kader 1 Tina Kei Iers 'De zee woont in ons huis 'Ik betrap me er op dat ik vaak niet kan stoppen met het lezen in mijn eigen boek DE BEVRIJDING VAN WALCHEREN HET WEEKBLAD VOOR WALCHEREN De Faam in van de bevrijdingsfeesten WALCHEREN 1944-1946 HELMO Grote St. Nicolaasactie in Middelburg MODE VOOR JONGE MENSEN! FASHION 5 GRATIS KAARTJES VOOR OME WILLEM Het boek Spannend DRINKSERVIEZEN KLEURENFOTO'S? J.P.A. R0SSËL KUNSTGEBITTEN REPARATIES 9 S't - 1 5 ÓC 7 woensdag 31 oktober 1984 86e jaargang no. 40 oplage 21 700. wekelijks gratis huis aan huis op geheel walcheren in combinatie met de vlissinyer. totale oplage 44 400 uitgave pro vinciale zeeuwse courant b v administratie/advertenties: markt 51postbus 501 7. 4330 ka middelburg, 01180-27651privé, h. schrama. 01180-13585. redaktie: ad hanneman, 01180-27651toeste.l..5,4 Maar liefst vijfhonderd kinderen worden in de ge legenheid gesteld gratis een voorstelling van Ome Willem (Edwin Rutten) te bezoeken. Dat gebeurt op woensdag 19 december tijdens twee voorstellin gen in The Cavern aan de Beddewijkstraat in Mid delburg. Een kaartje voor een voorstelling is te winnen in de grote St. Nicolaasactie. die de Stich ting Middelburgse Braderiebclangen tussen 14 no vember en 8 december houdt. Bij besteding van minimaal 2.50 ontvangt de koper een lol. Op de zaterdagen 24 november. 1 en 8 december vinden de trekkingen plaats. Behalve deze gigantische prijzenpot van vijfhon derd kaartjes zijn er ook voor volwassenen prijzen te winnen in de vorm van video, televisies en reizen. Sint Nicolaas in hoogst eigen persoon verricht de eerste trekking. De Middelburgse eerste burger, drs. P.A. Wotters trekt de prijswinaars van de laat ste ronde. DEZE WEEK IN 1 Voetgangers: een achter- gestelde groep in het ver keer. Er wordt een enc/uéte gehouden. In onze rubriek VAN BOUGIE TOT BUMPER Hel echtpaar Geschiere drijft al twintig jaar een autorij school maar blijft niet bij de pakken neerzitten. In UIT HET ZAKENHART En heel belangrijk voor vooral onze oudere lezers AAP NOOT MIES Wie uit wil. Schouwburg ol bioscoop, kan zijn (of baar) hart ophalen op onze servi cepagina. MIDDELBURG Maandag 5 november 16.30 uur: openingscere monie in het stadhuis aan de Markt. B. en w. ont vangen vertegenwoordigers van verenigingen en instellingen alsook oud-strijders van het 4e en 5e bataljon Royal Scolt Fuseliers en mensen uit liet verzet. Dinsdag 6 november 16.30 uur: kranslegging op de Groenmarkt. 20 uur: herdenkingsdienst in de Nieuwe Kerk. Vrijdag 9 november 20 uur: jubileumconcert (150 jaar) koninklijke oratoriumvereniging 'Tot oefe ning en uitspanning' in de Concert- en Gehoorzaal (zie ook elders in deze krant). Zaterdag 10 november 15 uur: muzikale show van de gezamenlijke Middelburgse korpsen op de Markt. Dinsdag 6 tot en met zaterdag 17 november: ten toonstelling 'Aspecten van oorlog en bevrijding' in de burgerzaal van liet stadhuis. Dagelijks van 10 tol 17 uur en op donderdagen van 19 tot 21.30 uur. Zondag gesloten. OOST-SOUBURG Zaterdag 3 november van 10 lot 12 uur: kinder programma met optreden Houtje Touwtje en te kenfilms in De Schuur. Van 15 tot 23.40 uur in De Zwaan: 's Middaags diverse muziekgroepen waaronder Mclawan (Moluks), Nene (Chili), Links Kollektief Walcheren, Vlijt en Volharding en Letnica. Avondprogramma met sprekers en Senscha. het Nationaal Hekelcabaret, een Chi leense muziekgroep en hel koor De Grootste Mond. Organisatie buurtvereniging Van Duyven- voorde. DOMBURG Donderdag I november 17.30 uur: kranslegging bij het monument op het kerkhof door burge meester Diepenhorst. WESTKAPELLE Donderdag 1 november 11.30 uur: kranslegging bij de tank op de zeedijk door een delegatie van de Koninklijke Marine. 11.50 uur: herdenkings plechtigheid op de begraafplaats achter de vuur toren. waar de commissaris der koningin in Zee land, dr. G. Boerden, zal spreken. Muziek dooi den tamboers en pijpers van het Korps Mariniers. Vanaf 13 uur: receptie in het Badmolel Westka- pelle. Vrijdag 2 november: film, 'De dijk is dicht', 's Morgens voor de schooljeugd, 's middags voor de bejaarden en om 19 en 21 uur voor alle belang stellenden. Plaats: Verenigingsgebouw Weslka- pelle Herrijst. Zaterdag 3 en maandag 5 november 10 tot 17 uur: fototentoonstelling in verenigingsgebouw West- kapeile Herrijst. Zaterdag 3 november: 14 uur: kranslegging dele gatie Nederlandse Commandotroepen uit Roos endaal bij de tank op de zeedijk. KOUDEKERKE Woensdag 7 november 20 uur: lezing door dr. N. in 't Veld van het Rijksinstituut voor Oorlogsdo cumentatie te Amsterdam over het onderwerp' 'Enkele aspecten van de bevrijding van Walche ren'. Voor de organisatie tekent de Heemkundige Kring Walcheren. OOSTKAPELLE Donderdag 8 november 17 uur: herdenkings plechtigheid bij de oorlogsgraven nabij de Her vormde Kerk. ARNEMU1DEN Zaterdag 3 november 15 uur: kranslegging door de groep Schotse oud-strijders en het gemeentebes tuur bij hei monument 52ste Lowland Division op de Sloedam. Daarna wordt het gezelschap ont vangen in het verenigingsgebouw De Arne. Maandag 5 november 19.30 uur: herdenkingsbi jeenkomst in de Nederlands Hervormde Kerk. Voorgangers: ds. Schaap, burgemeester Markusse en ds. Mink. Muzikale medewerking verleent de zangvereniging De Lofstem. VLISSINCEN Zalerdag3 november: 10.15 - 10.30 uur: aankomst genodigden, gasten en belangstellenden bij hei landingsmonumenl aan de Commandowcg. 10.30 uur: strijken Nderlandse vlag. 10.35 - 10.37 uur: welkomstwoord door voorzitter Comité Bevrijding Vlissingen. 10.41 - 10.45 uur: korte toespraak door vertegenwordiger an de Schotse oud-strijders. 10.46 uur: The Lament (Schotse piper) Last post (hoornsignaal, gevolgd door 1 minuut stilte.). Kranslèggingen. Aan het programma wordt medewerking verleend door de Vlissingse Oratoriumvereniging en de Kon. Harmonie "Ons Genoegen". De openbare bibliotheek besteedt aandacht aan boeken over de Tweede Wereldoorlog en toont foto's. Openingstijden: maandag 13.30 tot 20 uur, dinsdag, woensdag en vrijdag 10 tot 20 uur en zaterdag 10 tot 12.30 uur. SEROOSKERKE Zaterdag 3 november 10.30 uur: ontvangst 55 oud-strijders in het verenigingsgebouw De Zand- put. 11 uur onthulling monument door kolonel J.G. Hanson DSO en D. Potter, een broer van één der omgekomen commando's. Het monument is opgesteld bij de Nederlands hervormde kerk aan de Vrouwenpolderseweg. Medewerking verlenen de afdeling Zeeland van Keep them Rolling (be mand door oud-strijders) en de muziekvereniging LMM. Om 14 uur opent burgemeester G.M. van Montfrans-Hartman een tentoonstelling met do cumenten en foto's uit de periode 1939-1945 in De Zandput. De openingstijden: zaterdag 14-18 uur lol 11' uur, maandag 14 tot 17 uur en 19 tot 21 uur en dinsdag (6 november) 14 tot 17 uur. Foto: Gemeente-archief Middelburg Precies honderd jaar geleden trad de eerste Nederlandse vrouwelijke journalist in dienst van een dagblad. Dat was Henriette van der Mey bij de Middelburgse Courant. Mevrouw van der Mey bleef tot 1896 bij dat liberale Zeeuwse blad, waar ze onder meer waarnemend hoofdredactrice was. Opvallend is dat deze mijlpaal in de geschiedenis van de pers onopgemerkt bleef bij de samenstellers van de Encyclopedie van Zeeland! Wie niet onopgemerkt bleef voor de encyclopediesamenstellers was Christina (Tina) Keller. Zij kan zich de eerste journaliste in Zeeland noemen na de Tweede Wereldoorlog Eerst werkte ze voor de Vrije Zeeuw; van 1945-1947 voor de PZC. Eind vorige week verscheen bij uitgeverij Den Boer in Middelburg een boek over baar persoonlijke ervaringen op Walcheren tijdens de dagen voor en na de bevrijding in 1944. Over het boek en de omstandigheden waaronder de eerste letters van het manuscirpt op papier kwamen, sprak Ad Hanneman met mevrouw Keller, die in Middelburg woont. Het boek kreeg de treffende naam 'De zee woont in ons huis'. "Oh, ik was dus niet de eerste journaliste", reageert ze verrast als ze over Henriette van der Mey hoort, de vrouw die na 1896 in Amsterdam het gematigd femi nistische blad Belang en Recht inhoud gaf. Ln dan. geconfron teerd met de problemen die dez.e voortvarende vrouw in de vorige eeuw moest overwinnen (vrouwen werden niet serieus genomen in 'mannenbanen') antwoordt ze: "Ik had als journaliste die proble men niet. Dal ik een jonge vrouw van omstreeks vijfentwintig was, gaf me zelfs een voorsprong. Ik zat altijd vooraan en fungeerde in veel gevallen als een soort gast vrouw. Maar ik had steeds de blocnote bij de hand. Ik was er bezeten van om alles op te schrij ven. Vergeet niet dat de journalist in die naoorloge jaren aanzien had. Je was het symbool van de vrije meningsuiting. Iets dat we in de jaren van de bezetting ont beerden. De pers werd in die tijd 'koningin der aarde' genoemd Ik voelde me als de ogen en de oren van het gewone volk. De mensen kwamen naar je toe en vertelden van alles. Ik heb ooit voor een rel gezorgd door te schrijven over de toestanden van evacués in een school. Dat sloeg in als een bom. Hoewel we uiteraard de koning te rijk waren, omdat we alles op konden schrijven, gingen we zeer zorgvuldig te werk. Meerdere ke ren heb ik ir. Jansen mijn stukken over de drooglegging voorgelegd. Ik wilde absoluut geen fouten maken. Ik wilde het vertrouwen dat de bevolking in me stelde waarmaken". Na de middelbare school besloot Tina Keller de opleiding assis tent-bibliothecaris te gaan volgen. "Voor je fatsoen kon je in de oor log niet voor de journalistiek kie zen. Die was absoluut niet objec tief en schreef steeds in het voor deel van de Duitsers. Hel nieuws hoorden we op de radio uil Enge land". Na haar opleiding achter eenvolgens in Middelburg ('41-42) Utrecht ('42-'43) en La- ren-Hilversum ('43-'44) kwam ze terug in Middelburg, waar ze sinds 1921 had gewoond, Op 6 maart 1920 werd ze geboren in Tilburg. Mevrouw Keiler: "Je kon na sep tember 1944 geen kant meer op. De Engelse zender maakte mel ding van naderende bevrijding. Toen begon ik aan het dagboek. Ook maakte ik losse aantekenin gen over'ervaringen. Dat alles heb ik nu verwerkt in dit boek". In die periode schreef ze alles op wat er om haar heen gebeurde vanuit de ouderlijke woning aan de vroegere Parklaan (tegen woordige Churchilllaan), aan de rand van de stad. Vliegtuigen. li na Keiler Foto I.e.x de Meester) boven Walcheren, een vluchtende Duitser, die op een eenvoudige wijze een fiets van een passerende burger afpakte, de arrogantie van een generaal, de bevolking met al haar angsten en soms op details lijkende gebeurtenissen, die nu goud waard blijken te zijn. het kruipende water na de inundatie en de komst van de bevrijders. Haar dagboek nam ze overal mee naar toe. Soms tot ergernis van anderen. Bijvoobeeid (blz. 77) als ze na een voltreffer op haar eva- cuatie-adra aan de Kaaien in Mid delburg al baar eigendommen ver loren ziet gaan. Ze is opgelucht. "Mijn dagboek heb ik tenminste nog" "Gelukkig maar", meent een medebewoner. Ze conclu deert: "Het klinkt cynisch. Ik merk dat ik iets dwaas gezegd heb". Als ik haar desgevraagd een oor deel geeft over het boek ("Het leest als een spannend jongens boek. Eigenlijk weet je hoe hel afloopt, maar de vele diep men selijke gevoelens die u weet over te brengen kluisteren me aan de regels")., geeft z.e toe: "ik betrap me er zelf op, dat ik vaak ook niet kan sloppen met lezen, nota bene in mijn eigen boek". Aanvankelijk wilde ze 'De zee woont in ons huis' uitbrengen als een roman. "Op verzoek van de uitgever heb ik er echter een meer journalistiek product van ge maakt. Uiteindelijk ben ik terecht gekomen in een soort comprmis. Ik beschouw het als een literair- journalistiek product. Alle gege vens. zoals de bombardementen elders, die we hoorden, en die ik in mijn dagboek had opgeschreven, heb ik gecontroleerd, ln de meeste gevallen bleek dat ik juiste con clusies had getrokken. We wisten bijvoorbeeld dat ze in de verte aan het schieten waren als de bloemen op tafel begonnen te trillen. We. wisten trouwens heel vaak wat er ging gebeuren als we een jager hoorden. Dat was juist zo beang stigend. Toen ik bezig was met dit boek. beleefde ik alles weer op nieuw. Het blijkt dan dat je ver draaid weinig vergeet, hoewel het allemaal veertig jaar is geleden. Daarom ook was het tamelijk zwaar om dit boek te maken. Ik ben er ongeveer een jaar mee be zig geweest Zie ook de rubriek Boeken en tijdschriften. J Lange Delft 61 MIDDELBURG Dezer dagen is het veertig jaar geleden dat Walcheren werd bevrijd van de Duitse overheersing. Op verschillende plaatsen in onze regio zal daar aandacht aan worden besteed. Hieronder een beknopt chronologisch overzicht van die spannende dagen nu 40 jaar geleden en betgeen er aan vooraf «ii'S- door P. W. S ij nice 6 Juni 1944: D-Day! Eindelijk vindt de langverwachte geallieer de invasie plaats, in Normandië. Na moeizame gevechten en lang durige strijd rukken de geallieer den op in noordelijke richting. Op 3 september wordt Brussel bereikt f VERFIJNDE TAFELSFEER" Christin en Hutte Zwiesel SERVICE KWALITkIT GARANTIE LANGE DELFT 50 MIDDEL8URG o01 1 80 13221J en een dag later vail Antwerpen in handen van de bevrijders. De vijfde september staat bekend ais "Dolle Dinsdag". Onder de bezetters en hun handlangers breekt paniek uit. Hel gerucht gaat dat Breda al bevrijd is... He laas. zo snel komt de bevrijding van Nederland niet. Amerikaanse troepen overschrijden 12 septem ber de Limburgse grens bij Noor beek en Mheer. Maar de "Opera tie Market-Garden" bij Arnhem en Nijmegen, ingezet op 17 sep tember, loopt vast en mislukt. Wenden we ons naar Zeeland. Tussen 16 september en 2 no vember wordt na een felle strijd Z ee u wsc h - V1 a a n d e re n be v r ij d Hel is voor de geallieerden van groot belang de zeeweg naar Ant werpen vrij te maken. Daarom moeten zij Walcheren in handen krijgen. Maar hoe? Besloten wordt de tuin van Zeeland onder water te zetten! De inundatie van Walcheren is noodzakelijk om de Duitsers aldaar tot capitulatie te dwingen. Op 2 oktober 1944 worden de be woners van Zeeland via de BBC en Radio Oranje geïnformeerd dat er een zware strijd zal komen op de eilanden "gelegen in de monding van de rivier de Schel de'" Dezelfde waarschuwing staat eiland aan te kunnen leggen, maar moeten die plannen al snel laten varen. Walcheren ligt er al spoe dig troosteloos bij: een binnenzee. te lezen op de pamfletten, die in grote getale boven Walcheren en Zuid-Beveland worden afgewor pen (2 en 3 oktober): "Onmiddel lijke evacuatie, "verlaat de eilan den". "gaat weg zonder uitstel"... Maar waarheen? De bewoners van Walcheren kunnen geen kant op. In de middag van de 3e okto ber, precies een week nadat het Britse bruggehoofd nabij Arnhem was ontruimd, vindt het vernieti gende bombardement op West- kapelle plaats. Zware bommen werpers gooien de Westkapelse zeedijk kapot. Overeen lengte van 120 meter wordt de dijk totaal weggevaagd, het oude dorp wordt vrijwel geheel verwoest, zo'n 160 mensen komen om het leven... Op 7 oktober volgt de vernieling van de Nolledijk bij Vlissingen (er ontstaat een gat van 20 meter). Tezelfder tijd slaan de vliegtuig bommen een gigantisch gat in dé zeedijk bij Rammekens (bijna 400 meter, waar per tij 21 miljoen m3 water in- en uitstroomt!). Ten slotte moet ook de zeewering lus sen Veere en Vrouwenpolder er aan geloven (II oktober). Door deze galen stroomt het laaggele gen -voormalige- eiland, vergelijk het met een soepbord, snel vol. De Duitsers menen aanvankelijk nog een nooddijk dwars over het prijsgegeven aan de elementen; alleen de dorpskernen en steden zijn drooggebleven (en een klein «edeelte aan de oostkant). De bevrijding nadert echter met rasse schreden. Woensdag 1 no vember 1944 begint de geallieerde landing. Een zwaar bombarde ment vanuit Zeeuwsch-Vlaande- ren gaat eraan vooraf, 's Morgens om vier uur wordt daarmee een begin gemaakt. Wel 1.500 kanon nen vuren zo'n 38.000 granaten af op de Walcherse kust. In Vlissin gen overleeft slechts één pand onbeschadigd deze beschieting! Via drie lijnen vindt de bevrijding van ons eiland plaats: landing in Vlissingen vanuit Breskens, lan ding bij Westkapelle vanuit Oos tende. aanval via de Sloedam vanuit Zuid-Beveland. De Engelsen en Schotten van de verschillende onderdelen van de Lowland Division landen in Vlis singen bij de Oranjemolen en na een lievige strijd is de Duitse be velhebber generaal Reinhardt gedwongen zich over te geven (3 november). Intussen heeft ook de landing bij Westkapelle plaats gevonden. De Duitsers verdedigen zich daar on verwacht fel: 4 op dc 5 deelnemers aan de landiug komen om (Naar men zegt was de Duitse soldaten wijsgemaakt dat de geallieerde commando's hen allen om zouden brengen, zodat ze zich met de moed der wanhoop verdedigden). Achtereenvolgens worden nu Westkapelle. Domburg Grijps- kerke en Aagtekerke I novem ber). en vervolgens Zoutelande, Biggekerke en Meliskerke (2 no vember) bevrijd. Via Ritthem en Souburg (4 no vember) rukken de bevrijders op naar de geïsoleerde benarde Zeeuwse hoofdstad, die overvol is (door een toevloed van vluchte lingen bevinden zich om en nabij de 40.000 mensen in de stad bin nen de vesten! Een Noorse luite nant bereikt aldaar op 6 novem ber als eerste het hoofdkwartier van de Duitse generaal Daser (Dam 6-8). De generaal meent echter dat hel beneden zijn waar digheid is zich aan een luitenant over te geven. De Engelse majoor Johnston wordt vervolgens met wat geleende sterren bevorderd., de generaal geeft zich over en de bevrijding van Middelburg is een feit! Om de Sloedam is uiterst zwaar gevochten. Canadezen en Engel sen beginnen daar 31 oktober de aanval, maar worden afgeslagen. Pas op 2 november slagen zij er in door de Duitse verdediging heen te breken en op 5 november kun nen zij Arnemuiden en Nieuw- en Sint-Joosiand bevrijden. Een mo nument bij de rijksweg aan de Sloedam herinnert aan het force ren van de doorgang bij het Sloe. Sint Laurens en Veere worden op 7 november bevrijd en tenslotte volgen 8 november Serooskerke. Oostkapelle en Vrouwenpolder. Walcheren is weer vrij. maar tegen een hoge prijs: ondergelo pen. kapotgeschoten en ten koste van vele mensenlevens van onze dappere bevrijders (Engelsen. Schotten. Canadezen en Noren). Toch wappert eindelijk de natio nale driekleur weer en kan er ge werkt worden aan herbouw en herstei! De geïnteresseerden zij nog verwe zen naar twee recente publikaties over dit onderwerp, n.l. het laatste nummer van "De 1 Vete" van de Heemkundige Kring Walcheren 13e jrg. nr. 4 -geheel gewijd aan de bevrijding van Wa/clieren) en het hoek "Walcheren onder vuur en water" van de Óocumentatiegroep Walcheren 1439-1945. Vandaag gebracht en morgen al klaar. Asjemenou, da's razendsnelle fotoser vice. En met de lande lijke fotowedstrijd ook nog kans op f100.- kontant! Dat kan bij... FOTO* FILM-VIDEO Vlissingen - Middelburg Goes TANDPROTHETICUS EN Spoedig klaar Tel. afspraken 01184-14533 Hobeinstraat 52. Vlissingen

de Faam | 1984 | | pagina 1