ABDIJ Sociaal bewogen Verpleeghuis Tholen en Flipland AAP, NOOT, MIES Schoolfoto uit de oude doos PING! lUIN 3 Grote presentatieloop van AV Dynamo door het duingebied Oranjezon Grote prijs Alfons Blomme Konstant modieuze breiboeken met de nieuwste ZOMERSE draden naar Woensdag 20 februari 1985 OM MISSIES Maandag 1 1 maart, 20.00 uur, is in Ten Anker in Tholen een informatiebijeenkomst over de bouw van een verpleeghuis voor mensen van Tholen en Sint Philipsland. Ook mensen van buiten deze gemeenten zijn overigens welkom. Eigen verpleeghuis Aantal bedden Opzet Dagbehandeling Aanwijzing Inventarisatie Planning Reacties IN BEROEP Binnenhuis '85: een woonbeurs in Ahoy-Rotterdam vol contrasten LANGE VIELE 24 MIDDELBURG Futuristisch DE FAAM n*y In het laatste kwart van de ne gentiende eeuw zijn er stromin gen ontstaan met grote maat schappelijke betrokkenheid. In Engeland kwam die beweging eerder op gang dan in Nederland. In de jaren negentig werden in diverse steden "Ons Huis"-ver- enigingen opgericht met het doel het gemeenschapsgevoel te ver levendigen en de volksontwikke ling te bevorderen. In Middelburg werd zo'n vereniging in 1894 opgericht. Een aantal Middelburgers uit de "hogere standen" besteedde een flink deel van de vrije tijd aan de verstrekking van gees telijk voedsel aan hun van ken- .nis verstoken stadgenoten. In "Ons Huis" werd een leeszaal ingericht waar een keur aan kranten ter beschikking lag; ook werd een bescheiden bi bliotheek opgezet. In het onlangs verschenen werk van P. Scherft "Een speurtocht door Zeeuws muziekleven", uit- gegegeven door het Koninklijk Zeeuwsch Genootschap der We tenschappen, komt het "Ons Huis"-werk ter sprake via de per soon van Maria Catharina Berde nis van Berlekom. Marie was een dochter van een Middelburgse arts die in zijn werk een grote so ciale bewogenheid tentoon spreidde. Zijn kinderen hadden dezelfde instelling. Een zus van Marie, Mathilde, huwde met Floor Wibaut -een van de steun pilaren van "Ons Huis". In het werk van Scherft kunnen we lezen hoe Marie van Berlekom zich tot taak stelde de jeugdige bezoeksters van "Ons Huis" zo veel muziekgevoel aan te kweken "dat zij eenvoudige liedjes met bewuste expressiviteit konden lingen". Zij bereikte met haar zangonderricht treffende resulta ten die in zanguitvoeringen tot ui ting kwamen. Bij haar onderwijs gebruikte zij de pedagogische be ginselen van Jacques Dalcroze en zij demonstreerde die bij bijzon dere gelegenheden. Ook de pen hanteerde zij bekwaam. In ver scheidene artikelen schreef zij over muziek en het kind en -beïn vloed door de socialistische ideeën in haar omgeving -over muziek en het volk. De Vlaamse 'Nieuwe Stichting Alfons Blomme' organiseert voor de vierde maal een wedstrijd voor beginnende kunstschilders. De kunstschilder Alfons Blomme (1 889-1 979), geboren in Roeselare, had grote artistieke aanleg en begaafdheid. Verschillende grote prijzen vielen hem ten deel. De meeste inspiratie vond hij in zijn geboortestreek èn op Schouwen waar hij vaak verbleef. Vanuit zijn nalatenschap wordt jaarlijks een grote prijs uitgeschreven als aanmoediging voor begin nende kunstenaars. Alle Nederlandstaligen met een minimum-leeftijd van 18 jaar kun nen deelnemen. Ingestuurde werken worden van 27 april tot en met 18 mei a.s. in Roeselare tentoongesteld. De bekroonde en geselecteerde werken worden een week langer tentoongesteld in het museum van Alfons Blomme. De Blomme-prijs bedraagt 100.000 fr. De jury kan dit bedrag in maximaal vier delen splitsen. De werken moeten aan een aantal technische vereisten voldoen: afmetingen zonder omlijsting maximaal 1 meter bij 1.20 meter en minimaal 0,20 meter bij 0,30 meter; met olieverf of gelijkwaardige verf; niet achter glas; niet op glas; omlijsting noodzakelijk; op doek of ander duurzaam materiaal. Schilderijen kunnen op 12 en 1 3 april a.s. in Roeselare afgegeven worden, bij het museum Alfons Blomme, Ooststraat 84, tussen 14.00 en 1 9.00 uur. Nadere inlichtingen kunnen worden aangevraagd bij V.Z.W. Nieuwe Stichting A. Blomme, Guido Gezellelaan 318800 Roeselare, België. E W S Donderdag 21 februari, 14.00 uur vergadert in het provinciehuis de provinciale commissie voor het waterbeheer. Op de agenda staan o,a, het wa terkwaliteitsplan, de nota water huishouding en planvorming en een notitie over de eventuele in voering van een grondwaterbe lasting (ex art. 48 van de Grond waterwet). De afdeling volwasseneneduca tie van de provinciale onderwijs raad vergadert maandag 25 fe bruari, 14.00 uur in het provin ciehuis. Er wordt o.a. gesproken over het culturele minderhedenbeleid en over de adviesstructuur volwas seneneducatie. De vergaderingen zijn openbaar. Hoe sterk de socialistische ge dachte leefde bij een beschei den deel van de Middelburgse samenleving is te vernemen in een artikel van prof. Smit in het laatst verschenen nummer van het Zeeuws Tijdschrift Hij be schrijft de activiteiten van Ber tha Ogterop die ook veel werk verzette in "Ons Huis". Zij ver zorgde de illustraties in het boekje over de slechte woon toestanden in Middelburg. Door huisbezoeken kende zij de grote armoede in veel gezinnen. Haar hele leven was doortrokken van dienstbetoon aan de naaste. Het eigen karakter van het noordoostelijk deel van Zeeland pleit voor een eigen voorzie ning; onderzoek onder de be volking heeft uitgewezen dat die wens ook daar leeft. Noord- Brabant erkent die wens, maar wil dat pas concreet uitwerken na 1 990. Een ander argument voor een eigen verpleeghuis is de klein schaligheid Het gaat om een klein verzorgingsgebied en in de verpleeghuiszorg is er een ten dens de instellingen een kleine re opzet te geven en de bejaar denoorden te verbreden, opdat oudere mensen langer in het bejaardenoord verzorgd kun nen worden. Er kan dan worden gerekend op ondersteuning vanuit een verpleeghuis. Tholen en Sint-Philipsland heb ben volgens de rijksnormen recht op 84 bedden: 45 voor somatisch (lichamelijk) zieken en 39 voor psycho-geriatrische patiënten, (dementerende ouderen). Op het ogenblik worden 53 Tholenaars en Fliplanders in een verpleeghuis verpleegd en de afgelopen jaren zijn gemiddeld 34 inwoners el ders verpleegd, waarvoor -reke ning houuend met de verpleegtijd - tussen de 40 en 57 bedden no dig zijn. Op basis van die behoefte gaat het ontwerp-verpleeghuis- plan 1 986-1 987 uit van 45 bed den: 1 5 voor somatisch zieken en 30 voor psycho-geriatrische pa tiënten. Op het totaal van 84 bedden blijft dus een overschot. Financieel kunnen die nu niet worden gerealiseerd en boven dien wil het provinciaal bestuur afwachten of de nieuwe opzet voldoet. Het ontwerp-plan gaat uit van verbouwing en uitbreiding van het bejaardenoord Ten Anker tot een verpleeg/verzorgings tehuis. De verpleeghuisafdeling moet gaan draaien onder de verantwoordelijkheid van een groter verpleeghuis. Het nieu we Ten Anker moet onderdeel uitmaken van een gesloten cir cuit van voorzieningen voor ou deren in de regio. Daartoe is het noodzakelijk dat nauwe samen werking bestaat tussen bijvoor beeld artsen, wijkverpleging, verpleeg- en ziekenhuizen, ser viceflats en vrijwilligerswerk. De plaatsing van ouderen in een bejaardenoord of een verpleeg huis en de toewijzing van een bejaardenwoning of een servi ceflat moet door één instantie worden geregeld. Hoewel er volgens de rijksnormen op Tholen en Sint Philipsland geen ruimte is voor dagbehande ling, voorziet het verpleeghuis plan in vijf van zulke plaatsen. Gedeputeerde staten vinden dat een zo uitgebreid mogelijk aan bod van voorzieningen aanwezig moet zijn. Het provinciaal bestuur heeft van de staatssecretaris van volksge zondheid de opdracht gekregen voor Tholen en Sint Philipsland een apart ontwerp-verpleeghuis- plan te maken. In Zeeland is al een verpleeghuisplan van kracht, maar de voorzieningen die daarin worden genoemd zijn niet van toepassing voor het noordooste lijke deel van de provincie. Dat geldt wel voor de algemene uit gangspunten die aan dat plan ten grondslag liggen. De uitzondering van Tholen en Sint Philipsland komt doordat Nederland in gezondheidsregio's is verdeeld en de beide gemeen ten vielen tot voor kort onder de regio Breda. De rest van Zeeland vormde ook een regio. Onlangs hebben provinciale staten beslo ten de hele provincie als één ge zondheidsregio aan te merken. Bij de opstelling van het ontwerpplan dat nu is gepresenteerd is overi gens nog rekening gehouden met de voorzieningen in de regio Bre da. Tholen en Sint Philipsland heb ben geen verpleeghuis. In het be jaardenoord Ten Anker, in de stad Tholen, zijn echter dertien bedden beschikbaar voor verpleeghuispa tiënten (somatisch zieken). Voor andere vormen van verpleeghuis zorg zijn de Tholenaars en Flip landers aangewezen op het Al gemeen Burger Gasthuis in Berg en op Zoom; ook zijn daar plaat sen voor dagbehandeling. Behal ve Ten Anker zijn er nog twee bejaardenoorden op Tholen; Sint Maartenshof (68 bedden) in Sint- Maartensdijk en De Schutse (72 bedden) in Sint-Annaland. Bij Ten Anker is een serviceflat met 56 wooneenheden en in Sint-Philips land zijn 32 bejaardenwoningen verbonden met het dienstencen trum De Rozenboom. Tenslotte moet worden vermeld dat de Stichting Verpleeg- en rusthuizen Zeeland in 1982 een verklaring heeft gekregen voor de bouw van een verpleeghuis op Tholen met een capaciteit van 90 bedden. Voorwaarden waren dat alleen patiënten van Tholen en Sint Philipsland zouden worden opgenomen en dat er een goede samenwerking zou zijn met ver pleeghuizen in de buurt. Op basis van de oude indeling van de gezondheidsregio's moesten Noord-Brabant en Zeeland geza menlijk een verpleeghuisplan maken voor de regio Breda. Zee land heeft daarop de staatssecre taris gevraagd een afzonderlijk plan te mogen maken voor het Zeeuwse deel en daarvoor toe stemming gekregen. Wel moes ten afspraken worden gemaakt met de buurprovincie over de fi nanciën. Noord-Brabant wil ech ter tot 1990 geen geld beschik baar stellen voor een verpleeghuis op Tholen maar zelf bouwen in Steenbergen. Het voorontwerp-verpleeghuis plan ligt in het provinciehuis en in de gemeentehuizen van Tho len en Sint Philipsland ter inza ge. De hoorcommissie bestemmings plannen behandelt vrijdag 22 fe: bruari, 14.30 uur een bezwaar schrift van de gewestelijke raad voor Zeeland van het Landbouw schap in Goes. Het bezwaar richt zich tegen het bestemmingsplan Borssele, ge deelte "bedrijventerrein Kaai- weg". Het Landbouwschap is tegen de aanleg van het terrein vanwege de mogelijkheden tot vestiging van bedrijven in het Sloegebied. Dinsdag 26 februari, 1 1 .00 uur houdt de commissaris der konin gin (in zijn functie van voorzitter van het college van gedeputeerde staten) zitting in een AROB-zaak. Het gaat om een kwestie waarin bijstand is geweigerd op grond van art. 45 van de algemene bij standswet (spoedshalve bijstand). Beide zittingen zijn openbaar en worden gehouden in het provin ciehuis, Sint Pieterstraat 42 in Middelburg. Zoals gemeld is er op 11 maart, 20.00 uur, een informatie bijeenkomst in Ten Anker, Ter Ankerweg 32, Tholen. Com mentaar en bezwaar kunnen tot uiterlijk 22 april worden inge diend bfj provinciale staten van Zeeland, postbus 6001, 4330 LA Middelburg. Nadere infor matie over het plan kan bij de provincie worden verkregen: telefoon 01180-31437. Het voorontwerp is voor 1 0,— te koop bij het bureau volksge zondheid van de provincie, tele foon 01180-31422. Van het plan is een informatie blad beschikbaar (gratis) bij het bureau voorlichting van de pro vincie, telefoon 011 80-31 395. Het adres van het provinciehuis is hetzelfde als dat van provin ciale staten. Abdijnieuws is de informatierubriek van de provincie Zeeland. Redactie: bureau voorlichting, Sint Pieterstraat 42, 4331 EW Middelburg, telefoon 01180-31392 of 31402 Dr. J.P. Berdenis van Berlekom (circa 1900). Het uitgestrekte duingebied van Oranjezon is zaterdag 2 maart weer het toneel van de massale prestatieloop van atletiekvereniging Dynamo uit Middelburg. Het is inmiddels al de achttiende maal dat AV Dynamo liefhebbers (jong en out0 uitnodigtd om mee te lopen op het unieke parcours door een van de fraaiste natuurgebieden van Zeeland. Het programma begint om 14 uur met een jeugdprestatieloop over vier kilometer. De rest van de deelnemers kan kiezen tussen een massale prestatieloop over vijf, tien of vijftien kilometer. De start van deze tocht is 15 uur. Deelne mers kunnen onderweg zelf de afstand die ze willen lopen, bepa len. Het is wel de bedoeling dat een bepaalde afstand ook binnen een bepaalde tijd wordt volbracht. Wie daaraan voldoet ontvangt na afloop een medaille met lint. De start en finish ligt aan de Duinweg in Oostkapelle (terrein 'de Vier Hoogten'). Burgemeester Diepenhorst van Domburg geeft met zijn dubbelloops jachtgeweer het startsein. Inschrijven kan ter plaatse maar ook van te voren op de volgende adressen in Middelburg: J.A. Vermeulen in de 01. Corbaul- straat 1, bij Kunsthuis 'Vier Win- dekes' aan de Lange Delft en bij J.L. Scheijbeler in het T. Brands- makwartier 41. Verder bij M. v.d. Zee in de Lisztlaan 11 in Vlissin- gen, E. Zoutewelle aan de Nage- lenburgsingel 115 in Oost-Sou burg, C. Peute in de Schuurman straat 62 in Domburg en tenslotte in Oostkapelle bij Jan Wagema- kers aan de Noordweg 15. Achteraan de jongens en vooraan de meisjes. Zo hoorde dat in 1927 toen de fotograaf klas drie van de openbare lagere school op de plaats vastlegde in Westkapelle. Op de foto staan de volgende leerlingen: Jongens: Jo Lous (overl.), Sipko Postma, Janis Minderhoud (overl.), Jan Min- derhoud. Huib Verhulst (overl.). Fien Faasse (overl.). Piet Houmes, Jaap van Vaardegem Az., Jaap van Vaardegem (overl.), Adriaan Louwerse (overl.). Johannes Min derhoud. Gerard Heijt, Piet de Kam en Willem Brasser. Meisjes: Kaatje de Pagter, Maatje Hui- bregtse (overl.), Maatje Kaland, Ilona....? (Hongaarse), Maatje Minderhoud, Johanna Roelse (in zendster), Keetje Westerbeke, Neeltje Minderhoud, Maatje Roelse, Pietje Peene. Jaantje Heijt en Jaantje Minderhoud. Ook deze foto is weer te bestellen bij de redactie van dit blad. door samen met dit knipsel ƒ7,50 te zenden aan Redactie De Faam-de Vlissinger, Postbus 5017,4330 KA in Middelburg. Betaalt u met een cheque, dan deze svp op naam van Ruben Oreel. Wie met mun- Van vrijdag 22 februari tot en met zondag 3 maart vindt in tentoon stellingsgebouw Ahoy in Rotter dam een nationale woonmanifes- tatie plaats. De entreehal van Ahoy' biedt tijdens Binnenhuis '85 een boeiende presentatie: een overzichtstentoonstelling van de belangrijkste richtingen in de meubel- en interieurkunst vanaf 1650 tot heden- en zelfs tot in de toekomst. Ongeveer de helft van de hal is met authentieke zitmeu belen en afbeeldingen van inte rieurs gewijd aan het verleden; tentoonstellingsbouwer Jacq. Koedood kreeg voor dit onderdeel van de expositie meubelen en alle medewerking van het Historisch Museum van Rotterdam. Een markant kontrast levert de andere helft van de hal. Daar krijgt, in samenwerking met het tijdschrift Eigen Huis en Interieur, het wo- nen-van-de-toekomst gestalte: een expositie van zeer futuristische Italiaanse meubelen, gepresen teerd onder het thema Italia '85. Een zeventiende-eeuws interieur, ontleend aan een schilderij uit 1650 van Jan Miens Molenaar, vormt de achtergrond van de eer ste woon-episode. Een indruk wekkende stoel van een halve eeuw later vormt het middelpunt van een Parijse slaapkamer, naar een prent uit 1688. Ook de rococo-periode, weerge geven op een interieur naar een schilderij van omstreeks 1730 (Cornelis Troost), is met zitmeu belen vertegenwoordigd. De Lo- dewijken XV en XVI, die beiden hun naam aan een karakteristieke meubelstijl hebben gegeven, zijn ook aanwezig. De Biedermeyer-periode wordt gepresenteerd door een stoel en A een muziekstandaard uit 1830, in een licht en zonnig interieur, ken merkend voor dit woontijdperk. Een Voltaire-stoel presenteert het wonen anno 1890. Laatste (pronk)stuk uit het verle den is de zetel van de vroegere Rotterdamse burgemeester mr. G.E. van Walsum; deze stoel ty pische déco, dateert van 1930. Italiaanse meubelontwerpers hebben ook in de Nederlandse woonmode een streepje vóór. Na men als Franco Poli, Rodana Pernini, M. Lipparini, Cassina, Menthis, R. Tapinassi, Gastone Rinaldi en Paola Piva 'tekenen' voor de ontwerpen van meube len-van-morgen. En het zijn die zelfde namen die Binnenhuis-be zoekers tegen zullen komen in de entreehal van Ahoy' waar de fu turistische woonpresentatie Italia '85 is ingericht. Veel van de meubelen op Italia '85 zullen de huiskamer-van-de- toekomst, hoe progressief ook in gericht, niet halen. Door hun ex treme originaliteit, vaak uitmon dend in zeer extravagante vorm geving, lijken zij eerder ontwor pen om een plaatsje in een mu seum van moderne kunst te ver werven dan als 'gebruiksmeubel' te kunnen dienen. Daarop voort bouwend komen de Italiaanse top-designers echter tot meubel concepten die baanbrekend zul len blijken te zijn voor de wereld wijde woonmode. Vooral daarom is Italia '85 voor bezoekers van de woonmanifestatie Binnenhuis een belangwekkende expositie. Italia '85 brengt vooral zitmeube len en verlichting. De presentatie is door Binnenhuis opgezet in sa menwerking met het woontijd- schfift Eigen Huis en Interieur. De openingstijden van de woon beurs zijn dagelijks van 10 tot 17 en van 19 tot 22.30 uur. Zondags is Ahoy open van 10 tot 17 uur.

de Faam | 1985 | | pagina 13