9Q a 0 N <D ©g©©a? BEVOLKINGS ONDERZOEK BAARMOEDER HALSKANKER 3. Wög CP CD I© 25" 2 £.5 a& O a 20 16-23 mei week TENTOON STELLING VIER EEUWEN NEDERLAND- JAPAN <D DE FAAM MENU 'TAFELTJEDEKJE' week 21 t/m 26 mei Nieuwe maatregel BESCHIKKINGEN Alle hinderwetplichtige bedrijven in onze ge meente zijn in beeld ge bracht. Doel is te komen tot het zgn. Hinderwet Uitvoerings Programma (H.U.P.). Geïnteresseer den kunnen de rapporta ge inzien bij bureau Voorlichting. Niet iedereen blijkt ervan op de hoogte te zijn, dat voor de exploitatie van een terras op de openbare weg een terrasvergunning van burgemeester en wethouders nodig is. De aanvraag dient tijdig (3 weken) voor de inrichting te worden ingediend. Op de balie in de voorlichtingswinkel Stadhuisstraat 2, vindt u aan (nieuwe> gratis af te halen folders/ brochures: - WWV - Op het water gelden nieuwe regels - Sportmedisch Adviescentrum Zeeland - Een kind met hoofdluis is echt geen schande - Bevolkingsonderzoek baarmoederhalskanker Vrijdagmorgen 4 mei j.l. werd een mijlpaal bereikt in het Middelburgse fietsgraveerprojekt: Mevrouw C. van Keulen-Corbijn bood de 10.000-ste fiets aan om te laten graveren. Een kort moment om stil te staan bij het projekt en de medewerkers daaraan te bedan ken voor hun belangeloze inzet. Overi gens kan de graveerploeg door het succes van de aktie nog steeds mede werkers gebruiken; wie wil, kan zich bij de politie aanmelden. Woensdag 16 mei 1984 In het hoofdartikel wordt deze week aandacht besteed aan het baarmoederhalskanker onder zoek. Dit jaar is het laatste jaar waarin dat onderzoek plaatsvindt. Stopzetting van de rijksbijdrage en de noodzaak tot bezuinigen hebben het onvermijdelijk gemaakt het onderzoek te beëindigen. Wanneer U toch een onderzoek op baarmoederhalskanker wilt ondergaan kunt U daarover informatie krijgen bij Uw huisarts. Door de gemeente is de beëindiging van het onderzoek onder de aandacht van de medische hulpverleners gebracht. Daarbij is ook gevraagd om de daarvoor in aanmerking komende patiënten op de onderzoeksmogelijkheden te wijzen. Ter gelegenheid van de nationale viering van de bevrijding zijn op de daarvoor in aanmerking komende plaatsen bloeYnversieringen aangebracht. Daaraan werd medewerking verleend door de Middelburgse bloemisten, de Kon. Maatschappij Tuinbouw- en Plantkunde afdeling Walcheren en de Plantsoendienst van de gemeente. Na afloop van de festiviteiten zijn de bloemversieringen verdeeld onder een aantal verpleeghuizen. Wanneer u een bepaald gemeentelijk onderwerp in deze rubriek behandeld wilt zien, dan kunt u dat laten weten aan het bureau Voorlichting. 1 TT "Tafeltje Dekje" is een activiteit van de Unie Van Vrijwilligers voor ouderen en zieken die zelf niet voor een warme maaltijd kunnen zorgen. De maaltijden kunnen iedere maandag en donderdag tussen 8.45 en 9.15 uur besteld worden. Tel. (01180) 27537. Het bezorgen doet men ook op deze dagen. maandag Gehakt, bloemkool, aardappelen dinsdag Gesneden rundvlees, sperziebonen, aardappelen woensdag Jachtschotel donderdag Vis, wortelen, aardappelen vrijdag Bami zaterdag Zuurkool. In het Volkenkundig museum "Justinus van Nassau" aan het Kasteelplein 13 te Breda is vanaf 19 april jl. de tentoonstelling vier eeuwen Nederland-Japan (Kunst - Wetenschap - Taal - Handel), te bezichtigen. Deze expositie is van het moedermuseum het Rijksmuseum voor Volkenkunde te Leiden en heeft daar een re cord aantal bezoekers getrokken. Op de ten toonstelling zijn prenten, schilderingen, por selein, lakwerk, documenten en velerlei ge bruiksvoorwerpen te zien, (grotendeels af komstig uit de verzamelingen van het Rijks museum voor Volkenkunde te Leiden. Tevens Op 13,14 en 15 juni a.s. wordt er een bevolkingsonderzoek gehouden op het voorkomen van baarmoederhalskanker. Hiervoor zal tegenover de ingang tot de afd. bevolking (Stadhuisstraat 2) bij het stadhuis een speciaal daarvoor ingerichte wagen staan. In totaal 1682 Middelburgse inwoonsters hebben een uitnodiging ontvangen om zich op baarmoederhalskanker te laten onderzoeken. Deze ziekte is -wanneer zij tijdig wordt ontdekt- volledig te genezen. Voor het onderzoek komen de vrouwen in aanmerking die geboren zijn in de jaren 1931,1934 1937,1940,1942, 1946 en 1949. Oproepkaart Voor dit onderzoek zal een bijdra ge van 18,50 worden gevraagd. Op de oproepkaart staat een aan tal vragen. Het is prettig wanneer die thuis reeds worden ingevuld. Een ieder is geheel vrij om te be palen of men aan het onderzoek wil deelnemen. Aangeraden wordt het echter wel. Volgens schema De gemeente Middelburg is in 1975 gestart met het bevolkingsonder zoek baarmoederhalskanker. Alle vrouwen in de gemeente, in de leeftijd van 35 tot 55 jaar kunnen volgens een opgesteld rooster ten minste één maal per drie jaar aan dit onderzoek deelnemen (zie ook de rubriek Middelburg deze week). Baarmoederhalskanker ontstaat meestal pas nadat daaraan jaren lang een niet kwaadaardig sta dium is aan voorafgegaan. Meestal merkt men daar niets van. Het voordeel van een regelmatig on derzoek, ook wel continu-bewa- king genoemd, is dat tijdig een af wijking kan worden waargeno men. Een behandeling kan dan in vele gevallen tot volledige gene zing leiden. Onderzoek Het onderzoek is een eenvoudige pijnloze zaak, die slechts enkele minuten in beslag neemt. Het Burgemeester en wethouders hebben besloten: - de geslotenverklaring in beide richtingen van het parallelwegje aan de noordelijke zijde van het Karei Doormanplein, dat loopt van Naereboutstraat naar De Ruyterstraat, op te heffen voor voertuigen die meer dan een ton wegen. Kroonberoep mogelijk tot 9 juni. Een beroepschrift moet u richten aan Hare Majesteit de Koningin maar sturen naar de Commissaris van de Koningin in Zeeland te Middelburg. Het volledige verkeersbesluit ligt om in te zien bij het bureau Voorlichting aan de Stadhuisstraat 2. wordt uitgevoerd door deskundig vrouwelijk personeel van het Centraal Bureau voor keuringen op medisch-hygiënisch gebied in Den Haag. In die paar minuten dat het onderzoek duurt, neemt men met een soort houten lepeltje wat slijm weg van de hals van de baarmoeder. Het slijm wordt ver volgens uitgestreken op een glaasje. Dit uitstrijkje gaat naar het streeklaboratorium voor ce- londerzoek waar het wordt onder zocht. Het onderzoek neemt enige tijd in beslag en de uitslag hiervan krijgt u van uw huisarts. Wanneer er aanleiding is voor een nader medisch onderzoek, dan ontvangt u bericht. Een dergelijk bericht van uw huisarts hoeft natuurlijk niet in te houden dat er sprake is van een kwaadaardige afwijking. Zwangerschap In principe behoeft zwangerschap geen bezwaar te zijn voor het ma ken van een uitstrijkje. Toch ad viseren wij u eerst met de huisarts of verloskundige even contact op te nemen. Zeker wanneer de zwangerschap is gevorderd tot de zesde maand. Eventueel kan wor den besloten het onderzoek uit te stellen tot na de bevalling. Menstruatie Voor het onderzoek vormt de menstruatie geen belemmering. U kunt zich dus rustig laten onder zoeken. Baarmoeder-operatie Vrouwen die zijn geopereerd aan de baarmoeder of van wie deze is weggenomen doen er verstandig aan zich te laten onderzoeken. Eventueel na overleg met de huis arts. Geen oproep ontvangen Zoals gezegd zijn voor het onder zoek de inwoonsters opgeroepen die geboren zijn in de jaren 1931, 1934, 1937, 1940, 1943, 1946 en 1947. Wanneer u begin juni nog geen uitnodiging hebt ontvangen en wel geboren bent in bovengenoemde jaren, dan is het gewenst zo spoe dig mogelijk een bezoek te bren gen aan de afdeling Algemene Za ken in het stadhuis. U kunt ook bellen iedere werkdag tussen 8.30 en 9.30 uur. Het telefoonnummer van het stadhuis is (01180) 26251, toestel 324. Uw oproep wordt dan zo snel mogelijk gereed gemaakt. Verhinderd Het kan voorkomen, dat u een an der tijdstip van onderzoek wenst. Ook is het mogelijk, dat u onver wacht verhinderd bent aan het onderzoek deel te nemen. In beide gevallen vragen wij u direct con tact op te nemen met de genoemde afdeling. Standplaats onderzoekwagen Het onderzoek wordt zoals reeds werd vermeld gehouden in een onderzoekwagen. Deze wagen zal worden geplaatst op het trottoir in de Stadhuisstraat, tegenover de toegang tot o.m. de afd. bevolking. Tips Wanneer u aan het onderzoek deelneemt, verzoeken wij u met de hieronder vermelde tips rekening te houden: - Bespaar uzelf en de onderzoe kers tijd door gemakkelijke kleding te dragen. Draag liever geen lange broek, maar een jurk of rok. - u hoeft niet te komen, wanneer u korter dan een jaar geleden bent gecontroleerd. Vermeld dit wel op uw oproepingskaart en stuur deze terug aan de afzen der, de gemeente Middelburg. Tot slot van dit verhaal nog een welgemeende raad. Meent u klachten te hebben? Neem di rect contact op met uw huisarts. Burgemeester en wethouders hebben een hinderwetvergunning verleend aan: - Schietvereniging "De Python" Middelburg voor een schietac- commodatie in bunker nr. 10 in het park Toorenvliedt. Indie nen beroepschrift mogelijk tot 18 mei. Gedeputeerde staten Van Zee land hebben een hinderwetver gunning verleend aan: - Pit Beton Middelburg voor de betonfabriek aan de Klever- skerkseweg 65. Indienen be roepschrift mogelijk tot 5 juni. Een beroepschrift kan alleen wor den ingediend door de aanvrager, door de betrokken adviseur(s), door degenen die eerder bezwaar indienden tegen de aanvraag en door dit verzoek kunnen aantonen daar niet toe in staat te zijn ge weest. De beschikking wordt na afloop van de beroepstermijn van kracht tenzij voor die tijd beroep is ingesteld en tevens een onderzoek wordt gedaan om de beschikking te schorsen of een voorlopige voorziening te treffen. Een be roepschrift moet worden gericht aan Hare Majesteit de Koningin en worden gezonden aan de Raad van State, afd. voor geschillen van be stuur, Kneuterdijk 22, 2514 EN 's- Gravenhage. Een verzoek tot schorsing of een voorlopige voor ziening moet worden gericht aan de voorzitter van de afd. voor de geschillen van bestuur van de Raad van State. Beschikkingen en bijbehorende stukken liggen tot het einde van de beroepstermijn iedere werkdag van 8.30 tot 12.00 uur en van 14.00 tot 16.30 uur om in te zien bij de afd. Algemene Zaken in het stadhuis (be gane grond), en op zaterdag van 10.00 tot 13.00 uur bij de Openbare Bibliotheek aan de Molstraat 13. Bij de stukken van de beschikking ligt een mededeling waar en wanneer een mondelinge toelichting kan worden verkregen. OPHOKPERIODE DUIVEN Het college van b. en w. heeft bepaald dat het tot 20 mei verboden is duiven te laten vliegen tussen 9.00 uur en 19.00 uur. Het verbod geldt niet voor het deelnemen aan wedstrijdvluchten door postduiven en voor jonge duiven. LOZINGSVERORDENING RIOLE RING Door de gemeenteraad is een nieuwe 'lozingsverordening riolering" vastge steld. De verordening bevat algemene regels over de bescherming van het rioolstelsel en het tegengaan van ge vaar of stank als gevolg van in het riool gekomen stoffen. Ook heeft de veror dening tot doel verontreiniging van het oppervlaktewater tegen te gaan en te voorkomen door een vergunningstelsel voor zwaardere vervuilers in te voeren. Bij de afd. Algemene Zaken op de be gane grond in het stadhuis ligt de ver ordening, die op 1 maart in werking is getreden, tot 23 mei ter inzage. toont de tentoonstelling een inbreng die gewijd is aan de zusterstadrelatie Middelburg/Naga- saki. Vier eeuwen geleden waren de Hollanders voor het eerst in Japan. Tijdens de Edo-periode (1600-1868) waarin Japan zich van de rest van de wereld afsloot, waren het de Hollanders die als enige westerlingen in het land mochten verblijven op de handelsnederzetting Deshima in de baai van Nagasaki. Gedurende deze lange periode werd de basis gelegd voor belangrijke contacten tussen Nederland en Japan op het gebied van wetenschap, cultuur en kunst. De expositie is tot en met 14 oktober 1984 te bezichtigen. Openingstijden museum: maan dag t/m vrijdag van 10.00 tot 17.00, zondag van 13.00 tot 17.00, zaterdag gesloten. PLAATS EN AARD VAN AANVANGS VERKEERSMAATREGEL HET WERK DATUM 1. Leliëndaalseweg/ Reconstruc- In uitvoering Sandberglaan tie Rijbaanversmalling 2.Z. Jansenstraat tussen de Pn.- Mauritsstraat en J. Catsstraat Afgesloten voor alle verkeer. 3. Kinderdijk Herbestra- In uitvoering Afgesloten voor ting alle verkeer. Bedieningsver keer toegestaan Riolerings- In uitvoering werkzaamheden COLLECTE Door burgemeester en wethouders is aan de volgende instelling toestem ming verleend om in de komende pe riode een huis-aan-huis collecte te houden: -AVO Nederland van maandag 21- t/m zaterdag 26 mei Bij het collecteren moet men gebruik maken van verzegelde collectebussen. Ook als gewerkt wordt met collecte zakjes moeten deze verzameld worden in verzegelde collectebussen. Collec tanten mogen niet jonger zijn dan 15 jaar, dienen niet betaald te worden en moeten voorzien zijn van een deugde lijk legitimatiebewijs dat zij op ver zoek verplicht zijn te tonen. ONTWERP-DOELSTELLINGEN WELZIJNSPLAN 1985-1988 In het kader van het nieuw op te stellen welzijnsplan 1985-1988 liggen tot 3 juni de ontwerp-doelstellingen ter inzage bij het bureau Voorlichting en de afd. Welzijnszaken aan de Stadhuisstraat 2. In de Voorlichtingswinkel zijn tevens de ontwerp-doelstellingen voor een bepaalde periode te leen en te koop zo lang de voorraad strekt. Degenen die willen reageren op de voorgestelde plannen kunnen hun reactie tot en met 2 juni a.s. schriftelijk kenbaar maken aan b. en w. RAPPORT EXTERN BEELD VAN INDIVIDUELE HUURSUBSIDIE In opdracht m het ministerie van Volkshuisvesting, Ruimtelijke Orde ning en Milieubeheer is een onderzoek uitgevoerd om een objectief beeld te krijgen van de manier waarop het sys teem van de individuele huursubsidie functioneert en wordt gewaardeerd door alle betrokkenen. Een rapport met een samenvatting van de onderzoek- gegevens ligt ter bestudering in de leeshoek bij het bureau Voorlichting, Stadhuisstraat 2. ir Enthousiaste zwemliefhebbers die verlangend uitzien naar de opening van het buitenbad "Poelendaele"moeten nog even geduld hebben. De temperatuur van het water is lamelijk nog maar 11 graden op dit moment. Pas wanneet- de gewenste 19 graden zijn bereikt, kan men weer een duik nemen in het buitenbad. Colofon Deze voorlichtings rubriek van de gemeente Middelburg staat onder redactie van het bureau Voorlichting in het stadhuis. Telefoon: (01180) 26251, toestel 133 of 224. Reacties zijn altijd van harte welkom.

de Faam | 1984 | | pagina 5