Podi lum Expositie Fil ms 5oeken ^Tjdschriften Fonds Giro 55055 Kinder- ms Astma W eekenddiensten op pagina 2 DE FAAM-DE VLISSINGER Woensdag 24 april 1985 MIDDEN ZEELAND MIDDEN ZEELAND Bank 70.70.70.120 Twee van de luchtig in Nederland te houden 'Marion-mode-musicals' komen woensdag en donderdag (2 mei) naar MiddelburgSchouwburg 14 en 20 uur. OVERZICHT VAN DONDERDAG TOT EN MET WOENSDAG De orgelcommissie Vlissingen tekende voor de organisatie van een orgelconcert met de Vlissingse organist Jaco Simons en de Vlissingse Oratorium vereniging onder leiding van Henk J. Harinck. St. Jacobskerk Vlissingen. zaterdag 20 uur. Jaco Simons speelt werken van Bach. Reger en Peelers. De Vlissingse Oratoriumvereniging voert drie koren uil 'The Messiah' van Handel uit. Irnan de Zwarte begeleidt het koor op het orgel. Jaco Simons (geboren in 1966) studeert sinds eptember 1984 aan het Brabants conservatorium. Verder krijgt hij orgelles van Bram Beekman en pianoles van Tom Demmers. In '82 en '84 won hij het Zuidnederlands Orgelconcours voor amateurs in Boxtel. 'A tl rit ionis een Engelse band die een eigen repertoir brengt. De Piek Vlissingen. zaterdag 22 uur. Attrition 'Attrition' werd in 1980 opgericht in Coventry. Deze band kreeg vooral bekendheid als typische 'hometapeband' door het uitbrengen van kwaliteitscassettes opgenomen in de eigen studio 'Black'. De muziek kan worden geplaatst onder hel kopje 'Post Industriële Disco'. De kern van de band wordt door drie mensen gevormd maar vaak wordt er met anderen samen gespeeld waardoor het repertoire sterk aan verandering onderhevig is. Onder het motto 'A vee nous la délugebrengt A lex D 'Elèctrique een theatercomedie. Vestzaktheater Vlissingen. zaterdag 20.30 uur. Alex Balm, Alex van den Bosch en Alex Bosma van Alex D'electrique Dit trio wordt omschreven als anarchistisch. Met hun nieuwste pro ductie 'Schokland' stellen de drie Alexen (Balm. Bosma en van den Bosch)'wanorde' op zaken. 'Schokland' is visuele gekte, absurde humor, ontembare levenslust. 'Schokland'; een gestoord wereldje met gestoor dejongens. Zeeuwse Bibliotheek (Kousteen- sedijk) Middelburg. IEN VAN DEN BERG, geweven wandkle den onder de titel "Lezen en schrijven". Maandag 17.30 tot 21.00 uur. dinsdag lot en met vrij dag 10 tot 21 uur en zaterdag 10 tot 13 uur. Lange Noordstraat 56, Middel burg, GERA DAUV1LLIER, schilderijen, aquarellen en kunst foto's. Maandag tot en met zater dag 9 tot 18 uur. Zeeuws Museum, Middelburg ETSEN VAN PIRANF.S (11720- 1778). Werkdagen van 10 tot 17 uur. Zaterdag van 13.30-17 uur. Tot 27 april. Galerie Montparnasse (Reigers straat) Middelburg, HEDEN DAAGSE KUNSTENAARS een nieuwe collectie. Dinsdag tot en met zaterdag 14 tot 18 uur. Dam 43, Middelburg JAN VER- CRUYSSE, schilderijen. Donder dag tot en met zondag van 14 tot 17 uur. St Janstraat 41-43, Middelburg, ANNEKE RUIMSCHOTEL Touwplastieken. Donderdag tot en met zaterdag 14 tot 17 uur. Iguana (Bellamypark) Vlissingen LEVENDE REPTIELEN, AM FIBIEËN EN INSEKTEN. Da gelijks van 14 tot 17.30 uur. Gortstraat 48, Middelburg WIL LEM VADER schilderijen, aqua rellen en kunstfoto's. Maandag tot en met zaterdag 9 tot 10 uur. Biologisch Museum, Domburg DE NATUUR IN ZEELAND en DIEREN IN DE NATUUR dage lijks van 10 tot 17 uur. Stedelijk Museum, Vlissingen "DE KLEPPER KLEPT NIET MEER". Dinsdag tot en met vrij dag van 10 tol 12.30 uur, 13.30 tot 17 uur. Zaterdag van 13 tot 17 uur. Kunstuitleen, Middelburg. BERT NEELEN, gouaches. Dinsdag lot en met zaterdag van 13.30 tot 17 uur. Donderdagavond van 19 tot 21 uur. Scène uit de Marion-mode-musical Deze show is een initiatief van het zelf-maak modeblad Marion. De presentatrice is Bernadette (de zangeres die twee jaar geleden het Eu rovisiesongfestival won) en die nu voor het gemak is omgedoopt tot Marion. In deze musical wordt een voorproefje gegeven wat modeste den als Parijs. Londen. Milaan en New York voor dit jaar in petto hebben. Onder leiding van choreografe Lenny List is een groep dansers bijeen gebracht die de show met dans begeleiden. Het Belgische kwartet 'La Muerle' treedt op in Middelburg, Jongeren centrum Midgard, vrijdag 21.00 uur. Dit Brusselse kwartet zegt zelf de ontbrekende schakel te vormen tussen Salvador Dali en Iggy Pops vroegere groep The Stooges. Ze spelen garagerock en psychobilly en de elementaire ruwe vorm van rock-'n- roll. Ze kregen bekendheid met hun 12 inch EP'The surrealist Mysterie' en een eigen versie van de Troggs-klassieker 'Wild Thing' De band bestaat uit zanger Mare du Marrais, drummer Rondos, gitarist D.Jee en bassist Fransisco. Het oude stijljazz-ensemble 'A unt Hagar's Gang'speelt stukken die ook de orkesten van Duke Ellington, King Oliver en Jelly Roll Morton speel den. Britannia Vlissingen, zaterdag 21 uur. De kleine bigband telt 10 muzikanten. Hun uitgangspunt is muziek uit de periode 1925- 1935. Loes van Wees zorgt voor een belangrijke vocale bijdrage. Dit orkest maakte eind vorig jaar een LP op het label 'Feel the jazz'. 'De Zeetuin' is een muziektheaterproductie door theatergroep T1EA. Vestzaktheater Vlissingen, vrijdag 20.30 uur. Deze multiculturele productie werd geschreven door Huub Scholten en geregisseerd door Yvonne Pelasula. 'De Zee- tuin' is gebaseerd op een ware gebeurtenis in het verleden en speelt zich af op verschillende tijdstippen en plaatsen. Zo begint het stuk in Nederland in 1985 met de repetitie van een popgroep en even later worden de toeschouwers meegenomen naar het Mo lukse eiland Saparoea in het jaar 1842. op het moment dat daar voorbereidingen worden getroffen voor een groot her denkingsfeest ter .ere van de opstand 25 jaar daarvoor. De familie van de toenmalige Hollandse resident Van den Ber8 wordt tijdens die op stand om het leven gebracht, behalve het vijfjarige zoontje Jonathan. Om hem draait uit eindelijk het verhaal, een Hollandse romeo en Molukse Julia-achtige story. Evolutionair Totaal Theater is de titel die No. 12 meekrijgt. Zij spelen een mimografte: 'Er zijn nog twaalf wachtenden voor u'. Schouwburg Middelburg, donderdag 20.30 uur. Scène uit 'er zijn nog twaalf wachtenden voor u' Na ONK nu No 12. Het doel van INCorporeal COPRODuctions IN- Corporated (INCCOPROD1NC) is om mimespeler Will Spoor in staat te stellen theatrale geschiedenis te schrijven. Mimespeler, vocalist, acrobaat, muzikant, acteur en danser ontmoeten elkaar in een kleurrijk, spraakmakend samenspel. Voorstellingen gebaseerd op ritmisch-dyna- misch beeldcomposities van Will Spoor. Mimografieën die een duide lijke tijdruimte structuur hebben. Binnen een strakke bewegingsnotalie krijgen de spelers alle ruimte eigen creatieve vondsten uit te beelden. 'Red Dragon' is een hard-rock formatie. Vrijdag in Bar American, Middelburg 21.30 uur. De formatie bestaat uit Benna van Gerven (vocals), Theo van den Heuvel (drums), Kees Jacobs (Synthesisers), Huub Jacobs (bas gitaar) en Rene Jacobs (lead-gi- taar). De band ontstond in 1982 maar de huidige bezetting is sinds vorig jaar actief. 'Red Dragon' speelt eigen werk met een keihar de betonnen sound. Red Dragon IN T KORT 0 In de Melkweg in Amsterdam wordt vrijdag 26 april een Zeeuwse Popdag gehouden. Er wordt opgetreden door 'Sing Sing Movement', 'Ex-Q's' en 'Sequence'. Deze drie groepen brengen een live-repertoire van funky-new wave en funky muziek. 0 Het Middelburgs Mannenkoor zingt samen met theaterorga nist Jan van Weelden in de Concertzaal Middelburg, zaterdag 20 uur. Het is uniek dat een koor begeleidt wordt door een theate rorgel. Het betreft een volksconcert van korte stukjes muziek. Ter herdenking van het feit dat 40 jaar geleden Ne derland werd bevrijd, heeft de Nederlandsche Mid- denstandsbank nv een bevrijdingspenning laten slaan. Deze gedenkpenning zal als gratis premium worden gegeven aan iedereen die tijdens de landelijke voorjaarsspaaraktie van de NMB en haar dochte rinstelling NMS een nieuwe spaarrekening opent met een eerste inleg van minimaal 100,— of ƒ25,— per maand stort op de NMB-Spaarauto- maatregeling. Deze landelijke spaaraktie loopt lot en met 31 mei. De penning kan ook voor 15, worden gekocht bij alle NMB-kantoren en NMS- agentschappen. Tevens krijgt iedere nieuwe spaarder een herdruk van hel eerste nummer van de "Wervelwind", een maandblad dat vanaf 1942" door de Nederlandse regering in Engeland werd samengesteld en vervol gens door de Royal Air Force (R.A.F.) boven bezet Nederland werd verspreid. De penning heeft een diameter van 38 mm. Op de voorzijde staan de beeltenissen van de koninginnen Wilhelmina, Juliana en Beatrix met het opschrift "Koninkrijk der Nederlanden, 40 jaar bevrijd". Op de keerzijde staat de Nederlandse Leeuw met de jaartallen 1945 en 1985 en in de rand de wapens van de elf Nederlandse provincies. De bevrijdingspenning is verpakt in een omslag-etui en voorzien van een certificaat. 'Hel Zeeuws orkest' geeft een concert met als soliste Giselle Bergman (altviool). Scheldekwar- tier Vlissingen. donderdag 20 uur. Concertzaal Middelburg, vrijdag 20 uur. Giselle Bergman studeerde altviool bij Ervin Schiffer aan hel Brabants Conservatorium en later aan het Koninklijk Conservatorium in Brussel. Zij vormt een duo met pianiste Patty Verhagen en is altiste van het Amsterdams Strijkkwintet, het Haagse Residentie-Orkest en het Am sterdamse Concertgebouw Orkest. Met het Zeeuws-Orkest onder lei ding van Louis Stotijn speelt ze werken van Gordon Jacob. William Walton en Edward Elgar. '851is de titel van een moderne jazz-dans die gebracht wordt door 'Djazzex'. Schouwburg Middel burg, vrijdag 20 uur, De Prins van Oranje Goes, zaterdag 20 uur. 'Djazzex' is een modern-jazz dans gezelschap dat diverse choreogra fieën ten toon spreidt. De choreo grafen voor deze productie waren Alvin McDuffie, Warren Spears, Frank Montoya en Glenn van der Hoff. 'Jazzex' wordt muzikaal bijgestaan door live-muziek van 'Het Live Five Musici Project', een kwintet dat een wezenlijk on derdeel vormt met het toneelbeeld en geïntegreerd is in de choreo grafie. Moderne dans van Djazzex OVERZICHT VAN DONDERDAG TOT EN MET WOENSDAG Lino giornata particolare' van Et tore Sco/a met Sophia Loren en Mar cello Mastroiani. Meccano Middelburg. Deze eerste mei een toepasselijke film; de eerste in een serie films in verband met 1. 4 en 5 mei. Deze film speelt in hel fascistische Italië ten tijde van Mussolini (1937). Een homosexuele man ontmoet een huis vrouw. De film gaat over afscisme en discriminatie en heeft wat dat betreft nog niet aan kracht ingeboet. 'The Women in red" van Gene Wilder. Meccano Middelburg, donderdag 20.30 uur en in Grand Theater Goes, donderdag, maandag, dinsdag en woensdag 20 uur, vrijdag, zaterdag en zondag 19 en 21.30 uur. Een gelukkig gehuwde man wordt plots tot over zijn oren verliefd op een vrouw in een rode jurk die hij 's ochtends ontmoet op weg naar zijn werk. Hij heeft er geen idee van wie zij is, maar hij weet wel dat hij er alles voor over heeft om haar te kunnen ontmoeten. Later op de dag ziet hij haar in een naburig kantoor en telefoneert met haar om een afspraak Hij vergist zich echter en maakt zo een afspraak met de niets vermoe dende, maar enthousiaste Miss Milner, een medewerkster van hem. Als hij er uiteindelijk - na diverse mislukte toenaderingspogingen - in slaagt om alleen te zijn met zijn droomvrouw, krijgt zijn komische verliefdheid een onverwachte deuk Jazz-filmfestival in Meccano middelburg, vrijdag, zaterdag en zondag, 20.30 uur. Aansluitend optredens in café Meccano op het Damplein van onder andere de dichter en jazz-liefhebber Jules- Deelder (zaterdag) en het Patricia Beusenskwartet (vrijdag) om 11 uur. De films die Meccano draait zijn zeldzame producties die werden ver zameld door de Belg Steve Wante. De duur van de filmpjes varieert van 3 tot 30 minuten. Een kleine greep uit de verzameling: 'Artie Shaw and his orchestra' (1938) 'Ella Fitzgerald with Duke Ellington still with his orchestra (1967), 'Saint Louis Blues' (1929) en 'Sugar Chile Robin son/Billy Hollidau/Count Basie and his sextet' (1950). Voro Nova' is een Nederlandse duo-productie van Mildred van Leeu waarden en Dick Rijneke Meccano M iddelburg, maandag 20.30 uur. Scene uit 'Vor o Nova" Voro-Nova speelt op een fabrieksterrein aan de rand van een stad. aan de grens van de technologische wereld, aan het eind van het industriële tijdperk. Hel terrein is bezaaid met oud ijzer, tecnologisch afval, met uit elkaar gevallen hoekstenen van de industriële wereld. In een fabriek- sachtige ruimte woont een man. Hij is meestal bezig met allerhande electronische apparatuur. Op het fabrieksterrein komen geregeld kin deren spelen. De meesten zwart of bruin. Zij overspoelen het techno logische afval met een nieuw, ander leven. In het verval, de ondergang, het einde brengen zij; het opleven, het ontluiken het begin. De film is een commentaar op de technologisch hoog ontwikkelde, verder mieze- rige wegwerpwereld van nu. en een gissing naar mogelijke levensvor men binnenkort. 'The Police Academie" is een openluchtvoorstelling het Damplein. Deze komedie werd geregisseerd door Hugh Wilson. De toegang is gratis. Or ganisatie: Meccano, Middelburg, dinsdag 21 uur. Dolle komedie waarin de vrouwelijke burgemeester van een Noorda- merikaanse stad een verordening instelt, krachtens welke iedereen een opleiding tot politieagent(e) kan gaan volgen. Dit tot groot ongenoegen van de instructeurs, die een ongelooflijk zooitje ongeregeld moet zien op te leiden. 'Commando' is de laatste actiefilm van Jean-Paul Belmondo. Grand Theater Goes, donderdag, maandag, dinsdag, woensdag, 20 uur, vrijdag, zaterdag, zondag 19 en 21.30 uur. 'YentT van Barbra Streisand, met Barbra Streisand en Mandy Patinkin. Alhambra II Vlissingen (ZVU), woensdag 20 uur. Als regisseuze, hoofdrolspeelster en zangeres is Streisand nadrukkelijk in deze film aanwezig. Zij speelt de rol van een Joods Meisjes, dat zich aan het begin van deze eeuw verzet tegen de tweederangs positie, die de vrouw in haar geloof krijgt toegewezen. Vermomd als jongeman weet zij ?ich een plaats in de mannenwereld te veroveren. Onlangs verscheen 'REGEREN IN MODDERLAND', dat het verslag bevat van een door de Nijmeegse politicoloog Herman Aquina ingesteld onderzoek naar de gang van zaken bij de besluit vorming rond de Kiltunnel, de Prins Willem Alexanderbrug bij Tiel en de Vaste Oeververbinding over de Westerschelde. Volgens de onderzoeker is door politici fout op fout gestapeld, niet omdat "zij eventjes niet opletten", maar omdat zij zich "systematisch ver gissen". "Regeren in modderland" is gepu bliceerd bij KOBRA, Amsterdam ISBN 90 63938047. Verkrijgbaar in de boekhandel: f 19,50 136 pa gina's). KLNUERBOEKEN tdoor Jan Smeekens) Van alle boeken die dezer dagen over de Tweede Wereldoorlog verschijnen is DICHTER BIJ ANNE het sympathiekste. Uitge- verij Leopold geeft met de ge dichtenbundel nl. niet alleen mo rele, maar ook financiële steun aan de Anne Frank Stichting. De opbrengst komt geheel ten goede aan deze organisatie die zich be zighoudt met de bestrijding van discriminatie, fascisme, racisme en antisemitisme. Het is niet toevallig dat de bundel, waarvoor 61 auteurs samen 97 gedichten afstonden, juist dit jaar verschijnt. In maart was het im mers veertig jaar geleden dat An ne Frank in het concentratiekamp Bergen-Belsen stierf. Een paar gedichten hebben rechtstreeks met haar te maken. Zoals 'Ach Anne die foto van jou' van Leo V roman: Je wordt in de kleine kiek/die je dood gebleven bent/door een ge weldig publiek /vooral aan je vaag heid herkend/ Toch kan ik je nog niet goed zien. Kom weer eens een keertje leven/ en lach eens ty pisch of grien/wuif desnoods even/ want ik zit met dit uitgebrande/s- cherpe beeld van jou, niet/van je ogen en spartelhanden maar je aarde, je koorts, en de tanden/ van de wind en weer dat verdriet. Op een enkel gedicht na bevat de bundel niet eerder gepubliceerd werk van o.a. Theo van Baaren, Mies Bouhuys, Anton Ent, Judith Herzberg, C.O. Jellema, Rutger Kopland, Anton Korteweg, Jo hanna Kruit. Wiel Kusters, Mau- Het Voorlichtingsbureau Vlees beschikt sinds kort over een nieuw informatieboekje over vlees. Het boekje is bestemd voor de jonge huisvrouw of -man en is op ver zoek en met medewerking van het Voorlichtingsbureau Vlees sa mengesteld door de redactie van Viva. Het boekje maakte deel uil van Viva 15 1985. De inhoud bestaat uit recepten en handige tips. De uitgave is vanaf mei '85 bij veel slagers in Neder land verkrijgbaar. Het boekje is ook te bestellen bij het Voorlich tingsbureau Vlees, Sir Winston Churchilllaan 275, 2288 EA Rijs wijk. Nationale Astmakollekte 6-12 mei rits Mok. Bert Schierbeek, Simon Vinkenoog, Hans Warren, Willem Wilmink en Ad Zuiderent. 'Ge verfde vogels' van Jana Beranova verwoordt de strekking van de bundel uitstekend: vogels vliegen vrij waarom dan gekleurde vogels vogelvrij? Achterin het boek, en het kan niet vaak genoeg gezegd worden, staat vermeld dat de Anne Frank Stichting een organisatie is zonder religieuze of politieke bindingen en dat zij financieel grotendeels afhankelijk is van particulieren. Dichter bij Anne. Samenstelling Henk van Zuiden. Illustraties van Ralph Prins. Uitgeverij Leopold, Den Haag. Prijs f 24,50. De bun del is bedoeld voor alle mensen vanaf dertien jaar. GEPROLONGEERD 'Beverly Hils Cop' (2e week). Alhambra I Vlissingen, donderdag, maandag, dinsdag en woensdag 20 uur, vrijdag en zaterdag 19 en 21230 zondag 14., 19 en 21.30 uur en vrijdag 2330 uur. 0 "Amadeus" (zevende en laatste week). Alhambra II Vlissingen, dagelijks (behalve woensdag) 20 uur. PORNO 0 'Roommatis', Alhambra I Vlissingen, vrijdag 2330 uur. 0 'Wanda whips Wallstreet', Grand Theater Goes, vrijdag 23 uur. Vriend of vijand' is een Engelse film voor 8 tot 12-jarigen. Meccano Middelburg, zaterdag 15 uur Engeland, begin van de tweede wereldoorlog. Twee jongens, David en Tucky vinden een neergestort Duits vliegtuig. Eén van de piloten uit het vliegtuig.redt David uit het water van een snelstromende rivier. Deze snelle hulp brengt de jongens voor een moeilijke keus: moetje iemand die je van de verdrinkingsdood gered hebt, toch aangeven omdat hij toevallig Duitser is, of moetje hem helpen, uit dankbaarheid?? De twee jongens zijn geëvacueerd uit Londen tijdens bombardementen in het begin van de oorlog. Ze komen met zijn tweeën terecht op een boerderij op het platteland. Ze gaan naar een school in het dorp waar ze door de leraar als experts van de oorlog worden erkend. David en Tucky weten natuurlijk een heleboel over luchtalarm. Duitse vliegtuigen en bom bardementen. Ze vertellen hun ervaringen en worden door de kinderen van de klas geaccepteerd. 'Sabine Kleist' is een Duitse film voor 8 tot 12-jarigen. Meccano Mid delburg, zondag 15 uur. De 7-jarige Sabine heeft bij een auto-ongeluk haar beide ouders verlo ren en woont sindsdien in een kindertehuis. Daar werkt ook Edith die als het ware een tweede moeder voor Sabine is geworden. Als Edith zwanger wordt en weggaat voelt Sabine zich dan ook heel alleen. De film heeft zowel in het kinderfilmfestival Gera (Oost-Duitsland) als in Berlijn (West-Duitsland) de hoofdprijs gewonnen. 'De koning en de vogel' is een film die wordt gedraaid in het kader van at I-mei viering. Buurthuis de Zwaan Oost-Souburg, woensdag 14 uur. Koning Karei V plus drie is acht plus acht is zestien, re geert als een tiran over Taci- cardië. Alleen een praat zieke vogel, die zijn nest heeft ge bouwd in het paleis, durft hem te tarten. De koning is verliefd op een nederige her derin, die-hij onder dwang wil huwen. Maar zij bemint een schoorsteenveger. Beiden vluchten naar de hoogste top van het paleis, waar zij een vogeltje bevrijden uit één van de vele vallen die de tiran heeft geplaatst. Vader Vogel beloofd hen uit dankbaarheid te helpen. De politie ontdekt hen en er volgt een dolle achtervolging door de politie in vliegende apparaten, die de stad bespieden, en tenslotte worden ze gevangen. De vogel en de schoorsteenveger wor den in de leeuwenkuil gewor pen, en de koning gaat verder met de voorbereiding van het huwelijk. Met hulp van een blinde musicus organiseert de vogel een opstand van de leeuwen en bevrijden de mensen van de Benedenstad. Ze verstoren het huwelijk en de vogel bestuurt de Grote Robot. GEPROLONGEERD 'Sneeuwwitje'. Alhambra II Vlissingen, zondag 14 uur.

de Faam | 1985 | | pagina 8