Ironie en sterk symbolische geladenheid in fotowerk 2e Zeeland Culinair op 26,27 en 28 juli te Goes 'Rederland maritiem' V DRSP.F.VAN DEN HEUVEL BENOEMD TOT DISTRICTSDIRECTEUR AMRO BANK MIDDELBURG Vranje danst weer op eigen bodem MIDDELBURG IN DE BAN VAN HEDENDAAGSE KUNST UIT GENT ZEESCHEEPVAART ONDER CONTROLE OOK UW WASMACHINE HEEFT GRAAG EEN VOLLE BUIK en dat spaart stroom! Woensdag 18 juli 1984 DE FAAM VERBURG MET FOTO'S IN ZIEKENHUIS Vier Zeeuwen exposeren in Dam 43 NA GESLAAGDE UITVOERING IN JOEGOSLA VI m Met vele Zeeuwse specialiteiten op Grote Markt Albert Verburg (24) exposeert tot en met 19 augus tus foto's in het Bethesda St. Jozefziekenhuis te Vlissingen. De expositie bestaat uit stillevens die dit jaar zijn gemaakt. Verburg werkt met tekeningen, foto's en schilderingen om tot een nieuwe dimensie te komen in de fotografie. In zijn werk zijn veren. touw, spijkers en banden terugkerende elementen. Hij probeert zijn werk een sterk symbolische gela denheid te geven, en gaat de ironie niet uit de weg. Het werk is dagelijks te bezichtigen. Titel foto: "Freiheit". De collectie van het Museum van Hedendaagse Kunst te Gent is voor de kenners in Europa een be grip. Uit een gericht aankoopbe leid de afgelopen jaren is een col lectie ontstaan, die de belang rijkste stromingen in de heden daagse kunst vertegenwoordigt. Een selectie van dat werk is van 21 juli tot en met 16 september te zien in Middelburg. Op vrijdag 20 juli opent de Belgische minister voor cultuur, dr. K. Poma om 17 uur deze expositie. De openingscere monie gaat samen met de over handiging van het eerste exem plaar van de catalogus over deze tentoonstelling, die is samenge steld door André Oosthoek. Aan deze expositie is een tweetal projecten gekoppeld in het kader van het Holland Festival. Twee leden van Mass and Moving, die reeds eerder projecten in Zeeland installeerden, willen met deze projecten op de Abdijpleinen hun band met de provincie benadruk ken. De collectie uit het Gentse mu seum wordt getoond in De Vlees hal. £en aantal beeldhouwwerken en objecten zijn te zien in de Kloostergangen van het Abdij- complex. Werk van de kunstenaar Beuys is bovendien nog te zien in het Zeeuws Museum, zodat ge sproken kan worden van een groots opgezet hedendaags kunst project. dat Middelburg voor een deel in de ban zal hebben gedu rende die periode. De toegang lot deze groots opge zette zomertentoonstelling be draagt/ 1.-. (exclusief het Zeeuws Museum). Dat kaartje geeft te vens toegang lot het Museum van Hedendaagse Kunst te Gent. Een toegangskaartje van Gent geeft recht op een gratis kijkje naar het werk in Middelburg. De ope ningstijden in Middelburg zijn: dinsdag tol en met zaterdag van 11 tot 17 uur, zondag 14 tot 17 uur. Hedendaagse kunst van talentvolle Zeeuwen is van 21 juli tot en met 12 augustus te zien in de expositieruimte Dam 43 in Middelburg. Pieter Dieleman, Bob Pingen, Ben Sleeuwenhoek en William Verstraeten tonen er hun werk. De expositie is te bezichtigen van donderdag tot en met zondag tussen 14 en 17 uur. Op vrijdag 20 juli wordt de tentoonstelling geopend om 17 uur. Foto: Vranje in het zonnige Joegosla\ Na een inspannende week is de volksdansgroep "Vranje" uit Vlis singen terug uit Joegoslavië. Vol enthousiasme dansten zij een Ne derlands programma op het Bal kanfestival in Ohrid. Het was niet de eerste keer dat Vranje deelnam; een paar jaar geleden waren zij eveneens van de partij. Enthousiast praten de Vranjes over een geweldige reis vol dans. ontspanning, spontaniteit en gast vrijheid. Deze reis is het gevolg geweest van een culturele uitwis seling met de Macedonische dansgroep Gerdan uit Ohrid. De Vlissjngers onderhouden al jaren vriendschappelijke banden met deze dansgroep. Gerdan verzorg de de gastverblijven van de dan sers en danseressen. En dat was heel hartelijk. Ohrid was Vranje absoluut niet vergeten in de loop der jaren. In verschillende winkels waren tij dens het festival foto's opgehan gen van de optredens van Vranje enkele jaren geleden. En er is een boek uitgegeven, getiteld "Het Balkanfestival. 20 jaar" waarin een foto van Vranje staal afge beeld. zonder meer een stimulans voor de Zeeuwse dansgroep. Er stond Vranje een vol program ma te wachten. Eén van de akti- viteiten was een défilé. Het jaar lijks terugkerend Balkanfestival wordt altijd geopend met een de- filé. Een tiental groepen uit ver schillende landen showen zich aan het publiek. Het défilé is een route door de stad en trekt door gaans veel publiek. Hel eindigt op het punt waar het eigenlijke festi val zal beginnen. Het optreden na het défilé was een hoogtepunt. Vranje baarde veel opzien en kreeg veel applaus voor hun Volendamse-. Zeeuwse en Spakenburgsc kostuums. "Het défilé eindigde in een spontaan dansen van allerlei nationalitei ten". vertelt een enthousiaste danser. Het programma dat Vranje danste bestond uit ver schillende Nederlandse dansen. Er is een tv-opname van gemaakt, die in de winter in de Balkanlan- den zal worden uitgezonden. Ook een Macedonische krant besteed de aandacht aan Vranje; ze haal den zelfs de voorpagina. "Het viel overigens niet mee om te dansen in de hitte, hel felle licht, op de stenen vloeren en in de toch wel zware kostuums. Maar de onder linge sfeer was goed en dat maakt veel mogelijk" herinnert een Vranje-lid zich. Vranje heeft on der andere de 'horlepiep', de Zeeuwse 'rei' en de 'klompendans' uitgevoerd. Met gebruik van aut hentieke attributen zoals de zeis. de dorsvlegel en een voor balkan- groepen onbekend instrument: de rommelpot. Ook al is Vranje net terug, ze zijn alweer bezig uet de planning van demonstraties in augustus. Tot eind juli houden ze vakantie. Vanaf augustus zal met een com pleet nieuw internationaal dan- sprogramma begonnen worden. Vranje heeft nog plaats voor man nen die ook graag willen volks dansen. Zij kunnen zich aanmel den hij: Ad Aarnoudse, Oud Arne- muidsvoetpad 39 in Middelburg (01180-35469) of bij Johan van Hemert. Sandenburg 42 in Vlis singen (01184-65124). Zeeland Culinair: onder die naam werd vorig jaar voor de eerste maal in Goes een culinair feest gehouden. Het werd zo'n succes, dat het een vervolg krijgt. Donderdag 26, vrij dag 27 en zaterdag 28 juli zal het stadshart van Goes heel wat hebben te bieden aan mensen die van lekkere dingen houden. Een kleine 20-tal Goese horeca-ondernemers werken mee aan Zeeland Culinair, dat zich vooral op de Grote Markt zal afspelen. De bezoekers die vorig jaar het culinaire feest bezochten - en dat waren er naar schatting maar liefst 50.000 - zullen met veel plezier terugkijken op het driedaagse feest, waar speci fieke Zeeuwse gerechten en drankjes een vooraanstaande rol in speelden. Voortbordu rend op dat succes, waartoe de heer Filius van de Stationsres tauratie van de Ganzestad een belangrijke aanzet gaf, nu dus een tweede festival. Horeca Goes en dan met name de he ren Jan Baarends, Henk Ver hoef, Cees Michielsen, Piet de Keizer, Tijs den Engelsman en Bert Ooijen hebben dit jaar hun schouders onder de tweede editie gezet en als de voorteke nen niet bedriegen zal het op genoemde drie dagen goed toeven zijn in Goes. "We hadden vorig jaar natuur lijk prachtweer en dat is voor iets dergelijks erg belangrijk", aldus stelt de heer Ooijen vast. "Van de andere kant is het juist voor heel veel toeristen en mensen uit de eigen regio van belang te weten dat er feeste lijke activiteiten zijn op dié mo menten dat juist de zon het laat afweten. Prognoses maken is in dit geval dus erg moeilijk". Zeeland Culinair presenteert typische Zeeuwse delicates sen. Kreeften bijvoorbeeld, een kopje koffie met bolus, vissoe pen, mosselen in al zijn varië teiten, salades en ook het in Goes vorig jaar met zo'n succes geïntroduceerde mosselbrood je zal er weer zijn te vinden. Op de Grote Markt komt verder een palingrokerij te staan. De firma Van der Kreeke uit Wolphaarts- dijk rookt drie dagen lang su- perverse paling. En natuurlijk zullen er de nodi ge terrasjes zijn te vinden. Overdag zal men zich beperken tot rustige achtergrondmuziek. 's Avonds brengt men steeds levende muziek. Hieronder al vast een indruk van het pro gramma in grote lijnen: Don derdagochtend 26 juli wordt Zeeland Culinair officieel geo pend door burgemeester W. Blanken. Dat is om half twaalf te doen. Tussen acht en twaalf 's avonds treden op de Grote Markt De Fenders op. Vrijdag avond zal de Beierse Kapel van Goes muziek maken en op za terdag zullen er tussen tien 's morgens en twaalf 's avonds volop activiteiten zijn te doen. 's Middags bijvoorbeeld biertap wedstrijden voor niet-horeca- mensen. 's Avonds treedt het Brabantse showorkest Guiness op en zal bovendien de Zuida- merikaanse showgroep Rossa Nova van de partij zijn. Gedu rende de drie dagen Zeeland Culinair zullen de normale ho- recaprijzen van kracht zijn. Overigens is het voor het be zoek van belang te weten dat er géén gewoon geld in omloop zal zijn. Tijdens Zeeland Culi nair zal men fiches uitgeven, waarmee kan worden betaald. Die zullen op de Grote Markt verkrijgbaar zijn. Evenals vorig jaar maakt Zee land Culinair deel uit van het omvangrijke programma van Toeristische Dagen, zoals dat is opgezet door de Goese Mid denstands Centrale. Afgelopen zaterdag werd in dat kader een standwerkerscon cours gehouden en dat rok flin ke belangstelling. Op bijgaande foto een indruk ervan. ACHTERSTALLIG ONDERHOUD... Het accoord in zake 'Haven Slaat Controle' stelt de autoriteiten in de gelegenheid zeescheper. controleren. Men hoopt hierdoor calamiteiten als deze te voorkomen. SPAAR OP STROOM - ook met uw wasmachine. Natuurlijk is dit maar een voorbeeld. In en om ieder huis valt veel energie en geld te besparen. De Uneto-vakhandelaar, uw elektriciteitsbedrijf of Sven geven inlich tingen over besparingsadviezen. Schepen die niet of niet meer vol doen aan internationaal geldende voorschriften, lopen in de havens van 14 Europese landen de kans te worden aangehouden. Dat is mogelijk op grond van de "Haven Staat Controle-' overeen komst tussen die 14 Europese landen om zeeschepen te inspec teren. Sinds deze overeenkomst in de zomer van 1982 in werking is ge treden, zijn 12.000 schepen uit 110 landen gecontroleerd, met als re sultaat dat 1000 schepen werden aangehouden in verband met ernstige gebreken. Ze mochten pas weer naar zee, nadat afdoende voorzieningen waren getroffen. Vervuiling Sinds kort wordt ook bezien of schepen voldoen aan de eisen van het zogeheten 'Marpol' (Marine Pollution)-verdrag. Een gecompu teriseerd infonnatiesysteem is in gebruik genomen waarmee de 14 aangesloten landen gegevens over controles van schepen gaan uit wisselen. Op deze manier kunnen hopelijk ook schepen die zich -al dan niet met opzet- aan oliemorsingen of andere vervuilingen van de zee hebben schuldig gemaakt, wan neerzij in een haven in één van de 14 landen komen, duchtig aan de tand worden gevoeld. 'Sub-standard'-schepen Het gezamenlijk optreden is vooral gericht tegen 'sub-stan- dard'-schepen: schepen die niet voldoen aan de internationaal aanvaarde normen. Men wil in de eerste plaats de druk bevaren Noordzee zo veilig en zo schoon mogelijk houden. Tenslotte was de directe aanleiding om de 'Ha ven Staat Controle'-overeenkomst aan te gaan het zinken in 1978 van de 'Amoco Cadiz' voor de Bre tonse kust. waarbij 230.000 ton olie in zee vloeide. In het algemeen betekent in de scheepvaart een 'goedkope vlag' de registratie van een schip in een land met belastingvoordelen. Vaak betekent het óók een mogelijkheid voor reders, die het met de voor- Wasmachines zijn veelvraten. Ze komen het liefst in actie met een volle buik. Dan immers werken ze het voordeligst. Veel schone was voor betrekkelijk weinig stroom. En energiebesparing scheelt in uw portemonnee! Het is niet verstandig om voor ieder klein wasje de wasmachine te hulp te roepen. Het apparaat gebruikt immers evenveel stroom voor het wassen van een paar theedoeken als voor een complete gezinswas. Vermijd daarom die kleine wasjes. Uw wasmachine gaat het zui nigst met stroom en water om als zijn buik goed gevuld is. Als het niet anders kan. gebruik dan, in dien aanwezig op uw machine, voor het wassen van kleine wasjes hel zogenaam de spaarprogramma (aangeduid met 2 kg- of Vi toets). Hierbij wordt het water- niveau min of meer aangepast, waar door stroom en water wordt bespaard. Het is echter altijd voordeliger om een maal vier kilo te wassen dan tweemaal twee kilo! Hebt u een flinke hoeveelheid witte was, die niet al te vuil is? Gebruik dan de E- toets (op veel moderne machines te vin den), die spaart 25 procent aan stroom door een 90 graden programma uit te voeren op 60 graden. U heeft er wel een geschikt wasmiddel bij nodig. En het wasresultaat? Zelfs uw buurvrouw ziet het verschil niet! Als de was echt vuil is, ontkomt u als hel dere huisvrouw of -man niet aan een voorwas. Maar is de was, bont of wit, niet al te vuil, sla dan gerust de voorwas over. Uw machine levert het wasgoed toch wel schoon af, maar vraagt minder energie. Zo ziet u hoe uw wasmachine u bij zorg vuldige behandeling stroom dus geld kan besparen. Wie er voor zorgt dat de machine altijd zo goed mogelijk gevuld is, heeft al een hoop gewonnen. schriften op het gebied van veilig heid, milieu en arbeidszaken niet zo nauw nemen, een mogelijkheid om 'ongestoord' te werk te gaan - een vorm van concurrentie-verval- sing voor de wèl bona-fide reders. Pogingen om de 'goedkope vlag'- landen via overleg zo ver te krij gen dal ze zich aan de regels van de internationale verdragen hou den, hebben slechts in beperkte male succes. De samenwerking van de 14 Europese landen moet daarom worden gezien als een eerste stap. om de reders van 'sub-standard'-schepen te dwin gen, de veiligheidregels in acht te nemen. Het is overigens zeker niet zo, dat alle 'goedkope vlag'-schepen on veilig zijn. Men zou dan bijna van een rampzalige situatie kunnen spreken, want ongeveer een kwart van de wereldkoopvaardij is gere gistreerd in een land met een voor rederijen aantrekkelijk fiscaal kli maat. Uit statistieken blijkt echter wel dat in de meeste gevallen verou derde 'sub-standard'-schepen uit dat soort landen bij rampen zijn betrokken. Het akkoord van de 14 Europese landen kan schepen, waarop ern stige gebreken worden vastge steld. dus verbieden de haven te verlaten, voordat de noodzake lijke reparaties zijn uitgevoerd. De overeenkomst stelt de scheep vaartinspecties in deze 14 landen óók in staal, om op te treden tegen slechte sociale toestanden voor de bemanningen, zoals slechte leef- en werkomstandigheden. In de kranten zijn geregeld berichten te lezen over schepen die om deze redenen worden aangehouden. Voor de reders in de 'traditionele' maritieme landen, zoals Neder land, heeft de overeenkomst inza ke 'Haven Staal Controle' als ex tra positief effect, dat een stuk concurrentievervalsing ermee wordt uitgebannen. Want veilig heid is niet alleen noodzakelijk: veiligheid kost ook geld! Bron: Stichting Algemeen Mari tieme Voorlichting) VtATIERUB RIEK OVER HET WEL EN WEE VAN ONZE ADVERTEERDERS VERS CHIJNT E) Drs. P.E. van den Heuvel is met ingang van I juli benoemd tot disiiïclsdirecteur van de AMRO bank. Markt 7 in Middelburg. Hij volgt Drs. K. Dijk op die per die zelfde datum is benoemd tot on derdirecteur op het hoofdkantoor van de AMRO bank in Amster dam. Tijdens een druk bezochte recep tie nam de heer Dijk afscheid van de Middelburgse AMRO-relaties. De heer Van den Heuvel studeer de in 1972 af als bedrijfseconoom aan de Rijksuniversiteit van Gro ningen. Hetzelfde jaar trad hij in dienst van het AMRO concern. Hij heeft binnen de bankorgani- satie diverse functies vervuld. De afgelopen vier jaar was hij di recteur van het AMRO kantoor in Vlissingen. Tot zijn opvolger daar is benoemd Drs. W.A.P.L. Jansen. De heer Jansen zal op korte ter mijn zijn functie in Vlissingen "aan vervullen.

de Faam | 1984 | | pagina 5