POLITIE KAN DE PROBLEMEN AAN Alarm voorouderenen g< ihandic; apten De vrijwilliger is er binnen t viif mii rnten HET WEEKBLAD VOOR WALCHEREN VREDESBEWEGING HERDENKT ATOOMRAMP IN NAGASAKI De Faam DOMBURG BLIJFT FEESTEN MET KLAPPERS IN TENT EN 'S WERELDS GROOTSTE VLIEGER J b HELMO r ASJEMENOU! MODE VOOR JONGE MENSEN! FASHION DEZE WEEK IN Het kan allemaal niet op in 150 jarig badplaats VIDEC - HIFI - TELEVISIE •J =1 zM J Drankgebruik Straatfestival „De betere geschenken" \IU 0BË Langer zelfstandig Horeca J.P.A. R0SSËL TANDPROTHETICUS KUNSTGEBITTEN REPARATIE - kST oplage 21.700. wekelijks gratis huis aan huis op geheel Walcheren in combinatie met de vlissmyer. totale oplage 44.400. uitgave pro vinciale zeeuwse courant b.v. administratie/advertenties: markt 51postbus 5017, 4330 ka middelburg, 01180-27651privé: h. schrama, 01180-13585. redaktie: ad hanneman. 01180-27651toestel 54. De Middelburgse vredesbeweging herdenkt op donderdag 9 augustus het feit dat de zuster stad van Middelburg. Nagasaki. 39 jaar gele den werd verwoest door een atoomaanval. De beweging heeft vanaf die dag een fototen toonstelling ingericht in de Wandelkerk onder de Lange Jan. Tot en met 11 augustus kunnen de bezoekers kennisnemen van de huivering wekkende beelden die een atoombom achter laat. Deze expositie is belangeloos ter beschikking gesteld en is eigendom van de gemeente Mid delburg. De organisatoren willen met deze tentoonstelling benadrukken dat herdenken niet alleen maar terugblikken is, maar veel meer leren hoe de toekomst er absoluut niet mag uitzien. De Middelburgse vredesbewe ging zegt door de acties tegen de atoombewa pening te strijden voor een vreedzame en leef bare wereld zonder angsten voor herhaling van wat er in Nagasaki is gebeurd. Op de dag van de herdenking kunnen bezoekers bloemen leggen aan het begin van de expositie. De tentoonstelling in de Wandelkerk is te be zichtigen tot en met zaterdag 11 augustus, dagelijks van 10 tot 17 uur. Jan Smeekens behandelt in i onze rubriek BOEKEN de nieuwste uitgave van de sprookjes van Grimm In onze veelgelezen autoru briek Van bougie tot bumper staat voor deze week een uit voerige verhandeling over hoe roest aangepakt wordt in de fabriek. In 20 uur heen en terug naar Sheerness met de Olau- line. Een exclusieve reportage over de minicruise op onzel binnenpagina. samen met de j ubriek Korte Informatie. Toeristen op Walcheren minder op de vuist Domburg viert zijn 150 jarig bad plaats verleden uitbundig. Een topper daarbij is zeker de grootste vlieger ter wereld, die zondag 12 augustus (bij de juiste weersges teldheid) als een met gas gevulde mammoet de lucht ingaat. Deze vlieger van 550 vierkante nieter groot, gevormd uit 2500 meter ny lon en een gewicht van 230 kilo, heeft zeventig sterke mannen no dig om opgelaten te kunnen wor den. De inhoud van deze gigant (zo groot als een flatgebouw van elf verdiepingen) bedraagt één mil joen liter. Behalve dit supersonische vlie gerfestijn hetgeen zo'n beetje de gehele dag duurt, biedt Domburg nog meer attracties. Zo is op don derdag 9 augustus de Dutch Swing College Band in de Wal- cherse badplaats. Vanaf acht uur 's avonds is deze formatie onder leiding van Peter Schilperoort in de tent op de parkeerplaats van het ontmoetingscentrum Schut tershof. Diezelfde avond treedt ook de uil Warschau afkomstige Gold Washboard op. Het is een zesmans formatie, die de jazz-rage in Polen van de laatste jaren een eigen inhoud geeft. Deze swin gende avond duurt lot midder nacht. Vrijdag 10 augustus is Pierre van Ostade te gast in de tent vanaf 14 uur. Hij presenteert een show met onder andere Linda Williams, De Alpenzusjes, de Twee Pinten en Jacques Herb. Vrijdagavond is er in de tent een groot showpro gramma met Dannie Christian, Saskia en Serge (in plaats van de zieke Benny Neyman) en Doris D. and the Pins. Aanvang van deze Grote Showavond is acht uur. De Top 40 drive-in van Veronica is zaterdagmiddag om twee uur in de blauw-witte feesttent en 's avonds is er de Grote Feestavond die tot in de kleine uurtjes door zal gaan. Als attracties zijn vermel denswaardig Barbershopsinging, demonstraties Body building cn de verkiezing van de badgast van het jaar. Een salonorkest in de ja ren dertig stijl en de Delftse Stu denten Dansharmonie zorgen voor de passende muziek. Dit feest voor iedereen begint om ze ven uur zaterdagavond. Bij gun stig weer kan er genoten worden van producten van de barbeque, die achter de feesttent- staat op gesteld. De toegangsprijs voor de middagevenementen bedraagt vijf gulden. De avondvoorstellin gen kosten een tientje en de za terdagavond kan gratis worden bezocht. In kringen van de wetgevende macht wordt met gemengde gevoelens gereageerd op de diverse gevallen van openbare geweldpleging en het plegen van vernielingen. De afgelopen weken was dat het nieuws op de voorpagina's van de diverse dagbladen. Sprak de Middelburgse officier van justitie mr. R. Beaumont onlangs tijdens de snelrechtzitting tegen vijf Brabantse jongeren, die wegens openbare geweldpleging in Renesse waren opgepakt van een "constante golf van terreur en geweld", de voorlichter van het stafdistrict van de rijkspolitie Middelburg, Tom Muller, acht de huidige situatie niet verontrustend. Noemde Beaumont de stijging van het aantal gewelddadigheden "schrikbarend". Muller consta teert in zijn district geen noe menswaardige toename van deze gewelddadigheden. Zoals bekend werden de vijf af komstig uit het Brabantse Gilze- Rijen. een kleine twee weken ge leden in Renesse opgepakt toen ze twee Duitse toeristen zonder enige aanleiding in elkaar sloegen. Een betreurenswaardig incident, dat in navolging van de berichtgeving over de intrieste affaire van drie weken geleden in Egmond, waar een 26 jarige jongeman zodanig door leeftijdgenoten was mishan deld dat hij aan zijn verwondin gen overleed, breed werd uitge meten in de regionale pers. Bezorgen de agressieve vakantie gangers de politie in de veelal Waarom noemen we ons zo graag Bang&Olufsen Dealer? A Omdat niet iedereen dat kan zijn. FIRMH Nieuwendi|k 35-39 Vlissingen (bij Vissershaven) volgepakte recreatiecentra in het noorden van het land en in de kop van Schouwen handen vol werk, op Walcheren lijken de voor noemde generaliserende opmer kingen van de officier van justitie niet van toepassing. Of, zoals uit de woorden van voorlichter Mul ler blijkt: "Ieder jaar worden we, zeker als het geen strandweer is, geconfronteerd met vernielzuch tige vakantiegangers of geweld dadige jongeren. Het zijn inci denten die zeker in het weekeinde wel eens de pan uit willen rijzen en de politie heeft daar haar han den vol aan. Ik kan echter niet stellen dat er dit jaar sprake is van een verontrustende stijging en het is zeker niet zoals hier en daar wordt gesuggereerd, dal wij de zaak niet in de hand hebben. Ik wil niet ontkennen dat de situatie op zich erg vervelend is, met name voor de slachtoffers, maar ik heb de indruk dat door de zeer ernsti ge gebeurtenissen in Egmond de zaken enigszins worden opgek lopt". Hij doelt hierbij onder meer op de aandacht die de vernielingen aan de ruim veertig strandhuisjes vo rige week op het strand tussen Zoutelande en Westkapelle heeft, gekregen. Dergelijke incidenten komen elk jaar voor. Misschien dat het er dit jaar tien meer zijn, maar het past blijkbaar in de be richtgeving om er meer aandacht aan te besteden", aldus Muller. Ingaand op de oorzaak van de jaarlijkse voorkomende excessen noemt Muller het niet zo zomerse weer, de verveling en het daarmee gepaard gaande overmatige drankgebruik. Oorzaken, die door zijn collega van de Vlissingse ge meentepolitie, adjudant M. Roe- lands, kunnen worden onderschre ven. "Maar ook wij kunnen niet spre ken van een escalatie van de ge welddadigheden. De situatie is zeker in Vlissingen vrij stabiel", aldus Roelands. Een grote concentratie aan men- sen, zoals zich die voordoet op De Stichting Bejaarden (en Ge handicapten) alarm Zeeland te' Domburg laat de Commissaris van de Koningin in Zeeland op vrijdag 17 augustus haar alarmsysteem officieel in gebruik nemen. Dat Wedgwood De Porceleyne Fles Tichelaar-Makkum Swarovski kristal Hummel figuren Kurz tin Royal Albert Zwiesel 'qlas_ SERVICE KWALITEIT GARANTIE LANGE DELFT 50 MIDDELBURG V 01180 13221 j gebeurt in het bejaardentehuis Ter Mantelinge in Domburg waar de centrale meldapparatuur is onder gebracht. Sinds december vorig jaar functioneert het alarmsys teem al. Op Walcheren zijn ze ventien aansluitingen. Dit najaar volgt uitbreiding naar de overige delen van Zeeland. Stichtingsvoorzitter P.M. Ree horst legt uit dat de computer in Domburg 999 aansluitingen kan verwerken. De gepensioneerde fabrieksdirecteur uit Goes -hij woont nu in Oostkapelle- neemt aan dat Zeeland zo tussen de 250 en 300 aansluitingen nodig heeft. Hij baseert dat op landelijke cij fers en onderzoeken naar de be hoefte van een alarmsysteem. Via telefoonaansluitingen is de computer in Domburg verbonden met melders in de woonhuizen van bejaarden of gehandicapten. De gebruiker zelf draagt een zen der permanent bij zich. Is er hulp nodig dan drukt hij of zij op het knopje en binnen de dertig se conden gaat er een alarm in Domburg. Daar neemt de dienst- i HgajKjfei jEÏ| De heer P.M. Reehorst bij de centrale computer in Domburg (Foto Ruben O reel). doende verpleegkundige (dag en nacht aanwezig) onmiddellijk contact op met een vrijwilliger. "In de periode vanaf december is gebleken dat die vrijwilliger er binnen vijf minuten kan zijn", weet de heer Reehorst. Al enkele keren is er op tijd hulp gekomen dankzij het alarmsys teem. Meestal ging het om een valpartij waarna de bejaarde man of vrouw niet meer overeind kon komen. En de noodzaak -zo weet de stichtingsvoorzitter nu al uit ervaring -is ruimschoots aange toond. Dat was onder meer door een mevrouw die pertinent wei gerde zich bij hel alarmsysteem aan te sluiten. "Ik overwoog nog eens met haar te gaan praten, toen mij het trieste bericht bereikte dat ze was overleden. Ze werd gevon den onder het tafeltje waar de te lefoon stond. Ze had de telefoon niet meer kunnen bereiken. Op de zender had ze gewoon kunnen drukken. Binnen een straal van vijftien meter ontvangt de melder die signalen". Volgens voorzitter Reehorst draagt deze alarmcentrale er toe bij dat ouderen langer zelfstandig kunnen blijven wonen. "Niet zoals vroeger", herinnert hij zich. "Ik vond het als kind al verschrikkelijk als de ouderen in een bejaardente huis werden gestopt en op een slaapzaal geheel zonder privacy hun laatste dagen sleten. Er js wat dit betreft gelukkig een hele hoop veranderd. Ook WVC wil de men sen langer zelfstandig laten wo nen. Dat scheelt ze dertigduizend gulden per jaar per persoon op de begroting. In feite loopt dit alarm project parallel met de visie van WVC". De heer Reehorst vindt het daar om vreemd dat dit ministerie zo lang wacht met het toekennen van subsidie aan dit Zeeuwse project. De centrale computer heeft de bijvoorbeeld Schouwen hoeft, in tegenstelling tot eerder gedane beweringen geen aanleiding te zijn tot ongeregeldheden of ver nielingen. Een duidelijk bewijs hiervan levert Klaas Oeverdam, functionaris van de Culturele Raad Vlissingen en medeverant woordelijk voor het Vlissingse Straatfestival dat vorige week met een spontaan optreden van Freek de Jonge het hoogtepunt van een druk bezocht Festival (gemiddeld 15.000 man per dag) vierde. Ovcrdam: "Uiteraard waren we vantevoren enigszins benauwd voor met name vernielingen. Er staan tenslotte een heleboel kunstwerken op het festivalter rein, dat voor eenieder vrij toe gankelijk is. We hebben echter niet één geval van geweld of ver nielingen meegemaakt", bena drukt Ovcrdam. die met zijn vele vrijwilligers, mede door het uit blijven van ongeregeldheden, kan terugkijken op een uiterst ge slaagd festival. Hoe zit het met de horecawereld op Walcheren? Zoals bekend wordt drankmisbruik als één van de hoofdredenen opgegeven voor de incidenten, die zich dan ook voornamelijk afspelen in en om. of na een bezoek aan de diverse discotheken. Uit gesprekken met verschillende horeca-exploitanten bleek dat ook zij zich niet bewust zijn van een stijging van geweld dadigheid of vernielingen. Ad Wielemaker, eigenaar van de sfeervol ingerichte bar-dancing 't Karrewiel in Koudekerke. stelt zelfs onomwonden de afgelopen jaren geen enkele hinder te heb ben ondervonden van baldadige toeristen. Wielemaker: "Ik moet er echter wel bij vermelden dal dal groten deels ligt aan de naam die 't Kar rewiel in de loop der jaren heeft opgebouwd. Ik denk ook dal de enigszins afgelegen ligging er me de verantwoordelijk voor is dat we hier weinig te maken hebben met overmatig alcoholgebruik. De mensen zijn aangewezen op de auto om hier te komen". Verder is het voor Wielemaker uitermate stichting 10.000 gulden gekost en is een eenvoudige doch doelmati ge machine. De gebruikers van melders en zenders (kostprijs 1200,-t- per stuk) betalen per week 5,50. "We hebben subsidie per gebruiker gevraagd en niet een rond bedrag. Van de 25 mil joen gulden die bestemd zijn voor projecten in het bejaardenwerk. krijgt Zeeland een half miljoen. Ik word pessimistisch als liet ant woord op onze aanvraag zolang op zich laat wachten". Reehorst meent dat sommige ouderen het -overigens ongesubsidieerde- be drag van vijf en een halve gulden te veel vinden. Als WVC de stich ting echter wat uit zijn ruif gunt, betalen de houders van zenders en melders nog maar drie gulden. "Bovendien verbeteren we hel apparatuur dit najaar", onthult de heer Reehorst. "De zender kan dan worden gebruikt binnen een straal van 25 tl 40 meter. Dit voor hel geval er iemand in de tuin in de problemen komt". De eerste gelden voor dit project waren af komstig van de handwerkgroep Oostkapelle. die vijfduizend gul den aan de stichting schonk. De gemeente Domburg was royaal niet een renteloos voorschot van 15.000 gulden. VERVOLG PAGINA ABDIJNIEUWS Regen houdt de loeristen van hel strand. Het café biedt vertiertover- matig drankgebruik (Foto Ruben O reel). belangrijk welk toelatingsbeleid je hanteert. Een stelling, die wordt onderschreven door de eigenaar van de discotheek Cheesy in Big- gekerke. Piet Regoort. "Wij zijn vrij streng in het selec teren van de klanten. Dronken mensen komen er niet in. lastige mensen worden er gelijk uitgezet. Ik heb deze zaak vorig jaar opge zet om er een nette tent van te maken, dat wil ik zo houden ook", aldus Regoort. die verder meent dat. afgezien van het toelatings beleid ook het beleid per avond nauwgezet in het oog moet wor den gehouden. 'Hoeveel mensen laat je binnen, wat voor muziek draai je, je moet dat afstemmen op het publiek. Ik heb liever een lage omzet in een goede sfeer. Na tuurlijk zijn er mensen die daar anders over denken, maar ik vind dat met mijn instelling een goede atmosfeer binnen bereik ligt. En dat is ook wel gebleken". VERVOLG PAGINA ABDIJNIEUWS <'J Lange Delft 61 MIDDELBURG Spoedig klaar Tel. afspraken 01184-14533 Hobein straat 52, Vlissingen Razendsnelle Foto service. Zelfs in 't weekend! Vrijdag gebracht, zaterdag middag al klaar en zaterdag gebracht, maandagmiddag al klaar! Dat kan Dij...

de Faam | 1984 | | pagina 1