Industrielawaai Schoolfoto uit de oude doos KEUKEN VAN DE VLIEDBERG AANZIENLIJK UITGEBREID Vakantieweken gehandicapten IN BEROEP Rock Roll- avond in Cheesy met Engelse band OPENBARE BIBLIOTHEEK SOUBURG NU VOLLEDIG GEAUTOMATISEERD DE FAAM Taken van de provincie Stand van zaken Woensdag 30 januari 1985 Sanering woningen Water- kwaliteitsplan Provinciale staten beslissen a.s. vrijdag over het beleid dat de provincie zal gaan voeren ten aanzien van de Zeeuwse musea. Zeeuwse museum stichting Financiën OM MISSIES Wat te melden? BEL 01180-27651 Toestel 54 of Postbus 5017 4330 KA Middelburg ABDIJ Sinds de invoering van diverse milieuwetten rond het begin van de jaren zeventig heeft de provin cie ook taken gekregen op het gebied van beperking van indus trielawaai. In de jaren tachtig zijn deze taken toegenomen toen de Wet Geluidhinder haar intrede deed. Na invoering hiervan moesten veel bedrijven hun verouderde of incomplete geluidsvoorschriften wijzigen. Men moest rekening houden met de maximale grens waarde in een geluidszone. Een geluidszone is een strook rondom een industrieterrein waarbuiten de geluidsbelasting lager moet zijn dan 50 decibel. Bedrijven binnen een zone moeten samen de geluidsruimte "verdelen". Formeel wordt deze zone vast gesteld door de gemeenteraad, waarna het provinciaal bestuur er zijn oordeel over geeft. In de praktijk worden de zones in over leg tussen gemeenten en provin cies vastgesteld. De provincie maakt hierbij gebruik van de des kundigheid van de provinciale geluidhinderdienst. Er moet een afweging worden gemaakt tussen de belangen van de industrie en de woningbouw. In een aantal gemeenten is men nog steeds bezig om zones vast te stellen. Het is de bedoeling dat op 1 september 1986 alle industrieterreinen gezoneerd zijn. Voor het opstellen van bestemmingsplannen is het voor gemeenten van belang om te weten welke gebieden wel of niet geschikt zijn voor het ple gen van woningbouw. De pro vincie kan ook op eigen gele- Het college van Gedeputeerde Staten stelt Provinciale Staten voor bij wijze van uitzondering een eenmalige bijdrage van ten hoogste 17.000,— te verlenen aan het Provinciaal Overleg- en Samenwerkingsverband Oude renbonden Zeeland (POSO). Het POSO heeft voor 1985 de organisatie van vakantieweken voor gehandicapten overgeno men van de Zeeuwse Vrouwen raad. Voorheen werd een finan ciële bijdrage ontvangen uit de opbrengst van de Zeeuwse col lecte. Met het wegvallen van de Zeeuwse collecte kon de Zeeuwse Vrouwenraad niet langer de ver antwoordelijkheid voor de orga nisatie dragen. Het gaat om twee vakantiewe ken, in het vakantieoord "Bos en Duin" te Oostkapelle. De deelname staat open voor alle gehandicapten in Zeeland die op geen andere wijze voor een verzorgde vakantie in aanmer king komen. Voor volgende ja ren dient het POSO een struc turele oplossing voor de finan ciering te vinden. De AROB-commissie uit Gedepu teerde Staten houdt dinsdag 5 fe bruari, 10.00 uur een hoorzitting. Mr. K.P.T.G. Flos uit Middelburg maakt namens mevrouw R. May- Callenfelds uit Zierikzee bezwaar tegen het verlenen van verklarin gen van geen bezwaar van gs (gevraagd door b. en w. van Zie rikzee) voor de bouw van een douche- en toiletaccommodatie aan de Nieuwe Haven in Zierik zee De zitting is openbaar en wordt gehouden in het provinciehuis, Sint Pieterstraat 42 in Middel burg. E U W S genheid zones vaststellen. Dat doet zich voor als een industrie terrein in meerdere gemeenten ligt. Ook hier is overleg tussen de meest betrokkenen van be lang. De provincie legt namelijk met de zonering een claim op de ruimtelijke mogelijkheden van de betrokken gemeenten. Een andere taak van de provincie is voor woningen die binnen een geluidszone liggen met een ge luidsbelasting van meer dan 55 decibel een saneringsprogramma op te stellen. Uiteindelijk beslist de minister over het voorgestelde saneringsprogramma. In sommi ge gevallen dient de lawaaiver- oorzaker de kosten van sanering te betalen, maar het is ook moge lijk dat rijk en gemeente de huizen moeten saneren dan wel isoleren. Volgende week worden de laatste twee voorlichtingsbijeenkomsten gehouden over het waterkwali teitsplan. Maandag, 4 februari, wordt een bijeenkomst gehouden in het Gemeenschapscentrum Den Dullaert, Sportlaan 14 in Hulst en op woensdag 6 februari is er een avond in het Recreatie centrum Haestinge, Sportlaan 2 in Sint-Maartensdijk. Medewerkers van provinciale wa terstaat zullen een toelichting ge ven op het plan. Beide avonden beginnen om acht uur 's avonds. Provinciaal museumbeleid Gedeputeerde Staten hebben de doelstellingen en de finan ciering van het museumbeleid gepresenteerd in de nota "Pro vinciaal museumbeleid". Dit stuk is onderwerp geweest van discussie en inspraak. Volgens gs maken ontwikkelin gen in en buiten Zeeland het nodig met een hernieuwde visie te komen op het museumbeleid zoals dat vanaf het begin van de jaren zeventig gestalte heeft gekregen. Meer en meer wint de gedachte terrein dat musea niet alleen een "bewaarfunc tie" hebben maar ook een "op voedende", "voorlichtende" en "recreatieve" taak. Veel nieuwe taken op museum- gebied zullen vorm moeten krij gen in de Zeeuwse museumstich ting, nadat deze is samengevoegd met de Stichting Biologisch Mu seum. Er ontstaan dan twee vol waardige deelmusea: een cultuurhistorisch mu seum; een natuurhistorisch museum. De nieuwe stichting zal zich niet alleen dienen te presenteren aan het algemene kijkpubliek, maar ook de banden moeten aanhalen met het onderwijs. Dat zou moe ten gebeuren door een nieuw op te richten educatieve dienst, die de beschikking krijgt over spe ciaal personeel en uiteraard ook over het nodige geld. Verder zou de museumstichting met diverse andere activiteiten zoals kunst, bibliotheken, monumentenzorg, natuurbehoud, geschiedenis etc. contact moeten leggen. Gs staan op het standpunt dat buiten de Zeeuwse museumstich ting geen instandhoudings- of ex ploitatiesubsidies aan andere mu sea in Zeeland worden gegeven (dat is nog iets anders dan een malige bijdragen voor concrete projecten). Ter realisering van alle in de mu- s<?>'mnota naar voren gebrachte wensen is een bedrag nodig van 1.074.250, Hierin zitten o.a. subsidies aan de Zeeuwse museumstichting (ruim 550.000,—), bedragen die no dig zijn voor uitbreidingen biolo- gisch museum, educatieve dienst en de aanstelling van een museumconsulent (iemand die ten dienste van alle musea werk zaam is). In totaal is beschikbaar 977.000, Dit bedrag bestaat uit de provinciale bijdrage van ruim vijf ton, een rijkssubsidie van in totaal 275.000, een bij drage van de gemeenten Middel burg 1 50.000,—) en Domburg (biologisch museum 7.000,—) en een speciale bijdrage van het rijk van 28.000,— voor het biologische museum. Aangezien de bijdragen niet Maandag 4 februari, 13.15 uur vergadert in gebouw De Sterre in Clinge de statencommissie voor welzijn. Op de agenda staan o.a.: de wij ziging van de Wet op de bejaar denoorden en in verband daar mee het beschikbaar stellen van kredieten voor automatisering en bevoorschotting; subsidie Stich ting Unie van Vrijwilligers in Zee land en eenmalige bijdrage aan het provinciaal overleg en samen werkingsverband Ouderenbon den in Zeeland (POSO) in het te kort van organisatiekosten voor vakantieweken voor gehandicap ten (zie elders in deze rubriek). Verder wordt gesproken over aanwendinq van de structurele rijksbijdrage voor de nieuwe pro vinciale taken voor het basis- en speciaal onderwijs, een eenmalig subsidie aan het Zeeuws Informa tie Servicebureau voor jeugd- en jongerenwerk in de verhuis- en inrichtingskosten en de subsidie verordening educatief sociaal-cul tureel werk. Tenslotte staat ter discussie de vaststelling van de begroting 1985 van de technische biblio theek Zeeland, alsmede een toe kenning van een extra eenmalig voldoende zijn om alle wensen te kunnen betalen, moet er worden gekozen. Gs hebben voorkeur om eerst de museum stichting goed op poten te zet ten (inclusief een educatieve dienst en een goede depot voorziening en realisering van een volwaardig natuurhisto risch museum, met handhaving van de Domburgse vestiging); ook de komst van de museum consulent is belangrijk. Andere zaken, zoals een bezoe kerscentrum in Domburg en een provinciaal landbouwmuseum worden nu niet verwezenlijkt. De staten wordt gevraagd in beginsel akkoord te gaan met de museumnota en de bestaan de subsidiestromen opnieuw te rangschikken en een vanouds bestaande verdeelsleutel tus sen rijk, provincie en de ge meente Middelburg in het ver volg niet meer te hanteren. subsidie van 260.000,— voor herstel van stormschade. De commissie ziekenhuiszorg van de provinciale raad volks gezondheid vergadert dinsdag 5 februari, 14.45 uur in hotel Terminus te Goes. Besproken worden een notitie over hulp aan vakantiegangers door Algemene Ziekenhuizen in Zeeland, de voortgangsrapporta ge computertomografie en de no ta "beleidsperspectief op zorg verlening door algemene zieken huizen. De statencommissie voor ruimtelijke ordening spreekt in haar vergadering van vrijdag 8 februari, 9.30 uur o.a. over de notitie wegaansluiting Wester- schouwen en de informatieve no ta waterhuishouding en planvor ming. Verder komt ter sprake de subsidieaankoop van slikken en schorren in de Paulinapolder in Zeeuwsch-Vlaanderen. De vergadering is in het provin ciehuis, Sint Pieterstraat 42 in Middelburg. Ook op vrijdag 8 februari, maar om 14.00 uur vergadert de sta tencommissie voor milieuhy giëne. Agendapunten zijn: verslag aan varing "Mont Louis": subsidie aan stichting studiecentrum we genbouw (SCW) te Arnhem voor 1985" en 1986 in kosten onder zoek naar gebruik alternatieve materialen in de wegenbouw; Bleijko-Verschueren te Walsoor den (chronologisch overzicht werkzaamheden en reactie minis ter VROM), Verder bespreekt men de ant woorden van gs op vragen van statenlid C.Th. A. van Water schoot over vervoer gevaarlijke stoffen over water. Ook deze ver gadering wordt gehouden in het provinciehuis. Alle commissievergaderingen zijn openbaar en beginnen met spreekrecht voor het publiek. Abdijnieuws is de informatierubriek van de provincie Zeeland. Redactie: -* bureau voorlichting, Sint Pieterstraat 42, 4331 EW Middelburg, telefoon 01180-31392 •of 31402 Vetkuiven en petticoats. Het mag allemaal weer la jaren vijftig worden uitgestald. Op vrijdag 1 februari vanaf 21 uur is er namelijk in Disco Cheesy op het Kaasboer complex in Biggekerke een onver valste rock roll-avond met me dewerking van de Britse formatie Ricky the Rebels. Voor de liefhebbers van de in de tijd van Elvis Presley en Little Ri chard zo moderne dans is er een wedstrijd. Bij Cheesy rekent men op een grote opkomst. Want de rock roll trein wint weer aan populariteit. Steeds meer mensen leren met veel plezier deze dans vorm en als er ook maar ergens een wedstrijd is, is men present. Vrijdagavond kunnen echter ook de mannen en vrouwen die min der flitsend door de lucht worden gesmeten van harte genieten van deze nostalgische dans-muziek. AAP, NOOT, MIES Mevrouw A. Mes uit Middelburg stuurde ons deze foto, gedateerd 1931 van de rk lagere school op de voormalige Wal in Middelburg. Het is de vijfde klas - aldus me vrouw Mes - van onderwijzer De Groot aan de Langevielesingel. Mevrouw Mes, indertijd Annie Mes. noemt ons een volledige lijst met namen. Achterste rij met vlechten Leentje Raaymakcrs Wim van de Voorde - Lucas van Hecke(koster rk. kerk) - Alfred Mes - Rinus Florusse - Lou Back - Netty Willems - Willy Pouleyn - Mia Lambermond - Truus Cuppen - Mientje Helbers - Paula Burm. 2e rij (staand) Leo van Hilst - Jo Vercoorn - Toon Parrcn - Wim van Miert (vorig jaar te Nieuw Zeeland overleden) Jo Meyer - Jan Cozijn - Jan van der Horst - Simon Adriaanse - Theo Neve - Annie Mes (handwerkzaak L. Mes-v. Lokven) - Herman Klun- haar - Wim Melchers - Henk Ooms - Hubert van Waesberghen (overleden) Dolf Zondag on derwijzer de Groot - 2 meisjes in tern wonend bij de Zusters op de Burg Annie Simons en Jo Jas pers). Voorste zittende rij: Annie de Paauw (overleden) José Wolsky (voormalig modehuis) Annie van Keulen - Miep Cornelisse - Netty Helbers - Rie Meyer (overleden) - Riet Sies, Riet Melchers - José Boel - Christine van Eykeren Mien Burgs - Mientje Everaars en Justine Jilleba. Ook deze foto kunt u weer bestel len bij de redactie van dit blad. De foto kost ƒ7,50. U kunt betalen met een cheque of met geld. Be taalt u met geld. dan svp de brief aantekenen. Een cheque graag op naam van onze fotograaf Ruben Oreel. Het adres: De Faam-De Vlissinger, Postbus 5017.4330 KA in Middelburg. De foto in de serie 'sport van toen', vorige week in deze krant was niet afkomstig uit het archief van de voetbalve reniging Middelburg zoals werd vermeld, maar van de heer C.H. Merk uit Middel burg die woont aan de Segeer- straat 62. De Faam De openbare bibliotheek Oost- Souburg aan de Kanaalstraat heeft per 1 februari zowel de le denadministratie als de uitleen geautomatiseerd. Dankzij deze vernieuwing kunnen de gebrui kers nu meer boeken meenemen: acht in plaats van zes, met een maximum van vier romans voor volwassenen en vier leesboeken voor de jeugd. De bibliotheek in Oost-Souburg is een filiaal van de openbare bibliotheek in Vlissin- gen. Haar leden wonen niet uit sluitend in Oost-Souburg, maar ook in de Vlissingse wijken en Middelburg-zuid. Dit meldt P. Stok van de boeken uitleen in Oost-Souburg. In het afgelopen jaar - zo vertelt Stok - is er hard gewerkt om de ongeveer 35.000 boeken aan het nieuwe systeem aan te passen. Daarnaast moest ook de lede nadministratie op de computer worden geprogrammeerd. De volwassenen die gebruik maken van de bibliotheek konden hun nieuwe bibliotheekpas vanaf half december afhalen, de jeugd kreeg de nieuwe 'biebkaart' vorige week. Behalve het feit dat er meer boe ken kunnen worden geleend, heeft de lezer het voordeel dat een veel gevraagd boek nu sneller ge reserveerd kan worden. Ook kun nen de leden via de microfiche- katalogus aan de weet komen welke boeken de openbare bi bliotheken in Zeeland in voorraad hebben. Bibliotheekmedewerker P. Stok somt nog een aantal voordelen op die de automatisering meebrengt. Hij noemt onder meer dat er in het oude systeem een reservering onopgemerkt bleef. In de compu ter krijgt een reservering een 'sta tus', hetgeen wil zeggen dat wan neer dat boek wordt ingeleverd er automatisch een seintje komt. En datzelfde geldt voor leners die (nog) een hoge boete moeten be talen. De medewerkers van de bieb in Souburg hebben zich de afgelo pen twee weken vertrouwd kun nen maken met de geautomati seerde uitleen in Vlissingen. "Het zal wennen zijn", meent Stok. Hij heeft er echter alle vertrouwen in dat zowel het personeel als de ge bruikers spoedig niet meer beter weten en dat deze innovatie meer service biedt voor de enthousiaste bibliotheekbezoeker. In de dependance van de christe lijke nijverheidsschool De Waayenburg, De Vliedberg, aan de Koudekerkseweg in Middelburg is de keuken voor bijna anderhalve ton verbouwd. De zeventien leer lingen van het MDGO-CCD gaan gebruik maken van de vernieuwde keuken. "Een hele verbetering", noemt mevrouw W. Post, dekaan van deze middelbare beroepsoplei ding de uitbreiding en het aantal nieuwe apparaten in De Vliedberg. Op vrijdag 1 februari wordt de nieuwe keuken officieel geopend. Voor ouders, toekomstige leerlin gen en andere geïnteresseerden is er op donderdag 7 februari een Open Huis, 's middags tussen half twee en half vijf en 's avonds tus sen zeven en half tien. De belangrijkste verbetering is de afzuigkap. Voorheen gaf liet nog wel eens narigheid als er bijvoor beeld met de frituurpan gewerkt moest worden. Verder is er één nieuwe kookketel met een capaci teit van 25 liter naast de oude ge plaatst, er is een ruime braadslee en een warmtekast. De kosten voor deze nieuwe keukenappara ten bedroegen om en nabij de 25.000 gulden. De ruimte van het vloeroppervlak is meer dan ver dubbeld, van 25 naar 54 m2. Aan de achtergevel van De Vliedberg is een provisiekast gebouwd met een oppervlakte van vijftien m2. En als een van de belangrijkste verbeteringen ziet het schoolteam het doorgeefluik. Bij het serveren van eten in het restaurant annex klaslokaal hoe ven de leerlingen niet meer via enkele deuren over de gang te hollen, maar ze kunnen nu net als in de horeca of in instellingen ge beurt aan het werk. "Allemaal gericht op de praktijk", meldt de- kaan Post. De uitbreiding van het gebouw heeft 120.000 gulden ge kost. De leerlingen van MDGO-CCD kunnen een baantje krijgen in de keukens en aanverwante delen van de horeca of instellingen. De afkorting CCD staat voor civiele en consumptief technische dien sten. Mevrouw Post weet dat alle afgestudeerden vorig jaar - de op leiding was toen iets anders, nog niet in het kader van de MDGO - een baan kregen. "Ook kunnen de leerlingen na het behalen van het diploma verder studeren in hoge re opleidingen op het gebied van de huishoudkunde. "Een scala aan mogelijkheden", werft me vrouw Post. Tijdens het Open Huis op don derdag 7 februari zullen de leer lingen allerlei lekkernijen maken in de nieuwe keuken. De ene helft kookt, en de andere helft van de zeventien leerlingen aan deze op leiding serveert de hartige hapjes aan de aanwezigen. Een blik in de gloednieuwe keuken

de Faam | 1985 | | pagina 13