sm Pix... bijna voor niks... NU: OPRUIMING Jm schoenen i mini kwiekie De familie Schorer mr HAARWERK DE JONGE KEES SEIJBEL ITAMl ZEELAND IX DE PEX DE FAAM - DE VLISSINGER Woensdag 4 januari 1984 I N HE HOEP Provinciegeld voor jongerenorganisaties De stichting Unie van Vrijwilligers in Zeeland heeft de pro vincie een subsidie van ƒ3.000,— gevraagd. Provinciale Staten beslissen in hun januari-vergadering op dit verzoek. Gedeputeerde staten hebben hiertoe een positief advies uit gebracht. Plaatselijk werk Overkoepeling Financiering Toename vrijwilligerswerk COM MISSIES Gezondheidszorg Nieuwjaarsreceptie Lange Viele 29, Middelburg "echte" haarstrengen haarrollen ALLE KLEUREN EN MATEN HAARWERKSALON de middelburgse Qlazenieï bv Voor vrijblijvend opmeten en het maken van een offerte. Maak ZELF uw voorzetramen in onze werkplaats en BESPAAR zo het arbeidsloon. ons minikwiekie is nog steeds een groot succes, wij gaan er dus mee door: zorgeloos haarplezier! een modekapsel op basis van een deelpermanent: danskopje - discokopje - zwemkopje - flaneer- kopje. all in-wassen, deelpermanent, knippen en drogen - voor: ABDIJ Voormalig woonhuis van Johan Middelburg. Hendrik Schorer, nu rechtbank, te "Professor te Water, die een hof felijk man was, schreef in een brief, dat de plaats door de familie Schorer tijdens onze republiek in genomen, eenigszins zweemde naar den invloed der Van Borsse- len's in den grafelijken tijd". Zo begint een verhaal over de familie Schorer in Levensberichten van Zeeuwen van de hand van Nagt- glas. Nu is verschenen de Inven taris van het archief van de familie Schorer, opgemaakt door jhr. dr. G.F. Sandberg, in de Inventarisa tiereeks nr. 1 van het Rijksarchief in Zeeland. Tot in de negentiende eeuw is de familie Schorer een bij uit stek Middelburgse familie ge weest, te beginnen met de in 1581 in Aken geboren Lukas Schorer, die om zijn geloofso vertuiging naar de Zeeuwse hoofdstad uitweek. Hij vestigde zich als koopman. Generaties Schorer vinden we vervolgens als leerling van de Latijnse school. Later bekleedden zij functies in de stadsregering als schepen en als raad. Zeven le den van de familie oefenden het burgemeesterschap van Mid delburg uit. De eerste gouverneur des Ko- nings was Johan Hendrik Scho rer; in de inventarisatie wordt van hem het dagboek genoemd dat hij van juli 1 809 tot december 1810 heeft bijgehouden. Het dagboek begint met de invasie van de En gelse troepen en eindigt met de afstand van het burgemeester schapvan Middelburg. Het uitvoerige dagboek is door mr. W.D. de Bruine uitgegeven in het Archief van het Zeeuwsch Ge nootschap der Wetenschappen van 1963. De uitgave kreeg als motto mee de uitspraak van Jo han Hendrik Schorer: De meeste zaaken worden niet na motif, maar na de uitkomst beoor deeld". Een andere leefregel die Schorer bezigde was: nunquam successu crescit honestum, wat zoveel wil zeggen als zedelijke kracht neemt nooit toe door suc ces. Johan Hendrik Schorer was de hoogste gezagdrager in Mid delburg tijdens een bijzonder IEUWS moeilijke periode. Hij moest zelfs Napoleon ontvangen. Om Nagt- glas nog eens te citeren: "Toen keizer Napoleon in 1810 te Middelburg kwam, behan delde hij den burgemeester met onhebbelijke brutaliteit; doch deze antwoordde den volgen den dag zóó kalm en waardig, dat de adjudant-generaal Duroc verklaarde den keizer nog nooit zoo te hebben hooren toespre ken". Behalve het dagboek liggen in het familiearchief Schorer tal rijke brieven, reisjournalen, ge gevens over buitenplaatsen (als Torenvliet) en dergelijke. De tweede kamer uit gedeputeer de staten houdt dinsdag 10 ja nuari vijfmaal zitting. Op de rol staan beroepschriften die voort vloeien uit de algemene bij standswet. Bijstandaanvragers uit diverse Zeeuwse gemeenten heb ben de beroepen ingediend tegen beslissingen van hun gemeente bestuur. De zittingen zijn om ne gen uur, half tien, tien uur, elf uur en half twaalf; zijn zijn belegd in het provinciehuis, Sint Pieter straat 42, Middelburg. De AROB-commissie uit gedepu teerde staten heeft 10 januari, 10.30 uur, een hoorzitting met als onderwerp de bezwaren van de heren K.A. van den Hoven en mr. F.X.A.M. van Hasselt tegen de verklaringen van geen bezwaar van gs een woonwagencentrum aan te leggen aan de Emmabaan in Koewacht. B en w van Axel hebben de verklaringen aange vraagd. Ook deze zitting is in het provinciehuis en net als de bij standszaken, wordt dit bezwaar schrift in de openbaarheid behan deld. Gs stellen provinciale staten voor in het deelprogramma sociaal-cultu reel werk bijdragen op te nemen voor de Katholieke werkende jonge ren, het NW-jongerencontact, de CNV-werkende jeugd en de Katho lieke plattelands jongeren. Voor de vakbondsgebonden organisaties gpat het om bedragen van resp. bijna 60.000,—, 6.500,— en ruim ƒ52.000,—. De bedragen komen ten laste van het deelprogramma voor 1982; door een misverstand was verzuimd de provinciale subsidie hierin op te nemen. Voor de Katholieke plattelands jongeren gaat het om de jaren 1980 tot en met 1982 en om bedragen van ruim 1 9.000,1 7.000,— en bijna 25.000, De organisatie staat in het deelprogramma voor 1 983 te boek voor 23.000,—. De mis verstanden konden ontstaan door landelijke wijzigingen in het wel zijnsbeleid en de daarmee gepaard gaande verandering in de financie ring. Zij kunnen worden goedgemaakt door te putten uit het fonds sociaal- cultureel werk van de provincie. Unie van vrijwilligers De Unie van Vrijwilligers heeft in Zeeland afdelingen in Goes, Mid delburg, Vlissingen en Zierikzee. Vroeger stond UW voor Unie van Vrouwelijke Vrijwilligers, maar al een aantal jaren is de organisatie ook open voor mannen die de doelstelling van de stichting on derschrijven: het bevorderen en verlenen van maatschappelijke hulp door vrijwilligers met men selijk contact en continuïteit in het werk als voornaamste kenmer ken". Sindsdien staat UW voor Unie Van Vrijwilligers. De vier afdelingen kunnen een beroep doen op een totaal van 450 vrijwilligers. Het werk van de plaatselijke afdelingen is praktisch gericht; zo zijn er de dienstverlening in de zieken- en verpleeghuizen, de maaltijdbe zorging via Tafeltje-dekje, kle- dingbeurzen, handwerkclubs, koopmorgens, brailleren, ver koop van kinder- en zomerpost- zegels en een oppasdienst voor geestelijk gehandicapte kinde ren. De dienstverlening in de zieken en verzorgingshuizen omvat gast vrouwendiensten, de bezorging van kranten, een rijdend winkel tje, patiëntenbibliotheek, het brengen van bezoekjes en de ver zorging van bloemen en hand werken. De provinciale UW heeft een overkoepelende en ondersteu nende functie naar de afdelin gen toe. Tot de coördinerende taken ho ren provinciaal overleg, bege leiding van de afdelingen, vor ming en training van vrijwilli gers en bestuursleden, kwali teitsbewaking van het werk, het volgen van nieuwe ontwik kelingen en het opzetten en be geleiden van nieuwe afdelin gen. De subsidie is nodig voor het provinciale werk. Gs schrijven in hun statenvoor- stel, dat de plaatselijke afdelingen soms worden gesubsidieerd door de gemeenten, maar dat de vrij willigers naast de aanbieding van hun diensten een financiële bij drage leveren. Bovendien dragen zij bij in de kosten van de provin ciale UW. De provinciale subsidie is bedoeld voor reis- en vergaderkosten en een aantal admipistratieve zaken ais copieer— en portokosten. De post reiskosten is de grootste: 1.400,—; een deel van dit geld is nodig om nieuwe medewerkers in de gelegenheid te stellen een algemene basiscursus te volgen. Zoals gezegd is het totale subsi diebedrag 3.000,—. Gs wijzen de staten erop, dat de bezuinigingsmaatregelen de beroepsorganisaties voor hulp verlening dwingen hun dienst verlening in te krimpen. Waar die wganisaties nu steken moeten, laten vallen, kan de UW in de plaats treden. "Daar om is het ook van belang dat de provinciale stichting in de gele genheid wordt gesteld de leden De komende tijd zijn er vergade ringen van drie commissies uit de provinciale raad voor de volksge zondheid. Op de valreep kan nog worden aangekondigd de vergadering van de commissie geestelijke gezondheidszorg en zwakzinni genzorg op donderdag 5 janua ri, 9.45 uur. Besproken wordt het subsidiever zoek van de Federatie van ouder verenigingen van geestelijk en li chamelijk gehandicapte kinderen, een aanvulling op de beleidsnota 1982 van psychiatrisch zieken huis Vrederust en het vooront- werp-kaderplan psychiatrie Noord-Brabant. Aandacht is er ook voor klachtenbemiddeling en -behandeling en voor het verzoek van de Vereniging van werkers in de psychotherapeutische hulp verlening om met hun werkwijze rekening te houden in de plannen van psychiatrische voorzieningen in Zeeland. De commissie ziekenhuiszorg vergadert dinsdag 10 januari, 15.30 uur. Ook hier wordt de voortgangsnotitie klachtenbemid deling en -behandeling ter sprake gebracht, gekoppeld aan de nota "Signalen uit het patiëntenveld en aan een universitair onder zoeksrapport "Klachten opvang van patiënten in algemene zie kenhuizen". Dr. P.K. de Haas verschaft de commissie inzicht in de stand van zaken bij de Goese dependance van de Rode Kruis bloedbank Zuid-West-Nederland. te activeren en de plaatselijke afdelingen te vermeerderen en uit te breiden", aldus gs, en zij voegen daaraan toe, dat zij deze vorm van maatschappelijke dienstverlening in de eerste lijn erg waardevol vinden. Deze week behandelen de staten commissies voor welzijn en be stuurlijke organisatie het subsi dieverzoek; provinciale staten ne men de uiteindelijke beslissing op vrijdag 27 januari. 10 Januari, 19.30 uur, verga dert tenslotte de commissie ba- sis- en eerste lijnsgezondheids- zorg. Op de agenda staan een advies over de borst-thermograaf (appa ratuur om in een vroegtijdig sta dium borstkanker te kunnen op sporen), de nota eerste lijnszorg van de staatssecretaris van volks gezondheid en —ook hier de voortgangsnotitie klachtenbemid deling en -behandeling. De gezondheidscommissies vergaderen alle drie in Goes, in restaurant Terminus, Frans den Hollanderlaan 37. De bijeen komsten beginnen met spreek recht voor het publiek. '•*§54109 T ;A;f- juf**** «r - t - Commissaris der koningin en mevrouw J.B. Boertien-Velema houden namens het provinciaal bestuur een nieuwjaarsreceptie op zaterdag 7 januari van vier tot zes uur in de namiddag. De ontvangst is in de statenzaal. Abdij 11Middelburg. Zoals inmiddels gebruikelijk wordt gewerkt met een lettersys- teem, waardoor "filevorming" in het statenzaalcomplex en op het Abdijplein wordt voorkomen. De nieuwjaarsreceptie is vrij toegan kelijk. Abdijnieuws is de informatierubriek van de provincie Zeeland. Redactie: bureau voorlichting. Sint-Pieterstraat 42, 4331 EW Middelburg, telefoon 01180-31392 of 31402 Gravenstraat 23 Middelburg 01180-12074 APARTE INGANG St. Janstraat 33 - 4331 KB Middelburg Telefoon 01180-33247 VOORZETRAMEN B.S. ISOLERENDE BEGLAZING van de sande haarverzorgmg viasmarKl 35 - teleloon 01180 12692 4331 pd middelburg

de Faam | 1984 | | pagina 13