ABDIJ Vlottere aankoop natuurterreinen Geld voor Zeeuwse jongeren FRANSE VLUCHTELINGEN EN DE WAALSE KERK Kefte SPORT VAN TOEN Een foto uit de oude doos Subsidies aankoop natuurterreinen M/t+ód/tC IN HEHOEP Afschrijving Zeelandbrug Wel actieve golfclub Woensdag 8 mei 1985 DE FAAM-DE VLISSINGER Provinciale staten beslissen eind van de maand over een bijdrage van ruim 1,1 ton voor Zeeuwse jongeren. Het geld wordt gebruikt om gestalte te geven aan het Jongerenjaar 1985. Thema's Cultuur Werkloosheid Informatie Lezers schrijven... Open Dag Milieu Werklozen Wat te melden? BEL 01180-27651 Toestel 54 Zwanger of Postbus 5017 4330 KA Middelburg Videokunst a .o'.'Y NA uws Het ziet ernaar uit, dat de aan koop van natuurterreinen in de toekomst vlugger kan verlopen dan nu gebruikelijk is. Voorge steld wordt namelijk de subsi dieverzoeken van natuurbe schermingsorganisaties niet meer in de vergaderingen van provinciale staten te behande len maar in de statencommis sies voor ruimtelijke ordening en bestuurlijke organisatie. Hierdoor kan een tijdwinst van eerj maand worden bereikt. Op aankopen van natuurterreinen verleent de provincie een subsidie van vijftig procent van de aan- koopkosten. De aankopen wor den doorgaans gedaan door na tuurbeschermingsorganisaties als de stichting Het Zeeuwse Land schap en de Vereniging tot Be houd van Natuurmonumenten in Nederland. Bij de aanvragen kijken de pro vinciale bestuurders naar zaken als aankoop- en taxatieprijs, of de aankopende organisatie de ge- schikste is voor dat terrein en naar de natuurkundige waarde van het terrein. Ook is er het provinciaal overleg aankoop en beheer natuurterrei nen (bestaande uit vertegenwoor digers van het rijk, de stichting Het Zeeuwse Landschap, de Ver eniging tot Behoud van Natuur monumenten en de provincie) die op dezelfde criteria toetst. In de praktijk blijkt, dat de aankoop procedure veel tijd in beslag neemt en dat eigenaren van na tuurterreinen het niet steeds even aangenaam vinden als hun vraagprijs in de openbaarheid komt. Andere eigenaren worden hierdoor soms afgeschrikt en zien om die reden af van verkoop aan particuliere natuurbeschermings organisaties. Door de lange pro cedure zijn de organisaties op hun beurt meestal niet in de gelegen heid op openbare verkopingen actief mee te doen. Zij weten im mers niet in hoeverre zij aan spraak op subsidie kunnen ma ken. Het dagelijks bestuur van de provincie wil aan het voor naamste euvel - het tijdsbeslag - tegemoetkomen door de aan koopprocedure te vereenvoudi gen. Als de staten ermee instemmen, wordt die procedure zo: het provinciaal overleg aankoop en beheer natuurterreinen moet zich beperken tot advisering over de aankoopwaardigheid, de prijs en het natuurkundige belang. Vervolgens horen gede puteerde staten de commissies ruimtelijke ordening en be stuurlijke organisatie om dui delijkheid te krijgen over de po litieke visie op de aankoop en de provinciale subsidiëring. In spoedeisende gevallen kan worden volstaan met de com missie ruimtelijke ordening. Het zijn gedeputeerde staten die daarna het besluit op het subsidieverzoek nemen. De subsidiegrens blijft op vijftig procent van de aankoopkosten gesteld. Provinciale staten beslissen 31 mei over de vereenvoudiging. De stichting Het Zeeuwse Landschap is in de gelegenheid in het reser vaatsgedeelte van de Yerseke Moer bijna zeventien hectare natuurter rein te kopen'. Het gaat om laaggelegen, reliëfrijke weilanden en wat bouwland. Het gebied is vooral belangrijk als ganzenpleisterplaats en broed gebied voor weidevogels. Ook is er bijzondere beplanting waarge nomen. De koopsom is 432.700,— wat neerkomt op ruim 25.000,— per hectare. De staten wordt voorgesteld 50 procent subsidie te verlenen aan Het Zeeuwse Landschap in de totale aankoopkosten, die worden geraamd op 441.354,— (koopsom en bijkomende kosten). De Vereniging tot Behoud van Natuurmonumenten in Nederland wil in de Zwaakse Weel 0.65.20 hectare pachtvrij weiland en 0.45.20 hec tare rietland aankopen. Het perceel is onderdeel van het oude geulen patroon van het Zwake. Aan de noordkant is een strook hakhout en aan de zuidkant accentueert een rij grote populieren de kreekrestant, aldus Natuurmonumenten in de subsidieaanvraag. Waterrallen, grauwe vliegenvangers, boompiepers en nachtegalen gebruiken het terrein als broedgebied. Als bijzondere beplanting kunnen worden vermeld gevleugeld hertshooi, geplooid vlotgras, lidsteng, moeraswelstro, rietorchis en moeraszoutgras. De prijs is hier bijna tien mille per hectare. De totale aankoopkosten worden geschat op 7.1 00,—. Ook hier wordt een provinciale subsidie van vijftig procent voorgesteld. De staten beslissen 31 mei. De Verenigde Naties hebben 1985 uitgeroepen tot Jongeren- jaar. De bedoeling ervan is de po sitie van jongeren over de hele wereld te verbeteren. In Neder land wordt de zaak geregeld door de Nationale Werkgroep Jonge renjaar, maar ook provinciaal en regionaal zijn er werkgroepen. Zo heeft Zeeland de Werkgroep Zee land Jongerenjaar 1985, opge richt op initiatief van de provincie en de Zeeuwse Jeugdraad. Aller lei organisaties voor jeugd- en jongerenwerk zijn erin vertegen woordigd. De Zeeuwse werkgroep heeft de landelijke thema's voor het jon gerenjaar overgenomen: jeugdwerkloosheid jonge buitenlanders minder- en meerderjarigheid vrede en ontwikkeling. Als eigen punt is eraan toege voegd "jongerencultuur", waarbij moet worden gedacht aan popmuziek, meidenwerk en het werk in jongerencentra. Op de begroting van de werk groep Zeeland jongerenjaar 1 985 staan vermeld een proef project dans 9.600, workshops popmuziek (ƒ12.000,en een kortings regeling voor theaterbezoek 15.000,— Het dansproject wordt in samen werking met jongerencentrum 't Beest in Goes uitgevoerd. Een in troductieavond met jazz-dance, dansexpressie en electric boog ie/breakdance is al in maart ge houden en een oriëntatiecursus ia. begonnen. Eind mei is deze cur sus klaar, waarna in september nieuwe dansactiviteiten begin nen, waaronder weer een dans- cursus. Er staan voor de popmuziek vijf workshops van twee keer twee dagen op het programma. Pop muzikanten uit de provincie kunnen zich deze dagen bekwa men op technisch en muzikaal vlak. Er zijn muziekdocenten en apparatuur aanwezig. De workshops moeten verspreid over de hele provincie worden uitgevoerd. Uit in Zeeland en het Zuidland- theater hebben hun medewerking toegezegd aan een kortingsrege ling bij theaterbezoek. De korting komt bovenop de reductie die het Cultureel geeft. jongerenpaspoort al Activiteiten voor werkloze jonge ren worden begroot op 24.925,—. Bijna tien mille wordt uitgetrokken om vrijwilli gers in de gelegenheid te stellen in buurt- en clubhuizen, sozen en dergelijke overdag activiteiten te organiseren voor jongere werklo zen. Die vrijwilligers kunnen na tuurlijk ook zelf een jongere werk loze zijn. Voor regionale manifestaties (zes in totaal) wordt 15.000,— be steed. Tijdens de manifestaties wordt de aandacht gevestigd op allerlei vormen van activiteiten die in de jongerenaccommodaties kunnen worden gedaan. Alle jongeren in Zeeland moeten De AROB-commissie uit Gedepu teerde Staten houdt dinsdag 14 mei, 10.00 uur een hoorzitting. De gewestelijke raad voor Zeeland van het landbouwschap te Goes maakt bezwaar tegen het verle nen van verklaringen van geen bezwaar van GS (gevraagd door B. en W. van Borsele) voor het bouwrijp maken van het bedrijfs terrein Kaaiweg in Borsele. De zitting is openbaar en wordt gehouden in het Provinciehuis, Sint Pieterstraat 42 in Middel burg. zo goed mogelijk worden bereikt, vindt de werkgroep Zeeland jon gerenjaar. Daarom worden uitge geven een jongerengids en een jongerenkrant en wordt een jon- geren-informatiebeurs georgani seerd. De jongerengids 7.000,—) moet informatie verschaffen over alle Zeeuwse instellingen en voorzieningen die werkzaam zijn in het jeugdwelzijnsbeleid of enig ander jongerenwerk. 18.000,subsidie wordt ge vraagd voor het maken van een jongerenkrant. In de krant moet tot uitdrukking komen in welke situaties en omstandigheden jongeren vanuit verschillende achtergronden verkeren eri welke oplossingen jongeren en ouderen zien om problemen op te lossen. Geprobeerd wordt een of meer informatiebeurzen, verspreid over de provincie, te organise- ren.Op de beurzen moet infor matie worden verstrekt over jeugdcultuur, jeugdhulpverle ning, jeugduitwisselingen, jeugd- en arbeid, jongerenhuis vesting, informatietechnologie, opleidings- en vormingsmoge lijkheden enz. Uitgangspunt is verder dat jongeren en ouderen elkaar op de beurzen treffen om van gedachten te wisselen. Bekeken wordt of de beurzen kunnen samenvallen met de workshops popmuziek en de ma nifestaties jeugdwerkloosheid. Andere posten die op de begro ting staan, zijn bedoeld voor pu bliciteit, organisatiekosten en on voorziene uitgaven. Zoals gezegd gaat het in totaal om 1 1 1.675, Provinciale staten nemen 31 mei de beslissing. Gedeputeerde staten voelen er niets voor de Zeelandbrug ver sneld af te schrijven om zo doende de toltarieven voor alle gebruikers te kunnen verlagen. Ook vinden zij het niet juist de tarieven te verhogen, hoewel aanpassing aan de inflatie steeds achterwege is gebleven. Tenslotte zien zij geen mogelijk heid de uitgaven van de nv Pro vinciale Zeeuwse brug maat schappij (de provincie in de enige aandeelhouder) te beperken, waardoor alsnog versnelde ta riefsverlaging zou kunnen worden toegepast. Het dagelijks bestuur van de pro vincie schrijft dit aan provinciale staten naar aanleiding van een motie, waarbij de staten zich heb ben uitgesproken voor een zo spoedig mogelijke algemene ta riefsverlaging (en dus niet alleen voor inwoners van Schouwen- Duiveland). De motie werd 13 november 1 984 aanvaard. Eventuele andere oplossingen, zoals verhoging van de opcenten op de motorrijtuigenbelasting of het beschikbaarstellen van geld uit de algemene provinciale mid delen wijzen gedeputeerde staten eveneens af. Zij blijven bij hun uitgangspunt een reductieregeling te maken vóór inwoners van Schouwen- Duiveland op het moment dat de bouwkosten van de Zeeland brug zijn afgeschreven (eind 1988). Gedacht wordt aan een verlaging met veertig procent en in plaats van tien- komen er dan twintig-rittenkaarten. Als een algemene reductie per 1 januari 1986 zou worden inge voerd, zou dat aan extra kosten voor de provincie 4 miljoen gul den betekenen. Zou een algeme ne reductie per 1 juli 1987 wor den doorgevoerd (het tijdstip, waarop de weg over de storm vloedkering in de Oosterschelde gereed is, dan vergt dat aan extra provinciale kosten 1,4 miljoen. Abdijnieuws is de informatierubriek van de provincie Zeeland. Redactie: bureau voorlichting. Sint Pieterstraat 42, 4331 EW Middelburg, telefoon 01180-31392 of 31402 Dit jaar is het precies 300 jaar 'geleden dat de Franse koning Lodewijk XIV, de "zonnekoning", het zogenaamde Edict van Nantes ophief. Deze verordening was in 1598 door de grootvader van Lodewijk, Hendrik IV, uitgevaardigd en bepaalde dat de protestanten in het katholieke Franse rijk (beperkte) godsdienstvrijheid kregen. Het edict maakte een einde aan de bloedige godsdienstoorlogen, die Frankrijk tussen 1562 en 1598 verscheurden. Tijdens die periode, eind zestien de eeuw, en met name na de zo genaamde Parijse "Bloedbruiloft of Bartholomeusnacht (23-24 au gustus 1574), waarbij duizenden Hugenoten (de benaming voor de Franse protestanten) werden ge dood, ontvluchtten talrijke pro testanten het Franse koninkrijk. Ook naar Zeeland kwamen deze uit Frankrijk en de Zuidelijke Nederlanden (met name Wallo nië) afkomstige Hugenoten. Veel al namen ze hun eigen predikan ten mee. In 1575 kregen zij van de Middelburgse stedelijke overheid de voormalige kerk van de kloos terorde der bogarden in de Sint Pieterstraat. Dit gebouw bleef tot het in 1940 werd verwoest als Waalse of Franse Kerk in gebruik. De Waalse gemeente in de Zeeuwse hoofdstad was de eerste georganiseerde Waalse gemeente in de Noordelijke Nederlanden. Later volgden op Walcheren nog Vlissingen (1584) en Veere (1686). Arnemuiden kreeg in 1615 een Waalse predikant. Er vormde zich 'daar echter geen zelfstandige ker kelijke gemeente. De eerste grote stroom van Fran sen en Walen naar het Noorden vond dus plaats aan het eind van de zestiende eeuw. Op Walcheren vestigden zich toen nogal wat boeren, afkomstig uit het huidige Noord-Frankrijk (met name Frans-Vlaanderen en aanpalende streken). Behalve de godsdiensti ge motieven zal daarbij naar mijn idee zeker hebben meegespeeld, dat het Walcherse platteland na de oorlogshandelingen in de aan vang van de 80-jarige oorlog (o.a. de belegering van Middelburg 1572-1574) ontvolkt was geraakt, zodat er ruimte was om nieuwe (boeren)bedrijven op te zetten. Veel Walcherse familienamen herinneren, soms in verbasterde vorm, nog aan deze immigranten. DOOR PETER SIJNKE 'Archiefsprokkels' is een ru briek die in principe weke lijks op deze pagina ver schijnt. Voor de inhoud te kenen per keer de gemeen tearchivarissen Christ Peters ^Vlissingen) of Peter Sijnke (Middelburg). Eindredactie Ad Hanneman. Namen als Baljé, Caljé, Caljouw, Castel, Cevaal, le Cointre, Crucq, Cijsouw, Dorleijn, Flissebaalje, Fransooi, Geschiere, Labruijère, Lorier, Mesu, Midavaine, Mon- deel, Oreel, Provoost en andere. Natuurlijk trokken deze inwijke lingen niet alleen naar Walcheren, maar ook naar Zeeuwsch-Vlaan- deren en andere delen van onze provincie en van de toenmalige Republiek der Zeven Verenigde Nederlanden. Een tweede instroom vond plaats in 1685 en volgende jaren, na de hierbovenaangehaalde opheffing- van het Edict van Nantes. Het waren toen vooral handwerkslie den en geleerden die hun land ontvluchtten. Ook later, bijvoor beeld ten tijde van de Spaanse Successieoorlog (1701-1714), trokken nog Fransen naar het Noorden. Zo lezen wij in een stuk uit 1716 dat de Waalse kerkeraad het Middelburgse stadsbestuur verzocht "ontlast te werden der ar men over drijjaren van Rijssel ende omliggende plaatsen herwaarts om de relige gevlugt". Men kreeg van de synode in Heusden verlof een aantal fami lies naar plaatsen in Holland te zenden zodat zij daar tot last van de kerkelijke armenkassen zou den komen. En zo vertrokken mensen met namen als Du Bois, Francois, Le Bruyn en Souri on der andere naar Amsterdam, Delft, Den Haag, Leiden en Rot terdam. De Waalse theologen hadden no gal wat invloed op hei Neder landse calvinisme. Sinds 1816 maakt de Waalse Kerk (Eglises Wallonnes des Pays-Bas) officieel deel uit van de Nederlands Her vormde Kerk. -1TÏ 'Jjap +A..}- Hetgeen u schrijft in De Faam-De Vlissinger van woensdag 26 april j.l. over de golfbaan in Vlissingen is een beledigende fout voor onze ver eniging. Er is absoluut geen sprake - noch ooit geweest - van een uitgebluste vereniging. We zijn zeer actief met onze sport bezig. Als er door het slechte weer de baan niet is te bespelen, wordt er bij ons weer hard ge werkt voor hei nieuwe seizoen. H. Heeren (voorz. mgc. Dia ne) Nieuwe Vlissingseweé 195 Vlissingen De hoofdafdeling milieu en in richting van de Deltadienst en de afdeling schelpdieronderzoek van het Rijksinstituut voor Visserij- onderzoek houden zaterdag 11 juni een open dag. Dat gebeurt in het kader van de landelijke open dag van het Nederlands Instituut van Biologen. Allerlei vormen van wetenschappelijk, maar ook van toegepast onderzoek worden dan aanschouwelijk gemaakt. De open dag begint om 10 uur en duurt tot 16 uur. De Deltadienst houdt open huis in zijn veldlabo- ratorium aan de Sophiahaven op Noor'd-Beveland; het Rijksinsti tuut aan de Industrieweg 17 a in Yerseke. Het Werklozenoverleg van buurt huis De Paraplu in Vlissingen laat donderdag 9 mei een film zien. Centraal daarin staat de macht die computers 'naar zich toe kunnen trekken'. De filmvoorstelling be gint om 14.30 uur. Informatie: 01184-65453. De film 'Help ik ben zwanger' staat centraal tijdens een bijeen komst van de werkgroep Walche ren van 'Laat Leven'. Deze werk groep is een regionale afdeling van de Vereniging ter Bescher ming van het Ongeboren Kind. De film gaat over 'de tweestrijd van een vrouw die tegen haar wil in verwachting is geraakt. Spreeksters zijn mevrouw Neele van de VBOK en mevrouw De Graaf van de NVSH. Er is ruimte voor discussie. De bijeenkomst begint om 20 uur in de Zeeuwse Bibliotheek in Middelburg. 'Britse videokunst versus de be langrijkste film- en televisiestro mingen' is het thema van een ma nifestatie die zaterdag 11 mei om 13 uur begint in De Vleeshal in Middelburg. Het organiserende Bureau Cultuur van de gemeente Middelburg laat weten, dat het werk wordt getoond dat een aan val doet op de codes en conventies waarmee in belangrijke filmpro- dukties wordt gewerkt. Tijdens deze aanval ontstaat een relatie, die zich zowel in kritiek als in ge boeidheid uit, aldus de persinfor matie. Zo pronkten de junioren van de voetbalclub Vlissingen in het sei zoen 32-33 toen de fotograaf hen opnam. De foto is gemaakt op het oude veld aan de Koudekerkse- weg, zo vertrouwt de inzender van deze foto ons toe. Het is de heer C. Terwiel en hij woont aan de Paul Krugerstraal 2, fi 42, in Vlissin gen. De heer Terwiel noemt ons de volgende namen van zijn medes pelers destijds. De heer Bos, K. van de Heuvel, P. v.d. Eijk, A. Wichman, M. de Jo- de, C. Terwiel, P. Beun, Wim Jansen, A. Parent, N. Schot, J. van de Endt en G. van de Hoeve. De goeie tellers zijn al tot de ontdek king gekomen dat de heer Terwiel enkele namen zijn ontschoten. Ook deze foto kunt u weer bestel len bij de redactie van dit blad. De foto kost 7,50. U kunt betalen door samen met dit knipsel een cheque op te sturen op naam van Ruben Oreel. Betaalt u met geld, dan de brief svp aantekenen. Het adres: Postbus 5017, 4330 KA in Middelburg.

de Faam | 1985 | | pagina 9