w a <D N 0 0 7T GEMEENTE GARANTIE BIJ DE AANKOOP VAN EEN WONING 1 os» if O -o Q. 0 cr m 0 15 OPENBARE VER GADERINGEN IN APRIL 10-17 april week 0 0 DE FAAM Woensdag 10 april 1985 MENU 'TAFELTJE DEKJE' week 15-20 april Aanmelding werkgroep vrouwen-emancipatie Collecten 3 Q. 0 3 Op woensdag 17 april om 19.30 uur komt de ge meenteraad in een extra openbare vergadering bijeen. Dan zal de raad aan de Commissaris van de Koningin haar opvat tingen over de aan de te benoemen nieuwe burge meester te stellen eisen mededelen. Deze week is begonnen met de herinrichting van de Gravenstraat. Aan weerszijden komt langs de winkels een loopgebied. In het midden blijft dan een rijweg van 2.80 m. breed over. Op 3 plaatsen zullen klemmen worden aangebracht voor in totaal 24 fietsen. De straat wordt alleen toegankelijk voor voetgangers en fietsers. Op de balie in de voorlichtingswinkel, Stadhuisstraat 2, vindt u aan nieuwe gratis af te halen folders/brochures: Streekplannen Kindervakantiewerk Ruilverkaveling Walcheren Europa van nu Europa van u Over vandalisme Tot en met 12 april kunt u in de bur gerzaal van het stadhuis (ingang Markt) de tentoonstelling bezoeken van de 164 ingezonden stedebouwkun- dige ideeën voor de invulling van het vrijkomende Vitrite ter rein en omge ving. Het stadhuis is geopend tussen 10 en 17 uur, de toegang is gratis. Deze week willen wij nogmaals uw aandacht vestigen op de zogenaamde Arbeidskrachtentellingvan het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS). Dit onderzoek wordt om het andere jaar in Nederland en de andere EG-landen gelijktijdig gehouden. Het onderzoek strekt zich uit over de maanden maart, april en mei. Steekproefgewijs worden in Middelburg ongeveer 750 personen geënquêteerd. De vragen die worden gesteld hebben betrekking op zaken zoals de activiteiten van de bevolking, de samenstelling van de beroepsbevolking, de positie van de vrouw op de arbeidsmarkt, het woonwerk verkeer, veranderingen in de arbeidstijd en vrijwilligerswerk. De resultaten die uit dit onderzoek worden verkregen kunnen bijdragen tot een beter inzicht in de arbeidssituatie van de bevolking. Vandaar dat het gemeentebestuur om uw medewerking vraagt wanneer u door een enquêteur of enquêtrice van het CBS wordt benaderd. De antwoorden die u op de gestelde vragen geeft worden verwerkt tot statistische overzichten waarin geen gegevens over afzonderlijke personen of kleine groepen van personen te herkennen zijn. Het CBS is verplicht tot strikte geheimhouding, zodat nooit iets over u door middel van deze telling aan anderen bekend kan worden. De telling is nu in volle gang. A lie enquêteurs)trices) zijn voorzien van een legitimatiebewijs. Het gemeentebestuur hoopt op uw medewerking. 1 "Tafeltje Dekje" is een activiteit van de Unie van Vrijwilligers voor ouderen en zieken die zelf niet voor een warme maaltijd kunnen zorgen. De maaltijden kunnen iedere maandag en donderdag tussen 8.45 en 9.15 uur besteld worden. Tel. (01180) 38570. Het bezorgen doet men ook op deze dagen. maandag Gehakt, erwten, wortelen, puree dinsdag Hutspot woensdag Braadworst, bietjes, aardappelen donderdag Rundvlees, spruitjes, aardappelen vrijdag Vis, wortelen, aardappelen Zaterdag Hamburger, sperziebonen, aardappelen - Commissie Sociale Zaken, vrijdag 12 om 16.00 uur Secr. de heer J.W. de Wolf (spreekrecht) - Commissie Onderwijs, maandag 15 om 16.00 uur Secr. de heer H. Groesser (spreekrecht) - Commissie Financiële Zaken, dinsdag om 16 om 16.00 uur Secr. de heer N.A. Meijer (spreekrecht) - Commissie ROVOS, dinsdag 16 om 19.30 uur Secr. tst. 342 (spreekrecht) Voor diegenen die rondlopen met plannen om een eigen woning te kopen en zich willen oriënteren omtrent de financieringsmogelijkheden kan het van belang zijn te weten dat ook de gemeente een handje kan helpen door het verlenen van gemeentegarantie. Dit artikel wil enige duidelijkheid verschaffen over wat gemeentegarantie betekent en over de mogelijkheden hiervoor in aanmerking te komen. Voor het kopen van een huis kan geld worden geleend bij een bank. Een dergelijke lening heet hypot heek als de bank het huis als on derpand heeft. De bank heeft dit onderpand als zekerheid nodig voor het geval de koper de rente en aflossing niet meer kan betalen. Ondanks die zekerheid leent de bank niet meer dan 60 a 70% van de waarde van het huis. Het kan voorkomen dat het resterend be drag niet door de koper kan wor den opgebracht. In zo'n geval kan een gemeentegarantie uitkomst bieden. Wat betekent gemeentegarantie? Gemeentegarantie is - naast de hypotheekstelling een aanvullen de zekerheidsstelling voor de bank, die er dan zeker van kan zijn dal de verstrekte geldlening, ver meerderd met rente en eventuele kosten wordt terugbetaald. Blijft de woningeigenaar bij zijn beta lingsverplichtingen in gebreke, dan zal in eerste instantie de ge meente samen met betrokkenene trachten een oplossing voor de ge rezen problemen te vinden. Als dit niet lukt zal de bank de lening terstond en in zijn geheel opeisen, wat betekent dat de woning moet worden verkocht. Voor deze ver koop is een openbare veiling voor geschreven, al kan in bepaalde ge vallen hiervan worden afgeweken. Is de opbrengst van zo'n gedwon gen verkoop lager dan de schuld aan de bank, dan moet de ge meente het Verschil bijpassen. Op het moment dat de gemeente dit betaalt ontstaat echter een vorde ring tot hetzelfde bedrag van de gemeente op de ex-woningeige naar. Het nut van een gemeente- garantie voor de koper van een minder hoge leningen kunnen ning van de toegestane woonlast, woning bestaat dus hieruit dat de aangaan dan voorheen het geval Na 5 jaar wordt het laagste inko- bank bereid is de aankoopkosten was. De toegestane woonlast, uit- men geacht weg te vallen, zodat de voor meer dan de gebruikelijke gedrukt in procenten van het in- woonlast dan moet kunnen wor- 70% te financieren, wellicht zelfs komen, loopt nu van 12,5% bij een den opgebracht uit het overblij- tegen een iets lagere dan de ge- jaa rinkomen tot en met 23.000,- vende inkomen. Dit brengt met bruikelijke hypotheekrente. tot 29,5% bij een jaarinkomen van zich mee dat gedurende de eerste 5 70.000,- en hoger. jaar extra aflossingen verplicht Wat betekent gemeentegarantie kunnen worden gesteld, niet? Voor welk bedrag staat de ge- Veel mensen denken dat gemeen- meente garant? Procedure tegarantie wil zeggen dat de ge- De gemeente kan zich garant stel- Het aanvragen van gemeentega- meente bijspringt wanneer zij zelf len voor: de koopsom, overdracht- rantie dient niet rechtstreeks bij - door welke oorzaak dan ook - sbelasting, makelaarskosten, no- de gemeente, doch bij een van de hun woonlasten niet meer kunnen tariskosten en sedert 1 januari 1985 door de minister van Volkshuis- opbrengen. "In het garantiebesluit ook voor afsluitprovisie van de vesting aangewezen Bemiddelen- staat immers dat de gemeente de hypothecaire lening, kosten van de Organen te geschieden. Uw betaling van rente en aflossing taxatie en de kosten van de aan- bank kan u hier nader over in- garandeert", luidt dan de redene- vraag voor de gemeentegarantie, lichten. Het Bemiddelend Orgaan ring. Hoe voor de hand liggend Ook eventuele verbouwingskosten stuurt uw aanvraag, voorzien van deze veronderstelling ook mag kunnen worden meegenomen. een advies, door naar het gemeen- zijn, zij is niet juist. tebestuur. Zo spoedig mogelijk na Tweeverdieners ontvangst neemt het college van b. De normen Wanneer u gezamenlijk met uw en w. dan een beslissing op uw Bij het verlenen van gemeentega- echtgenoot of partner een woning aanvraag. rantie zal allereerst worden on- 'koopt met gemeentegarantie dan Wilt u meer informatie neemt u derzocht of de uit de lening voort- kunnen, indien nodig, voor de duur dan contact op met Hans Beukert vloeiende jaarlast in een redelijke van 5 jaar beide inkomens worden van de afdeling Financiële Zaken verhouding staat tot het bruto opgeteld als basis voor de bereke- van het stadhuis. jaarinkomen van de aanvrager. Als basis diende aanvankelijk de 20-procent norm, dat wil zeggen dat 1/5 deel van het bruto inkomen mocht worden "verwoond". Dit percentage is later steeds meer verfijnd door er een progressieve stijging in aan te brengen. Dit be tekent bij een hoger inkomen een hogere toegestane woonlast, niet alleen in guldens, maar ook in procenten. Op 1 april 1985 werden de normen opnieuw wat aange scherpt, waardoor in het algemeen aanvragers van gemeentegarantie De gemeenteraad heeft in de vergadering van november j.l. beleidsvoornemens op het gebied van de vrouwenemancipatie vastgesteld. Een van deze beleidsvoornemens betreft het instellen van een werkgroep vrouwenemancipatie, die belast gaat worden met het ontwerpen van een nota vrouwenemancipatie. In deze nota zal aandacht besteed worden aan de ongelijkwaardige positie van de vrouw t.o.v. de man op alle terreinen van de samenleving. Aanbevelingen om deze ongelijkwaardigheid op te heffen zullen deel uitmaken van de vrouwenemancipatienota. De werkgroep moet volgens het college van burgemeester en wethouders bestaan uit: a) drie door de Commissie Welzijn uit haar midden aan te wijzen leden (één van die leden fungeert als voor zitter van de werkgroep); b) de emancipatie-ambenaar, tevens secretaris van de werkgroep; c) twee vrouwen op persoonlijke titel uit de Middelburgse samenleving; d) ad-hoc deskundige ambtenaren en eventueel anderé deskundigen al naar gelang het onderwerp wat aan de orde is. Vrouwen die in deze werkgroep zitting willen nemen dienen betrokken te zijn bij het vrouwenemancipatie-gebeuren; dit kan bijv. blijken uit door haar op dit gebied georganiseerde of gevolgde aktiviteiten. Ook het bezitten van een zekere deskundigheid op het terrein van de vrouwenemancipatie wordt op prijs gesteld. Voorts moet men bereid zijn mee te denken over wat de taak van de gemeente op dit terrein moet en kan zijn. Vrouwen die menen in aanmerking te komen voor zitting in de werkgroep kunnen zich tot 26 april a.s. aanmelden bij burgemeester en wethouders, Lange Noordstraat 1, 4331 CB Middelburg. Nadere inlichtingen zijn te verkrijgen bij de emancipatie-ambtenaar van de afd. welzijnszaken, de heer W. Wisse, tel. 26251, tst. 234. Door burgemeester en wethouder is toestemming verleend een huis-aan-huis collecte te houden aan: - Ned. Hartstichting van maandag 15 t/m zaterdag 20 april - Sticht. Nationaal Fonds Sport Gehandicapten van maandag 22 t/m zaterdag 27 april. Bij het collecteren moet men gebruik maken van verzegelde collectebussen, ook als men met collectezakjes werkt. Collectanten mogen niet jonger zijn dan 15 jaar. If li H AANVRAGEN VERGUNNING Bij burgemeester en wethouders is een hinderwetvergunning aangevraagd door: - Hema Vastgoed BV voor een wa renhuis met dienstruimten aan de Lange Delft 12. Indienen mondelin ge bezwaren mogelijk tot 13 april. Schriftelijke bezwaren tot 20 april. - De heer A. Sturm voor de slagerij aan de Veersesingel 90. Indienen mondelinge bezwaren mogelijk tot 13 april. Schriftelijke bezwaren tot 20 april. Mondelinge bezwaren tegen een aan vraag kunnen worden ingediend tij dens een hoorzitting. Via tel. 26251 tst. 413 kan worden verzocht een hoorzit ting te houden. Tijdens de openbare zitting kan men van gedachten wisse len met aanvrager, bevoegd gezag en verdere aanwezigen. Schriftelijke bezwaren kunnen wor den ingediend bij burgemeester en - Commissie Welzijn, woensdag 17 om 16.00 uur Secr. de heer A.J. Wien (spreekrecht) - Bestuurscommissie Culturele Zaken, don derdag 18 om 15.45 uur Secr. mej. J. Cijsouw (spreekrecht) - Gemeenteraad, maandag 22 om 14.00 uur. - Bestuurscommissie Welzijnsaccommoda- ties, dinsdag 23 om 19.30 uur Secr. mej. C. Manuputty (spreekrecht). Voor het gebruik maken van het spreekrecht moet een afspraak gemaakt worden met de commissiesecretar(is)esse op het stadhuis. Te lefoon 26251. Gemeenteraad woensdag 17 april om 19.30 uur (extra vergadering). Aanbieding van de pro fielschets van de nieuw te benoemen burge meester aan de Commissaris van de Koningin. PLAATS EN VERKEERSMAATREGEL 1. Burgerweidestraat tussen Langevieleweg en Oude Koudekerkseweg ge heel afgesloten voor alle verkeer 2. Balkengat Afgesloten voor alle verkeer 3. Segeersweg afgesloten voor alle verkeer 4. Gravenstraat Gedeeltelijk afgesloten voor alle verkeer. AARD VAN HET WERK Herbestrating AANVANGS DATUM In uitvoering Herbestrating In uitvoering Herbestrating In uitvoering Herinrichting In uitvoering wethouders. Tegelijkertijd met het in dienen van een bezwaarschrift kan worden verzocht om persoonlijke ge gevens niet bekend te maken. Alleen degenen die gebruik hebben gemaakt van één of meer genoemde mogelijkheden tot het indienen van bezwaren en degenen die aantonen daar redelijkerwijs niet toe in staat te zijn geweest kunnen later beroep in stellen bij de Kroon tegen de genomen beslissing. VERLENEN VERGUNNING Burgemeester en wethouders verleen den een hinderwetvergunning aan To tal Nederland NV voor een verkoop punt van motorbrandstoffen aan de Schroeweg. Indienen beroepschrift mogelijk tot 27 april Een beroepschrift moet worden gericht aan Hare Majesteit de Koningin en worden gevonden aan de Raad van State, afd. voor Geschillen van Be stuur, Kneuterdijk 22, 2514 EN 's- Gravenhage. Een verzoek tot schorsing of een voorlopige voorziening moet worden gericht aan de voorzitter van de afd. voor Geschillen van Bestuur. De beschikking wordt na afloop van de beroepstermijn van kracht tenzij voor dit tijd beroep is ingesteld en tevens wordt verzocht de beschikking te schorsen of een voorlopige voorziening te treffen. Een beroepschrift kan alleen worden ingediend door de aanvrager, door de genen die bezwaar inbrachten tegen de aanvraag en door degenen die aanto nen daar niet toe in staat te zijn ge weest. De aanvragen en de beschikking liggen op werkdagen ter inzage bij de afd. Algemene Zaken in hel stadhuis. Na een telefonische af spraak (tel. 26251, tst. 415) kunnen destukken ook op donderdagavond worden ingezien. Bij de stukken ligt een mededeling waar en wan neer een mondelinge toelichting kan worden verkregen. Na de lange en koude winter gaan velen zich voorbereiden op de komende zomervakantie. Denkt u hierbij ook aan de geldigheid van uw paspoort? Onder normale omstandigheden duurt verlenging of vernieuwing ongeveer een week, maar in de zomerdrukte kan hierin vertraging ontstaan. Wacht dus niet te lang met uw aanvraag. 1 i 1 Colofon Deze voorlichtings rubriek van de gemeente Middelburg staat onder redactie van het bureau Voorlichting in het stadhuis. Telefoon: (01180) 26251,toestel 133 M22\. Reacties zijn altijd van harte welkom.

de Faam | 1985 | | pagina 5