Enkele woelige jaren uit kerkelijk Vlissingen Voorjaarsmode in de Miro Zeeuws studiefonds vergunning machinefabriek lewedorp Lid emancipatiecommissie gevraagd Kleine kernen D DE F AAM-DE VLISSINGER Woensdag 10 april 1985 De provincie krijgt meer zeggenschap over het per jaar te bouwen aantal woningen in de Zeeuwse gemeenten. Nadat het rijk heeft vastgesteld hoeveel woningen er per provincie gebouwd mogen worden in een jaar brengt het dagelijks bestuur van de provincie een bindend advies uit over de verdeling van die huizen over de dertig gemeenten. Commissie Overleg Gemeenten Toedeling Woningverbete ring. Speciale aandacht IX BEROEP provinciale griffie ABDIJ De provinciale emancipatiecommissie Zeeland is op zoek naar een nieuw lid. Door het vertrek van de heer A.J. Dijkwel, als gevolg van zijn aanvaarding van het statenlidmaatschap, is een vacature ont staan. De voorkeur van de commissie gaat uit naar de benoeming van een man, daar alle andere leden vrouwen zijn. De emancipatie com missie richt zich op vrouwenemancipatie, maar de visie vanuit het mannelijke deel van de samenleving wordt daarbij niet uit het oog verloren. Van het nieuwe commissielid wordt gevraagd deskundigheid op emancipa tiegebied binding met het werk op dat terrein - de mensen en or- gansiaties die emancipatoir werken; bekendheid met het werk terrein van het provinciaal bestuur; woonachtig zijn in Zeeland. Er worden geen diploma's ge vraagd; ervaring, opgedaan in de praktijk is net zo goed. Per vergadering ontvangt een commissielid ƒ141, Ook de reiskosten worden vergoed. Ge middeld vergadert de commissie zes keer per jaar. Er wordt naar gestreefd de vergaderingen beur telings 's middags en 's avonds te houden, opdat met eventuele kinderopvang en werkkring reke ning kan worden gehouden. De provinciale emancipatiecom missie adviseert het dagelijks be stuur van de provincie over het emancipatiebeleid, zowel voor de bevolking als voor het provinciaal personeel. Onderzocht wordt welke achterstandsituaties er zijn en hoe die kunnen worden ver holpen. Ook bekijkt de commissie de verzoeken die de provincie krijgt om subsidie in emancipa toire activiteiten. Het is de bedoeling, dat het nieu we commissielid op persoonlijke titel zitting neemt en dus niet een organisatie of instelling vertegen woordigt. Aanmeldingen voor het lid maatschap kunnen worden ge richt aan gedeputeerde staten van Zeeland, postbus 6001, 4330 LA Middelburg. Zij moe- uws ten voor 18 april binnen zijn; daqrna volgt de benoemings procedure. Dit artikel is de tweede oproep voor voorziening in de vacature. In de eerste oproep, eind februari, was verzuimd de sluitingsdatum op te nemen. Mensen die al heb ben gereageerd, hoeven niet op nieuw te schrijven: hun aanmel ding blijft van kracht. Provinciale staten beslissing 26 april over een bedrag van 11 5 duizend gulden voor het regionaal welzijnsbeleid in kleine kernen. De gemeenten hebben een in ventarisatie gemaakt van zaken die met dit geld betaald kunnen worden. Het gaat om de tot standkoming van beperkte wo ningbouwplannen, het maken van integrale dorpsplannen, fi nanciële bijdragen in onder wijszaken en op sociaal-cultu reel terrein en het meervoudig gebruik van dorpshuizen. Gedeputeerde staten stellen voor het geld te putten uit het wei- zijnsfonds. In de praktijk is geble ken dat kleine-kernenprojecten vaak een lange aanlooptijd nodig hebben. Daarom word ook voor gesteld een eventueel restant van het krediet aan het eind van het jaar naar de volgende begroting over te hevelen en opnieuw voor de kleine kernen te bestemmen. Provincie en volkshuisvesting Tot nu toe is het zo, dat de pro vincie adviseert over de te bou wen woningen, maar dat de be slissing bij het rijk ligt. Voor 1 september kunnen aanvragen voor een bijdrage in de stu diekosten worden ingediend bij de stichting Zeeuws Studiefonds. Alleen Zeeuwse scholieren of studenten komen voor zo'n bijdrage in aanmerking. Mensert die van buiten de provincie in Zeeland komen studeren zijn uitgesloten. Een andere belangrijke voorwaarde is de financiële draagkracht van de scholier, student of zijn ouders/verzorgers. Doorgaans worden bijdragen verstrekt aan mensen die niet of maar in kleine mate aanspraak kunnen maken op een rijksstudi'ebeurs of -toe- lage. De bijdragen worden verleend als renteloze voorschotten. Alle studierichtingen en opleidingen komen in beginsel voor een bij drage uit het Zeeuwse Studiefonds in aanmerking. Een uitzondering wordt gemaakt voor studies in het buitenland, zij het dat opleidingen in België wel weer onder de werking van het fonds valllen. De tegemoetkoming in de studiekosten moet volgens een speciaal formulier worden aangevraagd. De formulieren zijn verkrijgbaar bij de gemeentehuizen in Zeeland, de gewestelijke arbeidsbureaus en bij het secretariaat van de stichting Zeeuws Studiefonds. Het secretariaat is gevestigd in het gebouw van de Stichting Zeeland, Dam 51, Middel burg, telefoon 01 180-33024, toestel 51. De openingstijden zijn: werkdagen van 8.30 tot 1 2.30 uur. Bij het secretariaat kan ook nadere informatie worden ingewonnen. Gedeputeerde staten worden in hun taak terzijde gestaan door de provinciale volkshuisvestings commissie. De commissie advi seert het provinciaal bestuur over het totale volkshuisvestingsbe leid, maar vooral over het pro gramma-advies (het advies dat de provincie aan het rijk geeft over de te bouwen huizen in heel Zee land) en het verdelingsadvies (het advies dat bindend is en de ver deling van de woningen over de gemeenten regelt). Voorzitter van de commissie is de gedeputeerde voor volkshuisves ting E. Maris-Koster, secretaris is de hoofd-ingenieur-directeur volkshuisvesting, die ook inspec teur volkshuisvesting is. Leden zijn de tweede verantwoordelijke gedeputeerde voor volkshuisves ting, het hoofd van het bureau ruimtelijke ordening van de pro vinciale griffie, de directeuren van de provinciale planologische dienst, het provinciaal opbouwor- gaan Stichting Zeeland en het economisch-technologisch insti tuut Zeeland, de hoofdinspec teur-directeur arbeidsvoorziening in Zeeland, de inspecteur voor de ruimtelijke ordening en een ver tegenwoordiger namens de ge meenten. Een ander instrument in het volkshuisvestingsbeleid wordt het óverleg tussen de provincie en de drie regio's waarin Zee land is verdeeld: Schouwen- Duiveland, Tholen en Sint Phi- lipsland, Midden-Zeeland en Zeeuwsch-Vlaanderen. In de praktijk kan het voorkomen, dat onderscheid moet worden ge maakt tussen Schouwen-Dui- veland enerzijds en Tholen en Sint-Philipsland anderzijds. Hetzelfde geldt voor Walcheren en de beide Bevelanden. De gemeenten moeten een wo ningbouwprogramma opstellen aan de hand waarvan gedepu teerde staten een overkoepelend programma voor de hele provin cie kunnen maken. Uitgangspunt is - uiteraard - vraag en aanbod op de woningmarkt zoveel mogelijk op elkaar af te stemmen. Het is de bedoeling, dat de pro vincie in december haar bin dende verdeiingsadvies uit brengt aan de staatssecretaris van volkshuisvesting en wel door tussenkomst van de hoofdingenieur-directeur volks huisvesting in Zeeland. Als in de loop van het jaar blijkt dat een gemeente haar deel in de woningbouw niet kan uitvoe ren, wordt een herverdeling toegepast. Het gaat steeds om gesubsidiëer- de woningbouw maar bij de toe deling wordt ook rekening ge houden met de niet-gesubsidieer- de sector. Ook de activiteiten die gebeuren volgens de stads- en dorpsvernieuwing worden mee gewogen. Een deel van de toege wezen nieuwbouwwoningen moet steeds voor bijzondere ge vallen worden gereserveerd. Het is de bedoeling, dat de ge meenten een toedeling voor meer jaren tegelijk krijgen; het contin gent voor het eerste jaar is steeds definitief; dat voor de daarop vol gende jaren wordt steeds aan de praktijk aangepast. Behalve door nieuwbouw wordt ook door woningverbetering en verbouwingen de woningmarkt sterker. Bij hun adviezen moe ten gedeputeerde staten daar om ook dit onderdeel betrek ken. Dit gaat weer via infor matieverstrekking van de ge meenten en wel aan de hand van de woningbouwprogram ma's Zoals gezegd moeten vraag en aanbod op de huizenmarkt zoveel mogelijk op elkaar worden afge stemd. Dat betekent, dat in som mige gevallen speciale aandacht op onderdelen moet worden ge geven. Van die speciale zaken zijn woningen voor jongeren en ge handicapten, de mogelijkheid voor ouderen zo lang mogelijk xelfstandig te wonen en de be schikbaarheid van woonwagen- certtra. Het volkshuisvestingsbeleid kan niet als een losstaand iets in het totale provinciale beleid worden gezien. Er zal dan ook rekening moeten worden gehouden met de financiën en andere beleidsterrei nen zoals welzijn, ruimtelijke or dening en sociaal-economische aspecten. De nieuwe situatie in het volks huisvestingsbeleid is nog niet doorgevoerd. Het gaat om be leidsvoornemens. De provincia le planologische commissie Woonwagencentra horen volkshuisvestingsbeleid. spreekt zich erover uit in haar vergadering op woensdag 10 april De noorcommissie bestemmings plannen houdt vrijdag 19 april tweemaal zitting in het provincie huis, Sint Pieterstraat 42, Mid delburg. De eerste zitting is om tien uur 's morgens. Gehoord wordt de ge westelijke raad voor Zeeland van het Landbouwschap over zijn be zwaar tegen het bestemmings plan Buitengebied van de ge meente Borsele. Ook het ge meentebestuur van Borsele wordt in de gelegenheid gesteld zijn vi sie te geven. De kamer van koophandel en fa brieken voor Zeeuwsch-Vlaande ren in Terneuzen en de heer B.L.P. van de Velde uit Heikant hebben bezwaar gemaakt tegen het bestemmingsplan Heikant van de gemeente Hulst. In de zit ting van half elf kunnen zij hun bezwaren toelichten, waarna het gemeentebestuur van Hulst daar op weer een reactie kan geven. De hoorcommissie bestemmings plannen adviseert het dagelijks bestuur van de provincie over de goedkeuring van gemeentelijke bestemmingsplannen. Abdijnieuws is de informatierubriek van de provincie Zeeland. Redactie: bureau voorlichting. Sint Pieterstraat 42, 4331 EW Middelburg, telefoon 01180-31392 of 31402 V*' ."V .-> - Woelige jaren waren het, niet al leen op politiek, maar ook op godsdienstig gebied. We schrijven 1622. Eén jaar na het aflopen van het zogenaamde Twaalf Jarig Be stand. De strijd tussen Arminianen en Gomaristen was pas enkele ja ren achter de rug, hetgeen uit eindelijk Oldenbarneveldt letter lijk de kop kostte. Het is ook het jaar waarin Spinola vergeefs Bergen op Zoom belegerde. Ook in Vlissingen heerste onrust. Niet zozeer vanwege het wapen gekletter, maar meer ten gevolge van opschudding in de Neder- duitsch Gereformeerde (thans Hervormde) gemeente, die dat jaar 50 jaar bestond. Wat deed de gemoederen in dat stadje zo hoog oplaaien? Een van de vier predikanten, Da niël van Laren Jz. had het durven wagen om andere gedachten uit te spreken dan de rechtzinnigen. En dat niet zelfs één maar meerdere keren. Daniël van Laren, geboren te Antwerpen op 3-1-1985, was de oudste zoon uit een groot gezin van Joos van Laren en Mayken Knockaerts. In 1608 was Daniël .predikant te IJzendijke geworden en reeds in 1609 was hij te Vlis singen beroepen na een moeizame beroepingsprocedure. Deze predikant nu, begon de leer van het chiliasme te propageren, d.w.z. de leer van een geloof in een duizendjarig vredesrijk op aarde op grond van een tekst in de bijbel (Openb. 20: 2-7-). Ook be roemde hij zich op de gave der profetie. Hoewel hij zeer gezien was onder de gemeenteleden, was dit voor de kerkeraad toch aanleiding om hem ter verantwoording te roe pen. Zo ook deed de Magistraat van Vlissingen, want kerk en staat gingen in die tijd immers hand in hand. Magistraat en kerkeraad DOOR CHRIST PETERS 'Archiefsprokkels' is een ru briek die in principe weke lijks op deze pagina ver schijnt. Voor de inhoud te kenen per keer de gemeen tearchivarissen Christ Peters (Vlissingen) of Peter Sijnke (Middelburg). Eiridredactie Ad Hanneman. wendden zich samen tot de classis Walcheren en beschuldigden daar de predikant van dwalingen. Overigens waren deze opvattin gen niets nieuws. Van oudsher kwamen ze in de Christelijke kerk voor. Van tijd tot tijd staken deze weer de kop op. De bekendste zijn onder meer rondom het jaar 1000 die van Raoul Glaber die zelfs de hele natuur zag meewerken alsof de lente van de wereld was aan gebroken en in de 16e eeuw die van de Wederdopers te Münster. Dergelijke chiliastische verwach tingen kwamen vaak voor in tij den van plotselinge grotere voor spoed (dit werd gezien als een be paald voorteken). Het is mogelijk dat te Vlissingen een rol heeft ge speeld: de voortzetting van de strijd tegen Spanje en de oprich ting van de West Indische Com pagnie in 1621. (Voor sommigen méér inkomsten o.a., d.m.v. buit gelden, voor anderen daarentegen meer armoede). van de predikant. Daarop togen enkele mensen uit Vlissingen naar Middelburg om de classis namens vele honderden burgers te ver- De Verkoop van het geschil Nu terug naar het geschil, classis zond enkele mensen naar Vlissingen om de zaak uit te zoe ken en zo mogelijk partijen te verzoenen. Doch zij werden eerst "door enige onstuymige burgers in hunne handelingen belet". De po gingen tot verzoening waren ech ter vruchteloos. De classis dreigde met schorsing DOOR PRE D I C A T over byfinuUre 'Ttxtctv. M>JOOS VAN X AREN Interieur St. Jacobskerk Vlissingen, midden 17e eeuw. Op de preekstoel Joos van Laren, broer van Daniël. Vlissingen, ca. 1650. zoeken geen maatregelen tegen de predikant te nemen daar zij an ders een scheuring vreesden. Oplossing Van Laren kwam zélf met een op lossing: hij bood aan vrijwillig Vlissingen te verlaten, mits men hem een behoorlijk getuigschrift zou geven zodat hij elders beroe pen kon worden. Ondanks het feit dat het een moeilijke zaak was voor de classis kwam men er toch uil. Er werd een getuigschrift opgemaakt waarmee ook Daniël van Laren zich kon verenigen. Van Laren vertrok uit Vlissingen en werd door bemiddeling van de classis in 1625 te Arnhem beroepen, waar hij ook is gestorven. Dat deze affaire een zéér moei lijke is geweest, zélfs de bekend making van de beslissing van de classis, blijkt uit het feit dat zelfs de Staten van Zeeland zich er nog mee bemoeiden. Weliswaar op verzoek van de Magistraat van Vlissingen. In de Statenvergadering van 9-9-1623 was onder meer aan de orde: "Door een delegatie van het stadsbestuur t.w. Burg. de Moor en Pensionaris Porrenaer werd verzocht aan de staten om nog twee of drie compagnieën solda ten wanneer het oordeel van de classis vanaf de kansel bekend gemaakt zou worden in verband met gevreesde onlusten. De Staten adviseerden nog even te wachten met bekend maken, tot de gemoederen bedaard zouden zijn. Dan was er ook geen verster king meer nodig. Bovendien vreesden ze, dat versterking de gemoederen nog méér zou verhit ten, zodat het middel averechts zou werken". Aldus werd beslo ten. Langzaam maar zeker keerde daarop de rust in het Vlissingse terug. Enkele woelige jaren in het •geestelijke leven waren voorbij. Gedeputeerde Staten van Zeeland maken op grond van artikel 31 van de Wet alge mene bepalingen milieuhygiëne het volgende bekend. Aanvraag: Machine Fabriek Lewedorp v.o.f. te Lewedorp heeft bij hen op 4 januari 1985 een aanvraag ingediend om vergunning ingevolge de Hinderwet voor het uitbreiden van een metaalwalserij met een tank met vloeibare zuurstof, een vlakwals met bijbeho rende loods, een opslagloods en een weegbrug. De inrichting is gelegen aan de Frank- rijkweg te Nieuwdorp, kadastraal bekend gemeente Borsele, sectie A, no. 579 (qed en gemeente Vlissingen, sectie M, no. 634 (ged.). Ter inzage: Na het volgen van de vereiste procedure hebben Gedeputeerde Staten besloten de gevraagde vergunning te verlenen onder voorschriften ter voorkoming of beperking van gevaar, schade of hinder buiten de inrichting. De aanvraag, de vergunning en overige stukken liggen voor een ieder Ier inzage van 11 april 1985 tot en met 10 mei 1985 op de volgende plaatsen en tijden: - in het gemeentehuis van Borsele, Stenevate 10, Heinkenszand op werkdagen van 9-12 en van 14-16 uur en iedere vrijdagavond in de openbare bibliotheek, Stenge plein 1Heinkenszand van 17-20 uur; - in het gemeentehuis van Vlissingen op werkdagen van 8.30-12.30 en van 13.30- 15.00 uur en iedere woensdagavond van 17.15-20.15 uur; - op het bureau Milieuzaken van de provinciale griffie, St. Pieterstraat 42 te Middel burg, op werkdagen van 9-12 en van 14-16 uur. Beroep: Vanaf 11 april 1985 tot en met 10 mei 1985 kan tegen voornoemde vergunning beroep worden ingesteld bij de Kroon door de aanvrager, de betrokken adviseurs, degenen die overeenkomstig artikel 20, 21, 22, 2e lid of 28, 1e lid onder c van bovengenoemde wet bezwaren hebben ingebracht of door enige andere belanghebbende die aantoont dat hij redelijkerwijs niet in staat is geweest overeenkomstig de hierboven genoemde artikelen bezwaren in te brengen. De vergunning wordt op 11 mei 1985 van kracht, tenzij overeenkomstig artikel 60a van de Wet op de Raad van State, een verzoek tot schorsing dan wel tot het treffen van een voorlopige voorziening is gedaan. Eventuele beroepschriften moeten worden gericht aan Hare Majesteit de Koningin en moeten worden gezonden aan de Raad van State, Afdeling voor de geschillen van bestuur, Kneuterdijk 22, 2514 EN 's-Gra- venhage. Een eventueel verzoek tot schorsing of een voorlopige voorziening moet worden gericht aan de Voorzitter van de Afdeling voor de geschillen van bestuur van de Raad van State. Middelburg, 10 april 1985. sint pieterstraat 42, postbus 60014330 la middelburg, tel. 01180-31011 De Miro in Vlissingen staat vrij dag 12 april in het teken van de voorjaarsmode tijdens een groots opgezette modeshow. Er doen acht mannequins en dressmen mee en een aantal kindermodcllen. De show duurt van 14 tot 21 uur. Natuurlijk zullen ook hier bij de damescollectie de pasteltinten overheersen. Deze kleuren lopen door het hele assortiment blouses, rokken, pantalons, overalls en polo's, dus combinaties genoeg. Maar ook de heren blijven, wat kleur betreft, niet bij de dames achter. In de herenmode zijn vooral de kleuren wit, ecru. beige maar ook prachtige pastels troef. Het vrolijkste is natuurlijk de kin dermode. Blij bedrukte hemden, rokken en bloesjes geven moge lijkheden tot een goede combina tie.

de Faam | 1985 | | pagina 13