De Middelburgse Joden Hoe werkt het provinciaal bestuur? Li aanvraag gemeente middelburg Nog geen energieplan Natuurbescherming Woensdag 24 april 1985 DE FAAM De commissie uit provinciale staten voor de milieuhygiëne gaat zich binnenkort buigen over een notitie die als onder werp heeft de verhouding tussen rijks- en provinciebeleid op het gebied van de bestrijding van de luchtverontreiniging. Internationaal probleem Documentatie zure regen "Emissieplafonds" Zeeuwse situatie Zeeuwse bronnen Conclusies COMMISSI ES Welzijn Ruimtelijke ordening M. H. BOASSON ZONEN, Synagoge 1MTMÉ WÈMmm Kleurvergroten 1 meiviering PvdA Sociale zekerheid Bingo Lustrumbowlingtoernooi provinciale griffie ABDI J uws Gedeputeerde Staten schrijven het Zeeuws Coördinatieorgaan voor natuur-, landschaps- en milieubescherming dat zij wachten met het opstellen van een energieplan voor heel Zee land. Gs hechten grote waarde aan het stimuleren van energiebesparing en kleinschalige activiteiten op energiegebied en aan de ontwik keling van duurzame energie en decentrale energieopwekking. Ook op provinciaal niveau kunnen hiertoe bijdragen van betekenis worden geleverd. Op dit moment wordt in enkele delen van ons land onderzocht of het mogelijk is te komen tot een regionaal energieplan. Zo worden er proefprojecten uitgevoerd in samenwerking met de Neder landse Energie Ontwikkelinqs Maatschappij (NEOM). In elke regio is de benaderings wijze verschillend. Tot nu toe is wel gebleken dat de problemen waarmee men geconfronteerd wordt talrijker en gecompliceer der zijn dan aanvankelijk werd gedacht. Duidelijk is dan ook, schrijven GS, dat energieplan ning geen zaak kan zijn van een provinciaal bestuur alleen, maar dat medewerking moet worden verkregen van vele instellingen en personen. GS zijn van mening dat het verstandig is de uitkomsten van de proefprojecten af te wach ten en de ontwikkelingen op dit gebied nauwlettend te volgen. Zeeland en zure regen In het bestuur van ons land staat de provincie in het mid den, tussen het rijk en de ge meenten. Veel mensen hebben meer belangstelling voor wat er in Den Haag gebeurt en ook voor wat de gemeente doet. Op het provinciehuis worden zaken behandeld die meestal wat ver der van de mensen afstaan dan de zaken die de gemeenten re gelen. In het verleden hield de provincie zich alleen bezig met financieel toezicht op gemeenten en water schappen en aanleg en onder houd van provinciale wegen en dijken. Geleidelijk zijn meer taken voor rekening van de provincie geko men. Zij moet nu veel meer wet- Gedeputeerde Staten stellen Pro vinciale Staten voor een krediet beschikbaar te stellen van maxi maal 55.000,— voor het plaat sen van een afrastering en het doen van enig grondwerk in de Wevers- en Flaauwersinlaag ten behoeve van het natuurbeheer. De Wevers- en Flaauwersinlaag liggen op Schouwen-Duiveland en zijn natuurwetenschappelijk van grote betekenis. De inlagen zijn belangrijke broedgebieden voor water-, kust- en weidevogels zoals sterns, plevieren en kluten. Ook hebben de inlagen een be langrijke functie als foerageer- en rustgebied (hoogwatervlucht- plaats) voor binnen- en buiten dijks vertoevende vogels. Boven dien zijn de inlagen in botanisch opzicht van belang als groeiplaats van diverse zeldzame zoutplanten en planten van vochtige graslan den. Het huidige beheer door het wa terschap Schouwen-Duiveland le vert een belangrijke bijdrage aan het behoud van de natuur, In het broedseizoen worden de inlagen echter regelmatig betreden door recreanten, eierzoekers of zee kraalsnijders. Voor de rust in het gebied is dit erg ongunstig. Het waterschap zal daarom een afras tering rond het gebied maken. De oever van de Oosterschelde blijft voor het publiek bereikbaar. Hier voor zal enig grondwerk uitge voerd moeten worden. Het water schap heeft niet als eerste de taak maatregelen op het gebied van natuurbeheer uit te voeren. De provincie voert een actief natuur- en landschapsbeheer. Daarom neemt zij de verantwoordelijkheid en de kosten voor haar rekening. ten van het rijk uitvoeren, b.v. op het gebied van de ruimtelijke or dening en van de lucht-, water- en bodemverontreiniging. Ook de economische ontwikkeling, cul tuur, onderwijs en welzijn vraagt veel meer aandacht dan vroeger. Door de uitbreiding van haar ta ken is de provincie dichter bij het dagelijkse leven van velen komen te staan. Het bureau voorlichting van de provincie heeft een brochure ge maakt, getiteld 'bestuursbeeld. In deze brochure, die gratis te ver krijgen is, wordt uitgelegd wat de taken van de provincie zijn en hoe het provinciaal apparaat werkt. Tevens bestaat de mogelijkheid om groepsgewijs het provincie huis te bezoeken om door middel van een inleiding en een film of diaserie meer over het provinciaal bestuur te weten te komen. De brochure kunt u bestellen bij mevr. W. de Graaf, Bureau Voor lichting, Sint Pieterstraat 42, 4331 EW Middelburg (01180) 31395, Hier kunt u tevens infor matie krijgen overeen eventueel bezoek. Aanleiding voor deze notitie is het Indicatief meerjarenpro gramma lucht 1984-1988", waarin wordt aangegeven welk beleid het rijk voornemens is te gaan volgen. In het programma wordt veel aandacht geschonken aan het probleem van de zure regen. Documentatiemateriaal over het probleem van de zure re gen in Nederland is gratis verkrijgbaar bij: Ministerie van volkshuisves ting, ruimtelijke ordening en milieubeheer; centrale direc tie voorlichting en externe be trekkingen, Van Alkemade- laan 85, 2597 AC Den Haag. Het probleem van de verzuring van ons milieu wordt veroor zaakt door de droge en natte neerslag van stoffen uit de lucht die meteen of via een bepaald proces de bodem en het water verontreinigen. De voornaamste stoffen zijn: zwaveldioxide (S02) stikstof- dioxyde (NOx) en ammoniak (NH3). Deze stoffen kunnen ook direct nadelig zijn voor de ge zondheid van mens, dier en plant. Uit cijfers blijkt dat de verzuring in ons land een probleem van internationale orde is. De stof fen zijn afkomstig uit België, West-Duitsland, Frankrijk, Ne derland zelf en Groot-Brittanie. Zwaveldioxyde e.n stikstofdioxyde komen vrij bij verbrandingspro cessen (bv. in elektriciteitscentra les, raffinaderijen en in motoren van allerlei aard). Ammoniak is over het algemeen een produkt dat vrijkomt uit dier lijke.en menselijke uitwerpselen. In gebieden waar veël bio-indus- trie is, levert deze bron van verzu ring zeer duidelijk problemen op. Alleen in Nederland speelt de ammo.niakverontreiniging een grote rol. Het rijk wil zoveel mogelijk maa- Ook de scheepvaart levert in Zeeland een flinke bijdrage aan de uitstoot van verzurende stoffen. tregelen doorvoeren om de "emissie"- de uitstoot - van ver zurende stoffen te beperken. Die. maatregelen hebben betrek king op o.a. het terugbrengen van de S02-verontreiniging af komstig van raffinaderijen en elektriciteitscentrales en het ver lagen van de toegestande normen voor zwavel in te verstoken olie. Met deze maatregelen zal - voor uitkijkend naar het jaar 2000 - per jaar 220 miljoen gemoeid zijn. Op dit moment is de toegestane totale uitstoot van S02 in ons land 475.000 ton per jaar Het wördt mogelijk geacht dat dit jaar het plafond wordt teruggebracht tot 400.000 ton. Bij de veron- Ueinigings door stikstofdioxyde ligt de zaak moeilijker. Het jaar- lijkse plafond is 500.000 ton. Zonder maatregelen vertoont de NOx- uitworp een stijgende ten dens. Het verkeer speelt hierbij een belangrijke rol. Aangezien hierover in Europees verband overeenstemming moet worden bereikt is een verlaging van het huidige plafond tot in het begin van de jaren negentig niet moge lijk. Wat de ammoniak betreft zal het accent de eerstkomende jaren worden gelegd op organisatori sche maatregelen ten aanzien van de mestverspreiding. Uiteraard wordt de totale uitworp hier niet minder door. Wel kunnen plaat selijke problemen worden ver minderd. Een uitworp-norm voor industriële amoniak is nog in stu die. Er is nog onvoldoende kennis van regionale verschillen in zu re neerslag. In Zeeland zijn echter nog geen ernstige effec ten geconstateerd. Staatsbos beheer heeft in 1 984 een uitge breid onderzoek ingesteld naar de toestand van de Nederlandse bossen. Hieruit bleek o.a. dat op de 17 Zeeuwse waarnemings- punten het bos levensvatbaar en gezond was. Gunstige facto ren zijn de in het algemeen gro te buffercapaciteit van de Zeeuwse bodem en de naar ver houding geringe omvang van de ammoniakverspreiding. Volgens een overzicht in de notitie waren er in 1 984 in Zeeland ne gen bedrijven die S02 in de bui tenlucht brengen: de PZEM-cen- trales, Total, Pechiney, Cokesfa- briek, NSM, Dow, CSM, Hoechst, en Zuid-Chemie. Overigens blijkt dat in Zeeland ook de uitstoot van zee- en bin nenvaartschepen niet te veron achtzamen is. Wat de toekomst betreft zal de kolencentrale in Borssele - bij volledige rookgas ontzwaveling - maximaal 3030 ton per jaar in de lucht brengen, hetgeen ruim 1 000 ton minder is dan de uitzorp van de, toen nog, in bedrijf zijnde oliegascentrale in 1982. De uitbreiding van Total met een hydrocracker zal leiden tot een stijging van de S02-uitworp. In de vergunning is een maximum van 2150 kg per uur voorzien. Als gevolg van rijksmaatregelen wordt dit per 1 januari a s. ver laagd tot 1675 kg. Op 1 januari 1991 wordt een. verdere verla ging doorgevoerd als de ons om ringende landen soortgelijke maatregelen treffen. De Cokesfa- briek zal in de toekomst het co- kesgas moeten gaan ontzwave len. De CSM is inmiddels overge schakeld op aardgas. Een schatting van de NOx-uitstoot in Zeeland is moeilijk. Het totaal wordt geraamd op bijna 26.000 ton'per jaar. Circa 1 2.000 ton is afkomstig van een aantal geregis treerde bedrijven en ruim 1 3.000 ton van het wegverkeer, de bin nenvaart en de zeevaart. Zoals gezegd kunnen de eerste maargelen in de verkeerssector pas omstreeks 1990 merkbaar zijn. De oppervlakte van de gebieden die in Zeeland gevoelig zijn voor verzuring is naar verhouding ge ring. De invloed van de "eigen bronnen" op de zure neerslag is ook beperkt, vooral door de afwe zigheid van intensieve veehoude rij. Het is daarom niet nodig om in Zeeland een beleid te gaan voeren "strenger" dan het rijksbeleid, aldus de notitie. Maandag 29 april, 14.00 uur vergadert de statencommissie voor welzijn in het provincie huis, Sint Pieterstraat 42 in Middelburg. Op de agenda staan o.a. het pro vinciaal programma regionaal welzijnsbeleid kleine kernen; een ontwerp-uitgangspuntennota voor een op te stellen plan be jaardenoorden en een eenmalige bijdrage aan de Stichting Ons Zeeland te Oost-Souburg in tekort organisatiekosten vakantiewerk voor visueel gehandicapten. Tenslotte spreekt men over een eenmalig subsidie aan de Zeeuw se Jeugdraad voor het provinciaal jongerenjaar. Vrijdag 3 mei, 9.30 uur verga dert, eveneens in het provincie huis de statencommissie voor ruimtelijke ordening. Aan de orde komen de evaluaties van het beleidsplan Oosterschel de en aankopen natuurgebieden. Verder staan er twee subsidies ter discussie: aankoop natuurgebied in het reservaatsgebied van de Yerseke Moer en aankoop van weiland en rietveld in de Zwaakse Weel (Kwadendamme) Zoals gewoonlijk zijn de verga deringen openbaar en beginnen ze met een half uur spreekrecht voor het publiek. Abdijnieuws is de informatierubriek van de provincie Zeeland. Redactie: bureau voorlichting. Sint Pieterstraat 42, 4331 EW Middelburg, telefoon 01180-31392 of 31402 ft TELEPHOONNOMMEB 172. In de aflevering over de Evange- lisch-Lutherse Gemeente Middel burg zagen we dat er in 1798 110 Joden in de Zeeuwse hoofdstad woonachtig waren. Dat aantal nam in de 19de eeuw aanvankelijk toe (1815: 247, 1857: 333), maar liep later gestaag terug (1910: 191, 1930: 90). Bij het uitbreken van de Tweede Wereldoorlog woonden er nog ongeveer 80 Joden in Middel burg. Hoe zijn de Joden hier gekomen? Daarvoor moeten we terug in de tijd. Eind 15de/begin 16de eeuw verdreef de Spaanse koning de tegenwerking van het stadsbe stuur kwam daar weinig van te recht. De meeste trokken toen door naar Amsterdam. Er werd beweerd dat 'Middelburg' zich daarmee van een economische stimulans beroofde (veel van deze Joodse emigranten waren hande laars en kooplieden) en dat Am sterdam zich juist in gunstige zin kon ontwikkelen. Hoe het ook zij, pas in 1641 kre gen de Portugese Joden officieel toestemming godsdienstige bij eenkomsten in Middelburg te houden, hoewel zij al sedert 1596 in het huis van de koopman Paulo bloeide de Portugees Joodse ge meente. In 1655 namen ze een begraafplaats, aan de huidige Jo- dengang, in gebruik. "De selve gepermitteerd hunne dooden op seker stuktie lands bij een buijten de Langeville poort ge- kogt te begraven, mits geen cere moniën daar omtrent plegende 4 decemb. 1655", lezen we in een stuk uit die tijd. De typische platte grafstenen bevinden zich er nog altijd. In de 18de eeuw verliep de gemeente. Ondertussen vestigden zich rond MIDDELBURGGROOTE MARKT BIJ DE GORTSTRAAT I 4. Magasln do 2NTouveautés. EN GROS ET EN DÉTAIL. Prix fixes et modérés, WftW.%V.5iVVW.\%' DOOR PETER SIJNKE 'Archiefsprokkels' is een ru briek die in principe weke lijks op deze pagina ver schijnt. Voor de inhoud te kenen per keer de gemeen tearchivarissen Christ Peters (Vlissingen) of Peter Sijnke (Middelburg). Eindredactie Ad Hanneman. Joden als ketters uit Spanje en Portugal. Zij trokken vandaar naar andere landen. Het Spaanse Rijk, waartoe in die tijd ook De Nederlanden behoorden, was nu officieel voor hen gesloten. In de jaren 1540-1541 vond te Middelburg een zgn. Marranen- proces plaats. Marranen zijn slechts in schijn tot het Christen dom bekeerde Joden. Een groep van 40 Portugese Nieuw-Christe- nen -een term gebruikt voor be keerde Joden- werd in 1540 op weg naar Antwerpen te Arnemui- den gearresteerd. In de Zeeuwse hoofdstad voerde men een proces tegen hen. Twee mensen van deze groep eindigden in 1541 hun leven op de brandstapel (overigens niet op de Dam, zoals sommige schrij vers beweren, maar op het Gal genveld, buiten de stad Middel burg). Deze gebeurtenissen waren recentelijk nog onderwerp van een doctoraal-scriptie en kwamen ook ter sprake in een documen taire van de BRT over Joden in de Zuidelijke Nederlanden (eind 1983 door de Vlaamse televisie uitgezonden). Na de val van Antwerpen (1585) wilden Portugese Joden aldaar zich in Middelburg vestigen. Door Jacomo de Pinto aan de Rouaan- sekaai (thans nr. 19) bijeenkwa men. Van het midden van de 17de eeuw tot het begin der 18de eeuw 1700 de zogenaamde Hoogduitse Joden, oorspronkelijk afkomstig uit Duitsland en Oost-Europa, in het Middelburgse. Zij vroegen het Advertentie van Joodse Jirma's Gemeente-archief Middelburg). stadsbestuur in 1704 toestemming tot het bouwen van een synagoge en de aanleg van een begraaf plaats. Voor de laatste kregen ze een terrein aan het Seisbolwerk toegewezen (thans Walensin- gel/Seisplein), dat in 1760 nog werd uitgebreid. Midden 19de eeuw bouwde men er een lijken huisje, dat in 1900 naar de Seis- pleinzijde werd verplaatst. Boven de ingang staat in het Hebreeuws te lezen: "Het lijkenhuisje 1900". Eind 1705 werd de bouw van de syna goge voltooid. Deze werd helaas door granaatinslag in november 1944 grotendeels verwoest. Enige jaren terug is op de overblijfselen, die uit piëteit als "monument" worden gehandhaafd, een klein koperen gedenkplaatje bevestigd. Wie geinteresseerd is kan via een openbaar pad deze achter het pand Herenstraat 12 gelegen overblijfselen bereiken en bezich tigen. In onze eeuw woonden onder an dere Joodse medeburgers in de Abdij (nr. 7), Beenhouwerssingel, Bleek, Bogardstraat, Dam, Gra venstraat, Herengracht, Heren straat, Kinderdijk, Koestraat, Korte Delft, Lange Burg, Lange Delft (diverse winkels: o.m. ma- nufacturenhandel Wiener Co., ongeveer op de plek waar nu de HEMA is gevestigd, M. Vriesman, FIRMA SAM VAN OS Vte«schhouwon,, MIDDELBURG. Markt bij het Stadhuis Fotoclub 'Flitsparaplu' geeft donderdag 25 april twee demon straties kleurvergroten. De 'eerste begint om 19.30 uur. de tweede om 21 uur. Plaats van handeling is het wijkcentrum Open Hof. Alex ander Gogelweg in Vlissingen. Daar is ook een tentoonstelling van werk van leden van deze fo toclub ingericht. H et tweede kamerlid Jaap van der Doef spreekt tijdens de 1 meivie ring van de afdeling Vlissingen van de Partij van de Arbeid. De bijeenkomst is op woensdag 1 mei 'in wijkcentrum 't Anker aan de Bonedijkestraat en begint om 10.00 uur. Na de spreekbeurt is er gelegenheid tot gezellig samen zijn. Een koor zorgt voor de mu zikale omlijsting. Informatie: 01184-10235, overdag: 01180-25655. Het CDA-Vrouwenberaad (afde ling Vlissingen) houdt woensdag morgen 1 mei een bijeenkomst met discussie over het onderwerp "Nieuw belastingstelsel en de ge lijkstelling van man en vrouw in de sociale zekerheid". Spreker zal zijn de heer A. Hoefkens. wet houder van sociale zaken van de gemeente Vlissingen. De bijeen komst in het Jeugdgebouw van de Petruskerk, ingang Dr. Ottestraat te Vlissingen, begint om 9.30 uur en is ook toegankelijk voor be langstellende niet-leden. Club- en buurthuis Scheldebuurt houdt vrijdag 26 april vanaf 20 uur een bingo-avond in het VJV- gebouw aan de Verkuil Quakke- laar-straat in Vlissingen. De Bowlingbond Middelburg speelt vijfjaar in De Kruitmolcn in Middelburg. Ook de kantine exploitanten - Janny en Kees Vader - doe vijf jaar zaken in de evenementenhal. Samen houden zij een bowlingtoernooi ter gele genheid van het vijfjarig bestaan. Zaterdag 27 en zondag 28 april wordt op de banen van De Kruit- molen dit lusirumtoemooi ge houden. Zaterdag beginnen de wedstrijden 's morgens om half elf. Zondag wordt om dezelfde tijd begonnen. De finales staan zondagavond voor half acht en tien voor negen op het program ma. Ke i tl ree CC RS It KW All TUT RUND-. KALFS- EN VARKENSVLEESCH Bestellingen worden op diroct uitgovoord manufacturier en kleermaker en goudsmid Jacq. Frank), Lange Gcere, Lange Gortstraat, Lange Noordstraat. Lombardstraat, Loskade, Markt, (slager Sam van Os en de manufacturiers Boas- son), Molenwater, Nederstraat, Noordpoortstraat, Schoorsteen- vegerssingel, Vlasmarkt en Vlis- singsestraat. Mensen als de heer L. Weijl. ge meente-geneesheer, en zijn vrouw R. Weijl-Snuijf, arts en lid van de gemeenteraad, de textielhande laar M.H. Boasson, sinds 1933 wethouder van Onderwijs en Ge meentebedrijven, en de chirurg dr. C.F. Koch, namen een voor aanstaande plaats in de vooroor logse Middelburgse samenleving in. Helaas werd de kleine Middel burgse Joodse gemeenschap in de Tweede Wereldoorlog vrijwel ge heel vernietigd. Ter nagedachte nis aan deze Joodse medeburgers is na de oorlog op de Joodse be graafplaats aan de Walensingel een eenvoudig gedenkteken op gericht, dat de namen bevat van 72 Joodse Zeeuwen, die zijn weg gevoerd en omgekomen "omdat zij waren van Joodse stam". Gedeputeerde Staten van Zeeland maken op grond van artikel 12 van de Wet Algemene Bepalingen Milieuhygiëne het volgende bekend. Aanvraag Burgemeester en wethouders van de gemeente Middelburg hebben bij hen op 21 maart 1985 een aanvraag om vergunning ingevolge de Hinderwet ingediend voor het uitbrei den van een politiebureau met schietbaan op een perceel aan Achter de Houttuinen 10 te Middelburg, kadastraal bekend gemeente Middelburg, sectie L, no. 600. Het betreft het uitbreiden van de opslag van munitie tot 125.000 stuks patronen en 40 stuks traangas granaten. Ter inzage De aanvraag met bijlagen en overige stukken liggen voor een ieder ter inzage van 25 april 1985 tot en met 24 mei 1985 op de volgende plaatsen en tijden: in het gemeentehuis van Middelburg op werkdagen van 8-12 en van 13-17 uur en iedere donderdagavond van 18-21 uur (na telefonische afspraak: 01180-26251, tst. 413). op het bureau Milieuzaken van de provinciale griffie, St. Pieterstraat 42 te Middelburg op werkdagen van 9-12 en van 14-16 uur. Na 24 mei 1985 tot het'einde van de termijn waarbinnen beroep kan worden ingesteld tegen de vergunning, liggen de stukken ter inzage op bovengenoemde plaatsen op werkdagen van 9-12 en van 14-16 uur. Bezwaren Een ieder kan bij Gedeputeerde Staten van Zeeland, St. Pieterstraat 42, 4331 EW Middelburg een gemotiveerd bezwaarschrift indienen tegen het geven van de gevraagde vergunning en wel tot en met 24 mei 1985. Tegelijkertijd met het indienen van een bezwaarschrift kan een verzoek worden inge diend om persoonlijke gegevens niet bekend te maken. Indien daarom wordt verzocht, kunnen tot en met 17 mei 1985 tegen de aanvraag mondelinge bezwaren worden inge bracht. Hierbij wordt de aanvrager in de gelegenheid gesteld aanwezig te zijn, (01180-31364). Middelburg, 24 april 1985 Deel van de voorgevel van de synagoge achter de Herenstraat, 1944 (Gemeente-archief Middelburg). sint pieterstraat 42, postbus 6001, 4330 la middelburg, tel. 01180-31011 7

de Faam | 1985 | | pagina 13