Bruggelingen SKICURSUSSEN VAN DE ANWB Schoolfoto uit de oude doos Bloemsierkunstenaars exposeren in hotel BritanniaVlissingen Open Da® CVYerme ZEELAND IN DE PEN IN HPHOEP KMS-boek Welzijn Bestuurs zaken Cursus 'uiterlijke verzorging' SBOV in Vlissingen en Middelburg Reeuwse Woensdag 12 september 1984 DE FAAM - DE VLISSINGER Gedeputeerde staten hebben het ontwerp-deelprogramma so ciaal-cultureel werk aangeboden. Er blijken nogal wat proble men te zijn op financieel gebied Bezuinigingen Beleidsnota's COMMISSI ES Seniorenorkest Wie krijgt minder? Procedure Prijswinnaars 'Uit' theaterbonnén bekend OUDE SPORTFOTO'S Aikido-groep in Middelburg ABDIJ Het Zwin en Brugge behoorden bij elkaar. De stroom was een van de levensaderen van de stad. Nog steeds getuigt Brugge van het grootse leven van een handelsmetropool, die in de middeleeuwen uitgroeide tot een van de belangrijkste van Europa. Toen in de 1 6e eeuw de bloei afnam (mede door het verzanden van het Zwin) bleven de burgers een levensstijl ver tonen die getuigde van zelfbe wustheid en ondernemingszin. Dat bewijzen de portretten van de Brugse burgerij, die zijn ge schilderd door de meester Pie- ter Pourbus (1524-1584) Ze zijn te zien op een tentoonstel ling in het Sint-Janshospitaal in Brugge tot 30 september a.s. De catalogus geeft een voortref felijk beeld van hetgeen de ten toonstelling biedt: het leven van de Brugse burgerij, de 'welstel lende, bezadigde en onderne mende bevolkingslaagdie de grondslaq legde voor een "calvi- nistisch-gestrenge'burgerklasse. De auteur voegt hieraan toe dat deze klasse sterk afsteekt "tegen de Bourgondische bontheid van een maatschappij die Huizinga in zijn Herfsttij uitgetekend heeft". Pieter Pourbus was meer dan schilder. Hij was tevens landme ter, tekenaar en kaartmaker. Als kaartmaker is hij vooral be kend door de "Grote Kaart" van het Vrije van Brugge van 1571. De vaardigheid in dit werk leerde hij waarschijnlijk van zijn schoonvader Lanceloot Blondeel. Verder maakte hij gebruik van een methode van driehoeksmeting die hij geleerd moet hebben van het tractaat van Gemma Frisius. Voor de kaart van het Vrije werkte hij zelfstandig als landmeter. In een rekening van 1 583 is geen sprake van een assistent, alleen van een knecht die zijn gereed schap draagt. Bovendien gaf Pourbus ingenieursadviezen. De kaart van het Vrije van Brugge, die ook het grootste gedeelte van West Zeeuwsch- Vlaanderen omvatte en op doek was geschilderd, mat niet min der dan 323 bij 651 cm. Door het voortdurend op- en afrollen brak de preparatielaag en ging de kaart stuk. Een kopie- ge maakt door Pieter Claeissins geeft een getrouw beeld van het werk van Pourbus. Het is deze kaart die voor de historische geografie van W. Z.- Vlaande ren van uitnemend belang is. In het cartografisch werk van Pourbus neemt verder het Plan van de Duinenabdij van 1 580 een belangrijke plaats in. Deze abdij, in de 12e eeuw te Koksijde ge sticht, was van de Cisterciënsers, die vooral in Zeeland belangrijke bedijkingswerkzaamheden heb ben uitgeoefend. Al in de 15e eeuw begon de neergang van de ze gemeenschap en in de jaren zeventig van de 1 6e eeuw was nog slechts een twintigtal monni ken aanwezig. In 1578 werd het grote complex geplunderd en deerlijk vernield. De kaart van Pourbus - van 1 580 - geeft niet weer zoals het complex toen was, E UWS Op 18 september a.s. houdt de commissie die ged. staten advi seert over AROB-zaken (Adminis tratieve Rechtspraak Overheids Beschikkingen) een openbare hoorzitting. Het betreft bezwaar schriften, ingediend door of na mens een aantal inwoners van Veere tegen het afgeven (door ged. staten) van verklaringen van geen bezwaar op grond van de wet op de ruimtelijke ordening en de woningwet voor de (ver)bouw van een kleed-/clubgebouw tot jeugdsoos. Dit gebouw ligt aan de Veerseweg. De zitting vindt plaats in het Provinciehuis, Sint Pieter straat 42, Middelburg. Op maandag 16 september a.s. (19.30 uur) biedt het Steunco mité behoud KMS een boek aan dat is gewijd aan de gebeurtenis sen vorig jaar rondom het voort bestaan van de Kon. Mij. de Schelde. Dit zal gebeuren tijdens een openbare bijeenkomst in het Vlissingse stadhuis. Burgemees ter drs. Th.J. Westerhout zal het boek in ontvangst nemen. Het boek zal vanaf dit tijdstip gra tis verkrijgbaar zijn op de volgen de adressen: kantoor ondernemingsraad KMS; welzijnscentrum "Bachten Komme", Vlissingen; - wijkcentrum "De Zwaan", Oost-Souburg - de bureaus voorlichting van de gemeenten Vlissingen en Middel burg; - de FNV-kantoren in Middelburg, Goes en Sluiskil. maar op welke wijze de ruTne later zou moeten worden gerestau reerd. Overigens moest Pourbus ook de situatie rond Biervliet na de Allerheiligenvloed van 1 570 in kaart brengen. Op de tentoonstelling zien wij een begaafd schilder, die door zijn werk het leven van de ge goede burger in beeld brengt en zien wij tevens een veelzijdig mens die kaarten heeft geleverd die hun waarde voor de ge schiedenis steeds weer bewij zen. Planning 1 985 welzijnssubsidies Het ontwerp-deelprogramma sociaal-cultureel werk geeft een uitwerking van de provinciale begrotingsposten voor de sub sidiëring van zaken als op bouwwerk, vormingswerk, kunstzinnige vorming, jeugd werk, sport en amateuristische kunstbeoefening. Volgens het programma is het in een tijd van teruglopende welvaart juist van belang het met moeite opge bouwde niveau van welzijns voorzieningen in stand te hou den. De economische terug gang leidt tot een steeds groter wordende groep van mensen die zonder werk zijn. Het grote probleem is echter dat ook de provincie minder te be steden heeft. Zij zal een keuze moeten maken tussen belang rijke en minder belangrijke za ken. In het programma van volgend jaar is - in vergelijking met dit jaar - een algemene bezuiniging aan gebracht van 88.700, Tege lijkertijd zijn op spaarzame wijze enkele nieuwe uitgaven gedaan, nl. tot een bedrag van ƒ23.500,— zodat er een bezui niging resteert van 65.200, Niet alleen de provincie kampt echter met financiële problemen, maar ook het rijk ziet zich ge noodzaakt kortingen aan te bren gen. Op de uitkering die de pro vincie voor sociaal-cultureel werk krijgt wordt voor dit jaar al ƒ165.200,— ingehouden. Voor 1985 zal dat minstens hetzelfde zijn. TA Een jaar geleden hebben provin ciale staten besloten de rijkskor tingen in principe zelf op te van gen voor dit jaar, met een maxi mum van een ton. In een begeleidend voorstel bij het ontwerp-deelplan schrijven gs echter dat het niet zonder meer mogelijk is een aantal gedragsre gels voor subsidiëring te door kruisen door in een keer de kor tingen aan te brengen. De staten Wordt voorgesteld de dreigende tekorten voor zowel 1984 als 1 985 op te vangen door een pro vinciale spaarpot aan te spreken, jjet fonds sociaal-cultureel werk. ingezien het echter gaat om voortdurende tekorten, kan hiermee niet worden volstaan. Voor 1 januari 1985 zou duide lijk moeten worden welke orga nisaties definitief op minder subsidie kunnen rekenen. Als dit noodzakelijk mocht zijn, zul len gs de staten hier nader bij betrekken. In het deelprogramma is op een aantal onderdelen al rekening ge houden met enkele beleidsnota's met name die op het gebied van maatschappelijk activeringswerk en de volwasseneneducatie. De onderdelen jeugdwerk en De statencommissie welzijn ver gadert op maandag 1 7 september a.s. om 14.00 uur. Op de agenda staan de deelprogramma's 1985 voor sociaal cultureel werk en voor kunst en cultuurbehoud. Verder wordt het advies voor de regio-indeling wet volksgezond heid en wet gemeenschappelijke regelingen besproken en zal er worden gediscussieerd over uit gangspunten voor het beleid zwakzinningenzorg en psychiatri sche voorzieningen. Op vrijdag 21 september, 09.30 uur vergadert de commissie be stuurszaken. Op de agenda staan eveneens de zojuist genoemde deelprogramma's op welzijnsge- bied en het advies over de regio indeling. Verder wordt o.a. ge sproken over het functioneren van de provinciale statencommissies, over een voorstel tot beëindiging van de garantstellingsregeling in stellingen voor gezondheidszorg (waarbij ook aan de orde komen enkele zaken betreffende het Psy chiatrisch ziekenhuis Zeeland en "De Sterre en over het uitkeren van knelpuntengeld op het terrein van de maatschappelijke dienst verlening. Bij dit laatste vporstel gaat het om een bedrag van ruim twee ton Beide commissies vergaderen in het Provinciehuis Sint Pie terstraat 42, Middelburg. De bijeenkomsten zijn openbaar en er is spreekrecht voor het pu bliek. sport zijn financieel bevroren, in afwachting van de vaststelling door de staten van de betreffende beleidsnota's. Een van de weinige nieuwe ac tiviteiten die tegenover de kor tingen staat is een subsidie van 7.500,— aan het Senioren Orkest Zeeland. Eerst werd dit subsidie bij wijze van experi ment verleend, maar in de korte tijd van zijn bestaan heeft dit harmonieorkest een vaste plaats ingenomen in het Zeeuwse muziekleven, alsdus gs. Minder geld gaat er volgens het deelprogramma naar het Zeeuws steunpunt voor kunstzinnige vor ming en volwasseneneducatie 20.000.—). Ook wordt ƒ16.0000.— minder uitgetrok ken voor de orkestbegeleiding van koren. Het Diocesaan Insti tuut Jeugd- en jongeren zal ƒ15.000,— moeten inleveren. De Jongerenbeweging FNV 5.700, de Zeeuwse vrou wenraad ƒ8.000,— en de pro vinciale toneeladviseurs 7.000, Voor amateurmuzie kuitvoeringen is ƒ6.500,— min der beschikbaar en voor het Zeeuws jeugdorkest 2.000. Het ontwerp-deelprogramma komt aan de orde in de staten vergadering van 9 november. Op 1 7 september a.s. wordt het besproken in de commissie welzijn, evenals het deelpro gramma kunst en cultuurbe houd (zie elders op deze pagina). In deze commissie is spreek recht voor het publiek. Abdijnieuws is de informatierubriek van de provincie Zeeland. Redactie: bureau voorlichting. Sint Pieterstraat 42, 4331 EW Middelburg, telefoon 01180-31392 of 31402 Op wintersport en dan terugko men met een in gips gehulde arm of been. Een cliché weliswaar. maar niet denkbeeldig. Om enige zekerheid in te bouwen dat de 'Hollandse skiër' zich enigszins veilig op de bergreuzen voortbe weegt, geeft onder meer de ANWB in Middelburg skigym- nastïek. Op maandagavond 24 september is de eerste les. Deze wordt gehouden in De Wellinge aan de Kruisweg en begint om zeven uur. De cursus telt achttien wekelijkse lessen. Deelnemers dienen zich van te voren op te ge ven bij de ANWB in Middelburg, telefoon 0H80-15155. Het adres Lange Geere 26. Nog wat cijfers; naar verwachting zullen ruim 700.000 Nederlanders de komende maanden naar de wintersport gaan. Ruim elf pro cent .bereidt zich voor op kunsts kibanen of met skigymnastiek. Volgens de ANWB is een goede voorbereiding noodzakelijk met het oog op veiligheid en skiple zier. Na de achttien bijeenkom sten tellende cursus zijn nog twee vervolgcursussen mogelijk. De tien theaterbonnen die Uit in Zeeland had ingezet om extra aandacht op de podiumproducties voor het komende seizoen te ves tigen zijn inmiddels verloot. In totaal ontving het Uit-bureau 300 bonnen retour uit een advertentie in deze krant. De prijswinnaars zijn: G.C. Boon. Park de Moucheron 4, Middelburg: H.A. Ederveen. Zui- derzeestraai 37, Oost-Souburg: A. Huisson. Ooslzeestraat 4. Oost- Souburg: P.J. de Jonge, Burg. Le- westraat 9a, Lewedorp: J. Kamer mans, Amslelstraal lil, Oost- Souburg: G.H.J. Kuipers, Jan van Hoojkwartier 4, Middelburg; R.C. Minderhout, de Walestraat 24, Koudekerke; M. Oosterhuis, Sin gel 272, Vlissingen; A.C. van Win gerden, Burg. Baaslaan 7, Sint Laurens, J. Zwemer, Prinsenlaan 119, Middelburg. AAP, NOOT, MIES Een juweeltje. Zo kan deze foto uit de oude doos het best worden betiteld. Het is een opname van de school uil Kleverskerke. De in zendster. mevrouw C. de Graaf- Heijboer - haar vader was toen hoofd van deze school -. stuurde ons deze foto. Mevrouw De Graaf woont momenteel aan de Tulp straat 23 in Goes. Zij noemde ons de volgende namen, van links naar rechts. Kees Marteijn - Jan Marteijn - Adrie Marteijn - Willem Marteijn - Fina Francke - Tan Besuyen - Ko Janse - Jaap Marteijn - Leintje Vader - Willem Coppoolse Lijntje de Bree - Joh. de Jonge. üp voorgrond: I. Tan Marteijn Wed. Marteijn d. r. Betje Vader U.d. Ook deze foto is weer te bestellen bij de redactie van dit blad. U dient dan dit knipsel aan ons te r zenden, samen met 17.50. U kunt betalen met een cheque (svp op naam van onze fotograaf Ruben Oreel) of met geld. maar dan verplicht de PTT u de brief aan te tekenen. Het adres: De Faam De Vlissinger. Postbus 5017,4330 KA in Middelburg. Wie nog oude sportfoto's heeft kan deze zenden naar de red actie van dit blad. Dit najaar zullen we de rubriek Aap, Noot. Mies afwisselen met sportfoto's. De procedure is hetzelfde als bij de schoolfo to's. De foto moet vóór 1955 zijn genomen en u dient de namen te noemen van de men sen die op de foto staan. Het is logisch dat er wel eens eentje aan het geheugen ontglipt, dus i alle namen hoeft niet. Het verzendadres is hetzelfde als i voor de oude schoolfoto's. i Onze fotograaf maakt een re- j productie en stuurt u zo spoe- i dig mogelijk terug. De Bloemist Winkeliersvereniging Zuid-West Nederland en de Bloe mist Patroonsvereniging Breda e.o. verzorgen woensdag 12 sep tember in hotel Britannia te Vlis singen de regionale voorronde voor het Nederlands Kampioen schap Bloemsierkunst. Aan deze voorronde, georgani seerd onder auspiciën van Fleurop, zal worden deelgenomen door acht senioren en circa tien junioren. De Stichting Bevordering Onder wijs aan Volwassenen (SBOV) be gint eind september in Vlissingen en Middelburg met een cursus 'uiterlijke verzorging'. De lessen worden in Middelburg verzorgd in de scholengemeenschap De Wel linge aan de Kruisweg en in Vlis singen kunnen de cursisten terecht in de rijksscholengemeenschap Scheldemond aan de Brouwenaar- straat. In de cursus schoonheidsverzor- ging worden stap voor stap de verschillende technieken behan deld. Tijdens de acht lesavonden (van 19.30 tot 21.30 uur) vertelt een ervaren lerares iets over ma nicuren. de huid. haar. make-up en voetverzorging. Tijdens de les wordt alle materiaal beschikbaar gesteld. Ook een speciaal voor deze cursus geschreven boekje ontvangen de cursisten gratis. De SBOV verzorgt ook de vakop leiding schoonheidsspecialiste. Het is een gerichte vakopleiding met daaraan verbonden een exa men. Voor meer informatie: SBOV. Sir Winston, Churchill- laan 2 in Voorschoten, telefoon (tijdens kantooruren); 01717-2010. Sinds vorige week vrijdag beoefent een enthousiaste groep mensen ook Aikido in Zeeland. Dat gebeurt in de sporthal nabij de Rotterdamse Kaai in Middelburg. Elke vrij dag komt de groep bij elkaar om deze 'sport' meester te worden. Aikido is een mengsel van allerlei Japanse vechtsporten. Het gevecht is er op gericht de tegenstander onschadelijk te maken. Het doel is echter de wereldvrede te verwezenlijken. De aikido-beoefenaars in spé oefenen vanaf half acht elke vrijdagavond in genoemde sporthal onder deskundige be geleiding. De opdracht voor de senioren bestaat uit het maken van een sierarrangement onder hel motto 'Bloemen, glas, water en kaars licht'. een tafelversiering, een handgebonden boeket, een vrij arrangement in geschenkverpak king eh een vaas met bloemen. De junioren krijgen de taak een vrij werkstuk en een bruidsboeket te vervaardigen. De winnaar van de senioren wedstrijd mag volgend jaar deelnemen aan de landelijke wedstrijd in Maastricht. Datfr zul len de winnaars uit de verschil lende distrikten strijden om de nationale titel bloemsierkunst. Alle werkstukken van de senioren en junioren kunnen op donderdag 13 september van II tot 21 uur hotel Britannia worden bezich tigd. Bovendien zullen hier tussen 14 en 21 uur door de jongeren groep van de Bloemist Winke liersvereniging Zuid-West Neder land demonstraties worden ver zorgd. De toegangsprijs bedraagt voor volwassenen 2.50 gulden. Kinderen hebben gratis toegang. Ongeveer honderd chemische be drijven en laboratoria van zieken huizen, keuringsdiensten van wa ren en wetenschappelijke instel lingen houden op zaterdag 13 ok tober een Open Dag. In Zeeland nodigen de Zeeuwse Academie voor Chemie en Ge zondheidszorg (Goes), Dow Che mical (Terneuzen) Hoechst (Vlis singen) en M&T Chemicals (Vlis singen) de bezoekers uit, om een kijkje in de keuken te komen ne men. Op deze zaterdag is er voor ieder een gelegenheid om met eigen ogen te aanschouwen hoe toe komstige laboratoirum-medewer- kers en chemici worden opgeleid. De chemische bedrijven Dow Chemical, M&T Chemicals en Hoechst Holland tonen de fabri cage en toepasbaarheid van hun halffabricaten. onder andere bes temd voor plastics, remvloeistof, lasgas, waspoeder en kunstmest. De deelnemende bedrijven geven tijdens de Open Dag een duidelijk overzicht van de rol, welke de chemie in het dagelijks leven ver vult. Deze is vele malen groter dan menigeen vermoedt. Gezond heids- en voedselproblemen zou den groter zijn als er met regel matig onderzoek werd gedaan naar nieuwe geneesmiddelen, kunstmesten en gewasbescher mingsmiddelen. Zonder Chemie g'eetl wasmachine, fiets, tandpasta of vloerbedekking, terwijl ook de recreatiemogelijkheden vele ma len minder zouden zijn. Ook wordt er veel aandacht bes teed aan actuele zaken als milieu, veiligheid, en energie. De nieuws te technieken op het gebied van reiniging van afvalwater en brandpreventie zijn enkele aspec ten van wat er op dit gebied ge toond wordt. Dit jaar wordt de Open Dag Che mie voor de vierde maal georga niseerd onder auspiciën van de Koninklijke Nederlandse Chemi sche Vereniging en de Vereniging van de Nederlandse Chemische Industrie. Het succes in de voor afgaande jaren (in 1982 55.000 bezoekers, waarvan 1375 in Zee land) heeft beide verenigingen ook dit jaar weer doen besluiten het publiek in de gelegenheid te stellen zich een juist beeld van de chemie in ons dagelijks leven te verschaffen en de waas van ge heimzinnigheid die-er rond het begrip chemie hangt, weg te ne men. Inlichtingen verschaffen: Zeeuwse Academie voor Chemie en Gezondheidszorgt: tel. 01100-14720, (J.H. Stomp); Dow Chemical: 01150-18920 (mw. M. Rasmussen) Hoechst Holland: tel. 01196-89111 (M.A. Mondeel). M&T Chemicals: tel. 01196-12850 (J.F.M. Nieuwland).

de Faam | 1984 | | pagina 13