De Faam en De Vlissinger worden gelezen. Op heel Walcheren |de Faam - de Vlissingeij UW WEEKBLAD Ook Zeeuwen doen mee in World-Runners-initiatief Leefgemeenschap van ouderen op Walcheren Depots klein chemisch afval Vissershaven Vlissingen Ziekenhuiszorg Inrichting veerpleinen DE FAAM Borsel'e Middelburg Vlissingen Schouwen-Duive- land Terneuzen Kapelle Goes Woensdag 27 juni 1984 Vorige week is bij de provincie gepresenteerd een meerjaren programma voor de bodemsanering; het programma beslaat de jaren 1 985-1 987 en voor 1 985 zijn dertig terreinen opge voerd waar verontreinigingen zijn geconstateerd en waar nu nader onderzoek, saneringsonderzoek dan wel sanering moet worden uitgevoerd. Urgentie Onderzoeken ■MHNKHI Ferste vijf COMMISSIES Financiering Inzage ABDIJ Firma Martens en Zn., Stoofweg 25-27, 's-Heerenhoek; iedere tweede zaterdag van de maand van 1 0.00-1 2. 00 uur. Ophalen klein chemisch afval in Middelburg. Reinigingsdienst, Oude Veerse- weg; werkdagen tussen 9.00 en 16.00 uur. In Middelburg wordt tot half juli een proef gehouden met het ophalen van klein che misch afval in de Griffioen en de Stromenwijk- 't Zand; de ophaal dienst werkt op telefonische af roep: 01 1 80-27751Hoewel de proef is beperkt tot de twee wij ken, kunnen bewoners van ande re wijken ook een (telefonisch) beroep doen op de ophaaldienst. Reinigingsdienst, Edisonweg 9-11; werkdagen van 7.30-1 2.00 uur en van 13-1 6.30 uur. Verspreid over de provincie zijn er verzamelpunten voor klein che misch afval. Het is namelijk beter dit afval niet met de wekelijkse huisvuilzakken naar de vuilstort plaatsen af te laten voeren. Onder de verzamelnaam klein chemisch afval is een hele serie milieu-schadelijke stoffen ge vangen. Het gaat om accu's en accuzuur, batterijen met kwik, nikkel of cadmium, benzine en minerale olie, zoals motor- en systeemolie, filmafval, fixeer, ontwikkelaar, latex, cosmetica, geneesmiddelen, kwikthermo meters, verf, oplosmiddelen, chemisch toiletafval, koper houdend afval, spuitbussen enz. Een deel van deze stoffen ver dwijnt nu vaak via de riolering of via de huisvuilzak en op die ma nier worden het water en de grond verontreinigd. Per huis gezin gaat het weliswaar om kleine hoeveelheden, maar al les bij elkaar tikt het toch be hoorlijk aan. Om die vervuiling tegen te gaan zijn er de gemeentelijke inzamel punten, die met een provinciale bijdrage financieel worden ge steund. Depots zij er inmiddels voor: Reinigingsdienst, garage aan de Hoosjesweg in Serooskerke; de garage is op werkdagen tussen 9.00 en 16.00 uur geopend: de dienst is verder telefonisch te bestellen: 01 1 10-4237. Gemeentelijk opslagterrein. Dijk- welseweg 1a; vrijdags van 16.00-16.30 uur. Gemeentereiniging, Gendeloose- pad; opening na telefonische melding: 01 1 00-21 21.2. Remise, Industrieweg 3; werkda gen tussen 8.00 en 16.30 uur. Net als het depot op Schouwen- Duiveland heeft het Terneuzense inzamelpunt een regionale func tie. Plannen voor depots worden op het ogenblik uitgewerkt in de ge meenten Sluis, Oostburg, Honte- nisse, Sas van Gent, Tholen, Sint-Philipsland, Wissenkerke en Domburg. Voor de verbetering van de Vissershaven in Vlissingen willen gedepu teerde staten vier ton uit het provinciale monumentenfonds beschik baar stellen en ƒ30.000,— uit het fonds bijzondere voorzieningen. Voor het bedrag van vier ton is een voorstel aan provinciale staten gedaan. De gemeente Vlissingen heeft de kosten van de renovatie geraamd op 5,2 miljoen, maar inmiddels kwam de laagste inschrijver met een bedrag dat negen ton lager ligt. Er zijn al bijdra gen toegezegd van het ministerie van volkshuisvesting, ruimtelijke ordening en milieubeheer, van economische zaken en van welzijn, volksgezondheid en cultuur. Voor Vlissingen blijft een bedrag van een dikke miljoen gulden uit eigen zak te beta'en. De renovatie bestaat uit het herstellen van de kaden, waarbij de damwand, de kademuur en de glooiing in de huidige vorm gehandhaafd worden. Gs schrijven in het statenvoorstel grote waarde te hechten aan het herstel van de Vissershaven; de recreatie is ermee gediend, evenals de stadsvernieuwing. De binnenstad van Vlissingen, waarvoor de Vissershaven toch meebepalend is, zal er zeker door opknappen. Provinciale staten beslissen 14 september over de subsidie uit het Monumentenfonds. De bijdrage uit het fonds bijzondere voorzieningen is positief beoordeeld door de statencommissie voor economische za ken; de financiële commissie moet zich bij het ter perse gaan van deze rubriek nog uitspreken. Gedeputeerde staten nemen de uiteinde lijke beslissing over de maximaal 30.000,—. IEUWS Programma bodemsanering De volgorde van de projecten is bepaald door de mate van veron treiniging, het gebruik van de grond, de ligging van het terrein en de kans op verspreiding van de vervuiling. Bij het gebruik van de grond moet worden gedacht aan woningbouw, volkstuin enz. Zulk gebruik noopt vlugger tot maat regelen dan wanneer het gaat om een braakliggend terrein buiten de bebouwde kom, waar normaal gesproken geen mensen komen. In het ontwerp-programma zijn uitgesloten de oriënterende on derzoeken naar bodemverontrei niging. Dit zijn de eerste onder zoeken die moeten uitwijzen of een terrein verontreinigd is. Voor deze categorie is een apart budget beschikbaar en daarom hoeft zij niet in het programma te worden opgenomen. In het bodemsaneringsprogram ma is daarom alleen sprake van nader en saneringsonderzoek en van sanering. Nader onderzoek volgt op het oriënterende onder zoek en moet gegevens aan het licht brengen over de gevolgen van de verontreiniging voor het milieu. Soms is het nodig daarna een saneringsonderzoek in te stellen, wat wil zeggen dat wordt bekeken of en hoe de verontreini ging ongedaan kan worden ge maakt en welke kosten daaraan zijn verbonden. Soms kan saneringsonderzoek achterwege blijven, terwijl in an dere gevallen juist nog een nader (aanvullend) onderzoek aan het saneringsonderzoek voorafgaat. Onder sanering moet worden verstaan'het opheffen of terug dringen van de verontreiniging of Terrein Vitrite Middelburg. de gevolgen daarvan tot een aan vaardbaar niveau, aldus het ont- werp-meerjarenprogramma. Als het echter om geringe verontrei niging gaat met een minimale be lasting van het milieu en geen gevaar voor de gezondheid dan wordt soms van sanering afge zien. Het oriënterend en even tueel het nader onderzoek moeten daarover uitsluitsel geven. Het programma voor 1985 be staat, zoals gezegd, uit een dertig tal terreinen. De eerste vijf zijn: saneringsonderzoek op het terrein van de voormalige gas fabriek in Hansweert; saneringsonderzoek en sane ring van de grondwaterveront reiniging op het terrein van De Schrijver in Kapellebrug; saneringsonderzoek en sane ring van het terrein van Vitrite in de binnenstad van Middel burg; sanering van het terrein van de voormalige gasfabriek in Yer- seke; sanering van het terrein van een transportbedrijf aan de Maartenbroersweg in Hans- weert. Niet van alle projecten zijn de kosten al bekend; voor de sane ring van het gasfabriekterrein in Hansweert is ƒ75.000,— be groot. De commissie ziekenhuiszorg van de provinciale raad voor de volks gezondheid vergadert dinsdag 3 juli, 14.45 uur in hotel Terminus te Goes, F. den Hollanderlaan. Er wordt gesproken over de rap porten "regio-advies ziekenhuis situatie Zeeland" en "rekening houden met kinderen bij de ver bouw en inrichting van algemene ziekenhuizen". De vergadering is openbaar en begint met een half uur spreek recht voor het publiek. De financiering van de bodemsa nering is geregeld in de wet. De minister wijst, op voordracht van gedeputeerde staten, de projec ten aan; hij en de gemeente(n) waar de terreinen liggen betalen de kosten. De gemeenten moeten een drempelbijdrage betalen en tien procent van de daarna reste rende kosten. De minister betaalt de rest. De drempelbijdrage is een tientje per inwoner met een maxi mum van twee ton. Gezien de bij drage van het rijk van vorig jaar ziet het er niet naar uit dat alle onderdelen van het programma voor 1985 uitgevoerd kunnen worden. Bij de aanpassing van de veer pleinen in Breskens en Vlissin gen voor het in de vaart komen van dubbeldeks veerboten hoort de inrichting van de be drijfsgebouwen, zoals vertrek hallen en kaartverkoophuisjes. Onderdeel van de aanpassings- werken is verder de aanschaf van een nieuwe telefooninstal latie voor extern gebruik, maar ook voor de onderlinge commu nicatie op de veerpleinen. Gs vragen provinciale staten voor het hele pakket een krediet van 185.000,— Tot en met 20 juli ligt het ont werp-programma ter inzage bij het bureau milieu van de pro vincie, Sint Pieterstrsst 42 Middelburg. Tot en met die da tum kunnen ook bezwaren of andersoortige reacties worden ingediend en wel bij gedepu teerde staten, postbus 6001, 4330 LA Middelburg. De statencommissie voor het milieu bespreekt het program ma in haar vergadering van 24 augustus; mondelinge reacties kunnen dan worden gegeven gedurende het half uur spreek recht dat aan de commissiever gadering vooraf gaat. Over de inrichting van de vertrek hallen melden zij de staten, dat zowel in Vlissingen als in Bres kens op beide verdiepingen zit banken voor de wachtende veer- gebruikers worden geplaatst Op de veerpleinen en in de vertrek hallen komen klokken die zijn aangesloten op het PTT-klokken- net; die aansluiting loopt via het telefoonnet. Met deze voorziening hopen gs geschillen over de ver trektijden tussen passagiers en terreinpersoneel te voorkomen. Tenslotte komen in de vertrekhal len wandmunttelefoontoestellen. Voor alle communicatieve voor zieningen zijn de leidingen al ge legd; dit is gebeurd onder toezicht van rijkswaterstaat bij de veran dering van de opstelterreinen. Provinciale staten spreken zich 1 4 september over het voorstel uit. Abdijnieuws is de informatierubriek van de provincie Zeeland. Redactie; bureau voorlichting. Sint Pieterstraat 42, 4331 EW Middelburg, telefoon 01180-31392 of 31402 Op een boerderij in de buurt van Middelburg komt een woon/leef gemeenschap van ouderen. Dat gebeurt op initiatief van de Maatschappij van Welstand, een protestantse vereniging die werd opgericht in 1822. Er worden 15 nieuwe wooneenheden gebouwd voor echtparen en/of alleenstaanden vanaf 55 jaar. Het is de bedoeling, dat een kleinschalige boerderij-gemeenschap wordt gevormd van mensen, die samen leven en werken om zodoende zo lang mogelijk zelfstandig en aktief te kunnen blijven. Daarom wordt van de bew.oners verwacht dat ze gezamenlijk de werkzaamheden verrichten, die nodig zijn om die boerderij-gemeenschap in stand te houden. Welke werkzaamheden dat zijn en hoe ze moeten worden uitgevoerd zal worden bepaald door de bewoners zélf, in onderlinge verantwoordelijkheid en gezamenlijk overleg. Bent u geïnteresseerd in deze leefgemeenschap? Schrijf dan naar: Maatschappij van Welstand, Postbus 261. 4330 AG Middelburg U krijgt dan op korte termijn een uitnodiging voor een bijeenkomst, waar doelstellingen en opzet nader zullen worden besproken Zien anti-1 kzee-V honger lissin estai gen: deel van "ette naar USA Honger in de wereld bestrijden is het parool waaronder een dozijn Zeeuwen deelneemt aan de esta fetteloop tussen Groningen en London. Op 16 juni is deze loop gestart in Nieuwe Schans. De Zeeuwen dragen de boodschap 'honger de wereld uit' op vrijdag 29 juni in een deel van Zeeland uit. 's Morgens om elf uur starten de twaalf lopers in Zierikzee. Via de Zeelandbrug komt het gezelschap dan vijf uur later op Der Boede nabij Koudekerke. De afstand is vijftig kilometer. Per kilometer worden de ideologische atleten gesponsord. Het geld komt terecht bij anti-hongerorganisaties zoals onder meer de Novib en Terre des Hommes. Als ze allemaal de tocht uitlopen, verzamelen de Zeeuwen ongeveer tweeduizend gulden. Er moet echter meer mogelijk zijn. als er zich nog bedrijven of men sen op persoonlijke titel melden. Elke bijdrage hoe klein ook is welkom. De organisatie van deze estafetteloop, die in meerdere de len van de wereld parallel plaats vindt. is in handen van de Stich ting World Runners. Vrijdag 30 juni wordt de estafetteloop naar de Britse hoofdstad vervolgd van uit Vlissingen naarZeebrugge. Op 5 juli komen de atleten aan in Londen en op 4 augustus in Los Angeles waar de Olympische Spelen dit jaar worden gehouden. Steeds meer vraagtekens zetten atleten en organisatoren bij de Olympische Spelen. Wie dit sportieve evenement de laatste decennia beziet, komt al ras tot de ontdekking dat het minder een evenement van 'verbroedering der naties" is, dan wel een broei nest voor politieke vliegenvan gers. Daar bovenop komt nog de gigantische geldverslinderij die dit sportfeesl schijnt te moeten bege leiden. "Terwijl daarnaast zoveel ellende als honger in de wereld is", is een veel gehoord argument tegen de wijze waarop de spelen worden georganiseerd. Niettemin zijn het juist de sporters zelf. die initiatieven hebben ge nomen om met de sport 'iets aan die honger te doen'. Sinds 1978 bestaat in de Verenigde Staten de organisatie die zich World Run ners noemt. Hoog in het vaandel van haar prijkt de slogan: 'Loop de honger de wereld uit'. Gelooid in T-shirts met hel opschrift 'Beëindig honger' op de borst en 'Stap voor stap naar een wereld zonder honger' dragen de atleten de boodschap uit tijdens lange af- standslopen en prestatielopen. Sinds korte tijd treft men ook in Nederland atleten aan met deze T-shirts. En uiteraard bleef Zee land niet achter, want een paar maanden geleden hebben onder andere Nick Knol, Ton Sheilds. flans Leijdekker en Ineke Gue- quièrre zich ook zo'n sporthemd aangeschaft waarmee ze voortaan tijdens prestatielopen zijn te zien. Niek Knol en Ineke Guequièrre namen het initiatief voor het deel van de estafette Zierikzee-Vlissin- gen nadat Knol al eerste contact had met de Stichting World Run ners in Amsterdam. Hij werd dan ook meteen lid en zijn collega's op Der Boede'. waar hij als psycho- thearpeut werkt, waren al snel mede-enthousiastelingen. Acht mensen van Der Boede nemen deel aan de tocht. Een busje van het verpleeghuis volgt de estafette om de lopers onderweg te kunnen verzorgen. "We trainen nu al met de shirts. We proberen zoveel mogelijk door drukke straten te lopen om de teksten te laten opvallen", zegt Niek Knol. Over de mogelijke respons en het resultaat zegt hij: "Je kunt natuurlijk ook gewoon aan de kant blijven staan en con stateren dat er toch niets aan de honger in de wereld te doen is zoalng de grootmachten elkaar nog in de haren zitten. Maar we hebben gelukkig organisaties als de Novib en Terre des Hommes, die het geld wel op de plaatsen brengt waar het het meest nodig is. Als de organisatie World Run ners zich nu uitbreidt met leden die allemaal voor geldschieters lopen, dan maak je van deze druppel op een gloeiende plaat al snel een grote plas die niet zo snel uitsist. En ik ontdek eigenlijk dat er een stijgend aantal mensen zich een shirtje aanschaft met die wer vende 'opschriften. Onlangs nog tijdens de marathon in Amster dam en tijdens een prestaticloop in Parijs kwam ik ze legen. En je draagt uitsluitend zo'n shirtje als er geld voor de afgelegde kilome ters wordt gegeven tegen de hon ger in de wereld. Dagelijks sterven zo tegen de 41.000 mensen van de honger. Een ramp. waar de atleten iets aan kunnen doen". Overigens wil Niek Knol en zijn Zeeuwse sportmaten een afdeling World Runners in de provincie oprichten. Wie lid wil worden kan contact opnemen met Niek Knol, Esdoornlaan 19 in Middelburg. Wie geld voor de anti-hongerloop wil geven kan dat storten op bank nummer 82.35.910. 50. Het resul taat melden we in deze krant. Een deel van de groep /.eeuwen die loopt van Zierikzee naar Vlissingen in het kader van een anti-honger estafette. (Foto John Siwabessy).

de Faam | 1984 | | pagina 13