De vakantie en het weer DE FAAM Woensdag 25 juli 1984 Water geeft vaak mooie weerspiegelingen die zorgen voor een boeiend dubbel beeld. Hoosbuien Nat en droog Rampzalig Wat is regen? Goede wensen Zomerse windhozen ZOMER EN ZON voorhanden dan in het winter seizoen. En warme lucht kan nu eenmaal méér waterdamp be vatten dan koude lucht. In Zeeland valt zo'n 60 procent van de neerslag in de zomer en in de herfst (juni tot en met no vember). Dat is voornamelijk het gevolg van de sterke toena me van buien in de maand juli. In de zomer ontstaan de buien vaak boven het land. In de herfst ontwikkelen ze zich veel al boven het nog betrekkelijk warme water van de Noordzee, waarna ze met de wind boven land gebracht worden. Die hoosbuien in juli: we ken nen ze en we nemen ze voor lief. Als het de andere dag ten minste mooi weer isEr is echter een geluk bij een onge luk. Want volgens de neerslag statistieken van het KNMI be hoort Zeeland tot de droogste delen van Nederland. In de meeste delen van Zeeland valt gemiddeld minder dan 750 mm per jaar. En dat is relatief weinig. Er zijn plaatsen in ons land, waar jaarlijks gemiddeld 900 tot 950 mm valt. En dat scheelt toch een slok per borrel (of -zo u wilt- een bui per week). We spreken van "1 mm regen", als er 1 liter water is gevallen op een oppervlakte van 1 vierkante meter. De 'natste' streek van ons land is Zuid-Limburg. In Nederland regent het al sinds jaar en dag het meest in de (heuvelachtige) omgeving van het stadje Vaals, te weten ge middeld 915 mm per jaar. De aanwezigheid van Nederlands hoogste punt (321 meter) is daaraan niet vreemd. Ook de omgeving van Apeldoorn is erg 'nat'. Het 'droogst' is het ook in die zelfde provincie Limburg. In het dorpje IJsseisteyn (bij Venray) komt gemiddeld 'slechts' 697 mm neerslag uit de lucht vallen. In de opsomming van plaatsen ZOMER EN neerslag (mm) winter lente zomer herfst jaar Brouwershaven 167 129 188 231 714 Vrouwenpolder 175 I3l 188 235 729 Vlissingen 165 125 184 218 693 Wilhelminadorp 164 124 185 221 693 Kapelle 170 130 201 229 730 Krabbendijke 170 127 197 212 705 Rilland I63 130 197 202 692 St.-Kruis 175 130 196 224 724 Biervliet I7l 128 200 221 720 Tcrneuzen 167 130 200 212 709 Axel 169 124 199 208 710 Oudenbosch 174 138 2I6 212 741 Een windhoos in hoger sferen deed zich op 6 oktober 1981 kort na de zomer voor. Bij Moerdijk werd tijdens een windhoos de vleugel van een NLM-Fellowship afgerukt. Het toestel stortte neer en sleurde 17 mensen mee in de dood. Gelet op het late tijdstip in het jaar (oktober) was zo'n zware windhoos zeer uitzonderlijk. Het is niet zo'n prettige afslui ting van dit onderwerp. Maarwe zeiden al enkele malen: we wensen U een uitstekende zo mer toe. i1 i j Volgende week pakken we i i de zaken wat stralender J aan: dan hebben we het i over zomer en zon'. Li Geraadpleegde bronnen. 'Het weer te kijk', door Hans de Jong (Uitg. Boekencentrum NV, Den Haag). Buien over het Deltagebied, J.H. Boer. Zeeuwse Encyclopedie, trefwoord 'Klimaat'. Zomer, zon en vakantie. We mogen in Zeeland niet klagen. Dagelijks worden we met onze neus op de vakantie gedrukt (vooral op die van anderen). En we wonen in een streek, die 's zomers tot de zonnigste van ons land behoort. De zon schijnt immers aan de kust méér dan landinwaarts. Dat blijkt onder meer uit de zonne-statistieken van enkele KNMI-posten, verspreid over het land. In Vlissingen scheen de zon in het tijdvak 1931-1960 (een periode, die lang genoeg is om een eerlijk gemiddelde te kunnen bepalen!) gemiddeld 1630 uur per jaar. Dat was 36 procent van de tijd, dat de zon boven de horizon was. Voor De Bilt en Vliegveld Zuid- Limburg liggen die cijfers in dat tijdvak ongunstiger: daar wer den per jaar gemiddeld 1572 resp. 1505 uren zon geregis treerd. Dat is 35 resp. 33 pro cent van de tijd, dat de koperen bol boven de horizon was. Wie de statistieken van het KNMI over de afgelopen vijftig jaar erop naslaat, zal ontdekken dat de Zeeuwse kust én de kop van Noord-Holland gemiddeld de meeste zonneschijn van ons land 'scoren'. De oorzaak daarvan moet na tuurlijk gezocht worden in de nabijheid van zeewater, dat een groot deel van de zomerperiode nog vrij koud is. De kans is groot (vooral in de voorzomer), dat de vanuit zee aangevoerde lucht wolkenvrij is, of althans minder bewolkt is dan in de landinwaarts gelegen streken. Vorige week hebben we in De Bevelander aandacht besteed aan het onderwerp 'zomer en regen'. In dat kader kwamen de extreme slagregens aan de or de, die Nederland veelal in de maand juli kunnen teisteren. We slaan nu naar de andere kant door: we zullen de hoop op veel mooi weer onderschrijven door een klein overzichtje van de heetste zomers van deze eeuw. De felste hittegolf deed zich voor in de zomer van 1923. Hij duurde van 5 tot 15 juli. In De Bilt was de gemiddelde dage lijkse maximum-temperatuur toen 31,5 graden Celsius. De hoogste piek was 34,8 graden Celsius. Afgezien van deze hittegolf stelde die zomer verder niet zo veel voor: hij komt niet eens voor in de rij van de tien heetste zomers van de laatste 100 jaar. Over het geheel genomen was de zomer van 1947 de warmste van deze eeuw. (Hij werd trou wens gevolgd door één van de strengste winters van de eeuw). Daarna volgden de zomers van 1976, 1975, 1911 en 1959. Ware hittegolven deden zich voor in de zomers van 1923, 1941, 1975 en 1976. Tijdens de eerster genoemde hittegolf van 1923 ontstonden enorme berg en van overtollige groenten. Er was teveel sla en andijvie, maar vooral ook véél te véél bloem kool. Op de veilingen gingen de bloemkolen voor een paar cen ten van de hand. In sommige grote steden (waaronder Gro ningen) werden ze uitgevent voor 1 cent per stuk. Tijdens die hittegolf van 1923 werd de hoogste temperatuur op 13 juli in Maastricht geme ten. Het kwik liep daar toen op tot 36,1 graden Celsius. Bij het zwemmen verloren in Neder land in die week maar liefst 46 mensen het leven. De hoogste temperatuur, die in ons land ooit werd gemeten, werd geregistreerd in Warns- veld (Gld). Dat gebeurde op 23 augustus 1944. Oudere men sen, die de Tweede Wereldoor log bewust hebben meege maakt, zullen zich wellicht he rinneren, dat dit de dag was, waarop de geallieerden Parijs bevrijdden. De hier genoemde temperatu ren worden overigens gemeten met thermometers, die zijn op gesteld in z.g. thermometerhut ten. Dat zijn de bekende houten kasten met dubbele jaloeziëen. De instraling van de zon en de uitstraling 's nachts hebben daar geen (directe) invloed op de temperatuurmeting. Boven dien kan de wind zich ongehin derd door de 'hut' heen bewe gen. Zo wordt een objectieve meting bereikt. Het hogedrukgebied bij de Azoren wordt het vaakst ge noemd in de weerberichten. Het gebied is semi-permanent, dat wil zeggen dat het op verre weg de meeste dagen van het jaar op zijn plaats is. Het heeft bovendien de gewoonte, we kenlang op ongeveer dezelfde plaats te blijven liggen. Het Azoren-hogedrukgebied maakt deel uit van een gordel van hogedrukgebieden, die -met kleine onderbrekingen rondom de gehele aarde tussen de 30e en 40e breedte-graad plegen voor te komen. In een zone boven en ter weerszijden van de evenaar wordt de lucht sterk verwarmd door de zon, die daar vaak loo drecht boven de aarde staat. De warme lucht wordt lichter, stijgt op, maar daalt op circa 23 gra den (noorder- en zuiderbreed te) weer naar de aarde. Op die breedte ontstaat daardoor een grotere luchtdruk. Als het vanuit de hoogte 'ge voede' Azoren-maximum con tact maakt met een ander ho gedrukgebied boven Rusland of Skandinavië krijgen wij te maken met een zachte en droge zuidwestenwind. Als dat contact tussen twee ho gedrukgebieden niet tot stand komt, wordt de Atlantische Oceaan ten noorden van het Azoren-maximum een 'speel terrein' voor oceaandepressies, die doorgaans langs IJsland of Schotland naar het oosten of noordoosten trekken. Bij ons waait er dan een koele weste lijke of zuidwestelijke wind. We willen hier nog even aan dacht besteden aan het over Regen is bij de doorsnee- Nederlander niet populair. Re gen kan een vakantie compleet verzieken. En het uitblijven van regen is dé basis voor een ge slaagde vakantie. Zo denken we er toch over? Het is niet voor niets, dat talloze Nederlanders -als ze de gele genheid hebben- onvoorwaar delijk voor de zon kiezen. Ze gaan met vakantie naar de Zuidfranse of Spaanse kusten, of naar de Canarische Eilan den. Dan weet je tenminste ze ker, dat de 'koperen ploert' elke dag barmhartig op je neerziet. 'Alle dagen zon' zou voor de omstandigheden in eigen land echter min of meer rampzalig zijn. Langdurige droogte kan in de agrarische sector leiden tot grote schades. En die voelt de consument aan den lijve. Omgekeerd veroorzaakt ook een extreme regenval grote on gemakken, die zelfs het bin nenhalen van de oogst kunnen blokkeren. In het najaar van 1974 hebben we daarvan in Zeeland ook ons portie wel ge had. De meest plezierige oplossing ligt voor de hand: het is voor alle partijen het beste (zeker in de zomermaanden), dat het overdag stralend weer is en dat het 's nachts regent. Weerman Hans de Jong in Gorredijk, bekend van radio en uit dagbladen, heeft meermalen verkondigd: "Ik vind regen he lemaal niet erg. Als ik het maar voorspeld heb". Tja, dat is óók een standpunt met weinig neerslag scoort ook Westkapelle door de jaren heen erg laag met zijn 706 mm ge middeld per jaar. U ziet: we wensen iedereen een zo droog mogelijke vakantie. Hoe ontstaat regen eigenlijk? We zullen voor een verklaring even het populaire boek 'Het weer te kijk' van weerman Hans de Jong even letterlijk volgen: "Wolken bestaan uit grote aan tallen uiterst kleine waterdrup peltjes. Als een wolk nu door een stijgende luchtbeweging naar hogere, koudere lagen wordt gevoerd, of door een berg tot opstijgen wordt ged wongen' vloeien de mini-drup peltjes tot grotere druppels in een". "Die grotere druppels zijn zwaarder. Tenslotte worden ze zo zwaar, dat ze vallen en de grond bereiken. Voor regen is dus noodzakelijk, dat de lucht wordt afgekoeld. Koudere lucht kan immers minder waterdamp bevatten dan warme". "In machtige stapelwolken op wafflie zomerdagen vormen zich kleinere en grotere drup pels rondom uiterst kleine stof jes (of zoutkristallen), die als condensatiekernen fungeren". "Boven in de zeer koude buienwolken worden op deze wijze ook ijskristallen gevormd. Onderweg naar de grond zetten zich daarop weer kleine water- kristalletjes af, waardoor die ijskristallen voortdurend groei en. In gesmolten toestand val len ze als regendruppels op de grond, in bevroren toestand als hagelstenen. Ook uit warmere, meer platte wolken kan wat regen vallen door het samenstellen van klei nere druppels tot één grote". Tot zover Hans de Jong. REGEN do. Op 23 augustus 1950 werd de Veluwe (op de lijn Ede- Zwolle) getroffen door een windhoos. Op 25 juni 1967 ve roorzaakte een tornado in Tricht (Betuwe) grote paniek. Een weerhuisje: veel Nederlanders hebben het in huis en gebruiken het als een weersvoorspeller Een weerhuisje reageert op vochtige en droge lucht. Bij mooi weer komt het vrouwtje naar buiten, als er regen wordt verwacht komt het mannetje naar buiten. Het weerhuisje is echter niet altijd even betrouwbaar. We komen daar in de "Bevelander" van vol gende week nog op terug. Het ideaalbeeld van een zomer: tjokvolle Zeeuwse stranden stroomt, regent het soms wel eens. Dat laatste wordt dan ve roorzaakt door de bovenlucht, die zó koud is, dat er tóch buien tot ontwikkeling komen. Wat het vrouwtje en het mannetje uit het weerhuisje aangeven, is dus niet altijd even betrouwbaar Voor de komende dagen en weken wensen we u maar één ding toe: dat het vrouwtje vaak buiten staat. Want dan kunnen u en ik vaak buiten zitten, of liggen. Vooropgesteld: we wensen iedereen in Zeeland en in de rest van Nederland een uiterst zonnige vakantie toe. Het ver velende voor de vakantiegan gers in Nederland is echter, dat de zwaarste regenbuien zich doorgaans juist in de zomer maanden voordoen.... Er is dan méér waterdamp in de lucht We zeggen het andermaal: we wensen u een uitstekende zo mer toe. Maar helaas zijn in Ne derland zware windhozen inhe rent aan warme zomers. De cycloon van Borculo deed zich voor op 10 augustus 1925. Twee jaar later viel het naburige Neede ten offer aan een torna- van de lucht. Bij mooi weer komt het vrouwtje naar buiten, bij regenverwachting komt het mannetje tevoorschijn. Maaral is de lucht nóg zo vochtig, soms valt daaruit geen regen (bijv. onder een hoge drukgebied). Omgekeerd: als er droge lucht over ons land Een overzicht van de neerslag in Z. W. Nederland. Wilhelminadorp blijkt in de zomer gemiddeld één van de droogste dorpen in onze regio te zijn. Waar valt de regen in ons land het overvloedigstDe omgeving van Vaals en Apeldoorn blijken erg nat te zijn. Het grootste deel van Zeeland komt niet verder dan een gemiddelde van 700 tot 750 mm neerslag per jaar. Dat zijn toch goede berichten voor de vakantievierders? bekende weerhuisje. Veel be zitters vragen zich nog altijd af in hoeverre de voorspelling be trouwbaar is. Een weerhuisje reageert op vochtige en droge lucht. Het vrouwtje en het man netje zijn bevestigd aan een darmsnaar, die krimpt of uitzet al naar gelang de vochtigheid Mooi weer: dat betekent erop uit en genieten!

de Faam | 1984 | | pagina 13