Dit klavertroef- montuur kost A HfSBrti t rihck brillen Koïte l^o Woensdag 8 augustus 1984 DE FAAM - DE VLISSINGER 'Thank you love' Vertier 'Captains buffet' Smalle beurs Sheerness Britannia ....voor een welkome onderbreking van uw boulevard- wandeling Terug Dromen persoonlijk advies schriftelijke garantie Rinck-kwaliteit quick service MIDDELBURG: Lange Delft 8a en 8b, tel.: 01180-13792. Indianendorp V akantie-ochtenden Motoropstapdagen Ringrijden Der Boede Enquete plankzeilen Eeuwoude beloodsing Standwerkersconcours. W oonbuurtverbetering Raad Domburg Ronde Zoutelande Experimentele dienst Maria Verano in Koudekerke Feestmarkt Zoutelande Vrije Toertocht Spreekuur ouderen Watertoeristenbelasting Wat te melden? BEL 01180-27651 Toestel 54 of Postbus 5017 4330 KA Middelburg Lezers schrijven. Muziekbibliotheek. EEN LOVE BOAT VAN 20 UUR ■■■- 4*tr7rr««~r - Tm - v; k*»H?F «Ï»®8 "v .iÜT Een Guinness in Sheemess Eten volgens 'captains buffet': zoveel als men wil De Olau-Line heeft zijn schepen in de aanbieding gezet. Niet dat het zo slecht gaat, antwoordt sales manager J. van der Hoven, maar er zijn nog wel eens wat hutten vrij. En door een minicruise aan te bieden tegen een lage prijs, kunnen de Zeeuwen die vanaf de boulevards in Vlissingen of de stranden van Zeeuwsch-Vlaanderen de schepen voorbij zien varen er nu een halve dag en een nacht op vertoeven. Voor deze krant gingen Joop Kroon en Ad Hanneman op onderzoek. Tot en met 27 maart 1985 biedt de Olau-Line op zijn schepen van de veerdienst Vlissingen-Sheerness een minicruise aan. De heen en weer tocht tussen Nederland en Engeland en meteen terug kost 49 gulden. In een folder prijst Olau de gezelligheid aan boord. De Duitse rederij noemt het verblijf aan boord van.de Olau Hollandia of de Olau Britannia comfortabel. "Aan boord is voor alles gezorgd", zo prijst de folder in de rekken van reisbureaus. Wie de reis van 12 uur 's middags tot 's anderdaags 7 uur (of 22.30 tot 19 uur 's ander daags) maakt verheft zich in de ambiance van een wolkenloze he mel: Love Boat-achtige sferen dus. Vol verwachting schepen we op een vrijdagochtend om elf uur in. Chief-purser Dirk Waasdorp zorgt voor een hartelijke ont vangst en meldt te alle tijden be schikbaar te zijn. Dat ben ik trouwens voor iedere gast", voegt hij er aan toe. Ons leidt hij echter ook nog door de machinekamer en we mogen een kijkje nemen in het allerheiligste van het schip: de brug, waar eerste stuurman Klaus Moeller geconcentreerd de route uitstippelt, met aan zijn zijde een loods. "We varen dagelijks door het drukst bevaren zeegebied van de wereld", knikt de eerste officier Moeller, terwijl hij correcties doorgeeft aan zijn roerganger. "Per etmaal maken ongeveer achthonderd zeeschepen gebruik van Het Kanaal. Wij steken daar als het ware dwars doorheen. We moeten uiterst precies te werk gaan. Per slot van rekening ver voeren we dagelijks tussen de achthonderd en duizend men sen". Hoewel Olau-stuurlui als Moeller deze tochten al jaren ma ken en dus de route op hun duimpje kennen, is het verplicht om een zeeloods aan boord te hebben. "Dat kost ons jaarlijks drie miljoen gulden", sputtert hij. "Maar het is verplicht. Niettemin vind ik het onzin. Wij kennen dit vaargebied soms beter dan de loods, die dagelijks wordt afgelost. Naar en van de haven van Vlis singen hebben we een Neder landse loods op de brug en bij Sheemess een Engelse loods". Aan boord heeft zich op de acht dekken tellende Olau Holland in middels een voor chief-purser Waasorp herkenbaar aantal tafe reeltjes ontwikkeld. Enkele oude re dames hebben een tafel in de hoek van het cafetaria aan het raam in beslag genomen. Ze spe len kaart en kijken naar buiten naar het voorbijvarende scheeps verkeer. Een gezinnetje, dat dui delijk het doel: vakantie in Enge land nastreeft, poseert zich met thermosfles, koffie en doosjes bo terhammen in een andere hoek. Op het achterdek schijnt de zon op z'n voordeligst en waait geen wind. De klapstoelen zijn al na enkele kwartiertjes vol bezet. Men neemt de rust, niet opgejaagd zoals op de autoweg. De Hollan dia vaart met een snelheid van 35 kilometer per uur. De witte schuimstreep onder het achter dek, verraadt dat we snel varen. Tot aan de horizon blijft zichtbaar waar het schip is geweest. De omroepster - een Zeeuws- Vlaamse - houdt de passagiers op de hoogte van wat er op het schip zoals is te beleven. Als het restau rant open gaat meldt ze dat in vlot Duits, Engels en haar eigen taal. Ook als de bar de schotten voor de tap heeft weggehaald en de En gelse barkeepers met cheesy-smile tegen charmante dames hun 'thank you love' uitspreken, is dat via de microfoon aangekondigd. "Aan boord van onze schepen werken vijftien nationaliteiten", legt Dirk Waasdorp uit. "In de zomermaanden hebben we een bemanning van 105 mensen. In de winter ongeveer tien minder". Behalve eten en drinken is alles gratis aan boord. Wie kinderen bij zich heeft, kan deze zich laten vermaken in de speelplaats, waar behalve talrijk speelgoed niet on dertitelde Engelse tekenfilms via de video-installatie worden ge toond. Eén van de ruimten waar de Pullman-seats slaapstoelen) staan heeft eveneens een beeld scherm waar permanent films worden getoond. Elders in het schip vermaken jongelui zich stoer in hét zwembad. De sauna's zijn goed gevuld, maar bieden nog plaats aan meer mensen die zich zelf willen verwennen. Enkele da mes hebben rust gevonden in de zonnebanken (solarium). Ook hier wordt de capaciteit niet volop benut. "Die sla is zo van de zee geplukt', merkt Joop Kroon verrukt op als we van de Olau-line een maaltijd krijgen aangeboden volgens het principe van de Scandinavische fijnproevers, je mag zoveel op scheppen als je wilt. Olau noemt het trouwens niet 'smorgasbord' maar 'captains buffet'. "Op een smorgasbord zijn nog meer mo gelijkheden", legt de in Domburg wonende Waasdorp uit. "Wij bie den iets minder om de prijs van 22 gulden te kunnen vasthouden en toch kwaliteit te kunnen blijven leveren". Het eten is trouwens van een uitstekende kwaliteit. De sla knappend, de vis vers en het vlees mals. Er zijn ongeveer zeven soorten vis waaruit de smulpapen bij het captains buffet kiezen, evenveel soorten warm vlees en ook een zestal verschillende kou de vleessoorten liggen aantrekke lijk uitgestald op blinkende scha len. Aan groente hoeft het nie mand te ontbreken en wie na al dat lekkers nog een toetje wil, kan onder meer de bekende drilpud ding met slagroom op het bord scheppen. Na het eten becijfeen we dat een passagier zich voor meer dan een dag kan vullen met overheerlijk eten met een drankje voor nog geen dertig gulden. "En iemand die brood van thuis meeneemt wordt niets in de weg gelegd om dal in ons cafetaria op te eten", vertelt de behulpzame chief-pur ser later als we het hebben over de man of de vrouw met de smalle beurs. Trouwens, het cafetaria biedt de bekende frites met snacks aan tegen een acceptabele prijs. Daarnaast is er voor woe graag bediend wil worden een restau rant a la carte en een grillroom. Het schip blijft enkele uren in Sheerness. Rond zeven uur Ne derlandse tijd legt de boot aan bij de steiger, nabij het fort dat Mi- chiel de Ruyter ooit veroverde en waarna de vrede van Breda werd getekend. Sheerness ligt op loop afstand. Hoewel het stadje niet uitblinkt door bezienswaardig heid hangt er toch die veelgepre zen Engelse sfeer. En in de pub tapt de waard het glas guinness zonder schuim, boordevol. De gloednieuwe betonnen manteling bovenop de oude boulevard biedt daarna een dankbare wandelroute langs het strand. Bovendien is van BRITANNIA Maritiem Hotel Boulevard Evertsen 244 Vlissingen (tel. 01184-13255) die plaats een redelijk beeld te krijgen van de oude Engelse ha venplaats. Waasdorp had het al voorspeld. De sfeer in de bar en het cafetaria is 's avonds heel anders dan 's middags. Tegen half elf wordt het luidruchtiger in de bar, zonder dat het vervelend wordt. Danslustigen bezetten de vloer naast de disc- jockey en drankjes worden gretig afgenomen. De cheesy-smile van de barkeepers blijft. (Waasdorp: "Dat zijn de best betaalde krach ten aan boord"). De muziek wordt iets harder de stemming vrolijker. Eerste stuurman Moeller hoeft die avond niet bang te zijn dat er iets gebeurt. Behalve de verantwoor delijkheid voor de juiste koers, is hij ook de chief van de Olau-poti- tietroepen, die de orde op het schip handhaven. "Problemen zijn er eigenlijk niet zoveel", zegt hij. "Soms met Engelse jongelui. Maar dat is sporadisch en tot op heden nog altijd snel opgelost". Tot op heden hebben iets meer Voordelig win- ITVf kelen begint bij AjW KLAVERTROEF. Honderden scherp geprijsde kwaliteitsmonturen voor: 45,- 75 - 95,- 125,-. Naast een riant prijsvoordeel krijgt u: ziekenfondsleverancier 015 Rinck houdt de prijzen ekstra scherp in liet oog. Het terrein van de speeltuin aan de Zuidbeekseweg in Vlissingen verandert van maandag 13 au gustus tot en met vrijdag 17 au gustus in een Indianendorp. Kin deren van 4 tot en met 12 jaar kunnen er dan van harte spelen, en zelfs getooid met veren een droomwereld binnengaan. Voor de allerjongsten is er een apart programma (vier tot zeven jaar). Het opperhoofd verwacht de jon ge krijgers (en -sters) om negen uur elke ochtend. De ouders die nen voor eten te zorgen, drinken is er op het terrein. Rond vier elke dag is het spel afgelopen. 'Jij hoort er ook bij' is het thema voor de drie vakantieochtenden die in Nieuw- en St. Joosland plaatsvinden. Op maandag 13. woensdag 15 en vrijdag 17 augus tus beginnen deze vakantie-acti viteiten om half tien in de grote schuur van de heer Sanderse, achter hel voetbaldveld. Kinderen van vijf tot twaalf jaar zijn wel kom. dan honderd Zeeuwen en vakan tiegangers in de provincie een mi nicruise gemaakt op het witte schip van 152 meter lengte en 24 meter breed. "Ik neem aan dat er in het najaar en de winter ook veel belangstelling voor deze mini cruise bestaat", oppert Van der Hoven. En dan trots over de sche pen van de maatschappij waar hij sales-maneger is: "Voor een veer dienst op de Noordzee zijn deze schepen uiterst luxueus. Voor Scandinavische begrippen zijn het echter doodnormale veerboten. Tot op heden konden wij echter alleen dromen van dat Scandina vische voorbeeld. We hebben het echter nu dicht bij huis....". Ad Hanneman Foto's Joop Kroon "In ons hart zijn we allemaal mo torrijders", Zo luidt de titel van een karavaan, die al sinds maart door ons land trekt en ook Zee land aandoet. Op zaterdag 25 au gustus zijn de mensen van de RAI - de organisatoren op het Miro- terrein in Vlissingen. Dan kan iedereen die dat wil de gashendel eens overhalen. "En wie dat een maal heeft geprobeerd is verlo ren', menen de organisatoren. De aanvang van de motoprobeerdag in Vlissingen is waarschijnlijk elf Op het terrein van het verpleeg huis Der Boede in Koudekerke worden zaterdag 11 augustus rin- grijwedstrijden gehouden. Boven dien is er een ambachtenmarkt. Het is voor de zevende keer dat dit evenement plaatsvindt. Aanvang is 13 uur. Er worden weer enkele duizenden bezoekers verwacht. Behalve deze evenementen tent is de opzet om 'buitenstaanders' een wat duidelijker beeld te geven van wat Der Boede eigenlijk inhoudt. "Het is niet altijd even duidelijk wat een dergelijke instelling bete kent voor hen die er op zijn aan gewezen", aldus de voorlichting van de Stichting Verpleeg- en Rusthuizen Zeeland, waaronder Der Boede valt. In het hoogseizoen krijgt het Veerse Meer per dag een kleine drieduizend surfers te verwerken; in het voor- en naseizoen gaat het om aantallen van rond de 500 per dag. Dit blijkt uit een enquete die de provinciale planologische dienst (PPD) heeft gehouden naar het plankzeilen op hel Veerse Meer. De teldagen waren 31 juli (een zonnige zondag) en 25 sep tember 1983 en 27 mei 1984. De belangrijkste plaatsen waar gesurfd wordt zijn de Schotsman, Schelphoek. Veerse Gatdam en Oranjeplaat. De grootste concen traties surfers werden geteld bij de Schotsman en de Veerse Gatdam. De Vereniging Nederlandse Loodsen Sociëteit in Vlissingen zendt op vrijdag 10 augustus een afvaardiging de zee op met roei boten. In een wedstrijd met Bel gen wordt een beloodsing uitge voerd zoals die een eeuw geleden ook gebeurde: wie er het eerst bij is vangt de pegels en mag dus de beloodsing uitvoeren. Tijdens dit spectaculaire schouwspel dient de Poolse driemaster Dar Miodziezy als de te beloodsen boot. Aanvang van dit gebeuren is 14 uur. Tegen 15 uur is dit spektakel, dal is te volgen vanaf de boulevard (voor 't Roeicrshoofd), afgelopen. Overi gens is de Poolse driemaster in het weekeinde in de Binnenhaven te bezichtigen. Zaterdag van negen lot elf en twee tot vier uur en op zondag van negen tot elf uur. Op de laatste dag van de kermis, donderdag 9 augustus, wordt door de sectie Standwerkers van de Vereniging voor Ambulante Handel, in samenwerking met de Middelburgse Mark tcom missie, een groot standwerkersconcours gehouden. Van 10 tot ongeveer 16.30 uur zullen ongeveer 25 standwerkers, die allemaal een plaatsje krijgen op de Lange Delft en Korte Delft hun goederen op zo origineel mogelijke wijze aan de man/vrouw brengen. Hun prestaties worden beoordeeld dooreen jury. Om 17 uur wordt in de Lange Delft t.h.v. de winkel van V. en D. bekend gemaakt wie in de prijzen zijn gevallen. Het gemeentebestuur van Middelburg stelt hiervoor drie bekers beschik baar. De wekelijks markt vindt ditmaal plaats op het Damplein. Maandag (6 augustus) is de ge meente begonnen met de woon buurtverbetering in de wijk Nieuw Middelburg. Het eerst wordt de Nassaulaan aangepakt lussen de Veerseweg en de Za- charias Jansenstraat. Dit gedeelte van de Nassaulaan wordt voor alle verkeer afgesloten tot 20 augustus (inclusief het parkeren op de vak ken). Tijdens deze afsluiting wordt het verkeer omgeleid via de route's Veerseweg - Prinses Mar grietstraat, Zacharias Jansenstraat - Veersesingel - Koepoort en via Sportlaan - Prins Mauritsstraat - Zacharias Jansenstraat - Prinses Margrietstraat - Veerseweg. Gedurende deze werkzaamheden kan men niet perkeren in de Prin ses Margrietstraat de Zacharias Jansenstraat, tussen de Prinses Margriet- en de Prins Maurits straat. Vanaf 20 augustus zal hel ge- noemte gedeelte Nassaulaan weer voor het verkeer worden open gesteld, waarna respectievelijk het resterende gedeelte Nassaulaan en de Sportlaan voor het verkeer zullen wor-en afgesloten en gere construeerd. De omleidingsroute loopt dan vanaf de Koepoort via de Veersesingel - Zacharias Jan senstraat - Nassaulaan v.v. De eigenaar van het huis aan de Badstraat 13 leeft in onmin met de gemeente Domburg. Deze woon- huisbezitter wilde (voorlopig) een seizoenswoning bouwen op het perceel, omdat de huidige woning zeer slecht is. Later - zo pleitte de eigenaar - zou hij er een huis voor permanente bewoning neerzetten. Domburg adviseerde hem de zaak om te draaien, omdat in de kern van het dorp geen seizoenswoon verblijf is toegestaan. Deze zaak komt op dinsdag 14 augustus in de raad. die dan het eindoordeel velt. Verder wordt tijdens deze raads vergadering onder meer om goedkeuring gevraagd om de ver lichting op het oefen veld van het sportpark Oosterloo uit te brei den, dit tot voordeel van de voet balvereniging Domburg. De ver gadering van de raad begint om half acht op dinsdagavond in het gemeentehuis. Liefhebbers en amateurs strijden op zaterdag 11 augustus voor een plaats op het erepodium in Zou telande tijdens de zevende ronde in die plaats. De liefhebbers star ten om 18 uur en de amateurs an derhalf uur later. De liefhebbers hebben een parkoers van vijftig kilometer af te leggen en de ama teurs tachtig. In beide categoriën komen rond de zeventig wielren ners aan de start met een groot aantal bekende namen. In de Hofpleinkerk te Middelburg wordt op zondag 12 augustus weer een experimentele dienst gehou den. Gelovigen uit verschillende kerken ontmoeten elkaar tijdens de dienst, die om 16.30 uur begint. Nadenken over vragen als 'wie is God nu eigenlijk en hoe ontmoe ten we hem', komt tijdens de dienst aan de orde. Voorts is er een avondmaal/eucharistievie ring waaraan ook kinderen kun nen deelnemen. Medewerking wordt verleend door ds. de Nooij uit Oost-Souburg. De zangeres Maria Verano is in de nacht van vrijdag op zaterdag (10 en II augustus) te gast tijdens een nachtelijk modegebeuren in Het Karrewiel te Koudekerke. Vanaf 24 uur tonen Sies uit Middelburg en Leather Girls uit Vlissingen er hun producten. De presentatie is in handen van de modellengroep van de Middelburgse Domina Woltjer. Het Karrewiel is vanaf 21 uur geopend en de entree bedraagt vijf gulden. In een spontaan samenwerkings verband tussen de ambulante en de gevestigde handel wordt op dinsdag 14 augustus een grootste feestmarkt gehouden in Zoute lande. Er is van alles te beleven. Ene Mr. X verrast de kinderen met leuke attenties, er is een graiis loterij en de formatie De Deur- douwers uit Domburg zorgt voor de muzikale noot. De feestmarkt begint om 14 uur en is tegen 21 uur afgelopen. Het'is voor hel vijftiende achtereenvolgende jaar dat een dergelijke markt wordt gehouden in het toeristenseizoen. De Toerclub Walcheren houdt op zaterdag 11 augustus een vrije toertocht onder de naam 'Piet de Ridder tocht'. De fietsers kunnen kiezen uit de afstanden tachtig, honderdtwintig en tweehonderd kilometer. Gestart wordt bij hotel Walcheren, waar ook de inschrij ving plaatsvindt, tussen acht uur en half tien, in Koudekerke. De Stichting Welzijn voor oude ren Walcheren is als proef een spreekuur in Westkapelle begon nen. Elke dinsdagochtend tussen negen en tien uur zit een functio naris in hel kantoor aan de Mo lenwal 68a. Er kan rond die tijd ook worden gebied: 01187-1514. De commissie financiën in Veere buigt zich vandaag (woensdag 8 augustus) onder meer over een wijziging in de verordening wa tertoeristenbelasting. De vergade ring begint om half vijf in de ge meentesecretarie aan de Kerk straat 7 te Veere Zonnen op het achterdek In de Vlissinger van Woensdag 25 juli 1984 lees ik een artikel over de redding van de mu ziekbibliotheek. Ik zou willen, dat U zich eerst eens behoorlijk op de hoogte stelt alvorens dergelijke non sens te publiceren. Hel gaal hier namelijk om de discotheek, onderdeel van de muziekbibliotheek en niet om de Zeeuwse Centrale Muziek bibliotheek die, gevestigd in de "Kloveniersdoelen", nog steeds goed functioneert. De muziekbibliotheek leent bladmuziek uit en boeken over muziek. Met die bibliotheek is niets aan de hand. Er wordt nog steeds veelvuldig gebruik van gemaakt en het aantal nieuwe leden is legio. Men vraagt ons nu al of de muziekbibliotheek gaat slui ten Dat kan de bedoeling toch niet geweest zijn. De discotheek werd wel met sluiting bedreigd en is nu bij de heer A. Sohier in goede han den. waarvan acte! J. Poll A rends. Adj. Bibliothecaris

de Faam | 1984 | | pagina 7