7 De waardering voor Cats WALCHEREN: HOE HET ONTSTOND EN DE EERSTE ONTWI Archiejsprokkds Schoolfoto uit de oude doos ZEELAND 7 Hoorzitting welzijnsbeleid HELPT NEPAL DE FAAM - DE VLISSINGER Woensdag 6 maart 1985 ZEELAND IN DE PEN IN BEHOEP Volgende week vrijdag komen provinciale staten van Zeeland Zeeland helpt bijeen voor de maartvergadering. Er staan een kleine twintig Nepal voorstellen op de agenda. Wegenbouw Bejaardenoorden Diverse subsidies Stormschade Geschiedschrijving Onderwijs Paulinapolder Bezwaarschrift jongerenbeweging Gevonden voorwerpen in Middelburg Veronica weg Gratis Oranje-België Stromingsleer W eduwe/weduwnaar Kcite VVD ABDIJ u\\ Brouwershaven in 1934. Sinds de verschijning van de be kende en omvangrijke dissertatie van P.J. Meertens in 1 943 zijn er nogal wat studies aan het feno meen Jacob Cats gewijd. Meer tens geeft een afgewogen oordeel over deze Zeeuwse dichter. Geen groot man, allerminst een man van het eerste plan. "Maar op het tweede plan, waar in het pan theon van ons volk plaats is, komt hij volkomen tot zijn recht als vertegenwoordiger van het volk en de tijd waarvan hij deel uitmaakte: het calvinistische Hol land en Zeeland uit de bloeitijd van onze Gouden Eeuw". Meertens onderschrijft het harde oordeel van Busken Huet niet. Huet noemde Cats een godvre zende moneymaker en de incar natie van de Nederlandse demon. "Met zijne door en door laaghar tige moraal, zijne leuteriievende vroomheid en keutelachtige poe- zie, heeft hij onnoerpelijk veel kwaad gesticht. Zijne populariteit is een nationale ramp geweest". De waardering voor Cats in Ne derland en Vlaanderen van de 1 7e tot de 1 9e eeuw was evenwel groot. Dat is heel duidelijk te lezen in de bekroonde verhandeling van Marcel de Smedt: 'De literair- historische activiteit van Jan Frans Willems (1793-1846) en Ferdinand Augustijn Snellaert (1809-1872)', uitgegeven te Gent in 1984. Bekroning en pu blicatie geschiedde door de Ko ninklijke Academie voor Neder landse Taal- en Letterkunde. Jan Frans Willems, de vader van de Vlaamse beweging, noemt Cats de grondlegger van het ka rakter van de Belgische dicht kunst van de 17e en 18e eeuw. Hij was en is de aanbeden dichter der Belgen door de zoetvloeiende loop van zijn verzen, de gemak kelijkheid, eenvoudigheid en na tuurlijkheid van zijn voordracht, het onopgeloste en zedelijke van zijn denkbeelden, in één zin: 'de volkmatigheyd der schrijfwijze'. Met die volkmatigheid bedoelt Willems een volkse, bevattelijke manier van schrijven. Willems stelt Cats naast Hooft en Vondel, maar hun werken vonden in het zuiden niet zo'n weerklank als in het noorden. Waarom, zo vraagt Willems zich af, die hoge waarde ring voor Cats van de Vlaamse le zer. Willems zoekt de verklaring in het feit dat de hogere bevolkings klassen in de Zuidelijke Nederlan den zich uitsluitend van het Frans bedienden, terwijl de beoefening van het Nederlands aan lagere De tweede kamer uit Gedeputeer de Staten houdt dinsdag 1 2 maart tweemaal zitting om beroep schriften tegen gemeentelijke be slissingen over bijstandszaken te behandelen. Beslissingen van het college van b en w van Middelburg worden aangevochten. De zittingen beginnen om 1 1.00 en 1 1.20 uur. Beide zittingen zijn openbaar en worden gehouden in het provin ciehuis, Sint Pieterstraat 42 in Middelburg. Staten- Verpleeghuisplan Tholen/Sint Philipsland Op maandag 1 1 maart, 20.00 uuriserin het gebouw Ten Anker, Ten Ankerweg 32, Tholen een voorlichtingsbijeenkomst, over het verpleeghuisplan voor Tholen en Sint Philipsland. Deskundigen van de Provinciale raad voor de volksgezondheid zullen een toelichting geven. De bijeenkomst is voor ieder vrij toe gankelijk. klassen werd overgelaten. De be vattelijke poezie van Cats sprak de gewone man zeer aan. Ook de vriend van Willems en medebroeder in de Vlaamse taal strijd, Ferdinand Snellaert, heeft veel waardering voor Cats, maar weet toch een negatieve trek in de poezie van de dichter aan te wij zen, Snellaert spreekt over de eentonigheid en de buitenmatige gerektheid van sommige stukken. De Smedt wijst er in zijn uitvoeri ge studie op, dat Willems en Snellaert met hun literair-histori sche arbeid de Vlamingen zelfbe wustheid wilden geven door hen waardering en liefde voorde eigen taal bij te brengen. "Het middel bij uitstek om deze doelstelling te verwezenlijken was volgens hen het bekend maken van onze literatuurgeschiedenis". Beiden hebben een emotionele betrokkenheid, bij hun onder werp. Willems en Snellaert wil den aantonen dat het Nederlands bestaansrecht had in de Zuidelijke provincies. Het werd toch van ouds gebruikt! In de dichtkunst van Cats vond men de taal van het volk terug. vin- vergadering Een van de eerste handelingen is de beëdiging van een nieuw sta tenlid: de heer A.J. Dijkwel uit Middelburg, die in de plaats komt van de heer P. Scheele, die kort geleden ontslag heeft genomen. De Stichting studiecentrum we genbouw gaat onderzoek doen naar het gebruik van alternatieve materialen in de wegenbouw. Het gaat b.v. om het gebruik van bouw- en sloopafval, kolenrest- stoffen, vuilverbrandingsresten en hergebruik van asfalt. Aan het rijk en de provincies is gevraagd subsidies te verstrekken. GS van Zeeland stellen de Staten voor om voor de jaren 1985 en 1986 ƒ10.000,— per jaar te geven. De financiering van de bejaarden oorden zal volledig worden her zien. Dit komt door een ingrijpen de wijziging van de Wet op de be jaardenoorden per 1 januari jl. Een van de gevolgen is dat de provin cie de beschikbare overheidsgel den zal gaan verdelen. Aan de Staten wordt gevraagd de nodige kredieten beschikbaar te stellen voor het verstrekken van subsidies of voorschotten en voor het automatisch verwerken van de financiële gegevens. Ook dient de verordening bejaar denoorden Zeeland te worden veranderd. Ook nu worden weer enkele voor stellen gedaan voor subsidiëring van vrijwilligerswerk of werk in de maatschappelijke en sociaal-cul turele sfeer. Voorgesteld wordt om de stich ting unie van vrijwilligers in de provincie Zeeland over 1 985 een subsidie van 3000,— te verle nen. Dit is nu nog een incidentele bijdragen. Bekeken zal worden of dit in de toekomst een jaarlijkse uitkering wordt. Het Zeeuws servicebureau voor jeugd- en jongerenwerk gaat ver huizen naar het Koorkerkhof. De Staten moeten beslissen over een éénmalige uitkering van 13.500,— ter bestrijding van de verhuiskosten en over een be drag van ƒ42.500,— voor het uitvoeren van herstelwerk aan het betreffende Abdijpand. Bij wijze van uitzondering willen GS ƒ17.000,beschikbaar stellen voor het organiseren van vakantieweken voor gehandicap ten, door het Provinciaal overieg- en samenwerkingsverband oude renbonden in Zeeland (POSO). Tot en met 1984 werd dit gedaan door de Zeeuwse vrouwenraad. Na het wegvallen van de Zeeuwse collecte kon deze dit niet blijven doen. Eind november werd de Techni sche bibliotheek in Vlissingen ge troffen door een zware storm. Na het wegwaaien van de dakbedek king ontstond een enorme water schade aan boeken en tijdschrif ten. De Staten wordt voorgesteld een extra subsidie van 260.000,— te verstrekken voor het herstel van de schade. Voor het aanstellen van een nieu we auteur, drs. G. van der Ham, te Amsterdam, ten behoeve van Verleden week hebben alle Zeeuwse huishoudens een brief ontvangen van de commissaris der koningin, dr. C. Boertien. De Zeeuwse bevolking wordt in deze brief opgeroepen om het pas ge starte onderwijsproject 'Zeeland helpt Nepal' te steunen. Het pro ject in Nepal wordt uitgevoerd Op dinsdag 1 2 maart, 1 6.30 uur wordt in het provinciehuis, Sint Pieterstraat 42 te Middelburg een openbare hoorzitting gehouden over de Zeeuwse hoofdlijnennota welzijnsbeleid. De zitting staat onder leiding van gedeputeerde mw. E. Maris-Koster en wordt ge houden in de 2e commissieka mer. door Unicef, het kinderfonds van de Verenigde Naties. Het motto van de actie is 'Leren om te over leven'. De actie gaat verder dan het oplossen van een directe nood. Zij richt zich op het leren om te overleven, op het basison derwijs op het platteland in het westen van Nepal. Dit project omvat meer dan leren schrijven, lezen en rekenen. Wie voor een goede school zorgt schept moge lijkheden voor de toekomst. GIRO 7475 MIDDELBURG het voltooien van de Zeeuwse ge schiedschrijving Tweede Wereld oorlog, vragen GS het nodige geld beschikbaar te stellen. Naar schatting gaat het (honorarium, inclusief onkosten) om een jaar lijks bedrag van 75.000,— Ter voorbereiding en uitvoering van nieuwe provinciale taken op het gebied van het basisonderwijs en het speciaal onderwijs ont vangt de provincie een jaarlijkse rijksbijdrage van twee ton. Voor gesteld wordt dit bedrag te beste den voor het aantrekken van en kele nieuwe medewerkers. De Staten beslissen over een sub sidie van ruim 65.000,— aan de Stichting het Zeeuwse land schap ten behoeve van de aan koop van ruim 46 ha schorren en slikken, gelegen voor de Paulina polder. De commissie AROB (Administra tieve Rechtspraak Overheids Be schikkingen) uit de staten advi seert de Jongerenbeweging FNV niet ontvankelijk te verklaren in een bezwaarschrift tegen een aangekondigde subsidieverla ging. Volgens de commissie was er geen sprake van enig rechtsge volg. Verder worden nog enkele begro tingswijzigingen behandeld en zal worden voorzien in enkele vaca tures in commissies en NV's we gens het vertrek van enkele sta tenleden. De Staten vergaderen zoals altijd in de Statenzaal, Abdij 11 te Middelburg. De vergadering is voor ieder vrij toegankelijk en be gint om 1 0.00 uur. Abdijnieuws is de informatierubriek van de provincie Zeeland. Redactie: bureau voorlichting. Sint Pieterstraat 42, 4331 EW Middelburg, telefoon 01180-31392 of 31402 In de periode van I t/m 15 februari zijn bij de gemeen tepolitie te Middelburg de volgende voorwerpen als gevonden aangegeven: gouden dameshorloge met rood leren bandje; blauw dameshorloge met stalen bandje; quartz-horloge met stalen band; sleutels; rode wollen kindermuts; bruine damesbontmuts; rood/b ruine gebreide wollen muts; 3 paar witte sokken; grijs geruite hcrenpet met klep; padvinderspet; oranje re genjack; card-key; bankbil jetten; hoes van een foto toestel: radio/cassettere corder met oortelefoon; rood etui, inhoud rekenma chientje; tube siliconenkit; bruine portefeuille inhoud geld; zwarte herenporte monnee, inhoud geld; handschoenen: dubbele bruine canvas fietstassen met inhoud; zonnebril. Het discoschip ms De Noorder- naar. beter bekend als oud-Vero- nica schip, gaat weg uit Vlissin gen. Althans voorlopig. Na een onderhoudsbeurt in een dok te Gorichem krijgt 'Veronica' een plaats in de Amsterdamse wate ren. Mogelijkerwijs dat het schip in augustus of september terug keert naar Vlissingen. De Zeeuwse jeugd tot zestien jaar heeft gratis toegang tot de (jeugd)interland Nederland-Bel- gië, die op woensdag 13 maart wordt gespeeld op de Nadorst in Middelburg, aanvang 15.30 uur. Het Nederlands team bestaat uit spelers tot en met zestien jaar. Sa men met België en Frankrijk maakt deze ploeg uit wie er deze zomer mag deelnemen aan de Europese kampioenschappen in Hongarije. Nederland moet in Middelburg in elk geval winnen, wil men verzekerd zijn van deel name in dat Oostblokland. Prof. dr.ir. G. Vossers spreekt donderdag 21 maart over ontwik kelingen in de stromingsleer. De heer Vossers is verbonden aan de afdeling transportfysica van de Technische Hogeschool in Eind hoven. Tijdens de toespraak ko men vooral nieuwe waarncmings- technieken en berekeningsmetho den aan bod. De lezing begint om 20 uur in gebouw De Schakel in Middelburg en is georganiseerd door het Natuurkundig Gezel schap Middelburg. Inlichtingen: 01180-37375. De groep voor weduwen en we duwnaars, die wekelijks bijeen komt in het gebouw van de FIOM aan de Varkensmarkt in Middel burg. heeft een medewerker van de PZEM uitgenodigd om voor lichting te geven over energiege bruik. Belangstellenden worden dinsdag 12 maart om 19.30 uur verwacht. De VVD-afdeling Middelburg houdt op woensdag 13 maart haar jaarlijkse introductie- resp. infor matiebijeenkomst voor leden en overige belangstellenden. Tijdens de bijeenkomst zal infor matie worden verstrekt over de organisatie van de partij en van de afdeling Middelburg door de af delingsvoorzitter, ir. J. den Boer. Vervolgens zal het fractiewcrk worden besproken door ir A. Krijgsman (gemeenteraadsfr actie) en mw. C. de Dreu-Kostcr (statenfractie). Tenslotte zullen vertegenwoordigers van de diver se commissies, van de Vrouwen uit de VVD en van de onafhan kelijke JOVD zich presenteren. De bijeenkomst begint om 20 uur en wordt gehouden de Huifkar te Middelburg. Studie alternatieve materialen wegenbouw. 'Archiefsprokkels' is een ru briek die in principe weke lijks op deze pagina ver schijnt. Voor de inhoud te kenen per keer de gemeen tearchivarissen Christ Peters (Vlissingen) of Peter Sijnke (Middelburg). Eindredactie Ad Hanneman. Door overstromingen is er een geul uitgesleten in het land. 2. In de loop van de jaren heeft de zee klei afgezet op het land en in de geulen blijft zand achter. A an de randen ontstaat zavel (een combi natie tussen zand en klei). 3. Tot slot wordt op de zand- laad nog een laag zavel af gezet. De omgeving zakt door het inklinken van het veen in. 4. De veenlaag klinkt in, waardoor de omgeving zakt. De zandlaag zakt echter niet weg, waardoor deze lagen hoger dan de omgeving komen te liggen. DOOR CHRIST PETERS wenlang ccn strijd geweest tussen de graven van Vlaanderen en die van Holland. Uiteindelijk werd de strijd beslecht in het voordeel van die van Holland. De gevolgen van de wisselende invloeden zijn overal terug te vin den in de diverse nederzettingen op het hele eiland. De eerste en tweede eeuw van onze jaartelling was weer een periode van betrek kelijke rust. Tijdens dit tijdperk vond opslibbing plaats. Ca. 250 n. Chr. begon de volgende overstro- mingsgolf. Nu werd geheel Wal- ongeveer de zevende eeuw trad er duinvorming op de strandwallen. Hel om de kreken liggende veen ging inklinken, terwijl de kreken verlandden. Daardoor kwamen de oorspronkelijk dieper gelegen kreken hoger te liggen dan het er omheen liggende land. Op deze hoger gelegen delen (de kree kruggen) vestigden zich later de eerste bewoners. Bedijkingen Vanaf het jaar 1000 vonden er weer grote vloeden plaats waar- (defensieve) bedijking uitgevoerd. Nog later ging er offensieve be dijking plaatsvinden, door grond aan de zee te onttrekken door middel van inpoldering. Dan zitten we echter al in ccn pe riode waarin al heel wat bewoning mogelijk is, doch daarover een volgende keer meer. I) Ceres Oud-Romeinse godin van de plantengroei, speciaal koren. "Walche ren in vier gezangen", door E. Wolff, geb. Bekker. Hoorn 1769. p. 139. de situering van de kreekruggen op Walcheren. het licht gestippelde deel geeft de kreekruggen uit de periode 300-500 weer. De gearceerde delen zijn de kreekruggen ont staan in de periode 500-700. cheren overstroomd en met een laag klei bedekt. Het gevolg van deze transgressie was ook, dat er in de veenlaag grote geulen uitgeschuurd werden onder meer op Noord Walcheren en bij Westkapelle Kreekruggen Langs deze kreken kwamen zan dige overwallen te liggen met daarachter op het veen kleiafzet- ting. Deze oeverwallen werden langzaam hoger en tijdens een volgende regressieperiode, vanaf door hele stukken veen werden weggeslagen, met alle gevolgen vandien. We denken dan bijvoor beeld aan de vloeden van 1173, 1377 en 1439. Vooral bij deze laatste werd een enorm stuk van het weiland dat vóór Vlissingen (voor de huidige Boulevards) lag. weggeslagen. Tengevolge van al deze grote overstromingen was het noodza kelijk om zich door middel van bedijkingen te wapenen. Vanaf de twaalfde eeuw werd systematische Aanminnig Walch'ren, daar de blonde Ceres woont, Die met haar goudgeel graan de groeizame akkers kroont" Zo staat er te lezen in de lofzang die Betje Wolff aan Walcheren heeft gewijd. I) Voordat het echter zover was, had het eiland al een hele geschiedenis doorgemaakt. In het onderstaan de stukje zullen we trachten daar een schets van de tegeven. ,N aamsoorsprong Waar de naam Walcheren van daan komt is niet bekend. Oud heidkundige vondsten en ander bronnenmateriaal duiden op een plaats uit de achtste en negende eeuw welke toen al enige econo mische betekenis had. Taalkundigen geven ons de keus uit twee mogelijkheden: villa (of eiland) der vreemdelingen of villa (of ei land) der moerassen. Of moeten we evenals Betje Wolff zeggen?: "'k Twist niet waarom dit land den naam van Walch'ren draagt, Elk weet de gissingen, men kiez' wat best behaagt". Overstromingen en ontstaan van kreken Ongeveer 10.000 jaar geleden be gon het Holoceen tijdperk. De laatste ijstijd was voorbij: de war me tijd begon. Een van de gevol gen was dat het landijs begon te smelten. Daardoor steeg het zee niveau Vanwege die stijging von den er bij verhoogde aktiviteit van de zee diverse malen overstro mingen plaats, waarna de zee zijn neerslag liet bezinken (transgres-' sie). Na elke transgressieperiode volg de een periode van rust (regres sie). Tijdens een van die lange re gressieperiodes, ca. 2300 v. Chr. ontstonden er strandwallen. Hier achter en tussen d° hoge zand gronden van Brabant en Vlaan deren vormde zich een uitgestrekt moerasgebied (t.g.v. veenvor- ming) met een gebrekkige afwa tering. Dit kustgebied strekte zich uit van Vlaanderen tot ver naar het noor den. Omstreeks het begin van on ze jaartelling werd dit gebied on derbroken door één rivierarm: de Schelde. Daarnaast ontstonden er enkele kleine kreekjes door een overstro ming, voornamelijk in het noor den van Walcheren. Die grote ri vierarm was niet de huidige Wes- terschelde, maar de rivier die thans de Oosterschelde heet. Tot aan de Franse tijd 1795-1814) werd gesproken van Zeeland Beoostenschelde en Zeeland Be- westenschelde. Tot dit laatste ge bied behoorde Walcheren. De hegemonie over dit gebied is eeu- AAP, NOOT, MIES... De inzender is helaas onbekend bij de redactie, maar het is wel een prachtige plaat en hulde aan de inzend(st)er voor de geweldige informatie. De foto is in 1907 ge nomen van de openbare lagere school in Domburg. Bij de namen zijn leeftijden vermeld van de oud-leerlingen die nog in leven zijn. Eerste rij: Jaane Passenier, Leun Passenier, Marie Dekker, Leen Provoost (86 jaar). Gillis Provoost (84 jaar). Kaatje Maljaars, C. Hanse. Marie de Pagter (86 jaar). Tweede rij: Meester v.d. Putte, Jo v.d. Putte, Cato v.d. Putte, Lou de Pagter, P. Provoost, Betje Mal jaars, G. Quist, J. Quist. Derde rij: A. Passenier, Nora v.d. Putte, Corrie v.d. Putte, Kees v.d. Putte, staat voor zijn zusjes, C. Gcertse (Zeeuwse), Gillis de Pag ter (84 jaar), P. de Meyer, C. Lie- vense, J. Kwist, N. Hoense, J. de Pagter. Vierde rij: J. Passenier, Sallie Vijfde rij: Janne Mauer (88 jaar), Ook deze foto is weer te bestellen Middelburg. Betaalt u met een Provoost, Johannes Vreeke, P. Cornelia Klopmeijer, Willem bij de redactie van dit blad. door cheque, dan deze s.v.p. op naam Geertse, M. Lievense (86 jaar), Vreeke, A. de Legnie, P, de Leg- samen met dit knipsel ƒ7,50 te van Ruben Oreel. Wie met mun- Saradc Meijer (Zeeuwse 2 zusjes), nie, Marie de Legnie, Piet Schrier, zenden aan Redactie Faam-Vlis- ten betaalt, dient de brief aan te Pietje de Meijer. Willem Schrier, A. van Schagen. singer Postbus 5017, 4330 KA in tekenen.

de Faam | 1985 | | pagina 13