Sociale woning bouw in Goes DOE-HET-ZELF! PROVINCE ontwerp-vergunning hercules Nieuwe dansschool van OP Z N ZONDAGS Janvier te Middelburg ZEELAN I) INI) K 1' E X Hoorzitting ziekenhuis situatie Woensdag 15 augustus 1984 DE FAAM Dezer dagen is het provinciaal wegenverslag 1984 versche nen. Het geeft een goed overzicht van de verkeerssituatie in Zeeland, de toestand van wegen en fietspaden en de uitvoering van nieuwe werken. Fietsroutes (OM MI SS IKS Emancipatie en groentijd FOTO RUBEN OREEL provinciale griffie AQUARELLEN IN BADPAVILJOEN Kombi-werkbank, bestelnr. 1039 ABDIJ IEUWS "In november 1866 hield mr, M.J. de Witt Hamer in Goes een lezing over o.a. de positie van de arbeiders en de huisvesting. Deze De Witt Hamer (geb. 1843) was een liberaal, woon achtig in Middelburg, die poli tiek en sociaal actief was. Hij was de verdediger van Domela Nieuwenhuis in het proces over majesteitsschennis ("koning Gorilla"). Het citaat is uit het artikel van G.R. Heerenbout over "De eerste sociale woningbouw in Goes", in het tijdschrift '"t Telmerk" (juni 1 984), een uitgave van de Stich ting gemeenschappelijke belan gen en de Stichting stadsherstel Goes. Meertens vermeldt de Witt Hamer ook in zijn bijdrage over "De opkomst van het socialisme in Middelburg". Deze tot de lin kervleugel van de liberalen beho rende advocaat sloot zich later aan bij de Vrijzinning democra ten. Hij sprak herhaaldelijk voor werkliedenverenigingen en had sympathie voor het socialisme, maar is er toch altijd buiten ge bleven, tot grote teleurstelling van Wibaut" (Mertens). De lezing te Goes in 1866 had zoveel indruk gemaakt dat en- kele Goesenaars een bouwver eniging hebben opgericht "Help U Zeiven, door en voor arbeiders", '"t Help je zeiven", in de volksmond. Met sparen bereikte men dat op 5 april 1872 de aanbesteding kon plaatshebben van vier wonin gen. Heerebout: "In 1875 werden op nieuw vier woningen gebouwd, aan de Cornelis Eversdijkstraat. Enkele jaren later volgden vijf woningen aan de L.P. van de Spiegelstraat" in 1898 en 1911 bouwde men in totaal 21 wonin gen aan de Heernisseweg. Een impuls voor de. sociale woning bouw werd gegeven door de Wo ningwet in 1901. Woningbouw verenigingen konden toen geld van de overheid lenen op gunstige voorwaarden. Aanvankelijk wer den de nieuwe mogelijkheden wat schoorvoetend benut. In 1916 werd de woningbouw vereniging "Nieuw Goes" opge richt, met als voorzitter notaris E.C. van Dissel, tevens raadslid. Tegelijkertijd werd een voorstel aan de raad gedaan tot uitbrei ding van de stad buiten de oude Hetgingom bouwplan lenll, resp. tussen de huidige Frans den Hollanderlaan, Wulfaertstraat, Voorstad en Jacob Valckestraat en tussen Westsingel, Schelde- straat en Zuidvlietstraat. Na het fiat van de raad werd ar chitect Ph. Hamers te Bussum (die nauw samenwerkte met ge meente-architect F.G.C. Rothui zen) met het project belast. In totaal werden in 1918 en 1919 144 woningen aanbe steed. Er volgde een paddestoel effect: in 1920 ontstonden de woningbouwverenigingen Al- Gedeputeerde staten van Zee land beleggen op vrijdag 24 au gustus a.s. een hoorzitting over het "Regio-advies ziekenhuissi tuatie Zeeland". De bijeen komst wordt gehouden in de Statenzaal (Abdij 11 in Middel burg) en begint om 19.00 uur. Om 21.00 uur begint dan de vergadering van de statencom missie welzijn, eveneens in de statenzaal. Beide bijeenkom sten zijn voor ieder toeganke lijk. Het advies ziekenhuissituatie Zeeland is kortgeleden uitvoerig in deze rubriek besproken. Het is eventueel verkrijgbaar bij het se cretariaat van de afdeling welzijn van de provinciale griffie, telefoon (01 180) 31422 TttM Meer aandacht voor fietsverkeer gemeen Belang, Sint Willibror- dus, Ons Streven en de Mid denstandswoning, die in dat jaar resp. 35, 33, 34 en 18 wo ningen bouwden. Evenals in andere steden heerste in Goes grote woningnood en waren er veel krotwoningen. De nieuwe woningbouw had veel succes, omdat zij zorgde voor goede woningen tegen betaalbare huren. Ook aan andere zaken werd ge dacht, tuinarchitect L.A. Springer verzorgde b.v. de groenaanleg aan het Rimmelandplein, waar ook een - deels overdekte - speel- laats werd gemaakt. Aan het slot van zijn artikel schrijft Heerebout dat het uit cultuurhistorisch oogpunt te betreuren valt dat een fraaie, vroeg-twintigste-eeuwse wijk met voornamelijk sociale wo ningbouw door latere ingrepen zo aangetast is. "De huizen van "Nieuw Goes" zijn gesloopt en er loopt nu een grote weg, de Verlengde Zonnebloemstraat". Het wegenverslag - een uitgave van de provinciale waterstaat - behandelt de periode van mei 1983.tot mei 1 984 Geconstateerd wordt o.a. dat er op de tolverbindingen (Zeeland- brug en veerdiensten Wester- schelde) een lichte daling van het vervoer heeft plaatsgehad. Die daling was bij de veerdien sten sterker dan bij de Zeeland- brug. Een feit is dat de tarieven van de veren steeds worden verhoogd en dat het brugtarief gelijk blijft. Volgens globale berekeningen leidt een stijging van de veerta- rieven met 10 procent tot een daling van het verkeersaanbod van 2,5 tot 3%. Ook kan wor den vastgesteld dat de daling van het verkeer op de veerdien sten in het weekend (en vooral op zondag) sterker was dan door de week. Blijkbaar wordt de auto tegenwoordig minder voor plezierritjes gebruikt dan vroe ger. Ook kan het zijn dat de veerdiensten als "toeristische attractie" op zichzelf aan de dure kant zijn geraakt. De fietsers tellen steeds meer mee in het provinciale verkeersbeleid. Het wegenverslag gaat uitvoerig in op de faciliteiten die de fietser nodig heeft, het opheffen van knelpunten, het bewegwijzeren van aantrekkelijke routes etc. Ook wordt er steeds meer gedaan aan een "wetenschappelijke benade ring" van het fietsverkeer. Zo kon tot voor kort alleen maar met het oog tellingen worden verricht. Dat betekende dat niet voortdurend de verkeersstromen konden worden gemeten, zoals bv. met het autoverkeer (door middel van kabels op of in de Voor paarden zal er voorlopig wel geen automatische signalering komen weg) het geval is. De ontwik keling van verfijnde apparatuur heeft het echter mogelijk gemaakt dat nu ook het fietsverkeer kan wordengeregistreerd. Ditsoorton- derzoek is van groot belang voor de planning van nieuwe fietspa den, en verbetering en onderhoud van bestaande. Het wegenverslag geeft ook een overzicht van de onlangs tot stand gekomen bewegwijzering van toeristische fietsroutes in Zee land, die in samenwerking met de provinciale VVV en de ANWB tot stand zijn gebracht. In totaal zijn er zes routes. Ze zijn De commissie ziekenhuiszorg van de provinciale raad voor de volksgezondheid vergadert op dinsdag 21 augustus a.s. (14.45 uur) in hotel Terminus in Goes. Agendapunten: subsidie-sportver eniging ex-hartpatiënten: herzie ne aanvraag vestiging bloedafna- medepot in Goes en dagverple- ging in algemene ziekenhuizen (rapport van het college voor ziekhuisvoorzieningen). Vrijdag 24. augustus, om 9.30 uur vergadert op het provincie huis de commissie bestuursza ken. Zoals gewoonlijk heeft deze com missie een uitvoerige agenda te behandelen, ditmaal zo'n 30 punten. Een greep hieruit: diverse welzijnsnota's (structuur plan ning, basiseducatie en elementai re educatie, kadervorming en deskundigheidsbevordering); bij drage aan de Stichting dienst so ciaal-pedagogische zorg; extra verhoging begrotingsposten kunst en cultuurbehoud; subsidie Vissershaven Vlissingen; selectie projecten voorwaardenschep pend beleid, verplaatsing Ver- duyn suikerwerkfabriek, Breskens en een voorstel voor öen bijdrage aan de Stichting samenwerkings verband praktijkopleiding bouw Zeeland. Ook op 24 augustus (eveneens in het provinciehuis) vergadert de commissie milieuhygiëne (15.00 u). Het belangrijkste agendapunt is de projectnota "Grevelingen zout-zoet", waarover gedeputeer de staten een standpunt ten be hoeve van de raad van de water staat moeten formuleren. Ook bespreekt deze commissie een rapport over metingen lucht verontreiniging in Zeeland. Alle commissievergaderingen zijn openbaar en hebben spreekrecht voor het publiek. allemaal tegelijk bewegwijzerd, omdat dit de goedkoopste aanpak was. Het rijk heeft de helft be taald; de overige 50% is voor tweederde betaald door de ge meenten en voor een derde door de provincie. De gemeenten gaan de routes onderhouden. Het gaat om de: - Westerschouwenroute (32 km) Duivelandse route (54 km) - Valkenisseroute (33 km) Mantelingenroute (Noord- Walcheren) (33 km). Rammekensroute (48 km) - Schansenroute (W.-Z. Vlaanderen) (48 km). Er komen langs de routes nog informatiepanelen over mar kante zaken. Er zit op veel plaatsen iets scheef als het gaat om gelijke rechten tussen auto en fiets. Bijvoorbeeld als het gaat om de "behandeling" door verkeerslichten. Zo wordt tegenwoordig de komst van een auto al tientallen meters van te voren aangekondigd door middel van kabels (detectielussen) die in het wegdek liggen. Een auto kan dan sneller door en soms meteen. Ook zorgen de detectielussen er voor dat de "groentijd" wordt verlengd, afhankelijk van het aantal auto's dat zich aanbiedt. Bij de fietsers gaat dat allemaal wat primitiever: men moet op een knop drukken en er is geen "Va riabele groentijd". Na allerlei experimenten is men erin geslaagd ook detec tieapparatuur voor fietsen te ver vaardigen. Het probleem was (en is) dat fietsen vaak zo licht van constructie zijn dat hun metaal massa geen reactie opwekt. Op enkele kruisingen zijn nu ech ter lussen aangebracht die ook voor fietsers de groentijd verlen gen (Men moet nog wel op de knop drukken). Het betreft de verkeerslichten bij Serooskerke (W), Nieuwe Vlissingse- weg/Nieuwe Zuidbeekseweg (Middelburg) en Stoofweg/Laan van Sint Hilaire (Zierikzee). De emancipatie van de fietser wordt echter pas compleet als ook zijn of haar komst van te voren wordt geregistreerd. Dit systeem zal provinciale water staat gaan toepassen bij de uit voering van de rondweg Bigge- kerke (okt.-nov. van dit jaar) en op het kruispunt Sint Anna bij Terneuzen (sept.-okt. a.s.). Het is de bedoeling dat gaandeweg alle verkeerslichten aan de pro vinciale wegen zullen worden aangepast. (Voor alle zekerheid wordt het knoppensysteem nog gehandhaafd.) Abdijnieuws is de informatierubriek van de provincie Zeeland. Redactie: bureau voorlichting, Sint Pieterstraat 42, 4331 EW Middelburg, telefoon 01180-31392 of 31402 sint pieterstraat 42, 4331 ew middelburg, tel. 01180-31011 Tot en met zaterdag 18 augustus toont H.A. de Looff aquarellen, houtskool- en krijttekeningen in het Badpaviljoen te Domburg. De Looff, tekenleraar MOB en gra fisch ontwerper, bezoekt reeds sinds 1961 Domburg en is enorm onder de indruk van deze YVal- cherse badplaats. Zelf woont hi j in Zierikzee. Hij toonl in het Badpaviljoen een twintigtal recente werken, waar onder werkstukken over de bad plaats zelf. Ook zijn betrokken heid met het strand, de zee. dage raad en onmetelijkheid zijn on derwerpen die hij gebruikt. Gedeputeerde Staten van Zeeland maken op grond van artikel 24 van de Wet alge mene bepalingen milieuhygiëne het volgende bekend. Aanvraag Hercules B.V. te Middelburg heeft op 2 april 1984 bij hen een aanvraag om vergunning ingevolge de Hinderwet ingediend voor het uitbreiden en wijzigen van de inrichting door plaatsing van een tank van 150 m3 voor de opslag van tolueen. De inrichting is gelegen aan de Herculesweg 35 te Middelburg, kadastraal bekend ge meente Middelburg, sectie M, no. 90. Ter Inzage De aanvraag met bijlagen, de ontwerp-vergunning (waarin opgenomen voorschriften tot het voorkomen of beperken van gevaar, schade of hinder buiten de inrichting) en overige stukken liggen voor een ieder ter inzage van 16 augustus 1984 tot en met 29 augustus 1984 op de volgende plaatsen en tijden: - in het gemeentehuis van Middelburg op werkdagen van 8.00-12.00 en van 13.00- 17.00 uur en in de openbare bibliotheek, Molstraat 3 te Middelburg op zaterdag morgen van 10.00-13.00 uur. - op het bureau Milieuzaken van de princiale griffie, St. Pieterstraat 42, Middelburg op werkdagen van 9-12 en van 14-16 uur. Na 29 augustus 1984, tot het einde van de termijn waarbninnen beroep kan worden in gesteld tegen de verleende vergunning, liggen de stukken ter inzage op bovenge noemde plaatsen (met uitzondering van de openbare bibliotheek) en wel op werkda gen van 9-12 en van 14-16 uur. Bezwaren De aanvrager, alsmede degenen die bezwaren hebben ingebracht naar aanleiding van de aanvraag en een ieder die aantoont daartoe redelijkerwijs niet in staat te zijn ge weest, kunnen'tot en met 29 augustus 1984 bij Gedeputeerde Staten van Zeeland, St. Pieterstraat 42, 4331 EW Middelburg, gemotiveerde schriftelijke bezwaren inbrengen naar aanleiding van de ontwerp-vergunning. Tegelijkertijd met het indienen van een be zwaarschrift kan een verzoek worden ingediend om persoonlijke gegevens niet bekend te maken. Middelburg, 15 augustus 1984. De ontwerpen zijn van" Karwei- post bv, een bedrijf dat zich heeft gespecialiseerd in het maken van dhz-tekeningen voor jong en oud en dat zich tot doel stelt de krea- tieve handvaardigheid te bevor deren. Op iedere tekening zijn de be langrijkste onderdelen op ware grootte weergegeven zodat men ze slechts behoeft over te trekken en uit te zagen. De uitgebreide ma- teriaaliijsten geven de ezacte ma ten van de verschillende onderde len en de totaal benodigde hoe veelheden. Zodoende blijft het materiaalverlies tot een minimum beperkt en is men zo goedkoop mogelijk uit. Wie de duidelijke instrukties stap voor stap opvolgt, maakt de werkstukken spelender wijs. Zelf iets maken, voor in huis of voor in de tuin, is meestal niet zo eenvoudig. Maar een goede werktekening en bouwbeschrij- ving maakt het al een stuk ge makkelijker. Speciaal voor onze lezers zullen wij daarom in deze krant iedere week een nieuwe bouwtekening behandelen voor het maken van speelgoed, klok ken, meubelen, tuinartikelen etc. Daarbij zullen zowel eenvoudige werkstukken als werkstukken voor de meer gevorderde doe- het-zelver aan bod komen. Met deze kombiwerkbank hebt u een praktische en stevige werk bank en een verrijdbare kast. Al len het grote bovenblad van 60x152 cm even inklappen en u houdt een verrijdbare kast over van slechts 60x60 cm. In de 5 schuifladen kunnen uw gereed schap. spijkers en schroeven net jes worden opgeborgen. Voor bij zonder waardevol gereedschap hebt u in deze werkbank boven dien nog een geheim vak. De meubelwieltjes onder de verrijd bare kast kunnen teruggcklapt worden zodat de kombi-werk- bank stevig op de grond staat. U kunt deze tekening bestellen door storting van 10,— op pos trekening 35.76.600 t.n.v. Karwei- post bv Amstelveen onder vermel ding van F/VI. teke_ ning nr. 1039. Na ontvangst van de betaling volgt zo spoedig mogelijk de toezending van de gewenste te kening. De naam Janvier is in Zeeland al ruim een halve eeuw een begrip op gebied van danslessen. Janvier opent woensdag 22 augustus een nieuwe dansschool aan de Kade nabij het NS-station in Mid delburg en hoopt daarmee het dansen nog dichter naar de men sen te brengen. VVD-fractieleider Ed Nijpels opent de dans school. t Vorig jaar vierde Janvier in Goes het 50-jarig bestaan. De dans school beschikt daar al vele jaren over een goed gebouw. Uit heel Zeeland - ook van Walcheren - werden daar in eerste aanleg de danslessen gevolgd. Dertien jaar geleden opende men een dé pendance in het IJsclubgebouw in Middelburg en de laatste jaren was Janvier gast in de Concert- en Gehoorzaal daar. De behoefte aan een heel eigen gebouw werd in de loop der jaren groter. Probleem was echter 't vinden van een geschikte ruimte. Die vond men uiteindelijk aan de Middelburgse Kade, waar het voormalige gebouw van Van Gend en Loos beschikbaar kwam. Na een ingrij pende verbouwing, waardoor men de beschikking kreeg over een mooie en ruime dansvloer en andere noodzakelijke voorzieningen kan men op 22 augustus de nieuwe dansschool officieel in gebruik nemen. Ed Nijpels, goede relatie van de familie Janvier, werd be reid gevonden de opening te verrichten. Of de VVD-er zelf als eerste de dansvloer opgaat, is ons niet bekend. De opening is gekoppeld aan de aanvang van het nieuwe cursusjaar. Zowel be ginners als gevorderde dansers kunnen bij Janvier terecht. De kursus omvat 30 lessen en in het programma zijn opgenomen foxtrot, engelse wals, weense wals, tango, cha cha cha, rumba en jive. Ook de break-dance wil men in het programma opnemen. Vrijdagavond 24 augustus komt de Avro met Top-pop n naar de nieuwe dansschool in Middelburg en een week later is Goes aan de beurt.

de Faam | 1984 | | pagina 9