Trimwielerwedstrijden moeten beter worden gecoördineerd Organisatiemachine straatfestival opgestart Festival ook in centrum Vlissingen en Souburg BIJOU HET WEEKBLAD VOOR WALCHEREN De Faam BIJOU handtassen reistassen documenten tassen paraplu's portemonnees portefeuilles MIDDELBURGSEN SEM/-PERMANENTE BEWONERS VRE DESA CTIEKAMP WOENSDRECHT f- In sporthal De Kruitmolen te Middelburg J.P.A. ROSSEL DEZE WEEK IN VOOR DE TWEEDE KEER WINTERGUARDCONCOURS Sjofel CASSETTES Wat te melden? BEL 01180-27651 Toestel 54 of Postbus 5017 4330 KA Middelburg Vaderlijk type Volle maansfeesten KUNSTGEBITTEN en REPARATIES HULPCENTRUM NOORD- EN MIDDEN-ZEELAND Dag en nacht 01100-14444 RADIKALE OPRUIMING koffers aksiekahp I - ■^(c7tr) Woensdag 23 januari 1985 86e jaargang no. 51 oplage 21:700 wekelijks gratis huis aan huis op geheel walcheren in combinatie met de vlissmyer. totale oplage 44.400. uitgave pro vinciale zeeuwse courant b.v. administratie/advertenties: markt 51postbus 5017. 4330 ka middelburg, 01180-27651privé: h schrama, 01180-13585. redaktie: ad hanneman, 01180-27651, In het verleden is het nogal eens voorgekomen dat er twee of meer wielerkoersen voor trimmers op dezelfde dag werden gehouden. Gevolg: tegenval lende belangstelling van de deelnemers; er moest immers gekozen worden aan welk evenement er werd deelgenomen. Om dit nu te voorkomen wordt er gedacht om de zaak te coördineren. Een studiegroep is al enkele jaren bezig om het trimwielergebeuren onder de loep te nemen. Nu is het zover dat er een kalen dervergadering wordt gehouden waarvoor alle or- ganisatiecomité's worden uitgenodigd. Maandag 11 februari wordt deze bijeenkomst gehouden in café "De Korenbeurs' in Kruiningen, aanvang 's avonds om halfacht. De aanwezige comité's er worden ook commissies venvacht die voornemens zijn om dit jaar in hun woonplaats een dergelijke trimwedstrijd te houden, krijgen tevens een nieuw wedstrijdreglement voorgelegd, teneinde te komen tot één lijn voor alle koersen. Het is de bedoeling dat uit deze kalendervergade ring een overkoepelend orgaan komt. dat in de toekomst een coördinerende functie krijgt. Een 'klantvriendelijkere' supermarkt. Daar streeft Kiappe naar. Sinds begin januari is hij de nieuwe be drijfsleider bij de Miro in Vlissingen. Hij vertelt er over in Uit het Zakenhart. Volkswagen gaal de Pas sat promoten. Een noviteit in Vlissin gen: hei afhaalrestaurant voor de gewone Hollandse hap van hel echtpaar Ta- ten hove, dat ervaring in de ze branche opdeed in Nige- Het winterguardconcours, dat vo- deert, brengen de colorguards een rig jaar voor de eerste keer door eigen show voor hun publiek, het Middelburgse drumkorps Blue Hieruit ontstond de naam winter- Spirit in samenwerking met de guard. Zij treden op met band stichting drumkorps Holland is muziek en moeten met hun op gehouden, krijgt een vervolg. Za- treden binnen een veld van 15 bij terdagavond 26 januari wordt er in 30 meter blijven. De uiteenlopen- sporthal De Kruitmolen in Mid- de en kleurrijke uniformering delburg weer een winterguardcon- maken van het geheel een flitsend cours gehouden. Tien groepen uit en afwisselend gebeuren waarmee heel Nederland komen dan naar de moeiteloos de aandacht van liet Zeeuwse hoofdstad om hun show publiek geboeid wordt. Ook is er op te voeren. Kleurrijke vlaggen voldoende spanning wie er uit vonden de voornaamste attributen eindelijk het concours gaat win- tijdens de show. Iedere groep nen. krijgt een tijd van 7 J minuut om Er wordt in twee klassen gestre- hun theaterstuk op te voeren, den: de cadetklas voor de jonge- Professionele choreografie, bewe- ren en een open klas. In de cadet- gingsvrijheid en muzikale uitbeel- klas komen uit: Avant courier, dingskracht zijn de belangrijkste Jong-Wezopa, Jong-Huizen. factoren. Jong-Leven Brunssum en Jong- Een colorguard is het grootste Beatrix. In de open klas strijden deel van het jaar onderdeel van Oranje Nassau Vlissingen, DWS een drumkorps of showband. Rijnsburg, JongpLeven Brunssum, Hierbij zorgen de leden voor een Excelsior Goes en Jubal Dor- aantrekkelijk en kleurrijk geheel, drechl. In de wintermaanden, als het Het winterguardconcours begint drumkorps nieuwe muziek instu- om halfacht. Rond een houtvuur in de openlucht en slapen in een tent van plastic Professor Goudzwaard, een vredesduif in CD A-kringen, legde op donderdag 10 januari jl. in de Middelburgse Ontmoetingskerk aan een gehoor van ruim tweehonderd mensen uit dat er een verband bestaat tussen de bewapening, de economische crisis en de ellende in de Derde Wereld. Goudzwaard sprak daar op initiatief van de werkgroep Werelddiakonaai Middelburg. Waar Goudzwaard voor pleit vooreen vreedzame samenleving op wereldniveau en dat onderbouwt met cijfers, zijn anderen heel direct actief. In Woensdrecht bijvoorbeeld hebben zo 'n veertig activisten al sinds 3 september 1983 een vredesactiekamp, om - zoals omschreven zou kunnen worden de buitenwereld wakker te houden voor een naderend onheil: kruisraketten. Onder hen zitten al vanaf het begin twee Middelburgse vrouwen: Corinne de Graaf en Joke van der Heide. Woensdrecht 16 januari 1985. De thermometer wijst een tempera tuur aan van min tien graden. De open vlakte waar mogelijk ooit de bunkers moeten komen voor de Amerikaanse kruisraketten lijkt ÊLMAKÖ mwnmmmn -.■5=5 br de winterguard van Jubal Dordrecht in actie. zo wit besneeuwd op een Russi sche steppe uit een fotohoek: mysterieus. Even buiten Woens drecht richting basis staat een luxe stacaravan. De bewoners zijn pa ters Franciscanen, die er een vre- deswake houden. Ongeveer een kilometer verderop, aan de rand van het bos aan de zuidzijde van de basis verraadt een met felle kleu ren beschilderde bunker uit de Tweede Wereldoorlog, omgeven door twee busjes, fietsen en bak fietsen de aanwezigheid van men sen Joke, een Middelburgse, die met me meereed, wordt er harte lijke ontvangen. Ze was enkele dagen thuis. Achter de bunker schuilt een viertal vaste bewoners van liet vredesactiekamp rond een hout vuur in een blik onder de blote hemel. Oude deuren, planken en pallets beschermt hen tegen wind. Joke legt aan de anderen uit dat haar stadsgenote Corinne niet is meegekomen omdat ze last heeft van een ontstoken kaak. De an deren, afkomstig uil Groningen, Utrecht. Amsterdam en Bergen op Zoom knikken vol begrip. "Niets hoeft hier. Je mag komen En alsje er geen zin in hebt. heeft men daar respect voor", vertelt de Middel burgse. terwijl ze de anderen haar nieuwe trui showt. "Gebreid door mijn moeder. En lekker warm", pronkt ze Op weg van Middelburg naar Woensdrecht heeft Joke al een en ander vertelt over haar motieven om semi-permanent in het vrede sactiekamp te wonen. Op de vraag hoe ze het ondanks de barre kou de kan volhouden antwoordt ze: "Daar wen je aan. zoals aan alles. Je wordt creatief. Kou kun je trotseren als je je er tegen wapent. -3-oécie kleding, een overlevings- slaapzak zoals bergbeklimmers die gebruiken en je steunt elkaar. Ook hebben we veel steun van allerlei mensen. Vooral uit Zee land komt veel bezoek. Elke zon dag komt een man uit Souburg met warme soep. Bij mensen in Woensdrecht mogen we twee keer per week onder de douche. Enkele ondernemers in Woensdrecht brengen afgedankte pallets. Een andere bewoner van het dorp bracht onlangs een hele lading gekapt en gedroogd hout voor de kachel". Creativiteit en inventiviteit zijn de voorwaarden om te overleven. De hele ambiance op het vredesac tiekamp is sjofel. De politie komt gemiddeld één keer per veertien dagen 'verbouwen". De actievoer ders worden gezien als illegale kampeerders volgens een algeme ne politieverordening (apv) van Woensdrecht. De politie sloopte de caravans, waarin de activisten in het begin woonden. Het had verder geen enkele zin om kost bare zaken mee te nemen: de po litie maakte alles kapot. Nu bou wen ze hun tenten van landbouw plastic. Onder dat dikke plastic hangen de "zigeuners in vredes naam", zoals ze zichzelf noemen, dekens op takken, waardoor in ieder geval de kou 's nachts is te trotseren. "Dekens, slaapzakken en andere persoonlijk eigendom men neemt de politie niet meer mee. Vroeger deden ze dat wel", vertelt Joke. "Het landbouwplas tic krijgen we van een boer in de omgeving. Maar ook van mensen uit Zeeland bijvoorbeeld. Soms moeten we het zelf kopen". Dit sjofele leven valt niet tegen, zo luidt het éénstemmig. Het is alle maal heel simpel ingericht omdat "verfijnde tafelsfeer" reeds vanaf 199. bij de cassette-specia/ist SERVICE KWALITEIT GARANTIE LANGE DELFT 50 MIDDELBURG 01180 13221 J Ook dit jaar weer houdt men in Vlissingen een straatfestival. In de periode van zaterdag 20 juli tot en met zondag 4 augustus worden weer enkele honderdduizenden bezoekers verwacht op de boule vards van de Scheldestad. Daar beschikt de organisatie dan over twee spiegeltenten met een capa citeit van elk 500 personen en een circustent waarin tegen de twee duizend toeschouwers kunnen ge nieten van het geboden program ma. Op liet festivalterrein wordt verder een terras opgesteld en er is een openluchtpodium. Behalve op de boulevard wil de organisatie ook activiteiten laten plaatsvinden in het centrum van Vlissingen en in Souburg. Het festival, dat vorig jaar twee honderdduizend bezoekers trok. is uniek voor Zuid-Nederland in zijn opzet. Een breed publiek, dat normaal gesproken nauwelijks de binnenkant van welk cultuurpal- eis dan ook ziet, kan kennis ma ken met ontwikkelingen op het terrein van de professionele kunstbeoefening. Daarom ook is het buitengebeuren belangrijk. Omdat het straatfestival dit jaar voor de vijfde keer wordt gehou den wil de Werkgroep Straatfesti val Vlissingen (om Culturele Raad Vlissingen) extra aandacht besteden aan het festival. Gedacht wordt aan internationale ontmoe tingen van straattheater en mu ziekgroepen uit Brussel, Parijs. Rome. Berlijn, Londen en Am sterdam. Dit idee word ingegeven met het oog op het jaar van de muziek, dat de Europese Ge meenschap uitriep en het door de Verenigde Naties uitgeroepen jongerenjaar. Aan diverse instanties in Zeeland is gevraagd (financiële) medewer king te verlenen aan de totstand koming van dit initiatief. Ook dienen de aangeschrevenen een antwoord te geven op de vraag of zij bereid zijn een selectie te ma ken van uit te wisselen muziek- en theatergroepen. Het programma is uiteraard nog niet klaar. Maar er is ai een aantal activiteiten waar min of meer reikhalzend naar wordt uitgezien. In een schrijven aan eventuele subsidiegevers noemt de werkgroep een open luchtfilmfestival met films over het festival van vorig jaar en een openlucht-fools voorstelling met mogelijk een première van de groep Pingeon Drop. De werk groep streeft er naar die première te laten plaatsvinden op de inter nationale muziekdag. 21 juni. het toch weer wordt vernield. Dat maakt het leven niettemin een voudig. ondanks de kou. Gelaten wordt geconstateerd dat de koffie is bevroren. Melk is in ieder geval niet te bewaren. Een halfvolle lies keiharde melk, niet meer te ge bruiken. jam en bevroren brood liggen op de bovenkant van de bunker. De enkele vlokken, sneeuw die vallen, blijven steken in de ongekamde haren van de vredesdemonstranten. Niettemin blijven ze vrolijk, 's Avonds wordt er muziek gemaakt op een accor deon. "We zingen ontzettend veel hier bij het vuur", reageert Joke. "Maar we hebben ook een stam café in het dorp. Daardoor kregen we contacten met soldaten en de bewoners. In het begin treiterde die soldaten ons enorm, 's Nachts als ze wacht liepen gingen ze met rotjes en stenen gooien. In het café hebben we met ze gepraat en uit gelegd waarom we hier zitten. Er is toen een wat beter contact ont staan. dat de officieren later weer hebben verboden. De dienst plichtigen moesten ons beschou wen als vijanden, zo zeiden de of ficieren. Die jongens waren in het begin boos op ons omdat ze in het weekeinde extra wachten moesten lopen en niet vrijaf waren". In totaal is de politie al zo'n dertig keer op het vredesactiekamp ge weest om de behuizing te vernie tigen. Voor de winter hadden de actievoerders nog een gesprek met de politiecommissaris van Woensdrecht. Joke: "Die meneer Ketellapper, zoals die geloof ik heet. beloofde ons dal de politie bij minder aangenaam weer niet zou optreden. Prompt daarop kwamen enkele politieagenten om onze net weer opgezette noodlen- tcn af te breken. Ik vertrouwde die Ketellapper al niet. Het is zo'n vaderlijk type. Zo van: beste kin deren. ik ben ook tegen die raket ten. maar ik moet mijn plicht doen. Eigenlijk kun je het die po litie inderdaad niet echt kwalijk nemen. De mensen achter de schermen, die jet niet kent. dat zijn de echte rotzakken. Joke somt op wat ze zoal de gehele dag doet. Opstaan, vuurtje ma ken. landen poetsen, wal kletsen bij de eerste slokken koffie, hout hakken, het kamp fatsoeneren, op bezoek bij de paters of actievoer ders elders rond de basis om te praten over acties, douchen bij mensen in Woensdrecht die dat spontaan op initiatief van Vrou wen voor Vrede aanboden, wer ken aan de nieuwbrief. "Een enorme klus", vindt één van de bewoners - en allerlei acties voor bereiden die op de basis zelf moeten plaatsvinden. Regelmatig worden ze bij die acties opgepakt en verdwijnen dan in een politie auto. "Soms worden we gewoon langs de weg ergens gedropt", zegt Joke. "Andere keren moeten we mee naar Roosendaal waar voor de zoveelste keer vingerafdrukken worden genomen, omdat we onze namen niet zeggen. Het grappige is eigenlijk dat je je aan alle om standigheden aanpast". Eén van de nieuwe initiatieven van de bewoners van het vrede sactiekamp - ze zijn overigens bij geen enkele officiële organisatie aangesloten - zijn de volle maans feesten. Vanaf november zijn deze feesten georganiseerd. Het eerst volgende festijn is op dinsdag avond 5 februari. "Deze feesten krijgen steeds meer bekendheid. Er komen elke keer weer nieuwe mensen. En dat is zeer verheu gend". Het andere, gewone dage lijkse bezoek neemt daartegeno ver af. Waarschijnlijk, zo ver moedt de groep, vanwege de kou. "Sommigen denken dat we er niet meer-zijn. door de publicaties in de pers over de ontruimingen. Maar we zijn er en blijven er. Be zoek is zeer welkom. Het is steeds weer een ruggesteuntje alsje weet dat er aan je wordt gedacht", pleit de Middelburgse. Over het doel dat de actievoerders nastreven is geen twijfel mogelijk. De kernbewapening vinden ze een onmenselijke zaak. Over de motieven om in de barre kou te blijven zitten een de soms keihar de aanpak van de politie te trot seren zegt Joke: "Je kunt van alles verzinnen om je ongenoegen ken baar te maken. Je zou zou je bij wijze van spreken ook zelf in brand kunnen steken. Ik kies voor deze permanente vorm van pro test. Of het iets uithaalt weet ik niet. De politiek beslist toch ge woon. zonder zich iets van de be volking aan te trekken. Bij de po litiek zijn we niet populair. De gemeenteraad van Woensdrecht is in meeederheid tegen kernwapens op hun grondgebied. Maar ze zijn ook in meerderheid tegen ons TANDPROTHET1CUS Spoedig klaar Tel. afspraken 01184-14533 Hobeïnstraat 52, Vlissingen Centrale Post Ambulance vervoer. Vraag bij ongevallen zo nodig rechtstreeks om inzet van een ambulance bij bovengenoemd Hulpcentrum. Uitsluitend de CPA is bevoegd ambulancevervoer op te dragen. Andere handelwijzen roepen risico van vertraging op, zoals recent is gebleken. De directeur. Hulpcentrum C.P.A. J.R. de Boer Middelburg Lange Delft 44 Segeersstraat 4a Het slaapverblijf in Woensdrecht. Landbouwplastic op takken, slapen op pallets met een deken er over. Hei houdt de kou buiten, aldus de bewoners. Overleg, eten of een kopje koffie drinken. Het gebeurt allemaal in de buitenlucht. Rechts de basis. >J\ '2' M"*" De ingang van het vredesactiekamp

de Faam | 1985 | | pagina 1