De Faam 'Middelburg is een beeldschone stad met al zijn monumentale gebouwen. Daar kan heel wat achter schuil gaan Karnaval Theater DoDD laat niets aan het toeval over Première 'Dag met je handje' heeft kinderen als belangrijkste bezoekers o°9 BIJOU HET WEEKBLAD VOOR WALCHEREN HORECA ACTIVITEITEN MIDDELBURG (HAM) OPGERICHT Tref centerloop met vette geldprijzen Bier en frisdranken f. 1,50 3 d0?otV\2en 9.- KOOPJE! ZEEUWSE CULTURELE RAAD BRENGT VIER UNIEKE KUNSTBOEKJES UIT •Tl Wij vieren karnaval op vrijdag 1 5 februari, zaterdag, zondag en maandag. Gaarne tot ziens in Café-Bar "Moby Dick" Aangetekende brieven... Afschuiven ftoou ft Première STADSTASSEN/ BOODSCHAPPENTASSEN CANVAS SHOPPER In de BUITENWINKEL altijd aktuele aanbiedingen Lange .Delft 44 - Middelburg NIEUW WEDGWOOD 'EDME" 26.95 Weinig te bieden oplage 21 700 wekelijks gratis huis aan huis op geheel walcheren in combinatie met de vlissinyer. totale oplage 44.400. uitgave pro vinciale reeuwse courant b.v. administratie/advertenties: markt 51postbus 5017, 4330 ka middelburg, 01180-27651privé: h. schrama, 01180-13585 redaktie: ad hanneman. 01180-27651toestel 54. Het is niet uitgesloten dat de jaarlijkse Trefcen- terloop, dit jaar op zaterdag 27 april, wordt gelopen met absolute toppers aan de start. Er zijn reeds vergevorderde contacten met Nijboer, Lambregts, Vriend, de gebroeders Mentink en Verriet. In Bel gië probeert de organisatie (Dynamo uit Middel burg) beslag te leggen op enkele A-lopers, onder wie de vedette Armand Parmentier. Om de atleten warm te maken voor een reis naar Middelburg, heeft de sponsor Trefcenter een aantrekkelijke prijzenpot beschikbaar gesteld. Goede Zeeuwen die meelopen zijn John Vermeule, Kim Reiniersw. Bedrijfsleider Meindert van Duin onthult dat er voor de winnaar op zaterdag 27 april 750,— cash wordt neergeteld. De tweede aankomende op de Markt in Middelburg krijgt 500,— en zo loopt het bedrag af tot 25,— voor de atleet op de vijftiende plaats. "Mogelijk dragen de geldprijzen er toe bij, dat de atleten kiezen voor de Trefcenterloop", op pert Van Duin. "Maar het is afhankelijk van de keuze die ze maken; lopen ze de marathon van Rotterdam op 20 april, dan maken we geen schijn van kans. Voor de marathon in Amsterdam op 12 mei lijkt Middelburg echter een goede voorberei ding". Behalve het sportieve gebeuren op zaterdag 27 april zullen er op de Markt in Middelburg talrijke aan trekkelijke activiteiten worden ontwikkeld. Van Duin rekent trouwens op optimale medewerking van het gemeentebestuur van de provincie-hoofd stad. Vorig jaar verliep het een en ander nog niet helemaal vlekkeloos. Van Duin: "Men was verge ten om de antiekhandelaren op de gele steentjes een andere plaats te geven. Hopelijk gebeurt dat dit jaar wel. Bovendien heeft het gemeentebestuur er spijt van dat de PZC-loop dit jaar voorgoed naar elders is vertrokken". DEZE WEEK IN 0 Jan Smeekens behandelt een aantrekkelijk jeugdboek in de rubriek 'boeken en tijdschrif ten'. 0 Waarheen deze week? Op onze pagina met film -, podium en exposilienieuws staal wel voor elk wat wils. 0 Niet opgaan in de massa. Zo ongeveer luidt de filosofie van Henk de Bruijne en A lbert de Wolff, die daarover alles ver tellen in de populaire rubriek 'uit het zakenharl'. 0 Deze week veel aandacht voor nieuwtjes uit het zaken- milieu. Van Dieleman, Reehergen, De Bles en Borsten Eind vorige week kwamen de laat ste twee brochures gereed over kunstenaars in Zeeland, die er toe moeten leiden dat de Zeeuwse kunst elders in Nederland en in Vlaanderen onder de aandacht wordt gebracht. In totï'-sl werden vier brochures ge <.ak;. Eind vo rig jaar drukte Verhage in Mid delburg in opdracht van de Zeeuwse Culturele Raad de gege vens van Wies de Bles uit Hein- kenszand en Piet Dieleman uit Middelburg. Vorige week rolde de gegevens van Henric Borsten en Ed Reebergen (beiden uit Wissen-i kerke) van de persen. Voor de vormgeving van de fraai verzorgde boekwerkjes tekende Inge van der Kooij uit Middelburg. Dankzij subsidie van de provincie konden de brochures worden vervaardigd. Hoewel de uitgaves deel uil ma ken van de losbladige kalalogus Kunst uil Zeeland, wijken ze dui delijk af van de tot nu toe gehan teerde methode. Niettemin kun nen de brochures in de bestaande mappen worden opgeborgen. Di recteur Henk Koch van de Zeeuwse Culturele Raad legt uit dat deze boekwerkjes juist wérden gemaakt om het werk van Zeeu wen bij galeriehouders onder de aandacht te brengen. Een jury, bestaande uit Bas Roodnat (NRC-Handelsblad), Rein Dool (kunstenaar), Connie Bos (kunst historica) en Piet van Daalen (di recteur Zeeuws Museum), heeft in mei van vorig jaar beoordeeld welke kunstenaars in eerste in stantie in aanmerking kwamen om 'geëxporteerd" te worden. Voorheen - aldus Koch - werd geleurd met de tentoonstelling 'Kunst uit Zeeland'. Dat was een heel gesjouw. Nu wordt de bro chure aan galeriehouders verzon den. die op hun beurt contact kunnen opnemen met de kunste naar. of andersom. Behalve in d'e brochure over het werk van Henric Borsten is in elke uitgave één kleurenfoto opgeno men. Verder wordt recent werk getoond. Op de laatste pagina van de acht bladzijden tellende bro chure. wordt informatie gegeven over de kunstenaar zelf; de oplei ding die hij of zij volgde, de ge bruikte techniek en de tentoon stellingen die er reeds waren. Overigens zijn de brochures niet apart te koop. Abonnees van de map Kunst uit Zeeland krijgen ze toegestuurd en de brochures wor den voor een knaak verkocht op de exposities van de kunstenaars. Het gemeentebestuur van Middelburg zal in de toekomst meer rekening dienen te houden met de horeca in zijn stad. De ondernemers in de 'blije branche' hebben namelijk de rijen gesloten en zich verenigd in de HAM (Horeca aktiviteiten Middelburg). Met scherp geslepen potloden zullen zij de plaatselijke overheidsmaatregelen waar nodig attaqueren en zoe ken naar mogelijkheden tot overleg. Naast het streven om regels en regeltjes te versoepelen streeft de HAM er naar om gebundeld - even tueel met andere ondernemers of instellingen - festiviteiten te organise ren tot meerdere eer en glorie van de provincie-hoofdstad. Op maandag 4 februari kozen zo'n veertig toekomstige leden een bestuur. Dat bestaat uit Barend Midavaine (voorzitter), Hanna Diesch (secretaresse). Kees Petiet (penningmeester) en Leo Hannewijk en Frans Schrijnemakers, beiden bestuursleden. Betty Midavaine, bestuurslid van Horeca Neder land fungeert als schakel tussen de landelijke en plaatselijke organisatie. Actie vanachter de toog: ofwel: de waard heeft meer dan één pijl op zijn boog. Vlissinqsestraat 7c Tel: 01184 Ie Oosi-Soubmg' - 70962 Vier bestuursleden staan ons te woord. Leo Hannewijk ontbreekt; hij is verhinderd. Druk zoeken de aanwezigen in de papieren om de juiste woorden te vinden, eer. mogelijke Ibule weergave moet worden voorkomen. Soms is er nog wal discussie, kenmerkend voor een pril bestuur, dat het een en ander wel op een rijtje heeft gezet, maar waarvan de uitwer king nog niet helemaal exact vaststaat. "We zulle? '1Cl ge meentebestuur volgen a's 'Je za ken bespreken die ons u&hgaan. We zullen commissievergaderin gen bezoeken en raadsvergade ringen bijwonen". De voorzitter spreekt langzaam, de anderen vullen aan of corrigeren. De bovenkamer van het woonhuis met café raakt langzaam vol rook uit sigaretten en een pijp. Koffie, fris en één pilsje veraangenamen de uitleg over de niet gemakke lijke zaak waarvoor het bestuur zich geplaatst ziet. Niemand slaakt ook maar één ongenuan ceerde kreet. Men spreekt over concrete zaken. Jarenlang heeft men de bui al zien hangen. Neen, de politie heeft kennis van zaken. Die werkt nooit legen. Een enkele dienstklopper uitgezonderd; maar dat is na een gesprekje zo opge helderd. Het betreft meestal nieu welingen, die de regels der wel Hei HA M-bestuur bijeen. Vlnr: Barend Midavaine zijn vrouw Betty, Cees Petiet. Frans Schrijnemakers en Hanna Diesch. nauwkeurig willen uitvoeren. Er zijn echter marges. De politie kent die marges en weet zonder de wet of gemeente-verordening uit het oog te verliezen, de zaak in de hand te houden. Maar de ge meentepolitie moet wel doen wat vanuit het stadhuis wordt gedic teerd. "Een van onze wensen", legt de penningmeester uit, is om per jaar 120 uur te mogen verlen gen. De gemeente heeft in 1983 bepaald, dat we 90 uur mogen verlengen. De politie adviseerde toen I20 uur. Op het gemeente huis zoekt men steeds naar com promissen; ze houden daar teveel rekening met de druk van de po litiek uit de rechtse hoek. Het be tekent dat een meerderheid de stad de wet oplegt...". Eén van de aanleidingen voor de horeca-ondcrncmcrs om een plaatselijk verbond te vormen waren aangetekende brieven, die het gemeentebestuur aan enkele caféhouders in de buurt van de Viasmarkt deed toekomen op 25 oktober vorig jaar. Klachten van omwonenden over geluidsover last, overlast van geparkeerde fietsen, bromfietsen, kortom: 'een verstoring van het rustig woon- en leel'genot', noopten het gemeen tebestuur de betrokken caféhou ders te verzoeken om maatregelen te nemen. En met opgestoken vinger waarschuwde de gemeente in één brief in het uiterste geval zou worden overgegaan tot in trekking van de ontheffing. De ander caféhouder, die weieens le vende muziek heeft, werd ver zocht geluidsbegrenzers aan te brengen. Hoofdschuddend vertelt het vier tal over de gemakkelijk wijze waarop caféhouders in de ver domhoek worden gezet. Heel vaak volkomen onterecht. Cees Petiet verhaalt over het stelletje dat op een nacht uit de auto sprong en lukraak ruiten vernielde. De omwonenden wezen in de rich- Kinderen die de première willen bijwonen kunnen een kaartje aan vragen bij zakelijk leider Bram Kwekkeboom, telefoon 01180-27672. De kaartjes zijn gra tis. De receptiegangers zijn verzekerd van een drankje, (chocolade) siga ren of sigaretten, en een eerste of ficiële voorstelling van 'Dag met je bandje', waarvan al 28 voorstellin gen 'in den lande' verkocht zijn. ting van zijn uitspanning. Daar waren ze geweest en dus was het de schuld van dat café. "We manen onze klanten als ze teveel gedron ken hebben om toch vooral rustig te zijn. Desnoods nemen we iemand de autosleutels af", verdedigt Ba rend Midavaine zich. Alle andere horeca-uitbalers zeggen die ver antwoordelijkheid ieder op hun ei gen gebied te kennen. "Maar we zijn zeker niet meer verantwoorde lijk voor onze gasten als ze onze zaak hebben verlaten Op de aangetekende brieven heeft de gemeente inmiddels antwoord gekregen. Van de gemeente zelf hebben de ondernemers niets meer gehoord. "Wij willen niet zomaar toegeven aan wat b en w ons opdraagt. Wat wij willen is overleg om te bezien wat aan die overlast gedaan kan worden. We willen ook niet vijandig staan tegenover onze buren. Ook met hen willen we graag pralen". Daartegenover constateert het 11 AM-besluur: "Maar wie in dc binnestad woont, weet van te vo ren dal daar altijd mensen zijn. En waar mensen zijn wordt geluid gemaakt en dat kan inderdaad ontaarden in overlast. Volgens ons moeten er meer straatlan taarns komen en fietsrekken. Dat scheelt al een hele hoop. Met ge luidsbegrenzers tast je het hele karakter aan van een zaak. Een funeste oplossing dus". De HAM-bestuursleden voegen er met nadruk aan toe, dat de ge meente door die aangetekende brieven, zaken van openbare orde afschuift op de horeca. We vallen weer terug op het slui tingsuur, in de winter midder nacht en in de zomerperiode een uur later. In Kampen heeft het gemeentebestuur besloten geen uniform sluitingsuur in te voeren. De ondernemers mogen dat zelf bepalen. De Middelburgers zijn bepaald geen voorstanders van zo'n regel. Het sluitingsuur - zo betogen ze- is ook ter bescherming van de ondernemer zelf. Maar ze vinden wel dat er een versoepeling moet plaatsvinden, bijvoorbeeld naar twee in plaats van één uur langer open. Het viertal wijst op bezoekers van bijvoorbeeld De Schouwburg, die, als de voorstel ling tegen elf uur is afgelopen, vaak nog net 'de laatste ronde' kunnen meemaken. De Stichting Theater Dodd in Middelburg brengt een nieuwe kinderproduktie. 'Dag met je handje' is de derde produktie die het kindertheater op het repertoire heeft staan. En de 'nieuweling' wordt plechtig ten doop gehouden. Kinderen vormen bij de première het belangrijkste publiek. En het belooft een groots festijn te wor den, zo beloven de vier toneelspe lers. (Bram Kwekkeboom, Rens Schot, Willy Leynse en Margot Schotel). Dc 'volwassen' genodigden vor men een minderheid bij de pre mière, zaterdag 16 februari in het Mini Theater in Middelburg. DoDD heeft 'Dag met je handje' al veelvuldig uitgetest met een aantal 'proefvoorstellingen' voor kleuters en leerlingen van lagere scholen. De nieuwe produktie wordt een schitterende reis, met spanning, plezier en veel lachen, met dc kameraadjes van Renée, een 11-jarig meisje, dat met haar fantasie van het ene voorval in het andere rolt. De twee kameraadjes - haar handen - hebben in die be levenissen een grote rol. Stichting Theater DoDD - het enige professionele kindertheater in Zeeland - heeft voor deze pro duktie een provinciale subsidie van twintigduizend gulden gekre gen, en dat maakte het mogelijk dat er een regisseur en een déco rontwerpster konden worden aangetrokken. Samen met de en thousiaste inzet van de spelers staat dal aarant voor een 'kwali- teitsprodukt' waaraan de kinde ren (van vier tol en met 10 jaar) veel plezier kunnen beleven. DoDD is acht jaar geleden opge richt onder de naam Deurtje Open Deurtje Dicht'. In die be- ainfase hadden de leden allen een baan naast het werk voor DoDD. In 1982 werd besloten om volledig professioneel te gaan werken: het toenemend aantal voorstellingen (DoDD heeft er nu zo'n 150 per jaar) bracht met zich mee dat alle medewerkers permanent beschik baar moesten zijn. Deurtje Open Deurtje Dicht werd Theater DoDD. Door 'incidentele' provinciesubsi- iVNeO- W M OO XÓ& FotoEen scène uil 'Dag met je handje' Margot Schotel. Bram Kwekkeboom en Rens Schot (r). die - DoDD hoopt nog steeds op een vast subsidiebedrag - kon de stichting ook aan de kwaliteits verbetering doen, waarop van provinciewegc was aangedron gen. De spelers krijgen alleen sa laris op de dagen dat er gespeeld wordt; voor de rest zijn de spelers aangewezen op een uitkering. Het ontbreken van een instand houdingssubsidie voor DoDD werkt concurrentievervalsend, want kindertheaters in alle andere provincies in Nederland kunnen wel op een dergelijke bijdrage van hun provincie rekenen, stelt stich tingsvoorzitter Jan de Nes. Het aantrekken van een zakelijk leider zou dan ook tot de mogelijkheden gaan behoren, vindt hij. Nu doet Bram Kwekkeboom. acteur en medeoprichter van DoDD, dat er 'eventjes' bij, maar deze combi natie is eigenlijk niet juist, stelt De Nes. Ondanks deze financiële handi cap zorgt het enige Zeeuwse pro fessionele theater voor een goed onderbouwde produktie waarbij niets aan het toeval wordt overge laten. En het enthousiasme en de optimale inzet van de acteurs en actrices completeren het geheel. De première van 'Dag met je handje' begint zaterdagmiddag om twee uur. Een aantal kinderen voor deze 'volwassen kinderpre mière' is al uitgenodigd, maar er zijn nog plaatsen beschikbaar. lichtgewicht. In vele modellen Moderne kleuren. Q Vanaf I w i.vele maten en kleuren. Vanaf: De nieuwe zaak op de hoek Verfijnde tafelsfeer" PEPER- Z0UTSTR00IER set slechts De serviezen specialist SIRVICE KWAUThlT GARANTIE I ANGE DEIET 50 MIDDEt BlIHG 01180 13221 Langeviele 76 Middelburg 01 180-37041 Verder pleiten ze voor meer nachtvergunningen. Frans Schrij nemakers argumenteert: "Er zijn nu twee nachtcafees ,i.; Middel burg. Het zijn beide disco's. Voor de wat ouderen is er niets. Mensen die graag 's avonds uitgaan en van stijldansen houden kunnen in Middelburg nergens terecht. Toe gegeven, de ene disco is meestal redelijk vol en in de andere disco zit slechts een handje vol mensen, maar dat neemt niet weg dat er behoefte bestaat aan andere nachtdancings". Dit onderdeel van de HAM-wen- senlijst doortrekkend, stelt het bestuur vast dat Middelburg qua uitgaansleven aan de toerist al evenzeer weinig heeft té bieden. Een klacht die vooral wordt ge hoord door de hotelhouders en pensioeneigenaren. Toeristen die vaak beter een Walcherse kust plaats bezoeken dan de provin cie-hoofdstad. Samenwerken met andere organisaties en zelf activi teiten organiseren. Maar ook in springen op initiatieven van an deren. De nieuwe Middelburgse middenstandsvereniging heeft een hele waslijst met ideeën. Ge noemd worden vooral het jazzfes tival waarbij de horeca een rol kan spelen, het in mei te organiseren tangofestival op het Damplein, aansluitend op Argentijnse films die Meccano draait en met de zelfde filmtheater wordt overleg gevoerd over aansluiting bij het Vlaams Festival dat tijdens de braderiedagen wordt gehouden. "Maar", zo stellen de enthousiaste bestuurders vast, "in de eerste plaats is de VVV er om het toeris me te promoten. Er moeten daar omheen geen organisaties worden opgericht met soortgelijke doel stellingen. Ons bestuursteam zal er alles aan doen om zelf evene menten te organiseren. Daarnaast blijven we niet aan de kant slaan wachten als andere groepen er gens mee bezig zijn. Middelburg is een beeldschone stad met al zijn monumentale gebouwen. Daar kan heel wat achter schuil gaan".

de Faam | 1985 | | pagina 1