'Alle afgestudeerden kregen een baan' Circus (Mullens) in het (Zee)land Nieuwe attractie in Westkapelle en Middelburg HET WEEKBLAD VOOR WALCHEREN De Faam RINGRIJDERS IN DE STRIJD OM KONINKLIJKE BEKERS Xf VLOOTPRESENTATIE INHET KADER VAN 100 JAAR LOODSENSOCIETEIT Recordaantal deelnemers van 178 HELMO KLEURENFOTO'S? MODE VOOR JONGE MENSEN! FASHION Nu weer inschrijven voor de nieuwe cursussen DEZE WEEK IN „Voor welke clubs kan ik inschrijven mijnheer Janvier?' Dansschool nu open u*i\ Drie telefoonnummers Angst Historie SPELENDERWIJS KARWEIEN Schooltypen Clown feestprogramma f Speciale clubs voor: scholieren, echtparen, 65 mensen met wisselende werktijden. Ook voor tapdansen en rock roll nu ook te Vlissingen in Hotel Britannia Tel. inlichtingen/inschrijven 01100-23265 of van maandag t/m vrijdag tussen 19.00 en 21.00 uur, Wijngaardstraat 6 te Goes. I rA- Woensdag 15 augustus 1984 86e jaargang no. 31 oplage 21.700. wekelijks gratis huis aan huis op geheel walcheren in combinatie met de vlissinger. totale oplage 44.400. uitgave pro vinciale zeeuwse courant b.v. administratie/advertenties: markt 51postbus 5017, 4330 ka middelburg, 01180-27651privé: h. schrama, 01180-13585. redaktie: ad hanneman, 01180-27651, toestel 54. Als opmaat voor de braderie in Vlissingen (van donderdag 23 tot en met zaterdag 25 augustus) kan de vlootpresentatie worden gezien, die op woensdag 22 augustus wordt gehouden voor de boulevards van Vlissingen. Deze presenta tie vindt weliswaar plaats in het kader van het honderdjarig bestaan van de Loodsensocie- teit, maar aan de braderie wordt een belangrijk maritiem element toegevoegd door de jarige loodsen zelf. Burgemeester drs. Th. J. Westerhout van Vlissingen neemt vanaf het balcon van de so ciëteit de vlootpresentatie af. Onder de deel nemers zullen naast de Nederlandse en Belgi sche loodsen ook talrijke schepen uit het be drijfsleven zich presenteren. Dit - aldus de ja rige loodsen - om de goede samenwerking tussen de loodsen en het bedrijfsleven te ac centueren. Aan de presentatie wordt deelgenomen door de Koninklijke Marine, Belgische en Neder landse sleepboten, bergingsvaartuigen, sche pen van de rijkspolitie te water, de douane, de marechaussee, de verkeersdienst, bootlieden uit Vlissingen en Terneuzen, het reddingswe- zen en de visserij. Deze vlootpresentatie wordt gehouden ter hoogte van het Roeiershoofd en in de Sardijngeul tot aan het Nollehoofd, Vanaf de boulevards is de presenta tie goed te volgen lussen 14 en 15 uur. Vlootpresentatie in het kader 100 jaar loodsensociëteit. Uit liet zakenhart: "De kapper kijkt wel eens bij anderen". De cultuurpagina, film, podium. weekenddiensten. Autorubriek. DELTA COLLEGE 25 JAAR Een week later dan gebruikelijk is het sfeervolle Molenwater in Middelburg het decor voor de strijd om de Koninklijke Bekers. Over vijf banen steken de Zeeuwse ringrijders dan ringen vanaf 's morgens acht uur. De organise rende Folkloristische Commissie in Middelburg verheugt zich dit jaar over een record aantal deel nemers van 178. Gestreden wordt om enkele wis selbekers. Maar liefst zes van deze kleinoden kunnen bezit worden van de strijders te paard, omdat ze voor de derde of vijfde achter eenvolgende keer kunnen worden gewonnen. Deze kanshebbers zijn: A, Reijnierse uit Koudeker- ke, (de beker van de PZC), C. dê Visser uit Domburg (de beker van Heinekens bierbrouwerijen), plaatsgenoot L. Willemse (de be ker van de Federatie Folkloristi sche Groepen), M. Koets uit Big- gekerke (beker van de heer Iman- se) L. Louws uit Aagtekerke (be ker van SVRZ) en H. Houterman uit Koudekerke (beker van wijlen Piet Brasser). De beste ringrijder van de dag ontvangt een wisselbeker, die is beschikbaar gesteld door konin gin Beatrix. Wie de tweede plaats in dit spannende gevecht verovert ontvangt de wisseltrofee van prinses Juliana en de derde prijs is de wisselbeker van wijlen prinses Wilhelmina. De overige vaak van eigenaar wisselende trofeeen zijn geschonken door de gemeente Middelburg, wijlen mr. dr. A.J.J.M. Mes, directie Algemene Zeeuwse, Rijks Post Spaarbank, .de Scoutingclub Flying Dutch man en de genoemde bekers die het eigendom kunnen worden van de Walcherse ringrijders. De finale voor deze trofeeën vindt plaats op de baan voor' de mu ziektent vanaf 16.30 uur. Aan de start mogen de best geklasseerde rijders komen. Zij krijgen tien beurten om hun superioriteit te tonen. Dr. C. Boertien, commis saris van de koningin in Zeeland, reikt de koninklijke bekers uit. Burgemeester drs. P.A. Wolters overhandigt de gemeentebeker aan de winnaar er van. De prijs uitreiking vindt 's avonds plaats tijdens een feestelijke bijeenkomst in de Schouwburg aan het Mo lenwater. Dan zullen ook de rij ders bekend worden gemaakt die aantraden met het mooist versier de paard. De keuring hiervoor is 's morgens om negen uur. De jury bestaat uit dê dames T.D. Wol- ters-Blauwijkel, mr. A. van Wer- kum-Hoekstra en C.M. Jebbink- Leys. Voorts uit de heren Jac. Pauwe, J. de Nood en D. van der Voorde. De organisatie van deze ringrijderij is in handen van de Folkloristische Commissie bes taande uit de heren W.S.G. Pa pendorp, H. Jebbink, drs. J.A. van Werkum namens het VVV in Middelburgen PJ. Reijnierse, J.J. Provoost en J. Braam namens de Zeeuwse Ringrijders-Vereniging. Het is voor de 28ste keer dat deze ringrijderij voor de koninklijke bekers plaatsvindt. Vorige jaren viel dit evenement samen met de laatste dag van de kermis, de weekmarkt en het standwerkers concours op de Lange Delft. Me de hierdoor kreeg deze tweede donderdag in augustus de naam 'dolle donderdag', afkomstig van onder andere de buschauffeurs. De winnaar wordt ook donderdag weer gejonast (Foto Ruben O reel). i I III lui lil ..Tot de lessen beginnen kan je nu dagelijks komen inschrijven. De openingstijden: 's Middags van 2 tot 5 uur en 's avonds van half 7 tot half 9. ,,Je kunt ook telefonisch infor meren naar groepen in Goes, Middelburg, Zierikzee en Mid- delharnis. Zeer veel verschillende scholierenclubs en groepen voor volwassen paren maar ook voor alleenstaanden. Kinderclubs na schooltijd. Voor iedereen iets." Inschrijving: Van 14.00 tot 17.00 uur en van 18.30 tot 20.30 uur. Middelburg. Kanaalweg 34. tel. 01180-38370. Wat vroeger spottend 'het kruideniersschooltje' werd genoemd, is nu een instituut met aanzien in het bedrijfsleven. Met graagte nemen ondernemers afgestudeerde leerlingen van het Delta College in Middelburg in dienst. Directeur G. Swiers meldt dat trots. En: "De kans voor gediplomeerden van onze school om werk te vinden is zeer groot". In het komende schooljaar herdenkt het Delta College zijn 25-jarig bestaan. Op 1 september 1959 vormde deze christelijke school met 52 leerlin gen in twee klassen de lagere de tailhandelsvakschool (LDO). Het nieuwe schooljaar anno 1984 be gint met zo'n duizend leerlingen, verdeeld over vier onderwijstypes in 45 klassen, en zeventig leer krachten, inclusief part-timers. Het feestprogramma vermeldt on der meer een reünie voor oud leerlingen en oud-docenten, twee sportdagen (één voor de Lbo- en één voor de Mbo-leerlingen), de uitgave van een herdenkingsboek- je en een informaticabeurs. Hoewel nagenoeg iedere afgestu deerde leerling een baan heeft, bemerkt directeur Swiers toch een zekere angst onder leerlingen om met het diploma op zak de maat-< schappij in te stappen. "De jeugd is bang", constateert hij. "Het wordt minder erg om te zakken. Ze denken: dan kan ik het nog een jaartje uithouden en niet als pa in de ww gaan lopen". Voorzitter L. Everaars van het schoolbestuur (christelijke scholengemeenschap voor Lmo, Leao, Mmo en Meao) voegt er aan toe vooral die jeugd werkloosheid verschrikkelijk te vinden. "Misschien neemt ons Jeerlingenaantal ook toe, omdat er na het behalen van een diploma hier, meer kans op een baan bes laat". Directeur Swiers is zelf al 23 jaar verbonden aan het Delta College. "Het is een school die in de loop der jaren steeds heeft uitgebreid en waar steeds veranderingen moesten worden ingevoerd. We begonnen bijvoorbeeld met uit sluitend jongens als leerlingen. Gestaag kwamen er ook meisjes binnen. Nu is die verhouding jongens-meisjes fifty-fifty". Vol gens de Delta College-voorzitter Everaars is er nooit een prognose geweest waarin werd vermeld dat er meer meisjes het beroepson derwijs zouden volgen. Het is al lemaal geleidelijk gegaan en de scholen hebben daar gewoon op ingespeeld. "Ook het feit dat er nu ook jongens zijn die bij ons een secretaresse-opleiding volgen, was niet te voorzien". De school begon in 1959 in het gebouw van de Christelijke mid delbare landbouwschool Tooren- vliedl te Middelburg. In december van datzelfde jaar moesten de ge huurde lokalen echter al worden Jacob Valckeplein 4 - 4461 KV Goes - Tel. 01100 - 20176 en 30428 Wekelijks brengt deze krant voortaan omschrijvingen van zelf te maken meubelstukken. Bij Karweipost Lezersservice is de tekening voor het meubelstuk te bestellen. Knutselaars kunnen dus aan de slag. Zie elders. De heren L. Everaars links), voorzitter van de Christelijke scholen gemeenschap voor Fmo, Leao, Mmo en Meao en G. Swiers, directeur. Beiden hebben alle vertrouwen in de toekomst (Foto John Siwabessy). ontruimd, omdat de landbouw school die nodig had. En zo begon een hele serie verhuizingen. Di recteur Swiers en voorzitter Eve naars herinneren zich nog de noodlokalen nabij de huidige school: barakken in een modder- weiland met gelegenheidsstort plaatsen. Niet om aan ïe zien, en iets om je voor te schamen, herin neren ze zich vol afgrijzen. Een zucht van verlichting ging er dan ook door de gelederen van bes tuur en onderwijzend personeel toen in 1982 het huidige moderne gebouw kon worden betrokken. Dal doelmatige gebouw, leek wel een luxe, hoewel het eigenlijk heel normaal was om zo te onderwij zen, aldus de directeur. Boven dien kregen we de beschikking over twee gymnastieklokalen", meldt de heer Everaars. Toen de eerste examens werden afgenomen -in 1962- telde de school 216 leerlingen. Dat aantal bleef tamelijk constant. In 1965 werd de school uitgebreid met een Middelbare Detailhandelsschool. In 1971 bezochten er 388 leerlin gen de school. Vooral de Meao bleek grote aantrekkingskracht uit te oefenen. Toen in 1974 het eerste examen hiervoor werd afgenomen waren 571 jongelui leerling van de school die later het Delta College ging heten. In datzelfde jaar kwam de vierde poot onder de school voor administrateurs en toekomstige ondernemers: de Leao. "En dat alles in een huis vesting die slechter en slechter werd". Maar het zicht op een nieuw schoolgebouw hield de moed er in. Zoals gezegd heeft het Delta Col lege vier schooltypen. Deze zijn het Lds: het lager ondernemer sonderwijs voor de handel. Dit onderwijs duurt vie jaar en geeft de jongere de mogelijkheid na het behalen van het diploma een zelfstandige functie te gaan uitoe fenen in de handel. Men kan er alle kanten mee op: ook verder studeren op de Mmo of Meao. Nummer twee is het Leao (lager economisch en administratief on derwijs) dat leerlingen theoretisch en praktisch voorbereidt op func ties in de dienstverlenende sector. zoals bank, verzekering, groot winkelbedrijf of administratieve functies. Op het niveau van middelbaar beroepsonderwijs kunnen de al wat gevorderde leerlingen terecht op het Delta College op het Mid delbaar economisch en adminis tratief onderwijs (Meao) en het Middelbaar middenstandsonder- wijs (Mmo). Het Meao bereidt de leerling voor op een kaderfunctie in de commerciële, administratie ve, economische of bestuurlijke sector. Hel Middelbaar midden- standsonderwijs is gesplitst in twee delen: (1) het Middelbaar detailhandelsonderwijs en de Branche-differentiatie (Mmo-bd). De eerste opleiding is een voor bereiding op het zelfstandig ui toefenen van handel of een ka derfunctie in de handel, hel diffe rentiatiepakket leidt de leerling op voor het uitoefenen van een zelfstandig ondernemerschap in een bepaalde branche. Volgens directeur Swiers is het volgen van een opleiding aan het Mmo nogal zwaar. "We houden de leerlingen die de opleiding volgen goed in de galen. Vroeger deden we nog wel eens een oogje dicht, omdat het idee bestond dat je daar wel een periode kon blij ven rondhangen. Nu selecteren we sneller. We hebben daar ook een opvangcoördinator. Het ge volg is dat tachtig procent van de leerlingen slaagt voor het exa men". De jeugd die het Delta College bezoekt is afkomstig uit heel Zee land. Tachtig procent van de leer lingen komt evenwel van Wal cheren. Het jaaroverzicht 1982 laat daarnaast zien dat er leerlin- Nu met speciale weekendservice: vrijdag brengen, zater dagmiddag al klaar en zaterdag brengen maandagmiddag al klaar! Dat kan bij... FOTOFILMVIDEO Vlissmgen Middelburg Goes „De betere geschenken" Wedgwood De Porceleyne Fles Tichelaar-Makkum Swarovski kristal Hummel figuren Kurz tin Royal Albert Zwiesel glas SPECMUU.Z SERVICE KWALITEIT GARAN LANGE DELFT 50 MIDDELBURG 01180 13221y Een nieuw Nederlands circus met een oude traditie. Zo presenteert Circus Mullens (gebroeders) zich deze week in Zeeland. Met optre dens in Zeeuwsch Vlaanderen opende dit uit Brabant afkomstige circus de serie voorstellingen in Zeeland. Op donderdag is het ge zelschap te gast in Westkapelle en vrijdag en zaterdag treden de ar tiesten op in Middelburg. Het nieuwe Nederlandse circus beleefde tijdens de paasdagen dit voorjaar zijn première. In de woonplaats van Charles en Jozef Mullens, Tilburg, ontving het pu bliek dit initiatief bijzonder en thousiast. "We hebben kosten nog moeite gespaard om onze droom te realiseren", argumenteren Jo zef en Charles hun initiatief. In de groen-witte viermasttent heerst een intieme sfeer; aan veertienhonderd bezoekers biedt zij plaats. Nagenoeg alle dieren in de felgele wagens treden op. De broers noemen hun dierenstapel 'dierentuin'. De gebroeders hopen met hun initiatief dat de Neder landers het circus weer een warm hart zullen toedragen. Ze voor spellen een grandioos programma in de piste te bieden. "We zijn enorm gelukkig met de wereldberoemde clown Pio Nock", prijzen Charles en Jozef Mullens hun programma aan. "Samen met zijn partner Mario is hij een van de toppers in de circustent". Dit clownsduo werkte trouwens mee aan de film 'The greatest show on earth' met John Wayne. In de nok van de tent excelleert de rasartieste Isabelle met huive ringwekkende prestaties en uit het buitenland komt Germaine Kools. die een klassiek stukje ho geschool rijdt op een fraai Fries paard. Ook op een Andalusiër vertoont deze artieste enkele bij zondere staaltjes dressuurkunst. De familie Nock treedt op met een hoogdraadnummer en als sluit stuk komt Frits Mullens met de onberijdbare ezel: dolle pret dus. Voor de mystieke inbreng in het programma zorgt de vuurspuwer The Great Leonardo en uil Oos tenrijk komt de artiest Bobby Streicheropde vrijstaande ladder, waarop hij jongleert met allerlei voorwerpen. Het Urban Trio bes taat uit twee heren en een dame. Chimpansees tonen hun kunsten onder leiding van de familie Streicher uit het Salzburgerland. Waterbuffels, een nijlpaard, ka melen. een kangeroe en een pony rijdend resusaapje worden gepre senteerd door Folcos en Amedo. "Zij zijn van absolute wereldklas se", oordelen de gebroeders Mul lens. Circus Mullens is op donderdag 16 augustus in Westkapelle op de Ou de Zandweg met voorstellingen om 15 en 20.30 uur. In Middelburg treden de artiesten op in het Hof van Tange op vrijdag 17 en zater dag 18 augustus, om 15 en 20 uur. gen uit Brabant dagelijks het Middelburgse college bezoeken. Van woensdag 3 tot en met zater dag 6 oktober zijn er in het Delta College enkele beurzen. Een bu reau organiseert momenteel een Informatica-beurs en het college zelf houdt een Infomarkt. Op de infomaticabeurs zullen impor teurs, fabrikanten en grossiers van computers - het Delta College heeft zelf ook veertien computers- en software-apparatuur hun pro ducten tonen. Op de Infomarkt tonen vertegenwoordigers uit hel Zeeuwse bedrijfsleven, over heidsinstellingen en alle andere organisaties waar leerlingen van het Delta College werk vonden, iets van hun producten. Op zaterdag 6 oktober houdt het ..jubilerende college een grote reü nie voor oud-leerlingen en oud docenten. Volgens de heren Swiers en Everaars meldden zich reeds enkele honderden belang stellenden om die dag te komen. Commissaris van de Koningin in Zeeland, dr. C. Boertien, opent woensdag 3 oktober de informati cabeurs. Mogelijkerwijs -en bes tuur en leraren wachten daar met spanning op- zal de commissaris dan bekend maken of het Delta College volgend jaar zal worden uitgebreid met een hotelvak school. iets waar de Middelbur gers al enkele jaren op aasden en waar ze -volgens berichten uit Den Haag- niet kansloos voor zijn. Rotterdam is echter een ge duchte concurrent. ij Lange Delft 61 MIDDELBURG louise van értSiui L~6ans5c> ffiie en Louise van VVCIL'

de Faam | 1984 | | pagina 1