoost, Maatje Schooneboom, Mary Schelling, Ina van Dulleman, Ardje Visser, Jo Roelse, Maat Roelse (ooievaar), Boersma, Jan Provoost (slager) en Wim de Voogd. present zijn. Na de opening wor den er ballonnen met kaartjes op gelaten, gevolgd door een tractatie voor iedereen. De kinderen ko men die dag in Ot en Sien-kleding en originele klederdracht. Ook de beide (hoofd)leidsters zijn pas send gekleed, 's Middags komt ie mand aan de kleuters een ver haaltje vertellen. De dinsdag is gereserveerd voor allerlei spellet jes, waarbij het accent ligt op spe len van vroeger. De woensdag wordt gemeld als 'de officiële dag', 's Ochtends hebben de kinderen vrijaf en 's middags worden foto's gemaakt. Het Zeeuws-Vlaamse poppent heater 'Opgepast' verzorgt een voorstelling en 's avonds is er een officiële bijeenkomst voor geno digden met toespraken. Op woensdagavond vanaf acht uur kan iedereen naar de fototen toonstelling over de school in de afgelopen eeuw komen kijken. Verder wordt er die avond ook een film vertoond en kunnen de bezoekers van oude dia's genie ten. Zonder enige twijfel zullen de kleuters van de Domburgse kleu terschool met enige spanning de vrijdagavond tegemoet zien als zij in het Schuttershof een toneel stukje moeten opvoeren. De ge nerale repetitie voor dat stukje is op donderdag in Ter Mantelinge. Ook de andere schooljeugd in Domburg kan vrijdagavond mee genieten, door deel te nemen aan een playback-wedstrijd in het Schuttershof. Daar is die avond iedereen welkom. Vermeld dient nog te worden dat de fototentoonstelling behalve op woensdagavond ook op donderdag De 'oude' ingang van de school die in 1885 werd gebouwd en waarvoorin tussen 14 en 16 uur en op vrijdag 1970 een modern gebouw in de plaats kwam. tussen 10 en 12 uur is te bekijken. Leidsters, kleuters en ouders van de Lantsheerkleuterschool in Domburg herdenken van maandag 20 tot en met vrijdag 24 mei het honderdjarig bestaan. Het eigen lijke feest zou in november gevierd moeten worden. Maar omdat er dan geen kleuterschool meer be staat - samen met de lagere school wordt vanaf het komende school jaar de basisschool gevormd - werd besloten om het eeuwfeest te hou den in de week dat het precies vijftien jaar geleden is, dat er een nieuw gebouw in gebruik werd ge nomen, namelijk op 22 mei. De animator voor deze kleuterschool, de toenmalige burgemeester J.C. Lantsheer, legde op 9 november 1885 de eerste steen voor het schoolgebouw. Volgens de twee huidige (hoofd- jleidsters in deeltijd, Suzan de Reu-de Pagter en Tonia de Groe ne, genieten vooral juffrouw Hartman en .juffrouw De Vroom bekendheid in Domburg. Juf frouw Hartman was de eerste 'juf. Juffrouw De Vroom zwaaide de scepter van 1914 tot in het begin van de jaren zestig. Zij maakte nogal naam omdat zij er prat op ging 'de Leidsche Kweekschool' te hebben gevolgd. Na mevrouw De Vroom heeft een wisselend aantal leidsters de kleuters creatief en pedagogisch begeleid. Er is in de feestweek een uitge breid programma voor kleuters, ouders en andere belangstellen den, onder wie oud-leerlingen. Op maandag 20 mei wordt - met een verrassing - de week geopend. Al le scholen uit Domburg zullen De heer A.J. Le Cointre (69) zit er stilletjes bij. Zijn vrouw M.K. Le Cointre-van den Ouden (63) doet het woord. Met gemak, een redenaar waardig, haalt zij herinneringen op uit de 37 jaar dat zij samen met haar man de bakkerswinkel aan de Stationsstraat in Middelburg dreef. "Hij was directeur achter, in de bakkerij, en ik in de winkel", kenmerkt ze de harmonie waarmee de zaken werden gedaan. Op de dag dat het bord 'BROOD en BA NKETBA KKERIJ A.U.Le COINTRE op de voorgevel aan de Stationstraat overbodig was geworden, sprak het echtpaar over de droefenis die dit einde aan 105 jaar Le Cointre begeleidde. Woensdagmiddag 9 mei, een stille kamer met zicht op een vrolijke voorjaarstuin aan de achterkant van de Singelstraat. "In de Stationstraat was altijd leven", zeggen beiden na elkaar, maar dan in eigen bewoordingen. Zij vertelt de geschiedenis. In 1880 is zijn grootvader Le Cointre be gonnen in een winkel aan de Se- geerstraat, het fraaie monumen- tenpand met die houten voorge vel, waarin nu een tabakswinkel is gevestigd. In 1913 nam haar schoonvader de bakkerij met winkel over van ene Pieters aan de Stationstraat. Zijn grootvader bleef bakken tot 1920. "Vader heeft er tot 1948 in gezeten. Toen hebben wij het overgenomen". De letters A.U. van schoonvader zijn er al die tijd opgebleven en worden waar schijnlijk pas weggehaald als een koper voor het ruime pand is ge vonden. Eigenlijk hadden ze al vijf jaar geleden afscheid genomen van de winkel. Op 1 juni 1980 nam Do- minicus-Steketee de zaak over. Deze broodfabrikant uit Westka- pelle bleef echter brood verkopen onder de naam van Le Cointre, volgens afspraak. Maar de ziel was er uit: er ontbrak een échte Le Cointre. "Ook de klanten merkten dat. "Vroeger", geniet mevrouw Le Cointre nog na, "kwamen de mensen binnen en snoven diep de heerlijke baklucht op. Dat schept een sfeer. Ik had trouwens ook een sterke band met mijn klanten. de hele familie mee. De kinderen - geboren in respectievelijk '43, '45, '53 en '55 - namen als vanzelf sprekend klussen die gedaan moesten worden ter hand. Ze ziet het verleden terug, zegt: "Dat ge- verfijnde tafelsfeer" bij de serviezen-specialist De heer en mevrouw Le Cointre bij enkele oude accessoires, die ze koesteren in hun nieuwe woon meer de Lange Jantjes waren beroemd. Onder Omdat we er zo stilletjes uit zijn gegaan wist niemand echt van de verandering. Op straat spraken ze •me dan aan. Ik merkte heel dui delijk dat de ambiance van 'de echte bakker' er uit was. Nu heeft Dominicus-Steketee zijn assorti ment uitgebreid en heeft het pand naast het onze in gebruik geno men". De heer en mevrouw Le Cointre hebben een werkzaam leven achter de rug. Behalve dagelijks beider arbeid met brood en ban ket, voedden ze vier kinderen op en was - vooral - zij actief in hét verenigingsleven. Al sinds jaar en dag werkt ze voor de Unie van Vrijwilligers en ze was jaren achtereen presidente van de NCVB (Nederlandse Christelijke Vrouwenbeweging). Hij nam in z'n spaarzame vrije tijd nog wel .eens de tijd om een biljartje te leggen (in de bakkerij stond een tafelbiljart) en speelde ook met veel plezier op z'n orgel. ("Ik sla geen enkel orgelconcert over"). Ook de zangkunst beoefent hij nog vol overgave, nu in het oude- renkoor. "We hadden inderdaad niet veel tijd voor elkaar. We zagen elkaar alleen bij het eten", neemt zij het woord; hij knikt bevestigend. "Maar ik zeg altijd: je moet niet stilzitten, dan word je suf. Dat geldt in het algemeen, maar ook als we bijvoorbeeld de winkel slo ten. Ik ging dan nog van alles doen, zoals gordijnen wassen of andere huishoudelijke zaken". De rappe zakenvrouw geeft dan toe: "We hebben uiteraard hulp ge had. We hadden een dienstmeisje voor dag en nacht en ook een winkelmeisje. Dus de kinderen konden af en toe met het meisje naar het strand. Ik herinner me de dag voordat we de- zaak overna men van mijn schoonvader, in 1948. Ik ben toen nog snel met de twee kinderen naar het strand in Vlissingen gegaan. Ik besefte dat het misschien wel voor de laatste keer zou zijn. Het leven in een bakkerij is inderdaad zwaar. We hadden nauwelijks vrije tijd. Maar door ook in verenigingen actief te zijn, toonde ik meer ta lenten te hebben dan alleen die voor achter de toonbank". Behalve hulp van buitenaf werkte SERVICE KWALITEIT GARANTIE LANGE DELFT 50 MIDDELBURG 01180 13221 beurde al op jonge leeftijd. We werkten allemaal mee. Later heeft ook onze schoonzoon de handen uit de mouwen gestoken. Het was wat genoemd kan worden: een echt familiebedrijf. Maar wel knus. De zaak stond niettemin centraal". Mevrouw Le Cointres ogen wor den na al dit enthousiasme plot seling dof als ze bedenkt dat het bedrijf nu ten gronde is. Eén dag eerder namelijk werden de win keldeuren aan de Stationstraat voorgoed gesloten. "We hebben beiden vannacht geen oog dicht gedaan", biecht zij op na een kor te stilte. "Weg die beroemde pa lingbroodjes en die Lange Jantjes, een gedeponeerd handelsmerk van zijn vader. Het is allemaal voorbij....". TANDPROTHETICUS Spoedig klaar Tel. afspraken 01184-14533 Hobeinstraat 52, Vlissingen Uit de Vlissingse volkstuinvereni gingen 'Nooitgedacht' en 'Niet zonder Moeite' groeide precies 25 jaar geleden de VTV (volkstuin vereniging) 'Levenslust'. De nu 268 leden tellende club herdenkt dit feit op zaterdag 18 mei. In het Scheldekwartier aan de Van Dis- hoeckstraat zullen de dames en heren hobbytuinders die dag hun glas heffen tijdens een receptie die van 1430 tot 17 uur wordt gehou den. Over het wel en wee van'de club in de afgelopen 25 jaar blik ken we terug met voorzitter Jan van Huizen en penningmeester Hans Boer. Ook de actuele stand van zaken neemt het tweetal onder de loep. Beide verenigingen van voor de fusie ontstonden kort na de oor log, zo weet Jan van Huizen. Deze ex-Scheldewerknemer (nu in de VUT) was betrokken bij de op richting van 'Nooitgedacht'. "Niet zonder Moeite'-leden spitten en harkten sinds die tijd aan de In dustrieweg en de leden van de club van Van Huizen tuinierden op het voormalige vliegveld, waar nu de wijk Westerzicht is ge bouwd. "We zijn gefuseerd", legt voorzitter Van Huizen uit, "op voorspraak van de gemeente. Dat werd vooral aan ons voorgesteld omdat 'Niet Zonder Moeite' van haar terrein af moest. Het heeft ons weinig moeite gekost om onze leden toenmalige leden het ja woord te laten geven". Het voormalige vliegveld kreeg evenwel ook een andere bestem ming en toen moesten alle geor ganiseerde volkstuinders verhui zen, vertelt Van Huizen, die sinds ongeveer vijf jaar de voorzitters hamer hanteert. Tegenwoordig zijn de volkstuinen van om en na bij de 250 vierkante meter geleden aan de Gerbrandystraat (239 stuks) en aan de Beatrixlaan (29 stuks). Volgens penningmeester Hans Boer is er de laatste jaren veel veranderd binnen de vereniging. Boer, werkzaam als gemeente deurwaarder van Vlissingen, con stateert zowel in de samenstelling van het ledenbestand als in de wijze waarop de tuin wordt be werkt wijzigingen. "In vroegere jaren waren het vooral gepensio neerden die zich verzekerden van een volkstuin. Tegenwoordig zien we steeds meer jongere leden bin nenkomen. Ook vrouwen hebben zich de laatste jaren als lid gemeld en doen wat het tuinieren betreft niet onder voor de mannen. Ook hebben we veel mensen die op doktersadvies een tuin nemen. We vinden er trouwens alle rangen en standen onder en werkenden en niet-werkenden. Maar vooral mensen die op een flatje zitten en op deze manier contact met de grond houden". Een volkstuin houden - zo pleiten de voorzitter en penningmeester volmondig - is een fantastische hobby. "Je bent er niet als een ling", benadrukt Van Huizen. En Boer: "Iedereen helpt iedereen. Als iemand met een enorm grote komkommer naar huis gaat, staat het vast dat de vraag wordt gesteld hoe hij dat voor elkaar heeft ge kregen. En geheid dat de vrager het volgende jaar de adviezen overneemt als hijzelf komkom mers verbouwt". Beide bestuurders van 'Levens lust' zeggen dat hun leden voor namelijk groenten verbouwen. Maar er is ook een tendens naar fruit en bloemen. Verder is er een aantal mensen dat paprika's en andere exotische groenten onder glas laat groeien in de Vlissingse grond. Kunstmest is een hulp middel dat velen ongebruikt laten en spuiten tegen insecten is ook al niet meer in. "Veel leden verbou wen hun groente biologisch. Van daar dat mensen die toch willen spuiten dat alleen mogen als de wind minder is dan windkracht drie". Het idee bestaat dat mensen met een volkstuin geld verdienen en overhouden op hun huishoud budget. Van Huizen en Boer be strijden dat met klem. Ze rekenen uit dat een lid al gauw zo tegen de vijfhonderd gulden kwijt is per jaar om zijn hobby uit te oefenen. En dan is er natuurlijk de subsi die, die de gemeente - zoals het luidt - noodgedwongen jaarlijks moet verlagen. "Maar we hebben wel het idee dat een volkstuinver eniging op de laatste plaats komt als de subsidie wordt toegekend. En dat heeft weer tot gevolg, dat we de contributie moeten verho gen. Dan kost een kropje sla uit de tuin al snel meer dan in een' groentewinkel". Wie dus om het geld een volkstuin wil nemen, kan maar beter iets anders gaan doen, adviseert voor zitter Jan Huizen. "Centraal op een volkstuin staat de gezelligheid en vooral de behulpzaamheid". Hij tipt in dit verband nog even aan dat de leden verplicht zijn om jaarlijks tien uur voor de vereni ging te werken. "Die uren worden vooral gebruikt als mensen ziek worden. Anderen springen dan bij en onderhouden alles tot de zieke terug is. Ik denk dat er maar wei nig verenigingen zullen zijn die dit soort zaken in de reglementen hebben genomen". Toch zijn er ook wel eens problemen binnen de club, geven Boer en Van Hui zen schoorvoetend toe. "Het ge beurt inderdaad dat wel eens ie mand voor de disciplinaire com missie moet verschijnen. Maar het gaat dan meestal om slecht on derhouden of verwaarloosde tui nen. In zo'n geval volgt soms een royement. Neen, leuk is dat niet. Maar het komt gelukkig weinig voor". O, roombroodje! O, spijs voor serafijnen! 'k Zag Middelburg met school en al verdwijnen, de stoomtram naar ons dorp begon zijn reis, ik beet in U, en proefde 't Paradijs. Na 60 jaar ben ik opnieuw getreden in 't zelfde winkeltje, als in dat goed verleden heb ik U, voor 3 kwartjes thans! gekocht en bijt, als bij de aanvang van mijn tocht. Een 24-voudig watertanden blijkt nog, als toen, onmiddellijk voorhanden, die zeeuwse room nog zuiver en gezond, alleen: ik leef thans met een valse mond. Bijt nog maar, mond. Doch loof de onschuld van 't verleden, toen er nog stoomtrams door de Hof van Eden reden. A. Viruly (met hulde aan de firma Le Cointre, roombroodjes bakkend sinds 1913) 1) Een gedicht van de schrijver-vliegenier A. Viruly, opgegroeid in West- kapelle, die in Middelburg schoolging.

de Faam | 1985 | | pagina 1