PRIMEUR VOOR NEDERLAND Zaterdag op Braderie DE AALSTER GILLES EEN KLEURRIJKE ATTRACTIE PM Zeer kleurrijk en aftractief is de Aalster Gilles, die zaterdag bijna de gehele dag ele braderie opluistert. In traditionele kledij treden zij op op de Markt (10.15 tot 11.15 uur), door de winkelstraten 10.45 tol 11.45 uur), weer op de Markt (13.30 tót 14.15 uur), weer door de winkelstraten 14.45 tol 15.45 uur( en op de Markt terug 16.30 tot 17.30 uur). Wie de Belgen deze dag tegenkomt, zal ongetwijfeld diep onder de indruk raken van de prachtige costuums. Het is overigens voor de eerste keer dat ze in .Nederland optreden, zodat Middelburg wat dit betreft een primeur beleeft. In vele andere Europese Landen was de Aalster Gilles reecis te bewonderen. Oorspronkelijk komt de Gilles uit Henegouwen, uit het plaatsje Binchc. Echte Gilles - zo leert de Winkler Prins - zijn in dal stadje geboren. Wie als Gilles buiten de stad optreedt, is met oorspronkelijk. De traditionele Gillis draagt de fantastische kledij, alleen met caranaval. De kleding is onder meer getooid met een veelkleurige kraag boven een Inka-achtig pak. op borst en rug enigzins opgebold, en bekroond met een hoge witte pluimhoed. De Gilles dansen op klompen op de maat van aanstekelijke melodieën, die nog worden versterkt door het rinkelen van de vele belletjes die aan de gordel zijn bevestigd. Uit nauwe diepe korven gooien ze sinaasappels naar de toeschouwers. Hoewel de Aalster Gilles dan niet oorspronkelijk is. draagt zij toch de traditionele kledij. Rondedans Tijdens hel eerste en laatste optreden op de Markt voeren de Aalster Gilles een rondedans op. Elke Gille is in volledige uitrusting. De groep draait tegen de richting van de wijzers van de klok in in de rondte. Zijn dans is hel vruchtbaar maken van de grond. ..Hij werpt hierbij appelsientjes", aldus een Gille uit Aalst. Tijdens de beide rondgangen door de winkelstraten wordt muziek en tromgeroffel afgewiss' Ook hier draagt hij de volledige kledij. Menige passant zal ook tijdens deze rondgang vei worden met een appelsientje. De bezemdans op de Markt zal een mysterieus optreden worden, zo voorspelt de Aalters Gilles. Op de lonen van de geheel eigen muziek worden heksenbezems in 'welbepaalde richtingen gezwierd en gezwaaid'. Aan het einde van de dans werpt elke gemaskerde Gilles een mandje met dertien bezems naar de toeschouwers. Overigens is dit masker een reproduktie van het Imca-masker. De kleding van de Gille is heel bijzonder. Zo draagt hij een witte muts of baret om het hoofd tegen de zware hoed te beschermen. Twee witte doeken worden gedragen. Eén wordt om de hals en nek gedragen: de tweede legt men om hel hoofd, onder de kin en bovenop de kop vastgemaakt. Hij dient als beschermdoek tegen de harde leren riemen waarmee de hoed wordt vastgemaakt. Op de borst draagt de Gille een grote bel en aan de gordel (middel) is een achttal Romeinse bellen vastgemaakt. De bellen zijn een symbolische voorstelling van de zon. Zij vervangen de geluiden voortkomende van de voorwerpen door de primitieven gedragen ter hoogte van de nieren. Het sterk geklingel van deze voorwerpen (bellen) heeft altijd tot doel gehad - zoals met het bewegen met de bezems - de boze geesten en noodlottige krachten, die het slagen van een vruchtbaar jaar in de weg zouden staan, te verdrijven. Bezems en Bult De bochel of bult en de bezems zijn afgeleid van de heksen. De eerste bootst de lelijkheid en misvorming van de heksen na. De bezem dient, om naar voorouders gebruik, de boze en kwade geesten te verjagen. Op de gillesmuziek, worden deze rood. gele en witte bezems in welbepaalde richting gezwierd en gezwaaid. Deze dans wordt de bezemdans genoemd. Aan het einde van de dans worden tientallen kleine bezems naar de toeschouwers geworpen. Dit uit dank voor hun aanwezigheid. Hoed De hoed is het kostbaarste sieraad van de gillescostumering. Ongeveer 250 tot 300 struisveren zijn in een mannenhoed verwerkt. Het geraamte van de hoed is overtrokken met wit satijn, waarop tientallen rozenblaadjes, vergulde korenaren en een goudgele ster zijn aangebracht. De kostbare vederen dienen streng en regelmatig gekuist en onderhouden te worden. De muzikanten en ceremonimeesters, dragen een plat hoedje, waarop drie struisveren zijn aangebracht; één zilverwitte, één rode en één gele. Klompen De klompen geven samen met het tromgeroffel het ritme aan. De bodem die vruchtbaar diende gemaakt, werd door onze voorouders als het ware aangestampt. Dit ritueel wordt door de gille opgevoerd, De klompen zijn gemaakt uit een zilverpopulierenhout. De klomp wordt aan de voet vastgemaakt bij middel van een brede leren riem. Een witte kokarde met goudgele strik, siert de klomp. Costuum De motieven op het costuum hebben wat te maken met de historiek en gebruiken van Aalst. Op de lichtbruine lijnwaden stof worden vier kleuren gebruikt: geel, rood. wit en zwart. De combinatie van de vier kleuren geeft enerzijds de Belgische kleuren, anderzijds de Aalsterse carnavalkleuren. Zo komen twee soorten leeuwen voor: de zwarte met rode tong en klauwen en gele ogen: de rode met wit en geel verwerkt. Tientallen bloemetjes - telkens in drie kleuren - verzinnebeelden Aalst als bloemenstad. Op de rug draagt de Gille zijn stadsemblecm. Tussen de kanten en kraag ziet men hel schild dal de reus. Iwein van Aalst, in zijn handen draagt. Mouwen en broekspijpen zijn afgezet met witte geplisseerde stol en goudgalon. De prachtige witte kraag is met kant afgezoomd. De gordel, waarvan de goudkleurige bellen hangen, is eveneens in rood. geel en wit. Kousen en sokken Alvorens de klompen aan te doen. trekt de Gille witte kousen aan. Daarop komen dan witte sokken die de voeten beschermen tegen het harde kontakt met de klompen. Mandje n het gevlochten mandje komen honderden appelsienen tijdens de karnavalsdagen. Deze appelsienen oflert de Gille aan de talrijke toeschouwers. Met carnaval Aalst worden niet minder dan 3000 kg. 33.000 stuks) appelsienen te grabbelen gegooid. Het mandje is buitenom versierd met de Belgische driekleur en het wapenschild van Aalstop een rood. geel en witte achtergrond, k Masker A Op de maandagnamiddag (carnaval) om 14 u 30 op de Grote Markt in Aalst, dragen de Gilles een zonderling goudkleurig masker. Met dit masker op brengen ze een bezemdans en bezemworp. De op r identieke wijze gekostumeerde en gemaskerde personages, vormen één geheel, waarvan de éne niet van de andere te onderscheiden is en elk individualisme totaal weggewerkt.Gezamenlijk.als IéPs één. zijn zij onderworpen aan de ritmische bewegingen. Verder draagt.de Gille een witte strik op de borst en heeft hij witte handschoenen aan.

de Faam | 1984 | | pagina 37