tl [w. rs liga Vf» i _^ji i IJLJ aiü- De Faam OP DE 1e EN 2e VERDIEPING ENORME KEUS MEUBELEN AAN BETAALBARE PRIJZEN i 1 1 nu 698,- nu 1495,- NU .1995,- NU 4.995,- nu 1575,- nu 998,- NU 889.- nu 898,- NU 2.495,- axel nu 39,- nu 189,- NU 698.- nu 798,- nu 1898,- NU 1.975,- NU 1185.- nu 798,- nu 1075-- NU 2998.- SINTERKLAAS - AL EEUWEN SCHUTSPATROON VAN ZEELIEDEN 'Rederland nTarilienr rtu 425,- NU 798,— NU 1298.- NU 1.195,- NU 950,- NU 795, NU 1989, DE FAAM waar service nog érg belangrijk is. OORFAUTEUIL BERGKAST massief eiken. echt leder grote klasse MARMER VITRINEKAST eikenhout FAUTEUIL zwaar eiken, soepel rundleder Zondag's gesloten Tel: 01155-2010 POUF FAUTEUIL moderne eethoek SECRETAIRE EIKENHOUT y4 Mm aanbouwkast grenen eethoek LIKEN EETHOEK FAUTEUIL 2- en 3-zitsbank SALONTAFEL slaapkamer SECRETAIRE MODERNE KAST massief eiken hoekbankstel SCOTLAND YARD EEN SPEL VOOR SPEURDERS Wie zei Duur? klassiek eiken, blank eiken en grenen, witlak, rotan, balibruin, zwart, cherry antiek, woningtextiel, slaapkamers, deskundige medewerkers geven een antwoord op al uw vragen, pot sinds 1907, royale fauteuil, gezellige gobelin idem in leder nu 998,— r^L zeer royale oikon kost, 150 x 190 x 52 cm., 4 deuren en 2 grote laden, voorfront geheel massief eiken, extra veel bergruimte. massief eiken en echt runderleder. 3-zitsbank met 4 voorpoten van 10 x 10 cm., 2-zitsbank met 3 voorpoten, armleggers 14 cm. breed, royale dikke kussens met ijzersterlt leder, com pleet: 2.795,— als u deze rorse zitcombinatie gezien en 'beze ten' hebt, dan bent u verloren! mooi handwish runderleder gestoffeerd. 2- en 3-zitsbank en fauteuils zijn ook afzonder lijk leverbaar): fauteuil 1.260,— 2-zitsbank 2.425,- luxe marmeren tafel en 4 armfauteuils met dikke tuiglederen zit en rug. zeer luxe uitgevoerde ei kenhouten vitrinekast. 107 cm. breed, schitterend af gewerkt. nu extra goed koop: royaal ledikant, 2 nachtkastjes mot opbouw, laatjes en ovale spiegel, gemaakt van uitge zocht eikenhout. bijpassende 3-deurs schuifkast 840, eiken draaifauteuil, ges- toff. met sterk leder dat moet een fijne zitgroep zijn, en dat is het ook! want niet alleen de basismaterialen, leder en eiken, ook de vulling, het binnenwerk van de kussens staat garant voor optimaal zitcom fort. 3-zitsbank en 2 fauteuils: (pot sinds 19071 A pot echte lederen pouff elegante damesfauteuil in antiek finish, bekleed met effen velour of gobelin, meeneemprijs: royale tafel, bladmaat 150 x 75 cm., bladdikte 5 cm., compleet met 4 stoelen (gevlochten zit en rug) alles in wit-laqué gezellig meubeltje met 3 grote laden en 5 kleine laadjes jarenlang zult u tevreden te rugkijken op uw verstan dige besluit van nu: eiken wandmeubel, 250 cm. breed mot voel massief ei ken, voor een zacht prijsje: extra veel kasten, vitrine, bar en t.v.-vak en laden. r tk.r X luxe moderne aanbouwkast met veel berg ruimte en ruimten voor boeken, frutseltjes en t.v., in wit-laqué. extra-zware uitvoering. zware, massief grenen eethoek, voor een onge looflijke prijs, royale tafel en 4 stoelen, com pleet: royale schuiftafel en 4 massief eiken boerenk- nopstoelen inet gevloch ten zittingen, (ook lever baar met 6 stoelen). eigentijdse fauteuil, ita- liaans ontwerp met leder, zoer comfortabele zit. W aiUCIBIl idem in leuke velourstoffen 1.545, eigentijdse 2- en 3-zitsbank in de nieuwe lijn! zeer comfortabele zit, gestoffeerd met sterk runderleder in diverse moderne kleuren. De zeevaart is door de eeuwen heen een gevaarlijk en onzeker bedrijf geweest. Storm, stranding, scheurbuik, kapers, gele koorts, verdrinking of ontberingen het kon je allemaal overkomen. Zelfs in onze moderne 20c eeuw -nu er meer zeelieden omkomen in het wegverkeer dan op zee -denken velen aan de zeevaart als een gevaarlijk beroep en geldt zeeziekte nog steeds als een zeer onaangename kwaal. Geen wonder dat vooral zeelieden altijd behoefte hebben gehad aan een beschermheilige. Die behoef te is niet ontstaan met de legende van onze zo bekende Sint Nico- laas. Sinds de mens op zee vaart -dus al lang vóór iemand ooit had gehoord van Christendom of bis schoppen- heeft de mens goden, halfgoden en volkshelden ve reerd, die zeevarenden gunstig gezind waren. Het verrast dan ook niet als we in oude mythologische verhalen fi guren tegenkomen die sterk aan Sint Nicolaas verwant lijken. Meestal zijn het goden, want die hadden die oude godsdiensten in vele soorten en voor vele doelein den. In het Christelijk geloof heeft het Rooms-Katholicisme dit te kort opgevangen door hcilig-ver- klaringen. De Grieken, door hun eilanden rijk grote zeevaarders, hechtter veel belang aan zeegoden. Dc zeegod Poseidon stond oorspron kelijk in veel hoger aanzien dan de pas veel later belangrijk ge worden oppergod Zeus. De Griekse god Nereus is misschien nog het beste te vergelijken met onze Sint Nicolaas. Het was één van de oudste goden en werd daarom ook altijd voorgesteld als Sint Nicéföas. ai «ouwen jobuospotroon van zf-eiiodon, brengt een storm op zee tot bsriaran. (ISe ««uw). een hoogbejaarde grijsaard met een mooie lange baard. Hij was vriendelijk, rechtvaardig en zou regelmatig zijn verblijf in de diepten van de zee verlaten heb ben om zeelieden in nood een ad vies te dienen. Zoals de meeste zeegoden in die tijd, deed hij al leen van zich horen als het hard nodig was en daarmee vormde hij een schril contrast met onze Sint Nicolaas. Wat beslist sterk verschilde van Sinterklaas was Nereus' privé- leven: hij had vijftig dochters. Waarschijnlijk vindt de kinder liefde van onze Goedheiligman zijn oorsprong in het grote kin- dertal'van Nereus. Ook de godin van de liefde, Aphrodite, werd geacht een gunstige invloed te hebben op handel en zeevaart. Onze Sint Nicolaas (in zijn leven nog geen Sint) verwierf zich een grote roep om zijn goedertieren heid en na zijn dood vermengde zijn reputatie zich spoedig met allerlei volksverhalen. De won- der-verhalen over reddingen op zee en de hulp aan zeelieden, bracht Italiaanse vissers er toe om -vier eeuwen na zijn dood, toen de Moslims Klein Azië veroverden - de botten van Sint Nicolaas te ro ven en naar Bari in Zuid-Italië te brengen. Sint Nicolaas - Schutsheilige van Amsterdam Vereerd door de groep die het meeste reisde de zee- en kooplie den- is het niet te verwonderen dat de roem van Sint Nicolaas zich snel over Europa verspreidde. Hij bracht het zelfs tot Schutsheilige van de rijkste koopmansstad: Amsterdam. In onze streken werd het Sint Ni- colaasverhaal vermengd met ge bruiken uit de Germaanse myt hologie. Ook hierin voorzag de Goedheiligman in een behoefte, want met name de Scandinaviërs wisten goed raad met zeegoden. Ze vereerden'zelfs een hele fami lie van goedwillende, handel en zeevaart beschermende goden -de Vanirs- waarvan Njörd de be langrijkste was. In weerwil van alle heidense ver halen en het feit dal een oliejas de Sint niet zou misstaan, zijn we ieder jaar toch weer verheugd als de in tabberd geklede bisschop ons komt verrassen met chocola deletters, vrijers van taai-taai, marsepein, vermaningen op rijm en andere geschenken. We houden het dan ook maar op: "Dank U Sinterklaasje". Bron: Stichting Algemene Mari tieme Voorlichting. ovalen noten salontafel met geschulpte en rijk geheeld- houwde poten. pot heeft écht de zomer in het hoofd! want heeft u ooit zóveel slaapkamer voor zó weinig geld gezien? breed ledikant met hoofdombouw voor boeken, radio en frutseltjes, 2 nacht kastjes met laden en 1 grote kristalspiegel in blank repro eiken. bijpassende 4-deurskast 498, KLASSIEK gezellig bankstel, losse zit- en rugkussens in ge bloemde velourstof. de rest offen volour handige secretaire, ge- met veel bergruimte, combineerd met opberg- voor een ouderwetse kast, veel massief eiken prijs: ja! ja! pot in axel doet 't: rustiek eiken bank stel, gemaakt van dik massief eikenhout, royale gezellige kussens, gestoffeerd met velour. zeer royaal hoekbankstel, voorradig in beige, bruine of blauwe velour. Voor mensen die zich regel matig verbazen over het ogenschijnlijke gemak waarmee televisiehelden als Derrick, Magnum en Nero Wolf de ene na de andere misdaad ontrafelen, bestaat nu de mogelijkheid de eigen speurzin en scherpzinnig heid te beproeven. De dit jaar honderd jaar bestaande firma Ravensburger, één der grootste uitgevers in Europa op het gebied van spellen, puzzels en boeken, heeft na melijk het spel 'Scotland Yard' op de markt gebracht. Bij dit spel draait het om de opsporing van één der be ruchtste criminelen van Eu ropa, waarvan bekend is dat hij zich ergens in Londen schuilhoudt. De rol van de ze misdadiger, Mister X. wordt vertolkt door één van de spelers. De anderen zijn allen detectives van 'Scot land Yard', die Mister X over het speelbord achter volgen om hem zo snel mo gelijk te arresteren. Een niet zo makkelijke taak want Mister X verplaatst zich ra zendsnel door Londen per bus, taxi en metro, en heeft bovendien de gave zich on zichtbaar te maken. 'Scotland Yard' is in 1983 in West-Duitsland uitgeroe pen tot het beste spel van het jaar. Daar zijn inmid dels al ruim een half mil joen exemplaren van dit spel verkocht. 'Dat is het hoogste verkoopcijfer dat ooit in zo'n korte tijd in de Bondsrepubliek werd ges coord met een nieuw op de markt gebracht gezel schapsspel. Deze populari teit vindt zijn oorsprong in dc grote spanning en hoge speelwaarde. 'Scotland Yard' kan worden gespeeld door drie tot en met Zes spelers vanaf 10 jaar. De gemiddelde speelduur is ongeveer 50 minuten, net zo lang als een aflevering van een detectiveserie op TV. Dc adviesprijs bedraagt 39,95.

de Faam | 1984 | | pagina 8