Jongeren en alcoholgebruik ÜZEE de Faam - de Vlissinger UW WEEKBLAD axel DUIMELOT PRIJS-JAGERS ANDVIK Cf Cinex~ isó~dakeiementm en de instanties LINEX vergunningen hoechst en gemeente vlissingen DE JAGER IJZERHANDEL Onderzoek stoombootdiensten Overleg welzijn slechts 'n uurtje rijden Duimelot is TWEE KEER zo groot!! Woensdag 21 maart 1984 Uitgangspunten Onderzoeksterrein Rapportage Kosten Onderzoek in Limburg en Rotterdam heeft aan het licht ge bracht dat twintig procent van de jongeren problemen heeft met alcohol. Aangenomen kan worden dat in de Zeeuwse situatie met dezelfde uitkomst rekening moet worden ge houden. Consultatiebureau Oorzaken Gelegenheden Politie Beleidsplan Oosterschelde Rapport Conclusies COMMISSIES Onderwijs Emancipatie L-A provinciale griffie (pot sinds 1907) r STOOMSTRIJK IJZERS EN EEN VEILIGHEIDS CASSETTE h,.7~ 'fi allej voot Professionele snoeischaar ACHTER DE HOUTTUINEN 12 MIDDELBURG TEL (01 ISO) 3 3011 ijzerwaren - bouwbeslag - gereedschappen bouwelementen bet linex Verkoop 0//46/657 ABDIJ Gedeputeerde staten vragen provinciale staten een krediet van vijf ton beschikbaar te stellen voor een organisatieonderzoek bij de provinciale stoombootdiensten. Gedeputeerde staten en minister drs. N. Smit-Kroes van verkeer en waterstaat hebben in februari af gesproken dat een onderzoek zal worden ingesteld naar de doel matigheid in de organisatie van de provinciale stoombootdien sten. De uitkomsten van het on derzoek zijn van belang bij de fi nanciering van de veerdienst. De kosten van de dienst zijn voor re kening van het rijk en de provin cie, maar er is verschil van inzicht in de mate van deelneming door het rijk. Om daaruit te komen, is besloten tot het doelmatigheids onderzoek. Gs schrijven in hun voorstel aan de staten dat bij het onderzoek als uitgangspunten dienen dat: de provinciale stoombootdien sten een provinciale dienst is; dit houdt in dat de bestuurlijke en ambtelijke status ongewij zigd blijven, wat vooral voor de rechtpositie van het personeel van belang is. 0 de huidige dienstverlening maatgevend is, evenals de huidige dienstregeling; het aantal schepen dat de dienst nu in de vaart heeft maatgevend is; de nog te bou wen dubbeldekker moet bij dit bestand worden gerekend. gs, richten op de hoofdlijnen van de bedrijfsorganisatie en de be drijfsvoering, inclusief de forma tie. Als daartoe aanleiding is, moet op onderdelen nader onder zoek worden gedaan, waarbij eventueel gebruik kan worden gemaakt van externe adviseurs. Die nadere onderzoeken zullen aanzienlijk gedetailleerder zijn dan het onderzoek op hoofdlijnen. Gs schrijven de staten van plan te zijn de onderzoeksopdracht te verlenen aan het bureau Beren schot. De rapportage over de hoofdlijnen van de organisatie willen gs uiter lijk augustis 1984 tot hun be schikking hebben. Mocht blijken dat het resultaat aanleiding geeft tot nader onderzoek, dan moeten de uitkomsten van dat nadere on derzoek in het najaar bekend zijn. De rapportage wordt onder ver antwoordelijkheid van het onder zoeksbureau uitgebracht aan gs. De ambtelijke werkgroep provin ciale stoombootdiensten zal daar na worden verzocht commentaar te leveren. Onderzoeksresultaten en commentaar zullen aan gs en de minister van verkeer en water staat worden aangeboden. Zoals gezegd, worden de kosten van het onderzoek begroot op 500.000,— De btw is hierbij inbegrepen. De post wordt ten laste van de begroting van de PSD gebracht. Provinciale staten beslissen op 6 april over de kredietverlening. DE FAAM IEUWS Aanstaande vrijdag begint het jaarlijkse overleg tussen de gemeenten en de provincie over het welzijnsbeleid. Tot nu toe was het gebruikelijk ieder halfjaar van gedachten te wisselen, maar de frequentie is terug gebracht tot een keer per jaar. De Zeeuwsch-Vlaamse gemeenten zijn het eerst aan de beurt. Vrijdag om kwart over tien komen vertegenwoordigers van de provincie en de gemeenten uit de regio samen in het stadhuis van Oostburg, terwijl de Oost Zeeuwsch-Vlaamse gemeenten de provinciale vertegenwoordigers om half drie treffen in het stadhuis van Temeuzen. Besproken worden de procedure die voor het provinciale welzijnsbeleid moet worden gevoerd en de resultaten die het bezoek van minister Brinkman van welzijn, volksgezondheid en cultuur in februari aan Zee land heeft opgeleverd. Het provinciale sportbeleid, gebundeld in een vorige week verschenen nota en een rapportage over het welzijnsexperiment in Zeeland staan ook op de agenda, terwijl op verzoek van de gemeente Axel zal worden gepraat over de volwasseneneducatie. Volgende week buigen de Walcherse gemeenten zich over de agenda en wel op 28 maart, 10.00 uur, in het provinciehuis. Vrijdag 30 maart staat het welzijn centraal in de Prins van Oranje te Goes voor de Bevelanden en Tholen; begonnen wordt om 10.15 uur. Die middag om 14.30 uur treffen vertegenwoordigers van de gemeen ten op Schouwen- Duiveland en St Philipsland de provincie in het stad huis van Zierikzee. Het onderzoek moet zich, volgens Alle bijeenkomsten zijn openbaar. De laatste 30 jaar is het alcohol- verbruik onder jongeren vervier voudigd. De eerste kennismaking met het geestrijke vocht gebeurt doorgaans op 13- a 14-jarige leeftijd. Van alle 13-jarige scho lieren zegt 40 procent alcohol te gebruiken en als de scholieren 1 5 zijn is dat percentage tot 70 op gelopen. Deze informatie staat in het ver slag studiedag Jongeren en Alco hol, dat is uitgebracht door de Zeeuwse jeugdraad en het Zeeuws consultatiebureau voor alcohol en drugs. De studiedag werd november vorig jaar in Goes gehouden. Maatschappelijk werker L.P.J. Blommaert van het Zeeuws con sultatiebureau voor alcohol en drugs constateerde tijdens de studiedag dat jongeren uit zichzelf niet of nauwelijks de hulp van het bureau inroepen. Meestal zijn zij verwezen door de ouders of door de werkgever of na een proces verbaal na het rijden onder in vloed van alcohol. Uitzondering is dat de jongeren via het algemeen maatschappelijk werk of de raad voor de kinderbescherming bij het consultatiebureau uitkomen. Door alle inleidingen en discus sies van de studiedag heen kwam als oorzaak van het (te) vele alco holgebruik naar voren het gebrek aan een positieve toekomstvisie bij de jongeren, dat vooral wordt bepaald door de situatie op de ar beidsmarkt. Het hebben van werk wordt in het algemeen gezien als een belangrijke levensvervulling en als die factor wegvalt, komen problemen als besteding van vrije tijd, het niet voor vol aangezien worden als je werkloos bent ge- volgt door verdringing van die onlustgevoelens - in dit geval via alcohol. Jongerenwerker M. Leenman van De Piek in Vlissingen zei hierover tijdens de studiedag dat de ge meenten wanbeleid kan worden verweten als zij de activiteiten van b.v. de centra laten afhangen van de baromzet. Vanuit de horecawereld werd door café-eigenaar A.J. van de Woestijne gepleit voor het aanle ren van sociaal psychologische vaardigheden. In de horeca-oplei- dingen zou hieraan aandacht moeten worden besteed. Op schoolfeestjes en klasse avonden worden ook alcoholpro blemen ondervonden. In een dis cussiegroep werd duidelijk dat er moeilijk een lijn te trekken is. Als een alcoholverbod wordt inge steld vertrekt een aantal leerlingen rond negen uur om elders zijn heil te zoeken. Als wens kwam naar voren dat alle scholen in de om geving dezelfde gedragslijn zou den volgen, maar in de praktijk blijken afspraken hierover moeilijk te maken. De ambtenaar voorkoming mis drijven J.M. Hamelink van de rijkspolitie zei dat onderzoek in Zeeland heeft aangetoond dat, Aan de voortgangs- en evaluatie rapportage 1 983 over de Ooster schelde is een informatieblad ge wijd. Het dagelijks bestuur van de stuurgroep Oosterschelde con cludeert in het rapport dat de ont wikkelingen in en rond de Oos terschelde in grote lijnen over eenkomen met het beleidsplan dat in 1982 is vastgesteld. On derwerpen die in het informatie blad aan de orde komen, zijn de kokkelvisserij, watersport, plank- zeilen, duiksport, pieren spitten en de toetsing van recreatiepro jecten aan het beleidsplan. Het informatieblad is gratis verkrijg baar bij het bureau voorlichting. Sint Pieterstraat 42, 4331 EW Middelburg, tel. 01 180-31395. Het voortgangsrapport zelf is voor ƒ5,— te koop bij het bureau re creatie van de provincie aan het zelfde adres, tel. 01 180-31493. Voor wie het rapport alleen maar wil inzien is er de mogelijkheid dit te doen in het provinciehuis en bij de gemeentehuizen van de Oos- terscheldegemeenten. hoe meer geld jongeren hebben, hoe meer ze ook vaak gaan drin ken, De politie heeft er moeite mee dat de hulpverleningsinstan ties juist in de weekeinden en 's nachts niet bereikbaar zijn. Het verslag van de studiedag jon geren en alcohol is verkrijgbaar bij de Zeeuwse jeugdraad, de heer drs. J.F.C.J. Hundscheid, Dam 31, Middelburg, tel. 01180-33024. De conclusies van de studiedag waren, dat vanuit de problematiek van de jongeren gewerkt moet worden. Eén van de deelnemers constateerde dat de jongeren zelf niet bij de studiedag waren uitge nodigd en dat hierin al een funda mentele fout zit. Bij de aanpak moeten als gegevens dienen de arbeidsmarkt, het algemeen aan vaarde gebruik van alcohol (het sociaal drinken) en het leren van vaardigheden om goed met alco hol om te gaan. Ook werd duidelijk dat nog veel onderzoek nodig is, want nu wordt nog teveel aan vooronderstellingen uitgegaan. Donderdag 29 maart, 14.00 uur vergadert de provinciale onder wijsraad. Besproken worden de deelnota's "basiseducatie/ele mentaire educatie en "kadervor ming/deskundigheidsbevorde ring". Verder staat op de agenda een aanvraag van gs voor een Zeeuws informatieproject. Dit verzoek is gebaseerd op een kort geleden verschenen stimulerings plan van diverse ministeries. In Zeeland zouden de Zeeuwse bi bliotheek en het (algemeen vor mend) onderwijs er in moeten deelnemen. De raad spreekt zich verder uit over de ontwikkelingen in het hoger beroepsonderwijs, waaronder het Studiecentrum Open Universiteit Zeeland: de no ta lerarenopleiding technisch be roepsonderwijs en de vaststelling van de begroting 1985 van de onderwijsraad. De provinciale emancipatiecom missie bespreekt in haar vergade ring van 29 maart. 14.00 uur, het onderzoek naar carrièreverloop van vrouwen bij de provinciale griffie en de toekenningen van emancipatiesubsidies. De nota's "provinciaal sportbeleid" en "uitgangspunten provinciaal emancipatiebeleid" staan even eens ter discussie. De vergaderingen zijn zoals ge woonlijk openbaar. De onderwijs raad vergadert in het statencom- plex. Abdij 1 1 in Middelburg en de emancipatiecommissie in het provinciehuis, Sint Pieterstraat 42 ook in Middelburg WM Abdijnieuws is de informatierubriek van de provincie Zeeland. Redactie: bureau voorlichting. Sint Pieterstraat 42, 4331 EW Middelburg, telefoon 01180-31392 of 31402 Gedeputeerde Staten van Zeeland maken op grond van de artikel 31 van de Wet al gemene bepalingen milieuhygiëne het volgende bekend. Aanvragen I. Hoechst Holland N.V. te Vlissingen heeft bij hen op 12 december 1983 een aan vraag om vergunning ingevolge de Hinderwet ingediend voor het uitbreiden en wijzigen van een chemische fabriek op een perceel aan de Europaweg te Vlissin- gen-Oost, kadastraal bekend gemeente Vlissingen, sectie M, nos. 526, 559, 576 en 609. Het betreft het bijplaatsen van enkele vaten en het aanpassen van leidingen in de installatie voor het filtreren van fosfor met behulp van actieve kool (P-wit filtratie) in de fosforfabriek. II. Hoechst Holland N.V. te Vlissingen heeft bij hen op 16 december 1983 een aan vraag om vergunning ingevolge de Wet geluidhinder ingediend voor het uitbrei den en wijzigen van een chemische fabriek op een perceel aan de Europaweg te Vlissingen-Oost, kadastraal bekend gemeente Vlissingen, sectie M. nos. 526, 559, 576 en 609. Het betreft de bouw van een installatie in het slurrystation waarin zogenaamde Cottrell-slurry met behulp van een filter van vocht ontdaan wordt en de vrijko mende filterkoek vervolgens in een calcineeroven behandeld wordt (ontzinkings- installatie). III. De gemeente Vlissingen heeft bij hen op 2 december 1983 een aanvraag om ver gunning ingevolge de Hinderwet ingediend voor het uitbreiden en wijzigen van een brandweerkazerne met een ondergrondse opslag voor dieselolie van 5.000 li ter met aftapinrichting. De inrichting is gelegen op een perceel aan de Van Dishoeckstraat 131 te Vlissin gen, kadastraal bekend gemeente Vlissingen, sectie A, nos. 3798, 3799 en 5122. Ter inzage Na het volgen van de vereiste procedures hebben Gedeputeerde Staten besloten de gevraagde vergunningen te verlenen onder voorschriften ter voorkoming of beperking van qevaar. schade of hinder buiten de inrichtina (voor wat betreft I en III) en ter voor koming of beperking van geluidhinder (voor wat betreft II). De aanvragen, de vergun ningen en overige stukken liggen voor een ieder ter inzage van 22 maart 1984 tot en met 24 april 1984 op de volgende plaatsen en tijden: in het gemeentehuis van Vlissingen op werkdagen van 8.30-12.30 en van 13.30- 15.00 uur en iedere woensdagavond van 17.15-20.15 uur; op het bureau Milieuzaken van de provinciale griffie, St. Pieterstraat 42, Middelburg op werkdagen van 9-12 en van 14-16 uur. Beroep Vanaf 22 maart 1984 tot en met 24 april 1984 kan tegen voornoemde vergunningen be roep worden ingesteld bij de Kroon door de aanvrager, de betrokken adviseurs, dege nen die overeenkomstig artikel 20, 21, 22, 2e lid of 28, 1e lid onder c van bovenge noemde wet bezwaren hebben ingebracht of door enige andere belanghebbende die aantoont dat hij redelijkerwijs niet in staat is geweest overeenkomstig de hierboven ge noemde artikelen bezwaren in te brengen. De vergunningen worden op 25 april 1984 van kracht, tenzij overeenkomstig artikel 60a van de Wet op de Raad van State een verzoek tot schorsing dan wel tot het treffen van een voorlopige voorziening is gedaan. Eventuele beroepschriften moeten worden gericht aan Hare Majesteit de Koningin en moeten worden gezonden aan de Raad van State, Afdeling voor de geschillen van be stuur, Kneuterdijk 22, 2514 EN 's-Gravenhage. Een eventueel verzoek tot schorsing of een voorlopige voorziening moet worden ge richt aan de Voorzitter van de Afdeling voor de geschillen van bestuur van de Raad van State. Middelburg, 21 maart 1984. sint pieterstraat 42, postbus 60014330 la middelburg, tel. 01180-31011 'n uurtje rijden en u bent in de grootste en fijnste woninginrichting van de benelux met meubelen van wereldklasse aurora, artifort, allibert, brunati, bellarto, cassina, castelijn, castle- furn., chateaux d'ax, cidue, comfort, de sede, durlet, gelderland, giorgetti, hülsta, interlit, knoll, kartell, kil l-intern., lübke, koekoek, leolux, miller, montis, pas toe, poltrona-frau, pullman, saporiti, thonet, trüggel- mann, interlübke, enz. Het stoomstrijkijzer van Tefal, met het anti-kalk- staafje, is verder ontwik keld. De twee nieuwste mo dellen kunnen na gebruik gloeiendheet worden weg geborgen in een speciale, geheel afsluitbare cassette, de strijksafe. Drie jaar geleden kwam Tefal als eerste op de markt met stoomstrijkijzers die "uit de kraan drinken". De nieuwe modellen zijn geba seerd op hetzelfde ge bruiksgemak. Het anti- kalksiaatje is gebleven. De nieuwe strijkijzers zijn voorzien van een grotere vulopening. Het snoer is van de rechter- naar de linkerkant van het ijzer te verschuiven. Is de huisvrouw klaar met strij ken. dan kan ze het snoer door middel van speciale ribbel aan de achterkant van het ene model, of een uitschuifbare achterkant bij het ander, oprollen en met een clip vastzetten. De uit schuifbare achterkant vormt tevens een "plateau" dal, de stabiliteit van het strijkijzer verhoogd als het verticaal wordt neergezet. Dit nieuwe model kost J" 100.— (adviesprijs). De cassette 39,- Nu kunt U nog beter rondkijken en kiezen Bijv. uit onze nieuwe kollektie kinderwagens Burgpromenade 25, Middelburg, tel. 01 180-34252 no. P10-23 van 35.- NU 26.25 no. P5-23 van 52.50 NU 39.35 zolang de voorraad strekt Linex Iso-dakelementen voldoen aan alle eisen van de betreffende instanties. Dankzij een vergaande research en interne kwaliteitsbewaking. Méér zekerheid dan Linex biedt is dan ook amper mogelijk. Elk Linex produkt is gemerkt met een speciaal Attest-KOMO keur- en Certificaat stempel. Dan weet u dat u met geen enkele instantie problemen zult krijgen. Linex; vast en zeker. hoge geluidsisolatie brandveilige materialen handzame breedte (60,9 cm) op maat geleverd voorzien van 10 cm gootplank Ook .leverbaar(net multiplex drager en/of Emmabaari 79. poStbus 1. 4576 ZG Koewacht telefoon 01146-1657, fétex 55284

de Faam | 1984 | | pagina 13