i HET WITTE HUIS ais u de komende tijd aan een linnenkast toe bent, moet u 'm nü kopen. axel 1275,- 1395,- 898,- 830,- Extra vitamines én foliumzuur nodig tijdens zwangerschap Sprankelende feestwijn uit de Champagnestreek bij Nederlanders steeds meer in trek Champagne op Oudejaarsavond: 435, DE FAAM Woensdag 28 december 1983 Unie BLHP wil vierdaagse werkweek 'Pennevruchlen' is een rubriek voor liefhebbers van de schrijfkunst. Veel materiaal wordt aan geleverd door de Vereniging van Amateur schrijvers. Maar ook 'ongeorganiseerde1 schrij vers kunnen hun werk inzenden aan de redactie van dit blad. e Onderzoek bevestigt: In de medische wereld wordt in toenemende mate aandacht geschonken aan het verband lussen het in nemen vóór en tijdens de zwangerschap van folium zuur in combinatie met ex tra vitamines, en het daar door voorkomen van afwij kingen in rug en hersenen Van de baby. Vergelijking van dc meest recente on derzoeksresultaten brengt steeds meer gynaecologen en huisartsen ertoe, om bij zwangerschap reeds vanaf een zo vroeg mogelijk tijd stip 5 mg. foliumzuur voor te schrijven naast het dage lijks aanbevolen tabletje Gravitamön. Bekend was al, dat tijdens de zwangerschap doorgaans snel een klein tekort aan ijzer en vitamine B ontstaat, met als gevolg een lichte vorm van bloedarmoede. Ook horrrionen, voorko mend in de anti-conceptie- pil, hebben de neiging om bepaalde vitaminespiegcls te verlagen, terwijl daar naast alleen al voor de ge zondheid van het gebit ex tra vitamines van de groep herhaling. Actueel is in dit opzicht het onderzoek van R.W. Smilhells, waarbij 178 C en D in die periode noodzakelijk worden geacht. Vitaminetekorten bij aan staande moeders kunnen leiden tot de zogeheten neuraie-buisdefeclen (af wijking aan rug en herse nen, ook NBD genoemd) bij hun baby. een ver schijnsel overigens dat op hel platteland minder vaak voorkomt dan in de stad. Vrouwen, die eenmaal een kind met NBD ter wereld hebben gebracht, lopen bij een volgende bevalling sta tistisch risico van 5% op vrouwen die een kind met •NBD ter wereld gebracht hadden, tijdens een volgen de periode van zwanger schap dagelijks Gravitamön met foliumzuur kregen toe gediend. In tweede instantie is toen nog slechts één be valling gerapporteerd, waarbij sprake was van zo'n defect. De kans op herha ling was daarmee tot een- tiendc van het gemiddelde teruggebracht, aldus Smit- hclls. Een soortgelijk onderzoek in Cardiff naar de kwaliteit van dc voeding gedurende de eerste drie maanden van dc zwangerschap bij 174 vrouwen, die ook al eerder een kind met NBD hadden gekregen, bevestigt deze cijfers. Ook hier luidt de belangrijkste conclusie, dat toediening van extra vita mines en foliumzuur een goedkope, veilige en effi ciënte methode is om neu rale buisdefecten te voor komen. Ook de dit jaar ge promoveerde gynaecoloog dr. H.W. Bruinsc en bio chemicus dr. H. van den Berg stellen in hun proef schrift. dat het gewenst is om tijdens de zwanger schapsperiode aandacht te schenken aan het ijzer- en foliumzuurgchalte in het voedsel. Foliumzuur in groenten bijvoorbeeld wordt tijdens het koken af gebroken. Een vooraan staand gynaecoloog als dr. E..W. Loendersloot. ver bonden aan het Picter Pauw Ziekenhuis in Wageningcn. wil de recent vrijgekomen onderzoeksresultaten volle dig onderschrijven: 'Hel is overduidelijk, dat een te kort aan vitamines en fo liumzuur in de voeding tot dit soort defecten bij babies kan leiden. Vooral bij tweeling-zwangerschappen kan die problematiek zich in verhoogde mate voor doen. Ik zelf schrijf al mijn. patiënten foliumzuur voor. naast Gravitamön. En daarin sta ik steeds minder alleen'. Dat de nieuwste inzichten pas nu langzaam bekend worden schrijft hij toe aan het feit, dat tegenwoordig vooral in Engeland veel on derzoek hieraan wordt ver richt. In dat land worden jarenlang met grote fre quentie NBD-verschijselen gemeld. Engeland, maar vooral ook Schotland, kent op veel plaatsen bittere ar moede. hetgeen zijn neer slag vindt in de kwaliteit van het voedsel. Loender sloot: 'Vooral daarom is mijn slotsom, dat de com binatie van verschillende extra vitamines, samen met foliumzuur, dc kans op zulk soort ernstige afwijkingen aanzienlijk reduceert'. "Uiterlijk in 1990 moet de ar beidstijd met 20% zijn terugge bracht. Die verkorting kan op week- of op jaarbasis worden ge realiseerd". Dat staat in het be leidsprogramma van de Unie BLHP (vakbond voor administra tief, technisch en commercieel personeel). Het Unie-bestuur wil die doel stelling in de komende maanden met haar 48.000 leden bespreken. Dc Unie noemt in haar program ma drie sporen om het korter werken te financieren: 1. prijs compensatie. 2. verlaging van de belasting- en premiedruk en 3. een bijdrage uit de produclivi- teitsverbeiering van de (weer) goed renderende bedrijven. Volgens de Unie moet arbeids tijdverkorting passen in de be drijfsvoering van een onderne ming. Het moet dus "maatwerk" zijn, aldus de bond. Daarom moet dc mogelijkheid van doorvoering en de controle op de werkgele genheidseffecten worden geregeld in goed samenspel tussen bonden en ondernemingsraad. De Unie zegt dat vakbondsleden vanuil de historie altijd de moeilijke princi piële beslissingen hebben geno men. Ook nu staan we volgens de bond opnieuw voor fundamentele keuzes; keuzes waarbij nu op nieuw vakbondsleden het voor touw moeten nemen in solidariteit voor elkaar en voor de komende generaties. Vanuit die gedachte denkt de Unie dat het juist is. dat het dan ook uitsluitend vakbondsleden zijn die op het niveau van de on derneming de medezeggenschap van werknemers uitoefenen. Da- rom stelt de Unie voor de onder nemingsraden uitsluitend uit georganiseerde (dus vakbonds leden te laten bestaan. De uitvoer van champagne naar Nederland ontwikkelt zich sinds het begin van dit jaar weer in stijgende lijn. Een scherp stijgende lijn zelfs, want over de eerste tien maanden van 1983 nam onze invoer van champagne toe met bijna 25 procent, zo heeft het Comité Intcrpro- fessionel du Vin de Cham pagne in Epernay bekend gemaakt. Champagne geldt in Ne derland bij uitstek als de wijn voor Oudejaarsavond. Ook in de invoercijfers is dat terug te vinden: meer dan de helft van dc cham pagne die door Nederland wordt geïmporteerd, komt tijdens de laatste drie maanden van het jaar ons land binnen. Veel van die champagne zal aanstaande zaterdagavond goed ge koeld worden klaargezet om rond de laatste kloksla gen van het jaar te worden ontkurkt. 'Grand vin' Dat laatste is eigenlijk een beetje jammer. Want champagne is méér dan een bruisend symbool van feestvreugde, dat met zijn belletjes luister bijzet aan dc belangrijke momenten in het leven. Het geheim van dc cham pagne zit tussen de belletjes. Daar bevindt zich een 'grand vin', zoals dc Fran sen zeggen, een wijn van bijzondere kwaliteit. Die bijzondere kwaliteit komt echter vaak niet goed tot zijn recht in de drukte en emoties die dc laatste klok slagen van hel jaar begelei den. Meer en meer ontkurken wijnliefhebbers hun cham pagne daarom al eerder op de Oudejaarsavond om op een meer ontspannen ma nier te kunnen genieten van de smaak en het lichtvoetige bouquet van de 'Koning der Wijnen'. Kort voor twaalf uur wor den dan de glazen nogmaals bijgevuld, waarna het nieu we jaar met een spranke lende champagne-toast (en uiteraard met omhelzingen en heilwensen) kan worden begroet. Drie jaar Champagne, het trotse pro- dukt van de wijnboeren en de wijnhuizen in de Noord franse Champagnestreek, is het zonder meer waard om echt te worden geproefd. Vanaf het moment van de druivenpluk is met de pro- duktie van een lies cham pagne een periode van zo'n drie jaar gemoeid. Drie ja ren waarin de champagne - diep onder de grond in de uitgestrekte kelders die in de krijtrotsen van dc Champagnestreek zijn uit gehouwen - met de uiterste m zorg wordt omgeven om de spreekwoordelijke kwaliteit van deze wijn te waarbor gen. (Een gratis brochure over de produktie van champagne kan schriftelijk worden aangevraagd bij het Comité Inlerprofessionel du Vin de Champagne, Raam weg 43, 2596 IIN Den Haag). Ook het ontkurken en ser veren van een fles cham pagne verdient daarom met enige zorg te worden ver richt om niet - op het laatste moment - deze keten van kwaliteit te verbreken. Gekoeld De smaak en hei bouquet van champagne komen het beste tot hun recht wanneer dc wijn is gekoeld tot een temperatuur van 6 tot 8 graden Celcius. Die tempe ratuur wordt bereikt door de fles I '/i a 2 uur in het flessenvak van de koelkast te zetten (nooit in het diep-1 vriesvak!). Feestelijker is het uiteraard om de wijn - in 15 tot 25 minuten - op temperatuur te brengen in koelemmer die met ijsblokjes en water is gevuld. Zonder knal Wijnliefhebbers proberen in het algemeen bij het ont kurken van een fles cham pagne de 'knal in de fles te houden', hoezeer het laten wegschieten van de kurk ook kan bijdragen tot ver hoging van de feestvreugde. Niet alleen gaat namelijk met de knal een hoeveel heid champagne verloren, maar bovendien komt het zo bruuske contact met dc buitenwereld de kwaliteit van de wijn bepaald niet ten goede. Hoewel de druk in een fles champagne 5 atmosfeer be loopt (dezelfde druk als in de band van een autobus) is het zeker niet moeilijk om de fles zonder knaleffect te ontkurken. Wanneer men - na het ijzerdraadje te heb ben losgedraaid - de kurk voortdurend met één hand omklemd houdt (duim op de kurk) en met de andere hand de fles voorzichtig draait, komt de kurk lang zaam omhoog en ontsnapt met een zucht aan de hals van de fles. Glazen Champagne wordt geser veerd in flütes of in tulp- vorm ige glazen, zoals hel Nederlandse Gilde-glas. Coupes hebben wel .de naam champagneglazen lp zijn, maar zijn voor hel ser veren van deze wijn in het geheel niet geschikt. Het bouquet en de belletjes - het resultaat van jaren werk in de kelders van de cham pagnehuizen vervliegen veel te snel uil de wijze, platte coupeglazen. Het zijn maar enkele spel regels die bij het serveren van champagne in acht moeten worden genomen. En wie aanstaande zaterdag - op Oudejaarsavond - zijn champagne met zorg en aandacht uitschenki en ser veert, wordt daarvoor rijke lijk beloond. De lichtvoeti ge smaak, het fragiele bou quet en de betoverende belletjes van de champagne geven een heel eigen atmo sfeer aan de laatste avond van het jaar en helpen de genieters sprankelend 'over de drempel'. Art. 7. Niemand heeft voorafgaand verlof nodig, om door de drukpers gedachten of gevoelens te openbaren, behoudens ieders verantwoordelijkheid volgens de wet. (Gr. 202'. B W 1408 v.; Sr 53. 54. 98. Ut v.. 131 v.. 240 v.. 261 v.. 418 v.) Het dreigde al geruime lijd. Het ging niet goed in de fabriek.'Er werd met verlies gewerkt. Het kon zo niet doorgaan. Dat ging banen kosten. Als je thuis kwam en de krant openslóeg, staarde uit alle berich ten de narigheid je tegen. Radio en televisie gooiden er nog een schepje bovenop. Crisis, ontslagen, werkloosheid. Om moedeloos van te worden. Toch had ik dc dreiging lange tijd van mij afgeduwd. Het zou bij ons wel een beetje meevallen. Mis schien kwam er wel een nieuwe opleving; mij kon immers niets gebeuren want ik werkte al zo lang bij die baas. Ik was wal je noemt onmisbaar. Dal dacht ik. Maar het was be drog. Vanmorgen kwam de klap. Staande in de kantine hoorden de personeelsleden hun vonnis: al gehele bedrijfssluiting. Een korte afvloeiingsregeling en dan was de zaak definitief voorbij. Om mij heen zag ik ouderen bij wie de tranen over hun gegroefde wangen liepen. Jongeren balden hun vuisten en riepen kreten zon der enige zin. Het drong niet goed tot mij door. Het leek of ik een geweldige klap op mijn kop had gekregen. "Je bent ontslagen, man. "zei ik enige keren hardop tegen mijzelf. Langzaam aan drong het tot mij door: Ontslagen... werkloos... Werkloos...hulpeloos Deze week zou er nog worden ge werkt. werd er door iemand van de directie gezegd, maar het drong niet tot mij door. Ik ben naar buiten gewankeld, naar het grote parkeerterrein. Niemand hield mij tegen. Automatisch startte ik mijn auto Een televisie-spot verscheen plot seling voor mijn verdwaasde ogen: Een man zittend in een halve auto. Binnenkort heb ik geen halve auto. maar helemaal geen auto. Ineens moest ik lachen, lachen...er kwam geen eind aan. Ik sloeg mijzelf op mijn knieën zo'n dolle pret had ik. Ik draaide het parkeerterrein af en reed eerst enkele rondjes om het immense fabrieksterrein. Niet naar huis. dacht ik. Niet naar huis. Eerst alles verwerken en dan pas naar huis. Jeanne mag nog niets weten. Zo reed ik de stad uit. Hoe lang heb ik gereden? Waar ben ik naar toe gereden? Ik weet het niet....ik weet hel nog steeds niet. Allerlei gedachten besprongen mij. Uitkering...bijstand...je moet je eigen huis opetende studie van Kees. Solliciteren, dacht ik....diploma's genoeg...ik ben pas vijfenveertig. "Vijfenveertig....je bent al vijfen veertig, schreeuwde ik tegen mezelf, "je komt nooitnooit meer aan de bak". Ergens op een bosweg heb ik mijn brood opgegeten en mijn sinaas appel geschild. Toen-^ben ik weer gaan rijden. Eindeloos Tot het donker werd. Ik moest naar huis. Ik durfde niet. Nog niet. Vanavond misschien. Of morgen. Of misschien wel... nooit. En ik reed maar door als een gek. Grote wegen, smalle wegen....ik weet het niet meer. Ik weet wel dat ik op mijn horloge keek. Het was over twaalf in de nacht. Ik bevond mij op een landweg midden in de bossen. Het was er zeer eenzaam. Daar ben ik uit gestapt. Daar ben ikhgaan dwa len. Hoelang ik gelopen heb. weet ik niet. Ik weet wel dal ik hardop heb lopen bidden, zoals moeder mij vroeger geleerd had. "Er is er maar Een die je helpen kan," zei ze als er moeilijkheden waren en dan wees ze met haar vinger omhoog. Gek. dat ik daar aan steeds moest denken in die bittere nacht van mijn ontslag. Na uren dwalen zag ik licht pin kelen tussen de bomen. Ik liep een pad af en zag de contouren van een wit huis afsteken tegen de donkere nacht. De deur was opzij en de jasmijn geurde. Er stond, ook een bank, waarop ik doodop een ogenblik ben gaan zitten. Tot mijn verbazing zag ik dat de deur openstond en aarzelend ben ik hei huis binnengegaan. In een flits schoot het door mij heen: Dit heb ik meer meege maakt. deze gang, deze kapstok. aan het eind moet een deur wezen die openstaat. Het duurde maar even. deze her kenningsidee. Maar aan het eind van de lange gang stond inderdaad een deur uitnodigend open. Ik draalde om naar binnen te gaan. maar een donkere stem riep: "Welkom, ik heb op je gewacht". Ik trad schoorvoetend binnen. Bij hei open haardvuur zat een man. reeds grijzend aan de slapen. Hij zal met zijn rug naar mij toe. Ik zag dat hij uitnodigend wees op de fauteuil tegenover zich. Ik ging er zitten, op het puntje nog maar. "Ik heb nog maar wat blokken in de haard gelegd, de avonden worden al fris," glimlachte hij. "Zullen we een glas drinken?". Hij wees op de twee glazen die op de kleine tafel reeds gevuld klaar stonden. De drank deed mij goed. ik voelde mij heerlijk warm worden van binnen. Ik wilde nu iets zeggen. De situa tie kwam mij zo vreemd voor. Maar weer die flits: Hier ben ik meer geweest. Ik ken die man. Waar heb ik hem meer gezien? Ook nu weer ging het snel voorbij. Onverstoorbaar vriendelijk nam de man weer het woord. "Dat viel niet mee voor je van daag." zei hij tot mijn verbazing. "Ontslag is één van de ergste din gen die een mens kan overkomen, hoewel niet het ergste. Een ernsti ge ziekte is veel erger. Als je hoort, dat jc niet meer beter kunt wor den. Jij bent gezond en sterk. Dat is een grote zegen. Bovendien, je bent nog maar vij fenveertig, dat is nog heerlijk jong om van alles aan te .pakken in je leven. Je zult het leven wel wat anders moeten gaan inrichten, wellicht zul j.eje nu ook gaan afvragen ofje iets vair een ander kunt gaan doen. Vrijwilligerswerk of - kerkewerk. genoeg te doen. Het zal je een grote bevrediging schenken". Weer wilde ik iets in hel midden brengen, maar hij wuifde hel weg. "Ik weet watje zeggen wilt: Waar moeten we van leven? Er moet brood op de plank komen. Na tuurlijk dat zijn belangrijke zaken. Maar wees gerust. Het komt alle maal in orde. Een mens zal bij brood alleen niet leven. Jeanne zou haar werkzaamheden als bejaardenhulp kunnen uit breiden en jij kan best wat huis houdelijk werk van haar overne men. Je zoon Kees kan een beurs aan vragen. En watje huis betreft, dat kunnen we nu nog niet overzien. Wie dan leeft, wie dan zorgt. Er zijn vele lichtpunten. Een er van is. hoe wreed het ook mag klinken: er zijn duizenden in de zelfde situatie als jij. Als je daar goed over nadenkt, geeft dat troost. Drink je glas nog eens uit". Ongemerkt had hij het weer vol geschonken. Ik dronk het langzaam genietend leeg. "Zie zo, "Zei de vreemdeling en hij stond op. "ga nu naar huis. ze zullen dodelijk ongerust zijn. Je moet wel terug tot aan het be gin van deze laan. Daar staan borden, bekijk ze goed, in een uurtje kun je thuis zijn. Ik zal je vrouw even bellen, datje onderweg bent". Hij begeleidde mij tot aan de deur en toen ik langs het pad terugliep, geurde de jasmijn. "Leef met dc dag", riep hij nog terwijl hij zijn hand hoog opstak voor een laatste groet. Ik ben de weg teruggegaan Steeds maar terug, o Toen ik thuis kwam, wachtte Jeanne. Ze deed heel gewoon en we heb ben nog wat gepraat. Ik weet niet eens meer waarover. Ik had het gevoel, dat ik het aan kon. Laat ze maar komen de pro blemen. dacht ik. Alles komt terecht. Nu is het twee jaar later ongeveer. Het zijn moeilijke jaren geweest. Dat wel. Het water kwam ons vaak tot aan dc lippen. Jaren van vertwijfeling en moedeloosheid soms. Maar ook jaren van geluk. Hoe vreemd het ook mag klinken. Ze hebben mij nader lot God ge bracht. Gisteren heb ik opnieuw werk ge vonden. Een bescheiden baan weliswaar maar ik ben er zielsge lukkig mee. We zullen zuinig aan moeten blijven doen. Maar dat geeft niet: ik heb weer werk. Ik beschouw het als een geschenk uit' de hemel. Het lijkt wel of het leven opnieuw gaat beginnen. Dikwijls ben ik nog teruggekeerd om naar het witte huis te zoeken. Het huis uil die nacht vol wan hoop. Het huis met de deur opzij en aan de muur een struik jasmijn. Ik heb het nooit teruggevonden, hoe ik ook zocht en navraag deed. Soms twijfel ik: heeft het wel echt bestaan? Ben ik er wel binnen geweest? Maar die man dan? Hij leek mij zo bekend Ik weet het niet....ik weet hel niet... Ik twijfel altijd weer Een droom? Een hersenschim? Maar nu kan ik dansen van geluk: ik ben niet langer werkloos. pot in axel maakt 'n einde aan al uw opbergproblemen. pot heeft de grootste sortering kasten in mahonie, noten, essen, kersen en grenenhout, zelfs gestoffeerd en in hoogglans, moderne en klassieke stijl, van heel smal. zelfs 60 cm. tot op elke gewenste maat. de afgebeelde kast uitgevoerd in satijn-wit. breedte 250 cm. met spiegeldeur kost in dc maat 300 cm. met spiegeldeur kost deze kast in de maat 200 cm. zonder- spiegel kost deze kast in dc maat 167 cm. zonder spiegel kost deze kast de kasten zijn aangepast aan de behoefte van iedere huisvrouw, de legplanken zijn verstelbaar om de 6 cm., de hangroede elke 3 cm. ook wel vermeldens waard nieuws is het unieke hangsystcem van schuif deuren. hangend ijan lichtlopende rollers (met 'n pink te openen!) vergeet daarbij zeker niet het ruimtcbe- sparende effect. hierbij tonen wij u slechts enkele voorbeelden. weer zo'n spetter van een W aanbieding: royale 3-deurs sehuifkast met heel veel bergruimte nu direct leverbaar /plant: de voorraad Mrekt

de Faam | 1983 | | pagina 6