Zaterdag 11 augustus met braderie en amusement Provinciale financiën cl)anssc 'anvier DE FAAM - DE VLISSINGER UW WEEKBLAD Zaterdagavond vanaf acht uur: Artiesten in de feesttent aan de Kon. Julianahaven DE FAAM - DE VLISSINGER Woensdag 8 augustus 1984 COMMISSIES Waterbeheer Welzijn Dinsdag hebben gedeputeerde staten de provinciale begro- Natuurbescherming ting voor 1 985 aangeboden aan provinciale staten. In de gelei debrief bij de begroting geven gs aan hoe het provinciale beleid zich het komende jaar moet ontwikkelen. Werkgelegenheid Mentaliteit Politieke keuze Braderie Toeristen op Walcheren minder op de vuist Alarm voor ouderen en gehandicapten Vrijwilligers ABDIJ IEUWS 1 mil/oen voor stads- en dorpsvernieuwing Gs schrijven in de geleidebrief bij de provinciale begroting voor 1 985 dat sinds 1 980 sterk op de uitkering uit het provinciefonds is bezuinigd ten gunste van de rijks financiën. Ook voor 1 985 ontkomt de provincie er niet aan in te leve ren; er is rekening gehouden met een korting van ƒ6.4 miljoen. Daar staat tegenover een bijdrage van het rijk voor de herbezetting van arbeidsplaatsen' die voor 1 985 wordt begroot op 7,7 mil joen. Al met al rekenen gs op een bij drage van bijna 59 miljoen uit het provinciefonds. Andere in komsten worden verkregen via de heffing van opcenten op de motorrijtuigenbelasting (ruim ƒ4,4 miljoen) en de heffing van leges (vergoeding van door de provincie verleende diensten). Bij de opstelling van de begroting hebben gs een aantal hoofdlijnen gevolgd. Zo moet worden gewerkt met een sluitende begroting met een ruime post voor onvoorziene uitgaven. (De post onvoorzien bedraagt rond de vijf ton.) Meevallers vloeien terug naar de algemene middelen, waarna wordt bekeken op welke terreinen zij het best kunnen worden besteed. Dit betekent dat een meevaller binnen de ene sector van het provinciale beleid ten gunste kan werken voor een andere sector, waar op dat moment het geld harder nodig is. Zijn er tegenvallers, dan moet wor den geprobeerd het kostenniveau bij te stellen, Lastenverzwaring voor de burgers^ en het bedrijfs leven moet worden voorkomen. Zit er geen rek in het kostenniveau dan moet de tegenvaller uit de algeme ne reserve worden gedekt. In het geval de provincie taken toebedeeld krijgt van andere over heidsinstanties, moet die over dracht gepaard gaan met de finan ciën die met die taken zijn verbon den. Daarbij wordt de voorkeur gegeven aan algemene uitkeringen boven specifieke uitkeringen. Ten slotte wordt gestreefd naar flexibi liteit door het aandeel van de vaste kosten in de begroting niet te laten stijgen en de vrije ruimte niet vol ledig te benutten voor structurele uitgaven. Als gevolg van die uit gangspunten is een heroverwe gingsoperatie uitgevoerd, waar door voor 1.1 73.292,— op het bestaande uitgavenpatroon is be zuinigd. Voor nieuwe, structurele uitga ven hebben gs. 649.Ö00,— be schikbaar, in dit bedrag zit an derhalve ton voor de stichting Dienst sociaal-pedagogische zorg (SPZ) om het minimumpak ket aan voorzieningen te kunnen handhaven, ruim 80 mille voor personeelsuitbreiding bij het se cretariaat van gs en ƒ45.000,— voor de inzameling van klein chemisch afval. Voor eenmalige uitgaven houden gs rekening met bijna ƒ6.5 mil joen. Bedragen van 1 miljoen zijn er als eenmalige bijdragen voor de stads- en dorpsvernieuwing, het fonds bijzondere voorzieningen en afschrijving op de weg over de Oesterdam. Vijf ton willen gs be steden aan 'n sportservicecentrum en voor extra onderhoud aan pro vinciale wegen; voor het fietspa denfonds willen zij vier ton beste den. Maandag 20 augustus, half elf 's morgens, vergadert de provinciale commissie voor het waterbeheer. De commissie moet gedeputeerde staten adviseren over de project nota Grevelingen-zoet-zout, Gs moeten op hun beurt de raad van de waterstaat hun mening kenbaar maken. Gs moeten hun standpunt voor 1 oktober aan de raad hebben kenbaar gemaakt. "Ook in de toekomst zal de mens zich goed dienen te realiseren dat de ingrepen zijnentwege op de hem omringende omgeving verstrekken de gevolgen kunnen hebben Het direct menselijk ingrijpen in zijn natuurlijke omgeving verdient dan ook zeer zeker de aandacht". Zo openen gs de paragraaf natuurbescherming in de geleidebrief bij de begroting voor 1 985. Provinciale begroting 1985 De statencommissie welzijn verga dert ook maandag 20 augustus. De aanvangstijd is 13.15 uur. Ter sprake komen de structuur van de provinciale welzijnsplanning, de volwasseneneducatie het vor mingswerk in internaten en de subsidiëring van die internaten. De commissie spreekt zich uit over subsidie voor renovatie van de Vis sershaven in Vlissingen en een eenmalige bijdrage voor 1 984 aan de stichting Dienst sociaal-peda gogische zorg Zeeland (SPZ). Tenslotte wordt de commissie het eindverslag aangeboden van het proefproject voortgezet onderwijs Zeeland. Beide commissievergaderingen worden in het provinciehuis ge houden, Sint Pieterstraat 42, Mid delburg. De welzijnscommissie be gint met een half uur spreekrecht voor het publiek. Gs constateren met tevreden heid dat de werkloosheid minder snel stijgt dan enige tijd geleden. Desondanks is het werkioos- heidsperentage onaanvaardbaar hoog en juist de overheid moet hiervoor oog hebben. De problemen die met (jeugd)werkloosheid zijn ge moeid zijn groot en "de vrees dat een hele generatie diepgaand en blijvend negatief de maatschap pelijke ontwikkelingen onder gaat, is niet ongegrond", aldus gs. "Spreken over een "verloren generatie" moge overdreven zijn, maar is niet zonder grond". Overigens zijn gs zich ervan be wust dat de provincie niet bij machte is dit probleem op te los sen. Reëel is het te aanvaarden dat volledige werkgelegenheid binnen afzienbare tijd niet te verwezenlijken valt. Maatschappelijk is er veel onder- waarderling voor de werkloze me demens. Afgezien van de vraag of dit terecht is, moet worden gecon stateerd dat een dergelijke bena dering gevoelens van machteloos heid en hulpeloosheid oproept. Ook vanuit de politiek moet wor den geprobeerd dit te veranderen. Gs vinden dat het begrip arbeid ruimer moet worden uitgelegd dan alleen betaald werk. "Arbeid heeft zowel een individuele als een maatschappelijke dimensie. Ar beid kan, naast middel tot zelfrea lisatie, gezien worden als al het geen door mensen verricht wordt om mede te voorzien in behoeften: van anderen". Als je de zaak zo Vlissingen-Oost biedt werk aan rond de 4000 mensen. bekijkt, moet worden geconsta teerd dat sprake is van gebrek aan betaalde werkgelegenheid, want werk in de zin van arbeidsmoge lijkheden is er genoeg. Projecten voor mensen zonder baan, jeugdwerkloosheidsprojec- ten enz. moeten positief worden benaderd, want zij brengen grote persoonlijke voldoening bij de deelnemers; voorwaarde daarbij is evenwel dat deelneming eraan niet wordt opgedrongen. Deeltijdar beid, waarbij hetzelfde werk door twee inplaats van door een wordt gedaan, kan ook ruimte scheppen, vooropgesteld, dat een van de twee werkers anders werkloos zou zijn. Ook hier geldt weer dat op vrijwillige basis moet worden ge werkt. Er moet voor worden gewaakt dat deze vormen van werkgele genheid niet worden gezien als even zovele mogelijkheden om goedkope arbeidskrachten aante trekken. Als het scheppen van werkgelegenheid wordt gebruikt om te bezuinigen is dat geen goed uitgansuitgangspunt. Ook moet men zich ervan bewust zijn dat er spanningen kunnen ont staan als twee mensen vrijwel hetzelfde werk doen, terwijl de ene daarvoor een "normale" be loning krijgt en de andere ge noegen moet nemen met een la gere vergoeding of misschien wel helemaal geen beloning. De ontwikkelingen rond het werken met behoud van uitke ring en het inschakelen van vrijwilligers moeten nauwkeurig worden gevolgd; bij voorkeur moet deze vorm van werkgele genheid zich beperken tot tijde lijke werkovereenkomsten, op dat mensen er op den duur geen rechten aan kunnen ontlenen. Gs melden de staten dat de bestrij ding van het bacterie of perevuur zo is geregeld, dat met de belan gen van de fruitteelt- en boomk wekerijen enerzijds rekening wordt natuur anderszijds rekening wordt gehouden. De resultaten daarvan zijn zodanig dat de meidoorn en hetVnet de meidoorn samenhan gende ecosysteem in het Zeeuwse landschap kunnen voortbestaan. Overeenkomstig de afspraak - ge daan in de nota natuur- en land schapsbescherming blijft de pro vincie de aankoop van natuurter reinen door de Vereniging tot be houd van natuurmonumenten en de stichting Het Zeeuwse Land schap subsidiëren. Voorwaarden daarbij zijn dat de financiën er moeten zijn en dat goed natuurbe heer alleen via aankoop mogelijk is. Gs nemen aan, dat het aan koopbeleid het meest gericht zal zijn op het reservaatgebied in de Yerseke Moer. Mochten de gewo- Op welke manier de provincie haar werkgelegenheidsbeleid gestalte geeft is in de eerste plaats afhan kelijk van het te besteden geld. De provinciale kas biedt geen onbe grensde mogelijkheden en daarom moeten keuzen worden gedaan. Geprobeerd moet worden het voorzieningenpakket op peil te houden; door zo doelmatig mo gelijk te werken wordt gepro beerd dit doel te bereiken. Ook kan worden bekeken of in de (semi) overheidsector kan wor den gewerkt met vrijwilligers. Gs schrijven verder in de geleide brief dat de werkgelegenheidssi tuatie de komende tijd negatief wordt beïnvloed door de afbouw van de Oosterscheldewerken. "Een "vervangend" project als de Westerschelde-oeververbinding zou alleen daarom al zeer wenselijk zijn nog afgezien van de andere positieve kanten van dit project". De WOV past bovendien goed in het streven van het rijk sociale uitke ringen "terug te ploegen". Gs blij ven van oordeel dat het project van grote betekenis is voor Zeeland. ne begrotingsposten niet toerei kend zijn, dan willen gs een beroep doen op het natuurbeschermings fonds. De motie-Boogerd (genoemd naar de indiener mevrouw J.L.A. Boogerd-Quaak) om te streven naar beheer van natuurgebieden boven aankoop, hebben gs ter discussie gesteld in het interpro vinciale overleg recreatie en na tuurbescherming en in het over leg met de minister van Land bouw en visserij. De gezamen lijke provincies hebben een werkgroep geformeerd om de zaak te bekijken; Zeeland is erin vertegenwoordigd. Verwacht wordt dat in 1 985 verslag wordt uitgebracht en gs kondigen aan, dat de onderzoeksresultaten aan de commissie voor ruimtelijke ordening zullen worden aange boden. Gs stellen de staten voor ƒ40.000,- uit te trekken ter sti mulering van het onderhoud van kleine landschapselementen. Bekende landschapselementen zijn de meidoornheggen, knot- bomen en drinkputten. Abdijnieuws is de informatierubriek van de provincie Zeeland. Redactie: bureau voorlichting. Sint Pieterstraat 42, 4331 EW Middelburg, telefoon 01180-31392 of 31402 Mosseldag te Yerseke met motto: Zeeland presenteert Yerseke verkeert zaterdag 11 au gustus in feeststemming. Er wordt de jaarlijkse mosseldag gehouden. Nadat Yerseke tien dagen geleden zichzelf nadrukkelijk verkocht in het hartje van Rotterdam met mosselen, zet men zaterdag zelf weer zijn deuren wagenwijd open. Iedereen is er die dag welkom. Dat alles onder het motto: Zeeland presenteert, .sl De ingrediënten van de Mossel dag in Yerseke zijn in onze regio wél bekend: er is die dag gratis mosselen eten, men kan gratis meevaren op de feestelijk versier de mosselkotters. de hele dag is er braderie met veel attracties en er is veel muziek en amusement. Volgens een schatting van de ge meente Reimerswaal lag het be zoekersaantal voor de Mosseldag te Yerseke vorig jaar op ongeveer 30.000. "Eigenlijk nog te weinig", zo zei ons een woordvoerder van de vereniging "Handelsbelan gen", die in Yerseke de Mosseldag ondersteunt middels een braderie op het Kerkplein en omringende winkelstraten. Men heeft dit jaar goede hoop dat de grote Mossel feesten meer bezoekers naar Yer seke zullen trekken. Daar zijn twee redenen voor aan te geven. Vorig jaar viel Kapelse Dag gelijk met de Mosseldag van Yerseke eri dat is binnen de regio eigenlijk teveel van 't goede. Hoewel de Mosselfeesten een veel zwaarder dan regionale betekenis hebben, was die combinatie toch waar schijnlijk wel van invloed op het hezoekersaantal. Dit jaar dus een betere coördinatie. Bovendien heeft men in Yerseke de ver wachting dat de grote Mosselpre sentatie in Rotterdam het nodige effect teweeg heeft gebracht. Sa men met de bijbehorende publi citeit hoopt men door die dag nog eens nadrukkelijk de aandacht op Yerseke en de zaterdag te houden Mosseldag te hebben gevestigd. In ieder geval staat de mosselstad zaterdag met open armen klaar om bezoekers uit eigen provincie en toeristen te begroeten. De braderie zal nog meer dan vo rige jaren een ontspannen karak ter dragen. Het aantal deelnemers aan de braderie is trouwens groter dan vorige jaren en de heer Kole van "Handelsbelangen" schat dat er ongeveer 100 kraampjes zullen zijn. Het karakter van de Braderie is er vooral op gericht de bezoe kers een indruk te geven van wat Yerseke op ondernemersgebied en in de winkelsector heeft te bie den. Een totale presentatie dus staat voorop en het is zeker niet de bedoeling dat men direct munt uit de braderie slaat. Daarnaast wil men door middel van gezellige terrasjes en zitjes het bezoek aan de braderie veraangenamen. Er zullen bijvoorbeeld straator kestjes optreden en tussen negen uur 's morgens en zeven 's avonds treden regelmatig topartiesten op. onder wie Connie Vink en Sur prise. Bovendien is er vanaf het podium op het Kerkplein een quiz voor de bezoekers, er worden doorlopend oude ambachten ge presenteerd er is een draaimolen voor de kinderen enz. De braderie concentreert zich op Kerkplein, Vierstraat, Noord zandstraat, Kaaistraat en de Zanddwarsstraat. De alles onder het motto: Yerseke presenteert. Wat ruimer van opzet bij dat alles is natuurlijk het eigenlijke Mos- selfeest dat onder het motto: "Zeeland presenteert" wordt ge houden. Tussen twaalf en vijf zal op het parkeerterrein bij de jacht haven weer op grote schaal de mogelijkheid worden geboden aan de bezoekers van Yerseke om mosselen te eten. Tussen half drie en vier 's middags varen de mos selkotters met bezoekers de Oos- terschelde op tijdens de traditio nele vlootschouw. Om 10 uur wordt geopend met een optocht met praalwagens. Vervolg van pag. 1 Gedragsnormen Ook Irving Comijs ligt met zijn opstelling niet ver af van zijn col lega's. Als mede-eigenaar en be drijfsleider van de discotheek met de enigszins futorisctisch aan doende naam "Xenon" aan de Beddewijkstraat in Middelburg heeft hij, mede door zijn beleid, nog geen moeilijkheden gehad met jeugdige vakantiegangers. Vakantiegangers die voorname lijk komen van de camping de Witte Raaf in Arnemuiden en de camping Middelburg. Comijs: "Ik ben pas drie maanden open en heb van begin af aan gesteld dat iedereen binnen kan komen. Als ze binnen zijn stel ik criteria vol gens de normale gedragsnormen. Indien iemand zich daar niet aan wil houden is hij niet meer wel kom" Een vraag die onwillekeurig op blijft komen is in hoeverre de ho- reca-exploianten verantwoorde lijk gesteld kunnen worden voor de met overmatig alcohol gepaard gaande incidenten. De heren ex ploitanten zijn eenstemmig in hun antwoord. "Je kan er alles aan doen zolang ze in je zaak zijn. Zodra men deze echter heeft verlaten houdt de ve rantwoordelijkheid op. Zolang wij er maar voor zorgen dat de klant niet ladderzat vertrekt, meer kun nen wij niet doen. Het is een kwestie van de algemene instel ling. Het sociaal-maatschappelijk ongenoegen uit zich op de meest verschillende manieren. Dat is een zaak van de overheid dus", verwoordt Wielemaker tot besluit. Alle aansluitingen worden één keer per etmaal gecontroleerd. Dat gebeurt automatisch. Ook de vrijwilligers komen regelmatig bij elkaar om op de hoogte te blijven van het project. Bovendien heb ben de vrijwilligers regelmatig contact met de mensen naar wie ze gestuurd kunnen worden in geval van nood. "Als er bij cala miteiten een vreemde binnen komt, is dat niet zo leuk", rede neert de heer Reehorst. Zonder vrijwilligers zou het pro ject trouwens geen enkele kans van slagen hebben, oppert de stichtingsvoorzitter. "Minister Brinkman van W.V.C. heeft een tijdje geleden een alarmcentrale geopend in Den Haag, die com mercieel is opgezet. De laatste be richten die ik hoorde, wijzen er op dat het niet rendabel is te maken. Overigens zou het feit dat de mi nister een dergelijk project opent een vingerwijzing kunnen zijn dat hij het beleidsmatig ook onder steunt. Niettemin blijf ik twijfelen over de toekenning van de subsi die". De Stichting Bejaarden (en Ge handicapten) alarm Zeeland wordt gedragen door enkele or ganisaties (ook allemaal stichtin gen) die op de een of andere ma nier bemoeienissen hebben met het werken voor ouderen. Afge vaardigden hebben zitting in het bestuur. De Domburgsc eerste burger P.A.D.H. Diepenhorst is het negende bestuurslid. Hoewel voorzitter Reehorst met hart en ziel dit werk doet. zou hij -zo benadrukt hij- in het dagelijks uitvoerende werk nog wat assis tentie kunnen gebruiken. Met na me vrijwilligers met enig tech nisch vernuft -zo pleit hij- die het apparatuur kunnen plaatsen en storingen kunnen verhelpen zijn broodnodig om het (vele) werk van de actieve voorzitter te ver lichten. Voor informatie kan men terecht bij de heer Reehorst zelf (01188-2095) of de Stichtinf Wel zijn voorOuderen in Westkapelle (01187-1514 of 2219). „Mijnheer Janvierwanneer beginnen de danslessen?" „Wacht even tot de volgende week. De 15e augustus beginnen de inschrijvingen, dan kan je tevens naar de startdatums van alle groepen voor jong en oud informeren. We maken dan ook alle extra's voor het komend seizoen bekend. Ben je jong en wilde je dit jaar toch al beginnen met dansles, schrijf dan direkt na 15 augustus al in: een week later is AVRO's TOP POP in Goes en in Middelburg (gratis) toegankelijk voor leden van Janviers Dans- GOES MIDDELBURG ZIERIKZFE MIDDELHARNIS Jacob Valckeplem 4 - 4461 KV Goes - Tel 01100 - 20176 «n 30428 Evenals vorig jaar op hel parkeerterreini van de Koningin Julia nahaven te Yerseke met de Mosselfeesten een grote feesttent wor den opgebouwd. Vrijdagavond 10 augustus is daar al een disco avond met optreden van Peter en zijn Rockets, de SF- Waalband uit Yerseke en Enterprise (niet het orkest overigens). Zaterdagavond om acht uur begint er een gezellige avond met vee! zang. dans en muziek. Bekende artiesten treden daar op in een avondvullend programma. Het zijn onder meer Nico Haak, Ivo Franklin, Jack Jersey, Ciska Peters en het dans- en showorkest The Continentals. Vorig jaar was de belangstelling erg groot voor dit sluitstuk van de jaarlijkse Mosselfeesten van Yerseke en ook dit jaar zal dat ongetwijfeld weer het geval zijn. Kaarten voor beide genoemde avonden zijn overigens in voorverkoop verkrijgbaar en wel bij het-café 'De Sportvisser" aan de Van Randwijckslraut en bij hei plaatselijke VVV-kantoor te Yerseke. I Op de J'olo: Nico Haak: zaterdagavond in Yerseke in de feesttent aan de Kon. Julianahaven.

de Faam | 1984 | | pagina 13