Oud volksgebruik nog niet overal uitgestorven: Kerstconcert Zeeuwse Koorschool in Goes Gremlins geprolongeerd in Grand Theater Goes Op 2e Kerstdag in de Magdalenakerk Woensdag 19 december 1984 DE TECHNIEK VARKENSBLAAS OUDEJAARSDAG HET RIETJE "KLEIN ZIELTJE" BEVORDERING VERBODEN ALLE MILIEUS Verder verschillende kindermatinees "Vrouwtje mag ik 's koenkelen?" (van een onzer redacteuren) 's-HEERENHOEK/YERSEKE - Zo n dertig jaar geleden was het nog algemeen gebruik: tussen Kerstmis en Nieuw jaar ging de jeugd langs de deuren om te koenkelen. Een beeld van het koenkelen, zoals dat in het verleden gebeurde. (De afbeelding is van de hand van Rino Visser. Ze komt voor in het Zeeuws Platenboek. Copyright: Pitman bv Goes). Met de koenkelpot (of: rommel pot) onder de arm zwierven de jongeren door hun dorp om al zingend een paar centen of een paar snoepjes in de wacht te slepen. In het algemeen vroegen de jongelui, als er na het aanbellen werd opengedaan, netjes aan de bewoners, of ze mochten koenkelen. Daarna zongen ze hun liedje(s), zichzelf begelei dend met de 'muziek' van de koenkelpot. 's-Heerenhoek was daar een uitzondering op: daar gooiden de kinderen in vervlogen tijden eigenhandig de voordeur van een huis open en begonnen dan ongevraagd te koenkelen. In Yerseke is er in dat opzicht altijd meer beleefdheid ge weest. Het maakte daar voor de kinderen geen verschil, of men een ouder of bij een jonger ie mand aanbelde. Ze vroegen al tijd hetzelfde: "Vrouwtje (of: vintje), mag ik 's koenkelen?". Tegenwoordig is uiteraard 'vrouwtje/vintje' vervangen door 'mevrouw/meneer'. In vrijwel alle dorpen op Noord en Zuid-Beveland is deze fol kloristische traditie zachtkens en voorgoed ingeslapen. Alleen in Yerseke, zoals gezegd, be staat ze nog. Daar gaan de kin deren nog koenkelend langs de deur, en wel op de morgen van de Oudejaarsdag. De kinderen maken de koen kelpot in het algemeen zelf, door een stuk plastic over een conservenblik te spannen. In het plastic is een rietje gesto ken. Als je het rietje nat maakt en met je hand op-en-neer- gaande bewegingen langs het rietje maakt, brengt dat een dof, rommelend geluid voort, dat resoneert in het blik. Sommige kinderen in Yerseke behoren tot een kleine groep bevoorrechten, die nog in staat is, een ouderwetse koenkelpot te maken. Zij gebruiken voor de bespanning van het Keulse potje of van het conservenblik geen plastic, maar een origine le varkensblaas. Slager M.J. de Waard (die zelf slacht) bewaart dezer dagen de varkensblazen voor zijn vaste klanten. In Yerseke wordt de koenkel- traditie vooral in ere gehouden door kinderen, wier ouders nauwe bindingen hebben met een bepaald kerkgenootschap, namelijk de gereformeerde ge meente. In het algemeen is de burgerij van het dorp blij ver rast, dat de laatste twee jaar het aantal koenkelende kinderen op de Oudejaarsmorgen weer toeneemt. Sinds de tweede wereldoorlog was dat aantal constant gedaald. Nu doen elk jaar weer zo'n 100 kinderen mee. De Koenkelpot (ook genoemd foenkelpot of rommelpot) was in het verleden een bekend at tribuut in grote delen van ons land. Veelal werd er gekoen- keld tussen Kerstmis en Nieuw jaar. In 's-Heerenhoek gebeur de het vroeger alleen op 31 de cember overdag, in Yerseke vandaag de dag (zoals gezegd) uitsluitend op 31 december in de morgenuren, In sommige streken van Neder land werd er tot Driekoningen (6 januari) gekoenkeld, soms ook op Vastenavond, in enkele Twentse dorpen zelfs nog op Vette Donderdag (d.i. de dag na Aswoensdag). Op Zuid-Beveland bestonden vroeger twee verschillende manieren om het rietje aan te brengen. De ene manier was, een klein gaatje te maken in de varkensblaas en daar het rietje doorheen te steken tot op de bodem van het blik (of de Keulse pot). De tweede manier was, de varkensblaas intact te laten. Dan werd het rietje en kele centimeters diep in de blaas gestoken en met een touwtje vastgebonden. Pas daarna werd de blaas gespan nen over de koenkelpot. De meest gevierde rietjes waren rotanrietjes, die de kinderen van 's-Heerenhoek vroeger haalden bij Blinde Lau en de kinderen van Yerseke bij Jan de Mandemaeker. De koenkeltraditie is rijk aan liedjes. Een van de allerbe kendste was 'Klein Zieltje'. Vrij wel alle Zuidbevelandse kinde ren beheersten de tekst van dat lied: Klein zieltje, klein zieltje staat achter de deur Klein zieltje, klein zieltje waar treur je toch veur? Ik zou er niet treuren, maar 'k heb er geen lot: Val dan op je knietjes en bid dan tot God. En bid dan tot God met een groot fatsoen Dan zal Hij den hemel wel open doen Het lied had nog een tweede couplet. We zullen dat hier, in het korte bestek van dit artikel, niet vermelden, Beide couplet ten werden ietwat langzaam en slepend gezongen. Dan volgde nog een derde coupletje in een veel sneller tèmpo: 'k Heb al zo lank mie de koenkelpot geloope, 'k Heb geen geld om 'n broodje te koope. Erreberrebie, erreberreba. Geef me 'n centje, dan za 'k; ne ga! De laatste regels verschilden van plaats tot plaats. Een van de varianten ontlenen we aan het Woordenboek ,der Zeeuwse Dialecten: Allebakkerie, allebakkerie Gee m'n 'n centje dan gae 'k vóbie Het koenkelen in 's- Heerenhoek had vroeger een iets ander karakter dan in de overige dorpen. Het was er een meerdaags gebeuren, dat overdag werd gepraktiseerd door de schooljeugd tot 12 jaar. Als je ouder was (zo tussen je 12e en 20e jaar), werd je 'be vorderd'. Dan mocht je mee doen aan het Oudejaarszingen. Dat gebeurde 's avonds. De kinderen verkleedden zich daarvoor. Het 's-Heerenhoekse koenke len is op een ietwat merkwaar dige manier aan zijn einde ge komen. Direct verantwoordelijk daarvoor was burgemeester R.O.M. Waelpot, die van 1957 tot 1968 burgemeester van het dorp was, Hij vond het een ongehoorde brutaliteit, dat de dorpsjeugd op Oudejaarsdag zijn voordeur zomaar opengooide en op de stoep al zingend stond te schooien om geld. Hij heeft het een paar jaar aan gezien. Toen, in 1960, liet hij in de algemene politieverorde ning vastleggen, dat het koen kelen en het Oudejaarszingen uitsluitend tussen 17 en 19 uur mochten plaatsvinden. Maar op dat tijdstip zat iedereen aan tafel. Het betekende dan ook vrijwel onmiddellijk de dood steek voor het koenkelen in 's- Heerenhoek Overigens dient op deze plaats ook een misverstand uit de weg geruimd te worden. In veel ver halen en boekwerken onder meer in de vertellingen van de 's-Gravenpolderse onderwijzer D.A. Poldermans (1877-1939), wordt vaak de indruk gewekt, dat het koenkelen vooral werd bedreven door kinderen uit ar me gezinnen. Dat is een ver keerde voorstelling van zaken: het koenkelen werd juist ge daan door kinderen uit alle mi lieus. Tot slot nog enkele koenkel- liedjes, die we weer ontlenen aan het Woordenboek der Zeeuwse Dialecten. Opmerke lijk is het mengelmoesje van dialect en 'Hollands'. Liedje 1 't Nieuwe Jaer is zoete 't Verken ei vier voeten Vier voeten en 'n staert 't Is gin 'alve cent mi waerd Liedje 2: Dubbeltje op de ptanke 'k Za j'er voe bedanken 'Ouw wat, geef wat Kom men de jaer! w; wat Liedje 3: 'k Zat in een schuitje 'k Gooide al mie 'n kluitje Driemael, driemael, paar paar paar Mergenochtend is 't nieuwejaar Geraadpleegde literatuur: Zeeuwse Encyclopedie Div. encycl.: WP, Larousse, Oosthoek Woordenboek der Zeeuwse Dialecten Ned. Volkskunde, deel Z-H en Zld. Zuidbevelandsch Lief en Leed, D.A. Poldermans Verder dank aan: dhr. Martens ('s-Heerenhoek), dhr. Van Oosten (Yerseke). Het Kerstconcert van de Zeeuwse Koorschool is een goede traditie. Voor de 30e maal verzorgt de Koorschool dit sfeervolle concert op Twee de Kerstdag. Het begint 's mid dags om half vier in de r.k. Magdalenakerk te Goes. Dit grote Kerstconcert valt aan het einde van het jaar waarin de Zeeuwse Koorschool het 6e lustrum vierde. Het jongenskoor is één van de weinige koren dat door zijn grote repertoire op zowel klas sieke, kerkelijk als profane koormuziek een unieke plaats heeft verworven onder de Ne derlandse jongenskoren. Zo worden er jaarlijks meer dan 40 concerten verzorgd in bin nen- en buitenland, waarbij men optreedt zowel in concert zalen van grote steden als in dorpshuizen en bejaardencen tra. Ook liefdadigheidsconcer ten staan regelmatig op het programma. Zo werd in -1983 nog een tiental concerten ver zorgd in Engeland t.b.v. bloe donderzoek bij leukemiepa- tiënten en dit jaar werd onder meer een tweetal concerten t.b.v. Unicef gegeven, in okto ber gevolgd door concerten in Beieren. Naast de vele feest- concerten en de opvoering van een kleine opera, wil het koor in dit jubileumjaar bijzondere aandacht schenken aan het grote Kerstconcert. Het Kerstconcert te Goes omvat werken van Carol, Sweelinck, da Palestrina, Bach, Vaughan Williams, Pearsell, Charpentier, Franck, Reger, Gruber en Schubert, alsmede Grego riaanse zang. Enkele werken worden gezongen door de klei ne Koorschool, terwijl het con cert wordt afgesloten met sa menzang. "Gremlins", de film die vorige week in onder meer Grand Theater Goes in Nederlandse première ging, is ook met de komende feestdagen in Goes te zien. De belangstelling voor deze film van Steven Spielberg, die enigszins is te plaatsen op de lijn van de veelbesproken film E.T., is groot. En dat is wel begrijpelijk. Want in Gremlins krijgt de fantasie de vrije loop, wezens die van 't ene moment op 't andere van lieve diertjes veranderen in monstertjes, zor gen voor een aaneenschake ling van pittige contrasten. Hu mor speelt een belangrijke rol in "Gremlins" en de eerste reac ties die we peilden, lieten ons weten dat vooral ook de jeugd zich erg aangesproken voelt door "Gremlins". Een film dus voor de feestdagen en voor alle leeftijden. En in Grand Theater Goes kunt u het genoegen hebben hem als éen van de eersten in ons land te kunnen gaan zien. Steven Spielberg en Joe Dante bezorgen u er onge twijfeld enkele plezierige uren mee. En dan te bedenken, dat ze eigenlijk aan een onmogelijk project begonnen, toen ze be sloten Gremlins te produceren. Want nadat ze het script had den gelezen, waren ze eigenlijk tot de conclusie gekomen dat het onmogelijk zou zijn het ver haal te verwezenlijken, vanwe ge de fantastische beelden en situaties die erin waren opge nomen. Academy Award-win- naar Jerry Goldsmith compo neerde de muziek voor "Grem lins". Grand Theater Goes zal overigens extra voorstellingen gev^n tijdens de feestdagen, naast de dagelijkse voorstelling van Gremlins. In dat verband is het van belang de advertentie op pag. 1 van De Bevelander te raadplegen, terwijl men boven dien bij Grand Theater Goes telefonisch evt. plaatsen kan reserveren. Het vrijdagavond programma van Grand Theater Goes vermeldt om elf uur de gebruikelijke porno-film. Overigens zijn er tijdens de Kerstvakantie ook verschillen de speciale jeugdmatinees. Zo draait op 2e Kerstdag 's mid dags om twee uur in Grand Goes "Billie Turf". Op zondag 30 december, eveneens aan vang twee uur, wordt "Dik Trom weet raad" vertoond. En op Nieuwjaarsdag en op 2 januari draait.'s middags om twee uur de Wereldnatuurfondsfilm "De Gouden Zeehond". Keuze vo lop dus komende twee weken.

de Faam | 1984 | | pagina 9