KLEERMAKER HARRY GROESSER uit Q7 het zakeuhart Facetlijn. 249,- 'n Bijzondere bril voor 'n bijzondere prijs. 149,- Keitc Robert Janvier opende stijlvolle dansschool Woensdag 29 augustus 1984 DE FAAM BORSSELSE WINT DROOMREIS BIJ FOTO BACK IN VLISSINGEN Verkeken VERBOUW/MG FLINK UITGELOPEN Op tenen trappen rihok brillen MIDDELBURG: Lange Delft 8a en 8b, tel.: 01180-13792. Rinck houdt de prijzen ekstra scherp in het oog. VOS-voorlichting Grote opdracht Volksdansen Woningbouw Foto winnaar Werklozenkrant Appèldienst ZIKV Kom uit je huis Woningbouw Rijn-Schelde-Instituut Waterschap Boekhouding Mannen/Vrouwen Wooncultuur Beeldhouwwerk Niet veilig Spaanse Open Avond Cursus Patchwork Regio D'66 Westkapelse Zeedijk Praktisch Nederlands Ploegwedstrijd Sterren kijken Muskusratten Trimloopboekje Borstamputatie Clubgebouw Kalligrafie Bestuurscrisis PIT-colIecte Geitenkeuring Bijna honderd geiten van drie verschillende rassen worden za terdag 1 september gekeurd op het terrein van de kinderboerderij in Middelburg. De provinciale geitenkeuring begint om 10 uur en duurt tot 16 uur. Na de indivi duele keuring volgt de kam pioenskeuring en de verkiezing van de geit met de mooiste uier. Ook is er een wedstrij geitenmel- ken. rt'ncU brillen MIDDELBURG: Lange Delft 8a en 8b, tel.: 01180-13792. Rinck houdt de prijzen ekstra scherp in het oog. Veertig jaar in dienst bij Heijstek Herenmode Eigenlijk was hij liever treinma chinist geworden. De keuringen waren al achter de rug. Maar hij was nog te jong. De 15-jarige Harry Groesser uit Vlissingen moest nog even geduld hebben. In die periode kwam hij met zijn vader, die kelner was, een nieuw rokkostuum bestellen bij firma Heijstek aan het Bellamypark in Vlissingen. De heer Heijstek, de vader van de huidige ondernemer, stelde belang in de jeugdige Groesser en stelde hem voor om in zijn zaak een opleiding voor kleer maker te volgen. En zo is het ge komen. Nu is Harry Groesser veertig jaar in dienst bij Heystek. En dat is uitbundig gevierd. Eergisteren, maandag 27 augustus is Harry Groesser uitgebreid in het zon netje gezet door de familie Heij stek. Dat gebeurde in restaurant De Watertoren. Naast de gebruikelijke envelop met inhoud kreeg de jubilaris een plakboek met een groot aantal foto's en voorvallen uit de afgelo pen veertig jaar en de kinderen van het echtpaar Heijstek, die de heer Groesser als een tweede vader beschouwen, zorgden voor een uitgebreide levensloop van de jubilaris in dichtvorm. Voorts was er een drukbezochte receptie en de beide families - Groesser en Heijstek - gebruikten een feeste lijk diner. Harry Groesser (Foto John Siwabessy). De inmiddels 55-jarige Harry Groesser is de nog enige overgeb leven kleermaker van Heijstek herenmode. Het bedrijf had vroe ger zes kleermakers in dienst. "Maar het is een uitstervend be roep", stelt Groesser tot zijn te leurstelling vast. "Er worden bijna geen maatkostuums meer besteld. Het echte kleermakerswerk komt nauwelijks nog voor!' Groesser houdt zich dan ook voornamelijk bezig met veranderwerk aan con- fectiekleding. Harry Groesser begon zijn carriè re in 1944. "Het was toen nog oorlog en die eerste tijd zaten we meer in de schuilkelders dan dat er werd gewerkt". Zijn huidige werkgever zat toen nog onderge doken. Later volgde een prettige samenwerking tussen die twee die tot de dag van vandaag is geb leven. Als de heer Heijstek weg is, neemt Groesser de zaak waar, en dat doet hij bijzonder goed. Voorbeeld: Heijstek houdt regel matig modeshows. Toen zijn werkgever voor enige weken naar het ziekenhuis moest was er ook al een show op het programma ge zet. Mevrouw Heijstek had die show toen maar afgezegd. Harry Groesser was het hiermee niet eens. Hij liet de show doorgaan: dit tot grote tevredenheid van zijn werkgever. Harry Groesser heeft in die veer tig jaar weinig fouten gemaakt. "Voor zover ik mij kan herinneren heb ik een keer een broek ver prutst doordat ik het strijkijzer er te lang op liet staan". De jubilaris behaalde de diploma's A en B volgens het leerlingstelsel. Voor onze fotograaf wilde jubilaris Groesser nog wel even in kleer makerszit op een gewoon krukje aan de tafel. Mevrouw Avan de Berg-Eikhout uit Borssele was vorige week behoorlijk in haar schik. In de Vlissingse vestiging van Foto Back ontving zij de vliegtickets voor een droomreis naar Japan. Zij was winnares geworden in een actie van de firma Zigma, waarvan zij een zoomlens kocht. Bij die aankoop bij Foto Back ontving mevrouw Van de Berg een deelnemers formulier. De door haar gekozen slagzin viel dermate in de smaak van de Nederlandse Zigma-importeur dat zij de droomreis naar Japan mocht maken. In totaal verlootte Zigma zestien droomreizen. Op de foto ontvangt mevrouw Van de Berg van de Zigma-vertegenwoor- diger symbolisch een boek over Japan. Rechts Hans Back van de fotoza ken in Goes, Vlissingen en Middelburg. "Tot nu toe hebben we onze leer lingen niet zo kunnen ontvangen dan we graag zouden willen. Het gemis van een eigen accommoda tie belette dat. Nu hebben we ech ter een splinternieuwe dansschool met sfeer en warmte. Ik heb nu het volle vertrouwen een succesvolle dansschool in Middelburg te krij gen. Aan ons zal het niet liggen". Aan het woord is Robert Janvier, de stuwende kracht achter Dans school Janvier, die inmiddels in Zeeland een bekende naam heeft verkregen. Behalve in Middel burg geeft Janvier les in Zierikzee, Middelharnis en Goes. In Goes is het allemaal begonnen. De nu 72-jarige vader van de hui dige dansschooldirecteur kwam in 1950 naar Goes, samen met zijn zoon Robert. Ze kwamen uit Bergen op Zoom, waar vader Janvier ook een dansschool had, die nu door broer Rinie wordt ge leid. De jeugdige Robert volgde een opleiding voor dansleraar en liep enkele jaren stage bij verschillen de dansscholen in het land. Daar na werkte hij samen met zijn vader aan de uitbouw van het dansen in Zeeland. In Goes werd al snel een eigen gebouw in ge bruik genomen. Dertien jaar ge leden vestigde Dansschool Jan vier zich in Middelburg. In het gebouw van de ijsclub werd een begin gemaakt met danslessen in de Zeeuwse hoofdstad. Later ver huisde de dansschool naar een zaal in de Concert- en-Gehoor zaal. Maar de thans 39-jarige Ro bert Janvier bleef uitkijken naar een eigen dansschool in Middel burg. Die werd gevonden in het vroe gere gebouw van Van Gend Loos aan de Kanaalweg. Er werd contact opgenomen met de Ne derlandse Spoorwegen en er kwam al snel een principe ak koord; 2 januari 1983 kreeg Ro bert Janvier te horen dat bij het gebouw kon kopen. De uitwer king van de plannen duurde ech ter meer dan een jaar. "En daarop heb ik mij behoorlijk verkeken. Ik verwachtte dat alles veel vlotter zou verlopen. Daarom werd de zaal in de Concert- en Gehoorzaal te vroeg opgezegd. We zaten toen zonder zaal en de nieuwe accom modatie kon nog lang niet worden betrokken. Een pakhuis aan de Burggang werd toen onze tijde lijke noodbehuizing. Maar dat was geen reclame voor onze school. Er waren nogal wat te leurgestelde klanten, maar ja, we konden niet anders", blikt Robert Janvier terug. Met de nieuwe dansschool heeft Janvier nu overigens ruimschoots de gelegenheid om het weer goed te maken. En dat is hij ook van plan. De nieuwe dansschool werd woensdagavond 22 augustus on der grote belangstelling geopend door Ed Nijpels, de fractieleider van de VVD in de tweede kamer. "Ed is een goede vriend van onze familie en ik vond het een hele eer dat hij de school voor ons wilde openen". De heer Nijpels deed dat overigens niet zoals Robert Janvier dat graag had gezien; met een openingsdans. Dat liet de po liticus graag over aan de wereld kampioenen showdansen, het Belgische danspaar Marc en Nora Baert. "In de politiek wordt al ge noeg tegen schenen geschopt en op tenen getrapt en dat is op een dansschool niet toegestaan", hield Nijpels zijn gehoor voor. Janvier heeft grootse plannen met zijn nieuwe dansschool in Mid delburg. Aan de oude, vertrouwde dansen zoals foxtrot, Engelse' wals, tango, rumba cha cha cha en jive zullen ook nieuwe dansvor men zoals Breakdance worden toegevoegd. Robert Janvier, die overigens in Middelburg geen les geeft, wil hiermee inspelen op de vraag van de jeugd. Ook voor de ouderen worden de mogelijkheden groter door de nieuw geopende dans school. "De club van het wel zijnswerk voor ouderen in Mid delburg is vaak te gast geweest in Goes en 's-Heerenhoek, maar nu zijn er mogelijkheden om ook in Middelburg dergelijke ontmoe tingen te organiseren", vertelt Robert Janvier. De nieuwe dansschool aan de Middelburgse Kanaalweg heeft een ruime essehouten dansvloer waar omheen een aantal zitjes zijn gecreëerd. Verder zijn er een gar derobe, een bar, een kantoor en toiletvoorzieningen in het pand opgetrokken. Een nabij gelegen groot parkeerterrein completeert het geheel. Vorige week vrijdag liet Robert Janvier voor zijn jeugdige leerlin gen Avro's TopPop naar de pas geopende dansschool komen en de dag daarop, zaterdag, kregen de ouderen gelegenheid om het nieuwe gebouw onder het genot van een drankje en een hapje en uiteraard een dansje te bekijken. Robert Janvier (Foto John Siwabessy) Naast een riant prijsvoor deel krijgt u ook nog GRATIS: «ogentest quick- service, een brillenleven lang «schriftelijke garantie een etui 65+ korting. oio In september gaat er weer een VOS cursüs van start in Middel burg. VOS staat voor Vrouwen Oriënteren zich in de Samenle ving. De cursus omvat 12 bijeen komsten waarin vrouwen met el kaar praten over onderwerpen die hen interesseren. Kennis wordt opgedaan middels uitwisselen van eikaars ervaringen. Op dinsdag ochtend 4 september is er over deze cursus een voorlichtingsbi jeenkomst in 't Pand aan de Kerksteeg in Middelburg tussen tien en elf uur. Het Instituut voor Evangelisatie begint in oktober in Middelburg met de Grote Opdracht School. Dit is een eenjarige vrijetijdsop- leiding in evangelisatie en geeste lijke opbouw. De cursus is be doeld voor christenen die per soonlijk actief betrokken zijn of willen worden bij evangelisatie en kringenwerk. Inlichtingen bij de cursusleider: 01100-23725. Hayman Enthousiaste amateurfotografen, ook met weinig ervaring, kunnen maandag 3 september terecht bij de fotoclub van Sociaal-Kultureel werk De Hayman in Middelburg. De kennismakingsavond begint om 19 uur. De fotoclub komt elke maandagavond van 19 tot 21 uur bijeen in De Hayman, Rentmees terlaan 245 (wijkgebouw Zuider baken) in Middelburg. Aandacht wordt besteed aan allerlei facetten van de fotografie. Inlichtingen: 01180-29004. De volksdansgroep voor volwas senen van Sociaal-Kultureel Werk De Hayman komt dinsdag 4 september weer bijeen in wijkge bouw Zuiderbaken, Rentmeester laan 245 in Middelburg. Het re pertoire en de snelheid worden aangepast aan degenen die nog nooit aan volksdansen hebben gedaan. De volksdansgroep voor volwassenen oefent elke dinsdag avond vanaf 20.15 uur. Op dit tijdstip begint dinsdag 4 septem ber ook de kennismakingsavond. Inlichtingen: 01180-29004. Zoals elke gemeente in Zeeland heeft ook Westkapelle een pro gramma opgesteld van de nieuw te bouwen woningen in de ko mendejaren. In 1985 wil Westka pelle 14 huizen laten bouwen en de jaren daarop 21, 20, 8 en 12. Twintig procent ligt in de vrije sector. De gemeenteraad buigt zich donderdag 30 augustus over dit voorstel van b en w. De Middelburger J. Plukkel is winnaar geworden van een door de Nederlandse Gasunie uitge schreven prijsvraag. De Gasunie had de wedstrijd uitgeschreven met de opdracht 'Fotografeer Energie'. Behalve de Middelburger vielen nog vier fo tografen in de prijzen. Afgelopen week nodigde de Gasunie het vijftal uit in Groningen. Er werd onder meer een bezoek gebracht aan Gaspoort, het permanente voorlichtingcentrum van Gas unie. De redactie van de Werklozen- krant Vlissingen is op zoek naar nieuwe -bij voorkeur vrouwelijke- medewerkers. Belangstellenden wordt verzocht op woensdag ochtend tussen tien en twaalf uur langs te komen bij buurthuis De Paraplu aan de Alexander Gogel- weg 59 in Vlissingen, 01184-65453. Ds A. Nooy gaat zondag 2 sep tember voor in de appèldienst die om tien uur 's morgens begint in de Sint Jacobskerk in Vlissingen. 'Nieuw begin' is het thema van de dienst, waaraan het Middelburgs en het Vlissings Jongerenkoor medewerking verlenen. De sa menzang begint om 9.45 uur. Bij het Zeeuws Instituut voor Kunstzinnige Vorming, Kuiper spoort 21, Middelburg starten in de eerste week van september de nieuwe cursussen zoals: tekenen en schilderen, beeldhouwen, tex tiel, werken met klei, toneelspe len, kursussen voor ouderen en de woensdagmiddag kinderateliers. Voor meer informatie kan men de folder aanvragen of bellen: 01180-33095 of 33987. 'Kom uit je huis' biedt vrouwen uit de vier wijken in Middelburg- Zuid de mogelijkheid om met el kaar in contact te komen en om met elkaar activiteiten te organi seren. Het seizoen begint woens dag 5 september met een open koffiecontactmorgen, waar wen sen en ideeën naar voren kunnen worden gebracht. Het afgelopen seizoen werden tijdens die eerste bijeenkomst maar liefst elf groe pen opgericht. De eerste open bijeenkomst begint woensdag 5 september om half tien in wijkge bouw Zuiderbaken, Rentmeester laan 245 in Middelburg. Kinde roppas is aanwezig. Inlichtingen: 01180-29004. B en w van Vlissingen willen het komend jaar woningen laten bouwen in Het Fort en op de Boulevard. In 1986 wordt een be gin gemaakt met woningbouw in Rosenburg. Het jaar daarop ten slotte worden de eerste woningen gebouwd in de Spuikom. Ook dit voorstel wordt vrijdag 31 augustus door de Vlissingse gemeenteraad besproken. Dan kan de raad ook goedkeuring hechten aan het plan om bijna een ton uit te trekken voor tekstverwerkende appara tuur. 'Macht en Regionale Ontwikke ling' is het thema van de jaarver gadering van de vereniging Vrienden en Vriendinnen van het Rijn-Schelde-Instituut in Middel burg. De vergadering wordt vrij dag 31 augustus vanaf 20.00 uur gehouden in de Concert- en Ge hoorzaal. 'Wie heeft er wat te vertellen over de economische ontwikkeling van de regio Zee land?' is de vraag die centraal staat. Daarover praten in een in leiding en in een forum- mensen van het RSI, de Industriebond FNV, de Zeeuwse milieufederatie ZCO en de provinciale politiek. Het Waterschap Walcheren wil het aantal districten terugbrengen van vier naar drie. De Westwate ring wordt opgesplitst volgens de gemeentegrenzen. Van dit district krijgt elk van de drie overige dis tricten een deel. Bij het automatiseringssysteem van het rijkskadaster (AKR) neemt het waterschap Walcheren een unieke plaats in. Het systeem heeft betrekking op de kadastrale boekhouding en de invordering van het dijkgeschot. Een en ander wordt uitgevoerd door de Kafi, die daartoe het Orbis-systeem hanteert. Om dit alles eens in de praktijk te zien, hebben boekhou ders van andere waterschappen onlangs een bezoek gebracht aan het waterschap Walcheren. Om een evenwichtiger verdeling te krijgen in met name de hogere functies bij het gemeentelijke ap paraat. neemt de gemeente Vlis singen voortaan dë volgense zin op in de personeelsadvertenties: 'Vrouwen wordt uitdrukkelijk verzocht te solliciteren'. In de ledenvergadering van de Sektie Wooncultuur van de Zeeuwse Culturle Raad -donder dag 30 augustus om 19.45 uur op de Dam 31 in Middelburg- komen onder andere het rapport 'Huis vestingsbeleid voor Ouderen, het project 'Moderne Architectuur' en net project 'Wederopbouwarchi tectuur' aan de orde. Tevens wor den de ingezonden foto's voor het 'Landschapsproject' bekeken en besproken. Tijdens het onlangs gehouden Straatfestival in Vlissingen heb ben zestig kunstenaars uit het hele land ideeën ingezonden over het thema 'Door wind bewogen'. Een groep deskundigen heeft hieruit de beste inzending gekozen. B en w vragen de gemeenteraad van Vlissingen om geld beschikbaar te stellen, waardoor uit dit ontwerp een beeldhouwwerk kan worden vervaardigd. Vrijdag 31 augustus buigt de raad zich over dit voor stel. Het benodigde geld was overigens al driejaar geleden uit getrokken. Een deel van de duinenrij tussen Westkapelle en Domburg ligt be neden de 'Deltahoogte' Rond hei jaar 2000 zal het onveilige stuk een kilometer lang zijn. Het Wa terschap Walcheren praat bin nenkort met Rijkswaterstaat en de provinciale waterstaat over te ne men maatregelen. De Spaanse Kulturele Vereniging houdt zaterdag 1 september een Open Avond in het Wijkgebouw Aldegonde in de Vlissingse wijk Westerzicht. Belangstellenden zijn welkom vanaf 19 uur bij live muziek en typisch Spaanse hapjes. Een cursus Patchwork en Quilten begint woensdag 12 september in Middelburg. Patchwork is het Amerikaanse woord voor werken met stofresten. Quilten is het ma ken van een gevoerde patchwork- deken. Voor verdere informatie: 01180-14681. Voor alle Zeeuwse aanhangers heeft de regio Zeeland van D'66 een algemene vergadering belegd, die zaterdag 15 september wordt gehouden in Ons Dorpshuis in Kruiningen. Op de agenda staan onder meer de begroting '85, het verslag uit de statenfractie, een discussie over 'arbeidsethos' en een bespreking van de nota basi sinkomen. De vergadering begint om 10.00 uur. Het Waterschap Walcheren heeft met de eerste vijf eigenaren van woningen die plaats moeten ma ken in Westkapelle overeenstem ming bereikt over de koopprijs. Een groot aantal woningen in Westkapelle moet verdwijnen omdat de zeewering wordt ver zwaard. Het Regionaal Educatief Cen trum begint dinsdag 4 september om 9.30 uur em donderdag 6 sep tember om 19.30 uur met de cur sus praktisch Nederlands. Deze cursus is bedoeld voor buiten landse mannen en vrouwen en wordt gehouden in het VJV-ge- bouw aan de Latijnse Schoolstraat 12 te Middelburg. Voor verdere informatie: 01180-11175. Twintig ploegers verschijnen aan de start bij de regionale ploeg wedstrijd Zeeland die zaterdag 1 september worden gehouden aan de Krukweg in Wilhelminadorp. Verder staat een tiental oude tractoren uit de jaren 40 en 50 op gesteld op het terrein en kunnen de toeschouwers meedoen aan een totowedstrijd. Het 'gevecht' begint om 12.30 uur. De Volkssterrenwacht Philippus Lansbergen aan de Herengracht 52 in Middelburg stelt zijn teles copen op voor het publiek. Vrij dag 31 augustus en zaterdag 1 september kan daarmee worden gekeken naar-de maan, naar Sa- turnus, Jupiter en Mars. De ster- renkijkavonden beginnen om acht uur. Bij bewolkt weer wordt in formatie gegeven over de radiote lescoop, die leden van de sterren wacht in Middelburg zelf hebben gebouwd. Ook staan dan rondlei dingen langs een expositie en de vertoning van dia's op het pro gramma. Inlichtingen kunnen worden verkregen bij Hans van Brakel, teledoon 01180-35797. Dit jaar zijn op Walcheren 10 bi- samratten gevangen. Dat is heel wat minder dan in de vergelijk bare periode van 1983. Toen lie pen 128 van deze diertjes in klem of val. Het Trimloopboekje bevat gege vens van alle trimlopen, die in Nederland in de periode 1 sep tember '84 tot en met 31 augustus '85 worden gehouden. Het boekje geeft onder meer informatie over datum, plaats, provincie, afstand, starttijd en telefoonnummer voor nadere informatie bij elke loop. Nieuw in deze editie is de aan duiding of het parcours geschikt is voor atleten in een rolstoel. Voor inlichtingen of bestellingen: KNAU. 030-319546, afdeling re- kreatiesport. De nazorggroep voor borstkan- kerpatiënten houdt dinsdagmor gen 4 september een bijeenkomst in het gezondheidscentrum Dau- wendaele aan de Roozenburglaan in Middelburg. Belangstellenden die behoefte hebben om met lot genoten te praten kunnen vanaf tien uur terecht. Burgemeester drs. P.A. Wolters van Middelburg opent zaterdag 8 september officieel hel nieuwe clubgebouw van de Van Dix- hoornbrigade. Het onderkomen van deze redders is gevestigd aan de Loskade 45a en draagt de naam De Waag. Het geheel op die zaterdag krijgt een feestelijk tint je. Ook wordt er een demonstratie uitgevoerd, waarbij de toeschou wers kennis kunnen maken met allerlei vaardigheden van de Van Dixhoornbrigade. Aanvang ope ning 13.30 uur en van de demon straties 14.15 uur in het Kanaal door Walcheren. Kalligrafie is een duur woord voor 'schoonschrijven'. Hoe dit schoonschrijven eruit ziet. kan vrijdag 31 augustus en zaterdag 1 september worden bekeken tij dens een expositie in het Delta College in Middelburg. De ten toonstelling is ingericht door Ernst de Vries. Hij leidt een cursus kalligrafie in Middelburg. Tijdens de expositie geven zijn cursisten een demonstratie. Ook kunnen belangstellenden het werk van deze cursisten aanschouwen. Ver- •der wordt een videoband getoond over het verloop van de cursus. Nieuwe cursisten kunnen zich tij dens de expositie aanmelden. De expositie is vrijdag 31 augustus van 19 tot 21 uur geopend. Op zaterdag zijn de openingstijden van 10 tot 17 uur. Inlichtingen bij Ernst de Vries. Telefoon 01180- 13682. Burgemeester Wolters van Mid delburg zal pas tijdens de ge meenteraadsvergadering van sep tember in het openbaar een ver klaring afleggen over de bes tuurscrisis in zijn stad. Tot die tijd zal worden gepoogd de veroorza kers van deze crisis, de PvdA- wethouder Gillissen en Schoen makers, weer op één lijn te krij gen. Het college wil samen met de PvdA in Middelburg alle mense lijke en bestuurlijk-politieke as pecten in deze kwestie belichten om op die manier een oplossing voor de langere termijn te be werkstelligen. De ruzie tussen beide wethouders ontstond toen Gillissen in een dagbladinterview het beleid van zijn collega -met name dat op het gebied van kunst en cultuur- bekritiseerde. Dat deed hij samen met drie hoge ambtenaren. De handelswijze van die ambtenaren wordt door de rest van b en w afgekeurd, maar er worden geen gevolgen aan ver bonden. Het Protestants Interkerkelijk Thuisfront collecteert in de week van 10 tot en met 15 september. De opbrengst gaat naar de pro testants militaire tehuizen bij de legerplaatsen in Nederland. Ver der worden er bezinningsbijeen komsten over religieus-ethische onderwerpen voor de hoofdzake lijk dienstplichtigen militairen mee bekostigd. Naast een riant prijsvoor deel krijgt u ook nog GRATIS: «ogentest «quick- service, een brillenleven lang «schriftelijke garantie een etui 65+ korting. on

de Faam | 1984 | | pagina 7