Menselijke gedichten: 'Omtrent het getij' Uniek subsi idiebele id gemeente babygroep kinderdagverblijf officieel open BIJOU BIJOU HET WEEKBLAD WALCHEREN De Faam 1mei zonder franje BOODSCHAPPENTASSEN Jazz-filmfestival als opwarmer van het achtste jazzfestival festiva JOHANNA KRUIT DEBUTEERT LANDELIJK VLISSINGEN STRAATFESTIVAL '85 CASSETTES Vrijwillig BUITEN BIJ BIJOU... IN DE BUITENWINKEL.. ALTIJD AKTUELE AANBIEDINGEN IjCp Woensdag 24 aprii 1985 86e jaargang no. 12 oplage 21.700 wekelijks gratis huis aan huis op geheel walcheren in combinatie met de vlissinyer. totale oplage 44 400 uitgave pro vinciale zeeuwse courant b.v administratie/advertenties: markt 51postbus 5017. 4330 ka middelburg. 01180-27651privé h schrama. 01180-13585. redaktie: ad hanneman. 01180-27651toestel 54 Jazz neemt in Middelburg een steeds grotere plaats in. Dat blijkt niet alleen uit liet gestadig groei end aantal jazzevenementen, maar ook uit de toenemende belanstel- ling van het publick. De 'drijfveer' achter bet jazzgebeuren in de Zeeuwse hoofdstad is JASZ (Jazz Aktiviteiten Stichting Zeeland). Tijdens het komende jazzfestival - van 9 tot en met 11 inei - blazen zeventwintig orkesten hun partijt je mee. Maar .IASZ heeft steun gekregen: filmhuis Meccano speelt in op het achtste festival met een jazzfilm- festival; eveneens drie dagen lang. met exclusieve jazzlilms. Vrijdag 26 april begint filmtheater Meccano vanaf half negen met de projectie van jazzfilms, alle af komstig uit een verzameling van de Belg Steve Wante. Deze jazz- fanaat heeft ook de film 'aan el kaar gemonteerd' voor Meccano zodat hel ook voor de mensen van het filmhuis nog een verrassing is welke volgorde de Belg heeft aangehouden. De filmhuismensen zullen echter bij iedere voorstelling aan de toe gangsdeur een programma van de vertoonde films hekend maken. Ook zaterdag en zondag worden in het Filmtheater Meccano jazz films gedraaid. Dichter en jazzliefhebber Jules Deelder zal na afloop van de filmvoorstelling in café Meccano onder meer optreden als discjoc- key. Verder heeft café Meccano voor vrijdagavond nog een speciale attractie. Dan komt Patricia Bey- sens (zang en trompet) met haar kwartet naar Middelburg. Dit op treden begint 's avonds om half elf. De filmvoorstellingen begin nen iedere avond om half negen en krijgen aansluitend, tussen half elf en elf uur. een vervolg in café Meccano met een programma van jazzmuziek. DEZE WEEK IN Uitgebreide informatie over koninginnedag Op stap met de Zonne bloem: een gezellig festijn. 'Joden in Middelburg' in A rehiefsprokkels Rubrieken: film, podium, boeken, exposities, korte informatie. Johanna Kruit Op de sterfdag van de populaire Zeeuwse dichter J.C. van Schagen (woensdag 17 april) debuteerde Johanna Kruit landelijk met de bundel 'Omtrent het getij', bij uit geverij Thomas Rap. In de foyer van de Middelburgse Schouwburg was de 44-jarige vrouw uit Bigge- kerke die dag het middelpunt. "Een goede vriend," Sjaak Hu- bregtse uit Amsterdam bood aan de dichteres het officiële eerste exemplaar aan. Mevrouw Kruit verheugde zich over de talrijke aanwezigen, die met bloemen en andere cadeaus de gevoelens van sympathie en vriendschap voor haar uitdrukten. Het is trouwens niet de eerste bundel van haar die wordt uitge geven. Eerder werden vijf bundels op de regionale markt gebracht, die nagenoeg allemaal herdruk ken kregen. Desondanks onts napte haar werk jarenlang aan de landelijke 'aandacht. Wel publi ceerde ze regelmatig in literaire tijdschriften in Nederland en Bel gië. De uitgever van de laatste bundel, Thomas Rap (onderdeel van Elsevier), ontdekte haar werk in die tijdschriften. En tekent hu voor een gedegen uitgave van 'Omtrent het getij'. Johanna Kruit lijkt dan misschien een laatbloeier, na een gesprek in haar woning aan de Koudekerk - seweg blijkt dat ze al heel wat jaartjes literaire activiteiten heeft ontplooid. Zo was ze onder meer redactielid van de Zeeuwse Sli breeks, schreef in literaire tijd- striften en had contacten met J.C. van Schagen en Hans Warren. Ze lacht en zegt: "Van Schagen no digde me eens uit in Domburg. Dat was zo halverwege de jaren zeventig. Ik mocht een uur blij ven. Hel gesprek was bemoedi gend. Ook met Hans Warren had ik contacten. Als hij wat van me las, was hij zeer streng. Hij wees me er op dat ik niet zo gezwollen moest schrijven. Het paste niet bij me, zei hij". Ze heeft zich die raad goed in de oren geknoopt. Haar gedichten vallen op door eenvoud. Vrijwel iedereen kan ze lezen, neergezet in 'vrije vorm', waarbij het accent ligt op de binnenrijm. "Ik maak inderdaad geen cryptogrammen. Wat ik bedoel staat er", legt ze uit. "Er moet een logica inzitten. Ook met gewone woorden kun je veel uitdrukken. Ik houd van een voud". Nagenoeg alle gedichten zijn in de ik-vorm. Ze geeft toe dat haar werk veel over haar persoonlijke belevenissen vertelt. "Maar niet puur autobiografisch", verbetert ze. "Als dichter heb je de vrijheid om ook wel eens wat te verande ren". Hoe een gedicht ontstaat kan ze maar moeilijk uitleggen. "Het zit eerst in mijn hoofd, soms wel een maand lang. Dan zegt Henk. mijn man: "Broedt er weer wal, ik ga maar naar het café". Hij voelt me ontzettend goed aan. Hij leverde ook de foto's voor de omslag van de boeken". Op de vraag welk gedicht ze in de nieuwe bundei het mooiste vindt, kan ze niet zo een-twee-drie ant woorden. Na enig gepeins noemt ze de titel "Winterdag". Dat gaat als volgt: Rijp op het gras. De sloot gesteven, kraakt/Herinne ring beslaat soms meer tijd dan er was./Februari, ik ben tien. Pas als ik groot ben oud./Vertrouwd de polders zover ik kan zien./Al wat ik voel staal om me heen./Ik kijk en trek de lijnen daar om heen/van wat ooit tekening zal zijn:/winter, velden, hier de sloot./Dat kind ben ik. Wat was ik klein/en nu ik er naar omzie groot. Uit 'Omtrent hel getij' heeft Jo hanna Kruit twee gedichten be langeloos afgestaan aan de Uitge verij Leopold, die 'Dichter bij Anne' uitgeeft en waarvan de op brengst bestemd is voor de Anne Frank Stichting. Het zijn de ge dichten 'Wasdag', en 'Vuurtoren Westkapelle'. In die bundel is werk te vinden van talrijke'be kende Nederlandse schrijvers. 'Omtrent het getij' is verschenen in een oplage van 1250 stuks en kost f 19.50 in de boekhandel, uitgever is Thomas Rap. Straatfestival Vlissingen staat op losse schroeven Als er een thermometer voor en thousiasme zou zijn, dan zou die voor medewerkers en vrijwilligers van de Culturele Raad Vlissingen op dit moment een tamelijk laag getal meten. De 'festivalkoorts' voor het Straatfestival (gepland tussen 20 juli en 4 augustus) is namelijk voor een deel gezakt. Voor een koortswerend middel hebben de ambtenaren van WVC (Welzijn, volksgezondheid en cul tuur) gezorgd. Laksheid en ver keerde informatie zorgden er na melijk voor dat de heren Leon Riekwel en Klaas Overdam, beiden van de Vlissingse culturele raad, op het verkeerde spoor werden ge zet met subsidieverzoeken. Verder lijkt het er op dat de sponsors voor bepaalde evenementen het laten afweten. Op de brieven van de cul turele raad althans was vorige week nog geen enkele reactie ge komen. En terwijl de Stichting Vlissingen Promotie haar stad her en der onder de aandacht brengt met het Straatfestival als aantrek kelijkste hoofdschotel, wordt bin nen de kamers van de Vlissingse cultuurambtenaren al hardop ge dacht over de vraag of het festival in de huidige opzet kan doorgaan. Op vrijdag 12 april bracht de PZC het nieuws dat het bedrijfsleven dit jaar k^n bijdragen aan de 'tot standkoming' van het programma voor dit veel geroemde festival. Het 'adoptieplan' - zo werd ge meld - zou aan ondernemers de Klaas Overdam mogelijkheid bieden een voor stelling te financieren, waarbij de naam van de sponsor breed uit bekend zou worden gemaakt. De culturele Raad Vlissingen - de or- 4'A 'f* 'Een zomer in beeld' ontvangen? Help mee met het financieel van de grond te krijgen. Inl.: 01184-14928 Niet zelden wordt met enig leed wezen kennis genomen van de keus van een jonge moeder om na de bevalling door te gaan met wer ken en na zes weken haar kind on der de hoede van anderen te laten. "Ach, dat babytje, zo klein nog en dan al weg bij z'n moeder. Dat kan toch niet goed zijn?" is een veel gehoorde kritiek. Volgens Janny Jansen, directeur van de Stichting Kinderdagverblijf 'Kinderdijk' in Middelburg, verdwijnt die kritiek meestal snel wanneer die bevoor oordeelde mensen een kijkje gaan nemen bij de babygroep van het kinderdagverblijf op de Zuidsingel. Deze dependance van de 'Kinder dijk' wordt zaterdag 27 april offi cieel geopend met een feestelijke dag voor ouders en kinderen. In maart 1983 begonnen de voor bereidingen al voor de opzet van een baby-opvang in Middelburg. De stichting 'Kinderdijk' stelde een werkgroep samen die de mo gelijkheden ging bekijken. De "Verfijnde tafelsfeer" reeds vanaf 199.— bij de cassette-specialist SERVICE KWALITEIT GARANTIE LANGE DELFT 50 MIDDELBURG 01180 13221 j grootste problemen die zich voor deden (en eigenlijk nog steeds voordoen) waren van subsiden- tiële aard. WVC had net het mes gezet in de financiering van in stellingen voor kinderopvang. Ondanks een uitstel van WVC om subsidie te verlenen werd naarstig gezocht naar huisvesting. Janny Jansen:"We zijn ondanks het feit dat we geen geld kregen gewoon doorgegaan met het realiseren van ons plan. Vooral omdat de gemeente ons van meet af aan ge steund heeft in het idee dat een baby-opvang nodig was in Mid delburg. Van de gemeente kregen we dan ook jaarlijks 20.000 gulden voor de dependance op de Zuids ingel. En dat is eigenlijk uniek want normaal wordt zo'n ge meente-subsidie gekoppeld aan die van WVC". Huisvesting werd uiteindelijk ge vonden in de Casembrootschool op de Zuidsingel 126A waarvan een gedeelte leeg stond. Zo'n vij fendertig ouders hebben vervol gens de mouwen opgestroopt om de boel op te knappen en aan te passen aan de normen die voor een baby-opvang gelden. Van het Nederlands Comité voor Kinder postzegels kreeg de stichting 15.000 gulden voor de inrichting. Diegenen, die het meeste voelen van de subsidieperikelen zijn de drie leidsters die vrijwillig werken met alleen een kleine vergoeding van hetgeen dat overblijft van de gemeentesubsidie. Deze leidsters hebben alle drie een 'kindgerichte' opleiding genoten. Op dit moment worden er tien baby's opgevangen op de Zuids ingel. Het gemiddelde van het aantal dagdelen (morgen of mid dag - red.) ligt tussen de vijf en de zes. Volgens Janny Jansen vri hoog: bij de peuteropvang op de Kinderdijk ligt dat gemiddelde rond de vier dagdelen. De och tenden zitten inmiddels vol, alleen voor de middagen kunnen nog baby's worden geplaatst. Een echte wachtlijst zoals op de Kin derdijk is nog niet ontstaan. Wel zijn er al vijftien, nog ongeboren baby's aangemeld. Volgens Janny Jansen wordt in de dependance zoveel mogelijk in gespeeld op de thuissituatie: "Bij die kleintjes heb je dan vooral te maken met de voeding. Op een prikbord hebben we hele voe- dingsschema's hangen van ieder kind dat hier komt. Die schema's veranderen natuurlijk ook om de haverklap". Het grootste streven van Janny Jansen is nu nog om de peuter- en baby-opvang in één gebouw on der te brengen. Met een knipoog naar de toekomstige nieuwbouw op het Vitrite-terrein zegt de stichtingdirecteur: "Dat zou voor de leidsters makkelijker zijn en voor de baby's die automatisch doorstromen naar de peuterop vang is het veel beter". Het programma van de opening op 27 aprii 'begint om 11.30 uur op de Kinderdijk 76. Genodigden verzamelen zich daar om vervol gens in optocht naar de Zuidsingel te vertrekken. Daar wordt van 12.30 tot 16 uur feest, gevierd met een drankje en een hapje. ganisator van het festival - hoopte met dit initiatief het gat in de be groting te dichten. En daarmee zou het laagdrempelige festival met veel gratis voorstellinen qua karakter en hoog niveau overeind blijven. Men had buiten de waard gere kend. Bedrijven trappelen kenne lijk niet van ongeduld om het Straatfestival in stand te houden. "Ondernemers moeten op lange termijn denken als zij overwegen geld te geven voor dit festival", reageert Overdam op de dagelijk se post zonder aanmeldingen. "Ik denk dat ze te veel denken in ter men van successen van de dag. Wie er aan bijdraagt dat dit festi val slaagt, investeert in de toe komst. Als het Straatfestival in de huidige opzet kan blijven bestaan, zal het steeds bekender worden en meer mensen zullen jaarlijks Vlis singen bezoeken". In feite was het adoptieplan dus een noodmaatregel. De gemeente Vlissingen en de provincie gaven samen zo'n 140.000,- op een totale.begroting van drie ton. Van de rijksoverheid was niet veel te verwachten, althans dit jaar niet. Volgend jaar worden - aldus een onlangs verschenen notitie - festi vals als het Vlissingse over één kam geschoren met het Holland Festival, als het gaat om subsidie toekennen. En de verwachting dat de Zeeuwen uit de culluurruif mogen mee-eten is dan gezien de kwaliteit alleszins gerechtvaar digd. Ondanks de lage verwach tingen voor dit jaar, togen de Vlissingse organisatoren van het Straatfestival op maandag 15 april naar een vergadering met WVC- ambtenaren. met nog een klein beetje hoop dat deze dames en heren nog een cheque met een leuk bedragje in bun aktetas had den meegenomen. Er gebeurde niks. Wel kwam vast te staan dat 'Vlissingen' bij luin subsidieverzoek niet de juiste we gen had gevolgd, hetgeen weer tot woede van - vooral - Overdam en Riekwel leidde. Alvorens ze na melijk eind vorig jaar de subsi dieverzoeken indienden, vroegen ze eerst om raad bij een WVC- ambtenaar. 'Stuur maar op. dan behandel ik ze wel", adviseerde deze. Overdam en Riekwel zoch ten alle paperassen bij elkaar en per omgaand kreeg de ambtenaar de papieren op tafel om... er ge woon niets mee te doen. Hij liet ze verdwijnen in zijn bureaula en haalde ze pas tevoorschijn toen het al te laat was. "We kijrgen wel subsidie voor enkele beeldende kunstprojec ten". klinkt het sip uit de monden van de organisatoren van het in binnen- en buitenland geprezen festival. En voor volgend jaar ziet het er misschien allemaal roos kleuriger uit. want dan komt on geveer een half miljoen gulden vrij die wordt gekort op het Hol land Festival. Maar ook dat tovert geen brede lach op de mond van Riekwel en Overdam. "Als wij geld krijgen ten'koste van het Holland Festival is dat geen vooruitgang", stellen ze vast. Onzekerheid alom. Van de drie ton hoge begroting kan nog niet de helft worden gedekt. En on dernemers die het Straatfestival willen houden, staan ook niet te dringen met flappen geld. Deson danks komen er vonken in de ogen van Overdam als hij even vergeet dat het nog een moeilijk begaanbaar pad is dat moet wor den afgelegd. Hij praat over de geweldig enthousiaste groep vrij willigers die in feite een festival met zo'n uniek karakter draagt. (..We kunnen nog vrijwilligers gebruiken"). En de talrijke arties ten die Vlissingen bezoeken en later Overdam bellen met de me dedeling dat ze Vlissingen een volgende keer weer willen aan doen omdat de sfeer er zo gewel dig was of - weer anderen - die na het Straatfestival in Vlissingen zelfs ver in het buitenland bekend raakten Zowel Overdam als Riekwel blij ven voorlopig, zij het met de no dige reserves, hopen op positieve re berichten. "Maar zoals de za ken er nu voorstaan, zal het Straatfestival, althans de geplande vorm, niet doorgaan. En dat zou reuze jammer zijn voor zowel Vlissingen alsook voor de rest van Zeeland." Het '1 mei-K,omitee 1985' is van mening dat je ook zonder 'een stuk culturele franje' een hoop mensen naar buurthuis De Zwaan in Oost-Souburg moet kunnen krijgen op de internationale dag van de arbeid. Het is in ieder geval duidelijk dat het programma van woensdag 1 mei soberder is opge zet dan voorgaande jaren. Geen landelijk vermaarde hoogstandjes op cultureel gebied, maar het Werklozenthcater uit Amsterdam en ons eigen Links Kollektief Walcheren. En dat allemaal onder het motto: 'Linkse samenwerking (blijft noodzaak'. Het is het zevende jaar dat het Walchers 1 mei Komitee, be staande uil zo'n 20 organisaties, een viering heeft georganiseerd. Voor het soberder worden van het programma zijn tal van redenen aan te dragen. Voorzitter Peter Gilissen noemt het geld en net feit dat veel culturele groeperingen door subsidiestops van het toneel zijn verjaagd. "Maar ook de 20 organisatie die ons financieel steunen krijgen minder te verte ren waardoor ook minder in de T-mei kas' wordt gestort. Boven dien valt l mei dit jaar op een doordeweekse dag dus kun je het niet te laat maken en moet je niet te vroeg beginnen", aldus Gilis sen. Peter Gilissen opent als voorzitter om 20 uur de viering waarna de eerste spreker van wal steekt: John Huigen namens de 'Dialoog van Driebergen'. Dit is een plat form van linkse partijen en orga nisaties die zich bezighouden met maatschappelijke vraagstukken. Na e'en optreden van het Links Collectief Walcheren is het woord aan Nera Jerkovic van de Lande lijke Organisatie Buitenlandse Arbeiders. Zij is uitgenodigd om de rol kenbaar te rfiaken die nict- Nederlandse organisaties inne men bij het vraagstuk linkse sa menwerking en met het oog op de komende kamerverkiezingen. Na de pauze is het optreden van Het Werkiozentheater uit Amster dam. Dit theater bestaat uit een wisselend gezelschap werkloze jongeren die onder leiding van een professionele regisseur het stuk 'mooi werk' brengt. Dit mu ziektheaterstuk is gebaseerd op ervaringen met vrijwilligerswerk. Samen met het Links Collectief Walcheren wordt uiteindelijk tra ditiegetrouw de Internationale gezongen. In samenwerking met filmtheater Meccano in Middelburg draait het 'l mei-komitee' woensdag middag in De Zwaan een film voor de jeugd van 6 tot en met 12 jaar. Het is een tekenfilm met de titel: 'De Vogel en de koning'. De film gaat over Koning Karei V: in kanvas, linnen en P.U. In vele moderne vormen. Keuze uit tientallen modellen. Uw SHOPPER vindt u bij BIJOU vanaf WM deze -ia 10.- enz. tot 49.- tas deze tas 17.- De lederwaren- speciaalzaak op de hoek Lange Delft 44/Segeersstraat 4a Middelburg Janny Wellentan. een van de leidsters bij de baby's.

de Faam | 1985 | | pagina 1