Welzijnsbeleid in hoofdlijnen DE NAAKTE PAUW DIE VEREN LEENT DOE-HET-ZELF! Schoolfoto uit de oude doos Milieu Welzijn Economie Ruimtelijke Or dening Voorlichting waterkwaliteits plan IN HEHOEP Tien jaar Gouden Delta te boek DE FAAM - DE VLISSINGER COM MISSIES Donderdag 3 januari 1985 Het vorig jaar gepubliceerde ontwerp-beleidsplan voor recrea tie en toerisme in Zeeland heeft nu vaste vorm gekregen. Gs hebben het ter vaststelling aan provinciale staten aangeboden, den. Concentratie gebieden Naaktrecreatie Verblijfsrecreatie Speerpunten Organisatie en promotie Kleuterslee De kleine Westkappelaars Gevonden voorwerpen in Middelburg ABDIJ Gedeputeerde staten hebben de "Hoofdlijnennota provinciaal welzijnsbeleid 1985-1988" het licht doen zien. Zoals de titel van de nota al doet vermoeden gaat het om de hoofdzaken. Deze betreffen een dermate omvangrijk terrein van over heidsbemoeienis dat de concre te plannen en maatregelen in aparte nota's dienen te worden behandeld. Om deze veelheid van onderwerpen toch in een onderlinge samenhang te bren gen is de hoofdlijnennota ver vaardigd. Welzijnsbeleid is volgens de nota: "de bevordering van het zich welbevinden en de ontplooiing van de burger". Nu zal de een zich sneller welbevinden dan de ander en de eigen ontplooiings kansen anders taxeren dan die van de buurman, een feit is wel dat de overheid hier in meerdere of mindere mate invloed op kan uitoefenen. Op allerlei gebieden komt het welzijnsbeleid van ge meente, rijk en provincie om de hoek kijken: gezondheidszorg, maatschappelijke dienstverle ning, bejaardenzorg, jeugdwerk, onderwijs, bibliotheekwerk, cul tuurbeleid etc. De provincie is op twee manieren actief: indirect (via subsidiëring stimulering, voorlichting, advise ring, gericht op activiteiten die door anderen worden onderno men) en direct, door zelf zaken ter hand te nemen. Benadrukt wordt dat er talrijke raakvlakken zijn met andere sectoren van beleid: ruimtelijke ordening en economie bv. Hoog in het vaandel staat een goede spreiding van voorzienin gen over Zeeland. Verder moet op alle onderdelen Vrijdag 4 januari, 14.00 uur, ver gadert de statencommissie voor milieuhygiëne. Er wordt o.a. ge sproken over het vervoer van ge vaarlijke stoffen en over een ver slag vam de aanvaring van de Mont Louis. De statencommissie voor welzijn vergadert maandag 7 januari, 14.00 uur. Agendapunten voor deze vergadering zijn: eenmalige bijdrage voor de start van een districtsgezondheidsdienst Zee land en integratie werkzaamhe den provinciale bibliotheekcen trale en Zeeuwse bibliotheek. Verder komen aan de orde de museumnota en het Roosevelt- Studiecentrum. De statencommissie voor econo mische zaken bespreekt in haar vergadering van maandag 7 ja nuari, 1 6 uur o.a. het provinciaal beleidsplan recreatie en toerisme (zie hoofdartikel) en een subsidie- voorstel voor de bouw van een bibliotheek in Zierikzee. Op vrijdag 1 1 januari, 9.30 uur, is de beurt aan de statencommis sie voor bestuurszaken. Op de agenda staan o.a. twee subsidie- voorstellen aan de stichting stu diecentrum wegenbouw te Arn hem voor 1985 en 1986 in de kosten van een onderzoek naar gebruik van alternatieve materia len in de wegenbouw en aan de stichting Jeugd Onder Dak (cen trale voor pleeggezinnen Zuid- Holland/Zeeland). Verder komen aan de orde vaststelling nota pro vinciaal museumbeleid, integratie werkzaamheden provinciale bi bliotheekcentrale en Zeeuwse bi bliotheek, toekenning eepmalige bijdrage voor de start van een districtgezondheidsdienst Zee land, beschikbaarstelling extra krediet voor onderzoek naar be jaardenvoorzieningen in Zeeland, verhoging bijdrage stichting ra tionalisatie en automatisering we genbouw en een evaluatierapport van het werkgelegenheidsfonds. Verder wordt er gesproken over het Roosevelt-Studiecentrum en een toevoeging van 1 50.000,— aan het fonds toe ristische promotie voor onderzoek en oplossing knelpunten op toe- ristisch-recreatief gebied. Ook op 1 1 januari, .maar om 15.00 uur, vergadert de statem commissie voor ruimtelijke orde- Deze maand zullen in alle water schappen voorlichtingsbijeen komsten worden georganiseerd over het waterkwaliteitsplan van de provincie Zeeland. Deze bij eenkomsten zijn voor iedereen vrij toegankelijk: Woensdag 9 januari, Concert- en gehoorzaal Middelburg; donderdag 10 januari, recreatie centrum Haestinge, Sint-Maar tensdijk; woensdag 16 januari, Prins van Oranje, Goes; donderdag 17 januari, centrum Den Hoekzak, Oostburg; maandag 21 januari café-rest. Huis van Nassau, Zierikzee; dinsdag 22 januari De Halle, Axel; maandag 28 januari. Den Dul- laert. Hulst. Alle bijeenkomsten beginnen om 20.00 uur. BH ning. Zij bespreekt evenals de commissie voor economische za ken het provinciaal beleidsplan recreatie en toerisme (zie hoofd artikel). Alle commissievergaderingen zijn openbaar en hebben spreekrecht voor het publiek en worden gehouden in het pro vinciehuis, Sint Pieterstraat 42 in Middelburg. E IIW S van welzijnsbeleid voorrang worden gegeven aan minder heids- en kansarme groepen. Een algemene klacht is dat het rijksbeleid te weinig rekening houdt met specifieke Zeeuwse problemen, zoals gering inwo nertal, veel kleine kernen en doorsnijding van het gebied door Oos't er- en Westerschelde. Tot 1 februari a.s. kunnen bij gedeputeerde staten reacties worden ingediend. Een infor matieblad kan worden aange vraagd bij het bureau voorlich ting van de provincie Zeeland, telefoon (011 80)31 395. Toeristisch beleid ontvouwd Op het ontwerp-plan zijn ruim 80 reacties binnengekomen. In een "antwoord op inspraak" zijn gedeputeerde staten op de ze reacties ingegaan. Het begrip "concentratiegebie den" heeft een aantal reacties opgeroepen. Gs omschrijven het nu als: gebieden die een bijzondere aantrekkelijkheid bezitten en waar al een aanzienlijke toe- ristisch-recreatieve ontwikke ling is; die gebieden moeten voorts mogelijkheden hebben voor een verdere groei op het gebied van verblijfsrecreatie, dagrecreatie en watersport. De concentratiegebieden wer den vooral bepaald door de vanouds bekende toeristische trekpleisters: zee en strand. Toch geeft het beleidsplan ook een aantal (mogelijke) ontwik kelingen aan in wat wel het "achterland" wordt genoemd, ofwel dat deel van Zeeland dat niet in onmiddellijk contact staat met de kuststrook. Het zou dan niet moeten gaan om allerlei grootscheepse plannen. Aanknopingspunten zijn bv. de plankzeilsport, duiksport, be zienswaardigheden als monu mentale dorpen en steden, mo gelijkheden voor "actieve" re creatie en winkel- en kooptoe- risme. Vandaar dat ook een aantal ste den (b.v. Middelburg, Zierikzee, Hulst, Goes) en gebieden als Veerse Meer, Braakman etc. als concentratiepunt zijn aangeduid. Ten opzichte van het ontwerp be leidsplan is er een wijziging: het concentratiegebied tussen de Hoge en Lage Zoom in de gemeente Westerschouwen is vervallen - Groot-Valkenisse komt niet als concentratiegebied in aan merking aangezien de toeristi sche druk toch al groot is en veel waarde wordt toegekend aan de resterende natuur. Gs vinden het raadzaam dat per regio in elk geval één strand wordt aangewezen voor naaktrecreatie, met een duidelijk verbod voor stranden waar dit niet is toeges taan. De gemeenten wordt in overweging gegeven een derge lijk beleid na te streven Op korte termijn is volgens gs een oplossing nodig ter oplos sing van het structurele tekort aan kampeerplaatsen. De uit breidingen in deze sector wor den wel voorzien in het kustge bied, aangezien ze anders wei nig effect zullen sorteren. Over igens hoeft dit niet te gelden voor de lange termijn. Verder staat het dagelijks bestuur van de provincie op het stadpunt dat niet per sé eerst de mogelijk heden van de geldende bestem mingsplannen moeten worden benut. Het kan goed zijn dat de bestemmingsplannen niet meer van deze tijd zijn en dat er moet worden gepraat over veranderin gen. Het beleidsplan recreatie en toe risme kent vier zg. "speerpun ten". Dat zijn gebieden die om meerdere redenen een grote aan trekkingskracht op de toerist (kunnen) uitoefenen en die bovendien de mogelijkheid heb ben tot interessante uitbreidin gen. Deze speerpunten zijn: Vlis- singen, Cadzand, damaanzet Brouwersdam en Neeltje Jans. Wat Cadzand betreft is van ver schillende kanten betoogd dat eigenlijk de hele kuststrook van W.-Z.-Vlaanderen een speer punt zou moeten zijn. Gs zijn het hier gedeeltelijk mee eens, maar blijven er vanuit gaan dat Cadsand kern zal vormen. Van de speerpunten is de Brouwers- dam de minst belangrijke, aan gezien voorkomen dient te wor den dat men de ontwikkelingen van de Kabbelaarsbank (op en kele kilometers afstand, op Zuidhollands grondgebied) in de wielen rijdt. Gs hebben een definitief stand punt ingenomen over de Zeeuwse organisatie van het vreemdelin genverkeer. Men wil komen tot een "Zeeuws bureau voor recreatie en toerisme", waarin ook de provinciale VVV zal worden op genomen. Men ziet drie belang rijke taken: marketing en promotie; - dienstverlening/diensten- coördinatie; bemiddelingscentrale. Bij de marketing en promotie ligt de nadruk op uitbreiding van het "toeristische produkt", marktver kenning, prijsstelling- en bewa king en het op allerlei mogelijke manieren bekendheid geven aan Zeeland. Meer dan tot nu toe zal het be drijfsleven hieraan moeten mee betalen. Onder dienstverlening en dien stencoördinatie wordt o.a. ver staan de ondersteuning (b.v. op het gebied van opleidingen) van regionale en plaatselijke VVV's. De bemiddelingscentrale (boeken van zomerhuisjes, hotelkamers, etc.) zou moeten worden uitge breid. De exploitatie moet in be ginsel kostendekkend zijn. Dit kan betekenen dat er andere - hogere - tarieven moeten worden bere kend. Tenslotte benadrukken gs dat het provinciaal beleidsplan recreatie en toerisme een zg. sectorenplan is. Dat wil zeggen het plan be handelt een onderdeel van het to tale beleid. Het zal in dit totale beleid, waarin bv rekening moet worden gehouden met zaken als ruimtelijke ordening, milieu, ver keer, etc. moet worden ingepast. Overigens is op de hoofdzaken al rekening gehouden met andere beleidssectoren. Zo zijn geen grootscheepse recreatieve ont wikkelingen gepland in het Oos- terscheldegebied Wie in het bezit wil komen van het beleidsplan kan dit bestel len bij het provinciehuis: (alleen in de ochtenduren) mw. Merk, telefoon (01180) 31493 (door- kiesnummer). De kosten zijn 15,—. Verder is een gratis in formatieblad verkrijgbaar bij het bureau voorlichting van de provincie Zeeland, telefoon (01180)31395. Dinsdag 8 januari, 10.00 uur be handelt de derde kamer uit gede puteerde staten een beroep van Torentrans bv te Goes. Torentrans bv heeft bij burgemeester en wet houders van Goes een vergun ning aangevraagd op grond van de drank- en horecawet voor de uitoefening van het café-bedrijf Zandkreekweg 5 in Wolphaarts- dijk. De vergunning is geweigerd en daar is Torentrans het niet mee eens. De AROB-commissie uit gedepu teerde staten houdt dinsdag 8 ja nuari twee hoorzittingen. De eer ste begint om 10.20 uur. Het gaat om een bezwaarschrift van de heren C. Dons en A M P. de Feijter en de heer en mevrouw J.M. Leenhouts-Risseeuw allen te Aardenburg. Burgemeester en wethouders van Aardenburg heb ben verklaringen van geen be zwaar gevraagd voor de bouw van drie bergruimten met sanitaire voorzieningen aan de Eedeweg te Aardenburg. Gs hebben die ver klaringen gegeven. De tweede hoorzitting is om 10 .50 uur. Het juridisch adviesbu reau voor ruimtelijke ordening en volkshuisvesting (JAROV bv) te Assen maakt bezwaar tegen de vestiging van twee bouwmarkten aan de Grenadiersweg en de Weldammeweg in Middelburg. Gs hebben hiervoor verklaringen van geen bezwaar aan de ge meente Middelburg gegeven. Tenslotte houdt de tweede kamer uit gedeputeerde staten die dag (8 januari) tweemaal zitting om beroepsschriften tegen gemeen telijke beslissingen over bij standszaken te behandelen Be slissingen van het college van burgemeester en wethouders van Middelburg worden aangevoch ten. De zittingen beginnen om 1 1.20 en 1 1.40 uur Alle zittingen zijn openbaar en worden gehouden in het provin ciehuis, Sint Pieterstraat 42 in Middelburg. Abdijnieuws is de informatierubriek van de provincie Zeeland. Redactie: bureau voorlichting. Sint Pieterstraat 42, 4331 EW Middelburg, telefoon 01180-31392 of 31402 Met het boek 'De Gouden Delta, tien jaar hangen en wurgen' heb ben de samenstellers Ad de Jong (Scheldebode) en Kees Slager (VPRO) andermaal bewezen geen hoge pet te hebben van journalis tieke normen. Pootje lichten en in de rug aanvallen zijn de kenmer ken van het product waarvoor de Vereniging Milieuhygiëne Zee land (VMZ) en fany Boeken Mid delburg zich lieten strikken als uitgevers. Bovendien staat er min stens één aperte leugen in; en dat alles ter ere en glorie van de sa menstellers zelf. Tien jaar lang was De Gouden Delta een uitgave van de VMZ. Omdat zowel de vereniging als het blad ophoudt (ophield) te bestaan hebben De Jong en klager (Deiden jarenlang redacteuren van het blad) hun best gedaan die tien jaar in boekvorm vast te leggen. Nu zou 'er niets aan de hand zijn ge weest als het tweetal zich had be perkt tot het bundelen van artike len uit (het tienjarige bestaan van het Zeeuwse Milieublad) maar ze zijn verder gegaan. Vooral Slager heeft zich niet kunnen inhouden. In een soort voorwoord laat hij doorschemeren - hij schrijft het niet letterlijk - dat de Gouden Delta een revolutie heeft teweeg gebracht op het Milieufront. Zelfs de vakbeweging zou de spottend schrijvende kwajongens van de Gouden Delta (een term die ze zich met graagte laten opspelden) hebben gevolgd, toen het ging om Montedison. En daar liegt Slager. Onder leiding van hoofdbestuur der Bert van Hattum (van de toenmalige industriebond NVV) en Charles Levinson (van de in ternationale vakbond) werd de strijd aangebonden tegen de komst van een PVC-fabriek van Montedison in het Vlissingse Sloegebied. Ook zette diezelfde vakbond in dezelfde periode vraagtekens bij de eventuele bouw van een PVC-fabriek door Hoechst. De lezer zou in het boek een fikse portie zelfkritiek verwachten. Er is per slot van rekening wel iets be reikt. maar voor talrijke milieu problemen is nog steeds geen op lossing gevonden "(loding op de Noordzee bijvoorbeeld). In tegenstelling tot die zelfkritiek steken beiden de loftrompet over hun spottende wijze van schrijven. Er veren steken op plaatsen in het lichaam waar dat schijnbaar pret tig aanvoelt, is iets dat kritische mensen in ieder geval niet bij zichzelf moeten doen. Daarnaast zouden De Jong en Slager er ver standig aan hebben gedaan de teksten voordat ze werden ge drukt. nog eens aandachtig te le zen. Het stikt namelijk van de zetfouten; de opmaak van het ge heel is slordig. Wie derhalve meer wil weten over 'De Gouden Delta' doet er ver standig aan in de archieven te dui ken van het Zeeuws Documenta tiecentrum. waar alles 'objectief wordt opgeborgen. Ad Hanneman. Deze gestroomlijnde slee met rugleuning en bescherming voor de benen is een echt veilige slee voor uw kleuter. Hij is ca. 90 cm lang en kan worden gemaakt van een paar planken en een stuk plaatijzer. De konstruktie is een voudig en tekening 676 geeft u de belangrijkste onderdelen op ware grootte zodat u hem gemakkelijk in één of twee avonden kunt bou wen. De tekening kunt u bestellen door 7.50 over te maken op postrekening nr. 3567600 t.n.v. Karweipost, Vleuten, onder ver melding van Tek.nr. 676 F/Vl.- Z.V.A." Zelf iets maken, voor in huis of voor in de tuin. is meestal niet zo eenvoudig. Maar een goede werktekening en bouwbeschrij- ving maakt het al een stuk ge makkelijker. Speciaal voor onze lezers behandelen wij in deze krant elke week een nieuwe bouwtekening voor het maken van speelgoed, klokken, meube len, tuinartikelen etc. Daarbij ko men zowel eenvoudige werkstuk ken als werkstukken voor de meer gevorderde doe-het-zelver aan bod. De ontwerpen zijn van Kar weipost bv. een bedrijf dat zich heeft gespecialiseerd in het maken van tekeningen voor jong en oud en dat zich tot doel stelt de crea tieve handvaardigheid te bevor deren. Op iedere tekening zijn de be langrijkste onderdelen op ware grootte weergegeven zodat men ze slechts behoeft over te trekken en uil te zagen. De uitgebreide ma- teriaallijstcn geven de exacte ma ten van de verschillende onderde len en de totaal benodigde hoe veelheden. Zodoende blijft het materiaalverlies tot een minimum beperkt en is een zo goedkoop mogelijk uit. Wie de duidelijke instructies stap voor stap opvolgt, maakt de werkstukken spelender wijs. AAP, NOOT, MIES Een hele mooie foto uit 1918 die mejuffrouw W. Minderhoud uit Weslkapelle (Molenwal 1) aan ons zond. Het is het kinderkoor De Kleine Westkappelaars die in dat jaar werden gekiekt en onder streept de zanglust in deze Wal- cherse kustplaats. De inzendster stuurt ons ook een liedje dat toen werd gezongen en luidt: 't Leven dal lonkl ons zo vrolijk en blij Zonneschijn zien we op velden en wegen Licht als een vogel zo frank en zo vrij Willen wij hupplen en voelen w'ons zweven Kleine Westkappelaars als kind'ren der zee Moeten we jnblen en moeten wij zingen Zijn wij gelukkig, verblijden tevreé Kunnen w'ons hartje onmogelijk bedwingen Kleine Westkappelaars, wij kind'ren der zee Zouden zo gaarne dit lesje u geven Wees ook gelukkig en zing met ons mee Zie toch de zonnige zij van het leven. Toon u geen kniesoor, zing luide uw lied Hoor wat de kleine Westkappe laars vertellen Weg met de boosheid en weg met verdriet Vrolijk maar voorwaarts, geen zorg kan ons kwellen Mejuffrouw Minderhoud noemt ons de volgende namen Bovenste rij: Jacob Verhulst. Huibrecht Min derhoud. Joost Brasser, Willem Cysouw, Jacobus Herman. Adriaan Huibregtse, Andries van Rooyen. van Eikeren?. Levinus Huibregtse. onbekend. Maarten Pouwelse. Adriaan Gabriëlse. Le vinus Lievense. Noach Verhuist. Tweede rij: Maria Minderhoud, Maatje Min derhoud. Katharina Brasser, Adriana Huibregtse, Johanna Toutenhoofd. Willemina Minder houd. Maatje Minderhoud. l'ie- ternella Roelse. Katharina Min derhoud. Maria de Pagter. Pieter- nella Minderhoud. Derde rij: Paulina-Verhulst. Johanna Theu- ne. Maatje Dekker. Elizabeth Roelse, Kornelia Leinse, Kathari na van Vaardigem, Maria Hui bregtse. Pieternella Heijt, Adriana Janisse. Vierde rij: Lourina Minderhoud. Debora Hengst. Pieternella Minderhoud. Maria de Kam. Jacoba Verhuist. Pieternella Peene, Johanna San- derse. Adriana Peene, Johanna Pouwelse. Maria Minderhoud? Wie deze foto van weleer wil ont vangen kan dat doen door samen met dit knipsel 7.50 aan ons te zenden. U kunt betalen met een cheque (op naam van Ruben Oreel) of met geld. maar dan de brief aantekenen. Het adres: Postbus 5017, 4330 KA Middel burg. In de periode van 1 t/m 16 de cember zijn bij de gemeentepolitie te Middelburg, de volgende voor werpen als gevonden aangegeven: klein bruin mandje met goud kleurige oorbellen: rood nylon tasje met boekjes; tasje, inh. don kerrood regenpak; dubbele zwar te fietstassen, inh. regenbroek, blauw, en groene kunststof laar zen: linnen tas. inh. 1 paar kin dergymschoenen. wit sportbroek- je. blauw sporthirl; groen op- vouwtasje: blauw/rode schooltas (leer) zonder inhoud; plastic zak: dubbele zwarte fietstassen, in houd geel regenpak: blauw/rode herensjaal: witte kinderijsmuts met 2 bruine strepen; 3 gouden kettinkjes; zilveren ring met zwart ovaal steentje: gouden kettinkje (geloof, hoop en liefde): heren- ring. goud(kleurig) met klein steentje: zilveren armband, scha kels: herenhorloge, quartz, goud kleurige ronde wijzerplaat, licht bruin leren bandje; sleutels: por temonnee. Marokkaans leer met inhoud kleingeld: zwart/blauwe portemonnee met inhoud geld: zwart lederen herenporlemonnce, inhoud bankbiljet; bruine suède portemonnee inhoud geld. strip penkaart. treinkaartje; zwarte he renportemonnee. inhoud geld: rooster van afzuigkap of gasver- warming: zilverkleurige pen met quartz .klokje; bankbiljet; hand schoenen. Dieren: hond. herder (5 of 6 maanden. m„ bruin met bruine leren halsband: hond. Duitse staander, leef. kortharig: hond. Terrier, bruin-zwart. i A\

de Faam | 1985 | | pagina 13