Gepromoveerde Emmers feestten op de toekomst 'Jaren achtereen het vlaggeschip in Zeeland' lat HET WEEKBLAD VOOR WALCHEREN HELMO 10% VERKIEZING MR EN MRS ZEELAND BODYBUILDING IN MIDDELBURG LADA& m Zomerpostzegels te koop in Vlissingen en Middelburg MODE VOOR JONGE MENSEN! FASHION autobedrijf Gastoptreden voordeel! Supporter Pupillen Wat te melden? BEL 01180-27651 Toestel 54 of Postbus 5017 4330 KA Middelburg Woensdag 28 maart 1984 86e jaargang no. 13 oplage 21.700. wekelijks gratis huis aan huis op geheel walcheren in combinatie met de vlissinyer. totale oplage 44.400. uitgave pro vinciale zeeuwse courant b.v. administratie/advertenties: markt 51postbus 5017. 4330 ka middelburg. 01180-27651, privé: h. schrama, 01180-13585. redaktie: ad hanneman. 01180-27651toestel 54, In Vlissingen en Middelburg zijn weer zomerpostzegels te koop. De beide plaatselijke comitees (Co mité voor de Zomerpostzegels) beginnen hun aktie op dinsdag 3 april. Het onderwerp op deze 45ste serie zegels is 'weidevogels'. Be halve de vier vertrouwde zegels zal de PTT dit jaar ook postzegel (automaten)bockjes uitgeven met twee zegels van zeventig cent 30) en twee zegels van vijftig cent 20). Het plaatselijk comi- tee per provincie dat de meeste boekjes verkoopt, krijgt 2000 gul den. Het comitee mag zelf een in stelling aanwijzen waaraan het geld wordt uitgereikt. De verdeling van de opbrengsten is: veertig procent voor landelijke projecten, vijftig procent voor plaatselijke en regionale projecten en tien procent voor projecten op de Nederlandse Antillen. Bij de verdeling is de helft bestemd voor projecten op cultureel gebied en de andere helft is voor hel maat schappelijk welzijn en volksge zondheid. Het onderwerp staal los van de besteding. Behalve postzegels verkopen de comitees ook nog prentbriefkaar ten en wenskaarten. De totale op brengst in 1983 bedroeg 3.5 mil joen gulden, een half miljoen minder dan in 1982. De verkooppunten in Middelburg zijn: postkantoor Lange Noord- straat van 3 tot en met 6 april van 9.45 tot 17 uur en van 9 tot en met 20 april van 9.45 tot 12 uur en 13.45 tot 16 uur. Elke donderdag van 9.45 tot 17 uur. Bovendien wordt er nog een verkoop gehou den voor de Rabobank- aan de Langeviele van 3 tot en met 6 april tussen 10 en 16 uur. In Vlissingen vindt de verkoop plaats in het postkantoor aan het Stadhuisplein te Vlissingen. Op 3 april zijn er zegels te koop tussen 8.30 en 16 uur en van 4 tot en met 20 april tussen 8.30 en 12 uur. Op de vrijdagen 6 en 13 april houdt hel comité ook koopavond tussen zeven en half negen. Op de zater dagen 7 en 14 april worden ook zegels in de Miro verkocht tussen 11 en 1:6 uur. Gemeente en provincie ge ven weer uitvoerig infor matie op hun voorlich tingspagina's. Een uiterst uitgebreide weekkalender in de vorm van film en podiumnieuws, waarbij Jan Smcekers weer een interessant kinderboek belicht. De Citroen Visa is nu ook met een diesel te koop. Op onze autopagina meer daarover. VRAGEN BIJ KABEL Binnenkort kan iedereen Progressief Middelburg (PM) en het Woonlastenkomitee in die stad gaan fel oppositie voeren tegen de kabel. Volgens beide organisaties worden de bewoners gemanipuleerd en goochelen de voorstanders zodanig met cijfers, dat de werkelijkheid wordt verdoezeld. Ook kan het Zeeuwse bedrijfsleven nauwelijks profiteren van de uitbreiding van zenders op radio en tv in de huiskamers. Hoogguit tien mensen houder er een baan aan over, aldus Nico van Munster en Derk Blom van Progressief Middelburg en Simon Wondergem van bet Woonlastenkomitee. Bij de noodzaak van een kabel worden al evenzeer levensgrote vraagtekens gezet. En dan zijn er nog de kosten. Zijn die maximaal vijftien gulden, of kan deze maandelijkse prijs zelfs oplopen tot rond twintig gulden? Simon Wondergem. die zegt ook namens uitkeringsgerechtigden te spreken, becijfert dat er rond de zesduizend Middelburgers niet een of andere uitkering, naar ver wachting om financiële redenen geen gebruik van de kabel kunnen maken. Volgens de PZEM gaat de kabel per aansluiting om en nabij de vijftien gulden kosten, maar daarbovenop komen nog allerlei kosten zoals auteursrechten en overname van bestaande anten- Zaterdagmiddag 31 maart worden in bet Zuiderbaken in Middelburg de Zeeuwse kampioenschappen bodybuilding gehouden. Aan deze Mrs. en Mr. Zeeland -verkiezing' doen 38 sportlieden uit heel Zee land mee (zeven dames en 31 he ren). Ook de winnaars van vorig jaar - toen het kampioenschap in Hulst werd gehouden - zijn van de partij. Bij de dames is dat Tina Kats van Samson Health Centre uit Vlis singen en Mr. Zeeland Armand van de Berg van Adonis uit Axel. De kampioenen zullen echt ge duchte tegenstand ondervinden van hun medestanders die zich al weer lange tijd hebben voorbereid op dit jaarlijkse gebeuren, dat nu voor de derde keer wordt gehou den. De twee voorgaande jaren werden de wedstrijden in Hulst gehouden. Maar dit jaar dreigde het evene ment in het water te vallen in die plaats. Daarom besloten drie Walcherse sportscholen (Samson Health Centre en Radori Jigo uit Vlissingen en de VCV uit Mid delburg) het gebeuren van 'over water' naar Middelburg te halen. De belangstelling voor de wed strijden is groot, zowel van deel nemers als van bezoekers. Vorig jaar bekampten 'slechts' 29 deel nemers elkaar om de hoogste eer: de Mrs. en Mr.-titel. Hel aantal plaatsen is ook bijna uitverkocht. Organisator Hedwig Samson heeft echter nog een aantal kaar ten beschikbaar gehouden om aan de zaal te verkopen, maar het grootste deel van het publiek zal toch uit 'kenners' bestaan. De organisatoren hebben echter nog een extra attractie naar Mid delburg gehaald. Als intermezzo van het Zeeuws bodybuilding-ge beuren komen de nationale en Eu ropese toppers, Erica Mes en Ber ry de Mey een gastoptreden ver zorgen Zij zullen hun Zeeuwse Erica Mes in een gracieuze pose. fans laten zien wat er met een re gelmatige training van de spieren allemaal aan het lichaam kan worden veranderd en verbeterd. De Zeeuwse bodybuildingskampioen- schappen, aanstaande zaterdag in het Zuiderbaken in Middelburg- Zuid. beginnen 's middags om één uur en duren tot ongeveer lialfzes. zijn eigen /schotel kopen nesystemen. "In Tholen betalen de aangeslotenen al 18.50 per maand Elk jaar komt daar z*es procent bij. En we weten dat de lonen niet stijgen en de uitkerin gen zelfs dalen", constateert Wondergem. Als het aan PM ligt komt er in Middelburg geen kabel onder de voorwaarden zoals het gemeente bestuur die voor ogen heeft. Lan delijke nota's en onderzoeken to nen volgens van Munster en Blom aan dat de kabel geen enkel sou laas biedt aan de gebruikers, ln- tomart constateerde in een en- quete dat slechts vier procent kijkt naar buitenlandse zenders, die voor de kabel niet ontvangen konden worden. In dat onderzoek - overigens in opdracht van Buma en Stemra - kwam verder vast te staan dat de buitenlandse zenders pas worden ingeschakeld als Ne derland of België niets meer heb ben te melden. Uit een onderzoek van het dagblad de Stem in Bra bant werden soortgelijke conclu sies getrokken. Waarom dan een kabel, zo vraagt hel drietal Mid delburgse vertegenwoordigers zich af. Voor de Zeeuwse gemeenten (Middelburg. Vlissingen. Goes. Terneuzen) geldt de PZEM- dochter Zekatel als de belang rijkste kandidaat Om de kabel in de grond te stoppen en te beheren. Daarnaast is ook het PTT-bed rijf Casema aan te merken als gega digde. Opvallend is - en dat geldt ook in de wandelgangen - dat particuliere bedrijven dood ge zwegen worden. Niettemin duikt zo hier en daar nog wel eens een offerte boven water. De Vlissingse ondernemers met ambities in de kabelaanleg zijn dan weliswaar - aldus Blom. Van Munster en Wondergem - niet geheel serieus te nemén kabelexploitanten, maar wat te denken van Philips. Ten burele van Zeeuwse wethouders ligt - waarschijnlijk angstvallig onder dikke stapels post verbor gen - een aanbieding van deze Nederlandse electronicareus om een kabel te leggen en te exploi teren. waarvoor de aangeslotenen niet meer dan dertien gulden per maand dienen te betalen. En net als bij de PZEM geldt deze aan bieding uitsluitend voor huizen in de bebouwde kom. weet Derk Blom. De voorstanders van de kabel kunnen lyrisch worden als ze de (_EX. uitbreiding van de mogelijkheden voor de gebruiker opsommen. Genoemd worden: abonnee-tv, lokale radio en tv. en educatieve omroep. Gesteund door uitspra ken van de Middelburgse wet houders Henk Gillissen, menen Van Munster en Blom dat deze voorlichting meer te maken heeft met stroopsmeerderij. dan objec tieve informatie. "Abonnee-tv is een gunst voor de rijken, en wat betreft de lokale radio en tv is voor wat Zeeland betreft een taak weggelegd voor Omroep Zeeland, die op niet al te lange termijn via de ether de Zeeuwse huiskamers binnenkomt. Zeeland is klein en Gillissen heeft duidelijk gemaakt dat de kabel een zaak is van het vrije marktmechanisme. En daar is geen plaats voor geld kostende educatieve of lokale omroep", verwacht Blom. Een ander zwaarwegend argu ment om de kabel buiten de Zeeuwse grond te houden is vol gens Van Munster het feil. dat op zeer korte termijn huisschotels kunnen worden ekocht voor een prijs die acceptabel is. Het dag blad Trouw berichtte in januari over de Britse 'electronische goo chelaar" Clive Sinclair. De En gelsman - al vaker een toonbeeld van vernuft met condensors en draadjes - presenteerde een huis parabool voor ongeveer 440 gul den. "Stel je die kosten tegenover de prijs die de PZEM vraagt, dan zullen velen zich eerder een huis parabool aanschaffen en wordt de kabel voor anderen een onbetaal bare aangelegenheid. Hoe minder mensen er gebruik van maken, hoe duurder d£ exploitatie. En dan leggen we nu een kabel aan die in de toekost geen enkele ge bruikswaarde heeft. Ook de ver gelijkbare draadomroeps is jaren geleden verdwenen". Nico van Munster waarschuwt vervolgens dat het gemeentebes tuur de verantwoordelijkheid moet nemen om de mensen niet op te zadelen met een peperduur apparaat. "Ze willen als machti gingshouder over de kabel waken en als zodanig hebben ze een ve rantwoordelijkheid tegenover de burgers". Derk Blom. ook gemeenteraadslid namens PM, acht het noodzake lijk dal de raad (hel bestuur dus) de talrijke argumenten voor en tegen zwaar moet wegen alvorens een besluit te nemen. Dat neemt niet weg", zo voegt Simon Won dergem daar aan toe. dat wij ons nu al zullen beraden op actiemo- dellen om de kabel-tv tegen te houden". En hij wijst naar de di verse mensen die tot op heden vopr enkele guldens per maand op een centrale antenne systeem zijn aangesloten en straks misschien verplicht worden om hét drievou dige te betalen Lange Delft 61 MIDDELBURG betalen voor n Komplete 4-deurs gezinsauto i Showroom: Noordmonsterweg 4, Middelburg, 01 1 80-3681 5 Servicefiliaal: Gildeyveg 33, Vlissingen, 01 184-18851 Voorzitter Jelle van Dijk was waarneembaar zenuwachtig toen hij zijn 'met blijdschap geven wij kennis' uitsprak. Maar liefst twee teams, het eerste heren(kampioen) en het eerste dames, promoveer den van de tweede naar de eerste divisie in de landelijke handbal- competitie. En menigeen op de re ceptie afgelopen zaterdag grinnik te alvast bij het vooruitzich, 'EMM op zijn retour naar de top', de eredivisie waar de heren - toen nog op het veld - héél lang geleden speelde, en de dames tot voor zo'n vijftien jaar nog vertoefde. Dc feestrede van de voorzitter volgend: "Jaren achtereen is EMM het vlaggeschip van het Zeeuws handbal geweest. Dal is op zich prachtig voor een vereni ging, maar hel betekent tege lijkertijd dal de overige vereni gingen in een mindere positie r' V-:,' voor alle «keuken- prinsen -prinsessen) |J, J op alle pannen Vjü?' uit het assortiment SIGG SAVOY! g»SS .SAVOY verkeren, en dat is natuurlijk voor het Zeeuwse handbal geen goede zaak". Van Dijk voegde daar ech ter onmiddellijk aan toe dat "Delta Sport uit Zierikzee ons volgt". Hij had er alle vertrouwen in dat ook de overige Zeeuwse handbalclubs zich in het spoor van de Middelburgse kampioens- ploegen de hoogte in zouden wer ken. Nu is een kampioenschap of pro motie één zaak. Op het bereikte niveau blijven, is weer een andere. Herencoach Cees de Ridder ver wacht voor zijn ploeg geen pro blemen in de eerste divisie. Hij heeft er jaren naar toe gewerkt en al enkele keren ontglipte de prooi die promotie heet maar nipt aan de gretige handbalhandcn van de Emmers. "We hebben ons verze kerd van talent in de afgelopen tijd. In principe is de ploeg nog in de opbouw. Nu verwacht ik niet dat we meteen naar de eredivisie zullen doorstoten, maar ik zie voor de toekomst niets dan licht puntjes". straalt De Ridder. Anders ligt dat bij de dames. Toen de 26-jarige coach Leon Luyster- burg in april vorig jaar dit los bandige ploegje van Kees van Ginderen overnam, voorzag hij niets anders dan ellende. Een eer ste team moet presteren, zo rede neerde Luysterburg. Er komen beta bnde toeschouwers, en die hebben recht op prestatiehandbal. Na de eerste oefenwedstrijden schudde de jonge Brabantse oe- fenmeester meewarig het hoofd. Er zit talent, maar die meiden willen niet. Ze zijn te amateuris tisch. Hij voorspelde dan ook aan iedereen die het wilde horen dat er eerder een degradatie, dan een promotie inzat. Maar die onwillige meiden ve randerde langzaam van houding. Lange tijd zag het er zelfs naar uit dal de titel behaald zou worden. Op één der laatste speeldagen glipte die feitelijk uit handen. De promotie naar de eerste divisie werd middels een tweede plaats wél binnengehaald. "We zullen er in dc voorbereidingsperiode aan moeten werken om ons in de eer ste divisie nog volwassener op de wedstrijden te storten", meent Luysterburg. En hoopvol gestemd vervolgt hij: "Ook is er na vorig jaar meer talent lot ontwikkeling gekomen, dal in de toekomst het tweede team gaat vormen. Kees van Ginderen heeft zich over die jeugd ontfermd. Kortom: de toe komst is rooskleurig". SERVICE KWALITEIT GARAN1 LANGE DELFT 50 MIDDELBURG 01180 13221 Ma (te Vos, een trouwe supportsier. met man. dochter Irma en zoon Rob. Vreugde om de promotie van het heren- en damesteam. (Foto Ruben O reel). Ook de pupillen behaalden een fraai kampioenschap onder leiding van trainer tluib van Pamelen (afweëig wegend öiekte) en coach Herman Heffelaar (links op de foto!. Een kroon vorige week op de kampioensre ceptie. (Foto Ruben Oreel). Tussen de talrijke gasten vorige week zaterdag in het nog naar nieuw en verf ruikende clubhuis aan de Nadorslweg, straalde één van de meest furieuze EMM-sup- porters boven alles uit: de 58- jarige mevrouw ('ma') dc Vos. "Ik ben er sinds I966 bijna elke wed strijd bij geweest", kraaide ze. "Ik heb de enorme terugval van vooral de dames meegemaakt. Logisch dus dal ik nu enorm blij ben. Tenslotte speelt mijn dochter al enorm lang in het eerste van EMM en tot het vorige seizoen speelde mijn zoon in het eerste herenteam. Hij is vanwege een rugblessure afgehaakt". Eigenlijk verdient een club als EMM meer vaste supporters, op pert Ma Vos. Supporters, die net als zij met hart en ziel de wed strijden volgen en aanmoedigen als de ploeg door de diepte van de 'put' wordt opgeslokt. En over haar - bijna - legendarische gillet jes tijdens de wedstrijd zegt ze: "Soms voel ik hel. Ik ga dan ge woon roepen. Soms zelfs zonder dat ik het wil". Terwijl zaterdagavond de feest stemming er steeds meer in kwam - en EMM kan feesten - volgde er nog een opwindende mededeling voor de vereniging. De jongens pupillen meldden dal ze het ge presteerd hadden om behalve kampioen van Zeeland ook nog in een toernooi die dag kampioen te worden van de regio. Daarin ko men uit: Oost- en Weslbrabant, Rotterdam en Zeeland. Je zag Cees de Ridder al met een verge noegde grijns een opstelling voor de toekomst maken. Vlissingen tel. 01 1 84-1 4081 Goes tel 01100-1 61 59

de Faam | 1984 | | pagina 1