I I FA. P. DAMMAN ZN. allemaal gazelle-plussen Onvoldoende cursisten voldoende vrijwilligers Protest Vlissinger tegen kunstwerk op boulevard c c NEDERLANDS VOOR BUITENLANDERS Kcitc l^o Duitsers tonen film over de Schorpioen f NYLONTAPIJT cq 5 NYLONTAPIJT 79 en S 3 GRATIS GEMAAKT IN ONS ATELIER i Komt U eens kijken bij: s AD VER TEREN DE EUROMAP EUROMAP S ■o to E u. DE FAAM TAPIJT en OVERGORDIJNEN Wij zijn met de grootste maar wel de goedkoopste Woninginrich ting t Nieuwstraat 29, (zijstr. van de L. Delft) Tel. 01180-13437 Middelburg jjj ADVERNEMEN ADVERTELLEN ADVERDRAAID ADVERZIEN ADVERGETEN ADVERB0UWEN ADVERK0PEN ADVERTENTIE de>/lissingep| Wedstrijd Video Alle onderdelen die te maken hebben met veiligheid en degelijk heid krijgen bij Gazelle extra aandacht. Dat is goed te zien en goed te merken aan elke Gazelle, j? Wilt u alle plussen weten van de geweldige ervaring die Gazelle A in ruim 90 jaar heeft opgedaan? En ook de plussen van ónze ervaring als fietsvakman. Stap maar eens binnen! Verwen u zelf met 'n Gazelle Breeweg 17-24 Middelburg (achter tuincentrum Dekker) Telefoon 01180-13187 O 0) •a >lsl4*6JtA£ Kom uit je huis Eetavond 't Pand Tafeltennis Steunpunt ouderen Koninginnedag Kinderkledingbeurs Film en poppenkast Koninginnedag Koninginnedag 400 cm breed (slaapkamer) p.mvws S 400 cm breed p.mIfciwU 5 I oooeooeaoooo kV® xr-ooooooooooc De ontwikkelingen rond de res tauratie van het ramscbp Schor pioen geniet een internationale belangstelling. Duitse toeristen - smalfilmamateurs - maakten tij dens hun vakantie een film over dit unieke Vlissingse project. Op za terdag 28 april tonen de smalfil- mers uit Düsseldorf hun product twee keer op uitnodiging van de Vlissingse foto en filmgroep Shot '68. De vertoning vindt plaats in het gebouw De Oude Stad aan de Paardestraat 12 te Vlissingen. Op die dag is er namelijk een smal filmmanifestatie van Shot '68, die wordt gehouden van 13.30 tot 23 uur. In het gebouw aan de Paarde- straat. Behalve deze Westduitse film wordt het internationale accent van deze manifestatie aangedikt met enkele Belgische producties van 16 mm-films. Na 20 uur is er in De Oude Stad een smalfilmwedstrijd. Een Vlaamse jury beoordeelt de ama teur-producties. die soms een on gekend hoog niveau hebben. Alle genres zijn vertegenwoordigd. Zo is er een documentaire over Mid delburg. een drie-dimensionale animatiefilm en er zijn zelfs en kele korte speelfilms. Het pro gramma - aldus de organisatie - loont aan dat smalfilmen nog een springlevende hobby is. Shot staal ook open voor video ontwikkeling en wat amateurs er mee doen. Het is geen bedreiging voor het smalfilmen, maar eerder een uitbreiding van de creatieve mogelijkheden", aldus Shot '68. Tijdens de smalfilmmanifestatie is er dan ook een doorlopende vi deo-demonstratie. Die is bedoeld als aanzet voor de oprichting van een video-afdeling van de foto- en filmclub. De fotogroep van Shot tenslotte vertoont een diaserie over monu menten en ornamenten. De ma nifestatie is vrij toegankelijk. PUt vtokcuttto, is een leesportefeuille die zich overal geweldig uit breidt. Dus ook bij U in de buurt. De leesmap bestaat uit 16 :goed verzorgde tijdschrif- ;ten. Hij bestaat uit: Panorama Voetbal Internat. Privé Story Weekend Revu (Ned.) Viva Tina Candlelight John Cameron Avondlectuur Donald Duck De Post Margriet Libelle Aktueel Deze grote uitgebreide map is al voor ƒ3.20 per week verkrijgbaar. De aller nieuwste mappen heeft U al voor 1 0.00 per week. Zijn onze grandioze cadeaus ook bij U al bekend? Heeft u een Video? Dan kan bij het afsluiten van de overeenkomst 2 films GRATIS gehuurd worden bij Videotheek DAUWEN- DAELE, Vrijlandstr. 53 A M'burg. Vrijblijvend meer inlichtingen bij: Districtskantoor Eindhoven. Tel. 04904-7747 na-middags. 0) ■o O) (0 ■o I "O In totaal ongeveer 18 vrijwilligers- (sters) verzorgen wekelijks lessen practisch Nederlands voor etni sche minderheden in Middelburg en Vlissingen. Dat gebeurt nu pre cies één jaar en de twee project leiders Corrie Geleynse (Middel burg) en René Busker (Vlissingen) zijn uiterst tevreden inet het aantal vrijwilligers, maar zouden liever wat meer cursisten zien. "Gezien het aantal vrijwilligers zouden we eigenlijk best nog meer cursisten aankunnen. We denken ook dat er nog voldoende mensen zijn die het Nederlands niet of nauwelijks spreken maar dat er toch een drempel is om naar dit soort cur sussen toe te stappen", legt Corrie Geleynse uit. Om zich enigszins in te leven in wal een buitenlander meemaakt als hij plotseling geconfronteerd wordt met een volslagen vreemde taal en omgeving houden de pro jectleiders en vrijwilligers trai- ningsdagen. Zo gaf onlangs een Turk les in zijn eigen taal aan de Nederlanders die zo'n trainings dag bijwoonden. Vrijwilligster Janneke van Belzen: "Dan pas merkje hoe vermoeiend en moei lijk het is om een volslagen andere taal aan te leren en ook constant daarin aangesproken te worden zoals wij ook doen met de cursis ten". De lessen beginnen meestal met een overzichtje van de week waarin de cursisten vertellen wat Op de foto: cursisten en vrijwilligers tijdens een maandagavondles in Middelburg (foto Ruben Oreel). ze hebben gedaan of meege maakt. Na afloop van iedere les wordt een verslagje gemaakt van hetgeen er besproken is. De lessen beperken zich overigens niet alleen tot spreekvaardigheid, maar houden ook in leren lezen, schrijven en rekenen. Over het algemeen zijn de cursis ten wat ouder en nemen voorna melijk les om op die manier mak kelijker aan werk te komen. De cursussen in Middelburg (op maandagavond en dinsdagmor gen) worden gehouden in het VJV-gebouw in de Latijnse Schoolstraat 12. 01180-16278 of 11175. In Vlissingen worden de lessen gegeven op woensdagmorgen en -avond en binnenkort ook op de donderdagmiddag in het VJV-ge- bouw in de Verkuyl Quakkelaar- straat95. 01184-17819. Tijdens de koffiecontactmorgen van 'Kom uit je huis' praten twee leden van Vrouwen voor Vrede over de plaatsing van kruisraket ten en de gevolgen daarvan. De bijeenkomst begint woensdag 2 mei om 9.30 uur in Het Zuider baken aan de De La Palamstraat. Vrouwenkaffee Trui in Middel burg biedt vrouwen en kinderen een maaltijd aan, die donderdag 26 april om 18.00 uur wordt ge serveerd in 't Pand. Kerksteeg 5, in Middelburg. Vooraf aanmel den (01180-15687) is vereist. Kinderen en jongeren kunnen vanmiddag (woensdag) en don derdag 26 april vanaf 14.00 uur deelnemen aan de open dagen van de Tafeltennisvereniging Sint-Laurcns. Senioren vanaf 16 jaar worden vanavond (woens dag) en donderdag 26 april vanaf 20.00 uur verwacht in het clubge bouw aan de Ooststraat 2A in Middelburg. Kinderen van 8 lot 15 jaar kunnen inschrijven voor het Paastoernooi. dat vrijdag om 14.00 uur begint. Opgave voor het paastoernooi bij 01180-28540. Met een kennismakingsochtend gaat woensdag 9 mei om half tien het steunpunt voorouderen in Het Kruispunt. Mortierestraat 1 in Middelburg officieel van start. Ouderen kunnen bij het steun punt terecht voor informatie, ad vies en voor praktische hulp van vrijwilligers in de wijken 't Zand en Stromenwijk. Een boekwerkje over de functie van het steunpunt is of wordt uitgereikt aan alle ou deren in deze wijken. Informatie: 01180-27537. Het programma voor koningin nedag in Serooskerke ziet er zó' uit: 8.00 uur klokgelui en bazuin geschal. 10.00 uur spelletjes voor de kleuters in De Zandput, 10.00 eierzoektocht voor kinderen 6 tot 9 jaar vanaf de Zandput. 10.15 Rebus zoeken voor kinderen 10 tot 13 jaar vanaf de Zandput. 13.15 rondgang EMM door het dorp vanaf hel verenigingsge bouw. 14.00 aanvang middagpro gramma in De Zandput, onder meer gekostumeerd voetbal vanaf 16 jaar en volksspelen voor alle leeftijden, 20.30 Oranjefeest in De Zandput met Delta Trio uit Yer- seke. Kinderkleding kan worden ge kocht en verkocht tijdens de kin derkledingbeurs, die 'Schelde- buurt' zaterdag 28 april vanaf half tien 's morgens houdt in zijn ge bouw aan de Glacisstraat 97 in Vlissingen. In het kader van koninginnedag houdt het wijkcentrum Open Hof 'aan de Alexander Gogelweg in Vlissingen maandag 30 april een filmvoorstelling voor de kinderen van 8 lot 12 jaar en een poppen- kastvoorstelling van kinderen van 4 tot 7 jaar. Beide voorstellingen beginnen om half elf's morgens. De koninginncdagviering wordt in Sint-Laurens georganiseerd door de plaatselijke Oranjevere niging. Het feest wordt ingeluid door een draaiorgel dat vanaf twaalf uur een rondgang door het dorp maarkt. Vanaf één uurspcelt het orgel op de Warande waar vanaf die tijd ook de kinderspelen beginnen. Daarna worden er van af drie uur spelen gehouden voor alle inwoners van Sint-Laurens met onder andere boomstamwer- pen en paalklimmen. Om vijf uur start de traditionele preslatieloop die in samenwerking met Dyna mo '70 wordt gehouden. De af standen zijn 2200 of 5200 meter. In dc avonduren wordt hel ko- riinginnefeest besloten met een feestavond in het wijkgebouw met gelegenheid om te dansen. Kinderen met versierde steppen en fietsen worden op koninginne dag (maandag 3*0 april) om 9.15 uur verwacht bij het club- en buurthuis Scheldebuurt aan de Glacisstraat 97 in Vlissingen. Om half tien vertrekken de versierde tweewielers in optocht naar het Van Nispenplein. Oranje Nassau gaat in de stoet voorop. Vanaf tien uur worden kinderspelen gehou den. Ook staat het oplaten van ballonnen en gekostumeerd voet bal, voor volwassenen op het pro gramma. Rond het kunstwerk dat de ge meente Vlissingen wil plaatsen op de hoek Coosje Buskenstraat Boulevard Bankert is enige com motie ontstaan. Een der flatbewo ners, de heer J.C. Lagendijk, aan de Coosje Buskenstraat heeft tegen de verleende bouwvergun ning beroep aangetekend bij gede puteerde staten van Zeeland. Volgens Lagendijk past het te bouwen monument (een stalen naald of obelisk) niet in de omge ving. Naar zijn oordeel - en hij zegt namens de meerderheid van de bewoners te spreken- zou een standbeeld van Frans Naerebout beter op zijn plaats zijn op de verfraaide boulevards in de Scheldestad. Als tweede alterna tief heeft hij de gemeente voor gesteld de Vissersvrouw van de Vlissingse kunstenaar Herman Bisschop voor zijn flat neer te zet ten. De naald zou volgens hem meer tot haar recht komen in een open vlakte, bijvoorbeeld nabij het windorgel. Ter afronding van de herstel en verfraaiingswerkzaamheden bouwt de gemeente Vlissingen op de boulevard s een aantal kunst werken. Voor de flat van Lagen dijk zou in dat kader een achttien meter hoge roestvrijstalen naald worden geplaatst, ontworpen door de Amsterdammer André Volten. De punt van de naald steekt uit boven de flat. De heer Lagendijk vreest onder meer dat het uitzicht wordt be lemmerd. Ook denkt hij dat er bij een 'bepaalde windkracht' ge luidsoverlast ontstaat en hij heeft er angst voor dat dc achttien meter hoge kolos op den duur door ge luidstrillingen gaat omvallen. "Het belangrijkste echter", zo meent de heer Lagendijk, "is dat het kostbare kunstwerk niet tot zijn recht komt". Tijdens de inspraakprocedure heeft Lagendijk deze argumenten op een rijtje gezet voor de ge meente Vlissingen. Wethouders Daan Bruinooge van onder meer cultuur oordeelde echter dat de klachten 'niet ter zake doende' waren. Niettemin hoopt de klager, dat de gemeente op tijd inziet niet op het juiste spoor te zitten en alsnog een enquête onder de be woners gaat houden. Het omstreden kunstwerk wordt geplaatst in een betonfundering. Aan de achterzijde is de naald af gedekt met plexiglas. Aan de on derkant wordt verlichting aange bracht. De gemeente heeft de omwonenden begin februari van haar voornemen om het kunst werk van Volten op die plaats neer te zetten geïnformeerd. Al leen de heer Lagendijk protes teerde. Het omstreden kunstwerk, een fotomontage.

de Faam | 1984 | | pagina 6