Moltex De Prijsverbazende Gezinsdrogist mm ZP ADVERTEREN BIJ DE FAAM - DE VL/SSINGER ZIT U GOED F0T0- STRIP- VER- HAAL OVERZICHTSTENTOONSTELLING VAN FOTOGRAFIE IN ZEEUWS MUSEUM DF FAAM Woensdag 15 februari 1984 CYMBIDIUM, GROOTBLOEMIG ZELF ZUURKOOL MAKEN 2*> IK9 Moltex Maxi Luiers, groot pak 40 stuks 3?° ba) *tr 3?s iTUSAN Sffi! «Indroog Olvarit Blauw, potje 150 gram Molenaars Bord- klaar Rijstebloem of Tarwebloem, m per pak jlf^ Wattenstaafjes, pak 200 stuks Difrax Veiligheids fopspeen, 2 soorten, per stuk Jordan Junior Tandenborstel, per stuk Johnson's Babyzeep, pak 2 stuks a 90 gram Diverse Speeltjes, voor de kleintjes, per stuk vanaf Zwitsal Babyshampoo, flakon 200 ml. Batorocee Vruchten limonadesiroop, fles 0,5 liter Milupa Plastic Zuigfles, groot Wetties Duopak, met gratis houder! Almiron M2, blik 900 gram Middelburg, Lange Delft 13, Goes, Kolveniershof 34, (naast A.H.) Er zal nauwelijks een snij bloem (e vinden zijn, die de laatste jaren meer bekend heid kreeg dan de Cymbi- dium. De naam van deze bloem is afgeleid van kum- bos, wat in het Grieks schuitje betekent. De vorm van de lip van deze bloem doet namelijk denken aan een schuitje. Hei is nog niet zo lang gele den dal orchideeën werden beschouwd als luxueuse en kostbare bloemen, bestemd voor de "happy few" en slechts verkrijgbaar in de betere bloemenwinkels. Tegenwoordig zijn er vele soorten op vrijwel elk ver kooppunt van bloemen en planten te koop en de Cymbidium scoort daarbij het hoogst. De landen van herkomst van deze bloemen zijn Azië en Australië. Orchideeënk- wekers in binnen- en bui tenland hebben zich de laatste jaren intensief bezig gehouden met kruising- werk. Het gevolg daarvan is dat er momenteel zo'n dik ke zevenduizend kruisingen zijn! De verrassende variatie in vorm en kleur zal het vaak moeilijk maken een keus te doen. Grootbloemige Cymbi dium wordt vaak aange voerd in "éénstuks verpak king". dikwijls voorzien van een takje groen. Met wat fantasie is er van enkele Cymbidiumbloemen en wal groen een aardig arrange ment te maken. Zowel de groot- als de kleinbloemige Cymbidium wordt gerekend tot de ster ke snijbloemen, die het met gemak in huis enkele weken zullen uithouden. Mooie soorten zijn La Belle Annabelle. roze: Forty Ni- ner. groen; Gym er Neder- horst, geel; Alliot Rodgers Red Beauty, donkerrose- rood en Gwen Sherman, crèmewit. Zuurkool is een belangrijke groen leconserve. Aan de fabricage ervan - in Neder land zijn 15 zuurkoolfa- brieken - hebben ongeveer 750 mensen gedurende het inmaakseizoen een goede boterham. De inmaak be gint. afhankelijk van het tijdstip van de oogst van de benodigde witte kool, in augustus en eindigt half de cember Het verkoopseizoen komt goed op gang als het weer kouder wordt, dus in november, december en ja nuari. Doordat men steeds meer zuurkool als rauwkost gaat eten, kan men zuur kool echter het hele jaar door verkrijgen. Maar de topverkoop ligt echt in de winter. De witte kool wordt veelal rondom de fabriek geteeld, in de kop van Noord-Holland. Hoe wordt zuurkool ge maakt? Bij het maken van zuurkool wordt uitsluitend witte kool gebruikt, die verzuurt het best. Zodra de kool in de fabriek is. wordt die grondig Etosvoar Pluche Dieren, j in diverse soorten, per stuk vanaf Konijnen familie, 4 pa, ma en kind Moltex Combinette Dagluiers, lip!! pak 18 stuks Karvan Cevitam Vruchten- limonade siroop, fles 0,6 liter Olvarit Oranje, potje ivafitl 200 gram Olvarit "MeirlMW Frisolac, blik 900 gram li#* MËÈm0® Maxi B-IS kg Zwitsal Bijde- handjes, ZWifsd nu 2 pakken oijdehai»:^ a 50 stuks Zwitsal Babyzeep, pak 2 stuks Johnson's Baby shampoo, flakon 300 ml. 1k4mic 01 loöow Johnson's Babyolie of Babylotion, per flakon 200 ml. Blendi Kindertand pasta, met fluor Libero Luiers, mini - super of maxi, per draagkarton Zalf Natusan Zalf, Pot KAS" 125 Pampers, l mim, normaal, 9-tS^i -,«v» i» itAiisuper, super plus, maxi of maxi plus, per draagkarton fofmwb gOOwT Johnson's Bibsdroog Luierinleg, pak 100 jgw stuks P?3 Barbie Kinder- kosmetika, 5 soorten, per stuk M, Zendium Tandpasta, tube 50 ml. CM C Cl) nj x! O) UI G) gereinigd en van ongerech tigheden ontdaan. Vervol gens wordt de kool ge schaafd en lichtgezouten via de lopende band in eén betonnen put gestort. De kool wordt stevig aange drukt en de put wordt ge sloten met verzwaarde planken. De bacteriën die op witte kool voorkomen kunnen nu aan het werk: koolhydraten worden afge broken en zuren worden gevormd, o.a. melkzuur en azijnzuur. Daardoor heeft zuurkool geen conserve ringsmiddel nodig en kan hij na vier weken in vaten of vacuumverpakl getranspor teerd worden naar de groothandel. Om zelf zuurkool te maken heeft men een in dunne slierten geschaafde witte kool nodig. Een mengsel van 10 g zout en 1 eetlepel karnemelk per kg. schone kool wordt door de kool- slierten gekneed. Daarna voegt men er 4 jeneverbes sen en/of peperkorrels aan toe. in een met heet soda water schoongemaakte in- maakpot. die goed nages poeld dient te worden. wordt de kooi stevig aange drukt. Doe er een schone doek over en bedek de in houd met een plankje en een zware steen. Na twee weken even het vlies weg scheppen en eventueel met gepekeld water aanvullen. Zonodig herhalen. Na zes weken is de zuurkool klaar. Zelfgemaakte zuurkool kan ongeveer een halfjaar goed blijven. over bomen als fotomotief zjs In de winter worden er nogal wat camera's op non-actief gesteld W Veel mensen denken namelijk dat er dan niet veel motieven zijn die het waard zijn er de camera op te richten. Dal is een misverstand. Want zelfs als ergeen wintermotieven zijn als sneeuw of ijs, kun je in dit seizoen best mooie foto's maken. Soms zijn er zells meer mogelijkhe den dan in de zomer als de bomen volop in blad zijn, waardoor veel on derwerpen niet of onvoldoende zichtbaar zijn. Omdat bomen in de win ter zo'n veelzijdig motief vormen, is het beslist de moeite waard er eens op uit te trekken vooreen bomenfoio-safari. Voor wie dat wil gaan doen volgen hier enkele goede tips die onderweg van pas kunnen komen. In het Zeeuws Museum is tot en met 3 maart een overzichtsten toonstelling van de fotografie in Nederland tussen 1920 en 1940. Deze expositie is een vervolg op de reizende tentoonstelling 'belicht verleden', die de vroegste geschie denis van de Nederlandse fotogra fie in kaart bracht. Het nu ge toonde camerawerk uit de jaren 1920-1940 is samengebracht door de Dienst Verspreide Rijkscollec ties in samenwerking het Haags Museum. Voor de ontwikkeling van de fo tografie in Nederland zijn die ja ren van doorslaggevende beteke nis geweest. De camera werd een massaproduct en de ongekunsclde lamiliekerk familiekiek deed zijn intrede naast de studioportretlen. artistieke landschappen en repor tages van de beroepsfotograaf. De ruime mogelijkheden van de fo tografie werden zodoende ge meengoed. Dit bracht echter ook een ontwikkeling van de eigen stijl bij de beroepsmensen, teweeg, die niet langer meer een imitatie- schilderij wilden maken. Een ge heel eigen fotografische taal werd onder andere in die tijd ontwik keld door Paul Schuiiema. Piet Zwart en Gerrit Kiljan. Zij pasten hun foto's vooral toe in de reclame en ijverden voor een gedegen fo to-opleiding in Nederland. Ook de sociale fotografie deed in die jaren van enorme crisis zijn intrede. Bek,ende namen uil die lijd zijn F va Besnyö. Carel Blazer. John Fernhout en Gas Oorthuys. Reportages uit de Spaanse burge roorlog en het vooroorlogse Zui- dafrika 'getuigen van hun bewo genheid met bedreigde groepen mensen. Verder werden in die periode fo toboeken uitgegeven, die de schoonheid van het land bezon gen. Ook in de wetenschap werd het fototoestel als een onontbeer lijk instrument ontdekt. Kortom: de Nederlandse fotografie werd volwassen. Wie zich een overzicht wil ver schaffen van de ontwikkeling van de fotografie in die jaren kan in het Zeeuws Museum terecht op werk dagen van 10 tot 17 uur. Om te beginnen moetje voor het maken van goede bomenfoto's wel rustig de tijd nemen. Een boom heeft namelijk vaak vele "gezichten" die je alleen kunt ontdekken nisje zo'n boom ofgroepje bomen van ver schillende kanten bekijkt. En soms zelfs rekening houdt met de stand van de zon of met de plaats van een bepaalde wolkenpartij. Een voorbeeld van het let ten op de juiste lichtval is de eerste foto van de leilin den. De zonbeschenen zijkanten van de stam en lak ken zorgen voor een goed contrast. Bijzonder geslaagd is ook de fpto van de eenzame eik. Hier is hel vooral het standpunt van de fotograaf dat bepalend is voor hel resultaat. Het lijnenpatroon op de voorgrond, de plaats van de boom en die paar paal tjes van een hek links... ze geven deze plaat nèt het evenwicht dal nodig is. De derde foto brengt in beeld dat zelfs dode bomen in hun grillige vormen nog mooi kunnen zijn en kunnen zorgen voor een boeiende vlakverdeling. Het spelende kind kreeg precies de goede plaats.

de Faam | 1984 | | pagina 6