de keurslager goed voor minder geld WEEMAES Een sportman van 70 jaar: FEtSTWf u5 JAAR JONG!! L.VDHIELE Etos, niet alleen beter Ook goedkoper F0T0- STRIP- VER- HAAL N0VEMBER-FEESTMAAND É|fpuit$pecialist WINTERK0ST GEVULD STOKBROOD KEURSLAGER DE FAAM Woensdag 7 november 1984 i Monstertochten Nachttocht Geen slaap Iets te duur Weinig denken Het begin... over het maken van erg mooie foto's 'Kwestie van boffen" Waarom nou? lAIIGBVIELE 41-43 MIDDELBURG HEERLIJKE UIT EIGEN KEUKEN ROLPENS CASSELERRIB ROOKWORST BAKBL0EDW0RST ERWTENSOEP HAMSCHIJF DEZE WEEK MAGERE VARKENSLAPPEN 500 gram5.98 ZATERDAG MALSE BIEFSTUK voor de warme lunch STR0GAN0FF- GEKRUID LANGE NOORDSTRAAT 55 MIDDELBURG Head Shoulders Shampoo, 150 ml. Zacht en Schoon, 300 ml Libero Jumbo, paars 90 stuks of oranje 108 stuks Fa Douche- en Badschuim, 1.000 ml. Vogue Parfum Deodorant spray of stick Pampers, mini, normaal, super, super-plus, maxi, maxi-plus, per draagkarton Middelburg, Lange Delft 13, Goes, Kolveniershof 34, (naast A.H.) Herman Willemsen wandelt nog rustig 21 uren achter elkaar, zonder te slapen... .'Dit zijn de voeten, die het alle maal moeten doen. Herman Wil lemsen gunt ze slechts zelden rust. KAPELLE - Achter op zijn auto zit een sticker. "Wan delen, dé rekreatiesport", staat erop. Met die tekst is Herman Willemsen (70) uit Kapelle het helemaal eens. Het is zelfs zijn lijfspreuk. "Ik wanaei graag, maar ik weet niet waarom. Een ander pakt al de fiets, als hij op de hoek van de straat een brief moet gaan posten. Ik niet, ik loop liever". "Deze zomer heb ik in de va kantie de konijntjes van mijn kleinkinderen in Goes ver zorgd. Bijna elke dag heb ik de afstand Kapelle-Goes heen en terug gelopen". Herman Willemsen bracht dit jaar de Drie Eilanden Wandel tocht (120 km!) weer op zijn slofjes tot een goed einde. Toen hij bij terugkeer in Vlissingen de vraag kreeg voorgelegd, of hij erg vermoeid was, sprak hij de gedenkwaardige woorden: "Moe? Ik? Als het moet, ga ik nu nog lopend naar huis...." Zijn verklaring voor dat ant woord: "Als je eenmaal aan het wandelen bent geslagen, zoals ik, dan blijf je het doen. Je ver valt van kwaad tot erger. Het is net een verslaving". Dat is inderdaad niks teveel ge zegd. Herman Willemsen zit niet graag. Maar u lezer(es), gaat u er maar eens voor zitten. Voor dat u van verbazing achterover in uw stoel zakt. We zullen even wat wandel-marathon-tochten op een rij zetten. Sommige du ren een dag en een nacht. We beginnen met het 'kruimel werk'. Elk jaar doet Herman Willemsen mee aan de Apel- doornse wandelvierdaagse. "Een prachtig evenement. Mooi parcours, veel bos- en heide paadjes en niet teveel deelne mers. De vierdaagse van Nij megen trekt me niet: 'véél te massaal en bovendien kom je nauwelijks van het asfalt af". Tot het wat serieuzere werk hoort de 'Nachttocht', tussen Bergen op Zoom en Vlissingen. Elk jaar wordt die tippel (van 75 km) gemaakt in een juni-week- einde. De tocht begint 's nachts om 00.00 uur in café De Raay- berg in Bergen op Zoom. Hij eindigt circa 13 uren later in de stad van Michiel de Ruyter. Een nachtje wandelend doorwaken dus. Herman Willemsen deed dit jaar voor de 13e keer mee. In de 'oplopende' reeks van monsterwandeltochten begint de Drie Eilandentocht (van 120 km) al aardig mee te tellen. Die tocht heeft Vlissingen als be gin- en eindpunt De route (dus ook de deelnemer) loopt via Zuid-Beveland, Noord-Beve land en Walcheren. Start: za terdag 15.00 uur, finish: zondag ca. 13.00 uur. Bijna vierentwin tig uur achtereen wandelen... Vermoeidheid of slaap? Her man Willemsen heeft er niet zo veel problemen mee. "Regel matig trainen. Dan heb je ner gens last van", zegt hij. Hij deed dit jaar 25-26 augustus) voor de 10e maal mee. 'Een stapje verder' is de jaar lijkse tocht van Amsterdam naar Tilburg: 125 km. De heer Willemsen schreef dit jaar voor de 6e maal in. Op 11 augustus ging hij in onze hoofdstad op pad en op 12 augustus kuierde hij zonder problemen in Tilburg over de aankomstlijn. "Ik heb ook Amsterdam-Leeu warden (150 km) wel eens ge lopen, maar dat is niet zo com fortabel. Dan sta je anderhalve dag na het startschot half te slapen op het station van Leeu warden, aan de andere kant van Nederland. Dan moet je nog helemaal met de trein naar huis. Dat maakt het ook wat duur". Nee, Nijmegen-Rotterdam (160 km). Dat is één van de langste georganiseerde wandeltoch ten, die Nederland kent. Het hart van de doorgewinterde wandelaar begint daarvan ex tra-snel te kloppen, omdat die 160 km een 'klassieke' afstand is. De ware wandelsporter spreekt hier dan ook niet over '160 km', maar over 'de 100 mijl'. Herman Willemsen liep die monsterafstand 5 maal, in 1982 voor het laatst. Zo, bent u daar nog, lezer(es)? Wie zei daar iets over 'zere be nen na een middagje winke len'? Wilt u zich in een hoekje gaan zitten schamen? Herman Willemsen ziet in elk geval nog nergens tegenop. Hij drentelt moeiteloos een etmaal lang over 's Heeren wegen. Zijn liefde voor het wandelen da teert al van lang geleden. "Ik vond het vroeger heerlijk om, na een week werken, iets te doen waar ik niet teveel bij hoefde na te denken. Wandelen of fietsen in de open lucht wa ren daarvoor uitstekend ge schikt". De heer Willemsen werd in het noorden van Overijssel gebo ren, bracht zijn jeugd door in Rotterdam en kwam op zijn 27e jaar in Goes werken. Hij werd leraar wiskunde aan de LTS. Toen hij enkele jaren geleden met pensioen ging, was hij ad junct-directeur van diezelfde school. Hij woonde lang in Goes, maar zo'n 12 jaar gele den verhuisde hij naar de Bo- gerdlaan in Kapelle. Het 'grote wandelen' begon voor hem in een ver verleden, toen zijn collega Wim Hirdes zich ging voorbereiden op de Zeeuwse nachttocht, die toen nog in omgekeerde richting 'Aankomst in Rotterdam, enkele jaren geleden, na een tocht vanuit Nijmegen 160 km). werd gelopen (van Vlissingen naar Bergen op Zoom). "Wim liep die tocht altijd ongetraind. Hij wilde nu wat trainingstocht jes lopen en hij vroeg of ik mee wilde gaan, omdat hij dat ge zelliger vond. Ik heb me toen ook maar ingeschreven. En zo is 't gekomen". Hoe zit het met de blaren? "Zelden gehad", zegt hij gede cideerd. "Weinig blaren en weinig kapotte voeten. Kwestie van goed materiaal, goede trai ning en profijt trekken van tips van mensen met ervaring. Ik ben nog nooit uitgevallen. De uitvallers, die met de bezemwa gen worden afgevoerd, zijn in het algemeen jongeren. Die be ginnen meestal te explosief. Die gooien er vlak na de start alles al uit. Ze verdelen hun krachten te weinig". "Ik heb respect voor iemand, die aan het eind van een tocht Het is duidelijk, dat als je zo van het maken van foto's echt een hobby wilt maken, het goed is als je er zoveel mogelijk van weet. Zulke mensen vragen veel aan hun fotohandelaar over filmsoorten en allerlei hulp middelen, ze lezen boeken en leren ook van anderen. Ze bekijken vaak foto's en hebben een abonnement op een fotoblad. Meestal hebben ze ook een donkere kamer, omdat ze graag zelf alles uit hun negatieven halen wat er in zit. En niet zelden zijn ze lid van een plaatselijke fotoclub. /^Fotograferen is niet moeilijk, zegt men en dat is waar. Wie herin- SmS neringsfoto's wil maken van een dagje uit of van watje met het ge zin in de vakantie beleeft, zal zelden problemen hebben met de camera. Je leest een keer aandachtig de gebruiksaanwijzing en je maakt de leuk ste foto's. Er zijn echter ook mensen die méér willen dan alleen maar een plaatje van wat ze hebben beleefd. Die mensen zoeken in hun om geving naar een mooi motief, ze bekijken dat, letten op de lichtval en kiezen met zorg het opnamestandpunt. Ze maken meestal meer opna men van een onderwerp omdat ze weten dat de eerste foto niet altijd de beste is. Dat zijn mensen die aan fotograferen in creatief opzicht veel plezier beleven. Zo'n foto-hobbyist maakte de foto's die bij dit strip verhaal zijn afgebeeld. De bloemen werden binnens huis gefotografeerd, er werd een zwart karton achter de bloem gezet en er werd wat geëxperimenteerd met het licht dat bij foto 1 van achteren en bij de twee an dere foto's van links de bloemen bescheen. Als dit soort foto's u inspireert om zelf ook zulke mooie re sultaten te bereiken dan behoort u tot de mensen die van fotograferen een zinvolle hobby hebben gemaakt of dat graag willen doen. van 150 km nog wat overheeft. (Hij steekt zijn duim bewonde rend omhoog). Dat is iemand die zichzelf kent. Hij kan wat kracht achter de hand houden. De meeste beginners kunnen dat bijv. niet. Die hebben daar de 'meetapparatuur' nog niet voor. Dat komt pas op latere leeftijd". "Anderzijds: voor wandelen heb je maar weinig lichaams vermogen nodig. Het kost wei nig krachtexplosie. Wat je wél nodig hebt, is doorzettingsver mogen. En een goeie 'motor' natuurlijk: hij hoeft niet krachtig te zijn, maar wél slijtvast". Dat Herman Willemsen op zijn 70e jaar de Drie Eilandentocht nog moeiteloos uitloopt, dwingt allerwege respect af". "Och", zegt hij verontschuldigend. "Veel van mijn kornuiten vallen inderdaad wat eerder af. Maar ik ben de enige niet, die het zo lang volhoudt. D'r zijn er méér. Het is geen kwestie van ver dienste, maar van boffen". Voorlopig stopt de wandelgra- ge Kapellenaar nog niet met zijn sport. Haar toch bekruipt hem af en toe de twijfel. "Dan loop ik me 's nachts af te vragen: waarom doe je dit nou? Waar om loop je nu door de nacht, terwijl het overdag zoveel mooier is?" Hij denkt nog even over die laatste woorden na en zegt dan: "Nou ja, ik zie wel"... ■jt 7T 1 00 gram3.00 100 gram1.85 Mals, Mager, Varkensvlees met een heerlijke kruiden-melange. 5 tot 8 minuten zachtjes braden. Heerlijk bij rijst of gebakken aardappeltjes. ETOS INAKTIE .«sfss-.:. 30^ gggsSa 100 ml gratis! 5)'"lSx;>iïS! "S'l SAX! Akties zijn geldig tot en met zaterdag17 november1984. Maar op is op. Prijswijzigingen voorbehouden. 45ET84A etes

de Faam | 1984 | | pagina 6