«-SS 5ÏÏ4S Mevrouw Etman opende haar Pasfoto boetiek Een foto uit de oude doos De kerk teWemeldinge Danspaar uit Hong Kong won de OlauTroph ZEELAND IN DE PUN Nieuwjaars receptie Reacties op waterkwaliteitsplan DE FAAM Woensdag 19 december 1984 Provinciale gebouwen gesloten In 1 985 zullen Provinciale Staten het waterkwaliteitsplan vaststellen. Met het oog hierop heeft het dagelijks bestuur van de provincie een voorontwerp gepubliceerd. Binnenkort ver schijnt ook een brochure over dit lijvige plan. Vitaal belang Zuiverings installaties Hoe schoon? Basiskwaliteit Oppervlakte water Onderzoek nodig Visrestaurant Konstont g°ede produce".J*-. j,e!de P&eXn h2t pr^ ""tevreden g°j°e' Lezers schrijven.. 6000 gulden meer IJ uws "We weten niet of het in de Mid deleeuwen ooit een punt van overweging geweest is om de kerk te verplaatsen, zodanig dat deze ruimtelijk weer een centrale plaats zou innemen". Dit zegt G.J. Lepoeter in zijn bijdrage in het nieuwe Bulletin van de Stich ting Oude Zeeuwse Kerken (nr. 13. oktober 1984). De kerk van Wemeldinge staat namelijk bezij den het dorp. Historisch is de situatie wel verklaarbaar. Na de catastrofale stormvloed van 1134 legde men een dijk ten oosten van de kerk, de tegenwoordige Dorps straat. Rondom deze dijk of straat vormde zich de kern van het dorp. Een sterke uitbreiding naar het oosten werd veroor zaakt door de aanleg van het kanaal door Zuid-Beveland in de tweede helft van de jaren zestig van de vorige eeuw. De scheep vaart door dit kanaal bracht allerlei neringdoenden naar het dorp. Lepoeter is van mening dat de historische en symbolische ge bondenheid van de middeleeuwer hem verhinderd heeft de vanouds gewijde plaats te verlaten om el ders een nieuwe kerk te bouwen. Wemeldinge is een oude paro chie, hoogstwaarschijnlijk zelfs de oudste van Zuid-Beveland, da terend van de 1 1 e eeuw. De kerk heeft gelegen tussen twee burchtheuvels waarvan er één is afgegraven. De zuidelijke heuvel met weelderige begroeiing speel de nog een sinistere rol in de thriller van Rinus Ferdinandusse: De bloedkoralen van de bastaard. De kerk, aan Sint Maarten gewijd, heeft thans een weinig fraai uiter lijk, verknoeid als zij is in de vorige eeuw en afschuwelijk gerestau reerd in 1 898 met een afgeplatte kop. Het'interieur is op zijn minst even merkwaardig met een in het oog vallende preekstoel van 1657, Van de oorspronkelijke preekstoelattributen, te weten: het koperen doopbekken, de koperen zandloperhouder, een koperen le zenaar en dito kandelaar, ont breekt jammergenoeg de laatst genoemde. En dan het orgel. Or gelkwesties zijn er vele geweest overal in den lande, maar de or gelkwestie te Wemeldinge is be roemd, of zo men wil berucht ge worden. Het ging allemaal om het testament van de ambachtsvrou- we Maris Coomans, die in 1 787 een deel van haar bezittingen (waaronder de hofstede "Stel- hoeve") vermaakte aan de Her vormde Kerk van Wemeldinge met als voorwaarde "dat geen or gel ten dienste van het gesang in voornoemde kerk te Wemeldinge voor rekening derselve kerk ge maakt, nog opgericht worde". De "orgelloosheid" van de kerk heeft geduurd tot 1 958. Men is nooit precies te weten gekomen waarom de ongehuwd gebleven ambachtsvrouwe de bijzondere bepaling in het testament heeft gemaakt. De meest hardnekki ge overlevering is, dat zij tijdens haar leven een kostbaar orgel aan de kerk heeft aangeboden maar dat dit geschenk niet is aangenomen. De bewuste be paling zou dus een soort wraak oefening zijn. Deze wraakoefe ning is in zoverre geslaagd dat de kerkvoogden het lange tijd niet aandurfden een orgel in de kerk te plaatsen. Het Bulletin bevat verder een uit stekend artikel van drs. P.S.J. Beekhof-Koole, die "Op zoek naar oude bouwstijlen in Zeeland" is gegaan. Het bleek namelijk dat tijdens de excursies, die op gezet te tijden worden gehouden, door De commissaris der Koningin dr. C. Boertien en mevrouw J.B. Boertien-Velema houden zater dag 5 januari, namens het pro vinciaal bestuur, de traditionele nieuwjaarsreceptie. Vanaf 16.00 uur is de statenzaal, Ab dij 11, in Middelburg voor iedereen toegankelijk; de re ceptie duurt tot 18.00 uur. Evenals andere jaren wordt ook dit jaar gewerkt met een letter- systeem; dit om een lange rij wachtenden te voorkomen. Maandag 24 december zijn de gebouwen van de Provinciale Diensten gesloten. Het gaat om het Provinciehuis, de Provinciale Planologische Dienst en Provin ciale Waterstaat. Ook het kantoor van de Provinciale Stoomboot diensten is die dag gesloten; de veerdiensten varen volgens het normale rooster. De Zeeuwse Bibliotheek is we gens de verhuizing vanuit de Ab dij naar de Kousteensedijk in Middelburg al gesloten voor het publiek; dit duurt tot 28 januari. Het Provinciehuis is op 2 januari tot half elf 's morgens gesloten in verband met de nieuwjaars bijeenkomst voor het personeel. de donateurs vragen werden ge steld waaruit bleek dat men be hoefte had aan overzichtelijke bij dragen over oude bouwstijlen toegelicht met vele foto's en te keningen. Van dezelfde hand is ook de beschrijving van de dona- teurstocht naar Oudenaarde, Ma ria Horebeke en Soignies. Van de romaanse kerk van Soignies zijn talrijke foto's van buiten- en bin nenkant opgenomen. Al met al een interessant Bulletin waarmee de Stichting Oude Zeeuwse Ker ken zich goed presenteert. Zeeuws water kwaliteitsplan De Wet verontreiniging opper vlaktewateren (WVO) verplicht de provincies tot het opstellen van waterkwaliteitsplannen. Een dergelijk plan omvat niet alleen de aanpak van de zuive ring van afvalwater (daar is in de loop van jaren al heel wat aan gedaan), maar bevat ook een inventarisatie van alle wa teren en een typering om welke soort wateren het gaat en waarvoor ze geschikt dienen te zijn. "Water is een van de belang rijkste stoffen op aarde", aldus het voorontwerp-waterkwaliteits plan. Het is van vitaal belang voor alle levende organismen: mens, dier en plant. Mensen gebruiken het als drinkwater, zwemwater, vaarwater, noem maar op. In het water spelen zich allerlei chemi sche en biologische processen af. Die processen kunnen worden beïnvloed, bijvoorbeeld door de lozing van afvalwater, zout kwel water, en (zure) neerslag. In het begin van deze eeuw was het water in Nederland op de meeste plaatsen betrekkelijk schoon. Vervuiling was er alleen in de buurt van steden. Die nam Tot 1 februari 1985 kunnen reacties op het waterkwaliteits plan worden ingediend bij Gede puteerde Staten van Zeeland, Postbus 6001 LA Middelburg. Van het waterkwaliteitsplan is een gratis brochure 'beschikbaar, aan te vragen bij het bureau Voorlich ting Provincie Zeeland, tel. 01 180-31395. In januari zal in het gebied van elk waterschap een voorlichtings avond worden georganiseerd. echter snel toe door de groei van de bevolking en de ontwikkeling van de industrie. Nu zijn veel wa teren in meerdere of mindere ma te verontreinigd. Deze verontreiniging kan zelfs zo sterk zijn dat het water niet meer kan worden gebruikt voor bepaal de doeleinden, zeker niet als dat gevaar oplevert voor de volksge zondheid. Lange tijd is de Hinder wet de enige milieuwet geweest. Pas in de jaren zestig brak het be sef door dat er meer gedaan moest worden In 1970 trad de Wet Verontrei niging Oppervlaktewateren in werking, met als algemene doelstelling: het.tegengaan en voorkomen van verontreiniging van oppervlaktewater. Dit wilde men bereiken door een vergun- nings- en heffingsstelsel voor het lozen van afval. Ook inge voerd werden zaken als toe- zicht, strafbepalingen en poli- tiedwang. Een van de beginse len van de wet is: de vervuiler betaalt. De daadwerkelijke opdracht de waterverontreiniging te bestrijden wordt in Zeeland uitgevoerd door de waterschappen, met dien ver stande dat de rijkswateren (zoals de Wéster- en Oosterschelde en errkele kanalen) er buiten vallen. In 1974 zijn de waterschappen begonnen met de planning en bouw van grote, nieuwe zuive ringsinstallaties. Deze zg. biologi sche zuiveringsinstallaties zorgen ervoor dat de zuurstofbindende stoffen uit het afvalwater worden gehaald. Dat betekent dat er voor planten en dieren na lozing van het aldus gereinigde water (het "effluent") meer zuurstof over schiet. Het water wordt weer be ter leefbaar. Nu zijn het niet alleen de waterschappen die voor zuive ringsinstallaties hebben gezorgd. Ook de industrieën hebben hun steentje bijgedragen. (Wie ver vuilt betaalt. Maar ook: wie min der vervuilt betaalt minder De suikerfabrieken hebben bijvoor beeld grote installaties laten bou wen. Als alles volgens plan ver loopt zal in 1990 de lozing van ongezuiverd rioolwater tot het verleden behoren. Dit betekent echter niet dat dan alle problemen de wereld uit zijn. Biologische zuiveringsin stallaties hebben namelijk geen of weinig effect op eutrofiëren- de stoffen en microverontreini gingen. Eutrofiërende stoffen kunnen leiden tot een explosie ve groei van algen, waardoor het zuurstofevenwicht ver stoord raakt. Een voorbeeld hiervan zijn de fos faten. Microverontreinigingen kunnen een opeenhoping van gif veroorzaken in levende organis men Voorbeelden: zware meta len, bestrijdingsmiddelen en in- dustriechemicaliën. Zoals al ge zegd wordt het water niet alleen door lozingen van afval verontrei nigd. Ook de.luchtverontreiniging speelt een rol, evenals stoffen die in de landbouw worden gebruikt (bestrijdingsmiddelen, meststof fen). Een totale aanpak van de water verontreiniging vergt daarom maatregelen op verschillend ge bied: een waterkwantiteitsbeleid (peil en stroming): maatregelen op het gebied van de ruimtelijke ordening en in andere milieusec toren, bijvoorbeeld ten aanzien van meststoffen. Een vraag die we ons ook moeten stellen is Hoe schoon willen we welk water hebben?". Metandere woorden tot hoever moeten we gaan bi] het zuiver houden van bijvoorbeeld een scheepvaartka naal of een drinkput voor het vee. Het is duidelijk dat in het tweede geval de eisen hoger moeten worden gesteld dan dat deze in het eerste voorbeeld (kunnen) zijn. Het Zeeuwse waterkwali teitsplan onderscheid acht func ties die het oppervlaktewater kan hebben: ecologische functie; (De be scherming van belangen van na tuur en landschap, die als waar devol moeten worden be schouwd). landbouwkundige functie (Het gaat hierbij om wa tergebruik door de landbouw: be regening, drenken van vee, irri gatie); drinkwaterfunctie; re creatieve functie; viswater functie; industriële functie; woon- en bebouwingsfunctie en de scheepvaartfunctie. Per peilgebied is in het plan aan gegeven welke functies er worden toegedacht aan de verschillende wateren (dat kunnen er meerdere zijn voor één gebied). De mate waarin het water dient te worden beschermd hangt nauw samen met de functies die eraan worden toegedacht Het water- kwaliteitsplan legt echter wel een bodem, namelijk de 'basiskwali teit". In enkele woorden samen gevat houdt dit in dat elk opper vlaktewater van zodanige kwali teit moet zijn dat er levenskansen zijn voor een vorm van dierlijk of plantaardig leven Binnen vijf jaar zouden alle zoete binnenwateren aan deze norm moeten voldoen Steeds valt in het waterkwali teitsplan de term "oppervlak tewater" Dat moeten we hieronder verstaan? Officieel is dat het water dat direct in contact staat met bodem en lucht èn dat voortdu rend of voor het grootste deel van het jaar aanwezig is. Géén oppervlaktewater is: water waar zich geen sponta ne plantengroei kan ontwik kelen, zoals in zwembaden, viskweekvijvers. spaarbek kens voor drinkwater en zui veringsinstallaties. Een van de hoofdconclusie van het waterkwaliteitsplan is dat er op het gebied van reeds, ge bouwde en geplande zuive- ringswerken geen extra inves teringen nodig zijn. Wel is het nodig om per sloot, plas, water gang de precieze functie en kwaliteitseisen te bepalen. Dit betekent dat er veel onderzoek moet worden gedaan. Jaarlijks heeft de provincie bijna ander halve ton nodig. Momenteel is 114.000,— beschikbaar, zo dat er nog ruim 30.000,— ex tra op de begroting zou moeten komen. De kosten voor de Technologi sche Dienst voor de Zeeuwse Waterschappen worden ge raamd op een bedrag tussen ƒ350.000,—en ƒ400.000, Abdijnieuws is de informatierubriek van de provincie Zeeland. Redactie: bureau voorlichting. Sint Pieterstraat 42, 4331 EW Middelburg, telefoon 01180-31392 of 31402 '%ij hei Stadh"16 van één ,wanteH „iet te Voor pot15^! OU60 -S46Si Sinds gisteren is Middelburg een fotozaak rijker: 'De Pasfotoboe tiek' aan de Lange Noordstraat 43. Eigenaresse mevrouw H. Etman- van der Heijden legt in haar fraai ingerichte zaak vooral de nadruk op het maken van pasfoto's. "Bij de meeste collega's wordt het ma ken van pasfoto's gezien als een bijzaak", oordeelt ze. "Deze zaak is daar echter juist op ingericht met een apart kamertje waar de foto's gemaakt worden en de allernieuwste apparatuur. Boven dien zit ik hier pal tussen het postkantoor en het gemeentehuis. Mensen kunnen hier zó binnen stappen voor een foto voor een identiteitsbewijs, rijbewijs of pas poort", legt mevrouw Etman uit. Naast het maken van pasfoto's wil de eigenaresse zich toeleggen op het maken van reproducties van oude foto's waarbij allerhande lijstjes geleverd kunnen worden. Verder wordt er een klein assorti ment eenvoudige camera's ver kocht en afdruk- en ontwikkel- materiaal en kunnen er natuurlijk foto's voor ontwikkelen en of af drukken worden gebracht. Via het Agfa lop-fotoformaatsysleem (10x15) zijn de foto's al in 'één dag klaar. Een geheel eigen en blijvende service geeft mevrouw Etman met een 'ontwikkelzegeP: wanneer mensen een rolletjes gelijktijdig laten ontwikkelen en afdrukken dan is het ontwikkelen ter waarde van 5,— gratis. Tenslotte is een wand van deze. in de modernste kleuren grijs-zwart wit uitgevoerde zaak, gereser veerd als fotogallerij. Klanten die een erg fraaie foto hebben laten afdrukken mogen die in de winkel ophangen met vermelding van naam. De Pasfo'toboeliek is dagelijks geopend, behalve op de maandag. In hel bericht over 25 jaar Fi- nata vorige week in uw krant is een fout geslopen. Abusievelijk gaven wij een ver Ree ril bedrag aan u op. lir stond: 'Find 1983 bedroeg het totaal aan uit slaand consumptief krediet 11,5 miljard gulden. Dit bete kent ongeveer 1600 gulden per huishouden...'. Dat laatste ge tal is fout. Het juiste bedrag per huishouden is geen 1600 maar 7600 gulden. J. Ter Beek Finata Bank Amsterdam Kevin Lee en Susan Cliff uit Hong Kong hebben de Olau Trophy voor dansparen gewonnen. Dat gebeur de half november aan boord van één der beide veerboten tussen Vlissingen en Sheerness, het ms Olau Britannia, tijdens een thé dansant. Amateurdansparen uit Engeland. Schotland. Hong Kong, Ierland. België en Nederland namen deel aan deze danswedstrijd, die voor het eerst in de geschiedenis werd gehouden. De organisatie van dit evenement gebeurde onder het toezicht van de Nederlandse Ve reniging van Dansleraren en de Nederlandse Amateur Danssport Bond ten behoeve van de Federa tie Dansleraren Organisatie. Ge zien hel succes - zo werd alom aangenomen - zal het zeker niet de laatste keer zijn dat een derge lijk evenement plaatsvindt op een der luxe veerboten van de Olau. Naast de supersterren (en toch amateurs) was er nog een wed strijd in de klasse Rising Star Fi nale. Hel rijk getalenteerde Ne derlandse paar Rob en Rogonda Rouwhorst werd winnaar. Hoog tepunt van de dag was evenwel het optreden van de wereldkampioe nen Latijnsamerikaans dansen 1984. Colin James en Lena Nik- kelson uit Denemarken. De winnaars van de Olau Trophy Kevin Lee en Susan Cliff uit Hong Kong met in het midden Kapitein A. Bohii en Win- nibert van Ho ven. passenger sales manager bij de Olau. SPORT VAN TOEN 'Sport staalt spieren' was de in- g drukwekkende naam van de oudste I voetbalclub in Zeeland: die in I Domburg. De heer C. de Pagter stuurde ons deze foto uit zijn fa- milie-album en meldt ons dat de club al ver vóór de Eerste Wereld- oorlog werd opgericht. Het elftal speelde - aldus de inzender - vooral tegen clubs uit Middelburg zoals Zeelandia en Advedo. "Uiteraard vriendschappelijk", schrijft hij. "Een competitie was er toen nog niet. men moest alles zelf regelen". Ook weet de heer de Pagter, die woont aan de Jacob Catsstraat 72 in Middelburg, dat 'Sport staalt Spieren' tijdens WO I regelmatig s tegen de Belgische vluchtelingen speelde. De Pagter noemt ons de volgende namen van mensen op de foto. Vlnr.; Voorzitter Zwart, onbe kend (was bakkersknecht in Domburg). G. Passenier. Joh. Vreeke, Gillis de Pagter (de broer van de inzender) en Chr. Maas. Tweede rij: J. de Meijer, W. Vreeke. J. Maas. Liggend: P. Geerse?, Jac Passe nier (keeper) en Jo Passenier. Volgens de inzender is de foto ongeveer zeventig jaar oud en is Ook deze foto is weer te bestellen heT plaatsen er van een 'eerbe- bij de redactie van dit blad. De foto toon' aan deze voetballers, van kost J" 7,50 en is te bekomen door wie niemand meer in leven is. het geld (een cheque op naam van Ruben Oreel, geld aantekenen) samen met dit knipsel te zenden aan De Faam De Vlissinger, Post bus 5017. 4330 KA in Middelburg.

de Faam | 1984 | | pagina 17